VOOR DE RYKBENDE'S Vitality" de kracht van een groot leger Aartsbisschop vraagt Concilievadersherzie leer geboorteregeling Gezuiverd Voort, voort! Uitstel Verkenners Ooggetuige verklaart Automobilist-onder-invloed door agenten afgeranseld COLLECTIE KINDER BROEKEN SUCROSA is fantastisch! Pleidooi voor Oosterse patriarchaten Eenzame tocht vanaf de Seine NIEUWE Nederlander in België omgekomen Introductiereis Dode bij botsing van IDEE BELOOND MET F 7500 Griekse vorstin Concilie wijst document over de priesters af After dinner? DROSTE pastilles altijd welkom Nieuwe vrienden? DROSTE pastilles altijd welkom vieux speciaal*** DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Advertentie) HO ÖFDSCHOTEL? VLEES Het schiereiland van Zuid-Beveland is op het smalste gedeelte ongeveer een mijl breed. Hier loopt de spoorlijn over de dijk van de Oosterschelde en daar naast loopt een weg, waarin grote bomtrechters waren en die zwaar onder mijnd was en verder is er water. De andere wegen lopen om de ondergelopen polders en verdwijnen in het niet. Tanks waren hier onbruikbaar. Tegen de oevers van de sloten gedrukt waadden, kronen, ja zelf zwommen de Cana dezen van de 4e Brigade in alle stilte voorwaarts. Zelfs de meer opvliegende Frans-Canadezen beheersten zich. Het was moeilijk om de gedachten van de mannen te peilen en de horizon lag een meter ver in modder en water. Brigades divisies en legertroepen werden voortgedreven door een drang en een diep bewust vertrouwen en zij voelden, zonder zich iets af te vragen, de noodzaak voorwaarts te gaan. ge ochtend van de 26e vond de lan ding van de operatie „Vitality 11" van Terneuzen over de Westerschel- de plaats. Hiermee werden de vijan delijke stellingen omgetrokken en hij begon onmiddellijk terug te trekken. Operatie „Vitality" uitgevoerd naar het voorbeeld van „Switchback" die de vijandelijke druk op het brugge- hoofd van de 7e Brigade over het Leopoldkanaal had verzwakt, nood zaakte de vijand zijn positie aan het Kanaal door Zuid-Beveland op te ge ven. Hierop doel ik, als ik mijn gedach ten bepaal bij de geestkracht van de Canadezen bij Woensdrecht. De stem ming van de eenheden, die lange tijd onder vuur waren, is voor mij een interessant punt. Hoe gedroegen zij er zich onder en waarom? Hoe veraf schuwen zij de verschrikkingen, hoe verwerken zij al hetgeen zij zien en meemaken, want in het leven dat zij kenden ontbrak hun deze ondervin- ding. Eerlijk gezegd zou men kunnen den ken, dat deze Canadezen al genoeg meegemaakt hadden, eigenlijk al te veel! Zij hadden tot aan hun middel in het water gestaan velen van hen en dat is niet overdreven twee we ken lang. Het is onmogelijk hun on gemak te overdrijven. De dood was iets persoonlijks geworden, een loterij die dag en nacht trok en waarin allen van de voorste bataljons een lot had den. Iedere dag viel er in ieder pelo ton „een prijs", naar zij zeiden. Je kruipt in iemands onderkomen en je wordt geaccepteerd. „Er liggen een paar moffen achter die dijk en je hoort ze". De soldaat is stil en gespan nen. Om drie minuten over twaalf zegt hij: „Ga eens kijken. Misschien laat hij je zijn tuin zien ik heb mijn boon tjes naast de sla geplant." Met de Britten kunnen de Canade zen vrij goed opschieten. De Canade zen voelen zich niet werkelijk onge lukkig; als zij het waren dan toonden zij het in ieder geval niet. Vanaf de Seine hadden zij zich alleen maar een zaam gevoeld, dat was ook wel ge bleken in september in Brugge en Gent. Zij voelden, dat de werkelijke oorlog afgedraaid was en dat zij steeds meer vergeten werden. Zij hadden de zegevierende echo's gehoord van de opdringende tanks, de tranen, het gelach, de bloemen en champagne van de bevrijding van Brussel, Parijs en zelfs van Antwerpen. Zoiets had den zij niet ondervonden. Zij begon nen er trots op te worden, de trots van de buitenman, de trots van de onbezongenen en verguisden. Tenslot te vochten zij een oorlog en zij be hoefden geen koppen in de kranten te maken als politici en filmsterren. Tenslotte begonnen zij te geloven dat zij alleen nog vochten in deze god verlaten uithoek, in dit vlakke stukje waterland. Zij werden ongemakkelijke kamera den. Zij accepteerden slechts de en kele Engelsman of Amerikaan, die 'bij hen kwam, met de verdraagzaam heid, die mensen tonen, die het vaak te druk hebben voor kletspraatjes. „Kom volgende keer maar eens terug, als alles voorbij is. Dan is het huis op orde en is de koffie klaar". Het was beter er maar over te zwijgen, dat de Amerikanen en Engelsen ook nog vochten. Het was beter maar hele maal niets te zeggen en het te nemen zoals het was. Van Nijmegen tot Ba^el was het precies eender, maar in min dere mate. Het gezichtsveld van de infanterist is beperkt tot zijn batal jon. Het is mogelijk, dat hij weken 'lang vecht op twee kilometer afstand van andere troepen, waarvan hij zelfs het bestaan niet weet. Na Woensdrecht klitten de Canade zen aaneen tot een grote gemeenschap. In werkelijkheid wilden zij alleen zijn, Een beeld van de geweldige verwoestingen in Oostburg. alleen met de voortdurende en ver schrikkelijke ervaring, die zij als iets persoonlijks beschouwden en waarin niemand het recht had binnen te drin gen. Ik verbaasde me toen en nu nog over de geestkracht van de 4e Bri gade van de Canadese 2e Divisie, toen zij naar het westen oprukten, om zich een weg te banen door de hals van het schiereiland. Sommige kraters in de hoofdweg waren zo diep. dat bull dozers machteloos stonden, de grootste was dertig meter breed. Hoge, met prikkeldraad omwonden palen waren in de geïnundeerde polders opgericht en de dunne boompjes waren geveld om de hindernissen te versterken. Al lerhande mijnen waren ingegraven op de opmarsweg. Het is ondoenlijk de voortgang pre cies weer te geven. Het enige dat voortleeft is de onbehaaglijkheid, een herinnering van afgeslagen voeten in een futuristisch landschap, als iets van Dali. Bundels 20 mm vuur hielden de mannen tegen de grond gedrukt en anderen waren dankbaar voor het wa ter. De luchtdruk van 88 mm geschut en mortiergranaatinslagen klonken als het slaan van een hoge zee op het ijzeren dek van een schip. Gewonden- verzorgers en draagbaardragers pik- ten gewonden op uit de modder en brachten ze hdar de hulpposten. Maar de 4e Brigade ging voort. Vijf kilometer op de eerste dag en in de avond van de 26e verkenden patrouil les het Kanaal door Zuid-Beveland. In een normale oorlog is dit uiter aard een praktisch onoverkomelijke hindernis. Voor de Canadezen was dit slechts een routine-aangelegen heid. De 6e Brigade was klaar om de 4e te doorschrijden en de commandant, die mee naar voren was gegaan om een juist inzicht te krijgen werd uit zijn jeep geschoten en zwaar gewond naar achteren gebracht. Kleine groep jes infanteristen en pioniers hadden zich in de naastgelegen polders ver spreid en rukten langs bijwegen op. Het Kanaal door Zuid-Beveland ver bindt de Ooster- met de Westerschel- de en loopt van noord naar zuid over het schiereiland en is ongeveer tien km lang. De breedte varieert van 60 tot 100 meter en er loopt geen getij. Het normale peil is 30 cm boven de zeespiegel en het minimum-peil aan het einde is 6 meter beneden de zee spiegel. terwijl de oevers 1 tot 2 meter boven de waterspiegel uitkomen. Af- wateringssloten. sommige 7 m breed, lopen aan weerskanten van het kanaal een overgang. De straatweg en de een ovargang. De straatweg en de spoorlijn gaan op ongeveer twee kilo meter van het zuidelijk emde over het kanaal en er zijn sluizen met wegen aan beide zijden. Wemeldinge m het noorden en Hansweert in het zuiden. De weg van Yersekedam naar Goes loopt over een brug op ongeveer km van het noordelijke eind van he. kanaal en er zijn nog een of twee voetbruggen. Al de overgangen werden bestreken door het vijandelijk geschut en alle bruggen waren ondermijnd. Het was een opgave voor aanvalsboten en in de nacht van 27 oktober stak de 6e Briga de over en vestigde twee bruggehoof- den. Bij een derde overgangspunt werden zij teruggedreven door vijan delijk geschutsvuur; maar in de vroe- Op 28 oktober namen de „Queens Own Canadian Highlanders" bezit van de noordelijke sluizen, terwijl de „Fu seliers Mont Royal" en het „South Saskatchewan Regiment" snel door het midden oprukt. In de nacht van 27 oktober bracht de vijand ongeveer 500 man via de Zandkreek over naar Noord-Bcveland en werden 3000 man teruggenomen naar Walcheren. Er wa ren toen op Zuid-Beveland nog maar weinig vijanden over, maar de mijnen op de wegen en dijken maakten het voorwaartsgaan, dat ook nog bemoei lijkt werd door artillerievuur, nog steeds tot een gevaarlijke opgave. Eind oktober waren de beide Beve- landen van vijanden gezuiverd. Het 8e Verkennings Regiment ging de brede Zandkreek over in Nederlandse schuiten en daar er geen tegenstand werd ondervonden, werd Noord-Be veland, zonder een schot te lossen, ver overd. De 500 overgestoken vijanden werden half verbijsterd en volkomen ontredderd, opgepikt. De taak van de 2e Canadese Divisie was praktisch ten einde, toen het „Royal Regiment" de betonnen geschutsopstellingen. die de toegang tot Walcheren beheersten, aan vielen. omtrokken en veroverden. De 4e Infanterie Brigade begon zich in Goes te concentreren en vestigde zijn hoofdkwartier in de vroegere behui zing van de Gestapo en voor het eerst genoot men weer een zeker gerief. Op 31 oktober viel de „Black Watch of Canada", gevolgd door de „Calgarv Highlanders" over de Sloedam Walche ren aan. op het eiland zelf dijken voorkwamen en dat op de stranden, waarop de men sen, het materiaal en de artillerie zou den landen bestonden uit zand, mod der, moeras en helmgras. De dijken zouden genomen kunnen worden door tussen de houten beschoeiingspalen voortkruipende infanterie en bij hoog water zouden rupsvoertuigen over do toppen van deze palen het land kun nen bereiken. Honderdzesentwintig Buffalo's en Alligators werden in Terneuzen ver zameld om dc aanvallers over tc zet ten; zij waren verdeeld in twee flot tieljes. tachtig onder bevel van het 11e Tank Regiment. Hiernaast waren nog vijfentwintig aanvalsboten en zeven entwintig Terrapins beschikbaar voor de aanval en hierop volgende consoli datie van het bruggehoofd, waarbij steun crleend zou worden door een compagnie van de „Staffordshire Yeo manry". n de avond van de 23e oktober con centreerde de 157e Brigade van de 52e divisie, met onder bevel één bataljon van de 157e Brigade en gesteund door speciale troepen, voertuigen en wa penen zier rond Terneuzen. Iedereen kampte met een tekort aan slaap want nauwelijks vierentwintig uur geleden en weinig meer dan zesendertig uur voordat de aanval over de Wester- schelde op Zuid-Beveland zou worden ingezet, was de gehele taak van het ontwerpen en de uitvoering van de Operatie ..Vitality I" in handen gege ven van de brigade. Het woord koorts achtig komt regelmatig in de oorlogs boeken over deze periode van brigade en bataljons voor en niet zonder re den. Gedurende de eerste twaalf uur an .koortsachtige arbeid', waarin het hoofdkwartier van de le Aanvals Bri gade van de genie nauw was betrok ken. ging het 156e Bataljon op mars en de helft van het transport was nog niet ter plaatse. In de ochtend van de 24c zagen de brigade en de mannen van de beide bataljons voor het eerst het vreemde assortiment landingsvaartuigen. Ter wijl het brigade hoofdkwartier een grote hoeveelheid gegevens bestudeer de, verwerkte en uiteindelijk op waar de schatte, maakten de mannen zich vertrouwd met de Buffalo's, waarin ze een paar uur later het gevecht in zouden gaan. Hierin werden zij bijge staan en aangemoedigd door de man nen van de 79e Pantser Divisie, die de bemanning van deze schare „drij vende voertuigen" zou leveren. Het 7e Bataljon ..Cameronians" landde op 24 en 25 oktober in Oostende en ging van daar direct per voertuig naar de Buf falo's. Alles, zelfs het eiland Zuid-Beve land, was njeuw voor de 156e Briga de. Op 24 oktober was men nog bezig te leren, dat Zuid-Beveland voor het grootste deel onder de zeespiegel lag, dat het omgeven was door dijken, dat Zonder er nader op in te gaan moet nogmaals opgemerkt worden, dat de 156e Brigade en de gehele 52e Divisie uitsluitend geoefend waren voor lang durige gevechten in de bergen en dat niets wat zij geleerd hadden van toe passing zou zijn op een aanval „onder de zeespiegel". Dat zij hierdoor niet in het minst ontmoedigd waren, is een punt in hun voordeel. Halverwege de 24e kwam een ver ademing; „Vitality II" is voor 24 uur uitgesteld (Gode zij dank!)" aldus een dagboek. Het geeft vervolgens weer, dat niemand de voorafgaande achtenveertig uur geslapen had en dat slaap ook voor de „onvoorziene" acht enveertig uur waarschijnlijk niet mo gelijk zou zijn. Uur „U" was vastgesteld op 04.45 uur op de 26e, om de vijand te ver zwakken op het moment dat de Cana dezen hun aanval over het kanaal zou den beginnen. De landingen zouden op twee stranden op de zuidoostkust van het eiland plaatsvinden; één zou lopen in de richting van Baarland, de andere zou noordelijker worden uitge voerd en naar het oosten gericht zijn. De bruggehoofden zouden later tot één uitgebreid wordeïi. De opmarsrichting zou in algemene zin in noordwestelijke richting lopen en met de Canadese linkerflank moest zo spoedig mogelijk contact gemaakt worden. Zelfs de vierentwintig uur speling was niet genoeg. Over het gehele schiereiland van Ossenisse waren de vijf bataljons artillerie en ondersteu nende eenheden van de 156e en 157e Brigade geconcentreerd en zij zagen de .Buffalo's' en .Alligators' voor het eerst. Om zes uur in de avond van de 25e werden de Royal Scots Fuse liers' van het concentratiegebied over gebracht naar het embarkatiepunt. Het liep allemaal voortreffelijk. Te middernacht gingen het 6e Bataljon .Cameronians' en de Royal Scots' aan boord van de .Buffalo's', alsof zij nooit anders gedaan hadden en hun gemop per werd vermengd met humor en een gevoel van trots, dat zij, de bergtroe pen, in actie zouden komen op deze onwaarschijnlijke wijze. Zij werden met een twijfelachtige blik gadege slagen door de artillerie-officieren en onderofficieren, bij wie het plan al was gerijpt om de honderdtwintig ki lometer lange rit langs de weg te gaan maken, zodra de weg was vrijgemaakt. De pijpleiding door het Kanaal (Ope ratie .Pluto') voerde genoeg brand stof aan en iedereen, behalve de on verzadigbare Patton, was tevreden. Om 01.00 uur was de inscheping voltooid. De nacht was helder maar donker. De landingsstranden lagen op tien tot vijftien km afstand aan de andere kant van het rustige water. Rode markeringslichten waren ontsto ken aan de overkant om de navigatie te vergemakkelijken en om het licht spoor van de Bofors miltrailleurs te leiden, om zodoende te verhinderen, dat de flottieljes te ver naar het noord oosten zouden afwijken. De nacht was buitengewoon rustig. Met grote tussenpozen vielen grana ten, waarschijnlijk van fort Ramme- kens, op de zuidoosthoek van Walche ren, kort misschien met opzet, mis schien achterdochtig door de activi teit in Terneuzen. Zonder oponthoud vertrokken de twee flottiljes Buffalo's. Elk flottilje werd begeleid door twee aanvalsboten, één diende als gids, de andere als opvanger van de achter blijvers. De lichtspoormunitie van de Bofors liegde een scherm van karmo zijnrode ballen over het water. De rode markeringslichten schenen hel der, alles ging naar wens. Om precies 02.00 uur ging een ver kenningsgroep van de brigade, be staande uit luitenant-kolonel Gosse- lin, kapitein Shaw, de brigade inlich tingenofficier, kapitein Huston, een stafofficier, een soldaat der le klasse en twee soldaten aan boord van een Buffalo met de commando-Waesel. Hun opdracht was een klein vooruit geschoven hoofdkwartier te vormen en zo spoedig mogelijk de acties van de aanvallende bataljons te coördi neren. donderdag a.s.: De hoofdmacht steekt over (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag ztfn weer klappen met de politie-gummiknuppel gevallen. Hen 44-jarige Rotterdamse koopman, aangehouden na een reeks vreemde verkeersmanoeuvres, ving de slagen op. Hij had een paar borrels op en was niet in het bezit van een geldig ybcwijs. Zijn capriolen trokken de aan dacht van twee jeep-agenten. Een van ïen wilde de papieren van de man con troleren en verzocht hem uit de auto te tomen. Toen de koopman daarop niet inging, rok de agent de wapenstok en sloeg. Ook later in de politieauto kreeg de man lagen te incasseren. Volgens een ge- uige, een verslaggever van het Vrije Volk, zou hij ook op andere manieren zijn toegetakeld. De officiële politie-lezing luidt, dat ;wee surveillerende jeepagenten een auto vreemde bewegingen zagen maken. De wagen stopte en keerde, reed een Advertentie) BRUSSEL Bij een verkeersongeluk nabij de Belgische plaats Diest is de 45-jarige Nederlandse automobilist H. Schenk om het leven gekomen. Zijn echt genote en twee andere inzittenden wer den met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. De Nederlandse auto werd bij een in haalmanoeuvre aangereden door een Belgische automobilist. J. Devrindt, een speler van de voetbalclub Anderlecht. die de vorige maand zijn debuut in het Belgische nationale voetbalelftal maak te in een wedstrijd tegen Nederland. Hij werd licht gewond. De beide auto's wer den totaal vernield. straat in en weer uit. De agenten wil den de papieren controleren. De bestuur der schoot een andere straat in en stopte op de splitsing. De politiewagen stopte eveneens en een van de agenten ging links naast de wagen staan om naar de papieren te vragen. De man gaf echter volgas achteruit en reed het trottoir op. De agent moest met een snoeksprong opzij springen, om er niet onder te ko men. Toen sprong de wagen weer naar voren en ramde daarbij een geparkeerde auto. De agent sprong weer in de politie wagen, die de man tot stoppen kon dwin gen. Weer trachtte hij weg te komen Een van de politiemannen wist echter het portier open te rukken en het sleu teltje uit het contact te trekken. Hij sommeerde de bestuurder, die naar drank rook uit de wagen te komen. De man weigerde. Hij werd beetgepakt en uit de wagen gehaald. Hij liet zich op straat vallen. De agent sloeg de man met de gummistok op de schouder. Een paar tikken. Een tik schampte langs zijn gezicht. De bestuurder weigerde ook in de politie-auto plaats te nemen. Toen hij erin geduwd was hield hij zijn rech terarm buiten boord om te verhinderen, dat het portier werd dichtgeslagen. Hij werd daarop op de arm geslagen. Uit eindelijk werd de man naar het bureau gebracht. Daar gedroeg hij zich correct De verkeerspolitie verhoorde hem en hij werd later: naar huis gestuurd. Hij zei het verkeerde van zijn handelswijze in te zien en bood zijn verontschuldigingen aan". De getuigeverklaring voegt hier nog aan toe: toen de arrestant achter in de politiewagen iets vroeg aan de agent bestuurder, draaide deze zich om en sloeg de man met de vlakke hand ver schillende malen in het gezicht. Dit wond de buiten de auto staande agent zo op, dat hij het portier openrukte en de man, die in zijn nervositeit inmiddels een si garet in de mond had gestoken, met de gummistok verscheidene klappen in het gezicht gaf. onder het uitroepen van „hier wordt niet gerookt". „Toen de man zonder enig teken van verzet hierna de niet brandende sigaret opnieuw tussen zijn lippen stak. sloeg de agent hem nog enkele malen onbeheerst met de wapenstok in het gezicht. De zaak over de handelwijze van de twee agenten wordt door de leiding van het politiekorps in Den Haag nog on derzocht. De man heeft overigens slechts een proces-verbaal wegens overtreding van art. 25 gekregen. D.w.z. in gevaar brengen van het verkeer. In een verkla ring van de Haagse politie werd niet gezegd dat de man in de auto een si garet wilde opsteken, hetgeen verboden is. De sigaret is hem toen uit de mond gehaald. Ook is het vast komen te staan dat de man van de agent-bestuurder een klap in het gezicht gehad heeft, omdat hij zo verschrikkelijk vervelden was", aldus de Haagse politie. Met Constantijn op tournee DALFSEN Op rijksweg 31 ln Nieuw-Leusen is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 64-jarige mevrouw P. de Jong - Bouwland uit Groningen om het leven is gekomen en drie personen o.m. een dochter van het slachtoffer ernstig werden gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Meppel ver voerd. De auto waarin de slachtoffers zaten werd aangereden door een personenauto uit tegengestelde richting, die een vrachtwagen met aanhanger wilde pas seren. (Advertentie) (ook voor hem!) fn plaats van suiker. Goedgekeurd door de N.V.8. zonder saccharine, voor de slanke lijnl DEN HAAG Het idee van de 34- jarige technische ambtenaar W. Dijkstra van de cultuurtechnische dienst in Zwol le, om geprefabriceerde stuwelementen te gebruiken, vooral bij ruilverkaveling, is de rijks-ideeënbusorganisatie 7500 waard gebleken. Gisteren heeft de heer Dijkstra de beloning van minister mr. B. Biesheuvel van Landbouw en Visserij ontvangen. Van de 14.240 ideeën, die sedert 1954 werden ontvangen, werden 6314 gehono reerd met in totaal 327.896. Daarvan gingen de hoogste bedragen als belo ning naar ambtenaren van het ministe rie van Landbouw en Visserij: enige ja ren geleden 10 000 naar de heer Brak man van de cultuurtechnische dienst en thans 7500 naar de heer Dijkstra van dezelfde dienst. ATHENE Koning Constantijn en ko ningin Anne-Marie van Griekenland, die verleden week van hun huwelijksreis in Athene zijn teruggekeerd, zijn maandag begonnen aan een tournee door het land, om de koningin aan het volk voor te stellen. Het koninklijk paar zal vele steden in de noordelijke provincies Thracië en Oost-Macedonië bezoeken en komt op 24 oktober in Saloniki aan. Bezoeken aan andere delen van het land staan voor later dit jaar op het program. (Advertentie) VATICAANSTAD Het concilie-voor- stel met de 12 beginselen over het leven en de dienst van de priester, is gisteren door de concilievaders met 1199 stem men tegen 930 terugstuurd naar de be trokken commissie met de opdracht, het document volkomen om te werken. Dit is voor de eerste keer dat het con cilie een stuk officieel afwijst. Na de stemming over het priesterdo cument werd ook het eindoordeel ge vraagd van de vaders over het 7e hoofd stuk van het schema der kerk. Dit hoofd stuk werd goedgekeurd. De discussies over het document „Oos terse kerken" hebben gisteren een krach tig pleidooi opgeleverd om een einde te maken aan de bevoogding, die de kerk van Rome uitoefent over de kerken van het Oosten. Onder meer werd er vurig voor gepleit aan de Oosterse patriarcha ten hun oorspronkelijke betekenis weer terug te geven. Ook werd de opheffing geëist van het Latijnse patriarchaat van Jeruzalem. Dit patriarchaat zien de Oosterse kerken als een voorpost der latinisering. Kardinaal Lercaro van Bologna, een der vier concilie-moderators, verzette zich ook tegen de wijze, waarop het con ciliedocument spreekt over de patriar chen. Het zou beter zijn helemaal niet over de patriarchen te spreken, zo zei hij, want de betrokkenen (de patriar chen der orthodoxie) zijn hier niet aan wezig. WASHINTON In samenwerking met drie priesters, verscheidene wetenschaps mensen en twee vrouwen heeft de voor malige aartsbisschop van Bombay, mgr. Roberts s.j. een boek gepubliceerd, waar in hij de Kerk uitdaagt haar leer inzake de geboorteregeling te herzien. Het is zijn bedoeling dit geschrift onder de concilievaders te verspreiden. De publi- katie komt juist voor de behandeling van schema 13 (Kerk en Wereld), waarin ook het huwelijk ter sprake komt. Het boek vraagt de concilievaders de leer der Kerk te herzien, welke zegt, dat het gebruik van voorbhoedsmiddelen intrinsiek kwaad is. Mgr. Roberts en zijn gesprekspartners zijn tot de con clusie gekomen, dat de veroordeling der Kerk problematisch is. Ook vinden zij, dat juist de periodieke onthouding strij dig is met de menselijke waardigheid. Een van de gesprekspartners van mgr. (Advertenties) Roberts, de bekende pater Gregory Baum, die consultor is van het secreta riaat voor de christelijke eenheid, ver klaarde dat een eventuele wijziging in het standpunt der Kerk t.a.v. de geboor teregeling niets te maken heeft met de onfeilbaarheid der Kerk. „In verband met nieuwe inzichten in de menselijke natuur en nieuwe feitelijkheden in het maatschappelijk leven moet de kwestie opnieuw onderzocht worden. Het eerste en belangrijkste deel van het onderzoek beslaat hierin, dat de christelijke getui genis van de gehuwden zelf verkregen wordt. Zij moeten ons vertellen welke eisen het evangelie stelt aan het seksu ele leven in hun huwelijk". De uiteindelijke conclusie van het sym posion schijnt in botsing te komen met de recente verklaring van Paus Paulus, waarin deze zei, dat er tot dusver geen aanleiding was het absolute verbod van casti connubii te wijzigen. De deskundigen, die Paus Paulus heeft aangewezen om het gehele probleem aan een nieuw onderzoek te onderwer pen, zijn echter nog aan het werk. Ook een groep katholieke leken uit 12 verschillende landen heeft er giste ren bij Paus Paulus en het concilie op aangedrongen het verbod op het gebruik van de anti-conceptionele pil opnieuw te bezien in het licht van de moderne wetenschap. N.V. DISTILLEERDERIJ tin SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM

de Stem | 1964 | | pagina 15