als het om sparen gaat Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Z.-Beveland Nieuwbouwplannen van bibliotheek Terneuzen Torenspits Graauw van gehavend kruis ontdaan Samenwerking bakkers dringende noodzaak Studio brengt stuk van Frenkel Frank 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 2 MIDDELBURG Jazz door Tony Vos AXEL ROBERT DE VRIES HOUDT LEZINGEN VOOR LEDEN Z.VU. Dagblad De Stem GOES Burgerlijke stand HULST Nijverheid en Handel Excursie naar kanaalzone Cursus K.A. TERNEUZEN Westdorpe Indringend toneel door Ensemble Te Middelburg en Terneuzen Uitbreiding dienstverlening Voorlopig een nieuwe leeszaal in oud gebouw Vakopleiding voor het beroepsgoederenvervoei KARWEI VAN VIJF DAGEN Financiële zorgen voor kerkbestuur Rakkenjtentoonstelling te Goes EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen (Advertentie) MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht In het City Theater wordt morgen avond de komedie van Dimitri Frenkel Frank: „Pas op dat je geen woord zegt" opgevoerd door de toneelgroep „Studio". Uitvoerenden zijn Nell Koppen als Cle mentine Jaffa, Jurg Molenaar als Theo, juffrouw Veenstra Marlies van Alcmaer, als Ingeborg Uijt den Bogaard als me vrouw Blok, Els Bouwman als Martha, Christine Ewert als Eva, Marie, Jeanne en Lettie Oosthoek als Paultje. De regie heeft Peter Oosthoek. Een groot aantal in hoofdzaak jeug dige belangstellenden waren naar het gebouw ,,De Schakel' getogen om daar één van de avonden van Jeugd- en Mu ziek, afdeling Middelburg bij te wonen. Het betrof het optreden van het jazz kwartet van Tony Vos. Het woordje jazz heeft op de jeugd al tijd een bijzondere uitwerking; het moet meestal gepaard gaan met voetgetrappel en veel beweging van het lichaam, maar weet men eigenlijk wel goed wat jazz is? Leider Tony Vos heeft geprobeerd een tip van deze sluier op te lichten door di verse nummers in verschillende stijlen te spelen. Hij werd hierin bijgestaan door Henk Vos, piano; Hans van Rossem, bas en Jos Hendriks slagwerk. De leider zelf speelde sopraan- en altsaxofoon. Terwijl men na de pauze ruimschoots de gele genheid kreeg om op de tonen van het kwartet te dansen, iets wat er bij de aanwezigen als gesneden koek inging, was het gedeelte voor de pauze meer instructief bedoeld. Tony Vos vertelde iets over de te bren gen nummers, vertelde iets over de in strumenten, die het kwartet bespeelde, besprak het belang van de ritmesectie bij de jazzmuziek en liet vervolgens en kele werkjes horen. Naast een Blues kregen we ook het bekende Summertime, terwijl het kwartet improviseerde op het bekende liedje „Altijd is Kortjakje ziek". Vooral op de improvisatie ging de leider nog wat dieper in. Hoe doet men dat. improviseren? Tony Vos gaf er wel een antwoord op, maar we betwijfelèn of de jeugd het wei hele maal begrepen heeft, waarmee we niets ten nadele van deze Tony Vos willen zeggen. Als men niet in het vak zit, is het allemaal maar moeilijk te bevatten. Dat de jeugd van het optreden wel ge noot, bleek uit de spontane „open doek jes'' die elke solist na zijn kunnen ge demonstreerd te hebben ten deel viel. Dinsdagavond 17 november is er de volgende J. en M.-avond, waar naast de eigen prestaties het Fanfarekorps uit Oostkapelle zal optreden. Voordien gaan de J. en M.-leden op 7 november naar Antwerpen, om daar de opera „Turan- dot" van Puccini bij te wonen A. L. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Robert de Vries, aan het Nieuw Rotterdams Toneel ver bonden als directeur en acteur, gaat voor de leden van de ZVU een tweetal lezin gen houden. De lezingen hebben onderwerp „De toneelspeler en zijn kunst". De heer De Vries geeft een kort overzicht van het toneelbestel, een korte beschouwing over het repertoire-keuze, een overzicht van de opbouw vanaf le zing tot opvoering en een overzicht van de opbouw van de rol met voorbeelden in een kleine voordracht. Deze lezingen worden gehouden op maandag 26 okto ber in de foyer van de concert- en ge hoorzaal te Middelburg en op dinsdag 27 oktober in de burgerzaal van het Oost' burgse gemeentehuis. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 62S2 GOES Eerste redacteur E,rp!ottatie- insyectie Zeeland L. K M UE JONG tel 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE LJGT teL 6282 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeu tosch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2091 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN. teL 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel. 6252 Goes Prijs voor Losse advertenties, bestemo voor de editie Zeeland t 0.18 per aun I mm ingezonden mededelingen 2b mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels oi minder t 1.— elke regel meer 1 <L25. Als één regel gelden 23 letters en/oi leestekens Bij plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp. 1.60 en 0,60. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing half geld. Nieuwe voorzitster Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Actie in het Gezellenhuis een vergadering voor haar propagandisten. Spreekster op deze avond was mevrouw Dikötter uit Terneuzen. Tijdens deze ver gadering werd bekend gemaakt, dat me vrouw Dikötter het distriktsvoorzitter- schap van de Kanaalzone neergelegd had In haar plaats werd gekozen mevrouw Boeding-Kindt, thans voorzitster van de Katholieke Actie afdeling Axel. Aanrijding Er had een aanrijding Dlaats tussen een vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door de heer W. J. A. uit Axel, en een personenauto, be stuurd door de heer P. M. B. uit Koe wacht. De aanrijding ontstond op het kruispunt Catherinastraat. De personen auto werd zwaar beschadigd. N.K.V.-programma Het bestuur Plaatselijke afdeling van het N.K.V. is erin geslaagd een interessant wmterprogramma voor de leden samen te stellen. Op 22 oktober a.s. zal een le denvergadering worden gehouden tijdens welke de aanwezigen op de hoogte zul len worden gebracht van de nieuwe re gelingen rond de „rentekaart". Op 6 de cember is er voor de kinderen van de leden het jaarlijkse St. Nicolaasfeest. Op 16 februari van het volgens jaar zal het 35-jarig bestaan van de plaatselijke af deling worden gevierd. Op een nog nader te bepalen datum in maart zal weer een ledenvergadering worden gehouden. Men is tenslotte doende met de samenstelling van een aantrekkelijk programma voor de gebruikelijke 1 mei-viering. Jreskens Vogelvereniging De vogelvereniging De Vink heeft in hotel Casino haar al gemene ledenvergadering gehouden. Het voornaamste agendapunt was de bespre king van een te houden tentoonstelling, die werd vastgesteld op 21 en 22 novem ber. Evenals voorgaande jaren zal de fa. Roos uit Sas van Gent het gedeelte bloe men en planten verzorgen. Als bijzondere attractie zal de heer Th. Verschoor op voorstel van de voorzitter, demonstreren met zijn treinen, locomotieven, stations en seinhuisjes. Voorts werd nog gespro ken over de verkoop van loten en het aanschaffen van prijzen voor een te houden loterij. Bejaardenbond In zaal Emmanuel heeft de algemene bond van bejaarden een algemene ledenvergadering gehou den. Uit het verslag van de penningmees ter, dhr. de Poorter bleek, dat er een na delig saldo was van f 487. Het jaarver slag van de secretaris, J. v.d. Sande, vermeldde de gehouden activiteiten. Het ledental bedraagt 254. Tot lid van de' kas commissie werden benoemd !de heren v. Dijke en V. Schepens. Door de heer Leenhouts werd een uiteenzetting gege ven over het doel en streven van de bond, Om gezondheidsredenen hadden de he ren J. Besemer, J.A. v.d. Sande en J. v.d Sande-Bouwens gemeend als lid van het bestuur te moeten bedanken In hun plaats werden gekozen mevr. Boekhout, en de heren J. v. Dijke en W. J. Ver- planke. Heikant Kermis. Zondag, maandag en dins dag is het kermis in Heikant. Er zijn al wel twee kermissen geweest, n.l. op de Ellestraat en op het Hoekske, maar de kermis op Den Dijk trekt veruit het meeste volk, terwijl ook verschillende kermisexploitanten met kramen en mo lens hier naar toe komen om na deze kermis hun winterbivak op te gaan slaan. Op verschillende plaatsen zal worden ge danst, terwijl er ook schietingen worden gegeven. Geboren: Arnoldus zv J. J. Snoep-Del- zenne te Yerseke; Pieternella dv W. Schrijver-Kaaisteker; Marinus zv A. C. Allewijn-Kaat te Krabbendijke; Jacobus zv C. J. Mooijman-Oerlemans te Baar land; Stella dv A. Karelse-Schaier; Dirk zv E. Kloosterman-Ruissen te Wemel- dinge; Julia dv G. Jacobs-Evera te Ou denbosch; Alide dv P. Helder-van Vliet; Jannetje dv M. J. de Waard-Louwerse te Yerseke; Joris zv J. Dingemans-Ver- rijzer te Terneuzen; Ronald zv H. de Bert-Bostelaar; Pieter zv M. W. de Vis- ser-Matthijsse; Karin dv D. Breen Douws. Ondertrouwd: A. I. v.d. Berge 19 j. en R. P. v.d. Vliet 22 j.; D. P. de Jonge 25 j. en P. V. M. Aertssen 22 j.; C. J. v.d. Waart 23 j. en J. W. de Pan 19 j. A. Koeman 24 j. en A. P. Boot 22 j. Gehuwd: M. J. Bruel 26 j. en J. Geel hoed 19 j.; H. F. B. Plasschaert 22 j. en J. A. H. Santuz 20 j. Overleden P. van Liere ev H. Bakker, 70 j.; W. de Bruin ev G. van Drunen te Z.-Beyerland, 74 j.; G. M. Zoeteweij te Kruiningen, 22 j.; M. H. Timmermans wv B. Joppe, 80 j.; S. Bosselaar te Ou- delande 9 j.L. Castel 63 j. ev P. van de Plasse te Kruiningen. Hansweert KVP-vergadering De plaatselijke afdeling van de KVP heeft in de zaal Thalia" een vergadering belegd waarin nogal wat kritiek gespuid werd op het voorstel van het partijbestuur de contri butie te verhogen tot f 5.50 per jaar. Dit houdt voor de leden in dat zij, indien dit voorstel wordt aanvaard, f 1.50 per jaar meer zullen moeten neerleggen voor hun politieke beweging. Op grond van diverse argumenten kon de afdeling zich niet verenigen met de verhoging. Wel zal men gaarne een totale herziening van de contributieheffing b.v. voor leden boven de 65 jaar. Ook het voorstel van de regering om te komen tot het innen van weggelden kon geen genade vinden. Men ziet het wegennet als een algemeen economisch belang, waarvoor niet alleen de wegge bruiker belast moet worden. Dit geschedt nu echter toch al in de vorm van ben- zine-accijns en wegenbelasting. Daarbo ven deze categorie opnieuw belasten vindt men verwerpelijk. Kloetinge Geschil Op maandag 9 november zal om half tien in het gebouw van de provinciale griffie, Abdij te Middelburg in een openbare zitting van Gedeputeer de Staten worden behandeld het beroep dat is ingesteld door de heren C. Trimpe Burger c.s. te Goes, met betrekking tot het gerezen geschil met de gemeente Kloetinge inzake de onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het voetpad genaamd Hoogepad in de gemeente Kloetinge. (apellebrug Confrontatie Aan de Belgisch-Ne derlandse grens vond een confrontatie plaats tussen douane en rijkswachters, waar op Nederlands grondgebied de land bouwer B. en zijn zoon uit Clinge werden voorgeleid en op Belgisch grondgebied de caféhouder F. uit Terneuzen. Een en ander stond in verband met een smokkel- zaak van boter. Er bestond uit bepaalde kringen een flinke belangstelling voor deze confrontatie en vooral de Belgische ambtenaren kregen vele scheldwoorden naar hun hoofd geslingerd. GOES Het departement Zeeland van e Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op 13 novem ber een excusie naar de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen maken. In de di rectiekeet van Rijkswaterstaat te Ter neuzen zullen ir. F. van Rossum, hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat en burge meester mr. H. Rijpstra van Terneuzen inleidingen houden over achtereenvol gens de kanaalwerken en de ontwikke ling van de geméente Terneuzen Daar na zal een rijtoer langs de kanaalwerken tussen Terneuzen en Sas van Gent wor den gehouden. Vanwege de Katholieke Actie „St. Willibrordus" zal in het komende winter seizoen een serie van zes cursusavonden over de uiterlijke en innerlijke verande ringen in de Kerk worden georganiseerd. De cursus zal worden verzorgd door prof dr. J. Dekkers van het grootse minarie te Hoeven, conciliedeskundige bij uitstek. Prof. dr. Dekkers zal spreken over o.m. de betekenis van de oecumene voor de katholieke Kerk, de „verslapping" waaraan ook de Kerk soms lijkt mee te doen en de veranderingen in de Eucha ristieviering, de liturgie en de katechese. Tenslotte zullen op woensdag 7 april van het volgend jaar in de baseliek de „Passiespelers uit het Zwarte Woud" het passieverhaal ten tonele voeren. De cur susavonden zullen worden gegeven in het Klein Patronaat. C. liep daarbij lichte verwondingen op, maar zijn voertuig werd totaal vernield. De chauffeur van de personenwagen reed na het ongeval onmiddellijk verder. De politie stelt een onderzoek in. Pluimvee De vereniging van konij nen- en pluimveehouders Westdorpe en omstreken organiseert op 29 en 30 no. vember weer een provinciale show van hoenders, konijnen, sierduiven, postdui ven en kanaries. Voor deze tentoonstel ling zijn vele ereprijzen beschikbaar ge steld. Zuidzande (Van onze correspondent) Gemeenteraad In de gemeenteraad werd de gemeentebegroting aangeboden voor het dienstjaar 1965. De gewone dienst is sluitend gemaakt met een be drag van bijna 3.000 gulden voor onvoor ziene uitgaven. Deze begroting zal in de volgende gemeenteraadsvergadering in openbare behandeling genomen worden Er was een schrijven binnengekomen over de plannen tot gemeenschappelijk opha len van huisvuil in west-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierin werd o.m. medege deeld, dat deze gemeenten aan deze cen trale regeling zullen deelnemen. De ge meente Sluis moet zijn standpunt bepa len en Breskens zal tot een contact over gaan met de exploitant, de firma Bron, die het huisvuil ophaalt, maar Breskens zal niet toetreden tot de gemeenschappe lijke regeling. Ter griffie in Middelburg zal men nog nagaan in hoeverre dit ju ridisch mogelijk is. De gemeenterekening 1963 werd voorlopig vastgesteld. De ge wone dienst heeft een batig saldo van 2.885 gulden en de kapitaalsdienst een nadelig slot van 17.676,45. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onder wijs werd vastgesteld voor 1963 op 71,92 gulden per leerling. Het daartoe in aan merking komende gemeentepersoneel zal meeprofiteren van de recente salaris maatregelen. De wethouderssalarissen kunnen opgetrokken worden van 1080 gulden tot 1200 gulden. G.S. kon niet akkoord gaan met de uitgifteprijs van grond in het uitbreidingsplan van tien gulden per m2. Na overleg met het col lege van G.S. werd de prijs van de reeds toegezegde grond beaald op elf gulden en in de toekomst zal het voor **ieuwe aanvragen twaalf gulden worden. Tot leden van de woonruimtecommissie wer den benoemd de raadsleden, die geen wethouder zijn. Kloosterzande E.H.B.O.-cursus Het bestuur van de E.H.B.O.-vereniging heeft besloten ook deze winter een cursus E.H.B.O. te or ganiseren. Zij is er van overtuigd, dat in deze tijd velen het nut van het behalen van een E.H.B.O.-diploma inzien. Het be stuur hoopt dan ook op een grote deel name. Op donderdag 5 november a.s. om 8 uur zal in het Wit-Gele Kruisgebouw aan het Marijkeplein de eerste les wor den gegeven. St.-Jansteen Heropening patronaat Zeer waar schijnlijk zal a.s. zaterdag het geheel ver nieuwde patronaat heropend worden met een bal, dat gegeven zal worden door de r.-k. instuif. Geheel zeker is dit nog met, daar dinsdag j.l. de vloerenleggers vanwege de mist niet tijdig over de Schelde konden, werden al kostbare uren verloren. Bridge Bondsparencompetitie geor ganiseerd door „Luctor" Terneuzen. Hoofdklasse: 1 D. Maat-v.d. Driesel 125 pnt. 2 Mej. Jurry-Hr. Geelen 123 pnt. HH v.d. Goes-Simpelaar 120 pnt. 4 HH Meeusen-B. IJsebaert 117 pnt. 5 HH Bel- derok-Ouweneel 110 pnt. 6 Hr. en mevr. De Jong 110 pnt. '7 HH Al-Cattoir 98 pnt. 8 HH R. IJsebaert-v.d. Hooft 95 pnt. 9 Mevr. Thomaes-Hr. Jurry 95 pnt. 10 HH De Smet-v. Veen 87 pnt. Klasse B: 1 Hr. Voorhans-Vergouwe 141 pnt. 2 Hr. en mevr. Boogaard 134 pnt. 3 HH Verstraeten-G. de Smet 131 pnt. 4 Hr. en mevr. Rosenkranz 127 pnt. 5 HH Remery-Ranschaert 124 pnt. 6 HH Geene-de Bruijn 101 pnt. 7 HH v.d. Poel- v. Ooyen 89 pnt. 8 Hr. en mevr. Sandrini 80 pnt. 9 HH Karels-Neve 77 pnt. 10 Hr. en mevr. Hemelstoet 76 pnt. Klasse C: 1 DD de Bruijn-Verschelling 163 pnt. 2 Hr. en mevr. Willemstein 153 pnt. 3 HH Vermeulen-Lyppens 147 pnt. 4 HH Riemens-de Cooker 147 pnt. 5 Hr. en mevr. Robijn 146 pnt. 6 Hr. en mevr. v.d. Ouden 139 pnt. 7 HH Acke-Arken- bout 131 pnt. 8 DD Wijne-Meulenberg 129 pnt. 9 Hr. en mevr. Risseuw 125 pnt. 10 DD Geelen-de Zeeuw 118 pnt. 11 Hr. en mevr. Oosterbaan 118 pnt. 12 HH Slot- Tichelman 104 pnt. E.H.B.O. Het bestuur van de E.H, B.O-vereniging heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de wedstrijden om de Dokter van Gelder beker, die op zaterdag 7 november te Kapelle-Biezelinge worden gehouden Aan deze wedstrijden wordt deelgeno men door het Nederlandse Rode Kruis de r.-k. E.H.B.O. en de Nederlandse Bond voor EHBO. Aanrijding Bij het uitrijden van de Jan Dellaertstraat werd de heer L C. met zijn bakfiets aangereden door een per sonenauto, komende uit Sas van Gent. MIDDELBURG De toneelliefhebbers in de Zeeuwse hoofdstad werd een „moei lijk" toneelstuk voorgezet. Het bekende toneel- en televisiegezelschap „Ensem ble" bracht in het City-theater in Ter neuzen het toneelspel in drie bedrijven „Het leven dat ik je gaf" van Luigi Pi randello in de vertaling van Beatrice Maasland- Girgentini. In een sober gehouden décor van Lou Steenbergen wordt het verhaal ten to nele gevoerd van de zoon van Donn' Anna Luna, die na een jarenlange afwe zigheid weer in het ouderlijk huis terug keert en daar sterft. Voor de moeder echter is de zoon niet heengegaan, maar deze blijft bestaan en daarom negeert zij diens dood ook tegenover zekere Lucia Maubel, een getrouwde vrouw met wie de zoon een verhouding had en die nu een kind van hem verwacht. In dat kind plant de moeder zich als het ware vast en .ziet zij het tasbare bewijs van zijn voortbestaan. Lucia, die niet weet dat Donn' Anna Luna's zoon gestorven is, heeft haar twee andere kinderen in de steek gelaten, om haar a.s. man te gaan bezoeken. Zij wordt pas gewaar, dat Donn' Anna Luna's zoon gestorven is, wanneer haar moeder, die haar achterna gereisd is, haar heeft ge vonden en haar -de werkelijkheid onder de ogen brengt. Lucia Maubel is rade loos en iblijft achter met de leegte van de dood. Dit tamelijk korte toneelspel werd op een indringende manier ten to nele gebracht, waarbij we naast Donn' Anna Luna, op magnifieke wijze gestalte gegeven door Caro van Eyck, direct wil len noemen Ina van Faassen als Lucia Maubel en Magda Janssens als Frances- ca Noretti (haar moeder), waarbij we de moederfiguur van het nog levende kind uit het hart gegrepen vonden. In deze handeling, die zich ongeveer veertig jaar geleden afspeelde op een eenzame villa in Toscane, vonden we in de kleinere rollen Lida en Flavio (kin deren van Donna Fiorina) op de juiste wijze vertolkt door Ada Thijsse en Geert Tijssens, terwijl Lucas Wensing op waar dige wijze gestalte gaf aan de rol van pastoor Don Giorgio Mei. „Ensemble" werd door Z.V.U., die deze voorstelling had georganiseerd, in de per soon van Caro van Eijck beloond met een bloemenhulde. A.L. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Stichting Open bare Bibliotheek te Terneuzen, die mo menteel is gevestigd in de oude woning van het hoofd van de voormalige school aan het schoolplein, heeft plannen voor de stichting van een nieuw gebouw, dat mettertijd waarschijnlijk zal worden op getrokken aan het eind van het plantsoen aan de Van Steenbergenstraat. Voor men het nieuwe pand zal kunnen betrek ken zullen echter nog moeilijkheden van velerlei aard moeten worden opgelost. Bijvoorbeeld de financiering van de nieuwbouw zal de stichting wellicht enige hoofdbrekens gaan kosten. Het stichtingsbestuur verwacht dat nog ten minste „enkele jaren" zullen verstrijken, voor de nieuwe bibliotheek betrokken zal kunnen worden. De nieuwe bibliotheek heeft een cen trale plaats in „nieuw" Terneuzen. De plannen voor de bouw van de nieuwe lo kaliteit, die overigens niet van vandaag of gisteren stammen, zijn gemaakt om dat de stichting de leden en de niet-le- den in het steeds groter wordende Ter neuzen de best dankbare service wil ver lenen. In afwachting van het nieuwe ge bouw heeft men de dienstverlening aan de Terneuzenaren gedurende de laatste maanden reeds aanzienlijk uitgebreid. Op 28 september jl. werd in het gebouw aan het schoolplein een leeszaaltje inge richt, dat werd ingericht door het perso neel van de Stichting Beschuttende werk plaatsen te Terneuzen, dat de verbouw voor rekening nam en dat van de stich ting van dezelfde naam te Vlissingen, dat het eenvoudige maar zeer degelijke meubilair vervaardigde. Dat de lees zaal in een zekere behoefte voorziet be wijst het feit dat er tot nog toe een druk gebruik van is gemaakt. Overigens is het bij de inrichting van een leeszaaltje niet gebleven. Het aantal populairwetenschappelijke werken is belangrijk uitgebreid, ter wijl men sinds kort ook de beschik king heeft over ongeveer 70 kostbare naslagwerken, die ten dienste staan van de gebruikers van de leeszaal. Dat aantal hoopt men in de komende jaren aanzienlijk uit te breiden, om zo van de grote" leeszaal in het nieuwe gebouw een succesrijk begin te garanderen. In de persoon van mej. T. C. Hoekman uit Krabben dijke heeft men enkele maanden geleden een bekwaam directrice aan getrokken; zij wordt geassisteerd door een gediplomeerde helpster en een derde kracht, die momenteel in opleiding is. In de nieuwe leeszaal staan momenteel 60 verschillende kranten en tijdschiften ter beschik king terwijl het aantal ontspannings- en jeugdboeken steeds grotere maan delijkse uitbreidingen ondergaat. De stichting heeft op het ogenblik het gehele gebouw aan het Schoolplein in gebruik. Gelijkvloers zijn de nieuwe lees zaal en de „bibliotheek voor volwas senen" ondergebracht, terwijl de steeds groter wordende jeugdafdeling haar do mein boven heeft. De stichting heeft momenteel de beschikking over bijna 8000 boeken. Naast de aanschaf van na slagwerken ten behoeve van de leeszaal zal men ook veel aandacht besteden aan een aanzienlijke uitbreiding van het aantal boeken voor de jeugd. De Openbare Bibliotheek is vanaf 1959 in het pand aan het schoolplein gehuis vest. Voordien huisde men vanaf de op richting van de stichting in 1952 in een pand aan de Axelsestraat. Het N.O.B. Wegtransport gaat in Zee land weer beginnen met cursussen, die opleiden voor het wettelijk voorgeschre ven vakdiploma beroepsgoederenvervoer over de weg. Op onderstaande dagen wordt gestart met nieuwe cursussen: 2 nov. Zierikzee in 't „Huis van Nassau" om 7 uur 's avonds. 3 nov. Middelburg in de „Bogardzaal" om 7.45 uur 's avonds. 5 nov. Oostburg in Hotel „De Eenhoorn" om 7.30 uur 's avonds. 5 nov. Bergen op Zoom in rest. „De Blau we Vogel" om 8 uur 's avonds. 6 nov. Goes in café „De Oprit" om 7.30 uur 's avonds. 6 nov. Kloosterzande in „Hotel van Leu ven" om 7.30 uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Pastoor A. Stulemeyer van de parochie van H. Maria Hemelvaart te Graauw heeft ernstige financiële problemen, die hem zijn bezorgd door de 42 meter hoge toren van de ongeveer 100 jaar oude kerk, waarvan vooral de 12 meter lange spits gedurende de laatste jaren ernstige slijtage is gaan vertonen. Er moesten enkele zolderin gen vernieuwd worden, het houten schild onder de dakbedekking van de spits bleek voor een belangrijk gedeel te verrot en tot overmaat van ramp be gon op 7 oktober jl„ nadat een wind hoos boven St. Jansteen had huisge houden, het grote kruis op de spits heen en weer te zwiepen. Ben nader onderzoek leerde dat drie van die vier ijzeren klemmen los waren en het ongeveer 80 kilo zware kruis bij een volgende storm van zijn smalle voet stuk zo-u kunnen tuimelen. Dat gevaar is bezworen: personeel van het Aannemingsbedrijf fa. Valke uit St. Jan steen en van de fa. Bruggen uit Schie dam hebben het kruis en de haan naar beneden gehaald. Het kruis wordt nu van nieuwe klemmen voorzien en krijgt bij smederij Kindt te Graauw een de gelijke opknapbeurt, om vervolgens weer op de torenspits te worden ge zet. Hetgeen maandag a.s. zal gebeu ren. (Van een onzer verslaggevers) GOES. In hotel De Korenbeurs te Goes heeft gisterochtend de waarnemend burgemeester van Goes de heer J. Visser de officiële opening verricht van de pro vinciale bakkersvakwedstrijden en de bakkerij-tentoonstelling. De zalen van schouwburg Juliana aan de Beesten markt te Goes, waar de wedstrijden en de tentoonstelling zijn gehouden, werden ontsloten door de echtgenote van de Goese burgemeester, mevrouw E. Huber- Schneider. Ze deed dit door twee reus achtige krakelingen, die de ingang ver sperden, van elkaar los te maken. Als herinnering hieraan kreeg me vrouw Huber een taart met het Goese wapen erop aangeboden. In zijn openingswoord bracht de heer Visser de ontwikkeling naar voren, die er gedurende de laatste tientallen jaren gaande is. Er zijn nieuwe gedachten, vor men en omstandigheden ontstaan, die hij niet graag, zoals hij zei, met de vroegere levensomstandigheden zou willen rui len. Ook voor de bakkers waren de tijden van vroeger niet best, zo betoog de de heer Visser, die vond dat in de huidige maatschappij een enkeling nog maar zo weinig heeft te betekenen. Om dat men als zelfstandige niet zoveel meer heeft in te brengen zag de heer Visser als enige oplossing om de zelfstandigheid te handhaven een samenwerking door al le betrokkenen. Deze samenwerking vond hij ook tot uiting komen in de bakkers vakwedstrijden. Hij vond het hartver warmend dat deze wedstrijden nog een vakmanschap eisen. „Bij de snelle hui dige industriële ontwikkeling komt het vakmanschap nog al eens in de knoei", zo was de loco-burgemeester van oor deel. De heer A. Korstanje, rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, deelde mee dat Zeeland op het gebied van sa menwerking beslist niet achter ligt. In Zeeland zijn er volgens hem nog nooit vormen van samenwerking mislukt, ter wijl dat elders wel het geval is. De heer Korstanje kon tevens uiting geven van de grote belangstelling, die 't ministerie van economische zaken voor de bakkersvakwedstrijden aan de dag legt. Namens het departement overhan digde hij aan de voorzitter van de Zuid- Bevelandse Nederlandse Bakkersbond, de heer J. de Jonge Mz. een legpenning, die aan de bakker uitgereikt zal worden, die de beste prestatie levert. Ook vandaag worden de wedstrijden en de tentoonstelling voortgezet. Men kan er naast een overstelpend aantal fraaie bakkersprodukten moderne en ultra-moderne hulpmiddelen bewon deren, die men in bakkerijen gebruikt. Het kruis (zie pijl) wordt naar be neden getakeld. Het hele karwei heeft dan vijf dagen in beslag genomen: vorige week woensdag begon de fa. Bruggen reeds met de bouw van de Steiger rond de ranke spits. Vorige week onderdag was het werken op een dergelijk hoog niveau vanwege het slechte weer onmogelijk, Het kruis is gedurende zijn 100-jarige eenzaamheid op een hoogte van 42 me ter niet ongeschonden gebleven. Door oxidatie, ziltinwerking en de zonne warmte hebben verschillende sierbeu- gels losgelaten. De klemmen waarmee het kruis op de spits was bevestigd, waren geheel doorgeroest. „Gelukkig dat het kruis tijdens de storm scheef is gaan staan en we het naar beneden moesten halen. Ik moet er niet aan denken dat het zware geval zo maar eens, zonder voorafgaande waarschu wing, naar beneden was gevallen", was het commentaar van pastoor Stule- meijer. Om nog even op diens financiële zorgen en. die van het hele kerkbestuur terug te komen: alle vernieuwingen aan en in de toren hebben het lieve bedrag van ongeveer f 13.000,- gevergd. Wel licht zal de gemeente de zorgen enigs zins verlichten. Het college van b. en w. zal de raad tijdens een binnenkort te nou den vergadering voorstellen geld ten behoeve van de restauratiewerk zaamheden beschikbaar te stellen. ARTSEXAMEN Aan de Kath. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het artsexamen de heer Th. J. M. Verholst uit St.-Jansteen. Morgen, vrijdag 2 oktober gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 4.14 en 16.21 uur; Terneuzen 3.36 en 15.41 uur; Vlissingen 3.01 en 15.10 uur; Wemeldinge 4.53 en 1704 uur. OOSTBURG De Eenhoorn 18.30 uur Volksonderwijs IJZENDIJKE Winkelweek ANTWERPEN KVO 20 uur Iphigenia in Tauris IJZENDIJKE Winkelweek HULST Klein Patronaat 20 uur Vergadering armbesturen Hulst en Terneuzen GOES Prins van Oranje 20 uur Concert Stich ting Zeeuws Kamerorkest TERNEUZEN Luxor 20 uur Der Vogelhandler, 1.L OOSTBURG Burgerzaal 14.30 uur Bevrjjdings. herdenking

de Stem | 1964 | | pagina 2