DE GAULLE IS WEER THUIS Resultaat weegt niet op tegen de inspanning VS. Latiniteit was zwak argument Woningbouw dient voorrang te krijgen Tanker in brand: benzine vloeit weg Zuid-Amerika (nog) niet loslaten kan de Engeland's nieuwe premier Kerken van liet Oosten horen er bij Vier kinderen bij brand omgekomen Persstemmen over heengaan van Kroestjev De derde man Geen keuze Egyptische prelaat Derde wereld WINKELPERSONEEL WEIGERT VIJFDAAGSE WERKWEEK Uitgever Der Spiegel beschuldigd van verraad Minister Schollen Rechtbank-behandeling Planta-affaire correct Commissie-Schrijvers benadrukt Na aanvaring in Waalhaven PTT-bestelIers (16 a 17 jaar gooiden post weg Kamer wenst voor sport-toto een ton „schoon Onderzoek naar zaak Terruwe Leidse vleesw arenfabriek Toch ontslag voor 60 werknemers Rentekaart moet direct na 1 jan. ingeleverd worden Meer geld voor provinciale instanties DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 (Van onze medewerker dr. K. J. Hahn) Niemand zal kunnen loochenen, dat de reis van het Franse staatshoofd door tien Latijns-Amerikaanse landen een geestelijke en lichamelijke inspanning vroeg die respect afdwingt. Het was wederom een duidelijk bewijs van de ongewone moed waarover de grijze generaal beschikt die zich daarginds in landen begaf, zoals Bolivia, Argentinië, Paraguay, waar revoluties een soort nationale sport vormen. De Gaulle ondernam deze reis met dezelfde vastberadenheid en durf waarmee hij destijds tegen het advies van alle medewerkers en experts de reis door het onveilige, in een dubbele oorlog verwikkelde Algerije ondernam. Ook nu verrastte hij iedereen door de stoerheid en de onvermoeibaarheid die hij bij liet uitvoeren van al zijn plannen toonde. 55 Betrekkelijk kort na een zware ope ratie, nauwelijks meei in staat te lezen wegens een ernstige aantasting van zijn gezichtsvermogen, heeft hij de grote en vermoeiende verschillen van klimaat, de inspanningen van ontelbare protocollaire verplichtingen en de gecompliceerdheid van de politieke toestanden ondergaan zonder een teken van verdriet of onge duld. Een ongewone, een historische prestatie. Het is natuurlijk te vroeg de politieke opbrengst van deze reis met de oorspron kelijke aspiraties van De Gaulle te ver gelijken, het is veel te vroeg na te gaan, wat Frankrijk door deze reis heeft ge wonnen. Het is zonder meer duidelijk dat het persoonlijke succes voor De Gaulle zeer groot was. De bevolking van alle door de Franse president be zochte landen heeft hem een ontvangst bereid zoals die eigenlijk nooit tevoren aan een buitenlandse bezoeker ten deel viel. De Gaulle werd gevierd zoals men in deze Latijnse landen een heros, een grote militaire leider, een moedige man pleegt te vieren en te verheerlijken. Dit s het eerste en het fundamentele ele ment: nergens in de wereld bestaat zo een authentiek instinckt voor een man met durf, die uit niets een machtige po litie weet op te bouwen, nergens is po litiek zo weinig programma en zo zeer persoon leiderschap, durf, profiel als in deze landen Naast dit persoonlijke succes, te dan ken aan een voor deze landen bijzonder geschikte .image", vond De Gaulle een ongewoon gunstig gestemd publick als representant van Frankrijk: het is nu eenmaal een feit dat de Latijns-Ameri kaanse landen, eenmaal bevrijd van het Spaanse juk, de „hispanidad" in taal, cultuur, levenswijze hebben behouden, maar hun politiek en civilisatorisch ide aal is sindsdien Frankrijk geworden: de Franse revolutie, Parijs, de Franse lite ratuur de Franse wijsgeren van Saint- Simon tot Jacques Maritain die vandaag nog het gehele denken van de christelijke politici beheerst. De Gaulle verscheen als de verper soonlijking van deze Franse cultuur die de gehele intellectuele elite van het Latijns-Amerikaanse continent ook van daag nog vormt. Een voorbeeld: een politiek belangrijke groep van Brazi liaanse generaals die in alle recente gebeurtenissen van dit land een be slissende roi heeft gespeeld, heet „Sor- bonne", omdat alle leden in Parys hebben gestudeerd. Frankrijk is tenslotte het tegenwicht t.o.v. de Verenigde Staten, het is een veel zwakker, maar geestelijk rijker land. tegenover de economisch machti ge, met-Latijnse, cultureel minder inspi re, ende „Yankees" Dat psychologisch ook het ..katholieke" land Frankrijk te genover de „protestantse" Amerikanen voordelen bezit is waar, al spelen hierbij de werkelijke religieuze motieven een zeer geringe rol. Frankrijk verscheen dus als een Europees land, als verte genwoordiger van de geestelijke en cul turele oorsprong van Latijns-Amerika, als een stuk van Europa waartoe zich geheel Latijns.Amerika ook nog heden rekent, waartoe het meer meent te be horen dan de Europeanen zelf weten. Frank ijk verscheen dus in De Gaulle aan de Latijns-Amerikanen als de „Derde man", als een welkom alternatief in een psychologische keuze tussen communis me en „Yankees". Tenslotte bewondert men De Gaulle in Latijns-Amerika als de man en de kracht die zich tegenover de mach tige Verenigde Staten zonder grote fi nanciële en militaire middelen durfde verzetten, die zijn eigen weg koos, die zich door Washington niet liet in timideren. Ook dit bezorgde de generaal zeer veel sympathie. Allereerst kan niet worden ontkend dat de economische hulp die Frank rijk te bieden heeft, beperkt zal blijven. Tot nu toe bereikte het handelsvolume tussen Frankrijk en Latijns-Amerika, d.w.z. de Franse importen uit dit con tinent slechts eenderde van de Duitse importen uit Latijns-Amerika, het Franse handelsverkeer met Algerije is twee keer zo groot als dit met La tijns-Amerika. Nog altijd ligt niet alleen U.S.A., maar ook Engeland en zeker Duitsland ver voor Frankrijk in de handelsbetrekkingen van de Latijns-A merikaanse landen met Europa. Èn dit weegt zeer zwaar, want de Latijns- Amerikaanse landen vechten een voor een om uitbreiding van de handel, van de industrialisatie, van de vaak nog zeer bescheiden ontwikkelingsprogram ma's. VATICAANSTAD Aartsbisschop Ghattas van Thebe (Egypte) heen vrij dagochtend in het concilie voor de pa triarchen van de Kerk het recht opge ëist dat zij mede de Paus kunnen kie zen. Mgr. Ghattas had scherpe kritiek op het document over de met Rome ge ünieerde kerken De Egyptische prelaat wilde een ein de gemaakt zien aan de opvattingen, dat de kerken van het oosten iets bijzonders zouden zijn. Zij zijn deel-kerken. net zo als de kerk van de Latijnse ritus (d.w.z. het grootste deel van de Kerk) een deel kerk is. Het is onzin om een apart docu ment te wijden aan de kerken van het oosten Die horen thuis in het schema over de Kerk aldus mgr. Ghattas. Evenals mgr. Doumith van Libanon had ook de Oekraïnse aartsbisschop, van Lemberg, mgr. J. Slipyi, ernstige kri tiek. Mgr. Slipyi werd vorig jaar ja nuari na 18 jaar gevangenschap in Si berië. vrijgelaten en woont thans in Ro me. Hij richtte zich tegen het „gejam mer", dat het aantal gelovigen van de geünieerde oosterse kerken sterk terug loopt. De oorzaak daarvan ligt niet zo zeer in de zware vervolgingen waaraan deze kerken blootstaan, maar veeleer in de houding van de katholieken van de Latijnse ritus. De pogingen van de La tijnse kerk de oosterse katholieken tot haar ritus te bekeren, bedreigen niet al leen de geünieerde kerken, maar brengt ook de r.-k. Kerk zware schade toe Mgr. Slipyi verzocht het concilie aan deze verkeerde handelwijze van de La- ijnse kerk ten opzichte van de oosterse kerken een einde te maken. Mgr. Dou mith wees het document geheel af. (Advertentie) Vervolgens heeft het herhaalde beroep van De Gaulle op de gemeenschappe lijke latiniteit by de leiders van de Latijns-Amerikaanse landen niet al te sterke indruk gemaakt. President Leoni in Venezuela, Belaunde in Peru en de toekomstige president van Chili, Edu- ardo Frei, hebben zonder schroom op gemerkt, dat zij niet op een keuze tus sen Washington en Parijs in zullen gaan wetende dat zy de economische hulp van de U.S.A. niet kunnen missen, verwonderen. Ook voelen de politieke leiders van La- tyns-Amerika al te duidelijk dat Frank rijk nog lang niet geheel Europa Is en dat het hun positie verzwakt, als zij In De Gaulle de leider van de Europees- Amerikaanse latiniteit zouden erkennen. Dat vooral de Spaanse pers erg ver bolgen was over het feit dat De Gaulle het wezenlijke aandeel van de „hispa nidad" in het ontstaan van Latijns- Amerika stelselmatig verzweeg, zij ten slotte slechts aan de rand opgemerkt. Feit is dat de culturele formule van de omvattende latiniteit niet dit enthou siasme verwekte dat De Gaulle kenne lijk had verwacht. President Belaunde van Peru heeft dan ook ietwat iro nisch opgemerkt, dat Latijns-Amerika met het grote aantal Indianen en half bloeden nooit slechts een Latijnse cultuur kan opbouwen. Ook de sympathie voor de grote gene raal, de ,,jefe". de „caudillo", de be vrijder en krachtige leider van een volk, heef£ haar duidelijke politieke grenzen. Bij de nieuwe politieke bewegingen in Latijns-Amerika, dus ook bij de christen democraten. zijn de vele militaire regi mes in Latijns-Amerika in verleden en heden te veel politieke uitdrukking van economische machtsgroeperingen. die vaak ook door Washington gesteund worden. Dit om de bestaande, sociale en economische en politieke structuur te handhaven een structuur die on houdbaar is. Deze militaire regimes zijn in de ogen van de jonge politieke be wegingen een zware rem op dc gezonde politieke ontwikkeling van het conti nent. Dat De Gaulle een dictator als Stroessner in Paraguay zo veel lof toe zwaaide, bewijst dat De Gaulle voor deze hoogst actuele problematiek van Latijns- Amerika geen begrip heeft. Ook hier blijven de politieke kansen van het Gaul listische Frankrijk dus beperkt. Bijft de vraag in hoever Dc Gaulle met zijn meest verreikende politieke vi sie, namelijk de samenwerking tussen Frankrijk en Latijns-Amerika in het ka der van de „Derde Wereld", tussen de grote mogendheden in, werkelijk succes had. Het is niet te ontkennen dat La tijns-Amerika zich zelf ziet als een deel van de Derde Wereld, dat echter cul tureel, geestelijk en voor een deel ook politiek bij het Westen behoort. In het algemeen ka.n worden gezegd dat De Gaulle ook hier veel begrip en veel sympathie voor zijn houding vond. Echter van een werkelijke bereidheid, met De Gaulle in dit opzicht nauw samen te werken kan geen sprake zijn. De Latijns-Amerikaanse landen zyn de U.S.A. niet erg vriendelijk ge zind. ze kunnen de goede relaties met hen echter niet missen, ze zijn te kwetsbaar en te voorzichtig, om zich nu onder de leiding van een andere politieke macht te plaatsen, een macht die economisch niet veel te bieden heeft. Concluderend kan dus worden gesteld dat de reis van De Gaulle een succes was, een beperkt succes waarvan de concrete politieke vruchten niet al te hoog kunnen worden aangeslagen. Zal de generaal, nu naar Europa terugke rend, de formule van de ..derde macht", die hij in het afgelopen jaar op Azië en nu op Latijns-Amerika wilde toepassen, in de komende periode misschien op Europa toepassen? Het zou ons niet AMSTERDAM De drie samenwer kende bonden van winkelpersoneel, de algemene bond Mercurius. de Nederland se christelijke beamblenbond en de ka tholieke bond van personeel in de han del, hebben het voorstel van de midden- standstextielwinkeliers tot regeling van de vijfdaagse werkweek van de hand ge wezen. Zij achten een regeling van de vijfdaagse werkweek van het winkelper soneel zonder extracompensatie voor het ontbreken van vrije zaterdagen niet aanvaardbaar. KARLSRUHE De openbare aankla ger in Karlsruhe heeft de uitgever van het weekblad Der Spiegel. Rudolf Aug- stein, in staat van beschuldiging terzake van verraad gesteld, twee jaar nadat huiszoeking door de politie op de bu reaus van het blad grote beroering in West-Duitsland veroorzaakte. Ludwig Martin, de openbare aankla ger, diende de zaak tegen Augstein in bij het opperste gerechtshof. Ook Conrad Ahlers, de hoofdredacteur van het blad, en kolonel Alfred Martin, destijds officier bij het hoge commando van het Westduitse leger, zijn in staat van beschuldiging gesteld. Martin, die na de huiszoeking werd geschorst, wordt ervan beschuldigd de fensiegeheimen te hebben doorgegeven, welke door Augstein en Ahlers in hun blad werden gepubliceerd in een artikel, waarin de Duitse defensieparaatheid in twijfel werd getrokken. De aanklacht tegen Augsteins broer. Josef. een in Hannover gevestigde advo caat, en Paul Conrad, honorair consul- generaal van Tunesië in Duitsland, is in getrokken. Beiden waren ervan verdacht de tussenpersonen te zijn geweest, die Martin in contact zouden hebben ge bracht met de redactie van Der Spiegel. De nieuwe Britse premier en leider van de Labour-partij, Harold Wilson is geboren in Huddcrsfield in het graafschap Yorkshire en studeerde in Oxford. waar hij magna cum laude slaagde. Als 21-jarige knaap doceerde hij reeds economie, als assistent van professor Beveridge. Daarna trad hij in overheidsdienst, waar hij snel promotie maakte. Het distric* Orms- kirk in Lancashire vaardigde hem in 1945 af naar het Lagerhuis. In 1947, toen Wilson 31 jaar oud was, werd hij minister van handel in de regering van Clement Attlee. Dat bleef hij drie en een half jaar, totdat hij in april 1951 samen met Aneurin Bevan leiding gaf aan de be roemde „rebellie binnen Labour". Het debat ging over de Nationale Gezondheidszorg. Bevan en Wilson traden uit de partij uit protest tegen het standpunt van de partijleiding, dat de burgers in elk geval een klein deel van de kosten van de Gezond heidsdienst zelf moesten betalen Wilson staat bekend als een linkse socialist, wiens grootste sympathie uitgaat naar de linkervleugel van de partij. Hij is er echter in geslaagd zich niet met de linkervleugel te doen vereenzelvigen en heeft van deze wijsheid nu de vruchten geplukt. Met Brown, de exponent van de rechter vleugel, had hij tevoren eerr gentle mens agreement gesloten wie van ons beiden ook gekozen wordt de ander zal zich aan hem onder werpen. Wilson heeft twee zonen, Robin (19) en Giles (15) die behoren tot zijn trouwste supporters. SNEEK Bij een brand in een woon huis aan de Oosterkade te Sneik zijn vier kinderen om het leven gekomen. De ouders, de heer en mevrouw Post, wa ren afwezig. De kinderen variëren in leeftijd van vijf tot één jaar. De moeder was tegen negen uur bij een kennis langs gegaan om vandaar uit haar man op te halen aan de fabriek waar hij werkte. Toen zij beiden om kwart over tien thuis kwamen, stond het huis in brand. Een koffiepot, die op een klein elektrisch pitje stond, is drooggekookt en dwars door de theetafel op de vloer terecht gekomen. waardoor de brand is ontstaan. De ijlings gealarmeerde politie trachtte nog de kinderen te redden, maar door de uitslaande vlammen en de sterke rook ontwikkeling slaagde men daar niet in. Een der agenten liep ernstige brand wonden op aan zijn rechterhand. De kinderen zijn vermoedelijk door de rookontwikkeling gestikt. Het zijn de vijfjarige Neeltje Fokje, de vierjarige Jeltje Ietje, de tweejarige Fokje Rinske en de een jaar oude Auke Iemke. De benedenverdieping van het huis* is volledig uitgebrand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister "chol- ten (Justitie) is er geen reden aanwezig voor een gevoel van onbehagen over de gerechtelijke behandeling van de zoge naamde „Planta-affaire" De bewinds man zegt dat „de bevoegde rechter in alle instanties van deze zaak heeft ken nis genomen" Hij is niettemin bereid aan de vaste commissie voor justitie en volks gezondheid uit de Tweede Kamer ver trouwelijk de stukken te verschaffen die op deze zaak betrekking hebben. Aldus blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen hierom trent van het Tweede-Kamerlid mevrouw Singer-Dekker (PvdA). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dank zy het snelle ingrijpen van de Rotterdamse brandweer is gisterochtend in alle vroegte in de Waalhaven een catastrofale brand voor komen. Het vuur ontstond na een aan varing tussen de Zwitserse binnentanker Erica en de Gebro II. De tanks van de Erica raakten lek en een grote hoeveel heid brandende benzine verspreidde zich over het wateroppervlak. Een brandweerman seinde door zijn mobilofoon: „Hij (het schip) staat in lichte laaien van voor tot achteren". De ze mededeling bracht brandweer en ha venautoriteiten in rep en roer. Onmid dellijk werd de haven voor een groot deel afgezet omdat aan de mededeling was toegevoegd, dat de benzine in grote stro men uit de opengescheurde tanks vloeide. Dc Erica, die niet in zinkende toestand verkeerde, dreef met de kop van het schip naar de Sluisjesdijk in de richting van de radarpost, die zich op het land- hoofd van de ingang van de Waalhaven bevindt. Van verschillende kanten scho ten de met waterkanonnen toegeruste havenblusboten toe. Een blusboot nam de vier opvarenden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oplossing van het woningvraagstuk is geen middel ten dienste van de conjunctuur, maar een af zonderlijk doel van onze nationale poli tiek. Binnen de bouwsector moet meer dan voorheen prioriteit gegeven worden aan de woningbouw. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een in opdracht van het centrum voor staatkundige vorming gemaakte rota van de commissie-Schrijvers onder de titel „Het woningbeleid, een uitzicht". De belangrijkste conclusies houden in a. Uitgangspunt voor de opheffing van de woningnood is niet de bestaande capaciteit, maar de behoefte. b. De subsidiëring van de woning bouw moet fundamenteel worden gewij zigd. c. Op langere termijn moet worden gestreefd naar een evenwicht tussen vraag en aanbod. d. Directe en indirecte overheidshulp ter aanmoediging van de kunststof- en stedebouwresearch is gewenst. Daardoor zullen volgens de nota meer woningen worden gebouwd en zullen ook de kos ten relatief dalen. e. Structureel gezien moet naar ver hoging van de kwaliteitsnorm worden gestreefd. De door de commissie bepleite voorrang van de woningbouw binnen de bouwsec tor impliceert volgens de nota op korte termijn een verzwakte investeringsmoge lijkheid voor het overige bedrijfsleven. De investeringspolitiek van de overheid dient daarop gericht te worden. Dit zal voor bepaalde sectoren een verminderde bedrijvigheid tot gevolg hebben. De com missie-Schrijvers verwacht echter dat de totale economische groei hiervoor op lan gere termijn bezien een compensatie zal bieden. Over het huur- en subsidiebeleid merkt de nota op, dat de woonkwaliteit van de na de oorlog gebouwde woningen van dien aard is, dat deze onvoldoende toe komstwaarde hebben. Er zullen dan ook zodanige kwaliteitsverbeteringen moeten worden aangebracht, dat de huren toch betaalbaar zijn Dit te verzuimen is vol gens de nota alleen reeds vanwege het grote aantal nog te bouwen woningen ontoelaatbaar. Om het kostenvraagstuk in zijn kern aan te pakken, zal volgens de nota een subsidievorm moeten worden gecreëerd, die via de rente loopt (de rente maakt 60—70 pet. van de aanvangshuur voor nieuwbouwwoningen uit). Naast de las tenverlichting wordt dan eveneens ruim te gevonden voor kwaliteitsverbetering. De gemeenschap draagt op deze wijze de lasten voor een algemeen belang. Door rentesubsidie zullen woningen van goe de kwaliteit toch een relatief lage huur doen, aldus de nota-Schrijvers. Behalve deze rentesubsidie zal er ook een vorm van automatisch aflopende subsidies moe ten worden gecitëerd. Dit teneinde niet langer subsidies te verstrekken dan strikt noodzakelijk is en een basis te leggen voor een geleidelijke vrijmaking van de huren. BUSSUM De P.T.T. te Bussum, die enige maanden geleden een vier tal jongens van zestien a zeventien jaar. waarvan drie woonachtig in Weesp en een in Nigtevecht, bij de besteldienst heeft aangenomen kwam gisteren tot de ontdekking dat deze jongens ongeveer van half september af grote hoeveelheden post niet heb ben rondgebracht, doch weggewor pen hebben bij de Ronduitweg bij een vestinggracht in Naarden. Een meisje van acht jaar vond dezer dagen bij die weg een aantal poststukken, welke zij bij de politie bracht. Een door de politie en de postale recherche ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat bij die vesting vele bundels poststukken waren neergeworpen. Het waren zowel brieven als drukwerken, waar onder kostbare platen. Ook waren er rekeningen, afschrijvingen van giro's en spaarbankboekjes bij. Men zal trachten de post te reconstrueren om ze alsnog bij de geadresseerden te bestellen. Uit het voorlopig onderzoek is ge bleken dat één van de jongens vrij wel alle post wegwierp, in plaats van rond te brengen. De drie anderen gooiden voornamelijk de zogenaam de huis-aan-huis stukken weg. 55 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is van mening, dat de maximum-prijs bij sportprijsvragen 100.000 gulden „schoon" moet worden. Dit blijkt uit een amendement, dat een zestal leden nu reeds heeft ingezonden op de wet op de kansspelen, die dinsdag 27 oktober in de Kamer aan de orde komt. In het wetsontwerp was blijkens de toelichting van de minister van Justitie bepaald, dat de maximum-prijs van de sporttoto weliswaar 100.000 gulden zou mogen worden (in plaats van de thans geldende 50.000 gulden), maar dat op dit bedrag 15 pet. loterijbelasting in minde ring zou worden gebracht, dit om een gelijktrekking met de situatie bij de staatsloterij te bereiken. De zes Kamer leden willen nu via een amendement, dat „een deelnemer aan prijzen in een prijs vraag in totaal niet meer dan een bedrag van 100 000 mag ontvangen na aftrek van daarover verschuldigde belasting' Het amendement is ingediend door de PvdA-leden Voogd en Oele. de KVP'ers Baeten en Aalberse en de VVD'ers mevr. Van Someren en mevr. Stoffels-van Haaf ten. van de in nood verkerende Erica aan boord. Gehuld in crashpakken. die be schutting bieden tegen de grote hitte, gingen de brandweerlieden aan hoord van het getroffen schip. Nog voor de boot met blusschuim, het meest afdoende mid del tegen benzine- en oliebranden, aan wezig was. hadden de brandweerlieden het vuur al met de waterkanonnen ge doofd. Insiders stonden hier versteld van. Zeker, omdat het zo snel was ge schied. Nog bleef de benzine uit een der getroffen tanks stromen, reden waarom enkele politieboten met blauwe zwaai- lampen een ruim gebied rond de Erica afzetten. De Erica werd na het blussen naar de kade aan het Caltex-terrein gesleept. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provinciaal der jezuïeten in Nederland, pater J. P. Terp stra s.j., stelt een onderzoek in naar de affaire-Terruwe, naar aanleiding van de opening van zaken die de katholieke Nijmeegse psychiater dezer dagen van haar reeds jarenlang slepende zaak heeft gegeven. „Uiteraard ben ik doende een onderzoek in te stellen", aldus pater Terpstra. „maar het is te vroeg om te zeggen wat ik met mijn bevindingen zal doen Met verbazing heb ik in „De Volks krant" gelezen dat het mijn bedoeling zou zijn de resultaten van het onderzoek te publiceren. Dat staat zeer beslist niet vast". LEIDEN De 45 mannelijke en 15 vrouwelijke personeelsleden van de n v Vleeswarcnconservenfabriek Vianda te Leiden hebben van de te Amsterdam wo nende Duitse directeur A. Kruger aan zegging gekregen dat hun indertijd per 16 oktober bij het gewestelijk arbeids bureau aangevraagde ontslag gehand haafd blijft. Er waren de laatste tijd besprekingen gevoerd over voortzetting van het bedrijf doch deze blijken toch op niets te zijn uitgelopen. Er werd de laatste dagen reeds niet meer geproduceerd. Gisteren hebben alle werknemers het loon voor de gehele week ontvangen. De vakbon den hebben de werknemers aangeraden maandag aanstaande gewoon op het werk te verschijnen, aangezien de bonden de rechtvaardigheid van het ontslag niet erkennen. In aansluiting op reeds eerder hierom trent verschenen berichten verzoekt de Raad van Arbeid te Breda ons nog liet volgende mede te delen. Indien de wet tot beëindiging van de premiebeta ling krachtens de Invaliditeitswet tot stand komt behoeven nog slechts rente zegels te worden geplakt tot en met de week waarin 31 december 1964 valt Di rect na I januari a.s. dienen dus'alle rentekaart bü de Raden van Arbeid te worden ingeleverd. Voor de in omloop' zijnde rentekaar- ten welke overeenkomstig de daarop aangegeven geldigheidsduur in november of december van dit jaar moeten wor den ingeleverd zouden dan voor een pe riode van slechts enkele weken weer nieuwe rentekaarten moeten worden uit gereikt. Dit kan vermeden worden door de in november en december 1964 ver vallende rentekaarten niet op de ver valdag in te leveren maar deze kaarten ook te gebruiken voor het plakken van de over de maanden november en of december nog verschuldigde zegels het geen voor alle daarbii betrokken partij en een belangrijke werkbesparing zal be tekenen. We kgevers en verzekeiden die in het bezit zijn van rentekaarten 'wel ke in november en december 1964 ver vallen, wordt daarom verzocht deze kaarten vooralsnog in hun bezit te hou den en daarop te plakken tot en met de week waarin 31 december 1964 valt, waarna deze rentekaarten begin janu ari 1965 bij de Raad van Arbeid dienen te worden ingeleverd. Voor het bijplakken van deze zegels dus ten hoogste 9 stuks, kan de beno digde ruimte gevonden worden aan de binnenzijde van de rentekaart, tw door 8 zegels naast vakje 52 en nog 1 zegel gedeeltelijk over en op een andere ze gel te plakken. Met het oog op de ma chinale verwerking van de rentekaarten wordt dringend verzocht geen zegels op de achterzijde van de kaart te plakken. Indien de in de aanvang bedoelde wel onverhoopt niet tot stand komt zullen vanzelfsprekend maatregelen worden ge troffen teneinde continuering van de pre miebetaling te verzekeren. HET HEENGAAN van Kroestjev heeft maar weinig; bladen ver leid tot spectaculaire uitspra ken over de achtergrond van dit opzienbarende nieuws. De meeste nemen een afwachtende houding aan en wagen zich nau- welks aan voorspellingen over de koers, die het Kremlin zal gaan varen nu er twee nieuwe schippers op de brug staan. HET VRIJE VOLK schrijft: het ziet er naar uit dat er een soort paleisrevo lutie is geweest, zoals de Russische geschiedenis er zoveel kent. Dat is een kwade zaak voor de politieke stabiliteit van een land. Het valt op dat ook nu weer, net als na de dood van Stalin, getracht wordt te komen tot een verdeling van de hoogste macht. Kroestjev had die macht na enkele jaren weer samengebracht bij hem alleen. Hij kon dit doen omdat hij de sterkste bleek te zijn. Nu zijn anderen de sterksten gebleken. Ook hun lot is geheel afhankelijk van de steun die zij in de top van het machtsapparaat vinden. Zo is 't thans nog, tien jaar na Stalins dood. DE TELEGRAAF meent dat de libera lisering, die Kroestjev in Rusland doorvoerde, zeker niet aan hem al leen te danken was. „Een hogere ontwikkeling van het Russische volk is niet verenigbaar met een terreur- regime. Het. is niet in te zien dat welke opvolger dan ook deze ont wikkeling in belangrijke mate zal kunnen terugdraaien". Overigens, aldus het blad, heeft Brezjnev voorlopig nog geen gezag en zijn tegenstanders zullen niet aar zelen elke kans te benutten om zijn plaats in te nemen Een min of meer scherpe koersverandering blijkt voor de toekomst tot de mogelijkhe den te behoren. Het ALGEMEEN DAGBLAD consta teert dat zeventig jaar blijkbaar te oud is voor een man die de Sovjet- Unie en haar aanhang door de be wogen wateren van het wereldcom munisme moet sturen. „Het einde van Kroestjevs politieke loopbaan komt op een ogenblik waarop de communistische wereld in de groot ste verwarring verkeert en het is de vraag of zijn heengaan voldoende zal zijn om aan die verwarring een einde te maken". DE WAARHEID gaat ook nu weer mef de eerste prijs strijken. „Vanuit alle hoofdsteden in de wereld", aldus het blad. „stromen de commentaren en reacties op het belangrijke nieuws binnen. Wat hun toon of strekking ook is: zij bewijzen nogmaals en ten overvloede hoe groot de betekenis is van de Sovjet-Unie als eerste en machtigste socialistische staat". Geen woord ten goede of ten kwade van de afgezete premier. HET PAROOL schrijft onder het kopje „Vervaarlijk doorzichtig": „Het schouwspel blijft opzienbarend, het gebeuren vervaarlijk. Moord en dood slag is er echter niet aan te pas ge komen: althans tot dusver niet. Er zijn wel aanwijzingen dat wordt ge poogd het daartoe ook niet te laten komen. De revolutie is al haast vijf tig jaar oud, en zijn kinderen van de tweede generatie hebben geen lust er nog door te worden opgegeten. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT constateert: Zijn tegenstanders zijn niet meer oude rivalen uit het stalinistische tijdperk, maar mannen van een volgende generatie, die aan gemerkt waren als medestanders van Kroestjev, mannen van wie men kan aannemen dat zij in grote lijnen de zelfde visie op de problemen hebben. Is deze groep ongeduldig geworden? Zien wij nier alleen een strijd om de macht of spelen er nog andere factoren doorheen, zoals een onbe hagen met de wijze waarop Kroestjev bepaalde problemen behandelt? In L'AURORE, het uiterst rechtse Fran se blad. schrijft Robert Bony, dat het in de lijn der verwachtingen ligt dat Kroestjevs opvolgers zich heel wat terughoudender zullen bétonen dan hun voorganger. „Wij menen echter niet", zegt hij, „dat de Sovjet-Unie onder de nieuwe machthebbers weer zal worden wat zij onder Stalin was". LE FIGARO meent dat Kroestjevs af treden mogelijk is veroorzaakt door een aanzienlijk verlies aan invloed In de laatste maanden. Tegenstanders van de voormalige Russische premier en partijleider zouden hem in de af gelopen weken tevergeefs hebben aangeraden de voor december aan gekondigde bijeenkomst van de com munistische partijen uit te stellen. De FRANKFURTER ALLGEMEINE waagt zich niet aan voorspellingen, maar stelt wel nadrukkelijk vast dat het einde van de periode-Kroestjev in elk geval van grote betekenis is voor de Sovjet-politiek, het hele communistische kamp en vooral voor hel conflict met Peking en de ver houdingen tussen Rusland en de Ver enigde Staten. Volgens de DAILY EXPRESS heeft dc gehele wereld ..het nieuws met droef heid vernomen" Het blad sprak de hoop uit dat de leiders die Kroestjev zijn opgevolgd „zich zullen spiegelen aan zijn wijsheid en menselijkheid, nu zij eenmaal de vruchten van rust en welvaart geproefd hebben". GOES Het Economiscr Technolo gisch Instituut voor Zeeland en het pro- mciaal opbouworgaan Stichting Zeeland 'lebben het provinciaal bestuur om ho gere subsidies gevraagd. Het ETI heeft over 1964 een verhoging \an f 39.575.- en voor 1965 een verho ging van f 62,000.- gevraagd. G. S. kun nen zich hiermee verenigen. De subsi dies voor 1964 cn 1965 zijn nu gebracht op respectievelijk f 124.575,. en f 147.000. De Stichting Zeeland heeft verhogin- fen van het subsidie gevraagd over 1963, 1964 en 1965. In alle drie gevallen blij- ^en G. S. met hun subsidievoorstel aan de Staten onder de gevraagde bedragen. Enerzijds vinden G. S. het niet urgent dat de Stichting Zeeland voor toekomsti ge onderhoudskosten van het gebouw van de stichting reserveert, anderzijds menen zij dat de stichting het geringe tekort over 1963 uit eigen middelen kan dekken. De Staten zal nu worden voorge steld voor 1964 en 1965 respectieveliik f 123,575.-- en f 143.250,000 voor de Stich ting Zeeland uit te trekken.

de Stem | 1964 | | pagina 15