g a getest Ol Frans Luitjes en Joke Bij leve ld kunnen niet tot succes komen! Mary Rand-Bignal: gouden medaille Eerste nederlaag van hockey-elftal altijd al de sigaar voor moderne mannen ADA Kok plaatst zich in finale vlinderslag 12 x flDOO.- m WEDSTRIJD Nederlandse atleten hebben matige start ITÏ WATERPOLOPLOEG HEEFT GEEN KANS OP MEDAILLE KANS OP DUBBELE BROS VERLIES VOOR VOLLEY-PLOEG Anderlecht in 2e ronde Martinez MARY BIGNAL PAULI NEVALA Slechts zilver voor Francaise Christine Caron 14 15 i tot 22 uur, Aparte klasse PERLAS Zeldzame top CATHY FERGUSON Toon Schroder terug uit Tokio Derde 0 0 0 0 0 0 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 0 4 4 4 4 4 4 4 ITT vormen samen un taak om elk Bell enge extra controles liankelijk van de pro- cties en standaard- at niet voor 100% in uren. Een Bell ITT ibriek als op dB ge ven handtekeningen erheid voor u!. !T OP TOPNIVEAU uit de serie 1965- levisie-techniek. De n neutrode kanaal- 3 voor een ruisvrij ster beeldbuis (zon- voor een contrast- erde en persoonlijk Stap nu binnen bij cherp en kijk heel man ook ja zeggen 3el! ITT technici. tolstraat 5, tel. ressers, Dorpstraat 89, tel. ools, Rucphenseweg 29, tel. en. Voorstraat 50, tel. rers, Lange Oordstraat 103 tel. - Bemaards, Hogendijk tel. orpsstraat 29, tel le Lectra, Katerstraat 1, tel. dhuisstraat 1, tel. lisplein 4. tel. m straat 16-18. tel. 2öi2 Grotestraat 211, tel. 2565 aartje 1, tel. :ker, Kersenlaan 2, tel. nge Nieuwstraat 4, tel. ravenstraat 312, tel. Waterpoortstraat 20, tel. 281 412 325 336 605 3814 1, 410 213 378 293 927 531 293 2287 3273 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De Nederlandse volleybal- ploeg heeft de wedstryd tegen Rusland kansloos verloren. De cijfers waren 8 15, 3—15 en 11—15. De Nederlanders kwamen, geïntimi deerd als zij waren begonnen door de machtige smashes van de Russische reuzen, pas in de derde set tot hun nor male spel. Toen werden goede aanvallen opgebouwd en kregen specialisten als Swieter en De Vink de gelegenheid met harde smashes voor tegenpunten te zorgen. Na 3—3 liepen de Russen snel uit tot 4—11 en 7—13. Toen pas kregen de vele honderden toeschouwers het beste Nederlandse spel te zien en voort durend klonk het applaus door de fraaie hal bij succesvolle bloks door de Neder landers aan het net. De oranje-ploeg haalde op tot 1113, maar moest toen capituleren voor het Russische geweld. ...amv Op de doorweekte sinteïbaan is de Japanner Hideo Ijima in de series 100 meter heren de snelste ge bleken met een tijd van 10,3 sec. Op de foto finisht hij (links) als eerste de anderen zijn v.l.n.r. de Rus Ozolin (3), de Fransman Laidebeur (2), de Pool S yka, Ravelomanantsoa uit Madagaskar en Camera uit Mali. TOKIO De Japanner Yoshikattsu Yoshida heeft de gouden medaille bij het vrije worstelen (vlieggewicht) ge- (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Hoe kostbaar fouten van achterspelers kunnen zijn, is nog eens schrijnend duidelijk gebleken tijdens de hockeywedstrijd tussen Nederland en Duitsland. Aanvoerder Jan van Gooswilligen voelde zich in het miezerig „Hollands" regentje, dat ook prinses Beatrix niet had afgeschrikt naar het Komazawa- sportpark te komen, best op zijn gemak. Hij behoorde tot de beste spelers van het veld, maar juist hy zou in de twintigste minuut van de tweede helft de fout maken, die fataal werd voor Nederland TOKIO Het Neder-Wim Vriend als vervan- landse zevental heeft woensdagmorgen zijn plaats onder de eerste vier van het Olympische waterpolo-toemooi ver speeld door een 5-6 ne derlaag tegen Hongarije. Een nederlaag, welke zyn oorsprong vindt in de achterstand van 0-3, die onze landgenoten al in de eerste speelperiode door grove verdedigingsfouten opliepen. Geïntimideerd door de faam van de te genstander werden de Ne derlanders in die periode volkomen overbluft en al heel snel stond het 0-3. Het herstel kwam geluk kig in 't weede speelkwar tier met Kniest op de plaats van doelman Herm sen en Hans Muller en gers van Wormgoor en Harry Vriend. Bij een numerieke meerderheid kon Nico van der Voet uit aangeven van Van Spingelen heteerste te- genpunt scoren: 1-3, maar Rusoran breidde daarna de score weer uit tot 1-4. Met een verrassend ver schot bracht Bram Lee- naards de achterstand ver volgens weer tot 2 doel punten terug: 2-4. In de derde periode moest Muller het veld weer ruimen en ofschoon er voor Nederland geen winst uitkwam de sco re bleef in deze priode in evenwicht: 1-1 door o.a. een voortreffelijk Neder lands doelpunt, voorbe reid door Van Dorp en Wormgoor en gescoord door Harry Vriend bleef Nederland voortref felijk partij geven. Zou het nog lukken? Het leek er nu inderdaad op, toen Van der Voet do achterstand terug bracht tot 4-5, daarbij profiterend van een Ne derlandse numerieke meerderheid. Toen Hon garije echter daarna een man meer in het water kreeg, was het pleit be slecht. Heel snel brachten de Hongaren de stand op 4-6 en het tegenpunt, dat Wim Vriend daarna nog scoorde (5-6), kon Ne derland niet meer redden Het was tijd. Op eervolle wijze echter was de Ne derlandse ploeg ten on der gegaan. en die de Duitsers de waardevolle 10 overwinning opleverde. Het was een zware straf voor een misser, maar een rechtvaardige. Recht vaardiger in elk geval dan de straf, die de overigens goed leidende Australische referee McDowell Nederland meende te moeten geven toen doelman Boks vijf minuten voor de Duitse treffer ten val kwam zonder de bal onbespeelbaar te maken. De Duitsers kregen een strafbal te nemen, maar middenvoor Freiberger, die weer was bekomen van zijn tegen India opgelopen beenblessure, nam de push te zacht en Boks kon de bal keren. De Nederlandse hockeyploeg speelde een zeer goede eerste helft met sterke aanvallen, ondanks het systeem waarbij van 't Hooft en Terlingen als schakel spelers tussen de middenlinie en het vooruitgeschoven drietal Krol, Voigt en Van Vroonhoven opereerden. Stand groep B 1. Duitslarid 3 2 1 0 5 7—2 2. Spanje 3 1 2 0 4 5—2 3. India 3 1 2 0 4 4—2 4. Nederland 3 1113 6—2 5. België 3 1113 5—5 6. Maleisië 3 1111 77 7. Canada 3 1 0 2 2 3—11 8. Hongkong 3 0 0 3 0 2—8 (Van/mze speciale verslaggever) TOKIO. Wanneer ooit tijdens Olympische Spelen drie gouden me- dailies zijn uitgereikt, die de kwalificatie „edel metaal" werkelijk ver dienen, dan zijn dat de medailles van de Amerikaanse neger Billy Mills, die op zo'n magistrale wijze de 10.000 m. won, van Mary Rand- Bignal, die zo subliem een nieuw wereld- en Olympische recordsprong van 6.76 vestigde en van de Fin Pauli Nevala voor zijn 82.66 meter- speerworp. Drie geweldenaars op deze eerste dag van de Olympische atletiek wedstrijden, die pas na een hardnekkig gevecht het hoogste Olym pisch niveau de middelste trede van het erepodium mochten beklim- men. Het is een heksenketel geweest in het Olympische stadion van Tokio. Een heksenketel, waarin Frans Luitjes, Nederlands beste sprinter, en verspringster Joke Bijleveld ten onder zijn gegaan omdat hier in Tokio sport tot ,in de perfectie bedreven wordt. hij was pas zeven toen Rantavaar Olym- pische lauweren oogste. Twee Nederlandse atleten, Frans Luit jes en Joke Bijleveld, hebben ondervon den wat het betekent temidden van de besten uit alle landen te moeten strij den. Onervaren Frans Luitjes de 20- jarige student in de economie, liep een goede race over 100 meter in 10.6 secon de, maar hij had het ongeluk in een sterk bezette serie te zitten waardoor hij met een vierde plaats ineens werd uitgeschakeld. Nu zal hij zijn krachten moeten beproeven op de 200 meter. Luit jes was te langzaam weg en kwam pas na 80 meter naar voren, zodanig dat hij Mike Ahey van Ghana tot op enkele cen timeters benaderde. Overigens zaten er in enkele series lopers, die voor een kwartfinale-plaats slechts 10.7 of 10.8 se conden behoefden te lopen. Bij loting is de Belgische kampioens club Anderlecht woensdag overgegaan naar de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. In de beslissingswedstrijd tegen de Italiaanse club Bologne was de stand na twee verlengingen nog dubbelblank. Door tossen moest toen de beslissing val len. Het geluk was met Anderlecht. Nieuwe gezichten, die Olympisch goud wonnen. Dat zagen de ruim 65.000 toe schouwers bijvoorbeeld op de 10 kilo meter, een race met 38 lopers. De wedstrijd eindigde in een diepe ontgoocheling voor de grote Australische favoriet Ron Clarke, de man die vorig jaar het wereldrecord van Bolotnikov aan flarden liep, die tijdens zijn tour nee door Europa de ene zege na de andere behaalde en die hier in Tokio, na het afmattingsgêvecht met Billy Mills en de Tunesiër Mohamed Gamoudi met niet meer dan brons moet hebben te ruggedacht aan het moment dat hij in 1956 in Melbourne als vrijwel onbekende jongeling de Olympische vlam binnen droeg. Mary Rand is een klasse apart. Om dat zij als geboren atlete boven alle an deren uitsteekt. De wedstrijden in Tokio werden voor haar een prachtige revan che op „Rome" waar zij - als 19-jarige na een kwalificatiesprong van 6.33 de eigenlijke finale van de laatste 3 spron gen niet haalde, eenvoudig omdat ze zich op eens realiseerde dat iedereen naar haar keek. Nu sprong de „Engelse Fanny Blan- kers-Koen" met een zelfverzekerdheid, alsof het haar dagelijks werk was. Zij begon in de ochtenduren met een psy chologisch zo belangrijke 6.52 meter, die meteen een verbetering van het Olym pisch record betekende. Daarna sprong zij 's middags achtereenvolgens 6.59 me ter, 6.56 meter en 6.57 meter om ten slotte de finale te beëindigen met 6.76 meter, een verbazingwekkende verrich ting voor een vrouw. Zij won voor Irena Kirzenstein (6.60) en de teleurgestelde Tatjana SchelkanoVa, de Russische fa voriete met haar wereldrecord van 6.70 meter, die door het geweld van Mary Rand- volkomen van haar stuk werd gebracht. Wij moeten in de geschiedenis van de Olympische Spelen tot het jaar 1948 te ruggaan om een Finse atleet te vinden, lie goud won bij het speerwerpen. Was iet toen Rautavaara, die met 69.77 me ter op het Londense podium kwam, woensdag stond de blonde 80 kg. wegen de Fin Pauli Lauri Nevala, huilend van vreugde. Het juichte en bruiste in hem. Hij en hij alleen had het in het veld van „groten" tot de top gebracht. Nau welijks besefte Nevala wat het voor de Finnen betekende toen hij met zijn vier de worp in de finale de speer 82.66 me ter van zich afwierp. Hij heeft het ho ren zeggen dat zijn land altijd zulke goede speerwerpers heeft gehad, want (Advertentie) maakt sublieme Senoritas voor de moderne nonnen van vandaag! een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, f zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Joke Bijleveld, in de morgen nog goed voor 6.02 meter, kon in de middag haar prestatie niet herhalen. Zij kwam res pectievelijk tot 5.77, 5.88 en 5.93 meter, waarbij zij werd gehandicapt door een hinderlijke achillespees-blessure. Deze afstanden waren niet genoeg voor de drie finalesprongen, waaraan alleen de beste zes mogen deelnemen. Joke ein digde op de 15e plaats. Alle favorieten hebben zich op de 100 meter en de 800 meter geplaatst. Op de 100 meter waren dat Bob Hayes (10.3 sec), Tom Robinson van de Bahama-ei- landen Harry Jerome (Can.) (even eens 10,3 sec. Figuerola en snelle Ame rikanen als Mel Pender en Trenton Jackson, Op de 800 meter was Peter Snell in zo'n fantastische vorm, dat er heel wat moet gebeuren om hem van de eerste plaats af te houden. Achter aan lopend ..rolde" hij het gehele veld op en hij finishte „ingehouden" in 1.49,- sec. Een snellere tijd werd overigens ge maakt in de eerste serie namelijk door Wilson Kiprugut uit Kenia met 1 minuut 47.8 seconde en het lijkt erop - hij leid de het veld van start tot finish - dat hij straks een belangrijke rol gaat spelen. Het enige opmerkelijke was het falen van de Amerikaan Morgan Groth, die zesde in zijn serie werd. TOKIO De Tsjechische gewichtheffer Hans Zdrazila is Olympisch kampioen in de middengewichtklasse geworden. Hij verwerkte een totaal van 445 kilo, vijf kilo meer als de Rus Victor Kurentsow, die tweede werd, voor de Japanner Ohuchi met 437,5 kilo. Zdra zila stootte 177,5 kilo hetgeen een nieuw wereldrecord betekent Mary Rand-Bignal, de 24-jarige Londense huisvrouw, de „first lady" van de Engelse atletiek, heeft haar land woensdag de eer ste gouden medaille geschonken. De prachtige Engelse atlete leverde in het met 65.000 toe schouwers bezette Olympische stadion een magnifieke prestatie door niet alleen driemaal het Olympische record te verbeteren maar tevens het wereldrecord, dat sedert juli van dit jaar in handen was van 't Russische ver-spring- fenomeen Tatjana Schelkanova zes centimeter scherper te stellen en op 6,76 m te brengen. De magische zeven meter-bar rière, 'n droomgrens in de dames- atletiek is daardoor weer aanmer kelijk dichterbij gekomen en het is niet onwaarschijnlijk dat Mary Rand-Bignal, die een serie con stante sprongen van rond de 6,60 m Het opmeten, als eerste deze mijlpaal zal bereiken. Mary Rand, die eveneens een uitstekende vijfkampster is, kan in haar zege op het verspringen een stimulans hebben, voor het all-round nummer. TOKIO Pauli Nevala mag dan wat verrassend Olympisch kam pioen speerwerpen zijn geworden, de 23-jarige Fin (geboren 30 november 1940) behoort toch wel tot de ster sten, hetgeen zijn vierde plaats op de wereldranglijst illustreert. In zijn geboortedorp Pohja heeft de stevig gebouwde Fin (1.77 meter lang en 81 kg zwaar) zich zeer nauwgezet voorbereid op de spelen te Tokio. Het deerde hem niet zo zeer, dat zijn worp van 86.33 meter, aanvan. kelijk de op een na de beste pres tatie aller tijden, door nog twee con currenten werd overtroffen. In Tokio zou hij trachten terug aan de top te komen.Welnu, in de Japanse hoofd stad, waar vele favoriete speerwer pers faalden, bereikte de Fin zijn doel. Pohja kan trots zyn op Paul Nevala. Cathy Ferguson, de nauwelijks 15-jarige Olympische rugslag- kampioene, maakt de indruk in enkele maanden tijd op de beken de Amerikaanse manier te zijn klaargestoomd voor het Olym pisch goud. Vier jaar geleden had den de Ver. Staten zo'n „geheim wapen" in Lynn Burke, die een paar maanden voor de Spelen naar voren kwam en in Rome op souvereine wijze de gouden me daille opeiste. Cathy Ferguson's prille carrière heeft dezelfde kentekenen. Een paar maanden geleden was ze nog volkomen onbekend. Maar ze kwam naar voren, samen met Nina Harmer en Ginnie Duenkel, toen Europa in de persoon van de Frangaise Christine Caron zich meester dreigde te maken van het Olympisch goud op de rugslag. Cathy Ferguson is typisch een teenager met een wipneus vol sproeten. Ze meet 1,67 meter bij 62 kg en onderscheidt zich uiter lijk in niets van haar leeftijd genootjes. In haar brandt echter een onverzettelijke wil. Het was de grote kwaliteit van trainer Peter Daland, dat hy die wils kracht wist te richten op een doelOlympisch goud in Tokio. Dat Cathy Ferguson daarvoor het wereldrecord moest verbeteren, was een zaak van ondergeschikt belang. (Van onze sportredactie) BREDA. KNVB-voorzitter Toon Schroder is terug uit Tokio, waar hij het Fifa-congres bijwoonde en als lid van het Nederlands Olympisch Comité nog enkele dagen bleef om te zien wat de oranje-deputatie ervan terecht zou brengen. En wat dat laatste betreft kan de heer Schroder het niet eens zijn met de tendens van enkele publikaties in de laatste dagen. Ze waren in sommige ge vallen te negatief, vond hij. Wij hebben als eis gesteld: strijd leveren op Olympisch niveau. Dat is, op een enkele uitzondering na, dan ook ge beurd. Maar moeten we dan verschrik kelijk treurige geluiden laten horen als we niet op elk onderdeel over alle linies groot succes hebben? Nederland vecht in Tokio tegen de wereld. Tegen landen met meer inwoners, dus grotere selectie en bovendien wat trainingsmogelijkheden betreft veel verder gevorderde. Die mensen zijn ons gewoon een slag voor. En als Nederlanders dan in de selecties bijvoorbeeld een vierde plaats bereiken is dat een prima resultaat, ook al bleek de prestatie niet in aanmerking te ko men voor een finale. Er moet meer be wondering zijn voor de deelnemers, van wie er velen voor het eerst aan een Olympiade deelnemen. Is het een won der dat ze wat uit hun doen raken bij het zien van prestaties die Amerikanen en Russen leveren?" Neen, de heer Schroder ziet de zaken niet somber in. -> (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Ada Kok, de Nederlad- se wereldrecordhoudsterheeft zich geplaatst voor de halve finales van de 100 meter vlinderslag dames. Zij won haar serie, de derde van de vijf, in een tijd van 1.07.8, met 0.1 seconde voorsprong op de verrassende Finse Eila Pyrhoenen. Het Olympisch record dat sinds Rome met 1.09.5 op naam stond van de Amerikaanse Schuier, werd verschillende keren verbeterd. Eerst door de Amerikaanse Kathy El- lis, die dinsdag het brons behaalde op de 100 meter vrije slag tot 1.07.8, daarna door haar landgenote Donna de Varona tot 1.07.5 en tenslotte door de derde Amerikaanse vertegenwoor digster, de „zilveren" Sharon Stouder tot 1.07.0. Adrie Lasterie, die reeds in de eer ste serie uitkwam, moest buigen voor het geweld dat Kathy Ellis ontwikkel de. Zij eindigde op de vierde plaats in 1.11.2, welke tijd niet toereikend was voor een plaats bij de snelste zestien. Johan Bontekoe, de Nederl, kam pioen op de 400 meter vrije slag heeft de finale van dit nummer niet kunnen bereiken. Dat zou hem slechts gelukt zijn, wanneer hij anderhalve seconde onder zijn Nederlands record van 4.22.6 zou zijn gebleven, maar dit was een te zware opgave voor hem. Bon tekoe eindigde in zijn serie achter de Amerikaan John Nelson die finishte in 4.19.9, op de tweede plaats in 4.26.6. De tweede Nederlander op dit num mer, de Hagenaar Aad Oudt, kwam in het geheel niet in het stuk voor. In dezelfde serie werd hij zesde in 4.46.5. De 18-jarige Amerikaan Don Schollander vestigde met 4.15.8 een nieuw Olympisch record. Reeds eerder was de Duitser Frank Wiegand onder het .niet 4.18.3 op naam van de Aus traliër Murvin Rose staande record gebleven; Wiegand liet 4.17.2 voor zich afdrukken en verbeterde daarmee zijn Europees record met 1.2 seconde. De Nederlandse dames-estafetteploeg, bestaande uit Pauline van der Wildt, Toos Beumer Willy van Weerdenburg en Erica Terpstra, heeft zich geplaatst voo- de finale op de 4 x 100 meter vrije slag. De Nederlandse meisjes ein digden in de eerste serie als derde met een tijd van 4.14.8, achter de Ver enigde Staten (4.12.2) en Zweden (4.13.5). Onze landgenotes hebben van start tot finish in de derde positie ge legen en moesten in de laatste meters nog een felle aanval van de Canadese ploeg weerstaan. Erica Terpstra tikte slechts 1/10 seconde voor de Canadese Lay aan. In de tweede serie was het Australische kwartet (zonder Dawn Fraser) oijpermachtig het kwam tot de beste tijd: 4.11.8 Van de tien ploegen, waarvan er acht in de finale uitkomen, vielen af Groot Brit- tannië, dat 1/10 sec, langzamer was dan Italië en Japan. De tijd van Ne derland betekende een zesde plaats in het totaal. Amerika vierde kort na de estafette overwinning een nieuwe triomf met een nieuwe Olympische titel en een nieuw wereld- en Olympisch record. Het Amerikaanse meisje Cathy Fer guson won de fantastisch spannende race op de 100 meter rugslag in 1.07.7. Zij versloeg daarmee de Francaise Christine Caron, die met 1.07.9 even eens onder het oude record bleef en een nieuw Europees record vestigde Derde werd Ginny Duenkel (VS) in 1.08.0. Een derde wereldrecord kwam woens dagavond in het bezit van Amerika toen Dick Roth de Olympische titel 400 meter wisselslag heren op zijn naam bracht met een tijd van 4.45 4 Het oude record stond met 4.48.6 op zijn naam. Tweede werd zijn landge noot Roy Saari in 4.47.1 en derde de Duitser Gerhard Hetz in 4.51.0 Jan Jiskoot. de Nederlandse finalist' ein digde als zesde in de nieuwe Neder landse recordtijd van 5.01.9. Het oude record stond al op zijn naam (sinds 9 aug. 1964) met 5.04.0. (Advertentie) maak de kleurrijkste tekening of 't grappigste onderschrift haal nog deze week uw 5-stuks pakket, wedstrijdvoorwaarden staan er op.

de Stem | 1964 | | pagina 9