Zeeuwsch-Vlaanderen Kleuteronder wij s te zwaar belast Kanaalverbredingswerk bij Sas van Gent vordert goed Die mi Walcheren Z.-Beveland BRUGGEN HERSTELD Axel doet gasfabriek over aan N.V. Zegam Mettertijd één douanepost bij oostelijke BOSCH OPTIEK Eén keer op het verkeerde spoormaar. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 Geen verhoging lesgelden muziekschool AXEL Aardenburg-Maldegem HULST Strop voor HW 24: Broeder Mattheus overgeplaatst TERNEUZEN Fotoclub opgericht N.V. SLAVENBURG'S BANK RAAD HEEFT (dinsdag) LAATSTE WOORD Sociale dienst wordt opgeheven Dagblad De Stem Onteigeningen CONGRES TE ROOSENDAAL Leerzame inleiding van dr. G. v. d. Most Gehandicapt Afscheid Om biljarttitel Doktersdiensten Dienst dierenartsen EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgi en Maandag LA Oost- en West-Souburg Oud-stryders Vanmiddag worden op het gemeentehuis vijftig oud-strijders ontvangen. De ontvangst zal ongeveer drie kwartier duren. De oud-strijders behoren tot de Divisie Schotse Hooglan ders, waarbij ook Noren ingedeeld waren Siezelingc Schoolhoofd In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer B. J. R. Walrecht is benoemd tot hoofd van de herv. school te Biezelinge, de heer K. J. de Koeyer te Middelburg. Ovezande Collectes De Zeeuwse collecte bracht hier de mooie som op van f 281.40 (1963: 249.70). De zondag jl. gehouden collecte in de r.-k. kerk in het kader van We reldmissiedag resulteerde in een buiten gewone opbrengst van f 899.81 (1963 rond f 540). In het 13-jarig pastoraat van pas toor J. C. M. Franse die 3 november a.s. 61 jaar hoopt te worden kwam een dergelijke hartverwarmende Missie offerande niet eerder voor! GOES De lesgelden aar de Zeeuw se Muziekschool behoren tot de hoogste in het land. De lesgelden zijn op 1 sep tember 1963 voor het laatst verhoogd met twintig procent. Een verdere ver hoging is voorlopig onbillijk. Er moet voorkomen worden dat door een te hoog opvoeren van de lesgelden de mu ziekschool aan haar doel voorbijschie Dit antwoorden Gedeputeerde Staten op een vraag van de financiële commis sie uit de Provinciale Staten of er aan leiding is de tarieven opnieuw te bezien. Het aantal leerlingen van de muziek school bedraagt thans ruim 2000. De school behoort daarmee tot de categorie grote muziekscholen. De school heeft ongeveer 150 leden van harmonie- en fanfarekorpsen in opleiding. (Van een onze;.* verslaggevers 6 OOSTBURG Gisteren zijn de twee noodbruggen over het afwateringskanaal te Stroobrugge bij Eede in België weer voor het zware verkeer opengesteld. Zo als wellicht bekend werden de beide bruggen die reeds vanaf de tweede we reldoorlog dienst doen en enige tijd ge leden geen al te solide indruk meer maakten, enkele maandes geleden voor het zware verkeer afgesloten. Met name van de zijde van de gemeente Aarden burg en de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen werd er bij de Belgische autoriteiten op aan gedrongen, de noodbruggen, die zijn op genomen in een internationale route, te herstellen. Raadsvergadering: De raad van Axel is gisteravond gedurende ongeveer 20 seconden in r spoedeisende - openba re vergadering bijeen geweest Men be sloot tot het aangaan van een vaste geldlening van ƒ220.000,- voor de duur vam 25 jaar Na afloop was er nog een, eveneens korte, informele bespre king. Beiaardconcert Vanmiddag zal me vrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm van 15.00-16.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis. Het concert zal geopend worden met het door haar bewerkte openingslied van de Olympische spelen te Tokio, doorweven met het Wilhelmus als hul deblijk voor de Nederlandse winnaars van de gouden, zilveren en bronzen me dailles. Voorts zullen bewerkingen van volks liederen en composities van Leen 't Hart Piet van den Broeck, Jef Denijn en Ignace Pleyel worden uitgevoerd. Breskens Vismijn. Aan de vismijn te Bres kens zijn in de week van U t/m 17 ok tober aangevoerd: 794 kg bot, 1058 kg schar, 1124 kg schol, 148 kg tong, 2 kg griet, 7 kg tarbot, 2232 kg kabeljauw, 919 kg wijting, 52 kg rog, l kg paling, 55672 kg export-garnalen, 5175 kg. pellerij-gar nalen, 3910 kg doorgedraaide garnalen. Afscheid. Op het kantoor van de bouwmaterialenhandel Woettiez en zn. heeft men afscheid genomen van de heer L. Stofberg, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd dit bedrijf verlaten heeft. Namens de directie sprak Joh. Woettiez de heer Stofberg toe. Hij me moreerde de lange staat van dienst, 45 jaar, die de scheidende bij de firma heeft bereikt. Door de firma werd een enve loppe aangeboden, terwijl hem namens de bond een bronzen gedenkpennning met lauwerkrans en de daaraan verbon den oorkonde werd gegeven. Namens het personeel werd een bloem stuk en een surprise aangeboden door de heer A. Carijn. Biervliet Verkeersexamen Aan 26 leerlingen van de lagere scholen is het diploma uitgereikt voor het in het voorjaar en zomer afgelegde verkeersexamen. Eén leerling, Bram van Hoeve, van de o.l. school A slaagde met lof. Hij maakte geen enkele fout. De uitreiking vond plaats in het gym nastieklokaal Schoollaan door de opper wachtmeester der rijkspolitie, de heer J. J. de Puysseleijer. Voor de leerlingen van alle lagere scholen werd een filmvoorstelling gege ven door het Verbond voor Veilig Ver keer. Vertoond werden enkele tekenfilms en een aantal films, dat op het verkeer betrekking heeft. Groede Plattelandsvrouwen. De bond van plattelandsvrouwen te Groede heeft on der voorzitterschap van mevr. v. Hoek- Maclaine-Pont haar tweede winterverga dering gehouden. Door de heer W. En- zinck uit Oostburg werd een lezing ge houden over „Uit de mond der kinde ren". Op een boeiende wijze belichtte hij de taal en het begrip van kleine kin deren. (Advertentie) i GESCHENKEN Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 •••«•••••••••••••••••••••••••••••••••••••f Onlangs is broeder Mattheus, onder wijzer aan de lagere school van jongens, overgeplaats naar Huybergen. waar hij is benoemd tot leraar aan de u.l.o.- school. Niet alleen voor de jongens van de Willibrordusschool is de overplaatsing van broeder Mattheus een tegenvaller, maar ook voor de voetballend jeugd van Hulst. Broeder Mattheus was namelijk met hart en ziel leider van de junioren afdeling van de Voetbalvereniging HW '24. Broeder Mattheus nam vrijwel on middellijk de leiding van de juniorenaf deling over van de vertrekkende broeder Bernardo. Het is voor een groot deel het werk van broeder Mattheus ,de strenge' zoals de Hulster jeugd wel eens zei geweest dat de jeugdafdeling van H.V.V. zo'n grote vlucht heeft genomen. Sinds Tot opvolger van broeder Mattheus aan ting in het bestuur van H.V.V. '24. Hij was gedurende de laatste maanden druk doende met de voorbereiding der vie ring van het 40-jarig bestaan van H.V.V. (Advertentie) MET HET (Advertentie) Tot opvolger van broeder Mattheus a de Willibrordusschool is benoemd broe der Ferrerius, die dat moge HW een troost zijn ook reeds „vele jaren in de sport zit", zoals men ons mededeelde. Koewacht Toneeluitvoering A.s. zondag komt de toneelvereniging „Tot nut en genoe gen" voor het voetlicht met de dolko mische klucht in drie bedrijven ,,De on bekende wereld" van Johan Blaaser en Annemarie Kok. De regie is in handen van T. Zwartelé. In café De Vriendschap werd gister avond tijdens een eerste bijeenkomst een fotoclub opgericht. De initiatiefnemers werden tot leden van het voorlopig be stuur gekozen. Het waren de heren C. Heeffer, voorzitter, F. D. Hamelink, se cretaris, C. H. Dirven, penningmeester en A. v. ter Ende en C. de Haas leden. Er werden zowel door het bestuur als door de leden enkele facetten besproken. Het doel van deze club is de amateur fotografie op een prettige en leerzame wijze in onderling contact te beoefenen om er op deze manier meer plezier aan te beleven. Uit een en ander bleek bovendien dat er nu reeds diverse mogelijkheden zijn. Terneuzense fotografen hebben toegezegd van tijd tot tijd een voorlichtingsavond te geven. Westdorpe Tentoonstelling Tot 5 november a.s. exposeert in de kunsthandel Trout- zaerte" de heer Gerard Grassère, met schilderijen en keramiek. Deze tentoon stelling is gratis toegankelijk. Kaartavonden Door het N.K.V., af deling Westdorpe, worden in het vere nigingsgebouw weer enkele kaartavon den gegeven voor de leden. De eerste kaarting is op zaterdag 24 november, de volgende op 21 november en 19 december. Tenslotte wordt de jaar lijkse kerstkaarting gehouden. Woningbouw De werkzaamheden aan de bouw van twee nieuwe Woningwet woningen in de Jan Dellaertstraat zijn nu zover gevorderd, dat zij binnen enkele weken betrokken kunnen worden. De zes woningen in de Lindenlaan kun nen pas enkele weken later worden be woond. BANKGIRO Terneuzen: Kersstraat 3, tel. (01150) 37 34 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 OP UW OGEN HULST (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raad van de gemeen te Axel zal dinsdagavond, 27 oktober, beslissen over een voorstel van b. en w. tot oprichting van de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (Zegam). Verder tot het in eigendom overdragen van het Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefooD 2377 Hulst voor WaJchereD en Zuld-Beveland: Klokstraat 1 telefooD 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L K M DE JONG tel 2377 Hulst voor Zeeland: F. DB LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redactem voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur vow West-Zeemoscfi- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg teL 01170-2991 Redacteu7 voor Zuid-Beveland en Walcheren S AUGUSTIJN tel 0252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelana en Walcheren KL MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0.18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen s= mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 8 regels ol minder t 1, elke regel oieeT t 0.25 Als éér» regel gelden 23 letters -in/oi leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. t 1.60 en f 0.60. BtJ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. gemeentelijk gasbedrijf aan deze ven nootschap. Bovendien deelneming in het maatschappelijk kapitaal (f 1.000.000,-) van de vennootschap voor f 32.000,- en tot het machtigen van b. en w. tot het „verrichten van al hetgeen nodig is om het gasbedrijf in een zo goed moge lijke staat over te dragen aan de Ze gam", zoals het voorstel luidt. In hun pré-advies aan de raad geven b. en w. een uitgebreid exposé over de voorgeschiedenis van de oprichting van de N.V,. Zegam en de doelmatigheid van de concentratie van de gasdistributie in Zeeland. Voorts wordt de raad gevraagd goed keuring te hechten aan het voorstel tot het opheffen van de gemeentelijke So ciale Dienst en het verlenen van eer vol ontslag aan de bestuursleden en de penningmeester. B. en w. herinneren de raad eraan dat op 1 januari 1965 de nieuwe algemene bij stands w. in werking zal treden. De nieuwe wet maakt de sociale diensten in hun huidige constel latie overbodig. De uitgebreide agenda voor deze vergadering omvat ook een voorstel tot onteigening van de woning aan de Kanaalkade 18 van de heer Openneer en een voorstel tot het voorlopig goedkeuren van de plan nen tot eigening van drie panden aan de Hospitaalstraat ten behoeve van de realisering van het uitbrei dingsplan West. In verband met de onteigening van het huis aan de Kanaalkade is een bezwaarschrift ingediend door de heer J. Openneer eigenaar en bewoner, met wie de gemeente niet tot een minnelijke schikking is kunnen komen. De ge meente is er evenmin in geslaagd langs minnelijke weg de eigendom men der drie panden aan de Hos pitaalstraat te verwerven. De raad zal voor het overige worden geconfronteerd met voorstellen tot het verlenen van finaniiële medewerking bij de aansluiting van een huis aan de Eglantiersdijk op het elektriciteitsnet, tot het verstrekken van de gevraagde financiële middelen aan de christelijke u. 1. o.-school, tot verkoop van vier perceeltjes bouwgrond aan de Van Gis- tellalaan en van een perceel industrie terrein in het plan Noord 2 aan de „Bouwcombinatie Stad Dordrecht" en tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van een stukje grond aan de heer J. C, Steel te Axel. Tenslotte zul len nog enkele administratieve aan gelegenheden geregeld moeten worden. ROOSENDAAL Op het üi de schouwburg alhier gehouden congres van kleuterleidsters uit het bisdom Breda heeft de scheidende voorzitster, mejuffrouw Th. Oomens, gesteld, dat een kleuterklas van 40 kinderen voor de leidster een overbelasting betekent. Vermindering van dit aantal zal hij voortduring bij de minister moeten worden bepleit. De overgang zal ech ter wel geleidelijk moeten geschieden om te voorkomen, dat een tekort aan leidsters zal ontstaan. Zij prees de opoffering en het door zetten van de ouderen, die voor het tot standkomen van de kleuteronderwijswet met soms zeer primitieve middelen het kleuteronderwijs ebben geleid. Woorden van hulde en hoge waarde ring sprak de voorzitster aan het adres van zuster Umberta, die na 40 jaar het onderwijs verlaat, Aan mejuffrouw Jas pers. die twaalf en een half jaar als penningmeesteres van de sectie werk zaam is werd eveneens hulde gebracht. Als een der grote stuwkrachten voor het kleuteronderwijs werd ook mejuffrouw Rogier in de hulde betrokken. Dr. G. van der Most uit Ottersum sprak over de geestelijk gehandicapte kleuter in de klas. Een probleem, waar mee menig kleuterleidster te maken krijgt. Het vraagt extra aandacht en zal deze ook volledig moeten hebben. Im mers op zeer jonge leeftijd kan juist bij dit kind de kiem gelegd worden om de aanleg te ontplooien voor het verdere leven. Ook het angstige kind dient bijzondere aandacht te hebben. Juist door die bij zondere aandacht kunnen vele moeilijk heden overwonnen worden en ziet me dit kind opbloeien e zich meer vrij be- wege tussen andere kleuters. Aan de and van een groot aantal dia's illus treerde de heer van der Most in de na middag de te volgen methoden om de gehandicapte en angstige kleuter te helpen. mejuffrouw Th. Oomens. Zij werd har telijk toegesproken door de secretaresse zr. Julia namens de diocesane bond en door mejuffrouw van Giesbergen namens de kring Breda. Ook de onderwijzersbond bracht hulde aan mejuffrouw Oomens bij monde van de heer de Vuist. De belangen van de kleuterleidsters werden hier door haar op wel bijzondere wijze behartigd. Woorden van hulde en waardering werden eveneens gesproken door me juffrouw Rogier en mejuffrouw mr. Spits hoofdinspectrice. Het congres werd voorts nog bijge woond door de inspectrices de Jonge en Gribbeling. inspecteur van het l.o. de heer P. Eggermont uit Breda, de direc teur der opleiding voor kleuterleidsters de heer Broere, afgevaardigden van de diocesane besturen uit Haarlem, Den- Bosch, Roermond, Utrecht, alsmede enkele afgevaardigden van ae christe lijke bond. In het kort vermeldden we reeds de huldiging van de scheidende voorzitster (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond en zondag worden in café de la Paix de eindwedstrijden voor het kampioeschap vierde klasse libre van het district Walcheren - Zuid Beveland gespeeld. Zaterdagavond wordt gestart om zeven uur en zondagmorgen wordt er reeds om tien uur begonnen. Zondag 1 november worden definale- partijen gespeeld. Door de volgende spe lers zal worden deelgenomen; a. tak, Sas van Gent, J. Steenbergen te Ove zande, C. Verweij te Oudelande, C de Winter te Ovezande, A. van Lent te Sas van Gent, J. Rentmeester te Kwa- dendamme, L. Dielemans te Axel, J. Bruggeman te Goes. Aan de overwin naars zal op 1 november 's avonds om zeven uur door de districtsvoorzitter, de heer F. C. Melse uit Middelburg de be ker worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In en rond Sas van Gent worden momen teel grote activiteiten ontplooid in het kader van de .verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Die activiteiten moeten momenteel voor het grootste gedeelte worden geschreven op reke ning van de Aannemingsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. te Utrcht en de onderaannemer de fa. De Cloet te Antwerpen. Het meest spectaculaire onderdeel van het werk is het graven van een nagenoeg geheel nieuw stuk kanaal van 150 meter ten oosten van het huidige kanaal. Bij de graafwerkzaamheden zijn twee kolossale zuigers ingezet: de nieuwe, ongeveer 42 meter lange cutterzuiger „Utrecht" van de Aannemingsmaatschappij, die het imposante geval speciaal ten behoeve van de kanaalverbredingswerkzaamheden heeft laten bouwen en een iets kleinere zuiger van de fa. De Cloet. Vol gende week zal een derde, inmiddels al gearriveerde, derde zuiger worden ingezet. Gedrieën zullen de zuigers in de komende jaren ongeveer 10.000.000 kubieke meter zand moeten verwijderen uit de strook, waarover het tracé van het nieuwe kanaal is uitgezet. Dit weekeinde nemen waar: voor Terneuzen: dokter Van Basten Baten burg; voor Kloosterzande: dokter Bu- walda; voor Cadzand:, Retranchement, Sluis en Zuidzande: dokter Borm uit Cadzand; voor Bruinisse en Oosterland: dokter De Pukker uit Oosterland, tel. 01114-280; te Axel: dokter Kats, tel. 555; te Oostburg: en Aardenburg: dokter Hage uit Aardenburg, tel. 01177-366; Middelburg: Frumau (2635): Vlissingen Du Fosse (2525); Goes: Weiten (5306); "^orssele en Nieuwdorp: Gelderblom (01196-327; Hoedekenskerke en Kwa- aendamme: Kole (01193-262); Driewegen en 's-Heerenhoek: Geldof (01195-275); s-Heer Arendskerke, Wolphaarsdyk, Heinkenszand: v. Maanen (01106-234); Kruiningen, Hansweert, Krabbendyke, en Rilland-Bath: Noome 01134-444). APOTHEKERS: Goe: Goese Apo' theek (7104); Middelburg: v.d. Boogert (2789); Terneuzen: Klaassen (2090); Vlissingen: v. d. Kleine Mulder (2730). DIERENARTSEN:. Voor Hulst en Nieuw-Namen, de heer De Nijs uit Hulst; voor Oostburg, Sluis en IJzen- dijke: de heer Van Veen uit Oostburg, tel. 01170-2693; voor Axel, Zaamslag en Sas van Gent, de heer Janssen uit A- xel. Walcheren: dokter Gakeer, telef. 01195-283. De graafwerkzaamheden vinden mo menteel plaats zowel ten noorden als ten zuiden van de nog intact zynde Oostdam, de huidige verbindingsweg van Sas van Gent en Westdorpe, die echter ook zal verdwijnen. Ten noorden ervan dendert elke dag de „Utrecht"', die zich al gravende, een weg naar Sluis kil zal banen. Ten zuiden van de Oost- dam zwoegt de andere zuiger, die vol gende week assistentie krijgt van de derde zuiger. De laatste twze zuigers zullen het gat van de Oostdam tot aan de Belgisch-Nederlandse grens uitdie pen. V oortvarend, De verbreding vah het gedeelte van het kanaal van Sluiskil tot Sas van Gent wordt met bijzonder grote voortvarend heid ter hand genomen. Het is daai*om niet vreemd, dat er reeds tekening in de kanaalverbredingswerkza amheden is gekomen. In een half jaar tijds overigens. De oostelijke kanaaldijk is reeds bijna tot aan Sluiskil voltooid. Zelfs de by de ongeveer 20 meter brede kanaaldijk behorende wegen zijn al bijna gereed en in ieder ge val uitstekend berijdbaar. Aan de westelijke zijde is men reeds druk doende met de aanleg van een damwand van eveneens 20 meter breedte. Aan deze damwand zullen mettertijd de binnenvaartsche pen (de zeeschuiten meren in Ter neuzen) die in- en uitgeklaard moe- te worden, aanleggen. Bij deze dam wand zal mettertijd o.m. het kan toor. waarin zowel de Belgische als de Nederlandse douane zullen wor den ondergebracht, worden gebouwd. Voor rekening van de Belgische staat overigens. De eerste „gezamen lijke" douanepost, die van St. Anna ter Muiden, werd voor Nederlandse rekening opgetrokken) De twee landhoofden aan de- oostelijke en westelijke zijde van het kanaal, waarop over enkele jaren de imposante, nieuwe brug over het kanaal zal rusten, zijn enkele maan den geleden aangelegd. RIJKSUNIVERSITEIT Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde F. W. Klaaysen te Bres kens. ECONOMIE De heer A. C. Bos te Heinkenszand is aan de Kath. Hogeschool te Tilburg ge slaagd voor het kandidaatsexamen econo mie. Morgen zondag 25 oktober, gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert 5.27 en 17.46 uur; Terneuzen 4.49 en 17.07 uur; Vlissingen 4.17 en 16.36 uur; Wemeldinge 6.11 en 1826 u.; maandag 26 okt. Hansweert 6.08 en 18.31 uur; Terneuzen 5.33 en 17.54 uur; Vlissingen 5.03 en 17.24 uur; Wemeldinge 6.55 en 19.13 uur. De opritten naar de te bouwen brug over het kanaal zijn reeds voor het grootste gedeelte vrijge maakt. Deze foto werd gemaakt op de Westdam ongeveer op het punt waar de westelijke oprit naar de nieuwe brug zal beginnen. Op de achtergrond een van de land hoofden. In het verlengde aan weerszijden van de lijn, die de landhoofden vormen, zijn ae stukken grond, die de opritten naar de nieuwe brug zuilen vormen, vrijgemaakt. Q.w.z. dat de „in de weg" staande panden zijn afgebroken. Overi gens kunnen alle kanaalverbredings werkzaamheden om en in Sas van Gent momenteel nagenoeg ongestoord doorgang vinden: bijna alle panden, die ten behoeve van de kanaalverbreding moesten verdwijnen, zijn ontruimd en al voor een zeer belangrijk gedeelte afge broken. Voorts is, ook reeds enkele maanden geleden, de zogenaamde „Tweede brug" afgebroken, terwijl de niets ontziende slopershamer, die als een furie over het te bewerken terrein in Sas van Gent rondwaart, momenteel huishoudt in de oude sluis in de kanaalarm langs de rijksweg door Sas van Gent. Foutje Rijkswaterstaat is zeer tevreden over het verloop van de Sasse werkzaam- De cutterzuiger „Utrecht" van de aannemingsmaatschappij Van Oord n.v. (foto bovenis een van de zuigers, die bij de graafwerkzaam heden zijn ingezet. Men ziet uit over toot eens het nieuwe kanaal zal zijn. Op de achtergrond de al voor een groot gedeelte voltooide oostelijke kanaaldijk. heden. Er hebben zich nog geen on voorziene moeilijkheden voorgedaan en „het aannemersbedrijf Van Oord werkt met grote voortvarendheid en uiterste accuratesse, zodat we ons beslist geen zorgen hoeven te maken" zoals ir. A, J. Beenhakker van de rijkswaterstaat vertelde. Heel even maar is er een moei- I lijkheidje geweest, dat zich voordeed bij de omlegging van de spoorlijn aan de westelijke zijde van het ka naal. Bij het uitzetten van het nieiraj we tracé bleken het Belgische en het Nederlandse stuk niet op elkaar aan te sluiten. Men kwam acht meter van elkaar bij de grens terecht. Deze fout die overigens ter plaat se werd hersteld, moet naar de me ning van ir. Beenhakker worden toe geschreven aan de ten opzichte van elkaar verschillende meetsystemen van de Belgen en de Nederlanders. Dat dergelijke onnauwkeurigheden tot de zeldzaamheden behoren bewees en- kele weken later het feit, dat men het Belgische en het Nederlandse gedeelte van de ten dele voltooide damwand aan de westelijke zijde van het kanaal tot op de centimeter nauwkeurig bij de grens op elkaar aansloot. Dat zich nog meer dergelijke als bovenomschreven moeilijkheden zullen voordoen moet dan. ook bijzonder onwaarschijnlijk worden geacht. Opspuitingen Tegelijk met de kanaalverbreding werkzaamheden maakt ook de ruilver. kaveling in de Canis Vlietpolder gcfcte vorderingen. Om de grond in deze pol der, die te kampen heeft met slechte afwatering, geschikt te maken voor de zins opgehoogd met zand, afkomstig landbouw, worden de vele kavels enigs van de beide zuigers. In het geheel zal 3.000.000. m3 zand door pijpleidingen naar de te herverkavelen polder worden getransporteerd. Van de hoeveelheid van 10.000.000 m3 zand. die bij de graaf werkzaamheden zal'vrijkomen, gaat nog 5.000.000. m3 naar de omgeving van Drie Schouwen bij Axel, terwijl rijks-: waterstaat 2.000.000. m3 zal aanwen den ten behoeve van eigen zaken. IJZENDIJKE Winkelweek J. Menue 17 uur Kaarting CL1NGE L. de Vilder 15 uur Schieting St. Cecilia L. de Vos 18 uur Biljartprijskamp VLISSINGEN Luxor 19 en 21 uur De beul van Londen, 18 j. Alhambra 19 en 21 uur Verraad op Montmartre, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Geen woorden maar daden, 14 jaar Electro 19 en 21,15 uur Zorro en de 3 musketiers, 14 j. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Alleen tegen zeven ZUIDDORPE 15 uur Kalkoenschieting bij A. Apers HEIKANT 14.30 uur Kermisschieting bij F. Saman AXEL Het Centrum 20 uur Eddie in de olie, 14 jaar 13.15 uur Kalkoenschieting staande wip bij E. Tieleman SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Eiland der begeerte. De markies met de ijzeren vuisten TERNEUZEN Luxor 20 uur Der Vogelhandler, a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Parijs is als champagne IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Freddy und das Lied der Südsee ST. JANSTEEN 13.30 uur Jaarlijkse wildschieting in het clublokaal Patronaat 19.30 uur Bal r.-k. Instuif HULST 14.30 uur Grote schieting bij G. Lij- baart KLOOSTERZANDE 15 uur Grote wildschieting in café Bij Tanny HENGSTDIJK 15.30 uur Kalkoenschieting bij P. van Dijk WESTDORPE Café Centraal Seriekaarting ANTWERPEN KVO 19 uur De meesterzangers van Neurenberg DE KLINGE Cinema v. Dijck 15 en 19.30 uur Alleen tegen zeven SAS VAN GENT Olympia 15 en 19.45 uur Eiland der be geerte. De markies met de ijzeren vuisten AXEL Het Centrum 20 uur Eddie in de olie, 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Der Vogelhandler, a.l. ook 17 uur; 14.30 uur Ursus de leeuwen- koning OOSTBURG Ledel 14 uur Hud, de ontembare, 16.30 en 20 uur Parijs is ais champagne IJZENDIJKE Winkelweek en kermis Hofzicht 17 en 20 uur Freddy und d: Lied der Südsee ST. JANSTEEN 13.30 uur Grote geldschieting in he! clublokaal HULST 14.30 uur Grote schieting bij G. Lijbaar' 9-11 uur Duivenvlucht uit KoewacKj bij G. Lübaart De Graanbeurs 19 uur Dansen Bioscoopgebouw 14.30 en 17.15 uur Een vrouwtje aan de haak. a.l.. 20 uur De man met de wassen beelden, 18 j HENGSTDIJK 14 uur Gaaibolling bij P. de Waal STOPPELDIJK J. Vernimmen 14 uur Schieting. Wapen van Zeeland 18 uur Ontdek d' ster, dansavond CLINGE A. v. Vlierbergen 17.30 uur GaaibolleE KOEWACHT Patronaat 19.30 uur Toneeluitvoeriö G. v. Hijfte 16 uur Biljartprijskamp Th. de Waele 9.30 uur Serieprijskaarti»! A. de Kindt 14 uur Schieting HEIKANT Kermis L. Herwegh 16 uur Dansen F. Saman 14.30 uur Kermisschieting Th. de Block 14.30 uur Schieting VLISSINGEN Luxor 20 uur De beul van Londen, Ui 15 uur Muziekexpres, a.l. Alhambra 19 en 21 uur Verraad op Montmartre, 18 j. 15 uur Alleen op de wereld, a.l. MIDDELBURG Electro 14.30 en 20 uur Geen woorden maar daden, 14 j. WESTDORPE Café Centraal Seriekaarting BRESKENS Duivelshoekje 15 uur Hengelwedf' ANTWERPEN KVO 14.30 uur Iphigenia in Tauris. 20 uur Frederica IJZENDIJKE Kermis CLINGE A. v. Vlierbergen 19 uur Gaaiboll® HEIKANT Kermis L. Herwegh 16 uur Dansen F. Saman 14.30 uur Kermisschieting Th. de Block 14.30 uur Schieting MIDDELBURG City 20 uur Geen woorden maar daden, 14 j- SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Eiland der begeer» De markies met de ijzeren vuisten TERNEUZEN Luxor 20 uur Ursus, de leeuwenkop»1» HULST Bioscoopgebouw 20 uur De man met de wassen beelden, I' r ANTWERPEN KVO 20 uur Gravin Mai'iUa SINT ANNA TER M I vijtig is ze. Oud-laiI Walcheren en de vetti I het vestingstadje Sluis I dente aan het exclusiesI ford College for Wil hoofdkwartier in de emancipatie van de vl soon in een slepend pl lijke tragiek, waarmee! oorlogsregering in de ff stad bemoeienis had. Hl de Rijke, een tanige j smart uit haar eigen I vergeten en levenskr^ vertroeteling van diere] gen van de Graaf Ja>i In een vervallen boerT zoals dat in de histor] Sint Anna ter Muiden tegenslagen, leeft ze el waarvan de laatste viel tussen honden, katte] geiten. Overal lopen dieren. I Tussen doorweekte stT teilen en emmers, stal en achter afrasteringeq Marie de Rijke, gestokd overal met daarover f werk jasje en groene bl zen. Haar bedoening he) Benno's Kennels gekregf zien, van buiten en vl dan vuil, voer en mq smalle dijk dat zou de spaarzame voofbijgl boog om Maries diera leen <le insider, en datl veel, komt graag bij 1 Marie, in weerwil van I grage buitenwereld oveil spreekt, veel goed doe I tegen de mens te beschel Het leergierige meisje! trok in de jaren dertigI boorteplaats Middelbu:! Haag. Zeven broers en dus geen geldmiddelen te kunnen studeren, del ten om het zelf te doel een baantje op een rul volgde in de avondurenI tiestad cursussen voortgl Het gewijzigde leefklimsl haar geen onoverkomell sen op en door haar irl wierf Marie zich een r waaraan ze haar uiterl| passen. Marie voelde zich vel rust om haar blik te ver:ff ^de Engels gaan studeren! 'leven had ze wat spaarcfl hand, maar om een unixf aan te vangen, kwam kijken. Een studiebeui] komst. Marie ging naar met succes toelatingsex! Badfoi*d College for Wol lang zou ze er de vrieniT strevende Zeeuwse stq Een mislukte medische schoonheidsfout te verhel aanlokkelijke toekomst gaan. Met de papieren van I examens in de zak, kon I afscheid nemen van hel| lege. Haar beurs werd zonder middelen van bel als buitenlandse niet lal land blijven. Door toedof derlandse minister van Londense regering kre| inmiddels een proces nen, een voorlopige uitkJ de terug naar NederlanJ Stil verdriet. Nederlani log. Terneergeslagen doo. tenissen keerde Marie te: geboortestreek. Maar ook oorlog. Om aan de kost t ze de akkers op en plo> dag uit in de vette klei.

de Stem | 1964 | | pagina 2