Tweemanschap aan top Sovjet-Unie I Geen koerswijziging verwacht Meer mutaties verwacht Voorrang voor E(uropa)-wegen Portret van twee leiders BONT WEGENBOUWPLAN 1965 ADIEU ■SÉk CHAMENAAR IN VERKEER OMGEKOMEN Spanning in Engeland Politieman vrij van dienstplicht Herindeling W alcheren nog niet rond Feiten uit Tokio (kotle^ticcmvp crombie DAGBLAD VOOR ZEELAND Ruim 28 miljoen voor wegen in Brabant-Zeeland VERZOEK KRITIEK OP KERNBELEID Grote sortering BONTMANTELS Minder koud 2206 TECHNOKRAAT HANDHAVEN VIER MEDAILLES een vertrouwd adres 104* JAARGANG No. 24715 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: IM.V. UUy. Mi|. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Réigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A O 16 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per 'mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 NIKITA KROESTJEV (70) MET „PENSIOEN" ZURICH Een Zwitsers foto bureau dat de foto-afdeling van het Russische persbureau Tass donderdagavond per telex opriep om naar het lot van premier Kroestjev te vragen, kreeg een raadselachtig antwoord: „Adieu, adieu Kroestjev," tikte de telexist in Moskou en verbrak de ver binding. MOSKOU Nikita Kroestjev is terug getreden als premier van de Sovjet-Unie en leider van de Russische communistische partij. Volgens het Russische persbureau TASS heeft hij deze functies neergelegd „in verband met zijn vergevorderde leeftijd en de verslechtering van zijn gezondheidstoe stand". Kroestjevs macht is opgedeeld onder twee van zijn naaste medewerkers. De in Rusland belangrijkste post (die van partij leider) is overgenomen door Leonid Brezjnev (58 jaar). Premier is geworden de eerste plaatsvervangende premier Alexei Kosygin (60 jaar). LEONID BREZJNEV Ruslands nieuwe partijleider (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aartsen van Verkee en Watt r _aat \vn s» van de 265 miljoen gulden, die hij in het rijkswegenfonds verwacht, 257 miljoen besteden aan de wegen, die deel uit maken van het Europees wegennet (de z.ff. E-wegen'. aan a andere belangrijke snelwegen mi Neder land en aan bijkomende werken voor de E-wegen. Een aantal andere bedragen zijn volgens de bij de Tweede Kamer ingediende begroting van het rijkswe genfonds bestemd voor andere bijkomen de werken en voor verschillende admi nistratieve kosten bij het innen van het weggeld. Tot de grote werken behoren onder staande wegen en kunstwerken: In het zuiden van het land zullen 18 miljoen worden besteed aan de oost-westver- oindingen Vlissingen-Breda-Eindhoven (wegen 58, 56 en 63) Belgische grens benoorden Turnhout) -Eindhoven-Ven- io-Duitse grens (weg 67-E-3). Daarbij js een som van 5 miljoen bestemd voor de aanleg van het gedeelte Nieland- vijssjngen van weg 58 en voor het ver dubbelen van de rijbaan van die weg °P Walcheren en zuid-Beveland, f 2 miljoen voor het maken van wegomleg- gmgen en wegverbredmgen in weg 56 tussen Bergen op Zoom en Breda en 3 miljoen voor de aanlog cd veiu ing van weg 63 (E-38), Breda-Eindhoven. Een bedrag van 38 miljoen wordt esteed aan de aan eg van cU <i over het gehele land verspreid waarvan e ombouw van het verkeersplein in de wegen 2 (E-9), 12 (E-8 en E-36) en 26 (E-9) waarvan de Noord-zuid route bij Oudenryn en de verbetering van de veerhavens bij Perkpolder en Kruinin- gen (f 5 miljoen) Voor de noord-Zuid-route E-9 (maas- tricht-Eindhoven-Utrecht-Amsterdam) is 29 miljoen geraamd, waarvan 14 miljoen is bestemd voor de verdere aan leg van weg 75 (Maastricht-Keipen) met de daarin gelegen brug over de Maas bij Wessem, 3,5 miljoen voor de ver dubbeling van de rijbaan van weg 68 tussen Eindhoven en Weert, 6 mfljoen voor baanverdubbelingen van weg 64 en de omleggingen om Boxtel en Den Bosch en t ji joen v he' x o i i- maken van weg 26 tussen Vianen en Waardenburg, het verbeteren van de aan sluiting van die weg aan weg 27 bij Vianen en het verbreden van de brug bij die plaats. Wat de belangrijke noord-zuid ver bindingen betreft, zal worden voortge- werkt aan de wegen 17 tussen Moer dijk en Roosendaal en 27 (E-37), Vianen- Gorinchem-Breda (en de zuidelijke rond weg om Breda), voor elk van deze we gen is een som van 6 miljoen geraamd. TURNHOUT De 38-jarige A Pelckmans uit Chaam is donderdag in een ziekenhuis te Turnhout overleden, kort nadat hij op de steenweg Baarle- Hertog met zijn bestelwagen tegen een boom was gebotst en daarbij ernstig werd gewond. Een mede-inzittende, een 24-jarige inwoner van Ulicoten (N.B.), is ernstig gewond in het ziekenhuis te Turnhout opgenomen. Het officiële bericht over Kroestjevs aftreden werd gister avond om 22.06 uur door TASS verspreid. Tevoren had de we reld gegonsd van geruchten. De eerste berichten uit Moskou duidden op een onbloedige staats greep, op een gedwongen heen gaan van Stalins opvolger. Op de New-Yorkse beurs trad daarom aanvankelijk een scherpe koers daling in. Later herstelde de beurs zich weer. Toen Moskou de vervanging van Kroestjev door Brezjnev en Kosygin offi cieel bevestigde werd in Londen en Washington de verwachting uitgesproken dat de buitenland se politiek van Rusland waar schijnlijk geen belangrijke wijzi ging zal ondergaan, ook niet ten aanzien van Peking-China. Het ministerie van B.Z. in Den Haag sloot zich in een eerste commen taar bij deze zienswijze aan. De verwachting dat de Russische bui tenlandse politiek niet zal worden ge wijzigd is gegrond op het feit, dat Kroestjev zelf enige tijd geleden Brezj nev als „troonopvolger" heeft aange wezen. Hij werd toen ontheven van zijn functie van staatshoofd en benoemd tot de veel belangrijker post van partij secretaris. Kosygin is eveneens een pro tégé van Kroestjev. Hij wordt geken schetst als een „technocraat" met poli tieke kwaliteiten. In Moskou nam men gisteravond aan dat nog andere wijzi gingen in de Kremlintop te verwach ten zijn. Vandaag wordt over dit alles uit Moskou officieel nieuws verwacht. Het orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda, maakte in zijn editie van hedenmorgen melding van de ontheffing van Kroestjev uit al zijn functies. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat Ruslands sterke man thans geen enkele functie meer be kleedt. Aangenomen wordt dat met Kroestjev ook andere figuren uit de Kremlintop zullen verdwijnen. Alexis Azdjoebei, een schoonzoon van Kroestjev, heeft met ingang van van daag zijn functie van hoofdredacteur van de Izvestia, het officiële Russische regeringsblad, neergelegd. 99 55 Volgens TASS heeft het presidium van de Opperste Sovjet met algemene stemmen Kroestjevs „verzoek" om te mogen heengaan ingewilligd. Unanimi teit zou er ook geweest zijn bij de ver kiezing van het tweemanschap, dat Hem nu opvolgt. De eerste aanwijzing dat er iets met Kroestjev stond te gebeuren was in Moskou de verwijdering van Kroestjevs portret van openbare gebouwen. Dat gebeurde gistermiddag. Ook viel het op dat in Moskou bijzonder veel politie in de straten natrouilleerde. Bovendien liet het officiële regeringsblad, de Izvestia, verstek gaan. In het verleden was dit steeds een voorbode van be langrijke gebeurtenissen. Officiële Rus sische woordvoerders weigerden echter aanvankelijk ieder commentaar. Kroest jev zelf was onvindbaar. Hij was niet aanwezig bij het officiële diner dat gisteravond werd aangeboden aan Cuba's president Dorticos. Brezjnev zat hierbij wel aan. Onderwijl kwam het presidium van de Opperste Sovjet in het Kremlin in spoedvergadering bijeen. Daar reden zwarte limousines af en aan. UPI bracht toen het bericht dat Kroestjev gewipt zou zijn op basis van een motie van Soeslov, de voornaamste partij-ideoloog. President Johnson, die een verkie zingstournee maakte, liet zich van mi nuut tot minuut op de hoogte houden. Pas tegen tien uur kwam aan de on zekerheid een einde door de officiële berichten van TASS. Uit Bonn is intussen al gemeld dat West-Duitsland ook bereid is de nieu we Russische premier te ontvangen. Zo als bekend zou Kroestjev in begin van het komende jaar een bezoek brengen aan West-Duitsland. Politieke waarne mers nemen wel aan dat het Duits-Rus sisch topgesprek vertraagd zal worden door de wijzigingen in de Russische machtsverhoudingen. (Advertentie) Voor kwaliteit en afwerking staan wy garant Meer dan 45 jaar bontervaring (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vaste commissie voor economi sche zaken uit de Tweede Kamer heeft gisteren in zeer kritische zin haar mening gegeven over het regionale industrialisatiebeleid van staatssecre taris drs. Bakker. Voor de staatssecretaris was deze vergadering een graadmeter, waarop hij kon aflezen hoe de Kamer over zijn beleid denkt. Dat is hem niet mee gevallen. De vaste commissie heeft zich vierkant en ijzig tegenover hem opgesteld en het ziet er naar uit dat hij terrein zal moeten prijsgeven. Het debat was voor onze gewesten van uitermate groot belang. Zeeland heeft drie kernen (vooral Goes) te verliezen. Bergen op Zoom staat op de nominatie om primaire kern te worden. Voor het verslag van het debat ver wijzen wy naar pagina 3. Couture Suèdekleding In Engeland wordt in grote spanning gewacht op de uitslag van de algemene verkiezingen, welke gisteren zijn ge houden. Laat in de nacht viel nog niet by benadering vast te stellen wie gaat winnen: Tories of Labour. De defini tieve uitslag wordt dan ook vanmiddag pas hekend, maar hedenmorgen om tien uur zal al wel uitgemaakt zijn welke partij de komende jaren Groot-Brit- tannië gaat besturen. Naar schatting 28 miljoen Britten brachten hun stent uit. Dit moet gezien worden als een zeer sterke opkomst. Toen de stembureaus werden gesloten werd de opkomst geschat op tachtig percent. Het weer, dat altijd een rol speelt, was redelijk goed te noemen. Bij de laatste algemene verkiezingen kwam 78,8 percent van de kiezers zijn stem uitbrengen. Op grond van het resultaat in het „geheide" tory-district Celtenham be rekende het elektronisch brein „Leo' een overwinning voor Labour. „Leo' wist er zelfs bij uit te rekenen hoe groot de meerderheid van Labour zou zijn: 57 zetels. In Celtenham bleven de Tories welis waar aan de leiding, maar hun meer derheid slonk nogal aanzienlijk. De eerste uitslag uit de Labour-bol- werk kwam uit Salford-west, waar de socialisten een winst van 2,2 boekten, Om de verkiezingen te kunnen win nen moet Labour over het hele land ge middeld ongeveer 4 percent vooruit gaan. St.-Michael UTRECHT De katholieke politie bond St.-Michaël is voorstander van vrij stelling van militaire dienstplicht voor politiepersoneel om in de nog steeds bestaande tekorten aan mankracht te kunnen voorzien en om de grote ge boortegolven van na de oorlog een kans bij de politie te kunnen bieden. De heer G. J. van Bavel, hoofdbe stuurslid van St.-Michaël, pleit in een open brief aan de volksvertegenwoordi ging. die is afgedrukt in het vandaag verschenen nummer van „De Katholieke Politieambtenaar", voor een forse aan pak van de werving. Hij gelooft voorts dat wanneer de Nederlandse politie tus sen nu en het einde van deze eeuw haar taak naar behoren zal willen kunnen volbrengen, de ontwikkeling op maat schappelijk en bestuurlijk gebied zal moeten doorwerken in de oi'ganisatie en werkwijze van de Nederlandse poli tie. Dat betekent naar zijn oordeel, dat de huidige politiewet niet bruikbaar is tot het jaar 2000. Visie, doorzettingsver mogen en moed zijn nodig om tijdig de bakens te verzetten, zo meent de heer Van Bavel. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk in de noordelijke helft van het land regen, overigens ver- anderlijke bewolking en enkele 2 buien. Matige, lijdelijk krachtige westelijke wind. Hogere middag- temperaturen. Vandaag: zon onder 17.44 uur. Maan op 16.33 uur. i Morgen: zon op 7.08 uur. Maan on- der 1.54 uur. bu it, 66 cfi'roesjtsjov afgst raden'" mo.se ow, f5/10( rtr/afp- chroesjtsjov is a f g etrecton -als part ijteidsr en premier van de aowjet-unie, aldus meldt bet ru ssiscbe persbureau tass. {dd/mft)»'** Ni mem (Van een onzer redacteuren) BREDA. Het nieuwe twee manschap dat vanaf vandaag het roer in handen heeft in de Sov jet-Unie en dus ook de macht be zit de koers te verleggen, is afkomstig uit de directe omge ving van Kroestjev. Dit zegt echter niet veel. Vooral de nieuwe partijsecretaris Leonid Brezjnev is een raadselachtige figuur gebleven, ook toen hij als Kroestjevs kroonprins" de zieke Frol Keslov opvolgde. Duidelijk was sinds enkele jaren dat Brezjnevs politieke ster rijzende was. Vaak verving hij Kroestjev tijdens diens afwezigheid en hij ondernam zelfstandig buitenlandse missies. Tijdens de machtsstryd tussen Stalinisten en anti-stalinisten stond hij pal achter Kroestjev. wiens ontdekking hij tenslotte was en aan wie hij zijn po litieke loopbaan voor een goed deel te da.nken heeft. De laatste maanden ech ter hebben zich in Moskou nogal eens geruchten verspreid dat Brezjnev het niet zo geweldig eens was met de baas en dat hij een van de centra der poli tieke stormen rond de figuur van pre mier Kroestjev was. De nieuwe premier Alexei Kosygin, een kleurloze en ietwat verlegen man, is nooit op de voorgrond gezien, hoe wel het de laatste jaren opviel dat hy zich ophield in de onmiddellijke omge ving van premier Kroestjev, zonder dat duidelyk was wat hij nu precies deed. Feit is dat Kosygin gedurende zijn lange loopbaan overduidelijk heeft bewezen dat hij zich weet te redden en te handhaven in de gelederen der pro minente communisten. Toen Stalin in 1948 alle leden van wat bekend stond als de „Club van Leningrad" liet fu silleren, overleefde Kosygin deze zui vering. In 1952 echter werd hij „ge degradeerd" tot plaatsvervangend lid van het politbureau en een jaar later verdween hij tijdelijk van het toneel. Leonid Brezjnev is het prototype van een communistische technocraat. Hij is een keihard politiek zakenman en ach ter zijn innemend uiterlijk verbergt hij een ijzeren wil. Hij is groot en breed, beweegt zich waardig en bedachtzaam. Sommigen noemen hem cynisch, maal ais hij loskomt weet hij heel prettig te praten. Ook Brezjnev maakt grapjes maar die zijn van een heel ander ka rakter dan die van Kroestjev. Niet zo losjes en spontaan maar met een be doeling. Hij windt zich ook niet zo snel op als Kroestjev. Brezjnev verzamelt antieke horloges en houdt exotische zangvogels. Hij lijdt aan te hoge bloeddruk of wellicht een hartkwaal, dat is niet precies bekend. Maar op last van de dokter drinkt en rookt hij zeer matig, hoewel hij als hij meent dat het nuttig is ook wel eens toost op alles wat zich onder de zon bevindt, kreten slakend als „Weg met het protocol!" en ,Leve de vrijheid!" Brezjnev is een overtuigd communist. Hij gelooft rotsvast <in de eindoverwin ning van het communisme maar toch is hij de oude garde niet „rood" ge noeg. Hij is volgens de veteranen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel minister Tooxpeus van Binnenlandse Zaken nog niets met zekerheid kan zeggen, heeft hij donderdagavond in de Tweede Ka mer medegedeeld dat de geementelijke herindeling van Walcheren nog niet geheel rond is. „Als wijzigingen in de plannen noodzakelijk zouden blijken, zal ik die aanbrengen, ook al kost het tyd", zei de minister. KOSYGIN en vooral volgens de op Stalinistische ressentimenten drijvende oude leiders te zakelijk en te nuchter, te weinig klassenstrijder. Nadat Brezjnev een ingenieursdiplo ma had behaald werd hij. profiterend van de vacatures die de grote zuiverin gen hadden geslagen, in 1936 ingenieur bij een groot Hoogovenbedrijf. Defini tief ging hij zich toen bezighouden met de politiek. Al in 1939 werd hij plaats vervangend voorzitter van het partijbe stuur in zijn geboorteplaats. Tijdens de oorlog was Brezjnev poli tieke commissaris in het Rode Leger. Als zodanig bracht hij het tot de rang van generaal-majoor. Na de oorlog ont moette hij in Kiev de toekomstige par tijsecretaris, en premier en thans zijn voorganger, Nikita Kroestjev. Króestjev zag wat in deze man en zorgde er voor dat hij eerste secretaris van de C.P. in de republiek Moldau kon worden. Na de dood van Stalin verdween Brezjnev uit de circulatie maar toen Kroestjev de machtsstrijd in het Krem lin gewonnen had. riep hij zijn oude vriend uit de Oekraïne naar Moskou. In 1960 volgde Brezjnev maarschalk Worosjilov op als president. Toen hij deze functie weer vaarwel zei om Kroestjev te vervangen en tal van an dere taken op zich te nemen, was het voor de meeste westerse waarnemers een uitgemaakte zaak dat deze man, met zijn karakteristieke hoge, grauw- kleurige kuif, met zijn grote bekwaam heden en nuchtere inzichten de toekom stige opvolger van Kroestjev zou zijn. Dat is voor een belangrijk deel waar geworden. Kosygin, die het premierschap van Nikita Kroestjev overneemt, staat, evenals Brezjnev, bekend als een man die zich minder aantrekt van commu nistische dogma's dan van praktische resultaten. In 1959 riep Kroestjev hem terug naar het Kremlin. Voor het eerst in zijn lange en bepaald niet verblindende po litieke carrière leek het er op dat er profijt getrokken zou worden van zijn degelijke economische opleiding. Hij werd chef van het Russische centrale planbureau en later eerste plaatsver vangend premier. Tijdens zijn reis door Frankrijk noemde Kroestjev hem eens „mijn opvolger". En ook'dit is dus nu gedeeltelijk waar geworden. Kosygin was 13 jaar oud toen de bolsjewistische revolutie het tsaristi sche regiem omver wierp. Op 15-jarige leeftijd nam hij dienst bij het Rode Le ger. Na afloop van de revolutie werkte hij als arbeider en in 1936 had hij het nog niet verder gebracht dan voorman in een textielfabriek te Leningrad zijn geboorteplaats. Maar in 1938 was hij burgemeester van zijn geboortestad en toen Stalin hem tot commissaris van industrie had benoemd kwam zijn naam ook in de Pravda voortaan voor. In veel opzichten is Kosygin uiterlijk het tegendeel van Brezjnev. Hij is ma ger in het gezicht, glimlacht zelden en treedt wat hoekig op. Kosygin is altijd een toegewijd sport man geweest, 's Zomers speelt hij vol leybal en in de winter skiet of schaatst hij. Hij is op de hoogte van bijna alle nieuwe theaterstukken in Moskou en leest veel moderne literatuur. Hij is zeer populair onder de arbeiders. Nederland heeft lang gewacht op een medaille-regen in Tokio. Even heeft men gewanhoopt door de eerste verrichtingen. Eergiste ren vfel het eerste lichtpunt te bespeuren nvet het geweldige succes van de wielerploeg die goud veroverde. En nu dan, een dag later, maar liefst vier plak ken op één dag. Vier medailles voor Nederland. De roeiers na men er drie voor hun rekening. Zilver kwam bij de ongestuurde twee terecht, brons bij de vier met stuurman en twee met stuur man. Daarnaast viel het eerste zwemsucces te melden. De da- mesestafettcploeg veroverde op knappe wijze het brons op de 4 x 100 meter vrije slag en zorgde daarmede voor een goede stimu lans. Want er staan nog enkele zwemnummers op het program ma. Over deze en andere Olym pische wedstrijden leest men op onze sportpagina's meer. (Advertenties) GROTE MARKT 25 BREDA SELECTIEKLEDING original Hollenkamp brengt deze beroemde kwaliteit exclusief naar ons land. Deze fraaie tweed overjassen met Internationale allure hebben een buitengewoon verrassende prijsi AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1