s§ ■3 Over veertig jaar zeven maal zoveel luxe auto's Parkeerverbod in binnenstad urgent MontageMensen van morgen niet altijd helemaal eerlijk 49. PROF. THIJSSE VOORSPELT: Binnenkort gedeelten H. Mis in landstaal Beeld van Erasmus voor universiteit van Nijmegen RAADGEVER JOHNSON VERDWIJNT Toekomst-steden Industrialisatie Erhard zoekt Frans-Duitse samenwerking „Texel'' zoekt loyale bouwvakkers AREN 75 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Ned. liturgiecommissie Kath. organisaties over belastingverlaging Nog geen soelaas voor de middengroepen Duitse gangsters actief bij botersmokkel Het mooiste knitwear uit Schotland is er nu inleen overvloed van nieuwe en klassieke kleuren. Lambswool jumper met lange mouwen f 35, Lambswool vest vanaf f 39,75 Een behaaglijk warm lambswool twinset reeds vanaf f 69,50 I HOFLEVERANCIER De mandie Anne Frank arresteerde vrijgesproken Afscheid prof Post en Rogier: Na zedendelict Sovjet-raketten met atoomkracht? Paus zou spreken Wildemansrit Automobilist (27) van dood door schuld verdacht over rasdiscriminatie Daggeld weer drie procent Ondervraagden te geïsoleerd Nobelprijs voor twee Duitse fysiologen kinderen, jdellen en ordeligste schoenen al wijk: nstraat üingen: t 44c; 1/ :mode van iwaliteit en flausch. Rug- Uarm gevoerd: ïm de winter. =2» ENSCHEDE In het jaar 2000 zal het aantal auto's in ons land, volgens een zeer gematigde taxatie, tussen de 6 en 7 miljoen bedragen, terwyl er nu „slechts" een miljoen zyn. Het auto verkeer tussen de verschillende steden zal wel ongeveer vijfmaal zo veel stro ken vereisen als thans beschikbaar zyn. Dit betekent een enorme toename van grondoppervlakte voor het interstede- lyk verkeer. In de steden zelf zal het autoverkeer zichzelf verstikken. Het lykt onontkoombaar dat reeds lang voor het jaar 2000 een parkeerverbod voor de binnenstad wordt afgekondigd. Tot deze stellingen kwam prof. ir. Jac. P. Thijsse (Den Haag) op het con gres voor openbare gezondheidsregeling, dat gisteren en vandaag in Enschede wordt gehouden. Onderwerp van dit congres is de bedreiging en beveiliging van het levensmilieu van het Nederland se volk. Acht inleiders zullen op deze tweedaagse bijeenkomst spreken over de leefbaarheid van het milieu, waarbij o.m. aan de orde komen de waterverontreini ging, de luchtverontreiniging, de verwij dering van vaste afvalstoffen en verwij dering en verwerking van chemische af valstoffen. Het congres zal zich vooral richten op de organisatorische aspecten van de maatregelen, die genomen zul len moeten worden om de leefbaarheid van het milieu in de toekomst te ga randeren, of anders gezegd - om te bereiken dat ons land, ook in de toe komst, een land blijft waarin het goed wonen is. Prof. Thijsse, de waarnemend rector van het institute of social studies in Den Haag, sprak in de ochtendbijeen komst van gisteren over het onderwerp ,,een ruimtelijk toekomstbeeld van Ne derland". Hij drong er op aan dat zo spoedig mogelijk een beslissing wordt genomen ten aanzien van de vraag, wel ke plaatsen moeten worden aangewezen als toekomst-steden met een bevolking variërend van 400.000 tot 1.000.000 zielen. Eerst wanneer deze. beslissing zal zijn genomen zal eenieder zich kunnen ba seren op een doelgericht vast regerings beleid. „Zonder dat bestaat werkelijk de kans. dat wij langzaam maar zeker in een chaotische, niet meer te herstellen toestand geraken", aldus de hoogleraar. Dr. F. Grunfeld, planoloog bij de dienst van stadsontwikkeling en weder opbouw in Rotterdam sprak over de maatschappelijke ontwikkeling in de toe komst. Naar zijn oordeel zou men er verstandig aan doen, een diepgaand on derzoek te wijden aan de yraag, wat precies de elementen zijn, die het een gezinshuis als woonhuis zo aantrekkelijk maken en hoe deze essentiële elementen behouden zouden kunnen worden in een andersoortige, minder opppervlak eisende woonvorm. De samenleving in de gro te bevolkingscentra zal, naar zijn oor deel met zorg geordend dienen te wor den door .samenlevingsdeskundigen". Dit houdt in, dat de uitrusting van de woonwijk, aldus drs. Grunfeld, dient te geschieden volgens de werkelijke behoef ten der bewoners. „Men mag dit niet uitsluitend aan goed willende, maar hiervoor onvoldoende geschoolde en vaak met persoonlijke ideologieën behepte ar chitecten overlaten", zo merkte hij op. Prof. W. J. F. M. Krul (Den Haag) oud-hoogleraar in de civiele gezondheids techniek aan de technische hogeschool te Delft wees er o.m. op, dat ons land na de tweede wereldoorlog in een ge heel nieuwe ontwikkeling is komen te verkeren en merkte op dat men in Nederland nog maar aan het eerste be gin van de industrialisatie staat. „Wij zijn nog een onder-ontwikkeld gebied voor wat betreft onze energie-produktie van vaste, vloeibare en gasvormige af valstoffen" aldus prof. Krul. Hij bena- BONN „Frans-Duitse samenwerking is een noodzakelijke voorwaarde voor elke Europese politiek", aldus heeft de Westduitse bondskanselier, professor dr. Erhard, donderdagochtend in de West duitse bondsdag verklaard by het be gin van het algemene politieke debat over de begroting. Hij vervolgde: „Vrede en vrijheid in de wereld kunnen slechts worden ver dedigd door een gemeenschappelijk Ame- rikaans-Europese samenwerking. Het Atlantische bondgenootschap moet op een waarlijke eenheid berusten". De bondskanselier sprak de hoop uit dat er voor eind 1964 een overeenkomst zal zijn uitgewerkt betreffende een ge meenschappelijke NAVO-kernmacht. „De grondgedachte hierbij is, dat een ver dere verspreiding der kernwapens dient te worden tegengegaan. Dit kan dus geen bedreiging voor de Sovjet-Unie zijn", al dus Erhard. De bondskanselier achtte het „een ge lukkig feit" dat de Sovjetrussische eerste- minister en partijleider Kroestjev tot de slotsom was gekomen dat een onder houd tussen hem en de Westduitse re geringsleider nuttig zou kunnen zijn. Hij sprak de hoop uit dat zijn komende ontmoeting met Kroestjev deze de over tuiging zou kunnen bijbrengen dat een herenigd Duitsland een betere inter nationale deelgenoot voor de Sovjet- Unie zou zijn, dan een verdeelde staat. Professor Erhard legde vervolgens de nadruk op de wens der bondsrepubliek 02n tot betere betrekkingen met de Oost- europese landen te komen en wel met name met Polen en Tsjecho-Slowakije. Tenslotte betuigde hij de Israëlische eersteminister Esjkol zijn dank voor diens begrip voor de stand van zaken in West-Duitslanri. Erhard veroordeelde -het optreden van bepaalde Duitsers in den vreemde, dat de vrede in .gevaar kan brengen". Hij verklaarde dat alles in het werk zal worden gesteld om in Israël de in druk weg te nemen dat het door Duit sers (de Duitse geleerden in Egypte) zou kunnen worden bedreigd. drukte dat de noden van deze z.i. rap pe ontwikkeling van dag tot dag toene men, door allen worden ervaren, dik wijls worden overdreven en door velen worden geminimaliseerd of verzwegen. Prof. Krul merkte op, dat in sommige opzichten ons land, althans voorlopig, nog in betrekkelijk gunstige omstandig heden verkeert In het vervolg van zijn causerie be lichtte prof. Krul de bestaande belem meringen, die een oplossing der noden in de weg staan, waarbij hij uitvoerig aandacht schonk'aan de gevestigde be langen. „Het zijn de belangen van de kleine gemeenschappen; die zich tegen de verwezelijking van technische en eco nomische mogelijkheden van de huidige industriële revolutie verzetten", aldus de congresvoorzitter. Hij zei, dat in het ka der der industrialisatie en de daarmee samenhangende bedreiging en beveili ging van het levensmilieu de gemeenten en waterschappen ernstige belemmerin gen kunnen vormen. Met grote nadruk stelde prof. Krul, dat de precaire situatie waarin de watervoorziening voor onge veer tien procent van de bevolking in ons land thans verkeert voor een deel te wijten is aan achterblijven van de politieke en bestuurlijke- ontwikkeling bij de snelle groei van bevolking en indu strie In het slot van zijn betoog merkte prof. Krul o.m. op dat „vandaag en morgen wel zal blijken dat overmorgen oplossing van velerlei problemen gebo den is". Hij wees daarbij op de nood zaak van een constructieve samenwer king tussen overheid en bedrijfsleven. De tijd, zo luidde zijn slotconclusie, lijkt rijp voor een initiatief van de zijde der industrie: het in het leven roepen van een lichaam of groep, die het ge hele gebied der milieu-verzorging buiten de fabriek als studie-ob'^ct aanvaardt, die de industrie in staat zal stellen de betekenis van deze productiviteitsfac- tor te meten, de .consequenties van be paalde maatregelen af te wegen en el ders een constructieve gesprekspartner kan krijgen in de noodzakelijke dialoog 'met de overheid. BREDA De Nederlandse commissie voor liturgie heeft gisteren meegedeeld dat in het Nederlands taalgebied binnen kort, wellicht vanaf de komende Advent, het Nederlands een veel ruimere plaats krygt bij de viering van de H. Mis en bij de toediening van de sacramenten. Bij de viering van de H. Eucharistie zal het Nederlands de plaats van het Latijn innemen in vieringen met het volk, vooral op zondagen. Het Neder lands zal in de diensten het Latijn ver vangen vanaf het begin tot de offerande en daarna weer vanaf het Gebed des Heren, het Onze Vader, tot het einde. De Latijnse hoogmis zal een plaats be houden, maar er zal naar gestreefd wor den steeds meer diensten, die tot nu toe zonder zang werden gevierd, met Neder landse zang te vieren. In de Latijnse hoogmis zullen wel Nederlandse lezin gen en gebeden een plaats krijgen. Er wordt gestreefd tijdig een verta ling gereed te maken die algemeen in Nederland en Vlaanderen zal gebruikt worden. Deze vertaling zal zeker om vatten de voetgebeden, het Kyrie, Gloria, Creda, Sanctus, Agnus Dei en een aantal kortere formules. Voor de teksten waarvoor geen alge mene vertaling voor Nederland en Vlaan deren kan vastgesteld worden, zal ge steld worden dat gebruik gemaakt kan worden van vertalingen, die tot op he den met kerkelijke goedkeuring zijn ver schenen (bv. in volksmissaals). Een aparte opgave voor het Nederlands taalgebied is het tot een eensluidende li turgische tekst van het Onze Vader te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kath. Ned. boeren- en tuindersbond, de kath. Ned. midden standsbond en de r.-k. standsorganisatie voor de werknemende middenstand heb ben in een adres aan de leden van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer „enkele kritische kanttekeningen" geplaatst bij 't door de regering ingediende wetsont werp tot verlaging van de inkomsten en loonbelasting. De drie organisaties menen dat aan de behoefte van een re- ele vermindering van de belastingdruk op het grootste gedeelte van de midden inkomens niet in voldoende mate wordt tegemoet gekomen. Op zich achten de organisaties het verheugend dat met het wetsvoorstel een concrete stap wordt gezet op de weg naar een wezenlijke verlichting van de druk van de loon- en inkomstenbelas ting. Er wordt echter in het adres op ge wezen, dat het wetsvoorstel de oorzaak zelf van de sluipende drukverzwaring te weten het statische progressieve ta rief onaangetast laat. Van een werkelijke en wezenlijke ver lichting kan volgens het adres pas ge sproken worden als over het gehele ta rief een verdergaande verlaging plaats vindt, resulterend in een vermindering van de druk op de reële inkomensver meerdering. BRUSSEL Bij recente arrestaties is gebleken, dat figuren uit de Duitse onderwereld deel uitmaken van de ben den, die zich bezig houden met het smok kelen van boter uit Nederland naar België. Volgens het Belgische blad „De Volksgazet" is er een Nederlands Belgisch Duitse bende gevormd. Die reeds honderdduizenden kilo's boter over de grens heeft gebracht. De bende bedient zich van hand langers die de boter in vrachtwagens van gevestigde ondernemingen over de grens brengen. Voorts beschikt zij over gepantserde en gewapende wagens, die volgens het blad opereren uit centi'ale werkplaatsen aan de Belgische en de Duitse grens. De Belgische douane en marechaussee hebben geen enkel pardon meer voor wagens die 's nachts niet onmiddellijk aan hun stoptekens gehoorzamen. In het Belgisch Nederlandse grens gebied wachten ingewijden met span ning op een gewapend treffen tussen de douane en de smokkelorganisatie, waar in thans gewone misdadigers hun geluk beproeven, aldus de „Volksgazet", komen. Thans bidden de Nederlandse en Vlaamse katholieken een verschillende tekst, terwijl ook de reformatie een af wijkende tekst bezigt. De commissies voor het Nederlands taalgebied hebben als op dracht een eensluidende tekst voor de Nederlandse en Vlaamse katholieken voor te bereiden; daarnaast zullen er po gingen in het werk gesteld moeten wor den om te bereiken dat alle Nederlands talige christenen eenzelfde vertaling gaan gebruiken. Omdat nu ook voor de zgn. sacramen tele kernformules de volkstaal gebezigd zal kunnen worden, is de Nederlands- Vlaamse rituele commissie gevraagd haar werk thans af te ronden. Dat betekent dat binnenkort de landstaal ingevoerd zal worden voor heel de sacramenten bediening. (Advertentie) GROTE MARKT 25, BRED 4 Heden geëtaleerd: Enkele van de vele mogelijkheden die U kunt bereiken met een combinatie van Lyle and Scott knitwear en Daks rokken. WENEN De disciplinaire commis sie van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft de man vrij gesproken die in de tweede wereldoor log Anne Frank in Amsterdam arres teerde. De politie-inspecteur Karl Silber- bauer (53) zal na dit jongste besluit zijn taak als Oostenrijks politieman her vatten. Toen vorig jaar aan het licht kwam dat hij de man was, die in au gustus 1944 het Joodse meisje Anne Frank arresteerde, werd hij geschorst. De disciplinaire commissie kwam tot haar besluit nadat Silberbauer reeds eerder dit jaar door een lager college vrijgesproken was. Bij zijn verdediging bracht Silberbau er naar voren dat hij onmiddellijk na de tweede wereldoorlog de Oostenrijkse autoriteiten had ingelicht over zijn lid maatschap van de Duitse Gestapo en zijn activiteiten bij de arrestaties van Joden gedurende het Nazi-tijdperk. (Van een onzer correspondenten) NIJMEGEN De vereniging van studenten in de geschiedenis aan de katholieke universiteit van Nijmegen, de historische kring dr. Huybers. zal bij gelegenheid van het afscheid 'dat de hoogleraren mgr. prof. Richard Post en prof. dr. L. J. Rogier op 24 oktober van de Kring nemen, een standbeeld van Erasmus aanbieden. Het beeld, vervaar digd door de kunstenaar Huub Korte- kaas, is ruim twee meter hoog en be staat uit gemalen marmer en cement. De onthulling van het beeld zal op 24 oktober plaatshebben te Winssem bij Nijmegen, waar het beeld een tijdelijk* standplaats heeft gekregen. Het ligt in de bedoeling, dat het beeld t.z.t. een plaats zal krijgen binnen het nieuwe gebouwencomplex van de Nijmeegse universiteitsstad. Dat bij de keuze van het geschenk NEW YORK President Johnson heeft het ontslag aanvaard van zijn adviseur Walter Jenkins (46). Het Wit te Huis heeft meegedeeld dat Jenkins wegens oververmoeidheid in een zie kenhuis is opgenomen. Hij heeft een zenuwinzinking en lijdt aan hoge bloed druk. Er gingen de laatste dagen allerlei geruchten over hem. Hij zou onlangs wegens onzedelijk gedrag zijn aange houden. Andere geruchten willen dat hij misbruik van vertrouwen zou heb ben gemaakt. Het Witte Huis geeft daarop geen commentaar. Jenkins, vader van zes kinderen, was in de jaren dertig al vertrouwensman van Johnson. In het Washingtonse politieregister, dat voor iedereen ter inzage is, komt de aanhouding, op 7 oktober, voor van een Walter Wilson Jenkins, oud 46 jaar, wegens „onzedelijke handelingen en wanordelijk gedrag" in het gebouw van de Ymca (bond van christelijke jongemannen) te Washington. Tegen betaling van 50 dollar borgtocht is hij vrijgelaten. Al eerder, in januari 1959, is hij in hetzelfde gebouw voor een soortgelijk feit opgepakt. Bij doorlezing van de politieregisters blijkt overigens dat bij de Ymca vrijwel dagelijks men sen wegens vergrijpen tegen de goede zeden worden vrijgelaten. Voor Dean Burch, voorzitter van de republikeinse partij, is een en ander groot nieuws. Hij heeft kranten en pers bureaus opgebeld met de mededeling dat het Witte Huis wanhopige pogin gen doet om „een belangrijk verhaal dat verband houdt met de nationale veiligheid", in de doofpot te stoppen. De perschef van het Witte Huis, George Reedy, die met president John son in New York is, verklaarde naar aafileiding daarvan: „Ik weet niet waar Burch het over heeft". President Johnson heeft een onder zoek van het F.B.I. geëist naar de om standigheden waaronder Walter Jen kins is afgetreden. de voorkeur is uitgegaan naar de beel tenis van Desiderius Erasmus vindt zijn verklaring mede in het feit, dat het op 27 oktober a.s. bijna 500 jaar gele den is, dat Erasmus het levenslicht aan schouwde. Bovendien vormt Erasmus een schakel tussen de leeropdrachten van de beide hoogleraren. Enerzijds wor. telt hij nog in de middeleeuwse kerk, anderzijds is zijn denken reeds van de nieuwe tijd. Voorafgaande aan de onthullingsplech tigheid te Winssem zal in de raadzaal van het Nijmeegse stadhuis een huldi gingsbijeenkomst plaatsvinden, waarbij de hoogleraar dr. P. H. Winkelman in een feestrede de betekenis van de ge- schiedschrijvende generatie Post en Ro gier zal belichten MOSKOU De Russische geleerden zijn in staat om voor vluchten naar an dere planeten rakett ente bouwen, die aangedreven worden door atoomkracht, zo onthulde gisteren een Russisch blad. „Het werk van de experts op dit ter rein toont, dat er in principe geen moei lijkheden zijn bij het bouwen van zulke raketten", aldus de krant ,,Trud". „Het zal slechts een kwestie van tijd zijn voor het ontwerp, de bouw en proef nemingen". Volgens het blad zijn de Russen eerst van plan om de maan te bereiken en daarna „zal de mens naar andere pla neten gaan". DEN HAAG De Haagse politie heeft de 27-jarige koopman H. N. don derdagmiddag in zijn woning aangehou den. De man is ingesloten verdacht van dood door schuld, c q. het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. N. heeft tegenover de politie bekend twee rijdende personenauto's en een ge parkeerde wagen te hebben aangere den, evenals een lichtmast. Hij ontkent de 65-jarige wielrijder M. van der Hoek uit Loosduinen te hebben aange reden, die vermoedelijk door een duw van een personenauto in het kanaal langs de Haagweg raakte en verdronk. N. gaf toe die avond zeven pilsjes te hebben gedronken. De politie heeft in samenwerking met de brandweer naar de fiets van de heer Van der Hoek gezocht. Het rijwiel werd tot nog toe niet gevonden. Van daag zal sectie op het stoffelijk over schot van de verdronken man worden verricht. Een van de geslaagde close ups uit „Mensen van Morgen". Dit is het meisje, dat aangestoken door de jazz-muziek een dansimprovi- satie weggaf. VATICAANSTAD Naar de geruch ten willen zou Paus Paulus bij gelegen heid van de heiligverklaring op zondag a.s. van tweeëntwintig neger-martelaren uit Oeganda, de kwestie van rassendis criminatie willen aansnijden. Men herin nert er aan dat de nieuwe winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, de Ame rikaanse predikant Martin Luthar King, na het onderhoud dat hij vorige maand met de Paus heeft gehad, deed uitkomen dat de Paus van plan zou zijn in het openbaar de kwestie ter sprake te bren gen. (De 22 Oegandezen, die zondag heilig verklaard worden, zijn in 1885 ter dood gebracht op last van de koning, van wiens hofhouding zij deel uitmaakten en die hen wilde misbruiken). AMSTERDAM In verband met de iets krappere geldmarkt is met ingang van gisteren het tarief voor daggeld (call money) met een half procent ver hoogd tot drie procent. Op 13 dezer werd genoemd tarief met een half pro cent verlaagd tot 21> procent. BREDA Gisteren is hier, evenals in talryke andere plaatsen in ons land, de inmiddels veelbesproken film „Men sen van morgen" van Kees Brusse in roulatie gegaan. Zoals we al eerder heb ben geschreven gaat het hier om een film, waar in een aantal jonge mensen zich door Brusse hebben laten inter viewen. Die vraaggesprekken zijn in enkele gevallen geresulteerd in zeer openhartig vertelde levensverhalen. Kees Brusse, die zich voor deze gelegenheid liever realisator noemt dan regisseur, heeft „Mensen van morgen" gemaakt ir analogie van de Franse film „Hitier connais pas". Hoewel zyn ma nier van filmen dus niet oorspronkelijk is, werd ze in Nederland toch nog nooit toegepast. Wat heeft Brusse met deze nieuwigheid bereikt Zeker niet een „meesterwerk", zoals we hier en daar al hebben kunnen lezen. Daarvoor heeft hij als realisator te weinig toegevoegd aan de authentieke verhalen van de ondervraagden. We kunnen t.a.v. „Mensen van Mor gen" ook bezwaarlijk spreken van een artistiek succes. Brusse heeft de film middelen, waarbij hij zeer sterk de na druk heeft gelegd op de montage en de close up uiteindelijk op vrij conventiële manier gebruikt. Geen reden dus om deze nieuwe film meer lof toe te zwaai en dan de gemiddelde goed gemaakte speelfilm toekomt. Hier staat wel tegenover, dat het zeer interessant is de film met het hier ge bruikte systeem ondergeschikt gemaakt te zien aan een brok werkelijk leven. Dat is n.l. vooral wat ons in Brusses werkstuk getroffen heeft. Hij is er inder daad in geslaagd de levensverhalen van de jonge mensen, die bereid waren iets van hun innerlijk voor de camera's prijs te geven, een zekere levensechtheid te verlenen. Er wordt per se niet ge acteerd, al zijn de student en de licha melijk gehandicapte muziekstudent be hoedzamer in hun gesprekken dan b.v. de inmiddels sterk in het nieuws ge komen Amsterdamse straatjongen Loeki. Aan hem en aan het meisje, dat in een plotselinge opwelling een dans-improvi- satie geeft op de ritmische muziek van Herman Schoonderwalt, hebben we het meeste plezier beleefd. Zij waren be reid hun eigen twijfels, hun ongenoegen en hun wantrouwen uit te spreken. Het-j zelfde geldt zeker ook voor het frisse dorpsmeisje, dat zo onbevangen vertelde, wat er zich in haar jonge leventje en haar nogal beperkte wereld afspeelt. Zoals gezegd heeft Kees Brusse de uit latingen van zijn „spelers" voorname lijk gevangen in close ups. De afzonder lijke fragmenten zijn later in een mon tage samengebracht, waardoor de indruk wordt gewekt, dat de verschillende spre kers elkaar met opzet aanvullen. Dat was in werkelijkheid natuurlijk niet het geval, want de jonge mensen hebben ieder apart voor de camera's gezeten. Bij deze montage schuilt overigens een addertje onder het gras. Kijkend naar de film krijgt men onwillekeurig de in druk, dat de jonge mensen als groep hebben deelgenomen aan de interviews. Als Brusse de gehandicapte pianist in close up geeft, hem naar die zijde van het doek laat kijken waar even later de knieën van een van de meisjes te zien zijn, dan is dat bedrieglijke montage. De werkelijkheid wordt hier feitelijk ver draaid. Op dezelfde manier heeft Brusse met het geluid gespeeld. Daar zou men terecht bezwaar tegen kunnen hebben, al moet gezegd zijn, dat Brusse deze methode niet misbruikt heeft. De over heersende tendens blijft er een van eerlijkheid Een ander bezwaar tegen dit systeem van Hitier connais pas en Mensen van Morgen is de keuze van de ondervraag den. Zij hebben stuk voor stuk een zo danig eigen persoonlijkheid, dat ze voor de camera's in een soort persoonlijk iso lement blijven steken. De gebundelde ervaringen van al deze jonge mensen blijven hun ervaringen. Brusse en zijn medewerkers zijn er ook niet in ge slaagd déze belevenissen, gedachten en uitspraken uit te tillen boven de mensen bij wie ze horen. En al is het interes sant van deze „mensen van morgen" te horen wat ze denken en doen, de film als geheel appelleert niet aan al gemeen menselijke zaken. Hij blijft een aangelegenheid van een kleine groep, zonder dat er ergens een vingerwijzing wordt gegeven naar ecn andere, meer al gemene, werkelijkheid. Nogmaals, hoe interessant het ook al lemaal is, Brusse heeft een film ge maakt die de moeite van het zien wel waard is. maar niet omdat hij hem zo knap heeft gerealiseerd. Het boeiende komt o.i. daarvoor teveel rechtstreeks voort uit de personen zelf. Niet uit de wijze, waarop Brusse ze heeft laten zien en horen. Als vaste voorfilm voor „Mensen van Morgen" wordt in alle theaters waar deze film wordt vertoond, een andere Nederlandse première gedraaid „Am sterdam" van Herman van der Horst. Zoals men van deze cineast mocht ver wachten heeft hij zich met veel verve van zyn taak gekweten. Zijn visie in kleuren op 's lands hoofd stad is een gedicht geworden. Een po- eem, dat echter nergens ruimte laat voor de dynamiek van Amsterdam, zijn plaats in Nederland en in de wereld. De visie van Van der Horst was gericht op Am sterdam als historische werkelijkheid en daarmee heeft hij naar onze smaak deze stad wel tekort gedaan Voor zijn film vorm overigens niets dan lof, ook al heeft hij met deze film voortgeborduurd op alles, dat hij in vorige films al heeft laten zien en horen. BERT VAN OOSTERHOUT STOCKHOLM De Nobelprijs voor medicijnen 1964 is vandaag toegekend aan professor Konrad Bloch uit Cam bridge, Massachusetts, en professor Feodor Lynen van het Max-Planck-in- stituut in Muenchen. Zij hebben de prijs gekregen voor hun ontdekkingen betreffende het mechanis me en de ordening van het cholesterol en vetzure metabolisme, aldus het Caroline-instituut. Professor Bloch heeft tevens het ver band ontdekt tussen cholesterol en zes hormonen. De ontdekkingen van de twee geleerden zijn volgens het instituut van groot belang in verband met ziekten van de bloedsomloop. De professoren Bloch en Lynen zullen hun prijzen op 10 december tijdens een plechtigheid in Stockholm uit handen van koning Gustaaf Adolf in ontvangst nemen AMSTERDAM De directie van de Amsterdamse bouwmaatschappij N.V. ..Texel" is begonnen nieuwe arbeiders aan te trekken ter versterking van de circa 50 man tellende ploeg, die niet is ontslagen. Woensdagmorgen zijn meer dan 400 arbeiders op staande voet ontslagen om dat zij voortijdig het werk hebben ver laten De directie heeft reeds aanmeldingen van werkwilligen ontvangen Zij zal bij het aanstellen selectief te werk gaan Het moeten vakbekwame arbeiders zijn en zij moeten bereid zijn de c.a.o.- bepalingen loyaal na te komen.

de Stem | 1964 | | pagina 7