Papier voor UW pen ONZE PUZZEL PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. Chemische afvalstoffen verbranden, niet lozen OP 64 VELDEN AEG 21 21 VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Op/* ossmg Strijken kan nog gemakkelijker m rstoom AtU strijkijzer Ir. Buschmann bepleit: W. J. MUHRING - Op route van Johnson Weer man met geweer gepakt Radio Televisie w rm tu Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 DE TROUBADOUR Het lange wegblijven van het afgrij selijke beeldhouwwerk dat een trouba dour zou moeten voorstellen, op 21 juli 1.1. op de Havermarkt werd geplaatst en enige dagen daarna tijdelijk werd weggenomen met het oog op de bier feesten, had bij vele Bredanaars de stille hoop gewekt dat het toch wel voor goed zou wegblijven. Deze hoop werd echter de bodem in geslagen door het bericht in ,,De Stem'' van 9 dezer waarin is vermeld, dat deze „Troubadour" weliswaar naar Orange is verhuisd doch dat t.z.t. een eender exemplaar op de Havermarkt zal verrijzen. In het bericht van 22 juli heette het: „Deze troubadour, die de tolk wil zijn van de gevoelens van vriendschap die de Unie van Oranjesteden verbindt terwijl in het bericht van 9 oktober wordt gezegd: „De Troubadour beoogt het lied van de vriendschap te zingen tussen deze vier Oranjesteden" (Breda, OrangeDillenburg en Diest). Wat zal zulk een Troubadour een schoonklinkend stemgeluid produceren! En welk een attractie voor de inwoners dier steden en toeristen! Jammer dat niet gewaagd wordt van „begeleiding van het Concertgebouworkest". Interessant was het te luisteren naar de reacties van het publiek toen een zelfde beeld in de etalage van de Fa. Peek Cloppenburg stond: a ,,Wat een monster", b „Nou kunde goed zien da we van de aopen afstamme". c ,,Moet dat nu een troubadour voorstellen? het lijkt meer op een zeeleeuw", d „Laat zè de Oranjesteden voortaan maar „apensteden" noemen" enz. enz. enz. Wie bepaald in Breda of en waar dat griezelige geval geplaatst zal worden? Heeft de Gemeenteraad hierin ook iets te vertellen? Is het wellicht een onder onsje dat zonder meer aanvaard wordt? Is de gemeentelijke schoon heidscommissie hierin gekend? Vragen die m.i. ter voorlichting van de Bredase burgerij toch wel een antwoord waard zijn. Ik ben ervan overtuigd dat velen met mij naar reacties op deze ontboeze ming uitzien in „Pap'2r voor uw Pen". BREDA MERTENS DUITSE WEEK Nog maar enkele dagen geleden werd het „merkwaardig" genoemd, dat na bijna twintig jaar in Rotterdam nog verzet rees tegen het houden van een Duitse week. Het is dezelfde verbazing, die ik in 1938 derhalve kort voor de Tweede Wereldoorlog ondervond, toen ik in Dinant een groot monument zag met de woorden „N'oublions jamais". Hoe is het mogelijk, dacht ik toen, dat de Belgen na 20 jaar die meer dan hon derd moorden uit 1914-1918 in hun stad nog niet zijn vergeten. De latere jaren hebben wel duidelijk gemaakt, wat er daar in die Maasstad werd bedoeld. Voor heel veel mensen is het beslist nog te vroeg om nu maar net te doen, alsof er niets gebeurd is. De arrogante manier waarop vele Duitsers in ons land hun Wirtschaftswunder menen te moeten vieren, is beslist niet geschikt om tot een betere verstandhouding te komen. En als men dan terecht in de Beyerd wordt herinnerd aan de bezet- tingsterreur, komt daaroverheen het bericht, dat de voormalige Generaal der Flieger, Friedrich Christiansen, Wehrmachtsbefehlshaber in Den Nie- (Advertentie) derlanden ereburger van Sleeswijk-Hol- stein is geworden. In diezelfde week ziet het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-Po litieke Gevangenen (Expogé) zich ge dwongen niet meer deel te nemen aan plechtigheden in West-Duitsland, waar slachtoffers van de nazi-terreur worden herdacht; reden: inspecteur-generaal van de Bundeswehr was aanwezig bij een dergelijke plechtigheid, deze mili tair bleek een leidende rol te hebben bij het bombardement van Rotterdam in 1940. En nogmaals in diezelfde week durft een Duitse advocaat nog steeds het „Unschuldig" uit te spreken. Zolang dit nog gebeurt, zijn „Duitse weken" niet dringend nodig. En laat dan alle holle frasen over Europese samen werking achterwege, zolang de ministers het over die vorm nog lang niet eens kunnen worden. BREDA Rotterdammer „SPORT" Ik heb dit woord tussen haakjes ge zet en ik geloof wel dat vele tv-kijkers het hier mee eens zijn die de Cup wedstrijd van Anderlecht hebben ge volgd op het scherm. Wij hadden alles hiervoor laten staan, die nog snipper dagen had, nam een vrije middag, want zo'n pracht wedstrijd mocht men toch niet missen. Toch kwamen wij er allen bedrogen mee uit, want wat daar in het stadion werd vertoond, had niets, maar dan ook niets met sport te ma ken. Ik geloof wel dat het betaalde voetbal op het verkeerde pad is, de KNVB richt brieven aan de clubbestu ren, om de spelverruwing tegen te gaan maar zolang er op het voetbal veld nog zulke voetbalvlegels rond 'blijven lopen, waartegen de scheids rechter niets durft te doen, zal het van kwaad tot erger lopen met onze mooie voetbalsport. Als in de lagere regionen van de KNVB een speler na durft te trappen en b.v. een speler durft te slaan, staat hij zeer zeker een 6-tal weken buitenspel, maar bij de profs, gaan ze op de vuist of het een boks wedstrijd is, en de scheidsrechter laat zulke spelers rustig verder mee spelen. Daarom moet ook in de hoogste klasse, danig het mes er in gezet worden, als ze buiten hun voetbalboekje gaan, ook al heet zo'n speler b.v. Lippens of van Himst. Zachte heelmeesters maken nog steeds stinkende wonden, en door het veld uitzenden van bekende spelers zal de betreffende scheidsrechter laten zien dat hij niet bang is voor b.v. 50.000 toeschouwers, eerst dan kan onze voetbalsport, gered worden van de on dergang, die ze nu zeer zeker tegemoet gaat. DONGEN J. S. OPSLAGPLAATS OF PARKEERTERTEREIN Ieder die in de Teteringenstraat komt, zal moeten toegeven, dat daar een mooi parkeerterrein is aangelegd, wat werkelijk in een behoefte voorziet. Jammer is echter, dat dat parkeer terrein wordt misbruikt voor het op slaan van vieze onooglijke karretjes, die nooit gebruikt worden dus ook nooit van hun plaats komen, wat toch niet de bedoeling is van een parkeerterrein. Hopelijk wordt hier nu iets aan gedaan zodat we niet meer het zicht hebben op die vieze wagentjes, waaraan velen zich ergeren BREDA. EEN BEWOONSTER VAN DE TETERINGENSTRAAT ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM «cjSÜÏ?. Horizontaal: 1 deel v.h. valken, 4 lof dicht, 6 etensbereider, 8 als volgt, 10 dierengeluid. 11 mannelijk dier, 12 te leurgesteld. 13 vruchtbare plaats, 15 op de wijze van. 17 grote bijl, 19 zuivelpro- dukt 21 toestand van rust, 23 ijzerhou dende aarde, 24 gids, 26 plaats a.d. Lek, 28 deel v.h. varken. 29 meisjesnaam, 31 vaartuig, 32 jongensnaam, 33 boos. 35 spoedig, 37 plaats in Noordholland. 38 verheugd, 40 scheepseigenaar. 41 bast, schil, 43 verdriet, 45 moed. 47 herkau wer 49 dwaas, 50 seconde. 51 Engels voegwoord, 53 keukengerei, 54 plaats a.d. Rijn. 56 hoofdtooi, 58 mannelijk dier, 59 unieke, 61 feestdos, 63 zijrivier v. d. Do- nau, 65 Europeaan, 66 meisjesnaam, 68 streep, 69 Frans lidwoord,. 70 als onder, 72 bijwoord, 73 ijle stof 74 Europeaan, 75 bergplaats. Verticaal: 1 zangnoot, 2 dikke stok, 3 vogel, 4 familielid, 5 plaats in Duits land, 6 scheepvaartmaatschappij, 7 reeks onder elkaar, 8 verbrandingsrest, 9 lied. 14 krantenjongen, 16 vulkanische stof, 18 gebak. 20 herkauwer. 21 treiter, 22 tweetal. 25 majeur. 27 plaats i.h. Gooi, 28 plaats in Zuidlimburg, 30 dun, 33 eenh. v. stroomsterkte, 34 lichaams vocht, 36 plaats o.d. Veluwe, 38 her kauwer, 39 dunne, 42 lidwoord, 44 glad, 46 iedere, 48 vrouwelijk dier, 50 jon gensnaam, 51 vriendin (Fr.), 52 aanw voornaamw., 53 deel v. d. jas, 54 ko ningin (Fr.). 55 enig. 56 hoofd (Fr.). 57 leeftijd (Eng.), 60 gewas, 62 indien, 64 rendement, opbrengst, 67 heer (afk.), 71 deel v. d. bijbel (afk.). Linker deel: Horizontaal: 2 zomer, 7 on, 9 bank, 10 don 12 kracht, 14 tat, 16 sir, 17 ia 19 engel 20 ol 22 po. 23 larve, 25 dm, 26 olm, 27 roi, 29 hartig, 32 eva, 33 ceel, 36 ma, 37 hallo. Verticaal: 1 wodka. 3 ob, 4 macht, 5 er, 6 ï'ko, 8 nor, 11 natie, 13 carnivoor, 15 talon 17 iep 18 soldij, 21 lam, 24 elite 27'ratel, 28 egaal, 30 ivm, 31 ach, 34 ca, 35 11. Rechter deel: Horizontaal: 2 tante. 7 ir, 9 reet, 10 nut 12 kiezel. 14 tal, 16 urn, 17 le, 19 adres 20 aa 22 st.. 23 droog, 25 em, 26 ora, 27 pro, 29 meteen, 32 neo. 33 lier. 36 re. 37 garde. Verticaal: 1 links, 3 ar, 4 netel, 5 te 6 ets 8 rui, 11 tetra, 13 zandvoort, 15 geste' 17 les. 18 kader. 21 arm, 24 groen, 27 peter, 28 snoek, 30 eer, 31 alg. 34 ia, 35 rd. LOURDES In het begin van dit jaar hebben wij in Breda enkele Lourdes-dia-avonden gehouden. De opbrengsten van deze avonden worden besteed aan gratis be devaartreizen voor langdurige zieken en-of invaliden, die deze toch altijd dure reis nooit 'zelf zouden kunnen be kostigen. Wij brengen u, zelf geyangen door „het wonder van Lourdes" in kleur en beeld Lourdes thuis. Het achter ons liggende seizoen konden wij ruim 50 avonden geven waarbij wij bijna 3000 mensen hetzij opnieuw hetzij wederom kennis konden laten maken met deze grote bedevaartplaats. Zes langdurige zieken hebben vorige maand op „onze" kosten deze onver getelijke reis mogen maken. Dit was het resultaat van een moeizaam stukje lekenapostolaat. Ons doel is om het vol gend jaar een groter aantal zieken te kunnen uitsturen. Hiervoor is het echter noodzakelijk, dat wij voorstellingen kunnen geven. Het programma dat wij brengen is geschikt voor alle soorten tehuizen, ver enigingen en scholen. Naast de ont spanning brengt het klankbeeld u in de werkelijke sfeer van de plaats, waar zovelen zich geestelijk konden sterken van, „Lourdes de plaats, waar de He mel de aarde raakte". Ons werk kan slechts een succes blij ven door de hulp van hen, die een goe de verantwoorde avond moeten verzor gen. Ons adres luidt: Zijdewindestraat 71b te Rotterdam, Avonds zijn wij ook telefonisch te bereiken onder nummer 010-124893. Graag zullen wij u alle in lichtingen verstrekken welke u hebben wilt. ROTTERDAM B. N. VRIJVOGEL - C. v.d. POLL SHOWEN SHOW Op de finale van dit festival om de grote prijs van de Baronie d.d. 10-10-'64, werden de eerste prijzen voor solisten en ensembles toegekend aan resp. Milco Sky en The Skyriders. De grote prijs van de Baronie werd eveneens aan Milco Sky uitgereikt. De uitspraak van de jury is bindend, zodat hierover niet kan worden gedis cussieerd en-of gecorrespondeerd. Niemand zal het ook in zijn hoofd halen dit te doen. Ik kan echter niet nalaten mijn me ning omtrent de toekenning der prijzen naar voren te brengen. De eerder genoemde prijswinnaars waren muzikaal- en zangtechnisch be keken, beslist de toegekende prijzen niet waard. Volgens mij werden hun de eerste prijzen toegekend voor hun „show" (schreeuwen en bieren sprin gen op en over het podium, kortom gek doen). Welke prijs zou Dave Cooke gekregen hebben voor zijn „show", zijn ,,gek doen" tijdens de pauze, waar een ieder zich tranen om gelachen heeft. Het jaarlijks terugkomende festijn in Terheijden, dit muziek, en zangfestival voor de grote Baronie-prijs, zou voot- taan genoemd moeten worden inter nationaal „show" festival („gek doen" festival). Amateurs op muziek- en zanggebied zoals bv. Mieke v. Gooi, de fam. v. d. Besselaar zouden dan be slist niet mee moeten doen aan deze shows. Deze amateurs doen er beter aan te komen met hun muziek en zang op fes tivals, waar inderdaad waardering is voor muziek, voor zang en de ,,show" een bijkomstigheidje. BREDA C GEMEENTE W ORDT BASTION Het ongelooflijke is werkelijkheid ge worden. Was voorheen de Dienst So ciale Zaken en haar directiekamer een ondoordringbaar bastion, sinds de raadsvergadering van woensdag j.l., dreigt de gemeente Breda zelf zo'n bastion te worden. Van buiten de nieuw opgetrokken stadswallen mogen wij de opmerking maken, dat zo'n grote stad als Breda toch recht heeft op het bezit van een „bastion". Niet een meer maar ook geen minder. Een bezorgde KVP'er. CORRESPONDENTIE Wil de schrijver van een brief over de Terheijdense wethouderskwestie zijn naam en adres aan de redactie be kendmaken? Wij kunnen geen anonie me brieven publiceren. Redactie. GRAND GALA Naar aanleiding van uw artikel van maandag 5 oktober j.l. „Grand Gala '64 een feest van de middelmaat" het volgende Dit schrijven vind ik schandalig. Hebben uw verslaggevers niets beters te doen dan deze personen, die op de Grand Gala '64 toch allemaal hun best hebben gedaan, overal voor uit te ma ken? U schrijft o.a.: Wat hadden de orga nisators voor toen zij Gert Timmer man contracteerden met in fel rood gestoken vrouw Hermien? Had zij mis schien eerst bij u móeten komen vra gen hoe zij gekleed moest gaan? Ik ge loof niet dat de kleding die zij draagt uitwerking heeft op haar zang. U schrijft verder: ,,Eèii duo dat muzikaal gesproken nauwelijks ingezongen is". Als u van mening bent dat u het beter zou kunnen, waarom gaat u dan hun plaats niet innemen voor het voetlicht? Verder: „rozenplukker René Carol". Waaraan heeft hij deze naam te dan ken? Enkel omdat in Rote Rosen en Bianca Rosa het woord rozen voor kwam? Luistert u in het vervolg naar zijn grammofoonplaten, dan zult u mer ken dat hij heus niet altijd de bloem bezingt, ondertussen zal ik erover na denken, hoe ik u zal aanspreken als ik ooit met u in contact mocht komen. „Valse Rex Gildo overtroefd door Gitte, de spitsafbijtende Geschwister Jacob, die met de paar maanden dat zij voor het voetlicht staan, niet in dit programma thuishoren".. Ik vraag mij af waarom niet, ze waren leuk en ston den niet aan de microfoon vastgekleefd en was Rex Gildo vals? Uw commentaar dat vind ik vals. Hebt u misschien iets tegen Duitsers of Duitse zang? Ik hoop dat u in het vervolg uw commentaar geeft als het werkelijk no. dig is maar niet op deze personen die hun bést hebben gedaan om zoveel mo gelijk harten te veroveren onder onze Nederlandse bevolking, en naar ik hoop hierin geslaagd zijn, hiervan ben ik trouwens vast overtuigd, en ik hoop dat ze in de toekomst nog veel succes mogen hebben. OOSTERHOUT CORRIE v. d. HOUT 't Most niet maggen! Redactie DISCRIMINATIE Dagelijks staan de dagbladen vol over rassendiscriminatie in Amerika, Zuid-Airika enz., wat zeer juist is, er kan in alle beschaafde landen niet ge noeg tegen gevochten worden om deze mensonterende toestanden de kop in te drukken en deze arme schepsels dei- natuur met een andere huid gelijk te berechtigen als de blanke. Geen demo cratisch land ter wereld heeft het recht anders te handelen. Maar welk dagblad in Nederland spreekt over de Standen discriminatie die hier ten lande heerst? Als men als arbeider met de controle arts van de ziektewet in aanraking komt wordt men direct gerangschikt onder het massa-produkt. Komt men met loketambtenaren in aanraking dan is het niet anders. Als men fatsoenlijk aanklopt, gaat na ongeveer 5 minuten met een ruk het loket open en een grauwende stem schreeuwt. En alsof men een minderwaardig individu is. Komt men op een gemeentehuis of met een politie-ambtenaar in aanra king: precies hetzelfde liedje. Voor de kleinste overtreding wordt men onmid dellijk in de afdeling misdaad gerang schikt (enkele uitzonderingen daarge laten). Dat het Nederlandse ambtena rendom één ding niet uit het oog ver liest: het heeft zijn taak gekregen door het massaprodukt dat arbeider heet en als de arbeider aanklopt moe ten de ambtenaren klaar staan voor de arbeider, maar de arbeider nooit voor de ambtenaar. 's-GRAVENMOER A. J. v. DONGEN MOLENDIJK 23 Zolang de heer Van Dongen niet alle loket- of andere ambtenaren over één kam scheert heeft hij stellig ge lijk. De behandeling aan de loketten is niet altijd een voorbeeld van vrien delijkheid, maoar gelukkig zijn er nog altijd meer goede dan onhoffe lijke ambtenaren. Overigens: stelt u zich eens voor wat het betekent om zelf loket-ambtenaar te zijn en dui zendmaal per dag via hetzelfde loket dezelfde klachten te moeten aanho ren. Daarbij verliest zelfs een engel zijn geduld! Des te meer bewonde ring voor de lokettisten die geduldig en vriendelijk blijven! Redactie (Advertentie) FINAEE-AVOND Naar aanleiding van de finale-avond voor de grote prijs van de Baronie moet ik mijn gevoelens van onbehagen over de jury uiten. Ten eerste: waar komen de vier on bekende finalisten vandaan, zoals The Jollie Wood Girls, The Meier Sisters, Loek Maramis en The Corjos? Uit Terhheijden! Hoe is het mogelijk dat het meisje uit Oud-Gastel dat het liedje van Siw Malmkwist zo fantastisch vertolkte, met een minder aantal punten uit de bus kwam dan het meisje uit Etten dat het er minder goed afbracht? En dat een deelneemster met ruim een half jaar Conservatorium zo laag werd aangeslagen, en er zo'n ophef werd ge- maakt over „ons aller Mieke" uit Ter- heiiden. Er was zelfs een duo bij dat gelijktijdig twee verschillende cou pletjes begon te zingen. Er zijn er bij die zelfs, misschien door zenuwen naast hun instrument sloegen. Zijn dat bij de juryleden geen fouten? Blijkbaar niet. want zij behaalden zelfs zeer hoge punten. Mocht het Songfestival om de grote prijs van de Baronie weer plaatsvin den laat men dan fideel zijn. J.H. N. te O. MEN KAN GEEN TWEE HEREN DIENEN In ,,Boer en Tuinder" van 1 oktober 1964 kan men lezen, dat de drie cen trale landbouworganisaties zéér sympa thiek staan tegenover de Franse land bouworganisaties voor het verkrijgen van een hogere melkprijs aldaar. Maar verder leest men, dat zij niet tot actie over durven te gaan voor opschorting van melkleverantiqs. gezien Ret regel matige en reële overleg tussen overheid en het georganiseerde bedrijfsleven. Ik vind dit een zéér flauw excuus waar- in weinig persoonlijkheid ligt. Wanneer men zoals men schrijft zéér sympathiek staat tegenover de Franse collega, moet men dat ook waar maken. Woor den zonder daden betekenen niets. De Franse landbouworganisaties zullen op deze manier niet overtuigd zijn, dit schreef mij reeds een grote Franse landbouwer uit het departement Oise. Wat hij schreef over Hollandse melk leveranties, daar was niet veel goeds bij. De sympathie van de organisa ties lijkt meer op het gezicht redden tegenover de leden. Het is opmerkelijk dat juist de Zuidelijke Coöp. Melkfa brieken melk naar Frankrijk stuurden. De Noordelijke Coöperaties en grote particuliere bedrijven hebben zich daarvoor niet geleend, ook geen enkel ander EEG land. Ik vind het diep treurig dat een Goöperatieve fabriek als de CTM, be stuurd voor een groot deel door land bouwers niet meer solidariteit tegen over Franse collega's hebben kunnen opbrengen, gezien ieder overtuigd is dat de Franse melkprijs te laag is. NIEUW-NAMEN G. de WAAL ENSCHEDE Naar schatting produ ceren de Nederlandse chemische bedrij ven een hoeveelheid van 25.000-30.000 ton per jaar aan chemische afvalstoffen, met bijzondere, meestal gevaarlijke eigen schappen. Naar de diverse gevaaraspecten kan men deze stoffen indelen in explo sieve, licht ontvlambare, vergiftige en bijtende stoffen. Het cijfer van 30.000 ton is wellicht nog aan de lage kant, want „vele kleinere en zelfs middelgrote bedrijven maken van het afvoeren geen enkel probleem", al dus ir. C. Buschmann (Voorburg), schei kundig adviseur van de arbeidsinspectie, die gisterochtend sprak op de tweede dag van het congres voor openbare gezond heidsregeling in Enschede. Hij kwam o.m. tot de conclusie, dat veel bedrijven hun chemische afvalstoffen (cyaanzouten en olie) nog lozen via het riool en insec ticiden deponeert men, zo stelde hij, bij voorkeur in sloten en kanalen. „Daar om is de hoogste schatting van 30.000 ton per jaar nog aan de lage kant", zo merkte hij op. Ir. Buschmann meende, dat de lo zing van chemische afvalstoffen op de binnenwateren rigoureus beperkt zal moe ten worden. Ook lozing in zee is, maar zijn mening, niet onbeperkt toegestaan. Verbranding van chemisch afval in de openlucht kan aanleiding geven tot ern stige luchtverontreiniging. De beste op lossing voor verreweg het grootste deel van het gevaarlijke afval is z.i. verbran ding in speciaal geconstrueerde verbran dingsovens. Na te hebben gesteld, dat (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 in ons land grote behoefte bestaat aan een aantal verbrandingsinrichtingen voor chemische afvalstoffen bepleitte ir. Buschmann de oprichting van zeven of acht regionale vernietigingscentra. Hij kwam tot de slotconclusie, dat het gebied van de verwijdering en vernie tiging van chemische afvalstoffen duide lijk een achtergebleven gebied vormt in onze samenleving. „Slechts door bunde ling van het bij de industrie aanwezige technische potentieel, geholpen door tech nische en economische bijstand van de overheid, is de opgelopen achterstand wellicht nog tijdig in te halen", aldus de heer Buschmann. Ir. R. Dijkshoorn, directeur van de Roteb uit Rotterdam, sprak over de ver wijdering van vaste afvalstoffen. De pro- duktie van huishoudelijk afval, zo becij ferde hij, bedraagt ongeveer 200 kilogram per jaar, waaruit hij berekende, dat bij een gemiddelde gezinsgrootte van 3,4 per sonen per keer ongeveer 7 kilogram af val wordt aangeboden. De hoeveel heid huisvuil neemt, zo lichtte hij toe, tengevolge van de grotere welvaart en de veranderde levensgewoonten sterk toe. In zijn betoog ging ir. Dijkshoorn o.m. ook in op wat hij noemde de „ontstellen de toeneming" van het aantal autowrak ken. Naar zijn mening is te verwachten, dat binnen afzienbare tijd een georgani seerde afvoer eri verwerking 'van autcr- wrakken noodzakelijk zial zijn. In Havanna wordt ter nagedachtenis aan de grote Cubaan José Raoul Capa- blanca, wereldkampioen in de jaren 1921- 1927, een internationaal schaaktoernooi gehouden met een zeer sterke bezetting. Naast een dertiental gerenommeerde grootmeesters w.o. Smyslov, Taimanov, Evans, Portisch, Uhlmann en ook onze landgenoot Donner nemen voorts een vijf tal internationale meesters alsmede vier nationale meesters aan dit festijn deel. De omstandigheden waaronder de spelere momenteel in Cuba moeten spelen, zijn niet altijd even plezierig. Zo viel ditmaal vlak na de opening de airconditioning in de speelzaal uit en dat betekent in die streken heel wat. Overigens heerst er in Havanna een ongekend schaakenthousias- me, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat vlak voor het toernooi een aantal si- multaanspelers slag leverden in een mas sa-seance tegen bijna 1500 tegenstanders. De grote favoriet is namelijk Smyslov, maar halverwege de wedstrijd lagen aan top de Oostduitser Uhlmann en verrassen- derwijze ook de Amerikaan Evans. Voor al Uhlmann is bijzonder goed in vorm hetgeen mag blijken uit de onderstaande overwinning in dit toernooi op Donner. Wit: Uhlmann Zwart Donner (Oost-Duitsland) (Nederland) Gespeeld in het toernooi te Havanna 1964. Geweigerd damegambiet I. d2-d4. Pg8-f6. 2. c2-c4, e7-e6. 3. Pgl-f3, d7-d5. 4. Pbl-c3, Lf8-e7. 5. c4xd5. (De zgn. afruilvariant, die de witspeler een klein positie-voordeel waarborgt) 5 e6xd5. 6. Lcl-g5, c7-c6. 7. Ddl-c2, g7-g6. 8. e2-e3, Lc8-f5. 9. Lfl-d3, Lf5xd3. 10. Dc2xd3. 0-0 (Juist was 10 Pbd7 om na 11. Lf6: met het damepaard te kunnen terugne men; na de tekstzet kan wit met tempo winst de minderheidsaanval tegen de zwarte damevleugel - de karakteristieke strategische conceptie in deze variant - in gang zetten). II. Lg5xf6, Le7xf6. 12. b2-b4!, a7-a6. 13. 0-0, Lf6-e7. 14. Tal-bl. Pb8-d7. 15. Tfl-cl, Le7-d6, 16. a2-a4, Pd7-f6. (Het alternatief 16 b5 om de ma noeuvre Pd7-b6-c4 voor te bereiden was beantwoord met 17. e4). 17. b4-b5, a6xb5. 18. a4xb5, Ta8-a3. 19. Dd3-c2, Dd8-a8. (Donner voert een actieve verdediging, het juiste recept tegen de witte spelvoe- ring). 20. b5xc6, b7xc6. 21. g2-g3, Tf8-c8. 22. Pf3-e5. (Strategisch was hier 22. Tb3 eventu eel gevolgd door 23. Dbl meer op zijn plaats geweest om langzaam maar zeker de kwetsbare pion c6 op de korrel te nemen. Uhlmann wil echter de partij met tactische middelen beslissen). 22. c6-c5. (Vooral niet 22 Le5: wegens 23. de5:, Pd7. 24. Pd5!). 23. Pc3-b5, Ta3-a2. Stelling na 23 Ta3-a2 BUFFALO In Buffalo is weer een man met een geladen geweer gearres teerd, die door de politie in het oog ge houden werd en wel een uur voordat president Johnson en Robert Kennedy in de stad aankwamen. De arrestant, de 39-jarige Gordon Smith, bevond zich in het gebouw waar hij werkt. Dit gebouw ligt aan de route, die Johnson en Kennedy zouden vol gen, maar die op het laatste ogenblik om veiligheidsredenen werd veranderd. I i Zaterdag 17 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Kath. nws. 12,10 Country and Western express (gr.) 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Olym pisch journaal 13,00 Nws. 13,15 Marktber. 13,18 V.d. jeugd 14,10 Musicerende dilet tanten 14,30 V.d. kleuters 14,40 Franse les 15.00 Lichte orkestmuz. en zangsol. 15,30 Olympisch journaal 16,00 Lichte gram. 16,30 Spiegelbeeld 17.00 Lichte gram. 17,30 Kunstkroniek 18,00 Dansork. 18,20 Lichte gram. 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,35 Klass. gram. 20,00 Olym pisch journaal 20,30 Rieleksen amus. progr. 21,35 Instr. ens. en zangsol. Lied jes uit Vlaanderen en Nederland 22,00 Roulette: muz. spelletje 22,15 Wereldoor log I, documentair progr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,45 Kruispunt, gesprek over christen-zijn in kerk en wereld van vandaag 23.15 Nwe. klass. gram. 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 Oigelspel 12.55 VARA-varia 13,00 Nws. 13,15 Stereofonische uitz.: Lichte orkestmuz. en zang 13,40 Uitlaat, progr. v.d. twintigers 14,15 Radio Jazzclub 14.45 Voor nu en later, lez. 15.00 De oude Ne derlandse opera 1900-1925: gram. (opn.) 16,00 Nws. 16.02 Boekbespr. 16,20 Ama- teursprogr. 16,45 Stereofonische uitz.: Tan go-rumba ork. en zangsol. 17.10 Stereofo nische uitz.: Licht instr. septet 17,30 Weekjournaal 18,00 Nws. en comm. 18,20 Tijd voor teenagers 19,10 Lichte gram. 20.00 Nws. 20,05 Trammelant in Loeren a.d. Hor, amus.progr. 21,00 Soc. comm. 21,15 Stereofonische uitz.: Dansmuz. 21,45 Als de klok dertien slaat: 1 Vergissen is menselijk, hoorspel 22,15 Franse chansons 22,30 Nws. 22,40 Liedjes van heinde en verre 23,10 Even naplaten, licht progr. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12,25 Weer- ber. en meded. v.d. scheepvaart 12,30 Hallo, met Henk! 12,55 Progr.-overz, 13.00 Nws. en Olympisch journaal 13.20 Ope- rettemuz. 14.00 Nws. 14,03 V.d. teenagers en de twens 15.00 Nws. 15,03 Radioweek 1, 2 en 3 15.15 Amus.progr. (Tussen 15,30 en 16.00 rep. van de Olympische spelen) 16,00 Hoorspel 17,00 Nws. 17,15 Zuidafri- kaanse volksliederen 17,30 Orgelrecital 18,00 Nws. 18.03 V.d. sold. 18,28 Paarde- sportber. 18,30 Liedjes 18,45 Sportkroniek 18,52 Lichte muz. 19,00 Nws. 19,30 Olym pisch journaal 19,40 Jazzmuz. 20,00 Muz amus.progr. 21.00 Jazzmuz. 21,30 Avond- temming 22,00 Nws. 22,15 Ge var. muz. 22,45 De zeven kunsten 23,00 Nws. 23,05 Dansmuz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 17,00 Nws. 18.02 V.d. sold. 19,08 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Hoor spel 22,00 W ereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55-24,00 Nws. Zondag 18 oktober HILVERSUM I 402 m IKOR: 8,00 Nws. 8,15 Goede morgen, een zondagochtendprogr. 8,45 Inl. op de vroegdienst 9,00 Vroegdienst KRO: 10,00 Inl. hoogmis 10,05 Hoogmis 11,15 Lichte gram. 12.10 Boekbespr. 12,20 Licht orkest 12,30 Kinderkoren en licht ens. 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. 13,10 De drie musketiers, hoorspel m. muz. 13,30 V.d. jeugd 14,00 Klass. en moderne kamermuz. 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15,05 Lichte gram., sportrep. en -uit slagen 16,30 Operettemuz. (gr.) 16.4 5 In café San Pietro, het concilie bekeken vanuit de wandelgangen Convent van kerken: 17,00 Kerkd. t.g.v. de ingebruik neming van de Antwoordkerk te Rotter dam-Hoogvliet NCRV: 18,00 Fanfare- ork. 18,20 Geest, huismuz. 18.40 Gesprek ir. de pastorie 19.00 Orgelconcert, klass. en moderne muz. 19,15 Alledaags gelo ven, lez. 19,30 Samenzang, geest, liederen 20,00 Nws. 20,07 Reflex, een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven KRO: 20,15 Licht instr. kwintet (gr.) 20.30 Hun huis is het oerwoud, hoorspel (dl. 3) 21,30 Klass. strijkkwartet (gr.) 22,05 Wissewassen, licht progr. 22,25 Boek bespr. 22,30 Nws. 22.40 Epiloog 22,50 Licht instr. trio 23.10 Midnightclub. licht progr. 23,55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.30 Olympisch journaal 8,00 Nws., sportmeded. en soc. strijdlied 8,18 Weer of geen weer, gevar. progr. IKOR: 10,00 Kinderdienst 10,25 Kerkd, 11,40 Gram. 11,45 Resonans, hedendaags doen en denken AVRO: 12,30 Olym pisch journaal 13,00 Nws. 13,07 De toe stand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Carrousel, progr. dat alle kanten opgaat 14,10 Residentie-ork., koren en sol., moderne en klass. muz. In de pauze: 14,55-15.05 Boekbespr. 15,40 Dans ork. en zangsol. 16,10 Country and Wes tern Music (gr.) 16.30 Sportrevue 17.00 Instr. ens. en zangsol. VARA: 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl. en sport journaal 18,30 Stereofonische uitz.: Wals- ork. 19.00 Vrij entree, cabaret 19,30 Olynv pisch journaal AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Apollo in wapenrok, liedjes uit de le wereldoorlog 20,45 Operamuz. (gr.) 21,30 De Stem, hoorspel 22,15 Licht instr, ens. 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Meded. en sportuitsl. 2e klas voetbal 23,00 Berlijns Filharmonisch ork., klass. muz. (gr.) 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,55 Progr.-overz. en ber. v.d. scheepvaart 13,00 Nws. en Olympisch journaal 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcantoconc. 15,03 Sportprogr. met gevar. muz. (Om 17,00 Nws.) 18,00 Nws. 18,03 Pianorecital 18,30 Kath. godsd. uitz. 19.00 Nws. 19,30 Olympisch journaal 19,40 Oost west, thuis best 22.00 Nws. en ber. 22,15 Boerenorkestmuz. 23.00 Nws. 23,05 Klass. en moderne gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 13,15 Gevar. muz. en sport- ber. 17,00 Nws. 17,10 Gevar. muz. en sportber. 18,00 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. progr. (Om 22,00 We- feldnws. 22,55 Nws.) 23,55-24,00 Nws. Maandag 19 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening 7.20 Oude muz. (gr.) 7.35 Sportuitsl. van zaterdag 7,45 Radiokrant 8.00 Nws. 8.15 Gew. muz. (gr.) 8,30 Lichte gram, 9.00 Gram. v.d. zieken 9.35 Wa- terst. 9.40 V.d. vrouw 10,10 Gitaarmuz. (gr.) 10.20 Rondom het woord, theolo gische etherleergang 11,05 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 6.30 Olympisch journaal 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Gram. v.d. kind. 7,45 Olympisch journaal 8,00 Nws. 8,15 Populair klass. muz. (gr.) 8.50 Och tendgym. 9.00 De groenteman 9.05 Olym pisch journaal 9,40 Morgenwijd. 10,00 Ar beidsvitaminen (gr.) 10,50 V.d. kleuters 11.00 Nws. 11.02 V.d. vrouw Zaterdag 17 oktober NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal NCRV: 15,25 Postzegelrubr. 15,45 Alles draait om moeder, tv-tilm 16,10 Antwoord '64: kerkbouwactie 16.45 Attentie 17,00-17.45 V.d. kind. NTS: 18.15 Olympische Spelen te Tokio NCRV: 19,30 Barend de Beer, film v.d. kind. 19.35 Lassie, tv- film NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20,20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal 20,25 Voordracht 20.45 At tentie 20.55 'n Kus van een ballerina, muzikale komedie 22,20 Dagsluiting NTS: 22,25 Journaal 22,30-23,30 Olym pische Spelen te Tokio. NEDERLAND II NTS: 20,00 Journaal 20.01 De Baileys, tv-fihn VARA; 20,25 Zang en gitaar 20,55 K-Wartaal, studenten cabaret 21,45 Achter het nieuws. BELGIë VLAAMS 17,00 Rep. van de Olympische Spelen 19.00 Rooms-kath. uitz. 19,30 Documen tair progr. 19,55 Zandmannetje 20,00 Nws. 20.20 Hier spreekt men Nederlands 20,25 Spelprogr. 21,35 Echo 22,00 Klankb. over de Amerikaanse film van gisteren en vandaag 22,30 Rep. van de Olympische Spelen 23,30 Nws. BELGIë FRANS 15,00 Rep. van de Olympische Spelen 17,15 Lectures pour tous 18,30 Nws. 18,33 Slagvelden: De slag van Engeland 19,00 Natuurkunde 19,30 L'affaire Winthrof detectivefilm 20,00 Journaal 20,30 Robin son et le Triporteur, film 22,00 Festival de Variétés de Montreux 1964 22,20 Jour naal 22,30 Rep. van de Olympische Spe len 23,30 Journaal, Zondag 18 oktober NEDERLAND I CVK-IKOR: 17,00-18.00 Kerkd. in de Antwoordkerk te R'dam-Hoogvliet NTS: 18,15 Olympische Spelen CVK- IKOR: 19,30 Leer om leer, tv-catechisatie NTS: 20,00 Journaal 20.05 Sport in beeld AVRO: 20,30 Kijkt u ook van avond?, gevar. progr. 21.25 Instapkaar- ten gereedhouden, tv-spel NTS: 22,25 Journaal 22,30-23,30 Olympische Spelen. NEDERLAND II NTS: 19,30 V.d. jeugd 19,50 Popeye, een tekenfilmpje 20,00 Journaal 20,05 Tom Ewell-show 20,30 Het probleem van cel 13. t tv-film Cdl, 1) 21,15 De cactus, een Joegoslavisch tekenfilmpje 21.25 't Is maar een woord, quizprogr. 22,00-22,10 Sport in beeld. BELGIë VLAAMS 14,00 Land- en tuinb.kron. 14.30 Rep van de Olympische Spelen 15,30 De Flint- stones, tekenfilm 15.55 Te voet door Vlaanderen 16,20 Tienerklanken 16,50 Rep. van de Olympische Spelen 18,20 Sportuitsl. 18.25 V.d. kind. 18,45 De beste avonturenfilm v.d. jeugd 19,55 Weerber.' 20.00 Nws, 20,15 Sportweekend 20.40 Mid- avondserenade amus.progr. 21,25 Beroe ring in de kleine stad, tv-speelfilm 22,15 Nws. 22,30-23.30 Rep. van de Olympische Spelen. BELGIë FRANS 11,00-12,00 H. Mis 15,00 Gevar progr 19.30 Vader weet het beter, tv-feu'ill. 20,00 Journaal 20,30 Chérie noire, toneelstuk ll'l* rRep' v,an de Olympische Spelen 23,30 Journaal. «f Ï1 4 fPH 4 HHf 4 Hl 4 8 P9 Wmk rg| V m a Éi 24. Dc2xa2! (Een dameoffer, dat aün rente spoedig oplevert) 24 Da8xa2. 25. Pb5xd6. Tc8-c7. (Met 25 Pe4! had Donner een ge lijk spel kunnen afdwingen. Men zie: 26. Pc8, Pf2. 27. Tfl, Ph3 28. Khl, Pf2 29. Tf2: Df2:) 26. d4xc5, Tc7xc5. 27. Tbl-b8-K Kg8-g7. 28. Tclxc5, Da2-al4-. 29. Kgl-g2, Dalxe5. 30. Tb8-d8, De5-e7. (Vooral niet 30 Pe4 wegen» 31. Td5:!. Dd5:. 32. Pe8 31. Tc5-c8, h7-h5 (Jammer, met 31. Kh6 had Donner remise kunnen houden, omdat dan de paarden op het bond blijven. Na de tekst zet wint wit geforceerd). 32. Pd6-e8+!, Pf6xe8. 33. Td8xe8, De7- b7. 34. Tc8-d8! (Op 34 d4 volgt nu 35. e4!). 34 f7-f5. 35. Te8-g8 Kg7-h7. 36. Td8-b8. Db7-c6. 37. Tg8-c8. Dc6-e6. 38. Tc8-c7-f. Kh7-h6. 39. Tc8-h3~. Kh6-g5. 40. f2-f4-f- en zwart gaf zich gewonnen. SCHAAKRAADSEL Wonderlijk mooi is de pointe in de winstvoering van de onderstaande dia grampositie. Verrassend is ook d« ko ningsmars met als sloteffect het offeren van de gepromoveerde dame. Deze mo derne compositie is een triomf van ver beeldingskracht. Wit aan zet en wint Oplossing: 1. b7-b8 dame, Le6-d7+. 2. Ka4-b3. Ld7-e6-K 3. Kb3-c2, Le6-f5 4. Kc2-dl. Lf5-g4+. 5. Kdl-cl!, Ld8-g5^ 6. Ph3-f4!ü, Th8xb8. 7.Lgl-f2 mat (Ka- landadze). ZONDAG 18 oktober. Tweeëntwintigste zondag na Pinksteren. Groen. Mis: Si iniquitates. Tweede gebed uit de vo- tiefmis tot voortplanting van het ge loof. Credo. Prefatie van de H. Drie vuldigheid. Of: Votiefmis tot voort planting van hët geloof. Paars. Mis: Deus. Geen Gloria. Tweede gebed van de tweeëntwintigste zondag na Pink steren. Credo. Prefatie van de H. Drie vuldigheid. MAANDAG 19 oktober. H. Petrus van Alcantara. Wit. DINSDAG 20 oktober. H. Joannes van Kenty. Wit. WOENSDAG 21 oktober. Mis van de tweeëntwintigste zondag na Pinkste ren: Si iniquitates. Groen. Tweede ge bed H. Hilarion. Derde gebed H.H. Ursula en gezellinnen. DONDERDAG 22 oktober. Mis van de tweeëntwintigste zondag na Pinkste ren: Si iniquitates. Groen. VRIJDAG 23 oktober. H. Antonius Maria Claret. Wit. ZATERDAG 24 oktober. H. Aartsengel Raphael. Wit.

de Stem | 1964 | | pagina 13