7 2.- jO J Ruslands hoogste militair gedood bij vliegtuigongeluk Haex voer uit tegen marechaussee niksende'' 120 Zeven bonen Navo-kernwapenvloot wordt geen ruilobject LUNS ZEER TEVREDEN Brezjnev wil verzoening met Peking Nieuw Sovjet-top-trio huldigt ruimtedrietal LIFTER OORZAAK VAN REEKS NARE DINGEN Oranje-team heeft twee debutanten 90 ikking Johnson komt deelnemers aanwerven ro 225 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zwakke wind Wat een pech. Gesprek in Rome Uitnodiging van paus Meer toenadering tussen Rome en orthodoxie Frans geld voor Viet Cong Werknemers willen Textielwinkels op maandag dicht MAN NA VAL VAN STEIGER OVERLEDEN Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe-het-zelver Zalig warm a damespyja ma, van donzig zachte keperfla nel. Jasje in charmant bloemdessïn metgepaspelds kraag, effen pantalon. In de maten 40t/m 50 Top Troef aar even", hoorde ik Bothwell ggen en ik zag hem zijn bo nlijf ontbloten. ,,Ik hou wel een krachttoertje en bo ndien wordt het tijd. dat ik er eens train", loeide hij, ter. jl hij naar ons toeliep, Wij akten plaats en vol spanning gen wij toe, hoe de reus by t wiel plaats nam. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v: Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MAARSCHALK BIRJOEZOV „SPAN U eens extra in", zo luidt de inhoud van een brief van minister Bo gaers aan 400.000 bouwvakkers. Hij zou voor Kerstmis graag een massa huizen, die bijna klaar zijn, bewoond willen zien. AMERIKA WIST al jaren dat er een Chinese kernexplosie op komst was, zo meent de Amerikaanse senaat. U-2- verkenningsvliegtuigen hebben al drie jaar geleden foto's genomen van de voorbereidingen van de ontploffing. FRANKRIJK heeft weer verse melk. Na een maand hebben de boze boeren hun staking beëindigd. TWEE ZWEEDSE officieren zijn Stockholm wegens wapensmokkel ten behoeve van Turkse Cyprioten tijdens hun verblijf op Cyprus, elk veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid. „Onze sym pathie ging geheel uit naar de Turken" zo verontschuldigden zij zich. VIJF MENSEN verloren het leven en 52 werden gewond toen 90 km van Athene twee treinen tegen elkaar bots ten. PRESIDENT JOHNSON vindt dat de nieuwe Sovjetleiders goed van start zijn gegaan door hem te verzekeren dat zij zullen streven naar vrede. Hij deed een beroep op Peking mee te doen aan het gedeeltelijke kernstopakkoord. DE VOORNAAMSTE anti-Ben Bella leider in Algerië, Hocine Ait Achmed, is met minstens vijf aanhangers ge vangen genomen. Hij zal vermoedelijk terecht gesteld worden. EEN LUITENANT van het Westduitse leger is in Buxtehude om het leven gekomen bij oefeningen met handgra naten. Een soldaat liep ernstige ver wondingen op. DE WESTDUITSE bondskanselier, Ludwig Erhard, is bereid de nieuwe Russische premier, Alexei Kosygin, te ontmoeten als deze een uitwisseling van gedachten „nuttig acht". Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met opkla ringen, maar ook plaatselijk mist. Dezelfde middagtemperaturen als gis teren of iets lagere. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 17.35 uur. Maan op 17.48 uur. Morgen: zon op 7.15 uur. Maan onder 07.07 uur. BELGRADO Een Russisch ver-j keersvliegtuig, waarin maarschalk Ser-j gei Birjoezov, Ruslands hoogste mili-j tair zat, is gisteren op ongeveer 16 km j ten oosten van Belgrado verongelukt; op een in mist gehulde heuvel Alle 29 inzittenden kwamen om het leven. Het speciale toestel, een viermotorige Iljoesjin 18, verongelukte op de heuvel Avala, niet ver van het grafmonument van de onbekende soldaat. Onder de slachtoffers waren zeven andere hoge officieren van het Russische leger. Maarschalk Birjoezov, chef van de generale staf, eerste vice-minister van defensie en lid van het centrale comi té, stond aan het hoofd van een dele gatie oorlogsveteranen die in Belgrado de herdenking van de bevrijding van de Zuidslavische hoofdstad zou bijwo nen. Alle feestelijkheden werden na de vliegramp afgelast. Het ongeluk zou te wijten zijn aan de verkeerde informatie die de piloot aan de verkeerstoren op het vliegveld van Belgrado gaf. Hij meldde dat hij op een hoogte van 1500 meter vloog, ter wijl liij zich op ongeveer 300 meter hoogte bevond. Op grond van deze on juiste informatie gaf de verkeerstoren de piloot toestemming te dalen. Het toestel vloog tegen de met bo> men begroeide helling van de Avala en kwam na 200 meter op de grond te recht, juist op de asfaltweg die naar het monument leidt. Nederland heetf in het Olympisch hockeytoernooi met 2—1 van In dia verloren. Tegenover de morele steun van zeker honderd landge noten, onder wie prinses Beatrix, op de tribune, heeft het Neder landse elftal alle ongeluk gekregen dat een ploeg maar kan hebben. Op de foto links moedigt prinses Beatrix haar landgenoten aan, ter wijl zij rechts de handen voor het gezicht slaat na een teleurstellend spelmoment. Voor verder nieuws over de Olym pische spelen zie onze sport pagina's. MAASTRICHT Een gevangenis straf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk en ver beurdverklaring van zeven koffiebo nen, vormden de straf die de Maas trichtse rechtbank gisteren een ver dachte oplegde. Die zeven koffiebo- onen waren het restant van de buit die een inbraak hem opleverde. De buit had overigens meer bedragen: textielgoedercn en verscheidene pak ken koffie, die verdachte thuis reeds had opgebruikt. Op die zeven bonen na dan. (Van onze correspondent in Bonn Jan Bouwer) BONN De Westduitse ambassadeur bij de NAVO, prof. Wilhelm Grewe, heeft na gesprekken in de Amerikaan se hoofdstad de regering in Bonn kun nen geruststellen: president Johnson is niet bereid om in geval van zijn her verkiezing het project van de multi laterale atoomstrijdmacht der Atlanti sche defensie, als ruilobject in de schaal te gooien om daarmede een verdere Oost-Westontspanning te bereiken. Na de „machtsoverdracht" in het Kremlin zal president Johnson daartoe nu wel minder dan ooit bereid zijn, zo redeneert men nu in de bondshoofd- stad. De vroegere partij- en regerings chef der Sovjet-Unie, Kroestjev, had nl. laten doorschemeren dat hij geen verdere ontspanningsafspraken meer zou treffen indien Amerika zich niet van het M.L.F.-project zou distantiëren. Amerika en West-Duitsland zijn, naar men weet, praktisch de enige NAVO- bondgenoten die zich krachtig inspan nen om de Polarisvloot in zee te ste ken. De overige partners zijn er maar matig in geïnteresseerd. De nieuwe Labourregering in Londen zal zich als interessent terugtrekken. Het staat praktisch al vast dat Lyn don Johnson na zijn herkiezing tot pre sident van Amerika, nog in november naar Europa zal komen. Hij zal dan in hoofdzaak over het M.L.F.-project spre ken en trachten daarvoor definitieve participanten te winnen. Washington wil daarmede bewijzen dat het de Po- laris-vloot ziet als „accolade", die alle NAVO-landen omspant. Verwacht wordt dat president John son ook een onderhoud zal hebben met staatspresident De Gaulle. Laatstge noemde had liever gezien dat West- Duitsland zou deelnamen aan de Fran se „force de frappe" (die socialisten hier „farce de frappe" noemen), maar kan er ook niets aan veranderen, wan neer Bonn de voorkeur aan de M.L.F. geeft. Ook zal in Parijs worden gespro ken over de Franse wensen ten aan zien van een wijziging der NAVO-lei- ding. Mogelijk' compromis: het voorstel van de vroegere voorzitter van de NAVO-planningscommissie, de West duitse generaal b.d. Adolf Hcusinger. Hij heeft voorgesteld een vijfhoofdige NAVO-leiding te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van Amerika, En geland. Frankrijk, een Middellandse- Zee- en een Middeneuropese NAVO- macht. Dit is een alternatief voor het door president De Gaulle verlangde triumviraat aan de top der NAVO, met grotere zeggenschap vooral voor Frank rijk. (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Aan het slot van zijn offi cieel bezoek aan Rome, dat precies 23 uur heeft geduurd, ontving minister Luns ons gisteravond even. Wij troffen een weliswaar zeer vermoeide maar zicshtbaar voldane politicus, die na zijn uitvoerige besprekingen met de Ita liaanse minister \-an buitenlandse za ken, Saragat, en premier Moro, gister middag het verzoek ontving om nog even tijd te maken voor een kort be zoek aan de Paus, die hem wenste te spreken en met wie hij gedurende 35 minuten een uiteraard geheim onder houd had. Nederland en Italië zijn het op alle belangrijke punten volkomen met el kaar eens, aldus Luns. Het standpunt van de Nederlandse en Italiaanse regeringen is dat Europa krachtig moet voortgaan op de inge slagen weg naar de uiteindelijke poli tieke eenwording. De twee regeringen zijn niet alleen overtuigd van het uit eindelijke succes, maar hebben ook na drukkelijk hun bereidheid geformu leerd om open te blijven staan voor „alle andere landen van Europa", die zouden willen meedoen. De uitslagen van de Britse verkie zingen hebben de Italiaanse en Neder landse ministers van buitenlandse za ken niet kunnen weerhouden om dui delijk te herhalen dat ze beiden een toetreden van Engeland als een hoogst belangrijke factor beschouwen in het proces van eenwording. Voor wat be- ireft de recente gebeurtenissen in Mos kou hebben de beide collega's officieel de wens geformuleerd, zoals blijkt uit de communiqués, dat Moskou geen ver traging zal veroorzaken in het aan de gang zijnde proces van internationale ontspanning. Luns heeft kennelijk in Saragat een collega gevonden die hem volledig ligt. Mr. Luns zei woordelijk: „Onze poli tieke inzichten zijn volkomen eensge zind". Dat mr. Luns gisteren naar het Vati- caan is gereden op persoonlijke uitno diging van de Paus, is een feit dat voor Rome hoogst uitzonderlijk moet worden genoemd. Als regel nodigt de Paus nooit iemand uit, maar ontvangt hij alleen diegenen met name vooraan staande politieke figuren die van hun kant om een audiëntie hebben la ten vragen. De ontmoeting van onze minister van Buitenlandse Zaken met de Paus is dus van bijzondere betekenis. De Paus heeft op deze manier laten merken hoe belangrijk hij Luns acht als internationale politieke figuur. ATHENE De nieuw gekozen sy node van de Grieks-Orthodoxe kerk heeft enkele beslissingen genomen, waaruit blijkt dat zij positiever staat tegenover het gesprek met de Katho lieke Kerk, dan de oude synode, welke eind september aftrad. De nieuwe synode heeft op een van haar eerste bijeenkomsten besloten het hoofd van de Grieks-orthodoxe delega tie naar de pan-orthodoxe conferentie op Rhodos, mgr. Chrysostomos van Ar- golis, te vervangen door mgr. Pantelie- mon van SaJoniki. Mgr. Chrysostomos waarschuwde enige tijd geleden in een rapport tegen een mogelijk contact Athene-Rome, dat zijns inziens de Grieks-orthodoxe kerk ernstig zou schaden. De synode besloot verder de dele gatie van 5 metropolieten en 2 leken met drie uit te breiden, onder wie de om hun welwillende houding t.o.v. de Katholieke Kerk bekende mgr. Yakavos van Mytilene, cle leek prof. Alivisatos en de reeds genoemde mgr. Pantelie- mon van Saloniki. Men verwacht dat de Grieks-ortho doxe delegatie een positieve bijdrage zal leveren om te komen tot een prak tische uitwerking voor het contact met Rome. MOSKOU Leonid Brezjnev, de nieuwe leider van de Russische commu nistische partij, heeft gisteren gezegd dat de Sovjet-Unie streeft naar doel matige veiligheid voor Europa, beëin diging van de bewapeningswedloop en versterking van de Verenigde Naties voor de handhaving van de wereld vrede. Brezjnev zei voorts, dat de partij de versterking van de eenheid in het so cialistische kamp en van de gehele communistische beweging op basis van de conferentie van Moskou steunt. De Russische communistische partij meent dat een conferentie van alle communistische partijen zou kunnen en zou moeten leiden tot versterking en éénmaking van de communistische we reldbeweging. ..De partij is vastbeslo ten de Leninistische koers te volgen in collectief leiderschap", aldus Brezjnev, die zijn eerste toespraak in het open baar hield sedert hij de leiding van de partij van Kroestjev overnam. De Sovjet-Unie acht het haar plicht de strijd tegen het imperialisme en ko lonialisme te steunen aldus Brezjnev. De nieuwe partijleider zei voorts dat de Russische communistische partij zou trachten de „moeilijkheden te overwin nen" en de communistische betrekkin gen op een hechte basis van Marxisme- Leninisme te versterken. Deze uitlating werd gezien als een nieuwe poging om de betrekkingen met China te verbeteren. Brezjnev zei, dat de eerste taak van de nieuwe regering de ontwikkeling van het nationale produktievermogen, verhoging van de welvaart en ontwik keling van de socialistische democratie zou zijn. De versterking van de Russi sche defensie dient de vrede en de vei ligheid. Brezjnev sprak in zijn rede niet over Kroestjev. De leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, heeft in een speciale boodschap, die gisteren in het Russische blad de „Pravda" gepubliceerd is, even eens opgeroepen tot eenheid met de Russische comunistische partij. MANILLA Frans kapitaal zou in direct gebruikt worden om de acties van de Vietcong-rebellen in Zuid-Viet- nam te steunen. Naar aanleiding daar van zouden hoge functionarissen in Saigon beschuldigingen hebben geuit ten aanzien van Franse belanghebben den in Zuid-Vietnam en zouden dezen zijn beticht van „economische sabota ge". Dit verklaarde gisteren in Manilla het Philippijrise congreslid Salipada Pendatun, die met vier collega's een oriënteringsreis door Zuidoost-Azië heeft gemaakt. MOSKOU De drie Russen die op 12 oktober met de Voskhod" een geslaagde ruimtevlucht hebben ge maakt, Vladimir Komarov. Konstan- tin Feokstitov en Boris Jegorov, zijn maandagochtend triomfantelijk in Moskou ingehaald. Het was de vijfde keer dat de Rus sische hoofdstad mensen huldigde die een ruimtevaart hadden gemaakt, de eerste was vier jaar geleden Joeri Gagarin. De drie ruimtevaarders werden op het vliegveld Vnoekovo afgehaald door de nieuwe partijleider, Brezj nev en premier Kosygin. Ook Miko- jan, Soeslov en andere leden van het tien man tellende presidium waren aanwezig. Langs de 35 km lange weg naar het Rode Plein stonden duizenden Moskovieten, die met vlaggetjes zwaaiden en bloemen wierpen naar de ruimtevaarders. Kolonel Komarov meldde uit naam van de bemanning dat zij „de taak die hun was toevertrouwd met suc ces hadden uitgevoerd". Toen de ruimtevaarders met de leiders van de communistische partij en de Sovjet-Russische regering op het mausoleum verschenenjuichten de duizenden samengestroomde in woners van Moskou en zwaaiden met vlaggetjes. De drie werden tot hel den van de Sovjet-Unie benoemd. Komarov bracht verslag uit over de ruimtevlucht. „Eenzaamheid in de ruimte vormt een moeilijk vraagstuk en men heeft veel meer vertrouwen wanneer er een vriend bij is", zei hu". Overdag zagen de ruimtevaarders door gaten in net wolkendek de rook opstijgen uit de fabrieksschoorstenen van de Sovjet-Unie, of de grote stuw dammen van de krachtcentrales. Ze hadden de zon zestienmaal op en on der zien gaan. Foto: Van links naar rechts: Koma rov, Jegorov en Feoktistov. Ze wor den gevolgd door Mikojan, Brezjnev en Kosygin. TILBURG Een duidelijk „neen" hebben de leden van de Nederlandse Katholieke Vakbond voor de Textiel- detailhandel „St.-Willibrordus" gisteren tijdens hun jaarvergadering in Tilburg laten horen tegenover het S.E.R.-com promisvoorstel inzake de arbeidstijd verkorting, waarbij 7 vrije zaterdagen, 13 vrue maandagen en 30 andere vrije dagen voor het winkelpersoneel wor den voorgesteld. Met de federatie van middenstands organisaties en de textieldetailhandel wil men blijven ijveren voor een maan dagsluiting als de enige oplossing, hoe wel het grootwinKelbedrijf en de werk nemersorganisaties waarbij overi gens slechts 6 a 7 procent van de werk nemers is aangesloten medewerking weigeren. Men wil de deur niet volle dig sluiten voor overleg, maar men blijft tegen 7 vrije zaterdagen. Van belang voor de gehele textiel handel is het besluit de samenwerking, welke reeds federatief binnen de Mi- tex bestaat tussen St.-Wililbrordus, de C.T.B. en de Demotex in technisch en economische vlak, uit te breiden tot het bestuurlijke vlak met bovendien een gezamenlijke apparatuur. (Van onze correspondent) LOON OP ZAND Tijdens werk zaamheden bij de herbouw en uitbrei ding van het garagebedrijf v. R. in Loon op Zand is de 64-jarige M. Brekel- mans van het aannemersbedrijf Brekel- mans uit de Huygensstraat in Kaats heuvel van een steiger gevallen. Hij werd direct naar het ziekenhuis te Til burg overgebracht, waar hij echter kort na aankomst is overleden. De heer Brekelmans was gehuwd en had een gezin van vier kinderen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het ambtenaren gerecht in Den Haag werd gisteren een drietal beroepen behandeld van een opperwachtmeester der marechaussee uit Woerden, die zich gedupeerd voel de door, zoals z^jn gemachtigde zei, het „insinuerende en beledigende op treden van brigade-generaal Haex". Volgens de gemachtigde was de ge neraal op 13 juli van het vorig jaar (hij was toen nog geen staatssecretaris) hangend uit het raam van zijn parti culiere auto, op een geweldige manier uitgtevaren tegen de opperwachtmees ter, omdat hij stond te „niksen". De gevolgen van deze gebeurtenis waren voor de militair, dat hij uit Woerden werd overgeplaatst naar Apeldoorn en later naar Utrecht, en dat over hem een ongunstige beoordeling werd uit gebracht. Drie feiten waartegen zijn betroepen zich richtten. De oorzaak van deze onprettige gebeurtenis was een militair, die langs de weg naar Reeuwijk stond te liften. Hij stak ook voor de auto van de in burger geklede generaal de duim omhoog. Driehonderd meter verder stond onder een viaduct een patrouille, waaronder de opper wachtmeester, voor de regen te schui len. De generaal wilde hen waarschu wen. Hij kon echter niet snel genoeg remmen, stopte een eind verder en reed achteruit op de vluchtstrook van de rijksweg naar de patrouille toe. „Een gevaarlijke en verboden manoeuvre", aldus de gemachtigde van de opper wachtmeester. Zwaaiend uit het raampje van zijn auto want het re gende nog steeds trok de generaal de aandacht van de patrouillerenden. Een collega van de wachtmeester ging naar hem toe, zo vertelde de gemach tigde. Niet wetend met wie hij te doen had. vergat de marechaussee zich te melden, waarop de generaal tegen hem begon uit te varen. De opperwacht meester kwam er nu bij. Hij meldde zich ook niet, maar wel zei hij dat hij commandant van de patrouille was. Hem beval de generaal door de mid denberm te keren, om de lifter te be keuren. „Levensgevaarlijk", aldus de gemachtigde. De opperwachtmeester antwoorde hem, zo luidt het verdei dat hij niet gebonden was deze op dracht uit te voeren. Ook hij wist niet met wie hij te doen had, omdat de brigade-generaal zich op geen enkele wijze bekend had gemaakt, zei de ge machtigde. En omdat hij bovendien in de houding stond, kon hij de inzittende van de auto niet zien. Na nog een laat ste woede-uitbarsting zou de generaal tenslotte hebben bevolen de lifter te halen en reed toen weg. De gemachtigde vond het optreden van de generaal, die voor zo ver hij wist als lastig en opvliegend bekend staat, insinuerend en beledigend. Het voorval vond hij beschamend, omdat het plaatsvond in tegenwoordigheid van de echtgenote van de huidige staatssecretaris. Hij zei ook dat de generaal het recht niet had een marechaussee bevelen te geven. Het ambtenarengerecht doet over drie weken uitspraak. ZEIST Na een lichte training in het sportcentrum van de K.N.V.B. in Zeist, heeft bondscoach Dennis Neville maandag het Nederlands elftal samen gesteld, dat zondag in Tirana tegen Al banië uitkomt. Het team zich er in de 4-2-4-formatie als volgt uit: Doel: Eddie Pieters Graafland (Feij- enoord). Achter: Willy Quadaeckers (Fortuna '54), Rinus Israël (DWS), Daan Schrij vers (DWS) en Cor Veldhoen (Feijen- oord Midden: Bennie Muller (Ajax) en Piet Fransen <GVAV). Voor: Gerard Bergholtz (Feijenoord), Henny van Nee (Heracles), Frans Geurtsen (DWS) en Mick Clavan (Holl. Sport). Reserves: Tonny van Leeuwen (GVAV), Peter Kemper (PSV) en Fons van Wissen (PSV;. Bondscoach Neville heeft twee debu tanten in het elftal opgenomen: Piet Fransen en Frans Geurtsen. Fransen neemt in de „middenste twee" de plaats van Fons van Wissen in, terwijl de DWS-goalgetter Frans Geurtsen óp de plaats van de Feijenoorder Kruiver zal opereren. Verrassend i? verder de terugkeer van veteraan Mick Clavan (Holland Sport), die op 11 november 1962 tegen Zwitserland voor het laatst het oranje shirt droeg. Clavan neemt de linksbui tenplaats over van Dick Hollander (DWS), die na zijn debuut tegen België eind vorige maand in Antwerpen, nu een plaatsje op de reservebank kreeg. Ondanks de verwonding, die Pieters Graafland zondag in de wedstrijd tegen Sparta opliep, zal de Feijenoorder toch het Nederlandse doel in Tirana kunnen verdedigen. Nederland won de eerste wedstrijd tegen Albanië, die eind mei in Rot terdam werd gespeeld met 20. (Advertentie) HAEX «opvliegend man"

de Stem | 1964 | | pagina 1