itisch IET Negerleider King wint voor Nobelprijs de vrede alles Gs) kan met CEta Kiezersmeerderheid voor REM-televisie Bepaalde geneesmiddelen schaden de rijvaardigheid vitamol iëlse ien »og GOES I non run 3 Democraat verkoopt aan republikein geheimen Geen toonbeweging op basis prijsontwikkeling f 375,- 'en-. Verkiezingsrel in Amerika KJeuren-TV in Eindhoven Opstand in Niger neergeslagen Haags jongerenparlement Voorlopig nog ruime markt voor kolen Congres Verbond Veilig Verkeer Eindhoven Truman over bad matje uitgegleden Tel. 5460 DAIRE KASTEN Gevangene Geweldloos Minister voert zelf overleg met ambtenaren Nederlands schip zonk bij Napels: opvarenden gered Overlegorgaan gaat consument beschermen Weer deel van buit juwelenroof teruggevonden Wegens kosten nog geen gemeengoed Reeks inbraken opgelost in Rotterdam Minister Andriessen over 1965: Premier Marijnen „Op onze wegen dreigt veldslag* een PAUS VRIJWEL ZEKER NAAR BOMBAY SS-kolonel bekent bevel tot moord te hebben gegeven Minister oefende geen pressie uit op VPRO-tv Onrustige Zenuwen? Vitaminen'n weldaad! \i/ 24 line Ian 995 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 [280 liter [liter vriesbak .1195, Ions. Ismaatschapp^. e 75 cm en diept» I. 01100—7768 I STRAAT 6 PS 6714 OSLO De Nobelprijs 1964 voor de vrede is toegekend aan de Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. Aan de prijs, die dominee King zal worden uitgereikt op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel, is een bedrag van 273.000 Zweedse kronen (ruim 195.000 gulden) verbonden. De prijs wordt, naar bekend, toegekend door een commissie uit het Noorse parlement. Ds. King is de tweede negerleider in vier jaar die de vredesprijs heeft gekregen. De prijs was in 1960 voor Albert Loethoeli uit Zuid-Afrika. De 35-jarige predikant King, die gebo ren is te Atlanta/Georgia, is waar schijnlijk de jongste die ooit de No belprijs voor de vrede heeft gewon nen. Zijn jongste boek, getiteld „Waarom wij niet kunnen wachten", handelend over de strijd der negers in Amerika voor gelijke burgerrech ten, wérd de vorige maand in Lon den uitgegeven. Dominee King heeft verscheidene malen in de gevangenis gezeten in staten waar nog rassenscheiding wordt toegepast, wegens het leiden van betogingen voor rassenintegratie. Hij heeft als bijnaam gekregen „De nieuwe Gandhi" en is ook een pre diker van geweldloosheid. Hij onder hield vriendschappelijke betrekkin gen met wijlen president Kennedy. Meermalen trekt hij naar het bui tenland om de zaak van zijn ras genoten te verdedigen. Dit jaar nog maakte hij een reis door Europa, die hem tot in Oost-Berlijn voerde. In het Vaticaan werd hij ontvangen door Paus Paulus, die van zijn be wondering voor zijn actie blijK gaf. Het Amerikaanse weekblad „Time" riep King in 1963 tot „man van het jaar" uit. In de toelichting zegt de Noorse Nobelprijscommissie: „Een bijzonder aspect van Martin Luther Kings ac tiviteit is, dat hij voortdurend ijvert voor het beginsel van geweldloos heid". De commissie herinnert er verder aan. dat ds. King in 1955 de boycot door de negers van autobus sen in Montgomery, in de staat Ala bama, leidde en sindsdien optrad als leider in de strijd voor gelijke bur gerrechten, dat hij eerder dit jaai een eredoctoraat van de Yale-univer- siteit ontving en de John F. Kenne- dyprijs kreeg van de katholieke raad voor samenwerking tussen rassen in Chicago. Martin Luther King maakte al vroeg kennis met de onverdraag zaamheid van vele blanken in de zui delijke staten van Amerika jegens zijn ras. Hij werd in 1929 te Atlanta Georgia geboren. Zijn vader is daai nog steeds predikant. Toen hij nog maar een jongen was gaf een blanke vrouw hem eens in een winkel een klap in het gezicht en zei: „Jij bent die nikker die op mijn voet trapte" De jongen zei niets terug. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken zal voortaan zeL na mens de regering het overleg over sa larissen en andere arbeidsvoorwaarden gaan voeren met de ambtenarenorgani- saties. Hij heeft daartoe besloten, om dat hij de tot dusver namens hem en de regering optredende delegatie geen ruime onderhandelingsbevoegdheid wil geven, zoals door de organisaties is voorgestaan. Deze regeringsdelegatie zal worden opgeheven. In plaats daar van komt er ten behoeve van de re gering een adviesorgaan. Overheid én ambtenarenorganisaties krijgen de be schikking over een zelfstandig secreta riaat. De lagere overheidsorganen zul len in het overleg een wat krachtiger stem krijgen. (Advertentie) Alwéér geen ladder... dank-1 zij Libelle Non Run, gebreid volgens het Runex procédé, j - Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U berkent ze aan j het Runex ff embleem op j de verpakking. Koop dus j voortaan <4x sterker f2.95 MAKTIN LUTHER KING Nadat hij aan de universiteit van Boston was afgestudeerd als doctor in de filosofie, had hij in het noor den kunnen blijven en een goed le ventje kunnen leiden. Maar hij ver koos de terugkeer naar het zuiden. Daar, in Montgomery, organiseerde King, die altijd voorstander van vreedzame betogingen tegen rassen discriminatie zou blijven, in 1955 de negerboycot van de autobussen. Tijdens de ongeregeldheden in de Newyorkse neger wijk Harlem van enkele maanden geleden, riep King de negers op een einde te maken aan de gewelddaden. King, die voor een medische con trole in een ziekenhuis in Atlanta vertoeft, zei toen hij het nieuws hoor de: „Ik ben aiep ontroerd, dankbaar en vereerd". (Advertentie) (Advertentie) Voor gezonde wifte tanden... De doeltreffende tandpasta voor het hele gezin! WASHINGTON Een medewer ker van het nationale comité van de Amerikaanse democratische partij heeft verklaard 1.000 dollar ontvangen te hebben voor het doorgeven van vertrouwelijke in lichtingen over de verkiezingscam pagne aan John A. Grenier, voor zitter van het republikeinse na tionale comité. Hij beweert op 2 'oktober met mede weten van zijn democratische superieu ren Grenier persoonlijk kopieën van te legrammen te hebben overhandigd en kort na zijn ontmoeting met de republi keinse comité-voorzitter van een onbe kende buiten het republikeinse hoofd kwartier 1.000 dollar in baar geld te heb ben gekregen. De avond voor zijn trans actie" zou hij contact opgenomen hebben met de democratische assistent-publici- teitschef, Wayne Philips, die hem toe stemming gaf met de zaak door te gaan. De democratisch evoorzitter John M. Bailey, noemde het incident „diep schok kend". „Wij weten allen, dat Goldwater zich openlijk heeft uitgesproken voor in filtratiemethoden en ondermijnende ac tiviteiten'', aldus Bailey, „maar ik heb nooit gedacht dat deze bizarre ideeën in de praktijk gebracht zouden worden m een presidentscampagne". AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft in een sloot, dicht bij de camping in het Amsterdamse Bos. een klein deel voor een waarde van een paar honderd gulden van de buit te ruggevonden. nl. 21 ringen, waaruit de stenen waren verwijderd. „Het zijn maar een paar schillen, de aardappels zijn er nog niet" aldus commissaris Landman, de leider van het onderzoek in deze zaak. EINDHOVEN Gisteravond om half acht werd in de televisiestudio te Waalre het eerste experimentele pro gramma in kleur, via kanaal 60 uitge zonden. Vooraf gai prof. dr. H. B. G. Casimir, lid van de raad van bestuur van Philips n.v., een korte verklaring over de bedoelingen van deze proeven. Men is met de reeds jarenlang durende proefnemingen in de openbaarheid ge- tiedcn, omdat Philips een onderzoek wil instellen naar de reactie van de kij kers. die middels dit concern over een kleuren-t.v.-ontvanger beschikken. Wat de komende uitzendingen betreft, ver klaarde spreker, dat het er vooral om gaat de mogelijkheden van kleuren-t.v. te onderzoeken en niet om ze nu al volledig te benutten. Philips heeft thans 100 kleuren-tele- visietoestellen uitgezet in Eindhoven en omgeving en deze apparaten zijn ge schikt voor de ontvangst van zenders volgens het NTZC-systeem, dat uiter aard aan de Europese normen is aan gepast. Bovendien kan men met dit toestel ook alle zwart-wit-uitzendingen normaal ontvangen. Na deze technische uiteenzetting gal regisseur Erik de Vries, geassisteerd door mevrouw Lies van Bommel, de echtgenote van de NCRV-regisseur Dick van Bommel, als script-girl, het startsein voor het eerste programma in kleur. Zo werd in samenwerking met het Polygoon-fiimjournaal „Nederlands gebeuren in kleuren" uitgezonden. De 18-jarige Marianne van Amstel presenteerde een leuk onderdeel onder de titel „Kleurgevoel in de goochel kunst". Fraai van toon was de door Philips in eigen produktie vervaardigde filmstudie „Spring in coulours". Over het algemeen genomen kon men van een zeer interessant en geslaagd experiment spreken. NAPELS De Doris", een vracht boot van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, is gisteren gezonken in de Baai van Na pels. Voordat het vaartuig onder de on stuimige golven verdween, werden alle 38 opvarenden door Amerikaanse zeelie den van boord gehaald. De 3.002 ton metende vrachtvaarder raakte als gevolg van de hevige winden en zware golfslag los van zijn anker en werd tegen een kade geslagen. Het schip kreeg een gat van ongeveer 10 meter aan de rechterkant en begon te zinken. De laatste opvarende van de „Doris" werd twee of drie minuten voordat het schip zonk door bemanningsleden van de Amerikaanse torpedobootjager „Shenan doah'' van boord gehaald. De eerste, die van boord werd gehaald, was een vrouwelijke passagier. Twee mannen vielen in het water, maar konden tijdig op het droge worden gebracht. Het Griekse schip Dia van 2865 ton is in de Golf van Biscaje gezonken. De 19 bemanningsleden zijn opgepikt door de Duitser Vulkan van 19.931 ton. NIEAMEY De regering van presi dent Diori Ilamani heeft bekendgemaakt een gewapende actie van politieke vluch telingen tot het omverwerpen van de regering te hebben neergeslagen Vier van de rebellen zijn terechtgesteld Twee anderen hebben lange gevangenisstraffen gekregen, aldus een bekendmaking. Eerder deze maand hadden rebellen drie regringsposten in het oosten van het land aangevallen. Volgens de autoriteiten in Niger heeft men een brief onderschept, waarin de vroegere premier Bakary, die in balling schap leeft, zijn volgelingen opriep een gewapende opstand te beginnen Volgens de brief zouden de acties op 27 en 28 september in het westen moe ten beginnen en begin oktober worden uitgebreid naar het oosten. In het westen mislukte de opstand, maar in het oosten wisten de opstande lingen door te dringen tot de regerings nederzetting Ladarossa Verder werden een grenspost bij het Chadmem en een nederzetting bij Konni overvallen. Volgens een regeringswoord voerder hebben de rebellen zich over gegeven en zullen zij zich voor een spe ciaal gerechtshof moeten verantwoorden Een aantal opstandelingen is door de bevolking gelyncht. Niger is een voormalige Franse kolo nie ten noorden van Nigeria. Het land telt ongeveer drie miljoen inwoners. President Hamanj is voorzitter van de progressieve parth' Niger, de enige par tij in het land die is toegestaan. Hakaiy's Sawahapartij was voor het referendum van De Gaülle in 1958 in Niger aan de macht. De Sawahapartij wenste geen lid te worden van de Franse gemeenschap en stemde „neen" bij het referendum. In Niger bleek 78 procent van de bevol king echter wel voor een band met Frankrijk te voelen, zodat Bakary werd afgezet als premier. Waar hij zich mo menteel bevindt is onbekend. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De helft van de leden van het overleg- en adviesorgaan voor consumentenaangelegenheden zal be staan uit vertegenwoordigers van de consumentei en van de werknemersor ganisaties. De andere helft gaat bestaan uit vertegenwoordigers van de midden stand, de industrie, de groothandel en enkele deskundigen, zoals een econoom en een technicus. Minister Andriessen, die dit woensdag in de Tweede Kamer bekend maakte, deelde mee. dat hij het orgaan hoogstens uit 15 leden wil laten bestaan. De bewindsman erkende, dat de consument een „zwakkeling in het economische verkeer" is, maar aan de andere kant is het niet waar, dat het bedrijfsleven er steeds op uit zou zijn hem „bij de neus te nemen". Voor de suggestie van mevr. Brauti- am (P.v.d.A.) om bij het afsluiten van koopcontracten eén „afkoelingsperiode" van b.v. vier dagen verplicht te stellen voelde de minister niets. Dat kan in het economisch verkeer niet, meende hij. Wel gaf de bewindsman toe, dat hij zich ook eens in de vingers heeft gesneden. Enkele jaren geleden kocht hij op een damesbeurs een mixer. „Ik had er de volgende dag al spijt van", erkende hij nu. ROTTERDAM De recherche van het bureau Sandelingplein heeft in samen werking met de kinderpolitie dertien Rotterdammers gearresteerd, die ervan worden verdacht schuldig te zijn ge weest aan een serie van 22 inbraken. De totale waarde van de buit wordt door de politie geschat op ongeveer 20.000,—. De dertien Rotterdammers onder wie zeven minderjarigen, stalen de goederen (film- en fotoartikelen, radio's, textiel, sigaretten etc.) uit spoorwagons, maga zijnen, loodsen winkels en auto's. De zaak kwam aan het rollen toen bij de politie aangifte werd gedaan van een inbraak, eind september, in een optiekwinkel aan het Zuidplein. De recherche kreeg vrij spoedig een dui delijk spoor in handen, dat na korte tijd leidde tot de arrestatie van de der tien daders. Voorts werd nog gearresteerd een 54- jarige caféhoudster uit de Maasstad, die ervan wordt verdacht een gedeelte van de gestolen goederen te hebben opge kocht. DEN HAAG Een aanmerkelijke meerderheid van de kiezers zou zich uiteindelijk, als daartoe de kans was, uitspreken tegen wettelijke maatregelen, die de uitzending van de R.E.M. straf baar zouden stellen. Deze mening heeft het Haagse jongerenparlement neerge legd in de toelichting op een voorstel tot grondwetswijziging, dat de invoering van de mogelijkheid van een volksreferen dum inhoudt. Dit voorstel zal worden ingediend tij dens de jaarlijkse zitting van het Zuid hollands Jongeren Parlement op zater dag 24 oktober in de raadzaal aan de Haagse Javastraat. Een zitting waarop aandacht zal worden besteed aan de werking van de democratie in Neder land. Het bestuur van het Haagse jongeren parlement dat op deze dag de regering vormt, is ervan overtuigd, dat er sinds 1945 in vrije brede kring net gevoel be staat dat in ons land het democratisch beginsel niet altijd voldoende tot zijn recht komt. Meer dan eens aldus deze regering kan men erover horen klagen, dat een meerderheid in het parlement beslissingen neemt die soms helemaal niet in overeenstemming zouden zijn met wat bij de burgerij leeft De R.E.M. - affaire is daarvan een voorbeeld. Maar ook de voetbaltoto kan als zodanig gelden, want bij de behandeling daar van. aldus de regering, speelde de over weging dat van de regeringspartijen er tenminste twee waren de A.R. en de C H.U. met principiële bezwaren tegen kansspelen een belangrijke rol. Om geen breuk binnen het kabinet en binnen de meerderheid van de kiezers te veroor zaken heeft men toen genoegen willen nemen met een oplossing, strijdig met de grote meerderheid der kiezer^. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Andriessen verwacht dat de totale prijstijging in 1964 bincnn de door hem in het begin van het jaar geraamde 6 pet. zal blijven. Aan deze verwachting koppelde hij de mededeling, dat een dergelijke forse stij ging in 1965 niet mag voorkomen. De reële loonstijging heeft dit jaar rond 8,5 pet. bedragen. Daarvan gaat dan wel het aandeel af, dat de belastingen van de loonsverhoging opeisen. De minister wei gerde woensdag in de Tweede Kamer in te gaan op een mogelijke loonstijging in het vólgende jaar. „Dat is niet mijn taak, dat is een zaak van het bedrijfs leven". De Tweede-Kamercommissie besprak de begroting van Economische Zaken in een openbare vei gadearing, daarbij voor al aandacht schenkend aan het prijsbe- sluit. Minister Andriessen zei, dat de ontwikkeling van inkomens volgend jaar binnen redelijke grenzen moet blijven, omdat hij anders niet meer weet hoe de zaak geremd kan worden. Duidelijk zei de bewindsman, dat op grond van de prijsontwikkeling in dit jaar geen grond voor een toonbeweging in 1965 bestaat. De prijsbeweging, die thans op 5.7 pet. staat, zal zich in de laatste maanden van dit jaar nog wat voortzetten, maar de stijging zal niet meer dan 6 pet. gaan be dragen. „Ik vind het, in het eeiste jaar van mijn beleid, niet leuk, maar een der gelijke stijging is echt niet veel in ver band met de loonontwikkeling, die heeft plaatsgehad". Prof. Andriessen toonde zich zeer tevreden over de medewer king die hij van het bedrijfsleven heeft ondervonden. De minister heeft de verschillen in prijsontwikkeling in de laatste tien jaar nog eens bezien. Daaruit blijkt dat de prijzen van consumptiegoederen met 26 pet. zijn gestegen, van voedings- en ge notmiddelen met 25 pet., van diensten met niet minder dan 46 pet. en van duurzame gebruiksgoederen met slechts 7 pet. Tegen mr. Nelissen (K.V.P.) zei de minister dat de middenstand inderdaad met bijzondere problemen te kampen heeft, maar er is toch wel het nodige gedaan. De bewindsman maakte de op heffing van de bioodprijsbeschikking in deze vergadering bekend, terwijl hij aan kondigde voor de sector vervoer nog eni ge prijsstijgingen te zullen toelaten. De winstmarges voor melk, sigaretten, mar garine, suiker en brandstof zijn ook ver ruimd. terwijl in de dienstensector zoals bij kappers, rijwielstallingen e.d., belang rijke prijsverhogingen zijn toegestaan. Prof. Andriessen concludeerde dat in het algemeen het prijsbeleid veel soepe ler is geworden. Wat de stijgingen van verschillende retributies betreft, die de overheid zal invoeren, zei minister An driessen deze niet als prijsstijgingen, maar als belastingverhogingen te zien. Daarover heeft hij overigens niets te zeggen. ROME Ondanks recente ontkennin gen van het staatssecretariaat blijkt thans, dat paus Paulus op het ogenblik ernstig overweegt toch nog een bezoek te bren gen aan het internationale eucharistische congres, dat eind november en begin de cember in Bombay gehouden wordt. Het zal waarschijnlijk een bezoek van één dag worden. In het straalvliegtuig, dat Alitalia voor reizen van de paus be schikbaar houdt, is comfortabel reizen des nachts mogelijk. Indien de reis naar Bombay doorgaat, zal de paus dan ook 's nachts de heen- en terugreis maken, zodat een verblijf van één dag in Bombay zonder al te veel persoonlijk ongerief geregeld kan worden. Het. is bekend, dat mgr. P. Marcinkus van het pauselijk staatssecretariaat en kele weken geleden een bezoek aan Bom bay heeft gebracht. Officieel gold dit bezoek om te laten zien, dat de paus veel belangstelling voor dit congres heeft. Op dezelfde wijze werd eind november vorig jaar het bezoek van de paus aan het Nabije Oosten voorbereid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Andriessen heeft nog eens nadrukkelijk bevestigd, dat het totale kolenverbruik in ons land niet zal dalen door de komst van het aardgas. Wel zal het aandeel van de ko len in het totale energieverbruik afne men. Dit zal echter zeer geleidelijk gaan. Het zal nog geruime tijd duren eer het aardgas met een verbruik per jaar van 15 miljard kubieke meter, een kwart van onze energiebehoefte zal kunnen dekken. De kolen worden niet zo maar verdron gen. Bovendien wees de bewindsman er woensdag in de Tweede Kamer op, dat ook onze export van huisbrandkolen zal toenemen. Prof. Andriessen voelt veel voor de ge dachte. ontwikkeld door de heren Mae- nen (KVP) en Nederhorst (P.v.d.A.) om tot de oprichting van een energie- raad te komen. Vorige ministers van Economische Zaken stonden daar wat afwijzend tegenover. Minister Andriessen mecT echter, dat men „er naar toe moet groeien'*. ESSEN De 56-jarige voormalige S.S.-kolonel Albert Rapp, heeft woens dag in Essen toegegeven bevel te heb ben gegeven Russische joden dood te schieten. Rapp staat-in Essen terecht op beschuldiging van moord op 3000 Rus sische joden. „Maar ik heb zelf nooit iemand dood geschoten", zo zei hij verontschuldigend. Het proces tegen Rapp begon maan dag. Hij werd door speciaal aangestelde opsporingsambtenaren gearresteerd in Essen, waar hij geruime tijd onder een valse naam heeft geleefd. In 1961 kwam men hem op het spoor. Hem wordt ten laste gelegd dat hij bevel heeft gegeven tot enorme massa moorden in de streek Klinzy in de Sov jet-Unie. Zijn slachtoffers werden ge dwongen aan de rand van een groot massagraf te gaan staan, waarna zij in de rug werden getroffen door de kogels uit Duitste geweren. (Van onze correspondente) EINDHOVEN „De voorlichting die bij voortduring over alcohol en verkeer is gegeven, heeft haar vruchten afge worpen. Er is niemand meer in Neder land, die niet weet welke ongelukken hij zich op de hals kan halen door een borrel te accepteren, als hij nog moet rijden. Voorlichting over gebruik van geneesmiddelen zou hetzelfde moeten kunnen bereiken". Dit is de overtuiging van dr. F. A. Nelemans, hoofd van de afdeling klinisch geneesmiddelenonder zoek T.N.O., die hij kenbaar maakte in zijn causerie op de tweede dag van het in Eindhoven gehouden congres van het Verband van veilig Verkeer. Op de door drs. Korthals geopendi ochtendbijeenkomst gaf dr. Nelemans een medische beschouwing over het on derwerp „geneesmiddelen, alcohol en verkeer" waarna mr, H. G. van Ever- dingen. officier van justitie te Amster dam. een juridische beschouwing hier over gaf. Het is uitermate moeilijk de invloed van geneesmiddelen op de rijvaardig heid vast te leggen, zo zei dr. Nele mans. Rijvaardigheid is op zichzeli geen absoluut begrip dat volgens objec tieve maatstaven en in al zijn geledin gen in maat en getal kan worden vast gelegd. Vermindering van een bepaald facet, zal voor de een nauwelijks een handicap betekenen, terwijl de ander volledig ongeschikt wordt om te chauf feren. Een heel moeilijk punt is dat in een aantal gevallen het effect van het geneesmiddel sterk wordt bepaald door de uitgangstoestand van de patiënt (moeheid, spanning, angst, zorgen) zo dat hier bij eenzelfde proefpersoon op verschillende dagen zeer verschillende resultaten kunnen worden verkregen. Dr. Nelemans noemde ook een aantal maatregelen die een belangrijk nuttig effect zouden kunnen hebben. In de eerste plaats dienen via allerlei publi- citeitsorganen zowel de patiënter als de artsen, apothekers en tandartsen voort durend met het probleem geneesmid del, geneesmiddel en alcohol, en alco hol en verkeer te worden geconfron teerd. De patiënten zullen moeten leren dat binnen afzienbare tijd het excuus dat zij niet wisten dat een hun voorge schreven geneesmiddel de rijvaardig heid beïnvloedde niet meer za] kunnen worden geaccepteerd. Een aantal groepen geneesmiddelen, die volgens dr. Nelemans schadelijk kunnen zijn voor de verkeersveiligheid zijn: kalmerende middelen, opwekken de middelen, eetlust onderdrukkende middelen, middelen tegen angst of on evenwichtigheid, onrust, spanning enz middelen tegen wagenziekte, tegen jeuk. middelen die de hoest onderdruk ken, tegen allergische ziekten, slaap middelen in de nanacht genomen mid delen tegen hoge bloeddruk en sterk werkende pijnstillende middelen. Mr. H. G. van Everdingen wees in zijn inleiding vooral op de belangrijk heid van de bloedproef en op de volgens hem te lichte maximumstraf, die ge steld kan worden bij overtreding van artikel 26 van de wegenverkeerswet, dat handelt over de onder invloed van alcohol verkerende deelnemers van het verkeer. Over de bloedproef merkte mr. Van Everdingen op, dat deze niet alleen belastend maar ook ontlastend kan werken. De inleider haalde ook een uitspraak aan van de hoge raad in het arrest van 31 oktober 1961 waarin ge zegd wordt: ,,Het is van algemene be kendheid dat een zeker gebruik var al coholhoudende dranken een ongunstige invloed uitoefent niet alleen op de be kwaamheid om rij- of voertuige., te besturen, maar ook op het vermogen om deze bekwaamheid op objectieve wijze te beoordelen. De verkeersveilig heid brengt mede dat uit oogpunt van algemene preventie streng gestraft moet worden", aldus mr. van Everdin gen. In het algemeen wordt gevange nisstraf opgelegd van enige weken of maanden en bovendien ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter is te veel aan banden gelegd door de bepaling der maximumduur der ontzegging in de wet. Er moeten bepalingen komen die de rechter meer mogelijkheden ge ven tot zelfs ontzegging van de rijbe voegdheid voor het leven, want dit kan in bijzondere gevallen nodig zijn. Het maximum is thans vijf jaar en bij re cidive tien jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister mr. E. Toxo- peus van Binnenlandse Zaken, heeft ontkend dat de VPRO onder pressie van de minister een t.v.-programma over oorlog en vrede heeft gewijzigd. Het ging hier om het al dan niet ver tonen van de uitwerking van een kern bom op Nederland. De ontkenning volg de op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Bruggeman (P.S.P.), die meende dat de VPRO te horen had gekregen dat overheidsdienaren alleen aan het programam zouden medewer ken als het programma-onderdeel zou vervallen. In zijn antwoord zegt de minister dat de VPRO enkele departementen om deskundige documentatie had gevraagd. Deze medewerking werd toegezegd om dat de VPRO bereid bleek de uiteinde lijke vormgeving uiteraard speciaal wat betreft die onderdelen en die on derwerpen waarbij de overheid recht streeks betrokken was nauw overleg te plegen. Daar de regering, zoals zij vaker heeft betoogd, ervan uitgaat dat een aanval op Nederlands grondgebied met een kernwapen van 20 megaton een irreële veronderstelling is, werd in overleg en met instemming van de VPRO dit on derdeel van het programma gewijzigd. HILVERSUM Minister-president Ma- rijnen heeft gisteren over beide radio zenders ter gelegenheid van de dag van de bezinning op de verkeersveiligheid een beroep gedaan op het verantwoorde lijkheidsgevoel jegens de medemens. Er dreigt een veldslag op onze wegen, al dus mr. Marijnen, Hij wees erop, dat de constructeurs nog zulke veilige auto's kunnen maken en dat er nog zoveel vei lige wegen kunnen worden aangelegd, doch dat alle moeite tevergeefs is als de mens daarvan geen verstandig en ver antwoord gebruik maakt. Wij hebben het allen tezamen in onze hand het verkeer veiliger te maken en zodoende bij tt dragen tot de verhoging van het levensgeluk van ons volk, zo zei de minister-president (Advertentie) (Advertentie) MljnHqrdt's Zenuwtoblettan KANSAS CITY, MISSOURI De Ame rikaanse democratische oud-president Harry S. Truman (80) is gisteren uitge gleden over een badmat en voorover ge vallen op zijn rechterzijde. Hij brak twee ribben en liep een wond aan zijn rech teroog op. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Kansas' City. Zijn conditie is bevredigend. De duur van zijn verblijf in het ziekenhuis is op dit ogenblik onzeker. viz. nXi zLl Jsl/L Vi/ sL- nL- «Jy vl/ vl/ vl/ vl/ U/ vlr v|v 7|\T /J\ vjv v|v 7|v 7|v vfr 7|v "7f? "7jv "7^" 7|v "vfs Medici bevestigendat voor de gezondheid en het aanzien van de huid vitaminen onmisbaar zijn. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen en voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen. Vitamol houdt uw huid jong en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene lube), herstelt en verzorgt de huid s nachts Dagerème blauwe tube), ter bescherming van de huid overdag Vitamol vitamine-huidverzorging - tuben en flacons 4.75 tot 6.75

de Stem | 1964 | | pagina 19