SPRAAKZAAM, SLIM, EIGENZINNIG Kroestjev, of... de carrière van een mijnwerker! je 37ct Aan gewichtloosheid kan de mens verslaafd raken UW 0Ui8 Miljoenen order voor L. Ericsson in één woord meesterlijk! GROOT GEVAAR BI] RUIMTE VLUCHTEN SPINWIEL Het begon zo eenvoudig OPKOMST DE TOP VR1JMOED-SCH1EDAM .Gewicht nul" is niet op aarde na te bootsen Wash jvnd shiné UW KAPITAAL DAT AUTO HEET, GLANSRIJK BESCHERMD VOOR WEINIG GELD DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 (Van een onzer redacteuren) Kroesjev exit.... De man die in Rusland een andere wind deed waaien en naar wie de jjehele wereld, ondanks alles, met een zeker vertrouwen opzag, heeft de leiding nu afgestaan aan twee nieuwe figuren, van wie men zal moeten afwachten in hoeverre zij de voetstappen van hun voorganger zullen druk ken. Men kon Kroestjev de onbetwistbare heerser noemen van meer dan 200 mil joen Russen. Tol 1945 had men nauwelijks zijn naam horen noemen. Daarna rees zijn ster met de snel heid van een komeet. had gegeven, naar Duitsland ge smokkeld werd. ,,Ik ben niet bloeddorstig", zei hij eens, ..maar ik ben wel de baas". Hij liet de dorpelingen loopgraven aanleg gen en toen de contra-revolutie uitbrak trok hij met elke weerbare man uit de omgeving naar Sint-Petersburg. Daar voegde hij zich bij zijn afdeling van de Rode Garde en werd benoemd tot com pagnies-commandant. Hij reisde twee jaar lang het zuide lijke front af en in 1920 werd hij de be langrijkste officier van het regiment. (Advertentie) Nikita Kroestjev werd op 17 april 1894 geboren als de zoon van een arme boer en niets wees erop dat hij een wonderkind mocht worden genoemd. De Kroestjevs vormden trouwens toch geen opvallend gezin. Alleen Nikita's broer vertoonde tekenen van een meer dan normale intelligentie. Zijn moeder werkte veertien uur per dag op het lapje grond rond de hut. die gebouwd was van plaggen en fcleistenen. 's Win ters trok Serge Kroestjev te voet naai de kolenmijnen van het Donbekkcn en werkte daar tot het voorjaar. Op die manier kon hij met enige moeite zijn gezin onderhouden. Nikita schijnt als kind niet direct een grote steun voor zijn vader en moe der geweest te zijn. Hij was lui en dom en deed waar hij zin in had. Zo wil het althans de profane overlevering. Toen hij vijftien jaar oud was toonde hij zich plotseling veel minder lui. Hij werkte allesbehalve gedwee maar volgde met des te meer aandacht alles wat met politiek had te maken. En het zou overdreven zijn te beweren dat hij aan de tsaristische kant stond. In 1917 brak de revolutie uit. Het ge hele partij-apparaat in het Donbekken werd opgenomen in de pas opgerichte Rode Garde. Deze bestond uit volmaakt betrouwbare communisten, die gewa pend werden met geweren en bajonet ten, door het leger gewillig afgestaan. Zes maanden lang vocht Nikita tegen de tsaristische troepen. De Rode Garde kende geen rangen, maar Nikita was de leider van een groepje van tien man in zijn geboortedorp. Nadat de eerste republiek was ge sticht en Kroestjev hier en daar had rondgezworven, keerde hij terug naar Kalinofka. Zijn mededorpelingen her kenden hem nauwelijks. Hij was plotse ling een man geworden die kon com manderen en wiens ogen van een ge vaarlijke vastberadenheid getuigden: een bolsjewist van de uiterste linker vleugel. Hij was nu plotseling de be langrijkste man van het dorp en hij zag zich geconfronteerd met een aantal personen, die heel an ders over de tsaar hadden gedacht dan hijzelf. Toch toonde hij geen wraakzucht. Hoewel de kerk nu officieel tot doodsvijand van de partij was verklaard, liet hij oog luikend toe, dat de dorpspriester die hem indertijd nog onderricht In 1921 werd het rustiger in het land. De rode leiders hadden de kwaliteiten van Kroestjev ontdekt. Hij werd terug gezonden naar "het Donbekken en kreeg een benoeming als directeur van een der grootste kolenmijnen. Het was werken geblazen onder zijn leiding. De mensen die onder hem stonden moes ten niet alleen kolen delven, maar ook nog werken aan de spoorlijnen naar Moskou en Petrograd. De eerste wagons met steenkool die na de revolutie in Moskou aankwamen droegen het op schrift ,,N. S. Kroestjev, secretaris van het comité voor wederopbouw in de Donvallei." Lenin hield hem persoonlijk in het oog. En op een gegeven moment achtte hij de tijd gekomen om Nikita te laten merken dat hij andere plannen met hem had. Maar, zei hij.. dan eerst lezen en schrijven leren En zo moest hij dan. graag of niet. naar een van de RabFakklassen. waar belangrijke partijfunctionarissen met het alfabet vertrouwd werden gemaakt. Dat dit noodzakelijk was pleitte overi gens meer voor de partij dan voor het tsaristische bewind, dat het volk ont stellend dom had gehouden. In 1924 werd Kroestjev voorzitter var een afdelingscomité van de communis tische partij. De plaats Joezofka, wie de eer te beurt viel, haalde hem bij zonder feestelyk in. De nieuwe voor zitter beantwoordde alle vriendelijkhe den met een heildronk en de toespraak die hij hield was voor een zeer hogr partijfunctionaris aanleiding om tf constateren dat hij ,,deze jongeman noj wel meer zou zien...." De bezoeker v kwestie was Anasta-sias Mikojan, di< men later de koopman van het Kremlij zou noemen en die onlangs door Nikit: waardig werd gekeurd de presidents zetel te bezetten. De tijd van de zuiveringen brak aai en Kroestjev moet het in die tijd nie gemakkelijk hebben gehad. De boerc die. onder hem stonden trouwens ooi niet. Ondanks zijn latere beschuldigin gen aan het adres van Stalin houd men het erop dat hij even meedogen loos als de grote baas de boeren uit d< ONTMOETING MET ULBRICHT (Van onze correspondent) De Zweedse telefoonmaatschappij L. M. Ericsson heeft uit Centraal-Ameri- ka orders voor telefooninstallaties ont vangen ter waarde van ongeveer 30 mil joen Zweedse kronen (21 miljoen gul den). De telefooninstallaties zullen worden aangewend voor uitbreiding en modernisering van de telefooncen trales in EI Salvador en Costarica. Deze centrales worden voor het overgrote deel gefinancierd via lang lopende leningen van de Wereldbank. Bij de telefoonaansluitingen in El Sal vador, die jaren geleden reeds met in stallaties van Ericsson zijn uitgerust, zal worden uitgegaan van het moder ne kruisschakel aarsysteem. De order omvat, apparatuur voor openbare lokale centrales, interlokale eentrales en een zeer groot aantal telefoontoestellen. Aan Costarica zullen worden gele verd: vijf automatische kruisschakelaar- centrales, voor de hoofdstad San José en omgeving, en ook een centrale voor automatische en half automatische in terlokale verbindingen. De centrales met handbediening zullen geleidelijk worden vervangen door automatische kruisschakelaarcentrales. De grootste telefoonfabrieken in de wereld hadden ingeschreven voor deze belangrijke or ders, die behoren tot de eerste ont wikkelingsprojecten op telefoongebied, die door langlopende leningen van de Wereldbank worden gefinancierd. Met familie aan de Zwarte Zee. V.l.n.r.: Alexei Adzhoebei, hoofd redacteur van de „Izvestia" en schoonzoon van de voormalige pre mier, Kroestjev zelf, mevr. Rada Adzhoebei met haar twee zoontjes Iwan en Nikita en mevr. Nina Petrovna. Op de achtergrond Kroestjevs zoon Sergei (rechts). Oekraïne tot capitulatie trachtte te dwingen. Steeds belangrijker werd Nikita. Op het partijcongres van 1939 viel hem de hoogste eer te beurt. Hij werd gekozen als lid van het Politburo, zoals het pre sidium van de partij toen nog heette. In de oorlog blijkt hij zich vooral ver dienstelijk te hebben gemaakt in de Oekraïne en in Stalingrad. Na 1945 begonnen de dingen echter eerst goed te gebeuren. Tot Stalins dood bleef Kroestjev in de schaduw, wat waarschijnlijk bijzonder verstandig van hem was. Daarna ging hij het Kremlin en Rusland naar zijn hand zetten. Beria werd ten val gebracht, Malenkov terzijde geschoven. Daarna kwam de periode van Boelganin en Kroestjev (de tweeling uit het Krem lin), van de voetval voor Tito en de verdere onbloedige zuiveringen in Rus land zelf. Molotov werd tot een braaf ambtenaartje gedegradeerd en andere groten volgden hem naar de vergetel heid. Maarer kwamen geen kogels of valbijlen aan te pas. Tijdens het partijcongres van 1956 werd Stalin afgezworen. Er werd een andere koers aangekondigd. De opstand in Hongarije, de kwestie-Polen, de ver wijdering tussen China en Rusland het waren allemaal zaken die Kroest jev volop reden tot bezorgdheid p .ven. Men mag aannemen dat de conspiraties tegen hem talrijker zijn geweest dan men in het westen vernemen kon. Hij verstond echter de kunst vrienden te maken en zijn vijanden af te schrikken door een rustig en zelfbewust optreden. In oktober 1957 dankte hy maarschalk Zjoekov af en een jaar later zette hij Boelganin aan de kant. Hy was nu premier en partijleider. Meer en meer Kroestjev op zijn zeventigste ver jaardag. Lintje van president Brezjnev... ging uij een strikt pe-souniykt Mom pel op de Russische politiek drukken. Dit bleek onder meer uit zijn Ameri kaanse reis, die nogal turbulent verliep, maar hem in persoonlijk contact bracht met president Eisenhower. In datzelfde jaar, 1959, maakte hij voor het eerst ruzie met Mao. tijdens een bezoek aan Peking, en in 1960 liet hij, nogal opzienbarend grof, de topconfe rentie van Parijs mislukken. Tussendoor placht hij, ondanks alle zorgen en hard-politieke daden, volop de tijd te nemen om het glas te heffen, kindertjes over het hoofd te strelen en met aforismen te goochelen. Menige uitspraak van hem zou het vermoeden kunnen wekken dat hij persoonlijk de democratie had uitgevonden. Men moet hem echter meegeven dat zijn beleid in alle opzichten democratischer was dan dat van zijn voorgangers. In april j.l. vierde Kroestjev zijn ze ventigste verjaardag, energiek, vitaal en zelfverzekerd (Advertenties) (Bijzondere correspondentie) CAPE KENNEDY Bij proef nemingen met gewichtloosheid waren de Amerikaanse astronau ten verschrikkelijk enthousiast. Maar in dit enthousiasme schuilt het gevaar! Gewichtloosheid is zulk een plezierige sensatie dat dit bij lange ruimtevluchten zelfs tot een zekere verslaving kan lei den. Men zou kunnen zeggen da gewichtloosheid dehachelijkstc factor is waarmee een mens in d< ruimte geconfronteerd wordt. Zo kunnen zich bij de mens bijzon dere veranderingen voordoen bij he gebruik van de menselijke spieren, bi. het beenderstelsel, het hart, de bloeds omloop en de zintuigen, die evenwicht en oriëntatie regelen. Een groter probleem voor de ge leerden dan het gewicht nul zelf is de plotselingen verandering die de mens ondervindt wanneer hij bij terug keer naar de aarde in een ruimteschip van gewichtloosheid komt tot een ge wicht dat vele malen grote, is dan dat van hemzelf. Wanneer een langdurige gewicht loosheid schadelijk blijkt te zijn, dan is alles nog niet verloren. De geleer den zijn namelijk van mening dat men zwaartekracht waarschijnlijk kunstma- weerloos overgeleverd aan de weergoden De winter wordt wat! 't Kan vriezen of dooien, maar sneeuw en pekel zullen in elk geval van de partij zijn. En dan staat uw auto daar op straat. Dag en nacht! Ten prooi aan miezerige roest- vormende ijzel. Bedolven onder een pak sneeuw. Midden in de pekel. Wat 'n vooruitzicht! Maar is dat kapitaal, dat kostbare bezit waarvoor u jarenlang hebt gespaard, dan wérkelijk weerloos overgeleverd aan de weergoden? Néé!, zeggen de automobilisten die het Valma ABC kennen, er is wel degelijk een afdoende en glansrijke bescherming voor uw kostbare auto. Die glansrijke bescherming in weer en wind is onbetwist het Valma ABC! VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Dat is het Valma ABC van a tot z. Volmaakt eenvoudig en een voudig volmaakt. En beslist niet duur! De garagist levert u het Valma ABC voor f 10.40 totaal. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. Quickwax "el** fig kan doen ontstaan door een ruimte station, of een gedeelte daarvan, snel te laten ronddraaien. Gewichtloosheid kan op aarde niet nagemaakt worden behalve dan voor enige ogenblikken.De enige manier om de mogelijke effecten te bestuderen s de mens op lange ruimtereizen te sturen. De Verenigde Staten zijn van plan orr dit te doen. De twee-mans ruimte schepen, die volgens de planning in december met proefvluchten van drie banen om de aarde zullen beginnen, zullen geladen zijn met medische in strumenten om te zien welke invloed het gewicht nul op de astronauten heeft bij een reis van ongeveer twee weken. De Amerikaanse luchtmacht wil zelfs een stap verder gaan en ruimtelabora toria lanceren die een mens in de ruimte gelegenheid geven om langer dan een maand in gewichtloosheid te verkeren. De eerste vluchten van dit soort worden in 1968 verwacht. Veel geleerden denken dat wanneer gewichtloosheid op de mens van in vloed kan zijn, dit eerst evident zal worden na verscheidene maanden van gewichtloosheid. Op zoek naar langere onderzoekingstijden bestudeert de A- merikaanse „nationale raad voor ruimtevaart" (NASA) momenteel de mogelijkheid van bemande ruimtesta tions die langer dan drie maanden in de ruimte moeten blijven. Zelfs de korte ,,Mercury"-ruimte- vluchten van de Verenigde Staten brachten enkele ongewone aspekten naar voren. Na een 6-baansvlucht in 1962 ver toonden de benen van astronaut Wal ter M. Shirra enige zwellingen En L. Gordon Cooper was duizelig en bijna uitgeput toen hij op 16 mei 1963 na 34 uren van gewichtloosheid uit zijn ,,Faith-7" capsule stapte Enige onderzoekers denken dat deze effecten veroorzaakt kunnen zijn door uitdroging, vermoeidheid van de in spanning door de vlucht, door de nauwe ruimte of al deze omstandigheden in combinatie met gewichtloosheid. Toch waren alle Amerikaanse astro nauten enthousiast over de sensatie van de gewichtloosheid. M. Scot Car penter. die in 1962 een drie-baans vlucht maakte met een Mercury-raket, verklaarde dat het pïeizierig was en dat het „zelfs tot een zekere verslaving kan leiden". Bij de tweede twee-mansvlucht zal men bij een tocht van vier dagen de gevolgen van gewichtloosheid onder zoeken. Naar verwachting zal deze vlucht in 1966 plaatsvinden. Op zes vluchten zullen de elektrische contracties van het hart vergeleken worden om te zie" of er gedurende de gewichtloosheid schade aan de hart spier berokkend wordt. Polsslag en bloeddruk zullen vergeleken worden om te weten te komen of de gewichtloos heid de bloedsomloop aantast. Bij twee langdurend.- ruimtevluch ten zal het alciumgehalte van de as tronauten gemeten worden. De waak zaamheid, de grenzen van he4 bewust zijn en de diepte van de slaap zal men bij drie andere vluchten bestuderen. Voor en na zes reizen zal men het hielbeen en een vinger op de foto vast leggen om te onderzoeken of het been derstelsel veranderingen ondergaat bij gewichtloosheid. DONDERDAGMIDDAG is de heer E. Lan- daal, die in de nacht van vrijdag op zaterdag ten gevolge van een hartver lamming om het leven kwam. op de be graafplaats Heidehof in Uchelen (gem. Apeldoorn) ter aarde besteld. Er was een overweldigende belangstelling. On der degenen die het woord voerden waren o.m. Jos Coler. voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB die namens de KNVB sprak en J. Vis- scher, voorzitter van AGOVV, die na mens deze vereniging het woord voer de.

de Stem | 1964 | | pagina 19