Eef Kamerbeek op halve kracht Wéér kunnen wielrenners voor een succes zorgen Weer rel in de ring ZTJ jagen op volgende plak Atletiek-resultaten 418 Ploeg beter na startwijziging Paardensport DUBBELE zege voor Italianen Goed voor goud Duitsers naar huis gestuurd DE MEDAILLES GERDA KRAAN IN DE FINALE IANNY VOS UITGESCHAKELD ■Hmm GERA RD KOEL ZWAKKE SCHAKEL HENK CORNELISSE JAAP OEDKERK COR SCHEERING (Van onze speciale verslaggever) TOKIO. De stemming onder de Ne derlandse wielrenners, die danig liad geleden door de teleurstellende nederlaag van Tiemen Groen is maandag weer heel wat verbeterd door de goede prestatie van het achtervolgings kwartet, dat zich via de kwalificatie en een sterk gereden rit tegen Rusland in de kwart finale bij de laatste vier geplaatste en een goede kans heeft op een van de medailles. Juichend beëindigden Jaap Oudkerk, Cor Schuuring, Henk Cornelisse en Gerard Koel de rit tegen de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, die bij de wereldkampioenschap pen m Parijs nog tot de finale waren doorge drongen. Zij hadden revanche genomen voor de nederlaag hij de Spelen van Rome, vier jaar geleden, toen Nederland door de Russen met een verschil van een honderdste seconde was gewipt. Vooral voor Oudkerk en Schuuring was het een grote voldoening, dat de halve finales wa ren bereikt. Want dit tweetal had de „dasli" in de ploeg gebracht. Henk Cornelisse had goed kunnen meekomen, maar Greard Koel was te zwak geweest 0111 de ploeg tot nog betere pres taties te brengen. Dat was al in de kwalificatieronde geblekey, toen Nederland met een tijd van 4.45.30 van de sterk rijdende Australiërs (4.44.90) had verloren. Steeds als Koel op kop kwam en dat was toevallig op de stukken waar de wind tegen was zakte het tempo. Het grootste verlies leed oranje daardoor in de vierde ronde, die in 29 seconden werd afgelegd tegen 27 en 28 seconden voor de voor gaande toeren. Na de kwalificatie werd de situatie dan ook donker ingezien, omdat men geen wijzi gingen in de ploeg mocht aanbren gen. Jan Derksen wilde het wel proberen bij de wedstrijdcommis sarissen maar op aanraden van de chef d'equipe zag hij van dit voor nemen af. Er moest dus voor de strijd tegen de Russen een andere formule gevonden worden en die werd aan de hand ge daan door de wegcoach Joop Middelink, een aandachtig toeschouwer ook bij de baanwedstrijden. Besloten werd de start volgorde van de ploeg te wijzigen. In plaats van Oudkerk-Schuuring-Cornelisse -Koel werd het nu Oudkerk-Cornelisse- -Schuuring-Koel, waarmee bereikt werd dat Oudkerk en Schuuring de zwa re stukken tegen de wind in voor hun rekening zouden nemen. „Koeltje" zou tweemaal op de kop ko men, zoveel mogelijk geven en dan aar het inzicht van captain Oudkerk moeten lossen. Alles of niets", luidde het pa rool, waarmee het risico werd aanvaard dat na de aftocht van Koel een der an deren een lekke band zou krijgen en de ploeg verloren zou zijn. Het werd echter alles. Want na een bijzonder snel le start nam Oranje in de eerste ronde een voorsprong van vijf meter, die in (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Het Olympisch bokstoer- nooi heeft maandag weer een rel be leefd. 55 minuten werd het programma onderbroken, doordat de Koreaanse vlieggewicht Dong Kih Choh weigerde de ring te verlaten toen hij in zijn partij tegen de Rus Stanislav Sorokin werd gediskwalificeerd. De Australische scheidsrechter gaf de partij halverwege de eerste ronde ver leren voor de 26-jarige Koreaan omdat deze bij herhaling met het hoofd te laag bokste. Choh weigerde naar het midden van de ring te komen toen de uitslag bekend werd gemaakt en hij bleef in zijn hoek toen scheidsrechter Archie Tanner en de Rus de ring al hadden verlaten. Ko reaanse officials, supporters en jour nalisten verdrongen zich opgewonden om de ring, luid tegen de uitspraak protes terend. Er ontstond een verhit debat tussen Koreaanse officials en Castle, Australisch lid van de internationale amateurboksbond. Castle verlangde dat de Koreanen Choh zouden bewegen te vertrekken. Morgen kon men dan offi cieel protesteren. De Koreanen van hun kant hielden vol dat hun man geen ver- kerd dingen had gedaan en dat de kwestie onmiddellijk moest worden op gelost. Zij eisten dat Sorokin zou wor den teruggeroepen en de partij zou worden hervat. De Amerikaan Nat Fleischer hoofd redacteur van het tijdschrift „Ring" die zich onder de toeschouwers bevond, zei de houding van de Koreaanse bokser te kunnen begrijpen. Volgens Fleischer was de uitspraak van de scheidsrechter belachelijk ,,Dit is de meest dwaze van alle beslissingen die hier zijn genomen. Als er iemand fout bokste, dan was het de Rus", aldus Fleischer. Tenslotte gaven de Koreaanse offici als toe. Zij lieten het volgende omroe pen: ,.de Koreaanse boksbond betreurt de vertraging in het boksprogram. Er is een formeel protest ingediend en het zal morgenochtend door de AIBA wor den behandeld". Een der Koreanen klom de ring binnen om Choh over te halen te vertrekken. Maar de bokser sprong op, greep zijn krukje en zwaaide er mee boven zijn hoofd. Het lukte echter Choh te sussen en er toe te brengen de ring te verlaten. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Italië behaalde een dubbele zege in de driedaagse samengestelde rui- terwedstrijd. Mauro Checcoli veroverde met Sunbeam de individuele titel voor de Argentijnse kapitein Moratorio en de Duitse ruiter Fritz Ligges. De Verenigde Staten was voor Italië de vornaamste tegenstander in de team wedstrijd, nadat Groot-Brittannië op de tweede dag twee ruiters had verloren. Het springconcours van de laatste dag bracht zowel Checcoli als Moratorio het maximum puntenaantal. Ligges raakte echter tien punten kwijt en verspeelde daarmee de kans op een zilveren me daille. In de taemwedstrijd behield Italië zon der al te grote moeilijkheden de leiding, die het team op de tweede dag veroverd had. De medaille verdeling in de samen gestelde wedstrijd was: Ploegen: Goud: Italië 85.80 pnt. Zilver: Verenigde Staten 65.86 pnt. Brons: Duitsland 56.73 pnt. Individueel: Goud: Mauro Checcoli (Italië) met Sun beam 64.40 pnt, zilver: Carlos Moratorio (Argentinië) met Chalan 56.40 pnt, brons: Fritz Ligges (Duitsland) met Donkosak 49.20 pnt. TOKIO Breed lachend stormde Ka rin Balzerm een 26-jarige laborante uit Frankfurt aan de Oder, over de eind streep na 80 meter horden op topniveau. Op dat moment veroverde zij, mede houdster van het wereldrecord met een tijd van 10,5 sec., in deze zelfde tijd de Olympische titel in deze afstand. Het was echter een dubbeltje op zijn kant, want voor de nummers twee en drie werd eveneens 10,5 sec. afgedrukt. De op 5 juni 1938 in Maagdenburg ge boren Karin Balzer is getrouwd met Karl-Heinz Balzer. oud-kampioen pols stokhoogspringen van Oost-Duitsland. de volgende twee toeren uitgroeide tot vijftien. Er zat „snee" in de ploeg en de vertwijfeld vechtende Russen kregen geen kans om de achterstand te verklei, nen totdat Koel kort na het begin van de achtste ronde volgens plan loste. Even leek het er op, dat de Sovjets bij zou den komen maar Oudkerk zwiepte zijn makkers opnieuw op en met een mach tige eindspurt schoten de Nederlanders naast elkaar triomferend over de eind streep. De halve eindstrijd waarin Nederland het zal moeten opnemen tegen de Ita lianen die in de kwalificatieronde de snelste tijd (4.39.06) maakten en daar na in de kwartfinales Tsjecho-Slowakije in de tijd van 4.37.58 uitschakelden, was bereikt. De andere halve finalisten zijn wereld kampioen Duitsland, en de kwalificatie teleurstellend met 4.42.28, maar daar na oppermachtig in de snelste tijd van de dag: 4.36.98 tegen Denemarken - en de Australische ploeg, die de Argentijnen met een tijd van 4.41.58 uit het toernooi reden. Er is maandagavond in Hachioji langdurig overleg geweest tussen de chef d' equipe en de beide coaches over de samenstelling van de ploeg voor de strijd tegen Italië. Een besluit werd echter niet genomen. Daarmee zal wor den gewacht tot vlak voor de rit. Op het eerste onderdeel van de Olympische tienkamp, de 100 me ter, heeft Eef Kamerbeek met een tijd van 11,3 sec. de negentiende plaats behaald. Kamerbeek startte in de tweede serie, waarvan we hier de finish zien met v.l.n.r.: Kamerbeek, de Amerikaan Dick Emberger, de Italiaan F. Sar en K. Kiprop van Kenya. Emberger won deze serie in de tijd van 11,2 waarmee hij zich als twaalfde klasseerde. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De 21-jarige Milanees Gio vanni Pettenella. in zijn woonplaats verwend op de gave houten piste van de Vigorelli, heeft op het ruwe cement van Hachioji de sprinterselite van de wereldkampioenschappen in Parijs naar het tweede plan verwezen. Na een toer nooi, rijk aan incidenten, waarin de wedstrijdleiding keer op keer halfslach tige beslissingen nam. kwam de Itali aan als Olympisch kampioen op de hoogste trede bij de ceremonie proto collaire, geflankeerd door landgenoot Sergio Bianchetto als winnaar van het zilver en de Fransman André Moreion van het brons. Ook op dit nummer werd de revan che van Parijs totaal. Kwamen in de Franse hoofdstad de twee Fransen Mo reion en Trentin in de finale, waar de laatste de regenboogtrui veroverde, in Japan speelden zij slechts een onderge schikte rol. De hoofdfiguur werd hier Pettenella, die via de herkansingen de achtste finales had bereikt, maar daar na bijzonder sterk bleef rijden. In de kwartfinales bijvoorbeeld schakelde hij zonder enige moeite de Belgische troef Patrick Sercu uit. die een protest tegen een vermeend onrecht zag afgewezen. In de halve finales moest Pettenella uitkomen tegen Trentin, die hem in de eerste rit met een lange spurt verraste. Pettenella nam vervolgens geen risico meer. Hij ging in de tweede rit een langdurig duel op „sur place" met de wereldkampioen aan, dat na 22 minu ten door de Italiaan werd verloren. Trentin was echter toen zo nerveus geworden, dat hij de kop van de Itali aan weer overnam. In de laatste twee honderd meter week Trentin tot drie maal toe van zijn lijn af de eerste keer zelfs tot bijna aan de balustrade en werd na een protest van Pettenel la terecht gediskwalificeerd. De belle bracht een overtuigende zege van Pet tenella. die in de laatste bocht onder de Fransman door schoot en hem in een lange rush achter zich hield. In de andere halve finale moesten de Fransen, wie het in Tokio over de gehele linie bijzonder slecht gaat. een nieuwe teleurstelling verwerken. Mo reion werd in drie ritten door Sergio Bianchetto gelimineerd. Voordat zij aan de start van de finale- ritten kwamen, schudden Pettenella en Bianchetto elkaar de hand. Het werd geen strijd op leven en dood daar voor was Pettenella te oppermachtig. Evenals in het Italiaanse kampioen schap, dat hij enkele maanden geleden op zijn naam schreef, versloeg Pette nella in twee ritten zijn landgenoot, die na het behalen van de wereldtitel in 1962 geen enkel succes van enig formaat heeft kunnen bereiken, gedeci deerd. Twee opnamen uit de atletiek- wereld. Links het erepodium met de drie besten op het nummer 80 meter horden dames. Op de hoog ste trede Karin Balzer (D.), links Teresa Ciepla (Polen) en rechts Pam Kilborn (Austr.). Rechts een moment tijdens de eerste halve finale 800 meter dames, die werd gewonnen door Maryvonne Du- purbur. Men ziet haar geheel rechts in actie. Naast deze Fran- gaise het Engelse meisje Anne Smith en schuin links (half ach ter Anne Smith verborgenJanny van Eyck-Vos die uitgeschakeld werd. TOKIO „Gewichtige" Tamara Press behaalde de Olympisch titel discuswer pen voor de tweede maal. De „helft van de Press-zusters" werd ook reeds in 1960 te Rome kampioene. Toen echter was de overmacht van de op 10 mei 1937 in Kharkov geboren en sedertdien tot een kolos van 1.80 meter en 100 kg uitge groeide Tamara heel wat groter. Nu had de ingenieur uit Leningrad haar laatste worp nodig om de gouden medaille te veroveren. TOTrTO Mike Larrabee, de wiskun deleraar uit Californië, winnaar van het Olympisch goud op de 400 meter, is de oudste atleet, die ooit dit onderdeel van de Olympische Spelen heeft gewonnen. Hij is dertig jaar maar is er van over tuigd dat een atleet pas op 32- of 33-ja- rige leeftijd het volledige rendement heeft van de training op de 400 meter. Van onze speciale verslaggever) TOKIO Oostduitse sportfunctionaris sen hebben een geheel eigen opvatting der Olympische gedachte. Baron Pierre de Coubertin mag dan nog zo benadrukt hebben, dat het deelnemen belangrijker is dan het winnen, de Oostduitsers den ken er kennelijk anders over. Wegens on voldoende prestaties stuurden zij dit weekeinde niet minder dan 19 sportlie den en trainers voortijdig naar huis. Tot de „gestraften' behoren o.a. hoogspring ster Doris Langer en 10.000 meter loper Siegfried Hermann. Verdeling ere-metaal resp. goud, zil ver, brons totaal: Ver. Staten 31. 21, 19, 71; Rusland 16, 13, 19, 48; Hongarije 7, 5, 3, 15; Japan 6, 5, 11; Italië 5, 6, 2, 13; Australië 5, 2, 8, 15; Duitsland 3. 13, 11, 27; En geland 3, 9, 12; Polen 3, 4. 5, 12; Bulgarije 3, 4, 1, 8; Finland 3, 3; Turkije 2, 3, 1, 6; Tsjechoslowakije 2, 2. 3, 7; Roemenië 2, 2, 3, 7; België 2, 2; Nederland 1, 3, 3, 7; Canada 1, 1, 1, 3; Zuid-Slavië 1, 1, 1, 3; Dene marken 1, 1, 2; N.-Zeeland 1, 1; Frankrijk 3, 4, 7; Zweden 1, 3, 4; Trinidad 1, 1, 2; Cuba 1, 1; Argentinië 1, 1; Korea 1, 1; Tunesië 1, 1; Iran 2, 2; Kenya 1. 1: Zwitserland 1. 1. Totaal 98. 98, 98, 294, De Russische Tamara Press is Olym pisch kampioene discuswerpen gewor den. Met haar vyfde worp kwam zü tot een afstand van 57.27 meter, juist zes centimeter meer als de Duitse Ingrid Lotz, die zilver verwierf. 1 Tamara Press (Rusland) 57.27. 2 In grid Lotz (Duitsland) 57.21. 3 Lia Mano liu (Roemenië) 56.97. De uitslag van de finale 80 meter hor den, waarbij drie atletes het wereldre cord van 10.5 seconden evenaarden luidt: 1 Karin Balzer (Duitsland) 10.5. 2 Te resa Ciepla (Polen) 10.5. 3 Pam Kilborn (Australië) 10.5. De uitslag van de finale 400 meter: 1 Mike Larrabee (V.S.) 45.1. 2 Wendell Mottley (Trinidad) 45.2. 3 Andrzej Ba- denski (Polen 45.6. De uitslag van de finale 200 meter da mes: 1 Edith Mcguire (V.S.) 23.0. 2 Irena Kirszenstein (Polen) 23.1. 3 Mari lyn Black (Australië) 23.1. w (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Amerika heeft maandag tijdens de atletieekwedstrij- den weer twee gouden medailles aan de verzameling toegevoegd. Twee gouden medailles in totaal nu twaalf (atletiek) dank zij Edith McGuire, een van de „Tennessee Tigerbelles Beauties die" die met een nieuwe Olympische recordtijd van 23,0 sec. na 200 meter snel en met souplesse de finishdraad doorbrak, en dank zij Mike Lar rabee, de 30-jarige onderwijzer uit Filmore, die overigens op de 400 meter zijn beroemde voorganger van Rome, Otis Davis, niet kon doen vergeten. Nederland beleefde een gelukkig moment toen Gerda Kraan, die na afloop een vermoeide indruk maakte, zich kwalificeerde voor de finale op de 800 meter, die vandaag zal worden gelopen- De Hilver- sumse Janny van Eyck-Vos eindigde met haar tijd van 2 min. 05.7 sec. in de sterkste van de twee halve finales als zesde. Zij viel af, evenals de Russische Vera Mukhanova (2.04.8). Wel een bewijs hoe hard het allemaal ging. Teleurstellingen waren er voor Eef Kamerbeek, die met ischias- ontsteking kampt en daarom slechts op halve kracht aan de belang rijkste tienkamp van zijn leven kan deelnemen. Maar ook voor de Amerikaanse 1500 meterlopers Jim Ryun en Tom O'Hara, die werden uitgeschakeld, gewoon omdat al die anderen nog sneller liepen. Een dag van snelheid en gratie, een dag vol emoties, waarbR de gekste dingen ge beurden. Zoals het moment waarop de Duitse Kriemhild Limberg het uitsnikte omdat zij uitgerekend met haar laatste worp de kwalificatiegrens van het dis cuswerpen overschreed. Snelheid was er by de krachtig gebouwde Peter Snell, die en het zal niemand verwonderen ook als de grootste favoriet op de 1500 meter wordt beschouwd met zün tijd van 3 min. 38.8 sec. Gratie bij Edith Mcguire en de hordenloopsters, van wie de Japanse Ikuko Yoda zich als een showgirl ontpopte. Janny van Eyck-Vos. die haar carrière als speerwerpster begon en zich later tot een 800 meter-loopster van formaat ontpopte, heeft in Tokio aangetoond tot de topklasse te behoren. In de snelste halve finale van de twee kwam zij tot de magnifieke persoonlijke topprestatie van 2.05.7, waarmee zij maar dat kan eigenlijk niet gezegd wor den in de andere halve finale wel tot de eindstrijd zou zijn doorgedrongen. Haar tegenstandsters liepen 2.04.1 tot 2.04.8. „Tevreden, maar niet voldaan", dat zei Janny van E-ck-Vos na afloop met een stralende lach en een rust alsof zij net van een trainingsrondje terugkwam. ..Tevreden omdat ik een mieterse 800 meter heb gelopen en helemaal niet uit geput was, niet voldaan omdat ik on danks die goede tijd niet in de finale zit. Maar ja, zo is het nu eenmaal", en fatalistisch hief zij de handen op. Gerda Kraan lachte wat witjes voor zich heen. Vermoeid, maar gelukkig om dat zij de finale, waar zij als een berg tegenop heeft gezien, heeft gehaald. Want Gerda is de oude Gerda niet meer. Al een week heeft zij last van haar ze nuwen. Niet opvallend, want Gerda Kraan uit zich niet. Maar zodanig dat het in de wedstrijden te merken is. De enige instelling, die zij vandaag in de finale moet hebben is er een van onver schilligheid, van ,,ik win die race mis schien niet maar ik zal mijn huid zo duur mogelijk verkopen". Want zij draagt meer dan enige andere atlete de last van Belgrado. Daar won zij immers de Eu ropese titel die iedereen doet denken dat zij ook in Tokio kampioen zal wor den. Maar het niveau is in de laatste twee jaar sterk vooruitgegaan enbo vendien is Gerda Kraan twee jaar ouder geworden. Sport is een harde bezigheid er ligt niet veel tussen succes en ne derlaag. Voor Gerda Kraan (31), is het te hopen, dat zij succes zal behalen. Maar wij zullen niet verwonderd zijn als Maryvonne Dupereur, Maryse Chamer- lain, de Britse Ann Packer of de Rus sische Laine Erik haar voorbij zullen streven. De tienkamp is een volkomen open zaak geworden, nadat de technissche commissie van de IAAF drie weken voor de Spelen een nieuwe puntentelling liet uitkomen, welke de kansen van de Chi nees Yang Chuan Kwang in een slag deden verdwijnen en die van de Duitsers en de Russen beter maakten dan ooit. Zeker vijf atleten kunnen Olympisch kampioen worden. Niet Eef Kamerbeek die na de eerste dag een hopeloze 15e plaats inneemt met 3522 punten. Een ischias-ontsteking speelt de Eindhove- naar zodanig parten, dat Rij bij de sprint en de springnummers niet tot zijn nor male verrichtingen kan komen. Leider van het gezelschap van 23 all- rounders is niet, zoals iedereen ver wachtte, Yang Chuan Kwang, die nu met 3803 punten als negende staat geklasseerd en met wel enorme verrichtingen voor de dag moet komen om althans nog enige kans op Olympisch ere-metaal te heb ben, maar de Duitser Willi Holdorf, die met een serie van 10.7 seconde over 100 meter, 7.meter verspringen, 14.95 meter kogelstoten, 1.84 meter hoogsprin gen en 48.2 seconde op de 400 meter wel zeer goed voor de dag kwam. Hij be reikte nu al 4090 punten en staat vóór de begaafde Hans Joachim Walde (4074 punt), die 1.96 meter hoog sprong de Russen Rein Aun (4067) en Mikhail *Sto- rozhenko (3908-, en zijn landgenoot Horst Beyer (3910) in gunstige positie. Eef Kamerbeek, voor wie het bijzonder jam mer is dat hij nu juist hier in Tokio met een blessure rondloopt, liep 11.3 sec. over de 100 meter, sprong 6.56 meter ver, stootte de kogel 14.40 meter, sprong 1.70 meter hoog en liep 52.sec. over de 400 meter, allemaal prestaties die ver beneden zijn normale niveau liggen. Normaal springt hij in iedere wedstrijd tenminste 1.83 meter hoog. Toen wij hem spraken, schudde hij moedeloos het hoofd. „Het gaat gewoon niet. Moet je kijken naar het hoogsprin gen" en met een gezicht als een donder wolk liep hij weer de arena binnen. Zo kennen wij Eef Kamerbeek niet. Vaak genoeg heeft hij blessures gehad, die hem toch niet beletten het moeilijkste onderdeel van de atletiek met behoorlij ke resultaten af te werken. Hij is men taal ook niet zeker van zichzelf, omdat de pijnlijke ontsteking hem irriteert. In de middag werd het inderdaad niets met Kamerbeek. Hij kreeg een been niet omhoog en hoe hij toch over 1.70 meter kwam is ons nog een raadsel. Met be zorgdheid zien wij dan ook de tweede dag tegemoet. Neen, geen grootste pres tatie voor Eef Kamerbeek.

de Stem | 1964 | | pagina 7