Ook WIM GERLACH is uitgebokst „Gouden" sprinter Bob Hayes wordt prof-voetballer JOKE BIJLEVELD EN CEES KOCH UITGESCHAKELD, MAAR TILLY v. d. ZWAARD VERDER Drie van de vier teams zorgen voor medaille! Een keer zilver Tweemaal brons VOETBAL-STAND 15 Frans Luitjes tegen Jerome! Veel REACTIES op wielersucces Temp POLO-ZEGE OP BELGIE7-5 15 ÜAGBLAB BE STEM VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 BIJNA HALEN ROEIERS NA VEERTIG JAAR WEER GOUD (Van onze speciale verslaggever) TOKIO. Er speelden zicli dolle tonelen af langs de Toda- baan. Het Nederlandse roei-legioen schreeuwde zich de kelen schor van vreugde. Brie medaillesGoed, er was op ge hoopt, men had kansen, maar er zijn slechts kleine, heel kleine tegenslagen voor nodig om een droom in rook te zien opgaan. Maar die droom was nu werkelijkheid. Be ongestuurde twee pakte zilver, brons was er voor de vier met stuurman en onge stuurde twee. Bijna had ook de ongestuurde vier voor een plak gezorgd, het werd nu een knappe vierde plaats. Prinses Beatrix, die op de ere-tribune had plaats genomen heeft helaas geen „gouden" gloriedag meegemaakt en Blaisse en Veenemans, de Europese kampioenen van Amsterdam en favorieten voor de Olympische titel ongestuurd twee werden bij verrassing door de bijzonder sterk roeiende Canadezen Hungerford en Roger Jackson geklopt. De Amerikaan Bob Hayes won de eerste halve jinale van de 100 me ter in de fantastische tijd van 9.9 sec. Op de foto gaat hij door de finish voor de Pool Maniak (10.1). (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Vandaag wordt de 200 meter heren gelopen. Er zijn acht series. De eerste vier van elke serie gaan over naar de kwartfinales. De Nederlandse verte genwoordiger Frans Luitjes is ingedeeld in de vyfde serie, waarin o.a. ook start de wereldrecordhouder op de 100 meter, de Canadees Harry Jerome. De serie-indeling luidt: Eerste serie: Di Tolla, Peru; Tonsguke, Thail.; Betrand, Trinid.; Drayton, V.S.; Du Prees, Rhod.; Guitierrez, Colum.; Descloux. Fr.; Zielinksi, Polen. Tweede serie: Zubov, Rusl.; Lorenzo Mex.; Psawkin, Isr.; Radford, G.B.; Bam- buck, Fr.; Amukun, Oegand.; Herrera Venez.; Iijima, Jap. Derde serie: Campbell. G.B.; Antao, Kenia; Johnson, Liberia; Njitock, Kame- rone; El Maachi, Marok.; Csutoras, Hong Bigby Austr.; McNeil, Jamac. Vierde serie: Smith, N.-Rhod.; Figue- rola, Cuba: Lee, Form.; Kuraishi, Irak; Ozolin, Rusl.; Foik. Polen; Ottolina, It. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Prins Bernhard en Prinses Beatrix hebben aan elk van de leden van de wielerploeg, die woensdag in de tijd rit op de weg op zo verrassende wyze het Olympisch kampioenschap verover de, een telegram van de volgende inhoud gezonden: „onze hartelijke gelukwensen met de behaalde Olympische titel". Daarnaast hebben de gelukkige „gou den" Nederlanders, die overigens don derdag weer normaal aan het trainen waren om zich voor te bereiden op de individuele wegwedstrijd waarin ten minste twee van hen zullen uitkomen, stapels telegrammen uit Nederland ont vangen, onder meer van de staast-secre- taris van O.K. en W., de gemeentebe. sturen van Leiden en Born, hoofdbestuur en sportcommissie van dé KNWU we reldkampioen Jan Janssen, de vierde Nederlandse divisie ,,op manoeuvre te velde", wielerclubs, supportersvereni gingen, familieleden, ijsclubs, buurtver enigingen en tal van meelevende parti- cuieren. Deze belangstelling is zeker een stimu lans voor de komende dagen, wanneer de baanrenners hun programma gaan afwerken. Vandaag beginnen de baan- wedstrijden met de kwalificatieronde en de kwartfinale, van de individuele ach tervolging, waarvoor Tiemen Groen fa- I voriet is, en de tij dra ce over 1.000 meter, I waarin voor Nederland de Hagenaar iPiet van der Touw zal uitkomen. Geen goud voor Nederland, dat in 1924 precies veertig jaar geleden door een overwinning in de dubbeltwee voor de laatste keer een Olympische roeititel behaalde. Canada startte overtuigend en nam di rect al een kleine halve lengte voor sprong op de Nederlanders. Michael Schwan en Wolfgang Hottenrott van Duitsland, die in Amsterdam door de ongelooflijke eindsprint van Blais se en Veenemans in de laatste tweehonderd meter nog juist hun voor sprong van twee lengten verspeelden, volgden in vierde positie, achter Fin land. De ploeg uit Karlsruhe kwam ech ter kort voor het 1500 meter-merkteken naar voren en het werd duidelijk dat Canada, Nederland en Duitsland het Olympisch metaal zouden gaan verde len. Opnieuw was alle hoop gevestigd op de venijnige eindsprint van de Amster dammers, die daarmee zo vaak voor on verwachte successen hebben gezorgd. En die sprint kwam: de Nederlanders lie pen snel in op Canada en op de 1800 me ter-lijn scheen het goud zelfs binnen be reik. Maar de Amsterdamse studenten kwamen helaas juist iets te kort en moesten de Olympische titel, waarvoor zij sterk favoriet waren, met een taf lengte aan de imponerende Canadese twee laten. De vier met stuurman van het Delftse Laga heeft voor extra sensatie gezorgd. De Nederlanders waren pas in tweede instantie voor uitzending naar Tokio aangewezen. Vrijwel vanaf de start hebben de Delftenaren in derde positie gelegen, achter de gerenommeerde Italiaanse en Duitse vieren. Rusland, Europees kam pioen in Amsterdam, viel al snel terug. Halverwege de race had het leidende Tilly van der Zwaard heeft in de eerste serie 400 meter dames een goede race gelopen. Zij werd twee de achter de Hongaarse Antonia Munkacsi, maar finishte nog voor de Australische Betty Cuthbert. Links op de foto de Hongaarse An tonia Munkacsi (54,4), Rechts Til ly van der Zwaard (54,8), daar naast de Australische Betty Cuth bert (56). drietal, waarvan Nederland in derde po sitie roeide, al vele lengten voorsprong op Rusland, Frankrijk en Polen. Een tussensprint op de 1500 meter toen het tempo tot 38 slagen omhoog ging, gaf de enthousiaste Nederlandse toeschou wers zelf nog even de hoop op zilver. De sterke Duitsers en Italianen vingen de aanval echter op. Duitsland zag ten slotte kans Italië op een lengte te bren gen en Nederland finishte, met een kleine lengte achterstand op Italië, als derde. De Laga-vier (met de stuurman van Njord) bestond uit: Lex Mullink Jan van de Graff. Freek van de Graaff, Bob van de Graaf en Marius Klumper- beek. Het goud werd gemist. Niet omdat de talenten tocli te gering waren voor een Olympische titelof omdat op het beslissend# mo ment de topprestatie juist niet kon worden geleverd. Het goud u^erd gemist door een onbegrijpelijk besluit van het F IS A-bestuur. Tot tweemaal toe stelden de leiders van de internationale roeifederatie de Olympisch finales op de weinig ideale Todabaan uitomdat de sterke wind voor onaanvaardbare boeiverschillen zorgde. Een ver standige beslissing, al dient meteen gezegd te worden, dat vele in ternationale titelwedstrijden zijn doorgegaanterwijl de omstandig heden zeker niet gunstiger waren. Van half twee werd de eerste start verplaatst naar half drie. Nog steeds registreerde de meet-apparatuur windsnelheden van 4,5 meter per seconde. Opnieuw werd tot uitstel besloten. Plotseling vond F IS A-president Thomas Keiler de weersomstandigheden aan vaardbaar. Nog altijd gaven de meters snelheden van rond de 4,5 meter per seconde aan. Steeds nog stond de wind hinderlijk dwars over de baan. De geringe draaiing in de lengterichting van het roeiwater was slechts onbelangrijkzodat de boeiverschillen waarvan het anderhalf uur tevoren heettedat „gelijke kansen onmogelijk maakten" bleven bestaan Terecht had Thomas Keller in de vergaderingen, die voordat de Olympische roeistrijden begonnen, werden gehoudensteeds erop gewezen, dat indien „sportieve strijd" onmogelijk zou zijnde FIS A niet zou aarzelen zelfs de eindstrijden naar een andere dag te ver plaatsen. Helaas, toen de jeugdige Zwitser die inderdaad moeilijke beslissing moest nemen, vergat hij zijn eerdere uitsprakenHet kostte Blaisse en Veenemans waarschijnlijk een gouden medaille oo Het zou, tot veler verbazing, niet de laatste roei-medaille voor Nederland zijn. Ook de Triton-twee met stuurman veroverde, in een race met een enerve rend slot, Olympisch metaal. In felle strjjd met Frankrijk en Rusland gingen de Utrechters in een hoog tempo op de finish aan. Het gevecht zou, aangezien Amerika al zeker was van het goud een duel worden om zilver en brons. Rusland, dat tot ongeveer 1700 meter had geleid, kon het moordende tempo niet langer volgen en viel op enkele tientallen me ters van de eindstreep terug. Toen de laatste meters werden afgelegd lagen de ploegen van Frankrijk en Nederland vrijwel gelijk. Het zilver werd net ge mist. George en Jacques Morel hadden juist iets meer reserves dan Rouwe en Hartsuiker en finishten met een verschil van enkele decimeters. Nederland had tenslotte nog een ruime taflengte voor sprong op de Russen. Ook de ongestuurde Nereus-Willem 3 combinatie scheen in de laatste „Neder landse" finale voor grote vreugde te zullen gaan zorgen. Bijna 1500 meter leidde de Amsterdamse coalitie met een kleine lengte, dank zij een tempo dat opliep tot 39 slagen per minuut. Maar in de slotfase bleek dat het gevecht toch teveel van de krachten had gevergd. Onweerstaanbaar kwamen Denemarken, Groot-Brittannië en Amerika naar vo ren en de Nederlanders dreigden zelfs geheel terug te vallen. Maar de ploeg herstelde zich op tijd en eindigde nog als een goede vierde. De overwinning was voor de sublieme Deense vier, die in Amsterdam door een reeks van indrukwekkende „snoe ken" de Eiuropese titel vrijwel op de finish, verspeelde. Duitsland, toen bij ver rassing kampioen, kwam nu niet verder dan een teleurstellende zesde plaats. De uitslag van de finale der skiffeurs luidt: 1. Viascheslav Ivanov (Rusland) 8.22.51; 2. Achim Hill (Duitsland) 8.26. 24; 3. Goepf Kottmann (Zwitserland) 8.29.68. Dubbeltwee: 1. Rusland 7.10.66 (Tiurin, Dubrovsky); 2. V.S. 7.13.16 (Cromwell en Storm); 3. Tsj. Slow. 7.14.23 (Andrs en Hofman). (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De standen in het Olympisch voetbaltoernooi: Groep A: Duitsland 3 2 1 0 5 7-1 Roemenië 3 2 1 0 5 5-2 Mexico 3 0 1 2 1 2-6 Iran 3 0 1 2 1 1-5 Groep B: Hongarije 2 2 0 0 4 12-5 Zuid-Slavië 2 1 0 1 2 8-7 Marokko 2 0 0 2 0 0-4 Groep C: Tsj.-Slowakije 2 2 0 0 4 11-2 Brazilieë 2 1 1 0 3 5-1 Egypte 2 0 1 1 1 2-6 Korea 2 0 0 2 0 1-10 Groep D: Japan 1 1 0 0 2 3-2 Ghana 1 0 1 0 1 1-1 Argentinië 2 0 1 1 1 3-4 Achten: 1. Verenigde Staten 6.18.23; 2. Duitsland 6.23.29; 3. Tsjecho Slowakije 6.25.11. Staatssecretaris drs. L.J.M. van de Laar (o. k. en w.) heeft een gelukste legram gezonden naar de chef d'equipe van de Nederlandse roeiploegen in Tokio, de heer Van Dokkum. Hij spreekt daarin zijn vreugde uit over de behaalde suc cessen en vraagt de ploegleden namens hem met hun prestaties te complimen teren. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De waterpolowedstrijd Ne derlandBelgië op Olympisch niveau heeft geen uitzondering gemaakt op de lange reeks interlandontmoetingen, die er tussen beide landen reeds hebben plaats gehad. Het was een rommelig ge heel, waaruit tenslotte Nederland als winnaar tevoorschijn kwam met 7-5 na vrijwel de gehele wedstrijd de lei ding te hebben gehad. De tussenstan den waren 2-1, 3-2 en 0-1. De eindstanden in de halve finale-: poules luiden: Groep A: Rusland Italië Roemenië Duitsland Groep B: Zuid-Slavië Hongarije Nederland België 7-4 6-6 10-10 7-10 17-8 15-9 14-18 3 0 0 3 0 7-18 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Na Jan Huppen en Jan de Roojj heeft ook de licht-welter Wim Ger- lach de voorranden van het Olympisch bokstoernooi niet overleefd. Met miniem verschil verloor de Groninger van de Tunesiër Habib Galhia op punten. Van de v\jf juryleden wezen er drie de Tunesiër met het kleinst mogelijke verschil (60-59, 59-58 en 60-59) als winnaar aan. terwijl de twee overigen Gerlach hoger waar deerden: tweemaal 58-60. De Nederlander werd dus verliezer bij meerderheid van stemmen, maar het merkwaardige feit deed zich voor, dat de som van het puntentotaal in zijn voordeel uitslaat: 296-295. Wat meer activiteit, vooral in de eerste ronde, had Gerlach beslist een stapje verder gebracht. Hij liet in de begin- ronde echter de Tunesiër, die het voor namelijk van rechtse hoeken en directen moest hebben, komen en liep een achter stand op. In de tweede ronde kwam de Groninger beter voor de dag. Ondanks een zware treffer van Galhia op de kaak van de Nederlander priemde de linkse van Gerlach herhaaldelijk door de dek king van de Tunesiër en af en toe ge bruikte hij ook zijn rechtse. Was hij dat maar in de laatste ronde blijven doen. Na een nieuwe treffer van Galhia echter hield Gerlach zijn rechter hand weer al leen voor de verdediging en dat kostte hem de zege. Rudie Lubbers, de laatste hoop van Ne? derland, die zaterdag in de ring komt, drukte het als volgt uit: „Met een linkse alleen kun je het nu eenmaal niet win? nen". (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Spanning, teleurstel lingen, vreugde en tranen van op gekropte emotie heeft de tweede dag in het Olympische atletiek- stadion gebracht. Spanning en sensatie door de Amerikaan Bob Hayes, die in de halve finales van de 100 meter met een stevige bries in de rug tot 9.0 second kwam, teleurstellingen voor de Duitse topsprintster Erika Pollmann die na twee valse starts haar trainingspak weer kon aan trekken, voor onze landgenoten Joke Bijleveld en Cees Koch, die ondanks blessures toch deelnamen en prompt werden uitgeschakeld. Vreugde was er bij de atleten, die Olympische medailles wonnen en door duizenden toegejuicht het strijdperk ver lieten, en ontroering bij de 70.000 toe schouwers toen de Olympische winnaar CEES KOCH geblesseerd JOKE BIJLEVELD uitgeschakeld op het nummer 20 km snelwandelen, de Brit Ken Matthews, over de finishlijn ging en in de armen van zijn vrouw viel. Naast al deze finales waren er de se ries 100 meter dames met Joke Bijle veld, die bij voorbaat kansloos was om dat zij hinkend op de sintelbaan ver scheen en beter niet had kunnen starten, en de kwalificatie van het discuswerpen met Cees Koch, die ver beneden zijn werkelijk kunnen bleef omdat hij zich twee dagen geleden zodanig blesseerde dat hij enkele inspuitingen moest krij gen om toch nog te kunnen werpen. De enige, die voor voldoening zorgde was Tilly van der Zwaard. Zij, die een heel jaar nodig heeft gehad om werke lijk in vorm te komen, liep in de series fris een goede race over 400 meter in >4.8 seconde en eindigde achter de Hon- ;aarse Antonia Munkacsi op de tweede Taats. Groot en machtig stond hij daar, Bob ayes, het Amerikaanse sprintfenomeen, aast hem de kleine Cubaan Enrique iguerola en de lange slanke Canadees larry Jerome. Het is een sensationele dag geweest bij e herensprinters, een dag die werd in- ezet met twee prachtige halve finales. )ob Hayes, in de eerste gestart, vertrok o razend snel dat alle anderen na der tig meter al een achterstand hadden. Gelijk met een Amerikaan naast ons drukten wij de chronometers af, keken er op en frommelden ze toen haastig TILLY VAN DER ZWAARD goed begin weg, omdat wij niet geloofden wat er op stond. Maar het was waar. Bob Hayes had als eerste ter wereld de 100 meter onder de 10,- seconden gelopen. Welis waar was de 9,9 seconde tot stand geko men met een wind van 5,28 meter/ seconde in de rug, maar desondanks: onder de 10 seconden. In de tweede serie eiste Harry Jero me, de man die met de Duitser Armin Hary het wereldrecord op zijn naam heeft staan, alle aandacht voor zich op en daarom was zijn 10.3 eigenlijk een beetje teleurstellend. Toen kwam de grote finale. Overal op de tribunes vroeg men het zich nerveus af: zou Hayes nog sneller gaan, of zou Jerome hem toch nog verslaan? Het schot knalde. In een moment, een fi-actie van een seconde, rezen de sprintreuzen uit de startholes, rezen de ren zij, op weg naar eremetaal. In een razend tempo roffelden de benen over de sintels. Bob Hayes lag voor, Figue- rola kwam opzetten, Jerome enkele decimeters achter vocht verbeten te rug. Maar Hayes was superieur, de snelste, die weer tot een fantastische tijd kwam: 10,- seconde (een evenaring van het wereldrecord), een geweldige prestatie. De naam van Bob Hayes is een le gende geworden. Maar de toekomst van de overgelukkige Amerikaan ligt toch niet op de sintelbaan. ,,Ik ben als een kind zo blij met deze medaille, maar nu ga ik geld verdienen als professional voetballer." De derde gouden medaille in twee da gen atletiekstrijd werd voor de Yankees behaald door de 28-jarige Al Oerter. die met een discusworp van precies 61 me ter voor de derde maal in zijn roemrijke carrière op de Olympische Spelen het goud won. Cees Koch heeft het dus niet gehaald. De Rotterdamse discusreus, die zeer ge spannen was en reeds bij het ingooien geen sterke indruk maakte, liep enigszins verloren rond toen hij zijn eerste worp, in trainingsbroek, tot slechts 51,20 me ter kwam. Overbluft moet hij zijn ge weest door de Tsjech Ludvig Danek, de Amerikaan Al Oerter en de Pool Edmond Piatkowski, die al bij hun eerste wor pen ruim 55,00 meter haalden, nodig voor een finaleplaats. Vooral Oerter im poneerde: schijnbaar zonder enige krachtsinspanning wierp hij al bij zijn eerste poging de discus 60,54 meter van zich af, een nieuw Olympisch record. Cees Kochs beste worp kwam in de tweede beurt: 52,57 meter. Daarna volg de een bijzonder slechte worp van 51,08 meter. De Rotterdammer miste zelfver trouwen en had het nadeel dat de wind voor hem, als een van de weinige links handige werpers, uit de verkeerde hoek kwam. Tilly van der Zwaard liep op de 400 meter dames een verstandige race en plaatste zich voor de halve finales, die vandaag zullen worden gehouden. In de eerste serie bezette zij een bij zonder goede tweede plaats in 54,8 se conde, achter de Hongaarse Antonia Munkacsi, die won in 54,4 seconde. Tilly trok in de eerste honderd meter zeer snel weg en bezette bij het uitgaan van de bocht al de tweede plaats, welke zij de gehele verdere race goed verdedigde. Zij hield daarbij de Australische Betty Cuthbert drievoudig gouden medaille winnares in Melbourne-1956 en de Britse Joy Grieveson achter zich, doch beiden liepen niet voluit en van een wer kelijke krachtmeting was geen sprake. De snelste tijd in de series bereikte de Britse Aann Packer met 53,1 seconde. De Russische Maria Itkina liep in 54,9 seconde zeer „ingehouden" naar de halve finales. Joke Bijleveld heeft zich niet geplaatst voor de kwartfinales van de 100 meter, hoewel haar opgave toch niet te zwaar was. Zij behoefde in haar serie slechts als vijfde te eindigen, maar bijzonder zwak lopend finishte zij als zesde in de matige tijd van 12,3 seconde. Eigenlijk had Joke niet moeten starten. Want toen zij naar de baan liep hinkte ze zodanig dat wij vreesden dat ze tijdens de race zou uitvallen. Geen kwart-finaleplaats dus voor Joke, wel voor snelle vrouwen als de Ameri kaanse meisjes Wyoma Tyus (11,3 sec.), Edith Moguire (11,4 sec.) die wel eens de rol van Wilma Rudolph in Rome zou kunnen overnemen en Marilyn White (11,4 seconde). De grootste deceptie beleefde de Duit se ploeg: topsprinter Erika Polmann werd door twee valse starts uitgescha keld. Opnieuw goud voor de langbenige, 25- jarige Yolanda Balas, de Roemeense hoogspringster die er zowel in Rome als in Tokio in slaagde de beste te zijn. Zij is, als alle topatleten van aparte klasse. Dat bleek toen zij, na op 1.82 meter alle kandidaten achter zich had gelaten en daarna achter elkaar bij de eerste po ging als enige stond zij in de avond uren nog op de rode sintelbaan 1.86 meter en 1.90 meter sprong. En wanneer je dan nog 1.92 meter vraagt om het wereldrecord dat in je bezit is met 1.91 meter, te verbeteren dan ben je een hele grote. De recordverbetering lukte niet. Ook voor Yolanda Balas zijn =r grenzen. Het zilver kwam in handen van de Austra lische Michele Mason, die toch over 1.80 meter veerde en het brons was voor Taisa Chenchik, die zich erg ..onrus tig" zo verheugd toonde alsof zij eerste was geworden. In de series 800 meter heren was de üjd van 1.47.— verrassend gemaakt door de goedlopende Belg Jacques Penne- wart, maar net voldoende om de finale als „snelste verliezer" te halen. Grote kanshebbers zijn op dit nummer op de eerste plaats de fantastisch lopende Pe ter Snell, die zich steeds eerst merk waardig genoeg laat afzakken tot de laatste plaats om daarna het gehele veld als het ware op te rollen, de bronzen medaillewinnaar van Rome, George Kerr (Jamaica) en Wilson Kiprugut die in de serie van start tot finish leidde en evenals Kerr 1.46.1 sec. achter zijn naam kreeg staan, hetgeen nog sneller was dan de finale van „goudeni" Peter Snell in Rome. De uitslag van de 20 km snelwandelen luidt: 1 Ken Matthews (G.-B.) 1.29.34 nieuw Olympisch record. Oud record 1.34.07.2 van Golubnichy (Rusl.) Rome 1960. 2 Dieter Linder (Did.) 1.31.13.2. 3 Vladimir Golubnichy (Rusl.) 1.31.59.4. 4 Noel Freeman (Austr.) 1.32.06.8, 5 Gen- nady Solodov (Rusl.) 1.32.33.0 6 Ren Zinn (V.S.) 1.32.43.0 Voor de finale 3000 meter steeple plaatsten zich: Manuel Oliveira (Port.). Ivan Beliaev (Rusl.). Ben el Ghazi (Ma rokko). Adolf Alexeiunas (Rusl.). Gaston Roelants (Belg.). Ernest Pomfret (G.B.) Maurice Herriot (G.B.). Lars-Rik Gus- tafsson (Zwe.). George Young (V.S.). Guy Texereau (Fr.). PETER SNELL .favoriet

de Stem | 1964 | | pagina 9