„Je moet je werk als een sport zien' KREYMBORG KREYMBORG ZEELAND krijgt nog wel meer woningen" Centralisatie gaat vóór EBES en cokesfabriek JONGENSTRUI Programma herdenking bevrijdings- W alcheren SLIK AKKERTJE" Zeiler WIM VAN DUYL heeft een beste dag Haal de Snkür spons erover! Burgemeester Molthoff blijft vertrouwen op financiële hulp Bevrijdings- herdenking Oostburg Gedeputeerde A. J. Kaland Gedeputeerde-Kamerlid J. M. A C. van Dongen Verknocht aan Z-Vlaanderen li Eerste paal geheid voor Philips' lueht- splitsingsbedrijf VERBAASD DUBBEL-BEZIG Afscheid van burgemeester P. Vercauteren G.S.-lidA. J. Ka land over ga skwestie: Loze kreet van EBES Viering tweede lustrum Jong Goeswordt Jong Bevel and' Pc Stem In de mist Vrijere woningkeuze Blij met ratiobouw In Terneuzen: ALGEMEEN PRAATJE VAN SCHMELZER DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 OKTOBER 1964 WND. BURGEMEESTER MOLTHOFF vertrouwen (Van een onzer verslaggevers) HULST Waarnemend burgemees ter P. J. G. Molthoff van Vogel waarde juist terug van een vele keren uitgestelde vakantie heeft tegenover ons verklaard te blijven vertrouwen op enige financiële hulp van de zijde van het rijk voor de gemeente, die in de westen is ko men te zitten door het faillissement van de in Stoppeldijk in de ge meente Vogelwaarde gevestigde N.V. Westerschelde-textielfabrieken G. H. Meyerink. Hij zei de mede deling van minister Toxopeus naar aanleiding van een vraag van het Tweede Kamerlid Franssen <PvdA) dat hij (de minister) vooralsnog niet van plan is de gemeente de helpen de hand te reiken maar dat „het in financieel opzicht onmogelijk wor den van het bestuur over deze ge meente dient te worden voorkomen" te hebben ervaren als prettig nieuws. „De gemeente wordt financieel on- bestuurlijk. Dus is alleen het laatste gedeelte van het antwoord van de minister voor ons belangrijk. De rest van het verhaal kun je weg denken", aldus waarnemend burge meester Molthoff, die overigens een ^uitstekende vakantie" heeft genoten. Zoals bekend heeft de raad van de gemeente Vogelwaarde enkele maanden geleden besloten de minis ters van Economische en Binnen landse Zaken een extra uitkering uit het gemeentefonds te vragen ter gehele of gedeeltelijke verlich ting van de zware financiële zorgen van de gemeente. In het antwoord van minister Toxopeus op de vraag van de heer Franssen hebben velen een aanwijzing gezien dat de gevraagde aanvullende bijdrage niet zal worden verleend. Het gemeente bestuur heeft inmiddels nog geen reactie op het verzoek gehad. Van een onzer redacteuren) ^ARDENBURG Kort na zijn verkiezing tot gedeputeerde van de provincie Zeeland kon men links en rechts stemmen horen opgaan die vroegen of het wel verstandig van de heer J- M. A. C. van Dongen (K-V.P.) was om zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer te verenigen met dat van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Fluis terstemmen zeiden: „Dat '"s veel te zwaar", of: „Dat redt hij nooit". I „T>evredigt het werk U?" J-^.Het fascineert me; vooral in Zee land waar zo ontzaggelijk veel te gebeuren staat. Beide functies zijn bij zonder boeiend. Het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten schept de meeste voldoening omdat je als gedeputeerde persoonlijk meer bij de uitvoering van je werk bent betrokken". Lange dagen. Geen vrije zaterdag. Slechts enkele uren voor zijn gezin op zondag. Geen bemoedigend beeld voor zijn vrouw. Zij wordt zelfs extra belast omdat zij een gedeelte van de repre sentatieve taak van haar man heeft overgenomen en omdat zij vaak als chauffeuse voor haar man fungeert. „Wij hebben gelukkig veel huiselijk verkeer per telefoon. Het komt voor dat we elkaar drie tot vier keer per dag even aan de lijn hebben," aldus de heer Van Dongen. EINDHOVEN. De eerste paal van het nieuwe luchtsplitsingsbedrijf van Philips' gloeilampenfabrieken is geheid. Het gebouw zal in de loop van 1965 zover gereed zijn dat met de montage van het eerste luchtsplit- singstoestel kan worden begonnen. Met de totale bouw en inrichting van dit miljoenenbedrijf zal ongeveer drie jaar gemoeid zijn. Gehoopt wordt dat het bedrijf de Philipsfabrieken in de Benelux vanaf eind 1967 kan gaan voorzien van stik stof, zuurstof en edelgassen. Over drie jaar zal dan de gehele gasfabri- cage van Philips zijn geconcentreerd op het complex Beatrix-zuid in Eind hoven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Maandag 26 oktober is het twintig jaar geleden dat de gemeen te werd bevrijd. Ter gelegenheid daar van zal vrijdag 23 oktober een eenvou dige herdenkingsbijeenkomst worden ge organiseerd in de Burgerzaal van het gemeentehuis. De bijeenkomst is opgezet in overleg tussen het college van b. en w. en de hoofden van de drie lagere scholen. Het oudste schoolhoofd, de heer H. H. de Lozanne, zal de leerlingen van de vijf de en zesde klassen een indruk geven van de gebeurtenissen, die rondom de bevrijding van Oostburg hebben plaats gehad. Besloten zal worden met zang van twee coupletten van het Wilhelmus. West-Zee-wsch-Vlaanderen bewaart aan de bevrijding alleen de herinnering van verwoesting en vernietiging. Vele doden zijn daarbij gevallen. Daarom besteden de gemeenten weinig tot geen aandacht aan het feit, dat twintig jaar geleden de streek werd bevrijd. jVFa twee jaar is gebleken dat het wèl kon. Als gedeputeerde heeft de heer Van Dongen zich niet beperkt tot een passief beleid, tot behartiging van slechts de lopende zaken. Hij heeft bij voorbeeld de netelige, ingewikkelde aan vankelijk veel weerstand oproepende kwestie van de polderconcentratie op Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen snel en tactvol opgelost. De Staten zullen 27 oktober a.s. beslissen over een zestig mil joenenplan voor de verbetering van pro vinciale wegen. Dit plan draagt voor een belangrijk deel de signatuur van de heer Van Dongen. Als kamerlid (tijdens de jongste ver kiezingen had hij een aangewezen plaats) staat hij bekend als de man die altijd het eerst in de vergaderzaal van de Tweede Kamer aanwezig is hetgeen bewijst dat hij zijn taak daar met de nodige ernst heeft opgevat. Wij heben de heer Van Dongen ge vraagd hoe hij zelf over de combinatie gedeputeerde-kamerlid denkt en of zij nu inderdaad verenigbaar is. TAe heer Van Dongen is wat verbaasd over deze vraag: „Er zijn veel ka merleden en GS-2eden, die een dub bele functie hebben, maar die tweede functie hebben ze dan meestal in het bedrijfsleven. Dat valt minder op". En verder: „Eerlijk gezegd ligt de combi natie burgemeester-kamerlid veel ge makkelijker dan die van gedeputeerde kamerlid. Als gedeputeerde heb je nu eenmaal meer te doen". De heer Van Dongen meent dat je een dubbele functie als de zyne alleen maar kunt volhouden wanneer te werk als een sport ziet, elke beschikbare minuut er aan besteedt, je tijd behoorlijk indeelt en door middel van een bewuste licha melijke inspanning voldoende compen satie weet te vin oen voor het „zittende werk" dat je doet. Gedeputeerde-kamerlid Van Dongen ziet zijn werk dus als een sport. Dat ligt ook neiemaal in zijn aard. Hij kan niet stil zitten. Hij moet iets doen. Hij wil zo snel mogelijk resultaten van zijn werk zien. Dan de tijd. Hij staat altijd rond zes uur op. Als Den Haag op het programma staat wordt het vijf uur. Als hij in bed kruipt is het in de meeste gevallen na middernacht. Als hij stukken moet lezen zit hij vaak ai om zeven uur op de griffie in Middelburg. Hij heeft dan de boot van tien voor half zeven moeten nemen. De heer Van Dongen is voortdurend een pen delaar tussen Aardenburg, zijn woon plaats in het zuid-westen van Zeeuwsch- Vlaanderen, Middelburg en Den Haag. Hij voelt zichzelf daarbij als een continu bedrijf. Vraag onzerzijds: „Zou het voor U zelf en voor uw werk niet veel beter zijn wanneer U in Middelburg ging wonen?" Antwoord zijnerzijds: ..Dat zou inder daad gemakkelijker zijn. Maar als dit conditio (voorwaarde) zou zijn geweest zou ik dit werk nooit nebben aanvaard. Ik ben enorm verknocht aan Zeeuwsch- Vlaanderen (de heer Van Dongen is Haar lemmer van geboorte, heeft zijn familie in Noord-Brabant, maar woont reeds dertig jaar in west-Zeeuwsch-Vlaanderen waar hij tot voor twee jaar burgemeester van Aardenburg is geweest). Het is bij zonder prettig wonen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Ik zou het een penetentie vinden in Middelburg te moeten wonen. Ik heb daar het gevoel afgesloten te zitten. Mid delburg, Vlissingen en Goes zijn hoogste glorie voor de rest van Zeeland, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen kun je, als je eens ergens naar toe wilt, alle kanten uit". Een bezig mens komt altijd tijd te kort. Voor een „dubbel-bezig" mens geldt dat in versterkte mate. En dan kan men zijn tijd nog zo goed verdelen, de planning loopt ook wel eens in de war. „Als er drie of vier belangrijke dingen tegelijk gebeuren dan moet je eenvoudig datgene kiezen wat je op dat moment het belang rijkste vindt", aldus de heer Van Don gen. Een continu-bedrijf. Dat eist doorlopend energie. De ketels moeten voortdurend onder stoom staan. Waar zit bij de heer Van Dongen de veiligheidsklep? Bij fikse wandelingen met zijn hond. Zo'n vijf tot zes kilometer lekker doorstappen in alle vroegte of op het eind van de dag; dat doet wonderen. En als het even kan: de tuin in. De heer Van Dongen doet zijn tuin in Aardenburg helemaal zelf. Ook spitten als het moet. Als het continu bedrijf Van Dongen stil ligt, tijdens de zomervakantie, dan trekt het hele gezin er in de kampeerwagen op uit. Het leidt dan een soort zigeunerleven. Campings worden niet aangedaan. „Nee, dan wil len we echt lekker in de natuur rond- darren". Op 31 oktober te Clinge CLINGE Op zaterdag 31 oktober a.s. zal de gemeente Cinge afscheid nemen van burgemeester P.V.M. Vercauteren, die onlangs de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. Dat gebeurt dan aller eerst tijdens een 's middags om half drie te beginnen buitengewone verga dering van de raad. Na afloop daarvan zal burgemeester Vercauteren recipiëren in de hal van de lagere school te Clinge. 55 55 J. M. A. C. VAN DONGEN continubedrijf (Van een onzer verslaggevers) „Een loze kreet". Zo betitelt Gedepu teerde A. J. Kaland de vorige week door ons gepubliceerde uitlating van de E.B.E.S.-directie (Bruggen) dat zij eer der en goedkoper dan de binnenkort op te richten Zeeuwse Gasmaatschappij (Zegam) aardgas zou kunnen brengen in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren. De EBES voorziet dit gebied reeds gedeeltelijk van gas. Alleen als de Gasunie zou besluiten het aardgas niet onder de Westerschelae door naar Zeeuwsch-Vlaanderen te bren gen oOU de EBES-directie volgens Q<- neer Kaland wel eens gelijk kunnen heo- Sin Het staat, aiaus de Gedeputeerde noe niet vast tot waar de leidmgen van de Gasunie precies zullen komen. Wel is er alle reden om aan te nemen «at de Westerschelde gepasseerd ^al worden. Op n'annen van dit moment houden in, ?at het aardgas over Nederlands grond gebied tot in midden Zeeuwsch-vlaan- üeren zal worden gebracht. Het is nog Ie vraag ot het eindpunt in Sluiskil ol '"Gedeputeerde Kaland blijft hopen dat met de EBES een minnelijke schikking zal kunnen worden getroffen voor de afstand van het distributiegebied van de EBES aan de Zegam. h-.i.-j Desgevraagd deelde de heer Kaland mee, dat de plannen van het provinci aal bestuur om zonodig t.z.t. tot naas ting van de in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren aanwezige gasbedrijven over te gaan. niet nieuw zijn. De n.v. Zeevlam en de heren Metz te Culemborg hebber, destijds vergunning gekregen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een gasbedrijf uit te oefenen onder voorwaarde dat de provincie zich het recht tot naasting voorbehield. Deze naastingsclausule is niet van toepassing op de EBES. waar het de gasvoorziening van Aardenburg en Sluis betreft. Het provinciaal besluur heeft volgens de huidige verordeningen nog geen vat op dit concessiegebied. Het zelfde geldt voor de gemeenten Middel burg Hulst en Tholen, die een eigen gas- distributiebedrijf hebben, en nog niet be reid gevonden zijn tot de Zegam toe te treden. Gedeputeerde Kaland gaf te ken nen dat het provinciaal bestuur naar middelen zal zoeken om ook deze gebie den in de n.v. Zegam onder te brengen. Wanneer zulks niet op basis van vrij willigheid kan geschieden zal ook hier uiteindelijk tot naasting moeten worden overgegaan, aldus de heer Kaland. Het provinciaal bestuur is nl. van oordeel dat versnippering in de organisatie de gas voorziening in Zeeland niet ten goede kan komen. Voorts vroegen wij de mening van de heer Kaland over ons artikel van vo rige week m.b.t de moeilijkheden die de directie van de cokesfabriek te Sluiskil voorziet wanneer haar gas door het aardgas verdrongen zal wor den. De |_oer Kaland was van oordeel dat hier een vraagstuk ligt dat buiten het provinciaal bestuur omgaat. Er is zijns inziens ta.v. het energieverbruik en de energiesoorten een structurele verande ring in de maatschappij aan de gang. Dit brengt volgens hem met zich mee. dat bepaalde produktiemethoden", die tot nu toe redelijk goed hebbm gewerkt, vervangen zullen worden. Hij achtte het niet direct de taak van de overheid vooi de belangen van het bedrijfsleven in de bres te springen en die belangen te stellen boven het algemeen belang. Vroe ger zorgden de gemeenten voor hur. eigen gasproduktie. Daarna is een cen tralisatie in de verschillende cokesf.» brieken opgetreden. Daarna is een cen tralisatie in de verschillende cokesfa- brieken opgetreden. Nu is een volledig gecentraliseerde' produktiemethode ge vonden. aldus de heer Kaland. De heer Kaland zei dat de provincie niets voelt voor Let accepteren van een mengsel van cokesgas en aardgas zoals door de directie van de cokes fabriek is voorgesteld. „Wij voelen niets voor zo'n uitzonderings- postie. Wij willen „volop van de natio nale vondst meegenieten." 55 (Advertentie) 55 GOES. Zondag lieeft de r.-k. instuif „Jong Goes" haar tienjarig bestaan ge. vierd met een goed verzorgde feestdag. Nadat de dag begonnen was met een H. Mis, werd 's middags in de Prins van Oranje een cabaretmiddag gegeven, ver zorgd door een aantal artiesten van René Frijters Variété uit Tilburg. Van de ruim 600 leden waren er 150 aanwezig. Bouk Martens trad op als ctnferencier en mocht o.a. annonceren De twee Ger- to's die bijzonder in de smaak vielen, De Hadory's en de Movers met hun acrobatiek en trampolinespringkunst, en de twee Tobo's, een duo met zeer kos telijke liedjes. De voorzitter van de instuif, de heer M. Boudens sprak een speciaal woord van welkom tot deken Holtkmp en pater Pontenagel, districts-aalmoezenier van het jeugdwerk. De voorzitter memoreer de dat het karakter van de instuif al lang regionaal is, en dat dit wordt ge accentueerd door bestuursleden van bui ten Goes. De naam zal ook nog veran derd dienen te worden in „Jong Beve land". Het avondprtgram werd gevuld met dansen, waarvoor de muziek verzorgd werd door The Goodwill Partners. Het was niet zomaar dansen, want een klein comité, dat de verzorging van deze ge hele dag voor zijn rekening had geno men, had gezorgd dat er gedanst kon worden met zo nu en dan een attractie Dat deze mensen in hun opzet zijn ge slaagd, speciaal de spelleider Adrie Burgs, mocht blijken uit de bijzonder gezellige sfeer die heerste onder de ruim 400 aanwezigen. Op zondag 31 oktober gaat de instuif met een 30-tal leden een bezoek brengen aan de Wiener Eisrevue te Antwerpen. Grof gebreid In nieuwe kunstvezel, warm, makkelijk wasbaar, snel droog en vormhoudend 8i- nü KI. st. p. m. Alleen geldig 21 oktober Karrestraat 2 - Breda Lange Delft 60-62 - Middelburg Lange Zelke 22 - Vlissingen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zaterdag 24 en zondag 25 oktober zal de herdenking plaatsvinden van de bevryding van Wal cheren. Ter gelegenheid hiervan heeft men zoals bekend een aantal evenementen georganiseerd. Op vrijdag 23 oktober komen om 15.20 FAoor de gebeurtenissen van de afge- lopen week is er op het internatio nale politieke vlak een volstrekt nieu we situatie ontstaan. Wat daarvan het gevolg zal zijn is op dit moment nog niet te voorzien. Daarvoor is de toe stand in Rusland na de val van Kroestjev nog te onoverzichtelijk. Bo vendien zijn ook de consequenties nog niet duidelijk van de atoombomexplo sie, waarmee communistisch China zich nieuw prestige heeft verworven. Voor alsnog lijkt het intussen niet verstan dig al te veel te vertrouwen op de grote moeilijkheden die Peking nog te over winnen zou hebben voordat Mao Tse Toeng een reëel gevaar zou kunnen worden met zijn bom. Nu de Chinezen eenmaal hun bom hebben, zullen zij alles op alles zetten om het eigen kern wapen te vervolmaken. Voor een tota litair regime liggen hier grotere mo gelijkheden dan voor een democratisch bestuurd land. Onduidelijkheid is er ook in het Westers blok. De vervanging van de Tories door Labour in Engeland heeft, doordat Harold Wilson maar over een kleine meerderheid beschikt, de stem van Engeland in het NAVO-koor ver zwakt. 'Welke gevolgtrekking zal De Gaulle hieruit maken? En wat zal hier van weer het gevolg zijn voor de sa menwerking in Europa? Amerika probeert in al deze onze kerheid een geruststellend geluid te laten horen. Het heeft op dit moment echter niet veel kracht. Ook al heeft Johnson de beste papieren voor de ko mende presidentsverkiezingen, hij kan pas weer optreden als een van de be langrijkste leiders van de vrije wereld als hij is herkozen. Een initiatief van enige betekenis kan hij op dit moment niet nemen. Al deze vaagheid wekt een gevoel van onbehagen. Men kan slechts hopen, dat het saamhorigheidsgevoel aan Wes terse kant sterk genoeg zal blijken te zijn om in de mist de goede koers te blijven varen. Depaalde gemeenten zullen het ko mende jaar bij wijze van proef een vrijere keuze kunnen maken bij de verdeling van het gemeentelijk wo- ningbouwcontingent over de diverse woningbouwsectoren. Die grotere vrij heid kan bevorderlijk zijn voor de woningbouw als geheel. Het behoefte- element heeft er tot dusverre een te geringe rol in gespeeld. Wel zal het zaak zijn hier de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. De gro tere interesse van de bouwwereld voor de bouw van (duurdere) premiewonin gen en woningen in de vrije sector mag niet bepalend zijn voor het over- switchen (om meer huizen sneller klaar te krijgenl van de volkswoningbouw naar de duurdere bouw. Het behoefte- element moet alleen de maatstaf zijn. Aan de gemeenteraden de taak hun controlerende bevoegdheden waar te maken. (Advertentie) v.yi t-Asft (Van een onzer verslaggevers) GOES „De woningtoewijzing aan Zeeland voor 1965 is dezelfde als vorig jaar (1350). Als we het alleen daarmee zouden moeten doen zou dat een drupped op een gloeiende plaat betekenen. Het is eenvoudig veel en veel te weinig". Bij de verdeling van rijkswege wordt uitgegaan van de behoefte aan woningen, de toename van het aantal arbeidsplaat sen en de noodzakelijke vervanging van krotwoningen. De normale behoefte in Zeeland is op nul gesteld. „Hier is een administratieve rekenmethode gevolgd, die niet juist is", aldus de heer Kaland „Ieder dijkwoninkje in Zeeland is mee geteld, ook als dat voor recreatie ge bruikt wordt of leeg staat. Naar de wer kelijke behoefte in bijvoorbeeld Terneu- zen. Middelburg en Vlissingen is niet gekeken", zo vervolgt de gedeputeerde voor volkshuisveesting. Overigens is de heer Kaland nog niet al te pessimistisch gestemd. Hij verwacht dat Zeeland op grond van zijn bijzondere ontwikkeling nog v.erschillende extra toewijzingen zal krijgen. Zo is het ook in dit jaar gegaan. On het eind van dit jaar ziü bet totaal aantal toegewezen woningen 2400 lot 2500 bdragen dat is bijna het dubbele van wat in eerste in stantie aan Zeeland was toegekend. Gedeputeerde Kaland toont zich in dit verband verheugd over de arbeidsbe sparende bouwstromen, die in Zeeland reeds zijn ingezet of die nog tot ont wikkeling zullen komen. In Middelburg- Vlissingen en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is men reeds volop met deze ratio bouw aan de gang. Gisteren is zo'n bouw- stroom gaan vloeien in oostelijk Zuid- Beveland met Goes als centrum. Binnen kort zal ook in Terneuzen met een ra- tiobouwplan begonnen worden. Meer nog dan met de toeslag van 25 procent op het aantal van de te bouwen woningen is het provinciaal bestuur ingenomen met het feit dat de bouwstromen, een' maal op gang gekomen, gevoed zullen emoeten blijven worden. De ratiobouw plannen zullen een zware druk op het ontvangen contingent leggen maar het is onmogelijk deze plannen volledig uit de contingenten tot stand te brengen. Extra contingenten van rijkswege zullen dus noodzakelijk zijn. (Advertentie) A. J. KALAND ...druppel op gloeiende plaat... Gedeputeerde Staten zullen, zo ver wachtte gedeputeerde Kaland, over on geveer een maand hun verdeling over de provincie van het beschikbare aantal woningen gereed hebben. Zoals gezegd rati obou w-pro jee ten zullen het leeuwe- deel van het contingent opsnoepen. De heer Kaland wilde wel mededelen dat Terneuzen, gezien zyn ontwikkeling, een extra toewijzing verwachten mag. Voor de gemeenten, die buiten de ratiobouw vallen zal de toewijzing z.i. mondjesmaat moeten zijn. Desgevraagd deelde de heer Kaland nog mede, dat de vorig jaar door Gede puteerde Staten gestelde eis. dat de ge meenten, die woningen hadden toegewe zen gekregen, deze woningen vóór 1 augustus 1964 gegund moesten hebben, zeer nuttig gewerkt heeft. In het andere geval liepen zij kans deze woningen te verspelen. De meeste woningen waren inderdaad vóór de gestelde datum ge gund. In enkele gemeenten zijn nog moeilijkheden blijven bestaan. Daar is de beruchte curve-prijs steeds niet ge haald. Het betreft hier enkele gemeen ten in de Zak van Zuid-Beveland en Sas van Gent. Op korte termijn zal be keken worden of de bewuste contingen ten zullen moeten worden afgenomen of niet. Gedeputeerde Staten hebben de „fatale datum" voor de bedoelde gemeen ten verlengd tot 1 november. Volgend jaar. zo zei de heer Kaland, zal beslist aan de datum van 1 augustus worden vastgehouden. uur de oudstrijders te Oostende aan, waar de begroeting volgt door een dele gatie van het organisatiecomité. Om 17.00 uur komen de militairen met H.M. Carys- fort te Vlissingen aan en tussen 17.45 uur en 18.00 uur zullen de oudstrijders te Middelburg en Vlissingen aankomen. Verder komt op die dag ook nog de band aan van het le Bataljon Royal Highland Fusiliers. Zaterdagochtend vertrekken de oud strijders, die te Vlissingen waren inge kwartierd, naar Middelburg, waar om 9.00 uur in het City-theater instructie wordt gegeven. Om 10.00 uur vertrekt de 4e Commando Brigade naar West- kapelle, de 155e Infanterie Brigade naar Vlissingen. de 4e Commando gaat even eens naar Vlissingen en „Burnsforce" gaat naar Zuid-Beveland. In Vlissingen vindt om 10.30 uur een kranslegging plaats, gevolgd door „Battlefieldtour". Het ge heel wordt muzikaal opgeluisterd door de band le Bataljon Royal Highland Fusiliers. Te Westkapelle wordt even eens een krans gelegd, waarna ontvangst door het gemeentebestuur volgt. Na de lunch is er een vervolg van de „Battle fieldtour". Om 14.30 uur komen te Veere de deelnemers aan de „Battlefieldtour" uit Zuid-Beveland aan, waar zij worden ontvangen door het gemeentebestuur. Om 16.30 uur volgt er een kranslegging te Middelburg, waar dan tien minuten later boomplanting plaatsvindt. Om 17.00 uur houdt de band le Bataljon Royal Highland Fusiliers een parade op de Markt te Middelburg. Om 18.00 uur wor den de deelnemers door de commissaris van de koningin op het Middelburgse stadhuis ontvangen. Om 19.30 uur ver trekt men naar Vlissingen, waar om 20.00 uur in het Scheldekwartier een gezamen lijke maaltijd plaatsvindt, die wordt op geluisterd door de band le Royal High- land Fusiliers. 's Zondags wordt er om 8.45 uur in het militair tehuis aan de Hellebardier- straat té Vlissingen een H. Mis opgedra gen terwijl er om 10.00 uur een inter kerkelijke bijeenkomst plaatsvindt in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Hierna volgt de inscheping van de militairen en ook de rest van het gezelschap gaat dan vertrekken. GOES Drs. W. Schmelzer zal tij dens de zaterdag a.s. in Terneuzen te houden vergadering van de kring Mid delburg van de Katholieke Volks Partij geen specifiek onderwerp behandelen maar algemene politieke beschouwingen houden. Tijdens deze vergadering zal een voor stel worden gedaan de contributie te ver hogen en te brengen van minimaal f. 4.50 op minimaal f. 5,50. Het partijbe stuur heeft voorgesteld de kringvergade ring de bevoegdheid te geven voor hun kringgebied een uniforme totaalcontribu tie vast te stellen, waarin opgenomen moet zijn het gedeelte dat volgens be spit van de bestuursraad aan de cen trale partijkas dient te worden afge dragen. Het gaat er om de kringver gadering de bevoegdheid te geven vast te stellen welk deel van de contributie bestemd is voor resp. de afdelings-, sta- tenkring- en kringkas. Voorts zal een voorstel van de cen trale jongerengroep worden besproken om deze groep uit te breiden van 17 tot 20 leden. Het kringbestuur tenslotte zal een re glementswijziging voorstellen die beoogt de kandidaatssstelling voor het kringbe stuur meer dan tot nu toe vanuit de afdelingen en statenkring te doen plaats vinden. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO „Ineens was hij er by". Wim van Duyl kon er, terwyl hy in het paviljoen van de jachthaven hoofdschud dend zijn koffie dronk kennelijk nog steeds niet over uit. „Ik eb pyrgsetin steeds niet over uit. ,,Ik begrijp niets van die Ole Berntsen. Als die opeens een „gokslag" maakt, dan pakt alles nog goed uit, dan blykt het niet eens een echte gok te zyn geweest. De Nederlandse drakenzeiler. die in de vijfde race van de Olympische re gatta juist een overtuigende vierde plaats had bereikt, nam het overigens niet al te tragisch dat zijn grote rivaal uit Denemarken opnieuw voor de Ne derlandse draak was geëindigd. „Het ging prima met deze wind", vervolgde hij opgetogen. „Morgen dus eerste. vroeg chef d'equipe Van Luyn lachend. ,,Het zou me niet eens verbazen", gek scheerde de drakenzeiler terug „Als de wind zo blijft zou het met ons best wel eens helemaal goed kunnen gaan.." Van Duyl was overigens de enige Ne derlander die duidelijke waardering had voor het Japanse weer „Het is ge woon om wanhopig van te worden", zei finzeiler Hans Willems bijna op 'het zelfde moment somber, ,,de wind schijnt hier om de tien meter van richting te veranderen. Ik maakte een klapje van vijftig meter en zeker vijftien man kon den me zo voorbij gaan. Je kunt beter alle zeiltheorieën vergeten. En laten ze bij mij nooit meer klagen over dat ver anderlijke Nederlandse klimaat met z'n draaiende windrichtingen. Ook Ben Verhagen voelde zich duide lijk slachtoffer van de grillen van de wind. De sterke start van de Rotter dammer ging op slag verloren doordat eer. volkomen verantwoorde stuurboord- slag in het eerste kruisrak toch alleen maar verlies bracht. Het was dus opnieuw de dag van Wim van Duyl. Een prachtige vierde plaats van de drakenzeiler was verreweg de beste Nederlandse prestatie op de vijfde dag van de Olympische zeilwed strijden, Die vierde plaats bracht hem opnieuw winst in de algemene rang schikking, waarin hij nu. volgens offi cieuze berekeningen, tiende staat. De omstandigheid dat de slechtste race van elke deelnemer wordt afgetrokken —de Nederlander werd eenmaal 21fte maakt dat Van Duyl ondanks zijn wei nig imponerend begin de mogelijkheid behoudt om bij de eerste zes te eindigen.

de Stem | 1964 | | pagina 3