Zieke Soeslov wenst toüDlaats niet Imaawiil Vredesmissie verhaal N OB-wegtransport fel tegen weggeld MEDAILLES BLINKEN OP SCHIPHOL Olympiërs krijgen ovaties BREZJNEV VOORRANG VERLEEND Suu nieuw staatshoofd I opstuur" °nder 1723 UUr' Maa" I Twaalf doden bij treinramp en ontploffing Noodweer in Europa Anti-Chinees Ontmoetingen Kunstminnaars voor schut in ziekenhuis Justitie gaat activiteiten oud-SSer na Bijlmermeer halszaak voor mr. Toxopeus DAGBLAD VOOR ZEELAND Mgr. Bekkers blij met brief over geboorteregeling In Zuid-Vietnam Overwegend droog iS8^eXrWd"i! Sneltrein Bremen- Hamburg geramd VAAGHEDEN: Mgr. G. de Vet heeft kritiek op schema 13 AMERIKAANS VLIEGTUIG AFGESCHOTEN MR. GEERTSEMA Protestvergadering in Amsterdam Man over boord kotlenlcomf kostuum 104e JAARGANG No. 24725 Voer God. Koningin en Vaderland Uitgave! N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 26 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Mgr. Bekkers heeft zich zaterdag voor camera en microfoon van de KRO-televisie zeer positief uit gelaten over cie brief van de 150 ka tholieke intellectuelen uit Nederland, België, Duitsland. Frankrijk, Engeland en Noord-Amerika aan Paus Paulus. In deze brief, waarvan al eerder melding is gemaakt, doen de intellectuelen een beroep op de Kerk om de traditionele leer over de geboorteregeling "ter dis cussie te stellen. Volgens de onderte kenaars bevat de huidige leer op dit punt tegenstrijdigheden en is de visie van de Kerk c.p de natuurwet op zijn minst aanvechtbaar. Mgr. Bekkers, die de werkelijke brief nog niet had gezien, zei, afgaande op de perspublikaties dat hij blij is met het initiatief. „Ik vind het een prach tige brief, mooi gemotiveerd, reëel. De namen die er onder staan waarborgen een ernstige studie en ik ben er vooral zo blij mee omdat deze een onderwerp aansnijdt dat de mens bezighoudt en omdat op dit moment het beroemde schema 13 aan de orde is en dat dus vanuit de wereld en door mensen die tot oordelen in staat en bevoegd zijn, een appèl wordt gedaan op de Kerk. Ik ben daar heel erg blij mee". Aldus mgr. Bekkers. SAIGON De president van de Zuidviefnamese hoge nationale raad, Phan Chac Suu. is tot staatshoofd van Zuid-Vietnani gekozen. De hoge nationale raad koos hem na dat religieuze leiders en andere groe peringen zich hadden uitgesproken te gen de verkiezing van een militair. Suu is ingenieur. Hij was minister tijdens het bewind van keizer Bao Dai en later onder Ngo Dinh Diem. In 1960 behoorde hij tot de ondertekenaars van een manifest, waarin het bewind van Ngo Dinh Diem aan de kaak werd ge steld. Hij is 61 jaar. Volgens officiële kringen in Saigon heeft Suu de prefect van Saigon, Tran Van Hoeong, tot premier benoemd. Deze was eveneens ondertekenaar van het genoemde manifest. Als burgemeester werd hij bekend doordat men hem da gelijks op de fiets naar zijn werk zag gaan. Hij is eveneens 61 jaar. Volgens politieke waarnemers in Sai gon is de positie van generaal Khan die naar verwachting komende week het premierschap overdraagt aan zijn opvolger, thans versterkt, nu zijn grote rivaal generaal Minh niet tot staats hoofd is gekozen. Als opperbevelheb ber van de strijdkrachten zal hij deel nemen aan alle belangrijke besprekin gen over de nationale veiligheid. Khan zal zich thans aan de leiding van de strijdkrachten wijden, waarvan hij opperbevelhebber is. Khan, die in augustus van dit jaar het president schap moest neerleggen, had vorige maand onder druk van verschillende bevolkingsgroepen toegezegd ook de regeringsleiding in handen van een niet-militair te zullen leggen. VOLGENS de (conservatieve) „Sunday Times" zou de nieuwe Labour-regering van plan zijn binnenkort bij het Lager huis een voorstel tot afschaffing van de doodstraf in te dienen. DE DERTIEN Zuidvietnamese officie ren die vrijdag zijn vrijgesproken van rebellie, hebben een disciplinaire straf gekregen. Acht van hen hebben ontslag ingediend per 1 oktober. HET seismologisch instituut te Uppsa la heeft zondagmorgen vermoedelijk een ondergrondse kernontploffing op Nova Zembla geregistreerd. De explo sieve kracht zou minstens vijf kiloton zijn geweest. DRIE Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben zaterdag, voor de tweede maal bin nen vijf dagen, een bombardement uit gevoerd op het dorp Anlong-Kres. Er viel één dode. TENGEVOLGE van voedselvergifti ging is een dertigtal inwoners van het Noordargentijnse dorp Joechan over leden. De vergiftiging werd veroorzaakt door spijsolie. BEVESTIGD is thans dat de pistool- scnutter van de nationalistisch-Chinese olympische ploeg, de 38-jarige Ma Tsjin-San, is weggelopen om in de volksrepubliek politiek asiel te krij gen. hlf fhtin,!medegedeeld door l het K.N.M.I., geldig tot vanavond: i Overwegend droog weer met enkele mJ* .nngeIli,en P!aalsp,iik ook mist. J I borgen: zon °P 7.26 uur. Maan onder 14.37 uur. MOSKOU Mikhail Soeslov, Sovjet-Iluslands kampioen-ideo loog, heeft geen plannen 0111 als vredesengel naar Peking te gaan. Hij is ziek en heeft zich teruggetrokken in zijn villa in een voorstad van Moskou. Die borstziekte, waartegen Soeslov (62) al jaren vecht, heeft hem ook weggehouden van de begrafenis van stafchef Bir- joezov. Zijn afwezigheid als presidiumlid daar gaf aanleiding tot speculaties, die volgens betrouwbare bron te Moskou iedere grond missen. De felste aanval op Mao Tse Toeng en diens regime is inder tijd van Soeslov gekomen. Daarom, aldus zegslieden in Moskou, zou hij nauwelijks de man kunnen zijn, die verzoeningspogingen tussen rood-China en de Sovjet-Unie zou ondernemen. Soeslov heeft Nikita Kroestjevs val als eerste man in Sovjet-Rusland mee voorbereid. Vervolgens heeft hij zich teruggetrokken voor geval zijn verkie zing als partijsecretaris zou worden overwogen. Als een van de machtig- sten in de Kremlin-hiërarchie was Soeslov een logische opvolger van Kroestjev. Niettemin liet hij de weg vrij voor Leonid Brezjnev, een van Kroest jevs gunstelingen. „In Russisch gezinde kringen in Pe king werd al eerder als hoogst waar schijnlijk aangemerkt dat Soeslov aan het hoofd van de Russische delegatie naar het bolwerk van Mao zou komen. Ook daar werd eraan herinnerd dat Soeslov de auteur is van een anti- Chinees rapport, dat in februari van dit jaar is ingediend bij het centrale comité van de Sovjet-communistische partij. De aandacht van het Kremlin zou thans minder gericht zijn op Pe king dan op handhaving van de broe derlijke betrekkingen met de commu nisten in Oost- en West-Europa. Ge bleken is dat die nogal wat kritiek heb ben op de methoden die gevolgd zijn bij het pensioneren van Kroestjev. Zij willen, opheldering over de vraag waar om hij eigenlijk aan de dijk is gezet. Het centrale comité van de Hongaar se communistische partij brengt in een door het Hongaarse persbureau M.T.I. bekendgemaakte resolutie hulde aan Kroestjev wegens het uitschakelen van de persoonsverheerlijking, het vaststel len van een nieuwe politieke lijn en zijn rol in de strijd voor de vrede en internationale veiligheid. Het stelt des ondanks op grond van ontvangen in lichtingen vast dat Kroestjev fouten heeft begaan in zijn manier van lei ding geven. Ze werden menigvuldiger als gevolg van zijn leeftijd en slechtere gezondheid. Hij was daardoor niet op gewassen tegen het praktische werk dat zijn hoge post meebracht, aldus de resolutie. Het Hongaarse centrale comité acht het van groot belang dat de nieuwe leiders hebben verklaard dat hun poli tiek dezelfde blijft als uitgestippeld op de partijcongressen tijdeys het bewind van Kroestjev. De partijleiding zegt vol ledig vertrouwen te hebben in de Sov jetpartij en haar betrekkingen met Rus land als de hoeksteen van haar poli-' tiek te blijven beschouwen. Inmiddels heeft de Westduitse vice- kanselier Erich Mende gezegd, dat de uitnodiging van Bonn aan Kroestjev voor een bezoek ook geldt voor de nieuwe Russische premier Kosygm. Hij hoopt dat het bezoek wel uitgesteld maar niet afgelast wordt. Maar een be slissing zou Moskou moeten nemen. Te Bialowieza, dicht bij de Pools- Russische grens, hebben Russische lei ders al een ontmoeting gehad met Pool se collega's. Aan de orde zijn geweest onderlinge betrekkingen en samenwer king. De ontmoeting zou gearrangeerd zijn om de Poolse leiders gerust te stel len over de machtswisseling in het Kremlin. Van Russische kant namen aan het gesprek deel partijleider Brezjnev pre mier Kosygin en Andropov, secretaris van het centrale partijcomité. Van Poolse zijde waren aanwezig partijleider Gomulka, premier Cyran- kiewicz en Kliszko, secretaris van het centrale partij comité. (Van onze correspondenten) BREMEN Zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen toen de sneltrein van Bremen naar Keulen door een rangeer locomotief in de flank werd ge ramd, waardoor vier wagons uit de rails werden gelicht. Elf men sen liepen ten dele zeer zware verwondingen op. Een geluk bij een ongeluk: De ram mende locomotief bleef in de opbouw van een brug klem zitten, anders was zij op straatweg 75 van Bremen naar Hamburg een zeer druk bereden ■weg gestort, hetgeen nog meer slacht offers zou hebben veroorzaakt. Het ongeluk geschiedde bij Sebals- brueck nabij het station Bremen-Hem- lingen, toen de rangeerlocomotief door een stopsein reed. Het treinverkeer uit richting Osna- brueck was zaterdag en een deel van de zondag gestremd en moest worden omgeleid. Ook het autoverkeer onder de brug door werd omgeleid. Gelukkig was de sneltrein niet erg vol. De ma teriële schade wordt op 850.000 mark geschat. ANGOULEME Vijf doden zijn te be treuren nadat zich in de Franse staats- kruitfabriek in Angoulême een ontplof fing had voorgedaan. Een man werd vermist en een persoon raakte ernstig gewond. SYRACUSE In de hal van een ziekenhuis in Syracuse, in de Ame rikaanse staat New York, verdrongen zich honderden kunstminnaars op een „tentoonstelling van abstracte kunst". Dat dachten zij tenminste dat het was. De animo was zo groot, dat en kele bezoekers zelfs 300 dollar (ruim 1000 gulden) voor tentoongestelde werken boden. De expositie nam evenwel een abrupt einde, toen plotseling enige werklieden opdoken, die de ^kunst werken" naar de vuilnisbelt brachten. Het bleken schotten te zyn van een afgebroken houten hokje, waarin zes jaar lang meubilair van het zieken huis met verf was bespoten, hetgeen uiteraard zijn sporen op de wanden had nagelaten. VATICAANSTAD De aanpak van de problematiek in schema dertien, over „De Kerk in de moderne wereld", is veel te vaag, met name in de eerste drie hoofdstukken waarin de beginse len voor de praktische behandeling in het vierde hoofdstuk zijn neergelegd". Dit heeft in de concilievergadering Breda's bisschop, mgr. De Vet, ver klaard. In die drie eerste fundamentele hoofdstukken wordt nergens gezegd wat men nu eigenlijk onder wereld" verstaat. En wanneer het schema over de wereld spreekt, dan lijkt het of die wereld helemaal vreemd voor de Kerk is, een soort „buitenboord-wereld", waarop de Kerk superieur neerziet, al dus de Nederlandse interventie. Het schema zwaait de wereld zo nu en dan wat lof toe, maar haast zich dan meteen een reeks vermaningen eraan toe te voegen en dat gebeurt soms zes, zeven keer op één pagina. Het lijkt wel of de Kerk slechts met de grootste tegen zin iets goeds van de wereld wil zeg gen. Maar niet alleen het begrip wereld blijft vaag in schema 13, ook de Kerk komt niet uit de verf. Het schema zegt niets over het mo derne seculariseringsproces, dat in zich een goed is te noemen. Zo gaat het schema volkomen voorbij aan het eigen lijke probleem, hoe nl. de beginselen van de goddelijke openbaring in ver band met het binnenwereldlijke op nieuw moeten worden doordacht en toegepast. Het derde hoofdstuk over het volk Gods in deze aardse wereld, getuigt van een gemis aan realiteitszin. Deze eerste hoofdstukken geven een reëel antwoord op een concrete proble matiek, zoals deze leeft bij veel men sen die zoeken naar de zin van de ge schiedenis. Het voorwoord en de eer ste drie hoofdstukken moeten dan ook omgewerkt worden vanuit een christe lijke visie op het binnenwereldlijke, zonder dat hierbij de ongunstige bete kenis van „wereld" wordt verwaar loosd, aldus mgr. De Vet in zijn in terventie. UTRECHT De Utrechtse justitie gaat in samenwerking met de politie in de Domstad een oriënterend onder zoek instellen naar de vraag of de thans in Utrecht wonende ex-S.S.-officier en Oostfrontstrijder Paul van Tienen zich met het verspreiden van het boek „Adolf Hitler, sein Kampf gegen die Minusseele" aan belediging van tien be volkingsgroep (de joden) heeft schul dig gemaakt. Het boek werd door een zekere W. von Asenbach geschreven. Achter deze naam verschuilt zich volgens het Brus selse informatiecentrum van de inter nationale organisatie van ex-verzets- strijders de oorlogs-adjudant van Goebbels, Von Leers, die thans in Egypte woont. Paul van Tienen had vroeger in Den Haag een boekwinkeltje, waarin nage noeg uitsluitend neo-nazistische lectuur verkrijgbaar was. De Utrechtse politie is door het Am sterdamse dagblad attent gemaakt op het omstreden boek, dat twee verslag- gers van deze krant in handen kregen nadat zij zich als studenten in de ge schiedenis hadden uitgegeven. De Russische ruiter Alexander Pur tov zal geen prettige herinneringen hebben aan het laatste onderdeel van de Olympische Spelen op de slui tingsdag het concours-hippique om de grote prijs der naties. Op de foto zien we het paard ,.Rigind Svecha" en ruiter als het ware over de grond kronkelen na een mislukte spi*»ng. SAIGON Zuidvietnamese militai ren en communistische guerrillastrijders hebben zaterdag met elkaar gevochten nabij de wrakstukken van een trans portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat werd neergeschoten tij dens een vlucht naar een kamp van de speciale strijdkrachten te Boe Prang, 160 kilometer ten noordoosten van Sai gon. Het vliegtuig, een C-123, vervoer de munitie, bestemd voor het kamp en had vijf Amerikaanse en twee Zuid vietnamese irfzittenden. De lichamen zijn volgens een Amerikaanse woord voerder geborgen. (Van onze correspondent) REEUWIJK Ofschoon in parlemen taire kringen liet geluid is te horen dat minister Toxopeu§ geen consequenties zal trekken uit een afkeuring door de kamer van zijn Bijlmermeerbeleid, heeft de liberale fractieleider, dr. Geertsema, in een toespraak meegedeeld dat mi nister Toxopeus mogelijk zal aftreden bij een nederlaag. „Het prestige van deze minister is zo zeer verweven met de Bijlmermeerkwestie, dat hij wel zal moeten heengaan na het aanvaarden van een motie door de Tweede Ka mer, die zou kunnen worden uitgelegd als een uitspraak van wantrouwen", aldus mr. Geertsema. Mr. Geertsema hield zijn toespraak voor de plaatselijke V.V.D.-afdeling te Reeuwijk. Hij noemde het .,een dub beltje op zijn kant hoe het debat in de kamer zal aflopen". Men kreeg uit de woorden van mr. Geertsema niet de indruk dat de andere liberale ministers bij aftreden van mi nister Toxopeus zouden volgen. Mr. E. TOXOPEUS: Weg by nederlaag AMSTERDAM „De weggebruikers betalen aan allerlei bijzondere belastin gen al aanzienlijk meer dan er voor het verkeer wordt uitgegeven; in 1965 tul len de rijksinkomsten uit het wegver keer en -vervoer 1200 a 1300 miljoen en de rijksuitgaven ten behoeve van dat vervoer naar schatting 800 a 900 mil joen gulden bedragen, zodat 300 a 500 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Gistermorgen arri veerde in de haven van de Maasstad het m.s. „Rotterdam", dat de nacht te voren een vergeefse speurtocht heeft gemaakt naar een vermiste opvarende. Onmiddellijk toen de vermissing van de 57-jarige adjunct-purser bekend werd heeft de kapitein van de „Rot terdam" het schip op tegenkoers laten leggen en zo de route van het schip enkele uren terug laten varen. Het zoeken bleef zonder resultaat zodat moet worden aangenomen dat de heer Van den Hoek, afkomstig uit Leiden, is verdronken. WENEN Met zware sneeuw- en regenval heeft dit weekeinde de win ter zich in Italië. Zuid-Slavië en Oos tenrijk aangekondigd. In laatstgenoemd land ondervond het verkeer zondag veel hinder van sneeuwval, lawines en overstromingen. In het Tauerngebergte ligt in de dalen zelfs 65 centimeter ver se sneeuw. Verscheidene bomen bezwe ken onder de sneeuwlast en vielen op spoorlijnen. De trein van Istanboel naar Dortmund liep vele uren vertra ging op. Wegens overstromingen in het westen en noorden van Zuid-Slavië moesten de naar Oostenrijk rijdende treinen omgeleid worden. Ook de berg passen tussen Oostenrijk en Italië zijn met sneeuw bedekt en in de Oosten rijkse provincie Karinthië werden tele foonverbindingen verbroken. Ten zuiden van Rome maakten grote overstromingen tal van dorpen tot eilanden. Ook in de Italiaanse hoofd stad zelf was de wateroverlast als ge volg van hevige regenval groot. Boven dien woedde over een groot deel van Italië een fikse storm, waardoor een aantal huizen beschadigd werd. Op som mige plaatsen werd een windsnelheid van 160 kilometer per uur gemeten. In enkele noordelijke delen van Groot-Brittannié viel zondag de eerste sneeuw. miljoen aan de strijkstok blijft hangen. Daarom is de door de minister voorge stelde heffing van weggeld niet nood zakelijk. Als er een achterstand in de wegen bouw moet worden weggewerkt, dan kan de regering putten uit steeds stij gende belastingbedragen, die wij op brengen". Dit verklaarde de algemeen voorzitter van de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer (N.O. B.) wegtransport, de heer Van Donke- laar, tijdens een protestvergadering te gen het plan van de ministers Van Aartsen en Witteveen om een heffing van weggeld voor de Nederlandse we gen in te voeren. „Als de Zeeuwen het Deltaplan niet hoeven te betalen, dan dient men ook de uitvoering van een Deltaplan voor het wegverkeer niet eenzijdig op de weggebruikers te laten drukken", aldus de heer Donkelaar. Spreker acht het onjuist dat het rijk de inkomsten uit het wegvervoer voor een belangrijk deel aan andere doeleinden dan aan verkeersvoorzieningen besteedt en daar door te kort is geschoten in het aan passen van de verkeersvoorzieningen aan de verkeersbehoeften. Spreker wees op het belang van goede verkeersvoorzieningen met het oog op de belangrijke rol die de auto bij de huidige vraag naar snel en effi ciënt vervoer vervult. Voorts acht hij goede wegen onmis baar zowel voor de verkeersveiligheid als voor de recreatie en het toerisme. De heer Van Donkelaar stelde dat goede verkeersvoorzieningen een natio naal belang van de eerste orde zijn en derhalve uit de algemene middelen dienen te worden betaald: „Het gaat ons niet alleen om de 75 gulden per vrachtauto, maar vooral ook om het principe". Het lijkt hem gewenst grote verkeersprojecten voor een aanzienlyk gedeelte uit leningen te financieren. (Advertenties) Ada Kok had kennelijk voor ieder een een jiks souvenir meegebracht. SCHIPHOL Ov .ties van familie leden, vrienden en andere bewonderaars zijn zondagavond bij aankomst op Schiphol de Nederlandse olympiërs ten deel gevallen. In een chartertoestel van de K.L.M, had een deel van de Nederlandse ploeg via de pool Nederland bereikt. Wie ontbraken waren chef d'équipe Simon de Wit, die de terugreis met zijn vrouw over New York maakt, Anton Geesink met de andere leden van de judoploeg, het volleybalteam, de zeilers en het hockey-elftal, dat eerst nog in Pakistan enkele wedstrijden gaat spe len. Aan de stroom van vrolijk zwaaiende atleten, zwemmers en zwemsters, roei ers en wielrenners, die in het licht van felle schijnwerpers wegens de opstop ping op het platform slechts voetje voor voetje de trap af konden komen, kwam bijna geen einde. Met officials meege teld waren het er in totaal wel 130. Vanaf de balustrade waar in het schaars verlichte half duister honderden afhalers compleet met spandoeken el kaar stonden te verdringen, weerklonk uit een luidspreker daverend de naam van Erica Terpstra, die met twee olym pische zwemmedailles om de hals als een der eersten uit het toestel kwam. Ook de andere zwemstertjes van de estafetteploegen kregen een hartelijk onthaal en uiteraard vooral zilveren Ada Kok, die haar jasje vol met speld jes had geprikt. De vier wielrenners, die goud behaal den in de ploegen-tijdrit, daalden de trap af met de schitterende medailles bengelend voor de speciale witte olym pische trui met de 5 ringen, die alleen bij het wielrennen als extraprijs aan de winnaars wordt uitgereikt. In de aankomsthal stond bestuurslid A. Schroder van het N.O.C. hoog boven op de balie en sprak de teruggekeerde ploeg een hartelijk welkomstwoord toe. „Wij zijn trots op de medailles die jul lie hebben veroverd en wij hebben met jullie de teleurstelling gevoeld bij mis lukkingen", zo zei hij. „Wij kunnen als klein land. dat zo achter is in de licha melijke opvoeding van onze jeugd, trots zijn op de bereikte resultaten". Daarna zocht ieder zijn eigen weg naar buiten, naar zyn familie en naar huis. SELECTIEKLEDING „duur" Stof en stijl zijn Engelsdonkerblauw of grijs met fijnbe snaarde „kalkstreep- jes". De Groninger Stijlgroep maakt ze. Daarom kan Holienkamp ze voor deze prijs aan de modieuze man brengen. i te fewa ®!iiiiii:pnipmi-! ifcsb fe! feteteUawe C:3£ n&: :!i-" raSiK-afeWf AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1