RALE Sharon Stouder grijpt het goud, maar Ada Kok zwemt naar 'n zilveren medaille Prinses Beatrix: aanmoediging Peter Snell: grote race R U IS De records van vandaag zijn gisteren gebroken Twee Afrikaanse landen bij laatste voetbal-acht Wisselslag-ploeg plaatst zich vrij gemakkelijk MEDAILLEKAST ZESDAAGSE TE DORTMUND Dick Langerhorst kansloos op 200 m Basketbal voor VS of Rusland JOSEF SCHMIDT Sprinlïinale dames prachtig gevecht Record tijdens kwalificatie, en daarna brons spaart ike eetkamer- u even bleef het nu bij De tllige bankstel, neerviel om uit t staat nu bij )ed, dat wand- gordijnen, die 'Wonen 1965' g bij De Klerk. met 'Wonen Dsante demon- hij heeft, wat nu de jaarlijk- nen 1965' de gesloten, keer- ibelen weer op bij De Klerk. 1965' niet be- u niet alles in of onthouden? e inlichtingen Utrecht zag? >t bij De Klerk. 11 (Grapje in Tokio) Drietal MIHAELA PENES Zwemploeg komt onder droomgrens HOCKEYSTAND Favorieten Zaterdagvoetbal Opvolgsters 10 een van uw stook- een centrale olie- R3 :s postzegel) zenden 294, 's-Gravenhage, GRAVENHAGE iten. Mag eigenlijk niet :rd worden". „Water", Ide de ongelukkige en wilde een veldfles pak- Jeen water," beval Both- ïj haalde een doosje uit ik en gaf Earp hieruit bet. „Zo, dat zal de pijn erminderen. Maar laten zien, dat de postkoets >p de weg komt" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 TOKIO. Neen, liet is geen goml geworden. Ook Ada Kok had in heel haar sterke lichaam geen macht genoeg om de Amerikaanse superioriteit, die al bijna een week lang het gehele Olympische zweintoernooi beheerst, te doorbreken. Sharon Stouder, het tengere 15-jarige meisje uit het Californisehe Alledena, winnares van de zilveren medaille op de vrije slag sprint achter Dawn Fraser, was in de eindstrijd op de 100 meter vlinderslag te snel voor onze Amsterdamse Ada. Het blonde Amerikaantje, een peuter vergeleken bij haar Nederlandse rivale, won die schitterende finale vrijdagavond in 1.04.7 en zo raakte Ada Kok behalve een gouden illusie ook haar wereldrecord (1.05.1) kwijt. Heel de Nederlandse kolonie, die zich al een paar maal had laten horen met het „H-o-l- 1-a-n-d", probeerde Ada naar de eerste plaats te schreeuwen. Prinses Beatrix was wel haar felste supporter. Zij zat van scanning en enthousiasme te dansen op haar stoel. MaarAda hoorde het allemaal niet. Zij was in het blauwe water van de imposante arena alleen met zichzelf Zij wist wat zij kon en wist ook wat haar concurrentes konden. Zij gaf alles wat zij deze avond aan énergie en techniek kon opbrengen. Sharon Stouder, die na een flitsende start dadelijk een voor sprong had, heeft de leiding niet meer afgestaan. Lichter en hoger over het wa ter gaand trok zij met een zwiepende beenslag tussen de witte lijnen door met op een halve meter achter haar op vrij wel een lijn Kathy Ellis, Ada Kok en Eila Pyrhonen. Wyomina Tyus, het nieuwe Ame rikaanse wonderkind, dat het goud op de 100 meter veroverde. De nieuwe Olympisch kampioene bii het speerwerpen, de Roemeense Mihaela Penes meet 1,88 meter en weegt 92 kilo. Toch is deze struise atlete pas 17 jaar. Zij zit op een van de vele middelbare scholen in Boeka rest. Zü begon eerst goed met atle tiek toen zü drie jaar geleden met de speer tot een afstand van 40 meter kwam. Met een harde training kwam zü snel tot goede resultaten. In 1964 brak Mihaela door naar de top. In de finale van de „Sparta- kiade" wierp zü de speer 55,38 meter en op dat moment was zü op slag een van de favorieten voor de Olym pische medaille. In Warschau werd zy dit jaar Europees jeugd kampioene op haar specialiteit. Gezamelijk nam dit drietal het keer punt en toen kwamen de duizenden op de tribunes overeind om toch vooral maar niets te missen van de strijd om het zilver en brons. Want dat het goud weer naar de Verenigde State zou gaan, was toen al zeker. Het Finse meisje Pyrhonen moest zich kort na het keer punt gewonnen geven maar Kathy El- lis belaagde Ada orri er bang van te worden. Maar Ada Kok bleef voor, hoe- (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Die nieuwe Amerikaanse ze ge was een veelvoudige. De estafette ploeg, bestaande uit Thompson Mann (rugslag), Bill Craig (schoolslag), Fred Schmidt (vlinderslag) en Steve Clark (vrüe slag, werd Olympisch zwemkam- pioen, verbeterde het wereldrecord tot 3.58.4 en doorbrak daarmee dus als eer ste de droomgrens van 4 minuten. Bovendien verbeterde ,,T" Mann het wereldrecord op de rugslag met de tijd van 59.6. waarmee hij als eerste rug- slagzwemmer ter wereld onder de mi nuut bleef. De sensationele resultaten vallen vooi* Amerika als rijpe pruimen uit de boom. Er is in het gehele Olym pische zwembad geen Amerikaan meer, die na zes dagen kan zeggen hoeveel „plakken" al zijn gewonnen en hoeveel en welke wereldrecords in deze storm van succes zijn gesneuveld. En Nederland juicht bij een zilveren en een bronzen medaille! De tussentijden van de Amerikaanse ploeg waren: Mann 59,6 Craig 1.09,6, Schmidt 56,8 en Clark 52,4. De Duitse ploeg lever de een prachtige prestatie door tweede te worden in 4.01,6. De Australiërs wer den derde in 4.02.3. Sharon Stouder haalde Ada de armen wel het verschil nauwelijks waarneem baar was. Op precies een lengte achter voor het laatst over het water om ze tegen de finishwand te smijten. Op dat ogenblik moest Kathy Ellis haar laatste slag nog maken. Nederland had zilver. Het was duide lijk te zien, dat Ada teleurgesteld was. Waar zü zo op had gehoopt, waar zij zo hard voor had gewerkt en wat niet lang geleden volgens de ranglüsten ook inderdaad in de lijn der verwachtingen lag, was niet gebeurd. Bleek van inspanning omhelsde zij Sharon Stouder. Maar de Nederlanders aan de kant sprongen een gat in de lucht, want zij hadden gezien, dat Stou der onverslaanbaar was en zij hadden doodsangsten uitgestaan, toen Kathy El- lis haar laatste aanval lanceerde. Het leek wel, of toen ook Ada besefte dat zij verheugd mocht zijn, dat zij het had weten klaar te spelen zich tussen het Amerikaanse geweld te dringen. Een bre_ de lach verscheen nu op haar gezicht en toen zij de zwemzaal verliet om de ere-ceromonie af te wachten, zwaaide zij naar haar ploeggenoten en naar de eretribune, vanwaar prinses Beatrix de groet spontaan beantwoordde. Uitslag 1. Sharon Stouder (Ver. Staten) 1.04,7 (nieuw wereldrecord); 2. Ada Kok (Ned.) 1.05,6 3. Kathleen Ellis (Ver. Staten) 1.06.0 4. Eila Pyrohnen (Finl.) 1.07,3 5. Donna de Verona (Ver. Staten) 1.08.0 6. Heike Hustede (Did.) 1.08.5 7 Eiko Takashasi (Japan) 1.09,1 8. Mary' Stewart (Canada) 1.10.0. ADA KOK zilveren glimlach (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De kwartfinales van het Olym pisch voetbaltoernooi zün compleet. Bij de laatste acht bevinden zich geen Zuid amerikanen, echter wel twee Afrikaanse elftallen. Zondag worden de volgende kwartfinales gespeeld: Duitsland-Zuid- Slavië, Hongarije - Roemenië, Tsjecho- Slowakije Japan en Ghana - Egypte. Zeer verrassend was het feit dat Ghana zich door een 3-2 (1-1) zege op het or ganiserende Japan voor de kwart finales plaatste. Daarmee tekenden de Ghanezen tevens het doodvonnis over Argentinië, dat door oen 1-1 gelijk spel tegen Ghana en een 2-3 nederlaag tegen Japan werd uitge schakeld. In groep C kwalificeerde zich naast Tsjecho-Slowakije ook Egypte. De monsterzege op Korea (10-0) van de Egyptenaren werd beloond met een plaats bij de laatste acht. Weliswaar eindigden dc Brazilianen met een gelijk puntentotaal maar de betere doelcijfers zouden de doorslag geven. Daarbij was het besluit, het verschil in doelpunten te laten tellen en niet het doelgemiddelde, doorslagge vend. Brazilië verspeelde zijn laatste kans door een 0-1 nederlaag tegen Tsje cho-Slowakije. Egypte was het niet alleen te doen het slecht dekkende en verdedigende Ko rea te verslaan, de Afrikanen moesten ook zoveel mogelijk doelpunten maken. Daar in slaagden zij volkomen. Zij vochten om elke bal, schoten uit alle standen en hadden het geluk dat hun rechtsbuiten Riad ongrijpbaar was. Niet minder dan zes maal scoorde Riad en Mohamed, El- fanagili, Etman en Hassan zorgden voor de overige produktie. Op een van de andere velden voltrok zich het drama Brazilië. De Zuidamerikanen trachtten te vergeefs een gelijk spel genoeg voor kwalificatie te behalen. Met een ver sterkte dekking en enkele spelers .Terug' scheen het lange tijd te lukken. Vijf kwar tier lang konden de Brazilianen de Tsje chische stormlopen pareren. In de 77e minuut viel de beslissing door een tref fer van Masny. Het amateurteam uit het land van de wereldkampioen was uitge schakeld. Japan kon het zich veroorloven van Ghana te verliezen. Tweemaal namen de Aziaten evenwel toch een voorsprong, namelijk door Sugiyama en Yaegashi, maar twee keer ook maakten de Ghane zen door respectievelijk Agyemang en Acquah gelijk. Tien minuten voor tijd zorgde Aggrey er zelfs voor dat Afrika een tweede vertegenwoordiger in de Olympische kwart finales heeft. De kwart finales zullen bij gelijke stand 30 minuten verlengd worden, daarna beslist het lot. De halve finales worden gespeeld op 20 oktober en wel als volgt: winnaar Duits land - Zuid-Slavië tegen winnaar Tsje cho-Slowakije - Japan en winnaar Hon garije - Roemenië tegen winnaar Ghana - Egypte. De eindstrijd wordt op 23 oktober in het nationale stadion gespeeld. V.l.n.r. Lia Hinten, de Britse Mary Peters en de Amerikaan Pat Win- slow in actie op de 80 meter hor den als onderdeel van de vijjkamp. De stand na de eerste dagen van de vijfkamp 1. Press 3245 pnt. 2. Bystro- wa 3055 pnt. 3. Peters 3004 pnt. 4, Rand 2917 pnt. 5. Stamejcic 2845 pnt. 6 Winslow 2790 pnt. 7. Siziakova 2786 pnt. 8 Guenard 2779 pnt. 9. Gerace 2740 pnt. 10. Frith 2738 pnt. 18. Lia Hinten 2541 pnt. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Na de wedstrijden van vrij- Olympische Spelen als volgt: (resp. goud, zilver en brons) 12 Ver. Staten 19 11 Rusland 8 7 11 Japan 4 3 Hongarije 3 4 2 Polen 3 2 3 Duitsland 2 9 3 Gr. Brittannië 2 3 Australië 2 2 4 Bulgarije 2 2 1 Roemenië 2 Turkije 1 3 1 Nederland 1 2 3 Tsj. Slowakije 1 1 2 Canada 1 1 1 Denemarken 1 Finland 1 België 1 Nieuw Zeeland 1 Frankrijk 3 3 Italië 3 2 Cuba - 1 Korea 1 Tunesië 1 Iran 2 Kenia 1 Zweden 1 Zwitserland 1 TOKIO Nu iedere ploeg vier wed strijden heeft gespeeld is de stand bij de hockey'ers in pool A en B als volgt: Pool a: Land g. gel. Pakistan Australië Kenia Japan N. Zeeland Engeland Zuid-Rhodesië Pool b: India Spanje Duitsland Nederland Maleisië België Canada Hong Kong gc als P- V. t. 13 2 8 15 3 8 6 9 5 4 4 4 5 6 2 4 11 2 1 13 1 10 2 6 8 2 6 7 2 6 10 2 5 7 7 4 5 9 3 3 14 2 2 14 0 DORTMUND - Het favoriete Duitse koppel Rudi Altig Hennes Junker- mann, heeft na de eerste nacht van de Dortniunder Zesdaagse de leiding van het veld genomen. De Duitsers verzamel den 30 punten. De Nederlands Luxemburgse formatie Post Gillen be zet de vierde plaats met een ronde ach terstand. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO. Voor de Nederlandse vlinderslagzwemmer Dick Langer horst was er op de 200 meter geen eer weggelegd. Zelfs een tijd van 2 min. 17.6 sec. waarmee hij Ne derlands recordhouder is, zou hem geen plaats in de halve finales be zorgd hebben. Daarvoor ging de concurrentie onder aanvoering van de beide fenomenen Carl Robier (VS) en Kevin Berry (Australië) te snel. Oud-wereldrecordhouder Carl Robie verpulverde het Olympisch record van zijn fameuze landgenoot Mike Troy met een tijd van 2 minuten en 10 seconden. Berry, momenteèl houder van 't wereld record, bleef hierbij een volle seconde ten achter. Beiden zwommen uiteraard nog niet voluit. De enige tegenstander, met wie Lan gerhorst zich in zijn serie (de vierde) kon meten, was de Oostenrijker Volker Deckart. De rest van het veld, geleid door de Amerikaan Philip Riker zwom dit tweetal Redds snel op afstand. Bijna tien seconden na de winnaar finishten zij, waarbij Dcckart nog juist iets snel ler was, de tijd van Langerhorst was te leurstellend 2 min. 22,5 sec., bijna vijf seconden boven zijn Nederlands record dus. In de series 4 x 100 m wisselslag dames behoefde slechts een van de negen ploe gen uit te vallen. Het werd het viertal van Australië, dat met het van origine Nederlandse meisje Marguerite Ruygrok geheel uit vorm op de schoolslag en met een zwakke vlinderslag zo'n grote ach terstand opliep dat zelfs Dawn Fraser haar team als laatste zwemster niet meer kon helpen. Nederland zwom in dezelfde serie met Korrie Winkel (rugslag), Klenie Bimolt (schoolslag), Adri Lasterie (vlinderslag) (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Het lykt nauwelijks mogelijk dat nog iets het finale treffen tussen de basketbalgrootmachten Amerika en Rus land kan verhinderen. Beide landen leg gen hun respectieve groepen een derge lijk zwaar regime op, dat het de moge lijkheid van een verrassing al bü voor baat uitgesloten lijkt. Toch hadden de V.S. vrijdag in Zuid- Slavië een niet te onderschatten tegen stander. Maar de voorsprong van negen punten 'bij de rust kon tot aan het einde vrijwel onveranderd gehandhaafd blijven Het hangt nu van een eventuele misstap van Brazilië af of de Zuidslaviërs alsnog de finale-groep zullen bereiken. DEN HAAG Het zaterdagmiddag voetbal van de K.N.V.B. is afgelast o.a. in de afdeling Noord-Brabant In augustus nog aan de knie ge opereerd en in het ziekenhuis, nau welijks acht weken later Olympisch kampioen bij het hinkstap-springen met een recordsprong van 16,85 me ter. Wie doet dat de Poolse wereld recordhouder Josef Schmidt na De prestatie van de 29-jarige in Opper-Silezië geboren Schmidt is werkelijk uniek Zijn oudere broer Edward (100 meter in 10,4) haalde hem over om van voetbal naar atle tiek over te stappen. Josef probeerde eerst zijn geluk als sprinter, maar al snel ontdekte men zijn kwaliteit als springer. Naast zij buitengewone aanleg als atleet bezit Schmidt bovendien een gave. die hem tot een sportman van absolute wereldklasse stempelt hij kan zich in de beslissende minuten bijzonder goed concentreren en daar door op het juiste moment tot zijn beste prestaties komen. In Rome werd hij Olympisch kampioen met een sprong van 16,81 meter in 1958 werd hij Europees kampioen en op deze manier werd hij ook in Tokio Olympisch kampioen. Uit schijnbaar uitzichtloze positie kwam hij er toch weer. Zijn wereldrecord van 17,03 is momenteel zelfs in gevaar. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Blozend en lachend stond zij op de tribune, het blonde haar hoog opgestoken. Zij hield de gouden medaille, die haar man enkele minu ten tevoren had ontvangen, voor de lenzen van de fotografen èn toonde hem de nieuwsgierigen om haar heen, die nog nooit van zo dichtbü een Olympische medaille hadden aan schouwd. Mevrouw Snell was overge lukkig. Welk een verschil met daar voor tijdens de wedstrijd. Wat heeft ze 'm geknepen. Want Peter Snell kwam ditmaal wel erg laat met zijn winnende ,,jump". Het was vooral de goede atleet uit Kenia. Wilson Kipru- gut, die voor spanning zorgde. Hij nam wederom als eerste de leiding en trok het veld lopers naar een hoog aanvangstempo. Tweehonderd meter voor de eind streep ging Peter Snell tot de aan val over. George Kerr ging met hem mee, de in de tweede baan lopende Canadees Bill Crothers volgde, terwijl Wilson Kiprugut ingesloten kwam te liggen. Even liet George Kerr, vijftig meter voor de finish, een klein gaat je open en daar wilde de man uit Kenia zich tussendoor wringen, maar Kei'r sloot het gelijk weer af, waar door een kleine botsing ontstond. Kip rugut verloor twee meter, ging buiten om verbeten sprintend veroverde hij toch nog de derde plaats voor de on gelukkige Kerr. Bill Crothers was daarvoor reeds door de finish gegaan, met twee meter achterstand op de rustig omkijkende Snell Wyomia Yus, Edith Mc Quire en Marylin White, drie opvolgsters van Wilma Rudolph. Alle drie behoren zij tot de beroemde „Tennessee Tigerbel- les" van de universiteit waar ook eeni Wilma Rudolph studeerde en die daar de basis legde voor snelle benen. Wie zou het worden? Had Edith Mc Quire niet tijdens de wedstrijd tegen Rusland in Los Angeles getoond de snelste te zijn?. Boekte Wyomia Tyus geen excellente resultaten in de series en de halve finales van de 100 meter in Tokio met een evenaring van het wereldrecord in 11.2 sec? En had Ma rylin White niet eveneens de aandacht op zich gevestigd? Al was er dan niet die sfeer van een dag tevoren, toen Bob Hayes en de snelste zeven sprin ters werden weggeschoten, toch vroeg men zich af, of de Poolse Eva Klo- bukowska misschien voor een verras sing zou kunnen zorgen. In een splin ter van een seconde was Wyomia Tyus weg, opgejaagd door haar land genoten Marylin White en Edith Mc Quire, die naast haar liepen. En toen ging er sen ooooooh door de rijen, want Wyomia Tyus lag voor en gaf deze voorsprong niet prijs. 11.4 voor Wyomia Tyus, 11.6 sec voor Edith Mc- Quire, voor Eva Klobuskowska die derde werd voor Marylin White. Een prachtige finale. De uitslag van de finale 800 meter luidt 1. Peter Snell (Nw-Zeel.) 1.45.1 nieuw Olympisch record 2. Bill Crothers (Canada) 1.45.6; 3. Wilson Kiprugut (Kenia) 1.45.9; 4. George Kerr (Ja maica) 1.45,9 5. Tom Farrell (V.S 1.46.6; 6. Jerry Siebert (VS) 1.47.- 7. Dieter Bogatzki (Did) 1.47.2) 8 Jacques Pennewaert (Belg.) 1.50,5. en Erica Terpstra (vrije slag). De ploeg leiding had het risico moeten nemen Ada Kok voor haar persoonlijke finale van dezelfde avond te sparen en Adri Lasterie op de vlinderslag in te zetten. Vooral Klenie Bimolt en Erica Terp stra hebben ervoor gezorgd, dat men ge enspijt van dit besluit heeft gekregen. De 4.44,1 waren ruim voldoende voor kwalificatie. Het is jammer, onze twee rugslagzwemsters kunnen nog maar steeds niet in de buurt van de 1,10 ko men. Klenie Bimolt en Erica Terpstra zijn 'in echte sprint-vorm. getuige hun tussentijden van respectievelijk 1.18,1 en 1.02,1. Korrie Winkel maakte 1.11,5 en Adrie Lasterie 1.12,4. De Russinnen waren met 4.39,1 (een nieuw Olympisch record) de snelsten omdat Amerika met vier reserve-zwem sters aan de start verscheen. Er is na afloop van deze twee series, die werden bijgewoond door prinses Beatrix, zwaar gerekend door de Nederlanders. Met Ada Kok in de gelederen zal het ruim 6 se conden sneller gaan, maar of een tijd rond de 4,38 voldoende zal zijn voor zil veren medailles achter de zekere gouden van de Amerikaantjes is, vooral na het Russische en Japanse geweld (resp. 4,39,1 en 4.40,6) nog een hele grote vraag. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Er loopt een teleurgestelde atlete rond in het Olympisch dorp. Het is de Russische speerwerpster Elene Gorchakova, die met haar eerste worp tijdens de kwalificatie het wereldrecord met 62,40 meter omver wierp, maar in de middag moest toezien, hoe de Roe meense Micharla Penes de eerste plaats bereikte met 60,54 meter. De Hongaarse Antal Rudas werd tweede met 58,27 me ter en Gorchakova derde met 57,06 meter. Overigens is liet typerend, dat de Russische dames niet verder kwamen dan e-n derde, een vierde en een vyfde Plaats. „li* Jat Elene Gorchakova, de Russische, die in Tokio het wereldrecord speerwerpen verbeterde, maar toch slechts een bescheiden bronzen plak won.

de Stem | 1964 | | pagina 19