RUM! Politieke aardbevingen schokken Fransen niet efficiency beurs Europese bezwaren tegen draad-t.v. Nederlandse RT.T. Loekie's moeder wilde graag dat hij een rol kreeg" E GUNSTIG VOOR DE GAULLE Explosieve toestand in grensgebied Cambodja Sii Sovjet-Unie verzekert satellieten van steun KORT GEDING OM „MENSEN VAN MORGEN" Ckefarme.,4" ngezond Blue Band r! Journalisten-adres aan over WW en AOW Prof. Pompe-kliniek voor gestoorde delinquenten De basis blijft gelijkheid DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 OKTOBER 1964 itige Breiwol Blue Band I m HAARCREME tSlyis Woede over Zuidvietnamese aanvallen Japanse premier neemt ontslag Rainier verkoopt Albecaro II aan Arabisch vorst Feest om weer een nieuw land KLM over 1965 optimistisch Tal van doden Overstromingen teisteren Zuid-Slavië .Plan heel mooi, maar niets voor niets 3IUIS 55 kantoormachines kantoormeubelen kantooruitrusting reproduktieapparatuur 20 tm 28 oktober 64 amsterdam nieuwe dagelijks geopend van 10 tot 18 uur 26 en 27oktober ook van 1930 tot 22,30 uur zondags gesloten toegang f 2,50 Strategische weg op Cyprus weer geopend Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! v :ri bestel-envelop Iw leverancier. p-bruine tabak uit Kentucky !ssee, heldere uit Carolina, urley en vele andere. Lang ndig gemengd en vers n de handige tabakszak. (Advertentie) Tijdelijk met een speldje v jê a PARIJS Wat „men" in Frankrijk over de gewijzigde machtsverhoudingen in de wereld zegt, valt moeilijk te for muleren. Er is in tegenstelling tot bv. Engeland en Nederland in Frankrijk geen „men". Als De Gaulle beweert dat hy baas moet zijn over radio en televisie omdat de grote pers anti-gaullistisch is, dan moet men dat cum gransoalis ne men. Er zijn maar weinig werkelijk on afhankelijke bladen in Frankrijk. De solide Parijse Monde uitgezonderd. Bovendien leest de Fransman slecht. Hij kijkt overwegend naar de koppen, in teresseert zich in hoofdzaak voor sport en heeft geen uitgesproken politieke me- q ning. Alleen twee dingen heeft hij in de maand oktober in zich opgenomen: de Olympische Spelen in Tokio en de wei- gering van Jean Paul Sartre om de Nobelprijs te accepteren. De Gaulle be- a slist zonder imand te raadplegen en dat vinden de Fransen in grote meerderheid 4,voorlopig best. Kroestjevs gedwrongen ontslag kwam ook voor Frankrijk hoogst onverwacht. De commentaren zijn vele. maar begrijpen doet niemand het. Ook het Franse mi- nisterie van buitenlandse zaken lees: IDe Gaulle verkeert in grote twijfel. Vraagt men er het ministerie naar dan wordt men afgescheept met de medede ling: „Dat is een binnenlandse kwestie in Rusland". In afwachting van wat Mos kou er zelf van zegt is belangrijk de houding van de Franse communistische partij, die van alle communistische par tijen de eerste is geweest om een dele gatie naar Moskou te sturen om daar [tekst en uitleg te vragen. Kroestjev en wijlen Thorez waren gro te vrienden. De Franse communistische [partij, sterk pro-Kroestjev en anti-Pe- king gezind, krijgt last met haar leden, die de crisis in Moskou slecht kunnen verduwen. Gisteren „hosannah" en mor gen „kruist hem" begrijpen zij niet. Het sturen van een eigen delegatie naar de „Russische hoofdstad is een tot dusver nog niet vertoond feit en dat kan belangrijke flgevolgen voor de toekomst hebben. De (communistische partijen worden mondig en lopen veel minder dan in het verle- den achter Moskou aan. De overwinning van de arbeiderspar tij in Engeland heeft in Frankrijk zo goed als geen indruk gemaakt. De Britse verkiezingen werden overschaduwd door Kroestjev. Dat de nieuwe Engelse mi nister van buitenlandse zaken eerst naar Amerika gaat en (misschien) pas later naar Parijs komt, wordt uitgelegd als een bewijs dat voor Engeland conserva tief of socialistisch Amerika meer trekt dan Europa. Voor de gelijkgeschakelde Franse televisie kan het nieuwe kabinet in Engeland geen goed doen. Hun ho nende glimlach verbergen de speakers op het beeldscherm nauwelijks. De Chinese bom spreekt sterk tot de verbeelding. Vooral nu blijkt dat de Chinezen met verrijkt uranium werken, waar Frankrijk nog niet aan toe is. De bom zal in de komende verkiezingsstrijd voor het president schap van de republiek (najaar 1965) een grote rol spelen. De Gaulles tegenkandidaat Gaston Def- ferre heeft aangekondigd dat als hij het wint de atoombewapening zal worden gestaakt. Velen van zijn vrienden zijn het met dat standpunt niet eens. Nu China de H-bom binnen zijn bereik heeft zal het De Gaulle niet moeilijk vallen met des te meer klem de Franse bom AMSTERDAM Het bestuur van de j federatie van Nederlandse journalisten, waarin samenwerken de Nederlandse Journalistenkring, de Katholieke Neder landse Journalistenkring en de Protes tants-christelijke Journalistenkring, heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai in verband met de aanstaande her- lopen viji aagen un ziening van de wachtgeld- en werkloos-1 hebben geschonden. te verdedigen. Het Chinese voorstel om alle atoombommen te vernietigen, heeft hij haastig geaccepteerd. De Gaulle ver wacht er zelf vermoedelijk heel weinig van, maar hij zal er ongetwijfeld mee paraderen om net Franse pacifisme op de voorgrond te plaatsen. Pacifisme is een leuze die er in Frankrijk altijd goed in gaat. Nergens Ier wereld zijn zoveel „Cafés de la Paix" als in Frankrijk. Buitenlandse politiek en landsverdedi ging behoren tot De Gaulles particulier domein. Noch de ministers noch de open bare mening voor zover aanwezig hebben een vinger in de pap. Wat De Gaulle denkt, zegt hij niet. De Britse conservatieven menen zat als Kroestjevs ontslag een dag eerder bekend was ge weest, zij de verkiezingen niet zouden hebben verloren. De Gaulle heeft het voordeel dat de stukken op het politieke schaakbord verzet zijn, een jaar voor de presidentsverkiezingen. Voorzover men thans de zaken kan overzien zal het Franse volk, toch al zo weinig politiek geschool sedert '58, weinig neiging ver tonen om midden in de stroom van paard te verwisselen. Met andere woorden: De Gaulle maakt in deze woelige zee een goede kans om in 1965 te worden herko zen. Het Franse volk is altijd een jantje secuur geweest. (Advertentie) Beef uw lievelingsvogel het beste: verpakte vogelvoeders J eidswet en de algemene ouderdomswet. I Tengevolge van de afschaffing van de loongrens in de werkloosheidswet zullen ook zeer veel journalisten die tot dusver niet onder de werking van deze wet vielen, bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsontwerp verzekerd worden. De uitkeringen zullen dan echter ten enen male onvoldoende zijn om in geval van werkloosheid het gederfde inkomen ook maar enigszins te benaderen, aangezien deze gebonden zullen zijn aan een be paald percentage van het (maximale) dagloon van 27. Het bestuur van de federatie van Nederlandse journalisten dringt er bij de Tweede Kamer met grote klem op aan een zodanige wijzi ging van het wetsontwerp te bevorderen, dat een drastische verhoging van de uit keringspercentages mogelijk wordt. Een oplossing in deze geest is wenselijk te meer omdat in de memorie van toelich- ,ing op het wetsontwerp duidelijk wordt astgesteld dat de betrokken werkne mers een gunstig risico zijn. Een zo gun stig risico zelfs, dat mede door deze „inbreng" premieverlaging mogelijk wordt geacht. Met betrekking tot de optrekking van de a.o.w. tot een sociaal minimum per 1 januari 1965 wijst het federatiebestuur erop, dat deze met een vrij aanzienlijke lastenverzwaring gepaard gaat, in het bijzonder voor zelfstandig werkende journalisten. Het bestuur dringt er bij de Tweede Kamer op aan in het overleg met de regering te streven naar een rege ling welke er toe leidt dat deze kosten stijging in aanmerkelijke mate wordt verzacht. PNOM PENH In officiële Cambod jaanse kringen in de hoofdstad Pnom Penh is maandag ernstig gewaarschuwd voor de mogelijkheid van uitbreiding van de oorlog in Indo-China naar Cam bodja, indien de Zuidvietnamese grens- schendingen op dezelfde schaal voort gaan. Er wordt in deze kringen tevens aan herinnerd dat indien het (aan de voor avond van de Amerikaanse presidents verkiezingen) tot een openlijk gewapend conflict tussen beide landen mocht ko men, Cambodja gedwongen zal worden militaire steun te zoeken bij communis tisch China. Volgens deze kringen is het aantal ernstige grensschendingen de laatste da gen scherp gestegen, terwijl de Zuidviet namese pers Cambodja openlijk beschul digt steun aan de Viet-Kongrebellen te verlenen. De Cambodjaanse regering heeft Zuid- Vietnam beschuldigd gedurende de af lopen vijf dagen driemaal de grens te Deze gewapende aanvallen op Cambodjaans gebied heb ben in het dorpje Anlong negen doden en 13 gewonden tot gevolg gehad. Waarnemers in Pnom Penh wijzen erop dat de regering hier niet veel lan ger in staat zal zijn de woede onder de bevolking over deze aanvallen in be dwang te houden. In het bijzonder in het leger is men zeer ontstemd. Tot nog toe heeft prins Norodom Si- hanoek represailles tegen Zuid-Vietnam TOKIO Het bestuur van de rege rende liberaal-democratische partij in Ja pan heeft maandag ingestemd met het aftreden van premier Ikeda, die in het ziekenhuis wordt behandeld voor een niet-kwaadaardig keelgezwel. Hij zal zeker nog drie maanden in het zieken huis moeten blijven. De premier maakte om die reden zondag bekend dat hij wil aftreden. Politieke waarnemers voorspellen dat de 63-jarige Eisakoe Soto, die in novem ber jl. zonder succes naar het premier en partijvoorzitterschap dong, tot opvol ger zal worden gekozen. Sato zei zon dagavond dat de regeringspolitiek onder een nieuwe leider ongewijzigd zal blij- Advertentie) kunnen voorkomen, maar de jongste Vietnamese aanvallen op zijn gebied heb ben zijn taak niet gemakkelijker ge maakt. Het leger van Cambodja telt niet meer dan 30.000 slecht bewapende soldaten, die bij een eventueel gewapend conflict door de 500.000 goed gewapende Zuidvietna mesen zullen worden weggevaagd. In Pnom Penh wordt er de nadruk op gelegd, dat de luchtaanvallen op Cambodjaanse dorpen slechts met steun en goedkeuring van de Verenigde Sta ten konden worden uitgevoerd, zodat de V.S. tevens schuldig zijn aan het ont staan van de explosieve toestand langs de grens. MET LECITHINE Een produkt van LORHALde paris MONACO Een gedeelte van de eigendommen van prins Rainier van Monaco is weggehaald van zijn in Ne derland gebouwde jacht. „Albecaro II". Dat heeft geruchten doen ontstaan dat de prins van plan is het schip van de hand te doen. Enkele dagen geleden werd de vlag van de prins op het jacht gestreken en kwamen enkele Arabisch geklede man nen het in de haven van Monac" lig gende jacht bezichtigen. De „Albecaro II", die nog geen jaar oud is, werd in Delfzijl gebouwd. Het scheen door pech achtervolgd te worden, want bij de eerste proefvaart vloog de ma chinekamer in brand, bij oplevering voer het aan de grond en tenslotte ging de werf failliet. Hoeveel het luxueus ingerichte jacht heeft gekost is nooit bekendgemaakt, doch deskundigen schatten de prijs op omstreeks drie miljoen gulden. De prins zou besloten hebben het van de hand te doen omdat het niet zo geschikt zou zijn voor zeereizen en omdat het onder houd te kostbaar was. Men gelooft dat de nieuwe eigenaar een Arabische vorst is. Op het grote onafhankelijkheids bal in Loesake ter ere van het onafhankelijkheid worden van het voormalige Noord-Rhodesië, dat nu onafhankelijke republiek Zam bia heet, danst president Kenneth Kaoenda met de princess royal, een tante van de Engelse koningin, die Engeland vertegenwoordigde bij de plechtigheden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tijdens een persconferen tie te Brussel heeft de heer R. J. Vogels van de K.L.M. zich optimistisch getoond over de resultaten van de maatschappij in '65. „Door verkoopsinspanning enerzijds en voortgaande efficiency-maatregelen anderzijds zijn wij op de goede weg", zo zei hij ,.en hebben veel vertrouwen in de resultaten van 1965. De uitkomsten van het eerste halfjaar van 1964 en de vooruitzichten voor de tweede helft rechtvaardigen dit Hij wees erop, dat de stijging van de lonen en prijzen in de loop van dit jaar de K.L.M. voor de opgave stelt, een kleine 25 'miljoen gulden extra te ver dienen. Dit is in 1964 niet haalbaar. De luchtvaart is vrijwel de enige bedrijfstak waar binnenlandse prijsstijgingen niet in de tarieven kunnen worden doorberekend, omdat zij internationaal zijn vastgelegd Ten overvloede zijn de tarieven op de Noordatlantische route per 1 april zelfs drastisch verlaagd. Met voldoening gewaagde de heer Vo gels van de goede resultaten die ge boekt zijn met de maatregelen ter ver hoging van verkoop en efficiency. De vloot is van 75 eenheden in 1961 terug gebracht tot 40, maar produceert thans 12 procent meer. Gedurende de afgelo pen zomermaanden was de beladings graad op de Noordatlantische route met 70 procent zelfs hoger dan ret gemiddelde van 66 procent dat voor alle IATA-maat- schappijen werd genoteerd. Het herstel van de K.L.M. wordt voorts geïllustreerd door een stijging van de beladingsgraad van het gehele K.L.M. - lijnennet, die over de maanden april september van dit jaar 54.7 procent be droeg, tegen 47.8 procent in de overeen komstige periode van 1963. De heer Vo gels wees op de enorme toename van het luchttoerisme. Dank .zij de voordelige ITE-formule zullen er dit jaar alleen uit Nederland 5.000 ITE-vakantiegangers per K.L.M. naar huil vakantiebestem mingen vliegen, die tot voor kort voor de meesten onbereikbaar leken. Dit is 5 procent meer dan vorig jaar. BELGRADO. Door de regen gezwol. Ien rivieren zijn in noord- en vvest-Zuid- Slavië buiten hun oevers getreden, waar door grote gebieden van Kroatië en Slo venië en een groot gedeelte van de hoofdstad van Kroatië Zagreb, over stroomd zijn. Onofficiële berichten uit Zagreb maak ten melding van 16 tot 18 doden. Het Zuidslavische ministerie van binnen landse zaken meldde een dode in Za greb en verklaarde dat er elders nog meer doden te betreuren vielen. Duizenden mensen uit Zagreb en tien tallen andere plaatsen werden geëvacu eerd. De rivier de Sava, die in 1933 Zagreb al eeng overspoelde, was gisteren ge stegen tot bijna 5 meter boven de nor male waterstand. Maar inmiddels daalde het water later op de dag weer met on geveer 5 centimeter. Het dal van de rivier de Rasa „is momenteel een meer", verklaarde het Zuidslavische nieuwsbureau. De rivier de Mirna, in Istrië, vernielde twee brug gen en sneed een verkeersweg tussen Poela en Rijeka af. In veel overstroomde steden en dor pen zijn de drinkwatervoorraden bedor ven en ongeschikt voor de consumptie. De bevolking werd geadviseerd water te koken voor gebruik. Eenheden van het Zuidslavische leger trachten met behulp van politie en brandweer de nog goed zijnde dijken te versterken en nieuwe waterweringen op te werpen. Legerhelikopters en boten haalden 200 mensen van de daken van de huizen in een voorstad van Zagreb. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Deze week begin nen in Den Haag en Amsterdam be sprekingen tussen de PTT en des kundigen van de Europese radio-Unie over een zaak met een wat onpretti ge aertergrond. Het gaat over wat in vakkringen tegenwoordig het c.a.s. wordt genoemd, het centraal antenne systeem. De term werkt verwarrend, be doeld is het technische televisie-ap- paraat< zoals dat op radiogebied be staat voor de radiocentrales. Draad- televisie noemt men dat. Door dit nieuwe PTT-systeem is het mogelijk om op het t.v.-toestel niet minder dan zes televisiestations en vijftien radioprogramma's in de huiskamer te ontvangen. De PTT is zo vriende lijk om aan de grenzen buitenlandse t.v.-programma's op te pikken en die door te geven aan de centrales. De PTT kan dat omdat die daarvoor de nodige apparatuur kan aanschaffen, die een particulier zelf nooit zou kun nen betalen en omdat de PTT als staatsbedrijf die antennes ook pre cies daar kan neerzetten, waar dat nodig is. Maar de Europese Radio Unie is het daar helemaal niet mee eens. Dat wil zeggen: zij vinden het idee prachtig, maar we zullen er wel wat meer voor moeten betalen dan de PTT dacht. Wat men uit de lucht op vangt moge misschien kosteloos schij nen, redeneren zij, maar we geven de Nederlandse PTT geen toestem ming het verder te vervoeren. De PTT zal voor elk programma gewoon moeten betalen, zegt de Europese Radio Unie. De PTT heeft zich eerst verweerd door te zeggen, dat het alleen maar proeven waren, zoals in Bezuiden- hout in Den Haag. Toen de Europese Radio Unie steeds maar brieven ging schrijven met opmerkingen dat de proefnemingen wel erg lang duur den op kosten van andermans pro gramma's, bracht de PTT naar vo ren, dat andere landen allang draad televisie hadden en daar nooit bezwa ren waren gemaakt. Men bedoelde Belgi waar op zeer kleine schaal een dergelijk systeem wordt toegepast. Wat de Europese radioheren niet zo erg kunnen waarderen is dat de Nederlandse regering vorige maand plotseling het internationale verdrag tot bescherming van t.v.-uitzendin- gen heeft ondertekend. Deze over eenkomst werd al gesloten in juli 1961 maar Nederland heeft al die tijd de bekrachtiging laten verslof fen. Nu blijkt, dat de Europese Radio Unie bezwaren maakt tegen de draad televisie, snellen vliegensvlugge Ha genaars toe, om te tekenen. Waarom? Omdat de overeenkomst het overne men van de t.v.-uitzendingen vrijlaat. Voordat sommige landen moeilijkhe den zouden kunnen maken is Neder land er als de kippen bij om te rati ficeren, mopperen nu de heren van de Europese Radio Unie. Ze vinden dit optreden op z'n zachts gezegd onbe tamelijk. De Europese Radio Unie wil een prachtige uitvinding als de draadte levisie niet om hals brengen, maar ook de duizenden niet die van radio en televisie leven. Ze wil graag sa menwerken, maar niet meedoen aan het opvoeren van internationale schijnvertoningen, zegt ze. Als de PTT zich van de domme zal houden en zal verwijzen naar de regering, die dan weer zal zeggen: we hebben met de Europese regeringen te ma ken en niet met de overigens achtens waardige internationale privaatin stanties, dan is de kans groot, dat de Europese Radio Unie voor de Neder landse rechter uitgemaakt zal willen zien wie hier gelijk heeft. En dan zijn de papieren van de PTT niet zo best, menen velen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ondanks de heftige kritiek in het verleden is in Nijmegen een begin gemaakt met de bouw van een kliniek voor geestelijk gestoorde delin quenten. Het instituut zal onderdak bieden aan 200 patiënten en wordt genoemd naai de bekende hoogleraar in het strafrecht aan de universiteit van Utrecht, prof. mr. W. Pompe, die inmiddels met emeritaat is gegaan. Hij was de initiatiefnemer tot de bouw van een derg. kliniek, waaraan in Nederland zeer grote behoefte be staat. Verder werd hij vooral bekend door zijn ijveren voor de invrijheidstel ling van de vier Duitse oorlogsmisdadi- gerse die in de strafgevangenis te Breda verblijven. De „Professor-Pompekliniek" zal bin nen drie jaar worden voltooid. De bouw kosten zullen dan ruim zes miljoen gul den gevergd hebben. De kritiek op de bouwplanen werd het meest gehoord in de gemeenteraad van Nijmegen, met na me omdat men het gevaar van een even tuele ontsnapping en de gevolgen daar van niet denkbeeldig acht. (Advertentie) Cteef uw lieveliagsvogel bet beste: verpakte vogelvoederst MOSKOU. De communistische par tijen buiten de Sovjet-Unie hebben maandag opnieuw de verzekering ge kregen dat de nieuwe Russische leiders de betrekkingen met hen op basis van gelijkheid wensen voort te zetten. In een hoofdartikel in het Russische regeringsblad „Izvestia" onder de kop ..Samenwerking van gelijken" wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van een heid en solidariteit in het communisti sche kamp. Het artikel was vlak boven ïen bekendmaking geplaatst, waarin werd neegedeeld dat de nieuwe leiders be sprekingen hebben gevoerd met Poolse communistische leiders. De besprekingen worden in Moskou gezien als een bewijs voor het belang dat de nieuwe leiders ïechten aan begrip voor hun positie bij de Oosteuropese leiders, van wie velen zich bezorgd hebben getoond over de verdwijning van het politieke toneel van Kroestjev. In Moskou is een Franse delegatie die een verklaring komt vra gen over de gebeurtenissen die hebben geleid tot het afzetten van Kroestjev en jelegaties uit andere landen worden in Moskou verwacht. De „Izvestia" zegt dat vele jaren er- (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Ik kan u mede na mens Kees Brusse verklaren, dat wij bereid xijn het begin van de film „Men sen van morgen" in die zin te verande ren,^ dat de claus over Loekie's ouders eruit gaat en dat Loekie in plaats daar van zegt: „Ik wil het wel goed doen maar ik weet niet hoe het moet". Ik ben van mening dat wij verder niet kunnen gaan. De tegenpartij eist nu wel dat Loe kie geheel uit de film wordt verwijderd, maar dan houden we een stuk waardeloos celluloid over. Inwilliging van de eis betekent de dood van „Mensen van mor gen". Dit zei gisteren mr. R. Dijkstra, in het pleidooi dat hij hield in het korte geding over Brusse's film. dat voor de president van de Amsterdamse rechtbank diende. Zoals bekend heeft de vader van Loekie G., een van de dertien medespelers in de film, geëist dat vertoning zou worden stopgezet. Zijn visie werd nader uiteen gezet door mr J. Jonker. Deze meende dat de overeenkomst, gesloten tussen Loekie en de n.v. Saphir Filmproduktie Maatschappij, nietig is dan wel vernie tigd kan worden. De Saphid Film is in gebreke gebleven, door niet de toestem ming van de ouders van Loekie te vra gen. Veel ernstiger echter achtte mr. Jon ker het persoonlijke kwaad dat door de film is aangericht. Loekie, een jongen van 19 jaar die enkele malen met de kin derrechter in aanraking is geweest en die onder behandeling is van een psychiater, komt uit een gezin waarop niets is aan te merken. Hij is op zijn hele moeilijke levensweg gewetensvol begeleid door zijn ouders en door de afdeling psychiatrie van de gemeentelijke geneeskundige dienst. Nu opeens mag hij publiekelijk een versie geven van hoe zijn leventje tot nu toe verlopen is dit zonder de hulp of zonder het commentaar van een deskundige die zijn beeld kan confron teren met het werkelijkheidsbeeld. De makers hadden zich moeten reali seren dat zij daarmee inbreuk maakten in de beslotenheid van een gezin. Het gevolg was dat Loekie in de kranten beschreven kon worden als een zielig produkt van een a-sociaal milieu. Maar het tegendeel is waar, aldus de raadsman Hij vertelde dat de huisarts van de fa milie de film was gaan zien en hem daarna had opgebeld met de mededeling: „Ik beschouw dit als dilettantisme op het gebied van de psychologie waaraan niet alleen de jongen onderworpen wordt maar waarin een heel gezin wordt mee gesleurd onder de ogen van het publiek". Hij zei ook dat Loekie op het ogenblik zelf met de film in zijn maag zit. Als hij 's avonds seigaretten uit de automaat is gaan halen, komt hij thuis en zegt: „moe der, ze keken weer naar me". Wat het aandeel van de ouders in de totstandko ming van de film betreft, zij waren er inderdaad van op de hoogte dat Loekie zou meespelen maar dachten dat het om een figurantenrolletje ging. Uit niets konden zij opmaken dat Brusse een psyche-montage op het oog had zoals nu tot stand is gekomen, aldus mr. Jonker. Mr. Dijkstra stelde hier tegenover dat de ouders zowel voor als na de opname uitvoerig met Brusse gesproken hebben en dat zij dus op de hoogte konden zijn van de vorm van de film. Hij achtte de film „Mensen van morgen" geen commer ciële film, maar eerder de bijdrage tot de sociale hygiëne in Nederland. Brusse had volgens hem gewerkt met het advies van vele professoren en talrijke autoritei ten op het gebied van geestelijke volks gezondheid hebben zich over het resul taat enthousiast getoond. Volgens mr. Dijkstra zou Brusse zelf eigenlijk niets hebben gevoeld voor Loekie omdat zijn schoonmoeder onder de familie G. woont. Maar mevrouw G. zou er volgens hem. samen met Loekie op hebben aangedron gen dat de jongen wel een rol kreeg. Tussen de opname en de première is een jaar verstreken, waardoor alle kans aan wezig is geweest voor overleg. Maar de ouders hebben Brusse nooit gevraagd „wat vertelt Loekie eigenlijk? Sterker: mevrouw G. heeft vorige week samen met producent Rudolf Meyer de film ge zien en haar enige reactie was toen: „Wat praat die jongen plat". Later zijn ze pas overstuur geraakt omdat de publiciteit zich met haar volle gewicht op deze in wezen simpele zaak stortte. Mr. Dijkstra acht het morele belang van Brusse en zijn medewerkers die maandenlang hebben gewerkt aan dit kunstwerk, veel groter dan het belang van de familie G. Volgens hem wordt met de voortzetting van de film een al gemeen belang gediend, namelijk dat van de geestelijke gezondheid. „Dit wordt on der meer toegegeven door Trimbos Ten slotte stelde mr. Dijkstra dat Loekie in zijn verdere leven van de film geen en kele schade zal ondervinden. „Integen deel, misschien krijgt hij er wel een grote baan door of een huis". De president doet uitspraak op 3 november. varing hadden bewezen dat de meest In gewikkelde problemen gemakkelijker worden opgelost als de communistische landen in harmonie samenwerken. Er wordt in het artikel geen melding ge maakt van het geschil met China en er zijn ook geen tekenen die er op wijzen dat de houding van het Kremlin ten op zichte van Peking zou zijn gewijzigd. Waarnemers menen echter dat het her haalde wijzen op solidariteit de weg voor toenadering schijnt open te houden. Het bereiken van vrede en sociale vooruitgang hangen af van „versterking van de solidariteit van alle anti-impe rialistische machten en in de allereerste plaats van de eenhed tussen de socialis tische landen en de communistische we reldbeweging", aldus het artikel. NICOSIA De weg van Nicosia naar Kyrenia, die in het Cyprische conflict steeds een belangrijk twistpunt tussen de Turks- en Grieks-Cyprioten is ge weest, is gistermorgen weer voor het burgerverkeer opengesteld, na de aan komst van een Turks detachement, dat bestemd is voor de gedeeltelijke aflos sing van het Turkse militaire contingent op Cyprus. Sinds het uitbreken van de gevechten op Cyprus, december vorig jaar, was de weg in handen der Turks-Cyprioten, doch de Cyprische regering had de openstel ling ervan voor het burgerverkeer als voorwaarde gesteld voor het toestaan van aflossing van het Turkse contingent. Maandagmorgen kon men voor het eerst sinds december vorig jaar weer Grieks-Cyprioten op de weg zien, geës corteerd door pantserwagens van de V.N.-macht. De Turkse aflossingstroepen zijn maan dagmorgen in de havenstad Famagusta gearriveerd. Zonder wapens, zoals met de Cyprische regering was afgesproken. (Advertentie) Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken! De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET

de Stem | 1964 | | pagina 15