;houden vitamol TEXTIELETIKETTEN regelen was-verkeer Miljoenen linten rollen van de weefgetouwen Leren accessoires Zolder op hellend vlak Natuurbeschermingsactie in kader van herdenking JOHNSON WEER BEDREIGD Maffia-leider ontvoerd in New York Bomaanslagen op negerkerken >N~ MAJORICA Vrouw raam uit gegooid tyA-fiao Thijsse eeuw geleden geboren Bewaar uw jeugdige charme parels V erkeersongeluk kost vier doden BLAUW OOG GOLDWATER ERG PRIJZIG F \r/A^ao geheimschrift de schrijver jacquard bedrukt veiliger 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 13 r WITTE u .hm .v» =dï- IÉ FECTION EPEN... lingsgeur. Heerlijk 'lijk te voelen, elk T, 95 CT, 125 CT elfde geuren. AP -M1LANO-WIEN d en gemakke- sen? Druk op m bus. Het ac- vt op bekleding »n en met een M er mooi en fris node van Kek ct voor 295 ct. FORT WORTH De 61-jarige Ameri kaanse Elizabeth Duke, woonachtig in Fort Worth, wordt ervan beschuldigd be dreigingen te hebben geuit tegen het le ven van president Johnson. Zij kan tegen betaling van een borgtocht van 2000 dol lar voorlopig op vrije voeten blijven. NEW YORK Twee gewapende man nen hebben woensdagochtend vroeg op Park Avenue in New York Joseph Non- nano, die een van de leiders van de Amerikaanse maffia zou zijn, ontvoerd. Dit heeft de New Yorkse politie mee gedeeld. De mannen trokken Nonnano uit een geparkeerde auto en reden met hem weg in een andere wagen. Nnonano's advo caat. die de achtervolging inzette, werd beschoten. De maffia-leider, alias „Joe Bananas", zou aan het hoofd staan van een van de vijf benden van de New Yorkse on derwereld. De bende zou zich bezighou den met handel in verdovende middelen, gokken en afpersing. De 59-jarige Nonnano werd aangewe zen als één van de leiders van de maffia, die in de Verenigde Staten bekend staat onder de naam „cosa nostra" (onze zaak), door Joseph Valachi, toen deze voor de senaatscommissie een verklaring afleg de over de Amerikaanse onderwereld. Nonnano was de Verenigde Staten voor de eerste maal ..illegaal" binnengekomen in 1920. In 1924 werd hij gearresteerd wegens het leveren van wapens aan de bende van de beruchte „Al Capone". Non nano heeft echter nooit gevangenisstraf gehad. (Advertentie) (Bijzondere correspondentie) FRANKFURT Dit scheve huis op het marktplein van het Westduitse stadje Ochsenfurt aan de Main viert een zeer bijzonder jubileum. Precies 700 jaar ge leden vergaten de timmerlieden bij de bouw van de rechter zijwand een vak werkbalk aan te brengen. Het huis maakte derhalve 28 cm dat is precies de dikte van de balk slagzij. Het was destijds ook al in strijd met alle wetten van schoonheid en is ook thans nog in strijd met alle wetten van de statica, maar noch destijds noch thans hééft de bouwpolitie opdracht gegeven het huis wegens instortingsgevaar af te breken. Geërgerd hebben zich tot nu toe eigen lijk alleen de bewoners van de bovenste verdieping, omdat alle vertrekken daar scheef liggen en zelfs het eten op tafel uit de borden loopt. Nu gaat plotseling het verhaal, dat het huis blijkbaar nog eens twee centimeter aan de rechter zijde is. De buren vrezen natuurlijk, dat de bovenste verdieping van het huis op zekere dag boven op hun hoofd valt. Daarom piekeren architecten en statici er nu over, hoe zij het mooie huis voor de ondergang kunnen bewaren. (Advertentie) Voor gezonde witte tanden..„ MAGNOLIA Opnieuw zijn vier per sonen in staat van beschuldiging gesteld, in verband met bomaanslagen op negers in de Amerikaanse staat Mississippi. Het aantal beschuldigden aan aanslagen op negerkerken en woningen van ij vera ars voor rasgelijkheid bedraagt thans negen. (Advertentie) werkt binnen 10 minuten verpakkingen van 1.05 en 1.90 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Toen in het begin van deze eeuw Amsterdam het plan op vatte om huisvuil te gaan storten in het Naardermeer, kwamen de gelederen der natuurvrienden in hevige opschud ding. Vooral dr. J. P. Thijsse en E. Heimanns, roerden zich. In De Groene en het Algemeen Handelsblad, versche nen iedere week felle, aanklagende ar tikelen van hun hand. Daardoor kreeg het vuilstort-scha.ndaal een zo grote be kendheid, dat het plan in d,e Amster damse gemeenteraad met één stem meerderheid werd verworpen. Nog belangrijker was echter, dat het Naardermeergevaar leidde tot de op richting van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, die thans tachtig reservaten bezit in totaal 18.000 kostelijke hectaren onge rept, beschermd natuurschoon. Uit dank voor het pionierswerk van Thijsse, wordt volgend jaar op groot scheepse wijze herdacht, dat de emi nente natuurvriend (auteur van ,,Wie kent ze niet?", ,,Het intieme leven der vogels", Omgang met planten", en de beroemde Verkadealbums) honderd jaar geleden in Maastricht werd gebO' ren. Het initiatief gaat uit van het vijf jaar geleden opgerichte instituut voor natuurbeschermingseducatie, dat zich ten doel stelt het volk rijp te maken voor het inzicht, dat we alles moeten inzetten om de natuur te behouden. Er komt een officiële herdenkingsbij eenkomst gedurende de laatste weken van mei in de koningszaal van Artis. De eerste in Nederland uitgebrachte natuurbeschermingsfilm gaat in pre mière. Een Thijsse-tentoonstelling in het zo ologisch museum zal onder meer to nen hoe het in 1865 met de natuurstu- die in Nederland stond. En tenslotte I geven de Verkadefabrieken postuum het manuscript .Vogelzang" uit, dat tot nu toe in de archieven heeft gerust. De voorzitter van het instituut voor na tuurbeschermingseducatie, de heer J. Nijkamp, zei gistermiddag (dinsdag) toen hij in Amsterdam de Thijsse-her- denking aankondigde: ,,Meer dan een halve eeuw lang hebben veel Nederlan ders, bezield door liefde voor de natuur voor de schoonheid van hun land tezamen gewerkt en belangrijke resulta ten bereikt. In een tijd dat de overheid zich nog nauwelijks iets aan de natuur bescherming gelegen liet liggen, wist men door eendrachtige samenwerking vele grote terreinen aan te kopen waar voor in de loop der jaren ruim 8 mil joen werd besteed, en aldus belangrijke stukken van de Nederlandse natuur te beschermen, die anders misschien voor goed verloren zouden zijn gegaan. De periode, waarin wij nu leven is echter de meest kritieke, die het Nederlandse landschap ooit heeft doorgemaakt. De sterk toegenomen bevolkingsdruk en de landbouwkundige hervormingen hebben tot gevolg, dat bijna ieder deel van Ne derland aan ingrijpende en snelle ver anderingen onderhevig is. Willen wij iets van de natuur behouden, dan dient dit nu te geschieden. Vandaar het bij zondere accent dat de Thijsse-herden- king het volgend jaar krijgt". .N/ v-X/ vl' >1/ SL" vl/ vl/ _vL' \L* \l/ sl/ \1/ sU vp si/ \L/ \L/ \1/ \l/ 'v- vfr vfs /fr vfr /fc Tfr Tfr Het succes van Vitamol is het beste bewijs voor de doelmatigheid van vitamine-huidverzorging. Door het ontbreken van vitaminen verslapt de huid; zij gaal schilferen en verwelkt. Vitamol crèmes, met de onmisbare „leven" gevende vitaminendringen snel en diep in de huid door, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid jong en gezond. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratanteeen wonder van fijnheid, maakt uw huicl jeugdig Crème Cellulaire, doet *s nachts haar werk als een goede fee Vitamol - vitamine-huidverzorging tuben en flacons 4.75 tot 6.75 (Advertentie) èA. r JL. T SHEFFIELD Op de grote weg van Rotherham naar Sheffield in Engeland zijn een autobus en een personenwagen met elkaar in botsing gekomen. Vier in zittenden werden gedood, drie zeer ern stig gewond. SIOUX CITY Het ei dat de 20-jarige studente Ann Ellen Christensen naar de republikeinse kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, senator Barry Goldwater heeft gegooid, is haar voor rechter John Hutchinson in Sioux City, Iowa, op vijftig dollar komen te staan.' Miss Christensen liet haar raadsman zeggen dat het haar erg speet, en dat ze wat impulsief was geweest. Hutchin son sprak van „een blauw oog voorzover het Sioux City" betreft en een incident dat nu noch in de toekomst zou worden geduld. NANTES De 27-jarige Yves Cosset uit Chantenay, een westelijke voorstad van Nantes, heeft zijn jonge vriendin het raam uitgegooid, omdat het avondeten niet klaar was. De vrouw kwam op beton terecht en was op slag dood. Cosset vertelde dat hij, toen hij van zijn werk thuiskwam, het eten niet klaar en zijn vriendin aangeschoten had ge vonden. Er ontstond een woordenwisse ling die in handgemeen ontaardde en tenslotte leidde tot het bovenvermelde drama. Er is geen kledingstuk meer te koop of er staat wel een etiket in; en meestal méér dan een. Soms wordt de naam of het handelsmerk van de fabriek hierop vermeld, ook wel de aard van de stof, dikwijls gecombineerd met de naam van de detaillist. Hoe aardig en chic die etiketjes er ook uitzien en zelfs een accent van luxe aan het kledingstuk meegeven, toch zou de consument ze kunnen missen. Maar het etiket voor was- en strijkbehandeiing dat we meer en meer in de textielgoederen aantreffen, zou ner gens meer mogen ontbreken want het is onmis baar. Vroeger waren wij safe en wisten hoe de vier enige textielsoorten: katoen, linnen, wol en zijde moesten worden behandeld. Toen kwam de kunstzijde erbij, en de aparte eisen die dit nieuwtje stelde, kregen wij ook wel onder de knie. Maar de stroom stoffen die sindsdien de markt overspoelt, geweven uit synthetische vezels al of niet met natuurvezel gemengd, heeft de huisvrouw, maar óók wasserij en sto merij, voor allerlei problemen gesteld. We ont houden niet wat we gekocht hebben, we verge ten wat de winkelier ervan gezegd heeft (hééft hij wel iets gezegd en was het wel juist?) De fabrikant geeft een waarschuwing mee op een los kaartje dat wegraakt; een andere fabrikant gebruikt er andere woorden voor. Er is geen uniformiteit, het duizelt de consument. Daarom is door de Nederlandse Huishoudraad de „Vereniging Textieletikettering voor was- en strijkbehandeiing" ingevoerd. Thans zijn er etiketten die, vastgenaaid in de goederen, prak tische aanwijzingen geven over de maximum toelaatbare was- e*i strijkbehandeiing. Het etiketje heeft iets van een rebus. Dat maakt het geweldig at tractief, want geen mens kan het laten de geheimen van een code te willen oplossen. Een kleine tobbe geeft aanwijzing voor het wassen, een drie hoekje voor bleken, een strijkijzertje voor het strijken en een letter voor het chemisch reinigen. De sleutel van het raadsel is eenvoudig en goed als het ei van Columbus: de kleuren van de verkeerslichten zeggen in rood, groen en geel, wat wèl en wat niet mag en wanneer het uitkijken gebla zen is. Waar komen die etiketjes vandaan? Ze worden niet met de hand geschre ven, maar wij dachten dat in een of ander atelier meisjes alsmaar tob betjes en strijkijzertjes op lange lin ten borduren. Maar het lijkt er niet op. In een van de vier erkende Neder landse etikettenweverijen, de firma Van Engelen en Evers te Heeze, za gen wij de etiketten in letterlijke zin aan de l„opende band" maken. Jacquardmachines weven het band en tegelijkertijd wordt de gewenste tekst op het figuurtje ingeweven. Tien tallen linten groeien zo naast elkaar in één machine. Tientallen machines rijen zich naast elkaar tot een im-i posante weverij. De vele duizenden kilometers lint die uit de weverij stromen zouden de wereldbol kunnen omslingeren en met strikken versie ren. De spoeltjes met gekleurd garen vliegen in razend tempo heen en weer telkens een minatuur steekje voort bordurend aan het bestelde patroon. Band waar zes verschillende kleuren voor nodig zijn, één voor de fond vijf voor de motieven, is het ingewikkeldst Het eenvoudigste etiketje bestaat uit twee kleuren. Bij zo'n wandeling langs de machi nes kan men hier en daar goede be kenden ontmoeten. Vooreerst de tobbe en het strijkijzertje onze beste vrien den uit het dagelijks werk. Maar ook andere: hier zie ik gouden letters op grijs satijn een oneindig aantal malen de naam schrijven van mijn eigen re genjas; daar ontstaat het merk van onze dekens. Wat verderop worden familienamen in rood of in andere kleuren in de witte fond gezet, zodat straks mevrouw Zus en de familie Zo het linnengoed kunnen merken met hun eigen naam. Vreemdelingen zijn er ook; een Amerikaanse firma laat hier 12 miljoen etiketjes per jaar ma ken. Satijnen band is veel gevraagd, maar er is ook katoen, taft en zelfs natuurzijden band voor exclusieve kle ding. In één opzicht lijkt de jacquard machine op een draaiorgel. Hebt u wel eens opzij van het pierement naar het gaatjes karton gekeken en het in harmonikavorm zien wegdraaien? Bij deze machines wordt iets dergelijks gebruikt. De gaatjes in het papier brengen pennetjes in beweging die met spoelen in verbinding staan. Het zijn dus de geperforeerde kaarten die de naam of het patroon op het lint be palen. Eén grote machine is de trots van deze fabriek, want hij werd door eigen technici samengesteld uit on derdelen van Zwitserse, Duitse, Ierse en Engelse oorsprong. Hij loopt 30% harder dan elke andere, maar verte genwoordigt dan ook een waarde van dertig duizend gulden. In een aparte afdeling van de fa briek worden de kaarten gestanst. Voor één apparaat met 6 tot 12 toet sen zit een „typist" of een pianospe ler" en slaat toetsen aan die hij af leest van een uiterst nauwkeurige werktekening. De kaart die in het apparaat ligt wordt zo door hem ge perforeerd Een reuze naaimachine stikt de kaarten aan elkaar en stapelt ze in harmonika-vouwen op. Voor één eenvoudig was-en-strijk-etiketje zijn ca. 800 kaarten nodig. De textielscho len kunnen zich met de specialiteit van het bandweven niet ophouden en daarom wordt de vakman in het eigen bedrijf opgeleid. miljoen en dit jaar zal het aantal weer belangrijk hoger zijn. Steeds meer ondernemingen melden zich aan als lid van de VTWS. vooral het grootwinkelbedrijf toont bijzonde re interesse. Het departement van Economische Zaken steunt de propa ganda uit het fonds ten behoeve van behartiging van consumentenbelangen en dit is veelzeggend genoeg. Ons wasetiket vindt ook toepassing over de grenzen en wel in die Europese landen waarvan de zusterverenigingen met onze VTWS overeenkomsten heb ben gesloten. Het wordt natuurlijk een ideale toestand als dezelfde etiket jes in alle textiel over de hele wereld terecht komen De huisvrouw wordt bedolven on der een lawine van leuzen en tek sten die nóg nieuwerenóg betere nóg mooiere artikelen en materia len en methodes aan haar opdrin gen. Op een gegeven ogenblik laat zij dat alles maar langs zich heen gaan, zij kan het immers niet meer bijhouden. Maar dit etiketje moet haar belangstelling wékken. Deze kleine rebus die ontworpen is op een „draaiorgeikaart", en geschre ven wordt door razende spoeltjest brengt verlichting van een taak en voorkomt teleurstellingenZij vindt de gemakkelijke oplossing van het geheimschrift op een was- kaart of in een wasboekje met al lerlei wetenswaardigheden dat haar winkelier gaarne levert. A. MacGillavry Goedkoper dan het geweven etiket is het bedrukte. Hiervoor wordt wèl eerst het band gefabriceerd en pas later komt het gedrukte motief erop. Ook voor textiel, dat veel gewassen moet worden is het bedrukte etiket geschikt en wij kunnen onze was- en strijkvoorschriften dan ook op zulke bedrukte etiketten aantreffen. Het gebruik van was-etiketten stijgt snel. In 1960 werden er in ons land twee en een kwart miljoen in textiel goederen genaaid. In 1963 alreeds 11,5 Hoogglanzend krokodilleer voor de duurste tas van de expositie: een schoonheid van 960 gulden. Sportieve dameshandschoen van geverfd antika- leer geheel met de hand genaaid en voorzien van kap mtt fantasiebewerking. Vinyl op textiel voor het moderne koffermodel, ditmaal met harmonika-bodem, voor de betaal bare prijs van f 42,50. Tien jaar geleden kon men by een kostbare bontmantel een goedkope plastic tas zien dra gen Dat is voorby. De Neder landse vrouw geeft blyk van onze mode-rijkdom, die een ge volg is van de welvaart be wust te hanteren. Nü bij die bontmantel een leren tas; en bij elke andere mantel een tas die er een harmonishh geheel mee vormt. TASSEN De Stichting Lederwarenmo- de hield te Amsterdam haar jaarlijkse expositie waar bleek dat er steeds meer vraag komt naar echt leer. Het gladde box calf, suède en vooral de rep tielsoorten kroko, hagedis en hoogglanzend python staan in de belangstelling. Maar de kunststoffen worden thans zo fraai verwerkt dat zij zich won derwel bij het modebeeld aan passen. In dit opzicht zijn Vi nyl op textielbasis en het als wildleder aandoende skai-Velis. sa (eveneens op textiel) opmer kelijk. In de goedkopere soor ten wordt er naar gestreefd het karakter van een betere tas te benaderen door het ver werken van ritssluitingen sleu telkettinkjes en dergelijke. Koffermodelletjes brengen va riatie tussen de klassieke lijnen die modieus blijven. Zo'n kleine city-bag aan de arm staat wel pittig! In Italiaanse stijl, maar van Nederlands fabrikaat, hou den zij het juiste midden tussen chic en vlot. De beugels zijn momenteel ofwel bekleed, ofwel van goudkleurig metaal. Dit seizoen moeten we min stens één zwarte tas hebben; daarnaast mag vooral bruin in vele nuances, tenslotte ook don kerblauw en donkergroen mee doen. Men zegt dat de (zwarte) kreukeltassen van ,cuir ancien' en dat is schapenleer. speciaal voor tieners zijn, maar zij mis staan een jonge vrouw even min. De rage voor half-antiek (denk maar aan stallantaarns en deurkloppers) is er debet aan dat beugels en sloten op deze tassen kunstmatig oud en verroest worden gemaakt. Ste viger maar sportiever is de tienertas van skai waarbij een model met zeehondbont van nylon, wordt uitgevoerd als city bag, ofwel als tas met rits Bij de avondtasjes zagen wij een bekoorlijk nieuwtje: een verguld gevlochten mandje in klein koffermodel. Het ver guldsel dekt slechts ijzer- draad maar dat doet niets af aan de charme, roei aan de prijs die f 28,95 bedraagt. KOFFERS Plastic op textielbasis is bij de koffers nog steeds het be langrijkst materiaal Maar soe pel rundleder met slap deksel geeft de (lucht) reiziger wel meer cachet. Geruite koffertjes blijven attractief en, afgezet met rand, van skai-dur, bijzon der praktisch. Er is toenemen de belangstelling voor de van oorsprong Amerikaanse koffer van een lichtmetaal magnesium dat nu echter in Nederland ge maakt wordt voor heel West- Europa. Deze koffers doen wel hard en zakelijk aan, alsof men met een reuzeschrijfmachine op reis is. Voor de fabrikanten blijft geen gelegenheid onbenut: het zwart lak weekenöertje voor de elegante vrouw; de dubbel- doeks linnen tas in vage schoen- vorm voor de skischoenen van de wintersporter. HANDSCHOENEN De voorkeur voor echt leer blijkt ook duidelijk uit de handschoenencollectie. Stof- handschoenen worden ver drongen en blijven alleen glanzen in stretchsatijn voor de avond. Maar dan ook in alle lengten, van pols tot ok sel, en in 36 tinten. Bij al die avondhandschoenen zijn fasjes in hetzelfde materiaal en dezelfde kleur te leveren. Het nieuws ligt op het sport- irrein waar naast de extreme autohandschoen met grote ga ten, nu fijn opengewerkte mo dellen in peccary of pigskinle- der worden gemaakt; ze zullen buiten de auto niet minder vol doen. De meer geklede dameshand schoen wordt nu in fijn glacé- leer gekozen. Een wat opval lend nieuwtje is de handschoen van waterslang in de naturel- kleur: abrikoos. Het zeer soe pele, dunne leer is sterk met oen natuurlijke schering en in slag aan dc binnenzijde. Combinaties van twee kleu ren zijn chic bij sobere kle ding: grijs met blauw peccary- leer of zwart glacé voor de handpalm en wit peccary op de bovenhand of bruin leer met suède ton sur ton

de Stem | 1964 | | pagina 7