Poging om er onder te Duitsers krijgen C.A.O. moet per se nageleefd worden Leken spreken concilie-aula in Justitiële sympathie ging niet uit naar beledigde klager LangO «ttt Nieuwe Euro-crisis door graanprijsprobleem VERGUIZING KROESTJEV AFGELAST Veertien jaar geëist voor doden boerin UITGERUST! DRAKACELQÜ PREMIER KHAN AFGETREDEN BIESHEUVEL GEEN MANIER Eis tegen hoofdredacteur Haagse Postmaar Z igeuner af scheid van koningin RUITER SPORT- KLEDING MEUBELEN Patroons over „bouwoorlog" Veranderlijk WEER EEN MEDAILLE Alleen de meest gave, de meest rijpe, de meest verse asperges zijn goed genoeg voor delicate California aspergesoep met ei. Tl DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitgeslapen? néén... Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 tnetoon 2601 OOSTBURG DE GAULLE DREIGT: IK LOOP WEG UIT E.E.G. (Van onze correspondenten) PARIJS/BRUSSEL/BONN Charles de Gaulle heeft gisteren met een hruusk dreigement verwarring gesticht binnen de EEG landen: als de gemeenschappelijke graanprijs niet snel tot stand wordt gebracht, zo liet hij zijn minister van voorlichting Peyrcfitte, bekendmaken, dan zal Frankrijk uit de Europese Economische Ge meenschap treden. Men ziet dit algemeen als een serieus ultimatum, dat de eigen zinnige De Gaulle inderdaad tot uitvoering zal brengen als de in Brussel onderhandelende landbouwministers van „de zes" niet tot overeenstemming komen. Ook al zal hij hiermee Frankrijk in econo misch opzicht bepaald geen voordeel bezorgen. BIESHEUVEL ...rustig blijven... SAIGON De hoge burgerlijke na tionale raad van Zuid-Vietnam heeft gisteren het ontslag aanvaard van pre mier gen.-maj. Nguyen Khan. De officiële aankondiging van Khans ontslag en de benoeming van zijn op volger worden niet voor morgen ver wacht. Inmiddels werden de vier generaals die indertijd de opstand tegen het re gime-Van Diem hebben geleid en door Khan aan de dijk werden gezet, weer in hoge militaire functies aangesteld, Het Franse dreigement is in feite re gelrecht gericht tegen West-Duitsland, het grote struikelblok in de kwestie van de gemeenschappelijke graanprijs. De Duitse graanprijzen zijn de hoogste van de gehele E.E.G. Een gemeenschap pelijke prijs moet de Westduitse boeren stevig in de beurs tasten. Er is geen enkele regeling denkbaar waarbij zij niet een forse veer zouden moeten laten. Voor de Franse landbouw kan een gezamenlijke prijs alleen maar gun stig effect hebben. Frankrijk heeft as piraties de Europese graanschuur te worden. Het heeft daartoe dringend behoefte aan een gemeenschappelijke prijs. Het zou daardoor de Duitse con- curentie kunnen weerstaan en zelfs de markt in West-Duitsland veroveren. Het Westduitse verzet is daarom in Brussel altijd bijzonder hevig geweest. Dinsdag nog was het tot een hoogte punt in de discussies gekomen, toen de Franse minister van landbouw. Pisani, zijn collega's had verweten dat met hen niet te praten viel. Hij was daarop naar Parijs vertrokken, de onderhande lingen overlatend aan zijn assistenten. Ook het Westduitse parlement verzet zich stijf tegen de graanprijsverlaging. Vorige week is dat in de debatten nog eens overduidelijk gebleken. Een com- pensatievoorstel, geldend voor de eer ste jaren, is tot dusver van de hand ge wezen. Het Franse dreigement is niet het „CHINESE kameraden" hebben Ro meinse muren beklad met beeltenissen van Stalin en leuzen als „Kroestjev is gevallen, Stalin is gewroken. Leve de roemrijke kameraad Stalin". DRIE MENSEN vonden gisteren de dood toen een Italiaanse helikopter in het Comomeer stortte. Twee inzitten den konden worden gered. WEGENS verkoop van vlees, dat para- tyfusbacillen bevatte, zijn gisteren de gebroeders K. uit Haarlem en hun zwager, de heer H. uit Montfoort. aan gehouden. DE HOOFDINGENIEUR van Openbare Werken. Jacques Darjeou, die de lei ding gehad heeft bij de bouw van de ingestorte dam bij Fréjus. is gisteren voor de rechter verschenen Hem wordt de dood van 421 slachtoffers ten laste gelegd. DE VOORMALIGE secretaris-admini strateur van de Boerenpartij. M. Fa- ber, is een proces begonnen tegen zijn drie vroegere bazen, onder wie de heer Koekoek. Faber meent ten onrechte ontslagen te zijn en eist drie maand salarissen. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Plaatselijk opklaringen met tegen de avond kans op regen Vooral in het zuiden en oosten van ons land kans op motregen. Matige tot krach tige wind uit zuidwestelijke richting. Minder koud. Vandaag: zon onder 17.31 uur. Maan op 18.30 uur. borgen: zon op 7.19 uur. Maan onder 10.00 uur. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM „Wij zijn vastbe sloten de correcte naleving van de c.a.o. te blyven eisen van onze leden en van onze werknemers. Tegen de werknemers die de arbeidsrust op de bouwmarkt verstoren, zullen wy on verkort de gebruikelijke maatregelen blijven toepassen. Raddraaiers komen op een zwarte lijst en het is onze leden op straffe van een boete verboden hen in dienst te nemen. Stakende arbeiders zullen de verloren gegane uren niet krijgen uitbetaald. Dit laatste geldt met name voor de algemene staking, die het Amsterdamse bouwvakcomité tegen donderdagmiddag heeft afgekondigd". Met deze woorden liet de heer G. Kortlever, plaatsvervangend voorzitter van de samenwerkende patroonsvereni gingen. er tijdens een persconferentie gisteren geen twijfel aan bestaan hoe de werkgevers in de hoofdstad de tot een climax gekomen onrust in de bouw vakken denkeu te bestrijden. „Een oplossing", zei hij, „kan alleen worden bereikt wanneer de arbeiders op basis van de c.a.o. weer aan het werk gaan. Geloof ons: binnen de c.a.o. zijn geen mogelijkheden meer aanwe zig om de lonen nog te verhogen. Aan het afschaffen van de tariefstop. dat de arbeiders ei^en, hebben wij geen be hoefte Ons is namelijk gebleken dat op talloze grote werken het maximum, dat in tarief betaald mag worden, bij lange na niet wordt gehaald. In ieder geval is het volgens ons ten enen male onmogelijk om het gemiddelde loonpla- fond van 35 pet. bij een juiste taakstel ling in minder dan 45 uur te behalen' De samenwerkende patroonsvereni gingen menen, dat iedere werknemer die vindt dat de huidige c.a.o. toch nog onvolledigheden of onjuistheden bevat, zulks door lid te worden van een bona fide organisatie te bestemder plaats ter sprake dient te brengen Ze menen tenslotte dat de gesigna leerde symptomen van onrust uitzon deringen zijn, aangezien op de over grote meerderheid van de bouwwerken normaal wordt doorgewerkt volgens de thans geldende c.a.o.-normen. Volgens de bouwvakpatroons zijn de huidige moeilijkheden voornamelijk ontstaan omdat thans de laatste werkgevers er toe zijn gebracht om de c.a.o. correct na te leven. eerste. Vorig jaar stelde De Gaulle ook al een ultimatum en men herinnert zich nog wel de marathonzitting van de landbouwministers, die hen tot kerst avond in Brussel hield. Toen viel er eindelijk een principieel akkoord. De definitieve uitwerking van de gemeen schappelijke graanprijs is echter sinds dien nog niets opgeschoten. In de Westduitse hoofdstad ziet men het dreigement van gisteren meer als een politieke zet dan als een besluit dat uit louter economische motieven geno men is. Men wees erop dat Frankrijk zich door uit te treden zelf grote schade zou berokkenen. De landbouw-Euro- markt is al voor 85 procent gereali seerd, zei een woordvoerder van het ministerie van landbouw in Bonn, en De Gaulle zal wel oppassen zijn enorme landbouwexport op het spel te zetten. De Gaulles verklaring bereikte het congressenpaleis te Brussel toen de landbouwraad van de E.E.G. op het punt stond een praktisch vruchteloze driedaagse vergadering over landbouw vraagstukken af te sluiten. Er waren toen nog slechts twee ministers van landbouw aanwezig. De heer Biesheu vel en zijn Belgische collega Heger. In een commentaar op de Franse ver klaring wees minister Biesheuvel erop dat De Gaulle gewaagt van de houding van „zekere partners" in het gehele landbouwprobleem. „Nederland kan hiertoe niet behoren want we hebben steeds volop onze me dewerking ver-eend aan de opbouw van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Wat betreft de eenmaking van de graanprijs is de Nederlandse houding ook steeds positief en opbouwend ge weest. Dit is ook weer vorig jaar (tij dens de marathonzitting) gebleken, toen de houding van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de graanprijstoe nadering heel wat positiever mocht worden genoemd dan die van Frank rijk. Het gaat mij dan ook te ver dat de Franse regering zich nu plotseling opwerkt als de grote kampioen van de E.E.G.-landbouwpolitiek", aldus de heer Biesheuvel. Hij kon heel weinig waardering heb ben voor de wijze waarop de Franse regering haar standpunt kenbaar heeft gemaakt. „Ik betwijfel of men op deze wijze van de landbouwpolitiek een succes kan maken. Dergelijke verklaringen be horen in een ministerraad van de E.E.G. te worden afgelegd". Hij zei dat de Nederlandse regering op praktische wijze de graanprijstoena- dering heeft willen bevorderen door de Nederlandse prijzen tot het Mans- holt-niveau op te trekken. Dit achtte hij een „bijdrage tot een praktische poli tiek, die ik met bij de Fransen heb ge constateerd". Gevraagd af de Franse verklaring de verdere werkzaamheden van de minis terraad zal beïnvloeden, verklaarde de Nederlandse bewindsman dat hij per soonlijk zich er bitter weinig van aan zal trekken. Veel meer commentaar was er in Brussel niet te krijgen. In de wandelgangen van het Brussel se congressenpaleis overheerste de me ning dat generaal De Gaulle kennelijk (opnieuw) bereid is „zeer hoog spel te spelen". Destijds is afgesproken dat de ge meenschappelijke graanprijs in ieder geval voor de 15e december van dit jaar zal worden vastgesteld. Wat naar veler mening met het oog op de Ken- nedy-ronde retds heel laat is. MOSKOU In de Sovjet-Russische hoofdstad wordt thans voor waar ver teld dat Kroestjev al in februari van dit jaar in conflict is geweest met het presidium, toen het rapport-Soeslov over de Chinees-Russische betrekkin gen werd aangeboden. Hij zou toen de onmiddellijke publikatie van net rap port op 15 februari hebben geëist. Het presidium was hier echter tegen ge kant en de publikatie werd verschoven naar 3 april. Kroestjev zou toen zijn ontslag hebben aangeboden, hetgeen niet werd aanvaard. In verband met de scherpe kritiek van West- en Oosteuropese communis tische partijen hebben de nieuwe Rus sische leiders er nu van afgezien de persoon van Kroestjev verder te ont luisteren. Dat beweert de Moskouse correspondent van het Deense commu nistische partijblad. De nieuwe Russische regering is nl. verrast door de kritische houding met betrekking tot Kroestjevs aftreden en door de vragen om uitleg over de ach tergronden daarvan. Gisteren heeft ook de Franse com munistische partij opheldering geëist. Bijeenkomsten in werkplaatsen en in stellingen, met het doel Kroestjevs po litiek aan te vallen en uitleg te geven over de veranderingen in de leiding, zijn nu inderhaast afgelast. Volgens de Deense journalist bevindt Kroestjev zich thans in Moskou, waar hij met zijn vrouw een vier-kamerwo- ning bewoont in een regeringsflat te genover het Ktemlin. LEEUWARDEN De rechtbank in Leeuwarden is begonen met de behan deling van „de zaak Nes", waarin E. S. uit Jinswalde terechtstaat op beschul diging van moord op de boerin F. Peenstra-Veilinga te Nes bij Akkrum. S. bekende, samen met zijn neef J. K., op 31 oktober van het vorige jaar de boerderij van Doeke Peenstra te zijn binnengegaan op zoek naar geld. Ook gaf hij toe de boerin, die nog te bed leg, gewekt te hebben en haar te heb ben gedwongen 500 af te geven. Toen ze begon te gillen, omdat de neef on verwachtst tevoorschijn kwam, had hij haar geworgd. Daarna, zo gaf hij toe, had hij samen met J. K. de boerderij in brand gestoken. Het gezin van S. verkeerde in geld nood omdat hij de laatste kinderbijslag had gebruikt voor het aanschaffen van een motorrijwiel. J. K. ontkende met zijn oom in de boerderij te zijn geweest. Hij houdt vol te hebben geslapen tot hij gewekt werd omdat er brand in de boerderij van Peenstra was uitgebroken. Dc officier van justitie eiste tegen S. 14 jaar gevangenisstraf en tegen Ja cob K. 3 jaar gevangenisstraf. In beide gevallen met aftrek van voorarrest, dat inmiddels al bijna een jaar heeft ge duurd. De verdediger van S. meende dat af persing niet is bewezen en probeerde aan te tonen dat er eerder van zware mishandeling de dood tengevolge heb bende sprake is geweest dan van dood slag. Zijn cliënt zou in paniek hebben gehandeld. De strafmaat van 14 jaar vond hij buiten alle proporties. K.'s verdediger vroeg voor zijn cliënt vrijspraak en bevel tot opheffing van de voorlopige hechtenis. Dit verzoek werd. nadat de rechtbank korte tijd in raadkamer was geweest, afgewezen. Wel verklaarde de president dat mocht de rechtbank tot vrijspraak besluiten, niet met de invrijheidstelling gewacht zou worden tot de officiële termijn van 14 dagen is verstreken. ROME Het staat thans vast, dat ook leken in de Concilie-aula liet woord zullen voeren over de materie, welke thans aan de orde is: de verhouding Kerk en we reld. Namens de 26 toehoorders zal telkens een leek de opvatting verkondigen over de vraagstukken die aan de orde ko men: het. eerst zal iemand over de al gemene beginselen het woord voeren, daarna anderen bij de afzonderlijke hoofdstukken en bij punten van het vierde hoofdstuk. De interventies wor den thans druk voorbereid. Ten aanzien van „Het gezin in de wereld van heden" zal men zich refe reren aan het adres dat, zoals wij al schreven, 152 ieken aan de Paus en de concilievaders hebben gericht en dat is Nederland heeft er weer een plak bij. Hij komt uit het wielerkamp, waar het team dat aan de ploegachtervol ging deelnam brons veroverde. Behal ve wielrenen (tandems fietsten even eens om de medailles), stond er o.a. ook judo (geen Nederlands succes), kano (alle oranje-formaties in de fi nale) en hockey (nederlaag van de Bromberg-boys), op het programma, Bovendien weiden de atletiewedstrij- den afgesloten met indrukwekkende prestaties. Op onze sportpagina's leest men er meer over. Op de joto: De ceremonie proto- colaire na het Olympische nummer ploegen achtervolging op de haan. Op de hoogste trede het Duitse team dat goud veroverde, links de Italianen met de zilveren me dailles en rechts de Nederlandse ploeg met het brons. Boven links Cor Schuuring, hoven rechts Ge rard Koelonder links Jaap Oud- kerk en onder rechts Henk Cor- nelisse. AMSTERDAM De officier van jus titie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren tegen de hoofdredacteur van de Haagse Post, de 50-jarige heer G. B. J. H., wegens belediging door middel van een artikel in dit week blad van dr. J. Samuels, een geldboete geëist van 100 gulden subs. 20 dagen hechtenis. In het bewuste stuk had de heer H. o.m. geschreven: „Het zijn charla tans. die van de onzekerheid profite ren en van de zaak rijk worden Deze dr., die geen dokter meer is, is nog steeds op het oorlogspad met zijn circu laires aan kankerpatiënten en specia listen over de gehele wereld". Dr. Sa muels had deze opmerkingen als smaad aangemerkt en een klacht ingediend. De heer H. zei niet de opzet te hebben gehad om te beledigen, maar het' was zijn bedoeling geweest om in scherpe termen te waarschuwen tegen dr. Samuels, die door het medisch tucht college in 1953 de bevoegdheid was ont zegd om als arts op te treden, nog steeds met zijn z.i. verkeerde kanker therapie doorging. Dr. Samuels vertelde tijdens de zit ting leider te zijn van de centrale in richting "oor de Samuels-therapie. Hij oefende zelf geen praktijk meer uit. Zijn therapie werd door zijn assisten ten toegepast. „Past u op", waarschuwde de presi dent hem. „Ik krijg de indruk dat u er zelf niet helemaal vies van bent". Volgens de olficier van justitie stond het muurvast dat de heer Samuels voor de duur van zijn gehele leven het recht is ontzegd om patiënten te behandelen en dus om als dokter op te treden. Eveneens staat vast dat de heer S. als directeur optreedt van een medisch in stituut en dat ter zitting was gebleken dat de heer S. zelf zegt dat hij daar niet optreedt als geneeskundige, maar dat hij de dienst regelt. Hij schrijft ook brieven en de officier van justitie was bang dat het geneeskundige brieven waren. De officier wilde het verdachte niet kwalijk nemen dat aan deze zaak aan dacht was besteed. Het wijzen op deze toestanden had echter in andere ter men kunnen gebeuren. Hij kon volko men begrijpen dat het was geschreven, maar hij was niet enthousiast over de woordkeus. Vandaar de eis. Uitspraak op 14 november. ondertekend door een groot aantal ge leerden van naam uit geheel de wereld. Onder hen vindt men de namen: dr. Th. Ariëns, dr. B. Delfgaauw, prof. W. Pompe, prof. Snijders, dr. C. J. Trim bos. G. van den Boomen en van ver scheidene andere bekende Nederlanders. In dit geschrift zeggen de onderteke naars het nodig te vinden dat de Kerk spreekt over de vragen rond het gezin in het algemeen en rond de regeling der menselijke vruchtbaarheid in het algemeen. Vele mensen zo zegt het geschrift kampen met de moeilijk heid dat zij geen goede harmonie we ten te vinden tussen de drie doeleinden van het huwelijk: voortbrenging, op voeding en echtelijke liefde. Zij vragen een diepgaand onderzoek van de gel dende leer, waarbij de hedendaagse werkelijkheid betrokken wordt. Een van hun argumenten ontlenen de ondertekenaars aan de psychologie en de fysiologie, waaruit blijkt dat het verband tussen seksualiteit en voort brenging minder strikt is dan men steeds gedacht had. Zij vragen dat de lerende Kerk min der gewicht zal hechten aan zekere for mules, die historisch sterk bepaald zijn en de theologie kans zal geven, de we tenschappelijke ontdekkingen te inte greren in haar overdenkingen. In de algemene beschouwingen over het schema Kerk en wereld kwam gis teren kardinaal Suenens, de geestelijke vader van dit schema, aan het woord. Hij was er tamelijk wel over te spre ken, maar had ook kritiek. Met name vond de Belgische kardinaal, dat het schema veel duidelijker moet stellen dat de Kerk de dialoog met de wereld voert krachtens haar aard en zending en dat zij de problemen der wereld beschouwt vanuit haar godsdienstige en zedelijke opvattingen. Dit betekent, aldus de kardinaal, dat de Kerk op haar „eigen golflengte" spreekt en niet die van de wereld. De aartsbisschop van Madrid, mgr. Morcillo, wees het schema zonder meer af. De taal eivan is hard en bovendien is het stuk in slecht Latijn geschreven, zei hij. Het wendde zich zonder enig onderscheid tol, christenen en niet- christenen, tot gelovigen en ongelovi gen. Deze foto geeft een beeld van de be grafenis van zigeunerkoningin Carole Westhiner-Delcampo, die gisteren in Sliedrecht ter aarde is besteld. Za terdagnacht werd zij, zoals wij eer der meldden, in het woonwagenkamp te Beverwyk gedood door een ver dwaalde kogel. Zie voor verslag van de begrafenisplechtigheid pagina 7. (Advertenties) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT I HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MAURIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. 104e JAARGANG No. 24722 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1