THANT VRAAGT OPENBARE OPHELDERING „Laat Kroestjev verklaring 55 Geen goed woord voor Schema 13 BONT geven O EN UITSLUIT' Frederic boven water BOGAERS: MEER HUIZEN NODIG koU&tvleomp m Agente behoeft geen schoonheid te zijn Kern-top met China bepleit „Hé, is Kroestjev kier de baas niet meer „Saturne is hazardspel' Demonstrerende Amsterdamse bouwvakkers eisen: Nederlandse Himalaja- expeditie geeft het op 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Haarlemse rechtbank ging kijkje nemen ,,/et het in de couveuse Harder werken? Dan extra uitbetalen vÏÏStvS? °nder 17 29 UUr' Maan n0Mguur.ZOn °P 7-20 UUr' Maan onder Tarief stop heeft heilzaam gewerkt J. Burgers weer Nederlands ploegkampioen monty BONTMANTEL 104» JAARGANG No. 24723 Voor God. Koningin *n Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrö. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 v R IJ D AG 23 OKTOBER ]964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: N.euwstraat 41 - telefoon 2893) MOSKOU Zich niet be wust van de politieke ge beurtenissen in het Kremlin, is de Amerikaanse familie Gillis, die per huifkar een reis door Europa maakt, (op hun tocht kwamen ze, zoals men weet, ook door Zeeland en Brabant), in de Russische hoofdstad aangekomen. Zij verzochten onmiddellijk te mogen worden ontvangen door de heer Kroestjev. Vader Gillis, die reist in gezelschap van zijn vrouw en kinderen, toonde zich zeer om Kroestjev hem niet kon verrast toen hij vernam dat ontvangen, zei hy flegmatiek: Kroestjev niet meer in het „Dan hoop ik zyn opvolger te Kremlin aanwezig was en ontmoeten", hem niet kon ontvangen. Toen Zijn verzoek droeg overi- men hem had verteld waar- gens niet by tot een harte lijke sfeer. In plaats van toe stemming te krijgen om op het Rode Plein te kamperen, zoals oorspronkelijk in zijn bedoeling lag, werd vader Gillis met zijn huifkar naar een buitenwijk gestuurd. Op de foto: De familie Gillis toen zij in februari van dit jaar door de bur gemeester van Vogelwaar de werd toegesproken. Toen was Kroestjev er nog HAARLEM De officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren geconcludeerd dat het Satur- nespel, dat sinds 1 augustus in Zand- voort gespeeld wordt, een hazardspel is. Daarom persisteerde hij bij de eis van 25,- boete, die op 24 september gesteld werd toen de 55-jarige direc teur van het hotel, waarin het spel ge speeld wordt, J. J. Pas, zich te verant woorden had voor het geven van gele genheid tot hazardspel. Afgelopen vrijdag heeft de Haarlem se rechtbank een deel van een spel- avond in het hotel bijgewoond en gis termiddag zette zij de behandeling van deze zaak voort. Getuigen-deskundigen kwamen tot de conclusie dat het na be studering van het spel mogelijk is een getal te kiezen, dat winst oplevert, zo dat er van een behendigheidsspel spra ke is en dat voor de gemiddelde waar nemer in het deelnemen aan het spel winst zit. De raadsman, mr. Maarsen uit Amsterdam, had eveneens betoogd dat het Saturnespel een behendigheidsspel genoemd moet worden. Hij vroeg af wij - zind van de vordering van de officier van justitie en concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank zal op vrijdag avond 30 oktober uitspraak doen. (Advertentie) VATICAANSTAD In de algemene beschouwingen over de verhouding Kerk en wereld, onderwerp van sche ma 13, heeft gisteren de aartsbisschop van Westminster, mgr. dr. John C. Hee- nan, geëist dat het schema wordt afge voerd om geheel herschreven te wor den door een nieuwe commissie, be staande uit priesters en leken. Dezelfde eis stelde de bisschop van Augsburg, mgr. Stimpfle, die voor de eerste keer in het concilie het woord voerde. Mgr. Stimpfle gaf als aanbeve ling. dat in de nieuwe commissie ook niet-katholieke deskundigen zouden worden aangetrokken. Mgr. Heenan vond het ronduit bela chelijk, dat het schema na zo lange stu die zo oppervlakkig schrijft over we reldproblemen als de honger, de atoom bewapening, gezin en seksualiteit e.d. Als het schema in deze vorm zou wor den gehandhaafd, aldus mgr. Heenan, dan biedt het de wereld één grote te leurstelling. De Engelse aartsbisschop vond dat de periti (concilie-theologen) het con cilie door hun geschrijf en gepraat al genoeg schade hebben berokkend. Niet zij hebben het in de Kerk voor het zeg gen, maar de Paus en de bisschoppen. Mgr. Stimpfle zei het onbegrijpelijk te vinden dat het schema geen aandacht besteedt aan het marxisme, ofschoon dit stelsel een der grootste zedelijke geva ren voor de mensheid inhoudt. De Zuidafrikaanse aartsbisschop, mgr. Hurley van Durban heeft de concilie vaders geadviseerd om i.v.m. de behan deling van schema 13 Teilhard en Char- din te raadplegen, met name voor het geen deze Franse jezuïet en filosoof heeft gezegd over de waarde van de natuurlijke orde en haar relatie met het bovennatuurlijke doel van de mens. De Canadese aartsbisschop mgr. Roey van Quebec vond het schema te weinig pastoraal en veel te moeilijk voor de gewone mensen. Hier heeft het geen zin om stadhuiswoorden te ge bruiken, zei hij. Hij wilde een nieuwe tekst, die uitgaat van de problematiek, welke voor alle mensen dezelfde is, zo als de vraagstukken van de honger in de wereld en de vrede. Dan pas kan het schema stap voor stap tot het evangelie komen. Wanneer de wereld ziet, dat het concilie zich werkelijk loyaal en broe derlijk bezighoudt met haar proble men, dan zal zij veel eerder bereid zijn de boodschap van het evangelie te be luisteren, zei hij. Mgr. Charue, bisschop van Namen in België, noemde het schema een „pre- matuurtje". Het is nog niet geboorte- rijp en moet voorlopig maar in de cou veuse om daar op krachten te komen en „zijn definitieve vorm en diepte te krijgen", oordeelde hij. een vertrouwd adres I GROTE MARKT 25 BREDA j AMERIKA heeft vanaf Wallops Island een raket van het type „Astrobee 1500" gelanceerd voor onderzoek van de ruimte op grote hoogten. „KHAN IS nog niet afgetreden als pre mier". zo is gisteren in Saigon van re geringszijde vernomen. Zijn ontslagaan vrage zal pas worden ingediend als er een nieuw staatshoofd is gekozen. FRANKRIJK en Engeland mogen sa men gebruik maken van de Australi sche raket-proefbaan Woomera, om een bom te beproeven. Deze is bestemd voor supersonische bommenwerpers. JEAN-PAUL SARTRE heeft, zoals hij had aangekondigd, inderdaad dt- Nobel prijs voor letterkunde, die hem gisteren werd toegekend, van de hand gewezen ONGEVEER 1500 gevangenen in Istan- boels Sultan-Achmetgevangenis ontke tenden gisteren een oproer, gijzelden vijf politiemannen en vijf soldaten, en eisten de terugkeer van eenentwintig gevangenen, die eerder naar andere ge vangenissen waren overgeplaatst. NAMENS ACHT miljoen Poolse katho lieken heeft de aartsbisschop van het voormalige Bres)au gisteren de Poolse rechten op vroeger Duits grondgebied onderstreept. Katholieken en commu- msten zijn het hierover roerend eens, zo beweerde de aarlsbisschop. Enkele buien ^frKNrMTCh,in,5 m«gedeeld door Rui™ ,MX,-gel,dlg tot vanavond: Buien, afgewisseld door opklaringen Krachtige en langs de kust af en toe stormachtige westelijke tot noord westelijke wind. Koeler, AMSTERDAM Circa 3000 bouw vakarbeiders, voornamelijk werkzaam by de Amsterdamse nieuwbouw, heb ben gistermiddag deelgenomen aan een demonstratieve optocht, die o.m. was gericht tegen de tariefstop in de bouw- c.a.o. Zoals hekend houdt deze tarief stop in dat de werknemers slechts uit betaling krijgen tot een prestatie van 135 procent. De demonstratie werd ge organiseerd door het bouwvakcomité, dat geen banden heeft met de erkende vakbonden. Ook tegen de uitsluiting van ontsla gen bouwvakarbeiders bij de N.V. Texel werd geprotesteerd. De demonstranten werden toegespro ken door o.m. Harry Koopmans, lid van het bouwvakactiecomité. Hij uitte kritiek op de brief van minister Bogaers aan de bouwvakarbeiders, waarin de mi nister volgens spreker „mededo gen had gevraagd voor burgers die in woningnood verkeren". „Wij zijn bereid door hard werken de woningnood te helpen verminderen, indien daar een behoorlijke beloning tegenover staat", aldus de heer Koopmans. Voorts zou volgens hem minister Bogaers heb ben gezegd dat de loonbepalingen in de nieuwe bouw-c a.o. geleidelijk moesten worden ingevoerd en niet van de ene dag op de andere. De demonstratie verliep ordelijk. De centrale commissie bouwnijver heid <de werkgevers) heeft haar standpunt met betrekking tot de con flicten in de Amsterdamse bouwwereld intussen niet veranderd. Van de zijde der werknemersbonden wordt vooral de „uitsluiting" onrecht matig geacht. Ze hebben besloten een kort geding tegen de werkgevers aan te spannen. Voorts zal worden bezien of de drie bonden de voor de arbeiders uit de uit sluiting voortvloeiende financiële con sequenties voor hun rekening zullen ne- NEW YORK/MOSKOU - Oe Thant, secretaris-generaal van de V.N., heeft in een persconferentie, waarin hij ook opriep tot een „atoom- topgesprek" tussen de leden van de kernclub, inclusief China, een pleidooi gehou den voor de afgezette Sov jet-premier Kroestjev. „Hij moet in staat worden gesteld in het openbaar een verklaring af te leggen over zijn heengaan", aldus Oe Thant. Hy noemde Kroestjev de man die de geschiedenis zal ingaan als degene die erin geslaagd is tot op zekere hoogte een politiek van vreedzaam naast el kaar bestaan te voeren. Velen heeft hij ook overtuigd van zijn oprechtheid, vond hij. De druk op de nieuwe machthebbers in Moskou neemt overigens met de dag toe: de Franse communistische partij, na de Italiaanse de grootste'aan deze kant van het ijzeren gordijn, heeft gis teren zijn al eerder geuite kritiek op het plotselinge heengaan van Kroestjev nog verscherpt. Er wordt een soort „commissie van onderzoek" gevormd, die in Moskou zal gaan praten. Ook het Egyptische blad „Achbar" eiste gisteren, „uit naam van miljoenen Egyptenaren". dat de waarheid rond Kroestjevs verdwijning geopenbaard wordt. In Moskou is gisteren toch een voorzich tige nieuwe poging gedaan de Russen ervan te overtuigen dat Kroestjev no dig de laan uit moest. Men vraagt zich in de Sovjet-hoofdstad af, waar Kroest jev thans zit. Zijn verblijfplaats Is nog altijd een mysterie. Is ook Frol Koslov de woestijn inge stuurd? Bepaalde tekenen wijzen erop dat hij (eenmaal als opvolger van Kroestjev gedoodverfd), mét de afge zette premier definitief uit de politieke roulatie is genomen. Maar er is bij de autoriteiten geen woord los te krijgen. De vroegere Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Kennan, heeft voor speld dat de huidige tweehoofdige lei ding spoedig gevolgd zal worden door een nieuw eenmansbewfnd. Hij meent dat Soeslov de nieuwe sterke man is. Kennan zei ook dat het thans met de beslissende Russische invloed op de communistische partijen in de Europese landen voorgoed gedaan is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers heeft gisteren in de Tweede Kamer de opvat ting van de heer Brandsma (P.v.d.A.) bestreden, dat de tariefstop in de bouw vakionen remmend op de arbeidsproduk- tiviteit zou werken. Het aantal bouwwer ken, waarop in tarief wordt gewerkt, is gestegen van byna 500 vorig jaar tot ruim 4600 thans, zo beweerde hij. In het algemeen is de tariefstop heil zaam geweest voor het wegwerken van het zwarte loon en voor stijging van de produktiviteit. De ernstige moeilijkheden, die thans in Amsterdam de bouw ver lammen, werden in de Tweede Kamer slechts kort besproken. Kamer en minis ter erkenden, dat het hier gaat om een zaak van het bedrijfsleven zelf en in tweede instantie van de Stichting van de Arbeid. Voor de loonvorming is uiteindelijk mi nister Veldkamp verantwoordelijk, zo was hun conclusie. Toch wilde minister Bogaers er wel op wijzen, dat het in voeren van een tariefplafond vooral be doeld was ter sanering van de loonsitu- atie in de bouw. Waarschuwend hief de minister de vinger op: als we daarop terug zouden komen en de stop thans loslaten, dan heeft dat gevolgen voor andere bedrijfstakken en dus voor onze gehele economie. Bovendien zou er van de loonsanering in de bouwvakken niet veel meer terechtkomen. Uiteindelijk zou het resultaat precies omgekeerd zijn aan hetgeen de kamer wenst. Het gemid delde tariefloon bedraagt thans volgens minister Bogaers ongeveer 28 procent van het loon. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De lichting van het Belgische binnenvaartschip Frederic" dat vorige week vrydag zonk in de mond van de Trnuzense Oosthaven, is donderdag met succes verlopen. Het spectaculaire karwei verliep bijna ge heel volgens plan. Om half vyf een uur later dan verwacht was de ha venmonding weer vry en om vyf uur kon de veerdienst Terneuzen-Hoede- kenskerke worden hervat. De gzonken schuit, die met kolen was geladen, werd gelicht door vier grote bokken, die zich 's morgens vroeg al in slagorde manoeuvreerden naast de plaats waar de Frederic" vrijdag j.l. onder water verdween. Vóór tien 'trossen rond d kiel van het schip wa ren gelegd verstreken echter nog vele uren. Om ongeveer kwart voor vier 's middags werd de „Frederic" enkele decimeters van de bodem van de ha ven gelicht en uit de ingang van de haven gesleept. Daarna bracht men het schip centimeter voor centimeter naar boven, waarna men er het meeste water uit kon pompen. De ..Frederic" is tegen een van de aanlegsteigers in de haven gevlijd. Al leen het voorste gedelte wordt nog op gehouden door twee bokken. Vandaag zal men de „Frederic" verder ontrui men. Na een eerste onderzoek zal het schip naar „De Schelde" te Vlissingen worden gesleept, om daar te worden hersteld. De schade schijnt nogal mee te vallen. Het schip is in ieder geval niet lek geslagen. Alle scheepvaartver keer naar en uit de haven was tot half vijf 'middags gestremd. De lichting trok overigens veel be> kijk. Bij de foto: De Frederic, getorst door tien trossen van de vier imposante bokken, steekt zyn kop weer boven water. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer J. Burgers (30) uit Zevenbergschenlioek is gisteren tij dens wedstrijden op de Jonkershoeve bij Arnhem nationaal ploegkampioen van Nederland geworden. Tweede werd G. Zwaai uit Barendrecht en derde J. Brabers uit Zevenbergschenhoek, knecht van de oud-wereldkampioen ploegen N. de Lint aldaar. Begin deze week heeft J. Burgers al het kampioenschap van de voorselecties voor deze nationale wedstrijd op zijn naam geschreven. De nieuwe kampioen, die ook in 1962 deze titel veroverde, heeft samen met een broer een land bouwbedrijf in Zevenbergschenhoek. Met zijn overwinning heeft hij een reis naar Noorwegen verdiend, waar volgend jaar in de buurt van Oslo het wereldkampioenschap ploegen bevoch ten zal worden. De wedstrijd bij Arnhem is, zoals de heer Burgers ons gisteravond heeft meegedeeld, een heel karwei geweest. „Er waren sterke tegenstanders. Bo vendien was het ploegterrein niet zo best voorbewerkt, waardoor het te on gelijk lag". Hoewel hij blij is met de eer van het nationale kampioenschap en de daaraan verbonden medaille, acht hij de wedstrijden vooral belang rijk voor zover ze stimulerend werken op de kwaliteit van het ploegen thuis. Burgers, die als voorbereiding op de titelstrijd thuis al heel wat voren in de grond had getrokken, boekte zijn suc ces met een eigen tractor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers heeft gisteren in de Tweede Kamer met veel nadruk verklaard dat alleen een grondige wyziging van de struc tuur van het bouwbedryf het plan om de woningnood in 1970 onder de knie te hebben, kan doen slagen. Hiermee bedoelt de bewindsman de verdere ont wikkeling van zg. houwstromen, dat is de niet tot één jaar beperkte produk- tie van een groter aantal woningen Een tweede vereiste voor het hereiken van een produktie van 125.000 huizen per jaar is een verdergaande industria lisering van de bouw. De in 1964 ge constateerde stijging van de produktie is niet in de laatste plaats aan deze twee factoren te danken, zei de mi nister. In dit verband ontkende drs. Bogaers dat zijn beleid er op gericht zou zijn het kleinere bedrijf weg te werken. Voor deze kleine bedrijven is altijd plaats en volop werk. De minister legde hier over ook cijfers op tafel. Medio 1962 werden door 4000 ondernemingen 6500 woningen opgeleverd, medio 1963 op 5000 werken zelfs 8000 huizen en in het eerste halfjaar van 1964 kwamen op 8000 werken niet minder dan 11.000 wo ningen gereed. Wanneer bij deze ver gelijking ook andere objecten worden betrokken, dan blijkt dat het aantal bouwwerken, behalve de woningbouw, van maximaal 200.000 gulden in het eerste halfjaar 1962 ruim 16.000 bedroeg, met een totale waarde van 264 miljoen gulden. Dat is in 1964 gestegen tot 25.600 werken met een totale waarde van 410 miljoen gulden- Deze cijfers hebben uitsluitend be trekking op kleine en middelgrote on dernemingen. In feite is er voor deze groep in de bouwnijverheid nog nooit zoveel werk beschikbaar gekomen, zei de minister. Hij wees de suggestie van de heren Van Heivoort (K.V.P.) en Visser (V.V.D.) om in alle gemeenten de bouw van maximaal vijf woningen vrij te la ten, voor het jaar 1965 af, gezien de (Advertentie) SELECTIEKLEDING jonge De houtje-touwtje die zo lekker nonchalant past bij jonge en oude junioren. Hollenkamp heeft ze van echte Kranz-duffel, in camel en blauw. En voor een prijs die junioren ook aankunnen. 4p,tm 65.75 ::i5 üüaiPiu AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM. (Advertentie) Voor het komende seizoen een heerlijke, warme uit onze FRAAIE COLLECTIE! Couture Fourrures DEN HAAG De keuringseisen voor vrouwelijke kandidaten voor de Rijks politie, die tot voorheen iets weg had den van een handleiding voor de jury's van de Miss-Worldverkiezingen. zün aanzienlijk lager gesteld. Hierdoor zul len in het vervolg ook minder fraai gevormde vrouwen gelijke kansen krij gen als hun door de natuur beter be giftigde soortgenoten. Minister Scholten zelf heeft namelijk de volgende alinea uit de verleden jaar in de Staatscourant gepubliceer de keuringseisen laten schrappen: „Bij de keuring van de vrouwelijke kandidaten zai aan de algemene li chaamsontwikkeling bijzondere aan dacht dienen te worden besteed aange zien hier, meer nog dan bij het man nelijk personeel, het esthetisch aspect een rol speelt. Een goed geproportio neerde lichaamsbouw is vereist. Met het oog op het te dragen uniform dient vooral op de boezem te worden gelet". Ook de bepaling dat een te grote lengte „uit esthetische overwegingen- bezwaren kan opleveren, is verdwenen. De eisen die aan het uiterlijk van de mannelijke kandidaten worden gesteld zijn al eerder gewijzigd. Deze eisen hielden o.m. in dat O- of X-benen al- leen toegestaan waren als dat niet te zien is als hij zijn uniformbroek aan heeft, dat een kippeborst of stotteren uit den boze zijn, een kunstgebit werd toe gestaan mits de kandidaat zwart op wit beloofde dat hij het goed zou onderhouden. Ook moest een eenvou dige reukproef worden afgelegd „aan gezien een scherp reukvermogen voor een politieman van groot belang is". dreigende schaarste aan kapitaal. Meer dan enkele honderden woningen als re- serve ter beschikking stellen, kan op het ogenblik onmogelijk. Uit de debat- ten over de grondpolitiek werd dui delijk dat ook daar het kapitaalgebrek een grote rol gaat spelen voor die ge meenten, die -voldoende bouwrijpe gron den ter beschikking willen houden. De kamer vreesde dat juist op dit punt de plannen van de minister wel eens schipbreuk kunnen lijden. De aanstelling van een staatssecreta ris voor de ruimtelijke ordening wees minister Bogaers van de hand. Hij voel de er al niet voor toen hij nog kamer lid was en hij is sinds zijn minister schap in die opvatting slechts versterkt De bewindsman meent dat het onmo gelijk is om een staatssecretaris 't werk van ministers te laten coördineren. Daarmee zou de zaak van de ruimte lijke ordening geen dienst worden be wezen, zei hij. KATMANDOE De vijf leden tel lende Nederlandse Ilimalaja-expeditie heeft haar pogingen om de tot dusver niet bedwongen top van de Himloeng Himal te beklimmen, opgegeven. Jan Boon, de leider der expeditie, heeft verklaard dat de zeer slechte weersomstandigheden de expeditie had den genoodzaakt de pogingen om de top te bereiken op te geven. Dit deelde gisteravond het ministerie van buiten landse zaken van Nepal mee. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1