\s Staatsloterij en toto: nu een ton d e I a Drie frontenAmsterdam Geen biertjes meer van die Feijenoord-kelner F Warboel van ontslagen, stakingen, zwarte lijsten en gesol met de c.a.o. Gebouw stort in10 doden BOZE SPARTA-SUPPORTERS <°^>T Ve>v kolLsjilecimp Reorganisatie P. v.d. A. op til SCHOON „AAN DE HAAK": Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw! SPOOK HEET: TARIEFSTOP EX-PRESIDENT HOOVER (90) OVERLEDEN RUSLAND WIL TOENADERING TOT WESTEN JUDO-ANTON KIJKT KAT UIT DE BOOM kom tol de km wbekwtatn idioot T DAGBLAD VOOR ZEELAND In Egypte sahara vest 59.75 HERENJASSEN Meer bewolking Spreeuwenplaag in Amsterdam Streven naar efficiency SCHERK Mooi zijn wil zeggen schóón zijn <et xc M d® aoVO \o ;o<A fv»Vl 8 I'AN DER STEEN 104e JAARGANG No. 24721 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lei. 22341 (5 lijnen). Postgiro Tl 14111 WO B NS BAG 21 OKTOBER H64 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze uarlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de hoofdprys van de nieuwe voetbaltoto als die van de staatsloterij zal honderdduizend gul den schoon gaan bedragen. Voor de toto wordt de maximuminzet per week ver hoogd tot 2.80, nl. acht kolommen van 35 cent. Een andere nieuwigheid in de voet balpool is, dat een commissie van drie personen een vervangende uitslag voor ten hoogste vijf wedstrijden kan vast stellen, wanneer door weersomstandig heden deze niet werkelijk gespeeld worden. Het wekelijks doorgaan van dej toto is hierdoor vrijwel zeker. De Tweede Kamer heeft deze beslis singen gisteren met grote meerderheid van stemmen genomen tijdens de be handeling van de wet op de kansspelen, een wet, waarin alle thans bestaande wettelijke bepalingen op het gebied van loterijen, paardensporttotalisator, voet balpool en speelautomaten zijn opgeno men. Het wetsontwerp werd aanvaard met alleen de stemmen van de A.R., de S.G.P. en het G.P.V. tegen. Kamer en regering waren eensgezind in hun afwijzing van het hazardspel. De belangrijkste wijzigingen in de huidige situatie zijn voor de staatslote rij, dat het aantal loterijen van vier tot zes per jaar wordt verhoogd. Elke lote rij bestaat uit vijf series van 100.000 loten, in plaats van zes series van 21.000 loten thans. De prijs per heel lot, nu tachtig gulden, gaat omlaag tot twin tig gulden. Elk heel lot wordt niet meer in twintig maar in vijf aandelen van elk vier gulden, verdeeld. Alle nummers blijven meespelen tot het eind van de loterij, ook als men in de eerste klasse is uitgeloot. Door een amende ment van de heer Baeten (K.V.P.) werd de hoofdprijs bepaald op 100.000 schoon. Van alle andere prijzen gaat eerst 15 pet. loterijbelasting af. Wat de voetbaltoto betreft bestaat de belangrijkste verandering in de ver dubbeling van de hoofdprijs van vijf tigduizend tot honderdduizend gulden schoon. De verschuldigde belasting zal reeds tevoren worden ingehouden. De regering wilde dc huidige inzet van twee gulden per week verhogen tot maximaal een rijksdaalder. Minister Scholten had daarbij gedacht aan een uitbreiding van het aantal kolommen van acht tot tien. Maar de kamer meen de dat men rustig met acht kolommen kon doorgaan, doch, gezien dg gestegen welvaart, de prijs per kolom op 35 cent kon brengen. Een amendement-Van So- meren-Downer (V.V.D.) werd daartoe aangenomen. Nu het wetsontwerp het mogelijk maakt om jaarlijks in plaats van 42 tot 44, 52 prijsvragen te houden, wilde de kamer het risico van het niet-door- gaan van de toto, doordat vele wed strijden wegens terreinafkeuringen uit gesteld worden, verminderen. Mr. Bae ten (K.V.P.) diende daarom een amen dement in, dat het tevoren vaststellen van vervangende uitslagen, onder zegel bij een notaris, door drie deskundigen mogelijk maakt. Minister Scholten had daartegen zeer ernstige bezwaren, om dat het verband met de sport geheel verloren zou kunnen gaan. De heer Baeten wijzigde daarop zijn voorstel zo danig, dat ten hoogste voor vijf wed strijden een dergelijke vervangende uit slag kan worden bepaald. Toen liet de minister de beslissing aan de kamer over: alleen de C.H.U., A.R., S.G.P. en G.P.V. stemden tegen. Een deel van het debat werd besteed aan de kwestie van de buitenlandse kansspelen, zoals de Duitse Lotto, waar aan door velen wordt deelgenomen. De regering bleef op het standpunt staan, daarin bijgevallen door de meerder heid van de kamer, dat deelname niet strafbaar moet zijn. Wel is en blijft strafbaar het „bevorderen van deelna me". Als de Eerste Kamer het wetsont werp spoedig aanvaardt, zal het op 1 januari van het nieuwe jaar in wer king kunnen treden. Dat is voor de voetbaltoto noodzakelijk omdat de hui dige wet op 31 december a.s. haar rechtskracht verliest. Op de foto: Leo Brunt, secretaris van de KN VB, volgde de discussies rond de toto in de Tweede Kamer gisteren met begrijpelijke belangstelling. KAIRO Bij het instorten van een huis van drie verdiepingen in het dorp Kebly in de provincie Assuit (Boven- Egypte), zijn gisteren tien vrouwen om het leven gekomen. Hun mannen waren naar hun werk en de kinderen waren naar school. De oorzaak van 't ongeluk is niet bekend. (Advertenties) SELECTIEKLEDING Tot en met de lange mouw van zuiver kameelhaar. Op 6 knopen na in de echte camel-kleur. Met de warmte voor 'n ware Sahara-nacht Alleen de drager is niet uit de woestijn: het past een heerl SINDS 1884 HOFLEVERANCIER Zo juist ontvangen een prachtige collectie Made in England by OF LONDON GROTE MARKT 25 - BREDA VERZEKERING EN VERZORGING VAN UITVAARTEN VOOR KATHOLIEKEN Tramstraat 60 - Eindhoven Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog weer met plaatselijke wolken velden. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Dezelfde middagtempe- raturen of iets lagere. Vandaag: zon onder 17.33 uur. Maan op 18.07 uur. Morgen: zon op 7.17 uur. Maan onder 08.34 uur. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Ar beid heeft plannen bekendgemaakt voor een grondige vernieuwing van haar or ganisatievormen en werkwijze, gericht op minder organisatie en minder admi nistratie. ,,De Verenigingsstructuur is verouderd, tijdrovend in gebruik en weinig boeiend wat vergadertechniek betreft", zo heet het in een brochure van secretaris-penningmeester E. Meester, verschenen onder de titel: ,,De partij van morgen". Als middelen tot binding van de le den aan de partij wordt volgens de brochure o.m. gedacht aan: a. De uitgave van een modern lees- en kijkwaardig, regelmatig verschij nend familieblad. b. De ontwikkeling van gespreksgroe pen en hierop aansluitend het in stellen van t.v.-clubs ten behoeve van de politieke participatie". c. Indeling van het land in kiesdistric ten teneinde de volksvertegenwoor digers van de P.v.d.A. in parlement, provinciale staten en gemeenteraden dichter tot de kiezers te brengen. d. Stichting van een organisatie ,,Oog en oor" met circa 3000 actieve par tijleden om „rechtstreeks en snel bepaalde reacties op bv. een actueel gebeuren uit het land te kunnen vernemen". e. Uitgifte in 1965 van een geheel nieuw 14-daags orgaan in de plaats van het blad „Paraat" en grotere ver spreiding van het maandblad .So cialisme en democratie". Voorts zal volgens de brochure door de partij ernstige aandacht moeten wor den besteed aan de verjonging van het kader en de volksvertegenwoordigin gen. Dit wordt zelfs een gebiedende eis genoemd. Opvallend is de gedachte, dat het lidmaatschap van de P.v.d.A. niet lan ger de morele verplichting met zich mee moet blijven brengen tot het ver richten van allerhande organisatorische werkzaamheden. Tenslotte zal de P.v.d.A. ernaar stre ven tien procent van de partijkiezers lid te laten worden van de partij. De P.v.d.A. telt thans 144.000 leden. Ge tracht zal worden om het ledental in drie werkseizoenen op 175.000 te bren gen. Alle moderne schrikmethoden ten spijt kampt Amsterdam toch iedere nazomer weer met een spreeuwen- plaag. Foto: Een dichte zwarte zwerm spreeuwen fladdert om het torentje van de Raampoort. Wee de nietsvermoedende passaat, die vergat omhoog te kijken... CONFLICT SLAAT OM ENKELE TONNEN schade heeft een brand in een Utrechtse opslagplaats van elektronische apparaten gisteren veroorzaakt. De oorzaak van de brand is onbekend. HET NEDERLANDS Katholiek Vak verbond zal op 12 november in de Eind- hovense Stadsschouwburg een open bare ledenvergadering houden, waar o.a. premier Marijnen het woord zal voeren. OOSTDUITSE arbeiders zijn bezig de prikkeldraadversperring, die Moedla- reuth 19 jaar lang hebben verdeeld, te vervangen door een muur zoals in Ber lijn. UIT EEN museum te Zürich is een schilderij van Picasso gestolen. De waarde van het doek wordt geschat op 50.000 francs. iVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kelner A. ten Teije schijnt het slachtoffer te gaan worden van zijn felle voorliefde voor Feyen- oord. Hij wenst van deze voorliefde geen geheim te maken, ook niet afge lopen zondag, toen hy zyn werk deed in het clubgebouw van Sparta. De kasteelbewoners stonden er in de thuiswedstrijd tegen Feijenoord slecht voor en de supporters dronken een biertje, om de slechte smaak weg te spoelen. Intussen juichte Ten Teije. niet alleen inwendig, maar ook zo dui delijk hoorbaar, dat de Sparta-aanhan- gers er aanstoot aan namen. De werkgever van Ten Teije, de res taurateur J. C. Brouwer, die zowel in het Feijenoordstadion als in het kasteel de bediening heeft gepacht, kreeg deze week een telefoontje van Sparta-zijde, waarin hem te verstaan werd gegeven dat Ten Teije niet meer gewenst is in het Sparta-clubgebouw. Dit betekent dat Ten Teije zijn zondagse bijverdien ste, althans voor wat betreft het Sparta- veld, kwijt is. De heer Brouwer tilt nog niet zo zwaar aan de kwestie. Hij zal er nog eens over gaan praten met Sparta, als het zuur van de nederlaag van afgelopen zondag een beetje ge zakt is, zegt hij. Desgevraagd vertelde de secretaris van Sparta, dat hij met de hand op het hart kan verklaren dat niemand van het Spartabestuur de heer Brouwer heeft opgebeld om het ontslag van de kelner te eisen. „Van ons mag iedereen zijn eigen geloof en zijn eigen club kie zen", zei hij letterlijk. „Wel is het waar dat afgelopen zondag Sparta-supporters naar ons zijn toegekomen om zich te beklagen over het gedrag van de kel ner. Volgens deze supporters heeft de kelner op bijzonder hinderlijke wijze zijn voorkeur te kennen gegeven voor Feijenoord en dat nog wel in het eigen clubgebouw van Sparta. Algemeen was men van mening geweest dat dit te ver ging. Een supporter hoeft niet te dul den dat in zijn eigen huis zijn eigen club waardeloos wordt genoemd, en dat de tegenpartij wordt geprezen, zeker als de eigen club aan de verliezende hand is". Kelner Ten Teije zegt dat hij er niets van snapt. „Ik ben voor Feijenoord", zegt hij, „en daar maak ik geen geheim van. Het is toch onzin om me nu te ontslaan. Dat is discriminatie!" Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid. ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crime Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscr'eme Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. IN BOUWOORLOG (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM Honderdvijftig vertegenwoordigers van in totaal 36 bouwobjecten (met achter hen 7000 van de 12000 Amster damse bouwvakkers) waren gisteravond Iaat in gebouw „De Valk" bijeen om zich te beraden over hun strategie in de felle oorlog, die plotseling gisteren is uitgebroken tussen de arbeiders enerzijds en de patroons anderzijds. Tot op heden is niet bekend welke de maatregelen zullen zijn, waartoe de bouwvakkers over zullen gaan. Hier en daar kon men echter het woord algemene staking beluisteren. De vergade ring was bijeen geroepen door het Amsterdams Bouwvak Comité. Dit orgaan zegt alle Amsterdamse bouwobjecten te overkoepelen, maar heeft geen binding met enige vakorganisatie. Na verhitte discussies besloten de vergaderende bouwvakkers echter hun actie op te schorten tot donderdag aan staande. Dan zal om één uur 's mid dags het werk worden neergelegd en zullen alle arbeiders naar het Amstel- veld gaan om daar te horen waar een grote demonstratie zal plaatsvinden en welke definitieve maatregelen genomen zullen worden. Drie ontwikkelingen waren er giste ren die het bouwconflict in Amsterdam naar een sinds jaren ongekende climax stuurden. 1. De president van de rechtbank be paalde, dat 100 arbeiders, die reeds enkele weken staakten, onmiddellijk weer aan het werk moesten gaan en stelde de dwangsom van 25 gulden per dag. (Zie hiervoor uitvoeriger bericht op pag. 7). 2. De samenwerkende patroonsvereni gingen in de hoofdstad besloten de 430 bouwvakkers, die eind vorige week bij een bouwbedrijf op staan de voet werden ontslagen, op de zwarte lijst te plaatsen. Het gevolg was dat het gewestelijk arbeidsbu reau er niet in slaagde werk voor hen te vinden. 3. De economische politierechter ver oordeelde een bouwbedrijf, dat zwar te lonen had uitbetaald, tot 3000 boete, en de bedrijfsleiding, die de zwarte lonen als bijzondere onkosten had geboekt, tot drie weken voor waardelijk, daarmee onomwonden aangevend onder geen voorwaarde te (Advertenties) Eerste vereiste voor iedere vrouw: een schone huid. Werkelijk schoon is een mooi gezicht, elk schoon gezicht is wer kelijk mooi. Daarom gebruikt u Scherk Gezichtslotion. De Gezichtslotion die diep in de poriën dringt en alle poeder-, crème- en stof deeltjes verwijdert. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloedcirculatie. Begin er vanavond nog mee! In flacons v.a. f2.95 zullen dulden, dat de rechtskrachtige bepalingen van de bouwvak-c.a.o. met voeten worden getreden alle rumoer in de bouwwereld ten spijt. Het spook, dat onrust zaaiend over de vele Amsterdamse bouwterreinen waart, heet: tariefstop. Omdat de tariefstop er is voelen de arbeiders zich tekort ge daan; anderzijds belet de tariefstop de patroons, hoewel zij dat misschien graag zouden willen, hun werknemers meer te betalen dan het uurloon plus de toeslag van maximaal 35 pet. Arbeiders staken omdat zy niet boven het wettelijk toe gestane maximum krygen uitbetaald; patroons worden beboet wanneer zy NEW YORK De republikeinse ex- president van de Verenigde Staten, Herbert Clark Hoover, is gisteren op 90-jarige leeftijd overleden. Afgelopen zaterdag werd hij, zoals wij al eerder meldden, getroffen door een bloeding in de ingewanden. Hoover was van 1929 tot 1932 de 31e president van de Verenigde Staten. Bij zijn ambtsaanvaarding werd hij het doelwit voor een volk dat in ver warring raakte en angstig werd. Hij bestreed een van de grootste catastrofen in de wereldgeschiedenis, maar het woord „crisis" werd synoniem aan zijn naam. Binnen een aantal jaren waren beide woorden onverbrekelijk aan el kaar verbonden: „De Hoover-crisis". Toen Hoover het Witte Huis verliet weigerde hij zich in de vergetelheid te rug te trekken. In plaats daarvan wijdde hij nog 30 jaar van zijn leven aan het welzijn van zijn land. In 1932 werd hij opgevolgd door Roosevelt. wel meer clan het toegestane maximum betalen. Chaotischer kan het bijna niet. De gang van zaken rond de 430 ar beiders die vorige week in Amsterdam ontslagen werden, illustreert de war boel wel het best, voor zover dat nog mogelijk is. Zij vormden het voltallige personeel van de bouwmaatschappij N.V. Texel, waarachter zich in Amster dam zowel de twee broers Van der Meijden als de miljonair M. Caransa verschuilen. De broers Van der Meij den verdienen goed en betalen hun mensen dan ook graag wat meer. Die bereidheid hield echter op toen de eco nomische politierechter hun onlangs een zware boete plus een voorwaarde lijke gevangenisstraf oplegde. Vanaf dat moment kregen de Texel-werkriemers begrijpelijk slechts het bedrag dat de c.a.o. wettelijk toestond. De in totaal 439 Texel-mensen namen dat niet. Toen zij vorige week donder dagmiddag de prestatie hadden gele verd die de c.a.o. maximaal wenste te betalen, hielden ze er mee op. Ver dere prestaties, ïedeneerden zij, zouden immers toch niet vergoed worden. Mil jonair Caransa trachte de zaak te red den door persoonlijk 20.000 beschik baar te stellen om een gefingeerd voor schot op een winstdelingsuitkering mo gelijk te maken en zo de c.a.o. te ont duiken hij mag dat doen, hij is als rechtspersoon bij de c.a.o.-onderteke ning betrokken maar de 430 wezen dit aanbod van de hand. Hun motief: wij willen geen gunst maar recht. Maar als de gebroeders Van der Meij den hadden gezegd: goed, jullie heb ben weliswaar donderdag de maximale prestatie geleverd, die we volgens de c.a.o. mogen betalen, maar desondanks vergoeden we ook het werk op vrijdag, zouden ze meteen de gevangenis in zijn gedraaid. De twee broers kozen voor het andere uiterste: zij ontsloegen het hele personeel op staande voet wegens werkweigering. De toestand wordt nog gecompliceer der. Van de 430 Texel-mensen gingen er 400 met het ontslag akkoord, maar de overige 30 (toevallig allemaal lid van de personeelscommissie) weigerden het ontslag, Droclameerden in plaats daarvan een staking en verklaarden alle objecten van de N.V. Texel tot besmet gebied. De manoeuvre is duidelijk: op deze manier werd het de gebroeders Van der Meijden en miljonair Caransa onmogelijk gemaakt een nieuwe ploeg bouwvakkers te formeren. De tegenzet van de twee broers liet op zich wach ten. Ofschoon zij geen lid zijn van een der patroonsorganisaties, wisten zij de samenwerkende patroonsverenigingen ertoe te bewegen een zwarte lijst aan te leggen en de ontslagen Texel-arbei- ders te weigeren. De patroons zullen vandaag op een persconferentie deze beslissing nader motiveren. Ondertussen zijn de bouwvakkers over deze stap bij voorbaat hoogst verontwaardigd. Tot nu toe waren alles acties buiten de erken de vakbeweging om gegaan. Maai' gister middag kwam er opeens een persconfe rentie, waarop de bij het N.K.V., het N.V.V. en het C.N.V. aangesloten afde lingen verklaarden, de zwarte lijst strij dig met het algemeen belang te vin den en de uitsluiting van werknemers, zoals thans door de patroons ten aan zien van de ex-Texelmensen wordt toe gepast, ongeoorloofd te achten reden om de vakcentrales voor te stellen de stakingskas voor de gedupeerden te openen. MOSKOU De opvolgers van de afgezette Russische premier Nikita Kroestjev leggen er in gesprekken met westelijke diplomaten de nadruk op dat dezen betere betrekkingen met het Kremlin kunnen verwachten. Volgens diplomatieke kringen doen de nieuwe Russische leiders alle moge lijke moeite de diplomaten dit welkome nieuws te brengen. De nieuwe meesters op het Kremlin hebben zich nog niet in bijzonderheden uitgelaten over de wijze waarop de be trekkingen met Washington, Londen en Parijs en andere westelijke hoofdste den verbeterd zullen worden. EEN VAL onder een elektrische lorrie heeft gisteren het leven gekost aan de 59-jarige A. Faber uit Sneek. Hij was aan het werk in een touwfabriek. „TREK ALLE guerrillastrijdkrachten uit Maleisië terug", hebben de Philip- pijnen aan Indonesië gevraagd. Manilla wil een derde topconferentie over het geschil beleggen. POLITIEAGENTEN, straatvegers, vuil nismannen en kantoorbedienden zijn gisteren in Italië voor 48 uur in sta king gegaan. De spoorwegemployés zullen een week lang elke dag 3,5 uur het werk neerleggen. Allen eisen o.a. hoger loon. EEN SCHEEPSBOTSING voor de kust van Alaska tussen een Amerikaanse en een Nederlandse tanker heeft aan een Amerikaan het leven gekost. Acht endertig personen konden worden ge red. „Vast eens even de kat uit de boom kyken", denkt Anton Geesink op een van Tokio's tribunes, vanwaar hy de verrichtingen van zijn „lichtere" col lega's gadeslaat. De judowedstrijden zyn intussen in volle gang en de kans is groot dat er voor ons land iets te verdienen valt. Naast Anton ziet men zijn vrouw. Voor verder olympisch nieuws verwijzen wy naar onze sportpagina.

de Stem | 1964 | | pagina 1