Meeste Erhard Duitsers valt tegen KIES< 31 K2r FANTA ORANGE VERFIJNDE bloeit op ruige ELEGANCE bodem Oud-Russische kunst in Haags gemeentemuseum fris-vrolijk-verrukkelijk! ELIZABETH PERRINS BEZIELT EEN EILAND Huishoudboekje nu en tien jaar geleden Franse jonge meisjes worden voorgesteld Velen vinden Adenauer toch beter morgen bij Uw drogist Ga naar Uw drogist: Hij heeft 't beslist Kooplieden slaan taxichauffeur in Den Haag neer Eerste in Europa sinds 1945 Nazi's zeggen met aanslag op Johnson niets te maken te hebben Duitser bekent spionage voor het Oosten Ondanks anti-joods incident Craeybeckx nog erg populair Nieuw leven in oude industrie Inspiratie Een der hunnen Voor chauffeurs in de dop 17 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 1'i (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BAD GODESBERG Nu Ludwig Erhard een jaar bondskanselier van West- Duitsland is, heeft het instituut voor sociale wetenschap in Bad Godesberg door middel van een opinie-onderzoek moeten vaststellen, dat maar 44 procent van de bevolking vindt, dat hij aan de hoge verwachtingen, die bjj zijn verkie zing tot regeringschef aan hem werden gesteld, heeft beantwoord. 39 procent is zelfs van mening, dat hij aan die ver- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee mannen hebben in Den Haag een taxichauffeur in een af gelegen straat neergeslagen om er met zijn auto vandoor te gaan. Ver hebben ze niet gereden, want na 200 meter ram den ze een lantaarnpaal. Ze namen hier na de vlucht, maar even later hield de politie ze vlak in de buurt aan. De over val vond plaats in een verlaten buurt waar de chauffeur het tweetal naar toe had gereden. Met betalen was het zeer gewillig, maar toen de chauffeur was uitgestapt om even naar de auto van een der overvallers te kijken werd hij tegen de grond geslagen. Hij werd niet ernstig gewond, maar had toch een flinke bloed uitstorting aan een van zijn ogen. Hij klopte aan bij de portier van een fabriek, die de politie waarschuwde. Bij het uitkammen van de buurt werden de twee in een woonwagen aangetroffen. Zo zijn beiden kooplieden, de een 45 en de ander 48 jaar en zijn vaak met de politie in aanraking geweest. (Advertentie) wachtingen niet heeft voldaan. Slechts 1 procent was de mening toegedaan, dat hy de verwachtingen nog heeft over troffen. Nog een tamelijk schokkende ontdek king door genoemd instituut: 36 procent der ondervraagden vond dr. Adenauer toch een betere kanselier. Maar 16 pro cent gaf zijn stem aan prof. Erhard. Even eens 36 procent vond, dat er tussen bei den niet veel verschil is. Zij vonden bei den even goed of even slecht, net zo men wil. Dat onder de christen-democraten de meerderheid prof. Ludwig Erhard de hand boven het hoofd houdt en met 60 procent van mening was, dat hij aan de gestelde verwachtingen heeft beant woord, zal wel niemand verwonderen. Ongetwijfeld heeft „der Dicke" in het eerste jaar van zijn kanselierschap aan populariteit ingeboet. Dit ligt voor een deel aan een verkeerde tactiek: prof. Erhard is een te integere man om zich door de politiek van het rechte pad te laten afbrengen. Zo bleef hij dus bij zijn weigering om de oorlogspensioenen te verhogen. Hij handhaaft ook de dras tische verhoging van de telefoontarieven, in plaats van deze beslissing op te schui ven tot een commissie van deskundigen wellicht andere voorstellen zou hebben gedaan, die voor de CDU-CSU geringere politieke consequenties zou hebben ge had. De recente gemeenteraadsverkiezin gen in de deelstaten Noordrijnland, West- falen en Nedersaksen, die met de fede rale politiek toch eigenlijk niets te ma ken hebben, bewezen hoezeer de kiezer ontstemd is over verschillende aspecten van prof. Erhards beleid. Deze ontstem ming heeft zonder enige twijfel zijn neer slag gehad in het resultaat van het thans door het instituut voor sociale weten schap in Bad Godesberg gepubliceerde opinie-onderzoek. Een jaar voor de al gemene verkiezingen in West-Duitsland is ook deze enquête een schot voor de CDU-CSU-boeg. (Advertentie) Voor Uw tanden: \m BREDA Firma Hamers v. Hooff, Eindstraat 17 Firma Loomans, Grote Markt 21 GOES Firma Sinke, L. Vorststraat 43 MIDDELBURG Roovers, Vlasmarkt 9 ROOSENDAAL Firma Deelen, Markt 75 TILBURG Firma Hamers v. Hooff, Heuvelstraat 50 i JivïÈ:. de tandpasta, die de tandarts voorschrijft Blend-a-med voorkomt en geneest bloedend tandvlees. f1.9S En voor Uw kinderen: Blendi, de tandpasta, die zo lekker smaakt! f 0.70 J Voor Uw gezicht: CREME MOI SON met dieptewerking zorgt ervoor, dat Uw huid jong er fris blijft. f 1.95 Voor Uw lichaamshygiëne: MOUSON - badzeep Heerlijk fris en intensief reirfigend. Bloemenzeep v.a. f 0. 85 (ook in geschenkverpakking) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op zijn vroegst in ok tober 1965 en uiterlijk in de zomer van 1966 zal in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstelling van oude Russische kunst worden gehouden. Het initiatief voor deze unieke gebeurtenis het zal sinds 1945 de eerste keer zijn dat de Russen een totale tentoonstelling in Eu ropa hebben is uitgegaan van de lei ding van het Haagse Gemeentemuseum. De directeur daarvan mr. L.J.F. Wij senbeek is dinsdag teruggekeerd van een 11-daags bezoek aan Moskou en Lenin grad. Hij zegt: „Voor deze expositie, die als een onderdeel van onze serie archeo logische en buiten-Europese kunst be schouwd kan worden, hebben we enige tijd geleden een globale opzet naar Mos kou gestuurd. Bij besprekingen daar met collegae en de minister van cultuur een vrouw die zeer veel lijkt op onze me vrouw Van Someren hebben ertoe ge leid dat het waarschijnlijk een tentoon stelling zal worden van kunstvoorwer pen van 3000 jaar voor Christus tot en met de middeleeuwen. Uit die vroegste periode is door klimatologische omstan digheden, zeer veel bewaard gebleven. Ik denk daarbij aan de Mammoetcultuur, hutten, kleine sculpturen, gietwerk en kleding. Ik denk ook (en dat is een beetje griezelig), aan mensenhaar (ze scalpeer den in die tijd) en tatoeages. Ik denk verder aan stoffen, tapijten, ikonen en goud. De heer Wijsenbeek heeft in de door hem bezochte musea verbluffend veel kunstvoorwerpen gezien, maar dat is volgens hem nog lang niet alles. De kleine musea in de buurt van de opgravingen zelf, in Siberië, de Krim, de Kaukasus Voor Uw voeten: slamat djalan voetbalsem verwijdert pijnloos en spoorloos eelt, likdoorns enz. f 2.45 Voor Uw textiel: TJ O textiel- flij kleurspoeling wast volmaakt en verft als nieuw in één keer (ook nylon) enz. Per pakje f 0.75 En tegen vlekken: de beproefde vlekkenpasta en - spray. Vanaf f 0.95 bevatten het leeuwendeel. Misschien wel het meest is hij geïmponeerd door de schitterende, in enorme kluizen gebor gen gouden voorwerpen, waarvan er ook naar Den Haag zullen komen. De museumdirecteur is echter niet al leen getroffen door de kunstschatten zelf, wat hem ook bijzonder heeft geïmpo neerd is het bezoek aan de musea. Op zaterdag en zondag, zegt hij, is het in de musea stampvol en je ziet mensen uit alle lagen van de bevolking. Spijtig voegt hij eraan toe: „Dat is in Nederland nog altijd niet het geval. Hier hebben we over het algemeen steeds te doen met een be paalde groep". Tijdens zijn verblijf daar, heeft hij een indrukwekkend aantal goede schilders ontmoet, die echter werken in een stijl anno 1935. Ze gebruiken, zegt hij. veel schellere kleuren, iets wat onmiddellijk verband houdt met het licht. Behalve be zoeken aan musea heeft de heer Wijsen beek ook tijd gevonden voor het bij wonen van voorstellingen van het Bols- hoi-ballet en van de opera. De reis naar Leningrad maakte hij in een trein, waar over hij zegt: „Zó deftig, dat ik me in de tijd van Anna Karenina waande." (Advertentie) Publikatie t.b.v. de gezamenlijke drogisten. ARLINGTN Een woordvoerder van de Amerikaanse nazi-partij heeft in Ar lington, Virginia, gezegd, dat zijn partij geen binding heeft met personen, die in Texas zijn aangehouden op verdenking van een samenzwering, die zou bestaan tegen het leven van president Johnson. „Wij staan geen geweld voor", aldus de woordvoerder, „wij willen communis ten langs legale weg uitschakelen". De politie van Corpus Christi in Texas waar de aanslag zou worden gepleegd, heeft, zoals wij gisteren al meldden, on der in beslaggenomen wapens nazivlag- gen aangetroffen. De aanslag schijnt intussen te berus ten op snoeverij van een onevenwichtige. De politie zoekt een oud-patiënt van een krankzinnigengesticht, die tegenover een tipgever van de politie heeft beweerd, dat hij van plan was president Johnson te doden en daarvoor een automatisch wapen nodig had. KARLSRUHE De beweerde leider van een communistisch spionagenet in West-Duitsland heeft bekend, dat hij blauwdrukken van de nieuwe geheime onderzeeboot van de bondsrepubliek aan de Oostduitse inlichtingendienst heeft gegeven. Alfred Weise. die 52 jaar is, staat voor het opperste gerechtshof in Karlsruhe terecht op beschuldiging spionage te hebben gepleegd en sabotage te hebben beraamd. Ook bekende hij de communis ten gegevens over Westduitse torpedo- bootjagers en marine-vliegtuigen te heb ben doorgegeven. Zijn bekentenis maakt duidelijk, dat de Russen op de hoogte zijn gekomen van bepaalde hoedanigheden van de nieu we 450 ton metende Westduitse onder zeeboten, die hoewel met conventionele motoren aangedreven, onder water een snelheid van 25 knopen kunnen halen, een snelheid die alleen nog atoomonder zeeboten kunnen behalen. Weise wordt er ook van verdacht de leiding te hebben van een sabotagegroep van 25 man, die op ..X-dag", de dag waar op de derde wereldoorlog zou uitbreken, alle vitale haveninstallaties van de bonds republiek zou moeten verwoesten. (Van onze Belgische correspondent) De pijnlijke opmerking die de Antwerp se burgemeester mr. Lode Craeybeckx enige maanden geleden tegenover de joodse gemeenschap plaatste en hem op het nippertje zijn politieke carrière kost te. heeft klaarblijkelijk de populariteit, de hij al zo lang in Antwerpen geniet, weinig schade berokkend. Het aantal voorkeurstemmen, dat hij tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen ver wierf. is veruit het talrijkste in de Schel- destad en was bijna een Belgisch record. Mr. Craeybeckx. lijstaanvoerder van de Antwerpse socialisten, verwierf 8.349 voorkeurstemmen. De overige socialisti sche kandidaten moesten genoegen ne men met 2000, 1000 of minder stemmen. Mr. Leo Delwaide, lijstaanvoerder van de Antwerpse CVP. kreeg 5842 voorkeur stemmen. Mr. Hugo Schiltz, lijstaanvoer der van de Antwerpse Volksunie, ver wierf 4630 voorkeurstemmen. (Advertentie) voor minstens 4 glazen De fijnste en zonnigste verkwikking vol sappige sinaasappel-frisheid De foto aan het staaltje: pachtboer Angus die in zyn vrye tijd stoffen weeft voor de haute cou ture, in overleg met zijn onvermoeibare werkgeef ster en inspiratiebron. Er valt een staal vederlicht tweed uit een enve loppe. De bijna doorschijnende stof is geweven in visgraat-dessin van dunne wol in tabaksblonde kleur en rossig gouden lurex. Vreemd maar pikant is de tegenstelling tussen het sportief, bijna mannelijke dessin en de tedere glans van de zachte stof; een tegenstelling die precies past in het huidige mode beeld van verfijnde nonchalance. Aan het staal hangt een kaartje met de volgende verklaring: Het eiland Lewis ligt halverwege tus sen Londen en de Poolcirkel. Deze Lewistweed een Ceemo-produkt, is geweven door mij: pachter Angus UtitilllU fJI UlKtivti v. j Ritchee, 49 Sivaniboat., Ness". En op een bijgevoegd fotootje is Angus aan zijn weefgetouw te zien, tei- wijl een vrouw met hoofddoek zich over^zjjn^ buigt. Deze vrouw is Elisabeth Perrins het eiland. Vier jaar geleden kwam Elizabeth met haar echtgenoot Captain Neill Perrins (directeur van de bekende Worcestershiresauzen en een porse leinindustrie) naar Lewis, het groot ste eiland van de Hebriden die ten westen van Schotland in de Atlanti sche Oceaan liggen. Zij betrok 20 km van de hoofdstad Stornoway, een prachtig landgoed; zij betrok het met haar honden haar antiek, haar schil derijen, haar verzameling oud porse lein. En met haar energie. Een vrouw met een uitgelezen smaak geeft hart en ziel aan het in richten van zo'n buiten. Onnavolgbare zwier heeft zij van een Franse moe der, liefde de kunst Meelevend in wel en wee van de ei landers, verleent Elisabeth Perrins hulp als dierenarts bij een schaap met een zieke poot. (Zwarte „voetjes" en een zwart snoetje, zijn typisch voor deze landstreek). van een Engelse vader die antiquair was Maar deze vrouw die eens man nequin was, daarna verpleegster, ver volgens sergeant van politie in de havenwijken van Liverpool, heeft te veel energie om zich neer te leggen bij de rust van het ruige landschap onder de wijde luchten en bij het ge zapig tempo van zijn bewoners. Twee jaar geleden schudde het eiland op zijn grondvesten toen Eli zabeth bezield met haar nieuwe ideeën, zich stort te op de oude tweed-in dustrie. Tot aan die dag hadden de crofters (pacht boeren die tegelijkertijd wevers zijn), slechts tra ditionele, zware mannen- tweeds gemaakt. Toen Betty Perrins op Lewis kwam trof zij de wevers aan in een sober dikwijls kommervol be staan; het handwerk dreigde te verlopen, maar zij kocht een be staande weverij van Har- ris-tweeds op en ging er mee experimenteren. Zestien uur per dag be steedde zij aan het ont werpen van tweeds, zo licht en ijl als niemand ooit voor mogelijk had gehouden. Onder haar be zielende leiding bloeide een industrie op die in ongekend korte tijd de wereld heeft veroverd. Na anderhalf jaar wer den reeds door 16 van de 17 meest vooraanstaande Parijse couturiers Ceemo tweeds in de collecties gebruikt Dit jaar kregen vier van haar stoffen de hoogste onderscheidingen op een expositie in Cali- fornië; momenteel is er geen wintercollectie van betekenis of er komt Ceemo-tweed in voor. (Ook de Amsterdammer Max Heymans gebruikte Ceemo-tweed met lurex in zijn laatste voortreffe lijke collectie). Elizabeth begon met een produktie van drie stukken per week (één stuk meet ruim 70 cm), en heeft het nu tot meer dan 100 stukken gebracht. Dag m dag uit is zij op haar kantoor in Stornoway te vinden, waar zij haar zaken bestiert; maar er staan twee weefgetouwen in haar onmiddellijke nabijheid voor het weven van proef- tweeds. Inspiratie vindt zij in de ijle klaarte of barre dreiging van het overweldigend landschap; in het zil verig glinsteren van volle vissersnet- ten- in de glans van pelsdieren uit bos' en hei; in het 18e eeuws porse lein van haar verzameling. ,.De kun stenaars die dit porselein decoreer den hebben een weergaloos kleurge voel gehad", verklaart zij. ..Je kunt niet zeggen dat zij blauw of groen gebruikten; hun kleuren zijn veel meer dan een naam kan zeggen Natuurlijk heeft deze 50-jarige vrouiv dit succes niet zonder hulp kunnen bereiken. Complimenten worden bescheiden afgeiveerd: ,.Mijn man heeft me financiële ruggesteun gegeven en waardevolle adviezenmijn manager, een gebo ren eilander, heeft zijn technische begaafdheid en grote tact in onze dienst gesteld". Maar zij is het toch die ideeën en smaak inbrengt; die de crofters tot samenwerken heeft opgewekt. Zij is het ook die uit de tijd dat zij bij Schiaparelli als mannequin werkte, de weg naar Parijs wist te vinden. Betty Perrins is altijd gekleed in tweeds van haar eigen mills. Soepele, warme stoffen voor japonnen en tail leurs die zij draagt op haar bureau. Ruige, zwaarder materiaal voor de flinke jas die haar moet beschutten als zij er, met hoofddoek om de haren en laarzen aan de voeten, op uittrekt om crofters te bezoeken en de hel pende hand te bieden. Niet alleen aan de „wever", maar ook aan de „boer". 's' Avonds'is deze veelzijdige vrouw een van de weinigen die kunnen laten zien dat de nieuwe avondmode van een lange huisjapon, reden van be staan heeft. Niet als zakenvrouw maar als vrouw des huizes, draagt 7,ij dan een pastelkleurig gewaad een lange, zachtplooiende onderjapon met open. slepende mantel, als een heilige van een renaissance schilderij. Op zulke avonden komen de crofters en vissers binnenlopen. Zij stappen in lieslaarzen over de tapijten en zitten in werktenue naast haar op zijden damas* terwijl de plooien van zachte tweed in een klassieke draperie om haar voeten ligt. En zij drinken een whiskey op de gezondheid van de vrouw die levensvreugde en welvaart op het eiland heeft gebracht. Want het weven van kantachtige stoffen, het verwerken van briljante kleuren heeft grote invloed op het ge moed van de wever; maar vooral de betere arbeidsvoorwaarden (ieder een eigen huisje, een eigen lapje grond en recht op vrij turf steken) en vijf tien pond in de week, mét Betty's be lofte dat de toekomst nog veel meer in petto heeft, deed wonderen. A. MAC GILLAVRY Enkele jaren geleden brak de Engelse koningin met een echt Engelse traditie: zij schafte het bal af waarbij jonge meisjes van hoge geboorte als zogenaamde debutante aan het hof werden voorgesteld. Op hetzelfde ogen blik dat koningin Elizabeth deze maatregel nam, werd het debu tantenbal nieuw ingevoerd in Frankrijk dat het al bijna een eeuw lang zonder hof, zonder vorstin en zonder adel doet. De Engelse koningin vond het pre senteren van de meisjes te kostbaar en uit de tijd. Er hoorde een speciaal voorgeschreven witte japon bij, een struisveren hoofdtooi en een „main- tien met révérence" waarvoor weken lang dure lessen moesten genomen worden. Een vader die een debutante in zijn familie had, mocht een be wolkt voorhoofd hebben. En dat alles voor één gehandschoende hand van de koningin. Natuurlijk ook voor de knap pe en minder knappe cavaliers, voor de goede en minder goede partijen. Maar die kun je ook op andere bals en feestjes ontmoeten. Parijs dacht er anders over. Als je al honderd jaar tevreden moet zijn met namaakkoninginnen op het witte doek en bij de schoonheidswedstrijden als alle paleizen in gebruik zijn als museum word je arm aan illusies. En als land van vrijheid, gelijkheid en broederschap creëer je dan een hof. In het Grand Palais, voor deze keer ingericht als balzaal, hebben nu 227 meisjes van nog geen 19 jaar haar entree gemaakt. Zij werden voorge steld aan de „wereld". Die wereld bestond voor deze avond merkwaar digerwijs uit diplomaten en antiquairs Diplomaten vooral wanneer zij ge tooid zijn met grootkruizen en ridder orden, passen goed in deze opvoering. Maar antiquairs staan naar ons idee te ver af van de hofsfeer. Hadden zij nu nog de schiderijen van vorstelijke personen uit vorige eeuwen uit hun toonzalen meegebracht en daarvoor postgevat! Gelukkig kwamen zij pas laat op de avond aan toen de eigen lijke voorstelling al had plaatsgehad. De debutantes, die vlotweg DEB's worden genoemd naar vroeger Engels gebruik, droegen schitterende, sluike Voor de kleintjes is al enige jaren op de markt een zitstoeltje dat over de rugleuning van de voorbank van de auto wordt gehaakt. De jonge passagier kan meesturen" door een erop bevestigd loos stuurwieltje. Een Duitse fabrikant heeft dit zitje ver beterd door er wieltjes en een hoofd steun aan te maken. De stang met de hoofdsteun is verlengbaar en van een handvat voorzien, zo kan men het ook als wandelwagentje gebruiken. witte japonnen van grote couturiers en waren voor één avond als prinses sen gekroond met diademen (die ove rigens al te huur zijn bij bekende juweliers). Zij daalden zeer gedici- plineerd en vol gratie van de trappen af. De hele voorstelling verliep vol gens strakke regie en duurde niet langer dan 27 minuten. Na het défilé dansten 9 schoonheden beurtelings met 1 jongeman, omdat er geen en kele andere was te vinden die walsen kon in de maat zó ver komt het tengevolge van rock en twist in een kroonloze staat. Eén van de meisjes die haar entree zo stijlvol mogelijk wilde maken, liet zich per draagstoel naar het Grand Palais brengen. Maar haar vehikel veroorzaakte een stremming op de Champs Elysées en de jongedame kreeg een bekeuring wegens het hin deren van het verkeer op de openbare rijweg. Veel moderner van opvatting waren een aantal jongemannen die in heel Parijs geen enkele avondkostuum meer konden huren en toch van de partij wilden zijn. Zij behingen zich met fototoestellen en kwamen binnen, dan wel niet als graaf, maar als persfotograaf. Lavendelblauwe wol met beschei den glinstering van lurex voor een avondensemble van Balmain. Een van die wonderlij ke, modieuze weef sels, vervaardigd door eenvoudige boeren. Vele huismoeders klagen, dat de dagelijkse levensbehoeften zo duur zijn en met recht; de laatste tien jaar zijn veel artikelen voor het provisiekastje aanmerkelijk duurder geworden, zo tussen de 10 en 50 procent. De indexcijfers, die Het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig verstrekt over de kosten van levensonderhoud spreken niet zo direct tot de huisvrouw dan de keiharde feiten van prijsverhogingen, waarvan hier en kele voorbeeldenhet flesje koffiemelk steeg van 40 cent naar 57 cent; schoencrème van 28 naar 39 cevc stijfsel van 40 naar 50 cent; sui ker van 84 naar lil; braadvet liep op van 44 naar 50 cent; beschuit kwam van 25 op 34 cent; vermicelli van 28 naar 41 cent; een pak bakmeel werd 16 cent duurder, havermout steeg van 54 op 64 cent; een blikje babyvoe ding kwam van 35 cent op 44 cent. Ook alge mene artikelen stegen: het pakje cigaretten kost nu 1.25; vroeger 80 cent; het flesje biet- ging van 30 naar 37 cent. De prijzevoor kof fie, margarine, cacao, boter en mayonaise zijn ongeveer gelijk met die van 1955. Koffie en margarine zijn na 1955 aanzienlijk gedaald, maar door de recente prijsverhogingen is men weer op hef oude peil gekomen. Door de felle prijsconcurrertie, die alom heerst in de levensmiddelenhandel kan van abnormale ivinst niet tvorden gesproken. De algemene prijsverhogingen hebben ver scheidene oorzaken; eerstens de stijging der fabricagekosten met hogere prijzen voor grond stoffen; vermindering i.e. intrekking van over heidssubsidies. waardoor prijzen kunstmatig laag toerden gehoudenverhoging van import- prijzen; aanpassen van de richtlijnen in EEG- verband, waardoor b.v de rijst binnenkort be langrijk zal stijgen. Zo komt men stap voor stap naar het prijsniveau van onze nabuur landen. Zo zal het huishoudboekje ook in de toekomst menige huisvrouw de nodige zorg baren.

de Stem | 1964 | | pagina 11