race van Erica Terpsïra is beslissend Geweldige Don Schollander aan derde medaille toe DWS heeft goede kans op de volgende ronde ARIE DE KEYZER LEGT BASIS VOOR SCHITTEREND DOELPUNT Nog een keer brons en- nieuwe Europese tijd de beste... de eerste! Hockeyers winnen van België: 4-0 11 UITSTEKENDE STRIJD VAN ADA KOK OOK BETTY HEUKELS IN DE FINALE ESTAFETTE-TEAM (H) IETS TE ZWAK De race Sterk Zeilers zijn aan rustdagen toe Kabelverbinding Tokio verbroken Aanval Sensationeel Jammer DE MEDAILLES In tweede helft meer stootkracht Afwerking Stand uit de zuiverste DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Eindelijk een medaille voor de Nederlandse zwemploeg. Eindelijk vreugde in de oranjehoek van het machtige Olympische zwemstadion. Maar o, wat een spanning was er aan die vreugde voorafgegaan. Wat hadden de Nederlanders, de zwemmers en zwemsters, de waterpolospelers, de hockeyers, de roeiers en wie er ook allemaal naar de estafettefinale waren komen kijken, hem zitten knijpen voordat bekend werd gemaakt, dat het Nederlandse viertal Pauly van der Wildt, Toos Beumer, Winnie van Weerdenburg en Erica Terpstra derde was geworden achter de onverslaanbare ploeg van de Verenigde Staten en een Australisch kwartet met de oppermachtige Dawn Fraser als sluitstuk. „Ik weet eigenlijk niet waarom ik nu huil' zei Winnie, „maar ik ben zo verschrikkelijk bang geweest, dat het niet zou lukken". En zij leunde tegen de borst van de stralende Forbes Carlile, die met dit eerste succes ook in de wolken was. ■v ■V Ploegleider Sieb Bolman, zijn assisten ten mevr. Annet Vlothuizen en Piet Ver woerd waren wel het meest verheugd. ,,De ploeg had zoiets nodig. De fut was er na de teleurstellende prestaties van de eerste dagen een beetje uit. Misschien komen we nu weer wat in de lift', klonk het uit zyn opgelucht gemoed. .Jongens jullie hebben ook het Europees record verbeterd", kwam Piet Verwoerd ineens tot de ontdekking. ,,0 ja, dat wisten we allang, daar hebben we helemaal op ge zwommen", grapte Erica Terpstra. Sieb Bolman ging naar de dolgelukki ge Amerikaanse meisjes om hen geluk te wensen met de gouden titel en het we reldrecord. ,,U ook gefeliciteerd", zei Donna de Varona, ,,en zeg maar tegen uw jongens dat het reuze boys zijn. Uw meisjes zijn tenminste nog omhelsd. Die jongens van ons blijven ijskoud op de tribune zitten." Ellis 61 sec. rond. Amerika finishte in 4.03.8. een nieuw fantastisch wereldre cord (oud: Ver. Staten in 4.07.6) en Australië werd tweede in 4.06.9 eveneens dus onder het oude record. Intussen was Erica Terpstra, ademha lend aan beide kanten om haar rivale niet uit het oog te verliezen, op tien meter voor de finishwand pal naast Csilla Dobay gekomen. De Hongaarse reageerde met een te genaanval, die haar ritme echter niet ten goede kwam. Nog vijf meter, nog vier, nog drie en toen lag Erica een neuslengte voor. Vlak achtereen, nau welijks waarneembaar flitsten de han den van beide meisjes tegen de wand onder de startblokken. Alleen voor hen, die vlak bij de finish zaten, was het dui delijk dat Nederland derde was gewor den. Voor de Nederlandse kolonie op de tribune, onder wie zich ook onze ge trouwe Olympische supporter ambassa deur De Voogd en zijn echtgenote be vonden, kwam de zekerheid pas toen de uitslag op het elektronische scorebord verscheen: 3 Nederland in 4.12.0, 4 Hon garije in 4.12.1. Het Europees record, met 4.12.3 al in ons bezit, was als extrapremie op de prachtige prestatie met 0.3 sec. verbe terd. Pauly van der Wildt, onze startzwem ster, vertrok op baan 2 tussen de Cana dese Stewart en de Hongaarse Turoczy in. Naast Turoczy zwom de Australische Thorn en daarnaast op baan 5 de jonge Amerikaanse Sharon Stouder die 21/2 uur tevoren als snelste uit de halve fina les vlinderslag was gekomen. De Schiedamse zwemster, die spierwit van nervositeit op het startblok was ge stapt, kon het enorme tempo van de kop- loopsters niet geheel volgen. Zij gleed minder goed dan zij tijdens de training had gedaan, maar er bleef, zij het in vijf de positie, toch nog aansluiting bestaan. 61.2 voor Stouder, 63.2 voor Turoczy, 63.8 voor Thorn en 64.6 voor Pauly van der Wildt. Toos Beumer deed het als tweede zwemster iets beter en terwijl de Ameri kaanse meisjes, nu met Donna de Varo na in het water, een steeds grotere voor sprong namen, liep Zaanse Toos iets in op de Hongaartjes. voor wie nu Erdelyin zwom. Donna de Varona wisselde met Pokey Watson na 60.9 sec. met ongeveer vier lengten voorsprong op Australië en Hon garije. Daarna startte voor Nederland Winnie van Weerdenburg. Voor Toos Beumer was de tussentijd 63.8, voor Er delyin 64.2. Ook de ZIAN-zwemster ranselde ir haar hoogste armtempo 0.4 sec. van de achterstand op Hongarije weg. Toen de laatste zwemsters in het water lagen was de situatie: 1 Ver. Staten 3.02.8 (Watson 60.7), 2 Australië 3.08.3 (Bell 61.7), 3 Hongarije 3.10.4 (Takacs 63) en 4 Nederland 3.11.0 (Van Weerden burg 62.6). Voor Erica Terpstra, die uiterst scherp van Winnie had overgenomen, was het dus zaak op Csilla Dobay 0.6 sec. in te lopen. Het werd een geweldige race, waarin de 21-jarige Haagse studente nog eens blyk gaf van haar sprintcapacitei ten, maar vooral ook van haar enorme vechtlust. Centimeter voor centimeter slonk de Hongaarse voorsprong. Op de banen 4 en 5 was intussen de strijd al zo goed als beslist. Dawn Fraser mag dan een zwemster zijn, zoals de wereld nog niet eerder heeft gekend, de achterstand, waarmee zij achter Kathy Ellis als twee de startte, was te groot. Dawn Fraser deed er slechts 58.8 sec. over, Kathy Ada Kok en de 15-jarige Sharon Stou der vormden in de halve finales van de 100 meter vlinderslag dames een klasse apart. De meisjes zwommen op de bin nenbanen van de eerste serie naast el kaar, trokken dadelijk na de start van de rest van het veld weg en ook de Finse Eila Pyrhonen, die een ernstige Europe se bedreiging voor de Amsterdamse leek te zullen worden, lag al na 25 meter op een lengte achterstand. Sharon Stouder, die lichter en hoger over het water ging dan de zwaarder zwemmende Ada, keerde iets eerder. De Nederlandse wereldrecordhoudster nam teveel tijd voor haar keerpunt, maar het deed er niet veel meer toe. Het stond na vijftig meter (32 sec.) al vast dat de tijd van beiden zeer scherp zou worden en dat een finaleplaats uiteraard al zeker was. Toen gaf Ada de indruk de volle hon derd procent te hebben gegeven. Zelf dacht zij na afloop in de finale nog wel harder te kunnen gaan, maar voorlopig doen we er verstandig aan geen goud voor de Nederlandse te verwachten. Betty Heukels was het enige Neder landse meisje, dat de series van de 400 meter wisselslag overleefde. Met haar 5.32.4 plaatste zjj zich als vijfde in de fi nale, die zaterdag zal worden gezwom men. Marian Heemskerk had 5.38.3 nodig en Adrie Lasterie 5.41.3. De Australische Mogill kwam met 5.38.0 als achtste en laatste in de eind strijd en dat betekende dus dat Marian de finale slechts met 0.3 sec. heeft ge mist. BRUSSEL. De Nederlandse kam pioen DWS zal in de tweede ronde van bereikten de tweede ronde door tegen het Noorse Ski-Og Lyn uit Oslo ontmoeten. DWS is zoals bekend door twee overwinningen op Fenerbahce (Turkye) een ronde verder gekomen, de Noren bereikte de tweede ronde door tegen het Finse Reipas Lahti resp. met 12 te ver liezen en 30 te winnen. De loting in Brussel heeft naar het schijnt geen on gunstig resultaat opgeleverd voor de Am sterdammers. Zeker niet. wanneer men bedenkt wel ke machtige clubs er nog in de strijd zijn De aantrekkelijkste wedstrijden in de kwartfinales lijken Heal MadridDukla Praag, LiverpoolAnderlecht en Inter MilaanDynamo Boekarest. De loting had het volgend resultaat (de wedstrij den moeten voor 15 december gespeeld ziin): La Chaux de Fonds (Zwitserland) Benfica Lissabon (Portugal), Liver pool (Engeland)SC Anderlecht (Bel gië), DWS (Nederland)Ski-Og L.yn (Noorwegen), Glasgow Rangers (Schot land)Rode Ster (Belgrado) of Rapid (Van onze speciale verslaggever") TOKIO De Olympische zeilers heb ben de .eerste helft" er volgen nu een drietal rustdagen, waarna de reeks met nog eens drie wedstrijden wordt besloten van de regatta erop zitten. De balans is voor Nederland zeker niet al te ongunstig, al kan ook niet gezegd worden dat de nationale formatie opval lend sterk voor de dag is gekomen. Na vier races bezet Van Duyl, die zwak startte, een elfde plaats fn de algemene rangschikking. Finjollen-zeiler Hans Willems zakte donderdag naar de 14e plaats en de combinatie Ben Verhagen Nico de Jong, de Nederlandse repre sentant in de F.D.-klasse, staat achtste. Wenen (Oostenrijk). Real Madrid (Span- je)Dukla Praag (Tsj. Slow.), Inter Mi laan (It.)Dynamo Boekarest (Roeme nië), Vasa Gyoer (Hongarije)—Lokomo- tiva Sofia (Bulgarije), Panathinaikos (Griekenland)—FC Köln (Duitsland). DWS-voorzitter Solleveld, die btf de loting in Brussel aanwezig was, kwam met de Noren reeds tot overeenstemming over de data. Het eerste duel vindt plaats op woensdag 18 november in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Twee we ken later, op woensdag 2 december, wordt de returnwedstrijd gespeeld in Oslo. Een eventuele beslissingswedstrijd wordt gespeeld op dinsdag 15 december te Hamburg. DEN HAAG De kabelverbinding tus sen Tokio, het Mekka van de 18e Olym pische zomerspelen, en Europa is don derdag ruim vier en een half uur verbro ken geweest. Daardoor kon geen van de radiostations, persbureaus en dagbladen op het Europese vasteland berichten over de Spelen meer ontvangen. De televisie ontving weliswaar via de Amerikaanse satelliet Syncom 3 nog de actuele beelden uit Tokio, maar moest het zonder geluid stellen, omdat men wat dat betreft eveneens op de kabelverbin ding is aangewezen. Later werd uit Tokio meegedeeld, dat de kabel bij Hawaii gebroken was. Van Tokio uit begon men berichten per te lex-over-radio" door te seinen naar San Francisco waar deze dan via de kabel naar Europa werden gerelayeerd. Men hoopt nu algemeen dat het gedeelte van de weg naar Tokio dat via de „telex-over- radio" loopt, tenminste zo goed is als de kabel. Naar verluidt zou de reparatie van de gebroken kabel een dag of vijf duren. De twee zonder stuurmanSteef Blaisse (links) en Ernest Veene- mansmet zilver omhangen. (Advertentie) 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL der de minuut zou kunnen blijven. Ron nie Kroon zwom de vrije slag in 55.3. Amerika zette niet het sterkste viertal in. Grote keien als Wall. Clark, liman, bleven aan de kant en de Amerikaanse leiders hadden gelijk, want het viertal McGaegh. Luk en, Richardson en Bennett was snel genoeg om in de nieuwe Olym pische recordtijd van 4.05.1, precies 5 se conden langzamer dan het wereldrecord, als eerste over te gaan. De tussentijden van de Amerikanen waren respectieve lijk: rugslag 61.1, schoolslag 1.10.9. vlin derslag 58.7 en vrije slag 54.4. Don Schollander verwierf in een magistraal gezwommen race het goud op de 400 meter vrije slag. Het was zijn derde gouden medaille op deze Spelen en hij behaalde die in de nieuwe wereldre cordtijd van 4.12.2. Zijn tussentijden wa ren: 60.3, 2.05.7 en 3.10.5. Merkwaardig genoeg bleek hierbij dat hij zijn krachten in deze race geheel an ders had verdeeld dan bij zijn wereld record van Los Altos. Toen begon hij met 59.1, en noteerde vervolgens 2.03.2 en 3.07.8. Daarom leek een nieuw we reldrecord nu tot 300 meter onwaar schijnlijk, maar de laatste 100 meter van de blonde 18-jarige student uit Ore gon was zo geweldig en overdonderend, dat het record toch een halve seconde omlaag ging. Hij keerde met een nagellengte voor de Australiër Wood, trok toen echter in zo'n onweerstaanbare sprint van zijn belager weg, dat de laatste banen in 61.7 werden afgelegd. Wood werd nog gepasseerd door Wie- gand, die met zijn 4.14.9 precies 3.5 se conde onder het Europees record van Gerhard Hetz bleef. Nagenoeg sensationeel was het verloop van de 200 m schoolslagfinale. Wereld recordhouder Chet Jastremsky en de Rus Gyorgy Prokopenko, de Europese recordhouder, vochten het duel uit van de twee honden om het been en het was de Australiër Ian O'Brien, een stoere 17- jarige knaap uit Wellington New South Wales, die er mee vandoor ging. de series was overgegaan, kwam als uit de series was overgeagan, kwam als uit het niets naar voren, terwijl de Ameri kaan en de Rus aan de kop van het zwemmersveld in hevige strijd gewikkeld lagen. O'Brien passeerde Jastremski en ging op de laatste baan op Prokopenko aan. De Rus lanceerde een tegenaanval en tien meter voor de finish leek die aanval te slagen, maar de Australiër ging met tien harde halen toch langs hem en zwom in de nieuwe wereldre cordtijd van 2.27.8. Betty Heukels zwom een goede race met haar schoolslagbanen. als sterkste onderdeel. Zij heeft in de derde serie een verwoede aanval ondernomen op de eerste positie van de Oostduitse Veroni ca Holletz. De vrije-slagsprint van het Duitse meisje was te sterk, maar de aanval van de Eindhovense studente in de lichamelijke opvoeding heeft haar ze ker enkele extra tienden van de seconde opgeleverd. Wereldrecordhoudster Donna de Varo na, die in de vierde en laatste serie al leen Marian Heemskerk als rivale van formaat had, ging als snelste naar de fi nale over met een tijd (5.24.2), die bijna 10 sec. boven haar wereldrecord (5.14.9) ligt. Adrie Lasterie zwom een matige race en kwam kansloos op een gedeelde 13e plaats terecht. De Nederlandse heren estafetteploeg op d* 4 x 100 meter wisselslag had net zoveel te weinig voor een plaats by de laatste acht als Marian Heemskerk op het persoonlijke nummer te kort was ge komen. Het kwartet Jan Weeteling, Hemmie Vriens, Jan Jiskoot en Ronnie Kroon maakte een tijd van 4.12.6, terwijl Groot- Brittannië in dezelfde serie 4.12.3 op de chronometers bracht, waarmee het als laatste de eindstrijd bereikte. Jan Weeteling bleef met 1.04.2 niet bepaald onder zijn normale prestatiepeil, maar de 1.12.3 van Hemmie Vriens op de schoolslag viel een beetje tegen en eerlijk gezegd had men in het Nederland se kamp ook verwacht dat Jan Jiskoot (60.8) op zijn 100 meter vlinderslag on- DE AMERIKAANSE roeiploeg is het er over eens dat de overwinning van hun acht op Duitsland voor een groot deel te danken is aan de Duitser Dieter Rose die deze ploeg heeft getraind. TOKIO Op de vijfde wedsti'ijddag van de Spelen werd kwistig met medail les gestrooid. Er waren 19 gouden, zil veren en bronzen plakken te verdienen waarvan de Nederlandse ploeg er een zilveren en drie bronzen voor zich op eiste. De verdeling van de medailles is nu als volgt d Ver. Staten Rusland Japan Duitsland Australië Bulgarije Hongarije Gr. Brittannië Polen Turkije N ederlan Tsjecho-Slowakije Canada Denemarken Finland Roemenië Frankrijk Italië Cuba Zuid-Korea Tunesië Iran Zweden Zwitserland goud zilv. br. tot. 15 9 10 34 7 6 9 22 4 0 3 7 2 8 3 13 2 2 3 7 2 2 1 5 2 2 1 5 2 2 0 4 2 1 2 5 1 3 1 5 1 1 3 5 1 1 2 4 1 0 1 2 1 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 0 3 1 4 0 2 1 3 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 2 2 0 0 1 1 0 0 1 1 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De wedstrijd Neder landBelgië voor groep B van 't Olympisch hockeytoernooi is in het Komazawa-sportpark met 4-0 door Nederland gewonnen. De ruststand was 1-0. De doelpunten werden gemaakt door middenvoor Frank Zweerts, Theo Terlingen (strafbal), Frank Zweerts (3-0 en 4-0). In de eerste helft wilde het met het Nederlandse aanvalsspel nog niet erg lukken. Wel was oranje voortdurend in de meerderheid, maar in de Belgische cirkel werden de combinaties slordig af gewerkt. Na de rust kwam er meer verband in de ploeg en werd het samenspe.l minder doorzichtig uitgevoerd, hoewel het plaat sen nog vaak slordig was. In de Neder landse aanval speelde in de tweede helft vrije De Keyzer linksbuiten en Spits als rechts binnen. Dit verhoogde de stootkracht van de voorhoede en ineens werden de Bel- gen overspeeld. Maar al was het Nederlandse spel ster ker, al was er sprake van een techni sche overmacht en een betere conditie, het voorhoedespel in de laatste beslissen de fase bij de vijandelijke cirkel was steriel. Er werd nog teveel gelopen met de bal en het samenspel wat doorzichtig kort. Legio kansen gingen verloren door te harde voorzetten of door buitenspel, waaraan vooral de steeds scherp opge stelde Frank Zweerts zich bezondigde. Na het eerste offensief zakte het Bel gische spel af door het te lage tempo. De beste Belgische hockeyspeler Ravi- net, tegen India als rechtsbinnen zeer gevaarlijk, stond verloren op de rechts buitenplaats en Claude Bernaert, even eens een technisch bijzonder bekwame hockeyer was als linkshalf kansloos te gen rechtsbuiten Leendert Krol. Zo was er geen twijfel mogelijk over de vraag welke ploeg ret beste hockey speelde. Het mankeerde alleen aan de afwerking en merkwaardig genoeg waren er perioden in de wedstrijd waarin elke slag en elke pass van Nederland naar een Belg werd gespeeld Pas in de 27e minuut kwam de ope ningstreffer. Uit een lange corner schoot Chris Nynarends hard op doel, de bal werd gestopt en weggewerkt, maar niet voldoende en toen zwenkte Fokker naar de rechtervleugel om in de rol van vleu gelspeler een voorzet te geven, waarop Lorette en Bernaert misten en Frank Zweerts ineens inschoot (1-0). Nog vóór de rust ging de bal opnieuw hard door het Belgische doelvlak. maar het schot van Krol werd afgekeurd om dat de Keyzer hoewel tot achter de doel lijn doorgelopen, hinderlijk buitenspel stond. Een mooie kans ging verloren toen Frank Zweerts een achter hem langs gerichte bal toch probeerde te bemach tigen, terwijl Van Vroonhoven vrij stond Erger was de pech voor Theo van Vroonhoven toen hij een bal hard op de mond kreeg. Het kostte hem de twee stifttanden, die hij na een dergelijk on geluk een jaar geleden had laten aan brengen en een echte tand. „Zet maar in de krant wat er gebeurd is, dan weet mijn aanstaande schoonvader, die tand arts is, wat hij te doen heeft", zei Theo later in de kleedkamer. In de twintig minuten die na dit voor val nog moesten worden gespeeld, was er maar één ploeg, die speelde. Na 19 minuten stopte linksback Lorette een uit een strafcorner ingeslagen bal met de voet en Theo Terlingen benutte de straf bal feilloos (2-0). Twaalf minuten voor tijd werd het 3-0 door het mooiste doel punt dat Nederland tot dusver in Tokio scoorde. Arie de Keyzer, het „zorgen kind" in de Nederlandse aanval, tot dus ver. maar na rust als linksbuiten ein delijk in zijn element, passeerde drie Belgen op weergaloze wijze en gaf va» de doellijn met „het puntje" een passje voor de doelmond waar Zweerts klaar stond voor een onhoudbare push. Een minuut voor tijd kwam toen de derde treffer van Zweerts. Uit een voor zet van Krol sloeg hij de bal ineens langs de ontredderde Buisset: 4-0. Opstelling Nederland: doel Veentjer, achter: Leemhuis en Terlingen, midden: Fokker, Mijnarends en Van Rossem; voor Krol, Te Keyzer. (Spits), Zweerts Van Vroonhoven en Spits (De Keyzer) Leemhuis, in deze wedstrijd aanvoer der, speelde zijn vijftigste interland. (Advertentie) Na de vijfde dag luidt de stand in groep A; 1 Pakistan 3 3 0 0 6 7—2 2 Australië 4 3 0 1 6 13—2 3 Kenia 4 2 1 1 5 6-7 4—4 4. Nw. Zeeland 3 1 0 2 2 5 Japan 3 1 0 2 2 2—4 6 Gr. Brittan. 4 1 0 3 2 4-11 7 Zuid-Rhodesië Groep B: 0 1 2 1 1 1—7 1 ndia 4 2 2 0 6 10—2 2 Spanje 4 2 2 0 6 82 3 Duitsland 4 2 2 0 6 7—2 4 Nederland 4 2 1 1 5 10—2 5 België 4 1 1 2 3 5—9 6 Maleisië 4 1 2 1 2 7—7 7 Canada 4 1 0 3 2 3-14 8 Hong Kong 4 0 0 4 0 2-14 LEXINGTON

de Stem | 1964 | | pagina 23