„Droog" midden-Limburg krijgt wa tersport cent rum Architect ontwierp een stad zonder stoplichten DE VOGEL: nieuwe mysterie in het hoogland van Peru t f GRINDMEREN GAAN DE RECREATIE DIENEN LOPENDE BAND WAS VOORBEELD Pleziervloot telt nu al ruim 500 schepen mm Voetgangers Buitenaardse oorsprong Eens in de 100.000 jaar Plannen op papier klaar Niet volgooien Uit voering in fases Misschien dat het nu gaat! Rode en groene verkeersaders t K.M. F. Jonkergouw AAM. Commissaris Ceen tijd? Ceen nood! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 4 (Van een onzei redacteuren) ROERMOND Binnen twintig jaar zal uit de grintmeren op de westelyke Maasoever tegenover Roermond een watersportcentrum ontstaan dat met zyn oppervlakte van 520 hectare vergelijkbaar zal zijn met de Reeuwijkse en Vinke- veense plassen. De helft hiervan bestaat uit water, de andere helft uit land, waarop de nodige accommodatie zal worden ingericht. De Rijksweg Roermond-Eindhoven, die in de toekomst wordt uitgebouwd tot een vierbaans autoweg achter de dorps kern van Horn om, verdeelt het plassengebied in twee gedeelten. Het ten noorden van deze weg gelegen gedeelte (55 ha) nabij de buurtschap De Weerd wordt bestemd voor de „drukke" watersport: motorboten, speedboten, waterskiën e.d. Het zuidelijk gedeelte (160 ha) waarin het resterende deel van de buurtschap Hatenboer als een eiland komt te liggen, wordt bestemd voor de rustige zeilsport, In het traditionele droge" Midden- Limburg heeft de watersport een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt se dert het ontstaan van de grindmeren langs de Maas. De beide Roermondse watersportvereniging, „Maas Roer" en Nautilus", zagen hun vloten in drie jaar tijd groeien van 75 tot 500 boten Herhaaldelijk moesten in de voorlopige jachthaven aan het Bonne Aventure noodmaatregelen worden getroffen om het snel groeiende aantal boten te kun nen bergen, maar beide verenigingen moeten door plaatsgebrek heel omzich tig te werk gaan bij het aannemen van nieuwe leden. Beide verenigingen tellen ook tiental len buitenlandse leden, voornamelijk Duitsers en Britten van de nabije leger basissen. De clubs konden in ruime mate grindmeren de watersport beoefenen. Britse zeilers en de royaal vloeiende fi nanciële middelen der buitenlandse le den. Verder zijn er diverse leden uit an dere delen van Limburg en Brabant, die op de Maas en de thans reeds gevormde grintmeren de watersport beoefenen. Het Middenlimburgse watersportcen trum belooft var meer dan lokale of regionale betekenis te worden. Reden waarom gehoopt wordt dat de kosten van autillering der plassen niet enkel door de eendrachtig samenwerkende gemeenten Roermond, Horn en Beeg- den gedragen moeten worden, maar dat ook het Provinciaal Bestuur en de „i'ecreatiepot" van O.. K. en YV. er een behoorlijk bedrag voor over zullen hebben. Het enthousiasme is er in geslaagd ook de bestuursinstanties buiten het ei gen gebied mee te krijgen en warm te laten lopen voor de plannen. Het is geen geheim dat deze instanties aanvankelijk nogal sceptisch tegenover deze plannen hebben gestaan, ook al omdat van meet af aan is gedacht aan een opvulling der grindmeren met mijnsteen, afval e.d. ,,Wij van onze kant", aldus de burge- De winnaar bii de oude Grieken ontving een lauwerkrans, een palmtak en witte ringen voorde arm en het been s meester van Roermond, mr. R. Höppe- ner, „hebben altijd gehoopt dat althans ..onze" grindmeren niet zouden worden opgevuld, maar dienstbaar zouden wor den gemaakt aan de recreatie. De feitelijke ontwikkeling der laatste jaren heeft ons in de kaart gespeeld. Aan het herwinnen van landbouwgron den hoeft niet meer de grootste waarde te worden toegekend. Het is wel duidelijk geworden dat het toch niet mogelijk zal zijn, alle grindmeren weer op te vullen En verder wordt de behoefte aan recrea tiemogelijkheden steeds groter". Twee jaar geleden hebben enkele gnndwinningsbedrijven een maquette ge toond, die een eersle concretisering was van de tot dan toe nog tamelijk vaag UTRECHT Gisteren zijn twaalf waterfilters naar Tokio gevlogen, waardoor de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen reeds van daag zuiver en smakeloos water kun nen drinken. Een Utrechtse koffie- en theefabriek heeft daarvoor ge zorgd, nadat bekend was geworden dat de Nederlandse sportlieden last zouden hebben van het Japanse drink water. Zij heeft deze waterfilters enige tijd geleden ontwikkeld en ge ïntroduceerd in die streken van ons land, waar het water een nare smaak heeft. levende gedachten aan een watersport- centrum. Daarna hebben de drie hierbij betrok ken gemeentebesturen van Roermond, Horn en Beegden overleg gepleegd en opdracht gegeven aan landschapsarchi tect ir. J Vallen uit Roermond, tot het ontwerpen van een definitief plan. Ir. Vallen, ontwerper van het groen plan voo-r de Randstad Holland, is ook betrokken geweest bij het ontwerpen der plannen voor de watersportcentra te Eijsden Mook en Bergen. In zijn toe- 'ichting liet hij duidelijk uitkomen, dat de thans ontvouwde plannen de nodige flexibiliteit bezitten. De watersporters zullen geen twintig jaar behoeven te wachten om het wa tersportcentrum te kunnen gebruiken. Op de plassen die er thans zijn dobbe ren trouwens reeds tientallen bootjes. De uitvoering zal in fases geschieden, ook al naargelang de baggermolens vorderen met het uitgraven der uiter waarden. De buurtschap De Weerd, een geliefd traditioneel ontspanningsoord voor de mensen uit de omgeving, behoeft niet te verdwijnen, maar zal eerder aan waarde en mogelijkheden winnen. Ook het Hatenboer, voor zover dit behouden blijft, krijgt andere mogelijkheden dan de zuiver agrarische die het eeuwenlang heeft bezeten. Particuliere ondernemers kunnen on derdelen verwezenlijken en exploiteren, zoals het botel-motel, de camping, de uitspanning e.d. Tijdens de persconfe rentie werd schertsenderwijze zelfs al gesproke, over Zwolsmanpieren en REM-eilanden! Reëel is echter, dat het watersport centrum een deel zal worden van een groter geheel, want Midden-Limburg biedt méér mogelijkheden voor recrea tie. Zo bezinnen de 26 by de Stich ting Streekbelangen Midden-Limburg aangesloten gemeenten zich o.a. op een dienstbaarmaking voor de recrea tie van het Leudal onder Haelen, Heythuysen, Neer en Roggel en van de bosrijke Roerstreek. Voor wat het Leudal betreft zyn deze al in het stadium van uitv evfng gekomen. Erica Terpstra in voile actie. Een vierde plaats was haar (prima) resultaat. (Bijzondere correspondentie) KEULEN Verkeerslichten behoren in bijna alle grote steden van de we reld tot die dingen, die by automobi listen telkens weer nieuwe ergernis ver wekken. Men wacht bij groen licht, tot de lange file eindelijk helemaal in be weging is en men zelf misschien ook enkele tientallen meters kan opschui ven, dan springt het licht op oranje en even later worden bij rood licht geduld, koppeling en remvoeringei. voor de zo veelste maal op de proef gesteld. Met de zogenaamde „groene golf" klopt het tijdens de spitsuren ook niet altijd. En waar gebeuren de meestr ver keersongelukken in de stad? Op kruisin gen ook op die, die door verkeerslich ten beveiligd zijn. Het verkeerslichten- systeem is dus op de duur gezien bij de met sprongen stijgende verkeersdicht heid geen ideale oplossing. Dat was de reden dat de minister van verkeer van de Westduitse deelstaat Nordrhein-West- faien de Westduitse architect Hans Uhl- rich de opdracht gaf, voor de regeling van het toekomstige straatverkeer iets nieuws te bedenken. Het resultaat van dit werk ligt thans op de schrijftafel van de minister: het stratensysteem van een grote stad, waarin faeen enkel ver keerslicht voorkomt. Op het idee tot het ontwerpen van een systeem zonder verkeerslichten kwam Uhlrich bij de bouw 'an een Griekse tabaksfabriek. Naar het voorbeeld van de langzaam en snel lopende transport banden, waarvan er bij een vlot verlopen de arbeidsprocedure geen mag stilstaan, ontwierp hij een plan, dat ook het dicht ste stadsverkeer doorlopend op gang houdt. De ideale straat, een lange asfaltband, waarop noch tegenverkeer noch krui singen voorkomen, is natuurlijk in een grote stad ondenkbaar. Uhlrich, die de stad Keulen als model voor zijn systeem had uitgekozen, windt zo'n verkeersband spiraalvormig door de aanwezige stra ten van de buitenwijken van Keulen tot in het centrum, zodat alle stadsdelen erbij betrokken zijn Van het centrum uit loopt de straat weer in grote spira len naar de periferie van de stad Daar men veel tijd zou verliezen met het af- door een kruising van snelwegen moge lijk, van de ene ring van de spiraal op lijk, van de ene ring vande spiraal op de volgende over te springen Op de punten waar dit tweede systeem de hoofdspiraal kruist, wordt het verkeer in twee gebieden verdee11. Spiraalstra ten en snelwegen wil Uhlrich met twee verschillende kleuren markeren: die naar het centrum leiden met rood die naar de stadsrand leiden met groen. Door dit net van strater wordt de stad in vele parten verdeeld, die elk een nummer krijgen. Binnen deze stadsdeler zal het verkeer door een net van straten met éénrichtingsver keer geleid worden, waarin men al leen naar rechts kan afbuigen. Ook op de hoofdstraten zal dit het geval zijn en wil men naar links, dan zal men gebruik moeten maken van tun nels en viaducten. De rechte rybaan van de hoofdstraten is alleen gedacht voor het binnenkomende en uitgaan de verkeer. De snelheid zal hier wor den vastgesteld op 25 kilometer per uur. Op de andere rijbanen mag men tweemaal zo hard rijden. Ook aan de voetgangers in het huidige verkeerssysteem een weinig stiefmoederlijk behandeld heeft de Keulse architect gedacht. Zij wandelen volgens zijn ontwerp door de lucht: het trottoir zal boven het autoverkeer ter hoogte van de eerste verdieping der huizen worden aangelegd. Verder mag men aannemen, dat oversteker, van een straat bij zuiver éénrichtingsverkeer be paald ongevaarlijk is. De voordelen van zijn nieuwe straten systeem bewijst Hans Uhlrich met een nuchter getallenvoorbeeld. Een autorit van het station duurt op het ogenblik over een afstand v$n 2.900 meter 15 tot 20 minuten. Volgens het nipuwe systeem zou dit traject gaan over een afstand van 2.700 meter en afgelegd kunnen wor den in 4 tot 5 minuten, daar zowel ver keerslichten als kruisingen ontbreken. j N het zeer geheime centrum voor satelliet- 1 waarnemingen van de Amerikaanse luchtmacht, 1 ergens in Californië, breekt men zich het hoofd 1 over een foto die enige tijd geleden door een Amerikaanse verkenningssatelliet boven het Zuid- Amerikaanse continent is genomen Men vraagt zich namelijk af hoe en door wie op het hoge plateau van Puerta del Sol in Peru een reusachtige vogel- figuur is getekend De afmetingen van deze in de rotsen aangebrachte afbeelding zijn zo gigantisch dat men de vogel pas op een hoogte van 20 kilometer kan zien. Het lijkt praktisch onmogelijk dat deze tekening in het ruwe hoogland van Perus door mensenhanden is gemaakt. Maar het is even onwaar schijnlijk dat het hier een grillige speling van de natuur betreft. Op de bewuste foto werd de aandacht van de experts getrokken door een driehoekig figuurtje, dat leek op een vliegveld met drie gekruiste startbanen. Maar dan moest het wel een fantastisch groot vlieg veld zijn, dat zelfs de monsterachtige H-bommen- werperbases in de Verenigde Staten in afmetingen verre overtrof. Vandaar dat men in het luchtmacht centrum de zaak eens met gefronste wenkbrauwen nader ging onderzoeken. Het betreffende deel van de foto wera uitvergroot en onder sterke vergroot glazen bekeken. De foto-mterpreteurs konden hun ogen niet gelo ven. Het driehoekige „vliegveld" bleek een gesty- leerde afbeelding te zijn van een vogel, waarschijn lijk een adelaar. De gedachte aan een natuurlijk toeval of een fotografische of atmosferische ver tekening moest spoedig worden verworpen. De foto was op een zeldzaam heldere dag boven Peru geno men. de overbrenginig van het beeld door de satelliet naar het ontvangststation was perfect geweest en de tekening vertoonde een duidelijke symmetrie en nauwkeurige details. De Amerikaanse luchtmacht zat met een onoplosbaar raadsel, dat weliswaar geen gevaarlijke militaire aspecten vertoonde, maar toch intrigerend genoeg was om zonder meer in de archieven op te bergen. Overeenkomstig de militaire richtlijnen werd er geen ruchtbaarheid aan het geval gegeven. Maar spoedig daarna lekte er toch iets uit, toen de Peru viaanse regering langs diplomatieke kanalen van Washington het verzoek kreeg om ter plaatse eens een onderzoek in te stellen. Het plateau van Puerta del Sol ligt in het bergachtige en ongenaakbare land, waar eens de Inca's hun machtig rijk vestigden. De laatste honderd jaar zijn hier talrijke raadselachtige ontdekkingen gedaan. Geweldige stenen bouwwer ken herinneren zwijgend aan het verdwenen van lange blonde mensen, waarvan de herkomst tot op heden een mysterie is. Het onderzoek door Peruviaanse oudheidkundigen en buitenlandse geologen leverde niets op. In het aangegeven gebied werden geen bijzondere merk tekens gevonden die een onderdeel van de reusach tige vogeltekening zouden kunnen zijn. Luchtfotos, genomen door vliegtuigen van de Peruviaanse lucht macht, leverden ook al geen resultaat op. Het is vrijwel zeker dat op deze foto's delen van de vogel figuur voorkomen maar men ziet ze op een te grote schaal om ze ook als zodanig te hekennen. Volgens de Amerikaanse berekeningen zou men minstens twintig kilometer hoog boven het plateau van Puerta Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een kortstondige ziekte, in het St.-Jozefzieken- huis te Oosterhout, tijdig gesterkt door de ge nademiddelen van de H. Kerk, mijn lieve man, onze dierbare papa CORNELIS ARNOLDUS WILHELMUS VAN LOON echtgenoot van Dyniphena Hermina Matthée in de leeftijd van 66 jaar. Wij vragen uw gebed voor de dierbare over ledene. D. H. van Loon-Matthée Marijke Annette en verloofde Hans Cees Dongen, 13 oktober 1964 Mgr. Schaepmanlaan 18 De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op vrij dag 16 oktober a.s. om tien uur in de parochie kerk van St, Jozef te Dongen. Samenkomst te 9.45 uur ten huize Mgr. Schaep manlaan 18. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het St.-Jozefziekenhuis te Oosterhout, be zoekuur donderdag tussen 6 en 7 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in café-rest. Musis Sacrum, Hoge Ham 126 te Don gen. Rozenkransgebed woensdag en donderdagavond om half acht in de kerk. DANKBETUIGING Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij U harte lijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling ondervonden bij ons huwe lijk. P. de Decker-Cornelissens Nieuw-Namen. oktober 1964 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, die wij bij ons 65-jarig huwelijksfeest hebben ondervonden, betui gen wij onze hartelijke dank. A. Kalle C. Kalle-Dumez Westdorpe, 3-10-'64. Bejaardencentrum 't Ver- laet'". Met. leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze hooggeachte directeur, de wel edele heer CORNELIS A. W. VAN LOON in de leeftijd van 66 jaar Oprichter der Jeveldo Schoenfabrieken te Don gen en Groesbeek. Gedurende meer dan dertig jaar heeft hij zijn beste krachten aan onze vennootschap gegeven. Zijn nagedachtenis zullen wij steeds in hoge ere houden. N.V. Schoenfabriek v.h. J, van Loon Dongen, 13 oktober 1964 St.-Jozefstraat 159 Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze hooggeachte directeur de wel edele heer CORNELIS A. W. VAN LOON in de leeftijd van 66 jaar Oprichter der Jeveldo Schoenfabrieken te Don gen én Groesbeek. Zijn nagedachtenis zal door ons steeds in hoge ere worden gehouden. Gezamenlijk personeel N.V. Schoenfabriek v.h. J. van Loon Dongen, 13 oktober 1964 St.-Jozefstraat 159 DANKBETUIGING Aan allen die blijk van me deleven hebben gegeven bij het ongeval en begrafenis van ons dochtertje MARLIES betuigen wij onze oprechte dank. Om. van Damme- van Rattingen en kind Koewacht, 13 okt. 1964. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en prachtige cadeaus, die ik bij het be reiken van mijn pensioen gerechtigde leeftijd mocht ontvangen zag ik eenieder hartelijk dank. A. de Bakker-de Klerk Kuitaart, oktober 1964. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Geboren: Johannes, zoon van P. Roelse-Tevel, Vlis- singen. Marianne, dochter van J. Jeremiasse-Kole. Goes. Anne Marie, dochter van Baron en Barones v. Oldené'el tot Oldenzeel, Vught. Michael zoon v. J. v. Winkel-Bakker, Den Bosch Overleden: H. Lamper- IJzerman, 64 jaar, 's Heer Arendskerke. P. Bakker-v. Liere, 70 jaar, Goes. S. Mou- ris, 1 maand. Goes. C. Bim- mel, 58 j., Purmerend, A. v. d. Heuvel, 60 jaar, Breskens J. Meerman, 88 jaar, Vlis- singen. J. Koert, 68 jaar, Wolphaartsdijk. M .v. Doorn -Raaymakers, 55 jaar, Ber- licum. J. Marechai-Galiart. 77 jaar, Den Bosch. P. v. Gils, 70 jaar, Goirle. M. Robben-v. Lil, 56 jaar, Til burg. M. v. d. Velden-v. d. Aa, 67 jaar, Tilburg. NOTARIS te NIJMEGEN en NOTARIS te BREDA zullen bij inzet woensdag 14 oktober 1964 en bij toew. woensdag 28 oktober 1964, telkens nam. 4 uur in café restaurant De Beurs, Grote Markt 6 te Breda, in het openbaar VEILEN en VERKOPEN: KOOP 1. De villa genaamd „Sunny Cottage" met berging, erf en tuin te BREDA, Wilhelminapark 1 hoek Parkstraat, kad. sectie B 6860 (ged.) gr. ong. 10.69 a, voorzien van centr. verw. KOOP 2. PERCEEL BOUWTERREIN te BREDA aan de Park straat (naast koop 1), kad. sectie B 6880 (ged.) gr. ong. 5.58 a (breed aan de Park straat ong. 18 m; gemiddel de diepte ong. 31 m). Lasten: koop 1 f 989,06 koop 2 f 8.15 p. j. Beide kopen vry van huur té aanv. bij betaling koop som. Betaling koopsom uiterlijk 6 weken na toew. Bezichtiging dinsdags en donderdags 2-4 uur. De kopen worden zowel afz. als in combinatie geveild. Nadere inlichtingen ten kantore notaris COMMIS SARIS, Min. Nelissenstr. 45 Op het mooie Boeimeer, Heren huisje, woonkamer en tuin op het uziden, kolen c.v. Direct vrij, f 43000. Makelaars v, d. Berg Co Nw. Ginnekenstr. 43, Breda. Tel. 01600-24421. Kredieten tot f 4000,- voo aankoop meubelen en woning textiel. Vraag gratis folder discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. 10 rijlessen v, f 47,50. Fonkel - nw lesauto's - Bondsautori.i school „De Centrale", Raar! huisstraat 48 Roosendaal, te. 5073; St.-Catharinaplein 8 Bet gen op Zoom, tel 6445; Pate' Beckerstraat 33. Oudenbostv tel. 2030; Emmastraat 108, S' Willebrord, tel, 795; St.-Pietei straat 1. Middelburg, tel. 40?' Hoek Hobemstraat-Paul Kr-.t gerstraat, Vlissingen, tel. 25'./ Burg Adelaarstraat 8, Me' kerke; Magdalenastraat 8, G Tel 5032. 1386? Zonder chauffeur te huur 1 •leïwagens, busjes en person auto's bij Tibra, Ginneken" 44, B-reda. tel. 01600-42333-3? 43160. 9996 - Net dagmeisje gevraagd. Zich t,e melden bij mevr. Dikötter, Oostelijk Bolwerk 10, Terneu- zen, tei. (01150) 2383. Wie heeft er tijd om thuis werk te verrichten? Inl. „De Tipgever", Postbus 21, Hen drik Ido Ambacht. Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze actieve mede werkers. Ervaring in betonver- werking verdient aanbeveling, maar is geen vereiste. Geïn- resseerden kunnen onze perso- neelchef bellen ond. no. 01620- 3941, of naar hem toekomen op kantoor Koningsdijk 69. Zo no dig komen wij u thuis graag bezoeken X Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg, tel. 04250-26617. Gebruikte naaimachines onder garantie, v.a. 30,- Zig-zag, E- lectr., Salonkast, Trap, Hand. Grootste sortering ter plaatse in alle merken nieuwe machi nes. Z.Z. volaut. v. a. 269,- Be kende service Alleen Bekkers. Let op juiste adres. Boschstr. 67. Tel. 41725. Breda. Naaim. spec, sinds 1890. Reparatie's ook aan huis binnen 24 uur. 14567 X T.k. trop. Aquarium 100x45x 45. (Compl.) v. Vletstraat 49, Breda. Kindje blij, zegt ta, ta, ta, heeft een plastic broekje S.G.A. Centrale verwarming door vol automatische oliestookunit. In gebouwde warmwatertapspi- raal voor huishoudelijk gebruik naar keuze. Install, bedr. De Weerd NV Markt 33, Etten. Tel. 01608-2310. Te huur gevraagd een. huis v. kl. gezin, B>r. onder no. 14663 Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis. Bel (óók des avonds) nr. 01184-4410 of 01180- 3973 of 01100-5397. Groot herenhuis te koop. Be neden grote hal, 2 kamers en suite en serre, toilet, kehken, kelder, Boven: 2 grote ka mers, 1 erkerkamer, badka mer, balkon, voor- en achter tuin en achterom. Leeg te aanvaarden per 1 nov. Gele- gei Koninginnestr. 114, zicht op Wilhelminapark, Breda. Vr- prijs f 51.000,-. Te bevragen tel. 04250-24392 te Tilburg. Werkmanswoning te koop. Staande Graauwsedijk 13." Te bevr. bij: J. v. Geertruij, Graauwsedijk 11, Graauw. Mod. comf. stenen zomerbun- galows v. zomer en winter in bung, park i.d. Belg. Kempen, bij Ned. gr. V.a. f 19.200,-, incl. grond. Ie hyp. 80 pet. Prosp. S.R.B, Demerstr 40, Hasselt Belg. Tel. 25396 Omlaag met de autoprer Premie W A v.a. f 75,- A v.a. f 225,-. Tevens bestel- vrachtauto's. Financiering „Sevenhuysen", Haagweg 1 Breda, tel 01600-32853. Belcrum-Garage vraagt ste< aanrijdingvrije auto's v.a. li te k. Min. Kanstraat 18-1 Breda, tel. 01600-39870. Belcrum - Garage heeft d< week in voorraad Merce< 220 S 1961, Chevrolet Imp 2 deurs hardtop 1963, Opel I kord 170o 1963, Opel Kadett Opel Rekord 1500 1962, O. Rekord 1961, Ford Cortina deurs 1963, Ford Cortina - deurs 1963, Ford Cortina deurs 1963, Ford Cortina deurs 1963, Ford Consul ir Fiat 600 1963, Fiat 600 IJ- Fiat 600 1962, Fiat 770 Ja 1962, Fiat Neckar 1961, V.W. Luxe 1962, V.W. de Luxe If V.W. de Luxe 1960, V.W. t> 1500 1962, Simca 1000 1963, S ca 1000 1962, Simca Arian Ford Anglia 1963, Citroën 1 1963, Chevrolet Chevy II 1'. NSU Pr.inz 1963, Mercedes diesel 1962 en nog vele an re. Allle wagens worden n 10.000 km en-of 3 mnd. gar^ tie verkocht. Voor een bc trouwbare gebruikte auto na een betrouwbaar adres, ht adres met de grootste voo raad, de grootste omzet, e met de allergrootste service Belcrum - Garage, Min Kan str. 16 20, Breda. Tel." 0160 39900. One showroom is dage lijks geopend van 8 uur v.m tot 10 uur n.m. Ook zaterdag.' en zondags. Eurota. Supermarkt voor gega randeerde gebruikte auto's. D deuren staan wagenwijd voo u open. Keus uit ca. 50 stuk Bekijk elke wagen goed en oj uw dooie gemak; Tel. 01650- 63021. 300 meter van de tunr- bij de Freijterslaan in Roosen daal. Open van 9.30-12.15 6-8 u Zaterdag tot 6 uur. Wegens inruil 2 V.W. aangeb den Garage Lenos Axel tele 744-704. Citroën occasions steeds voo radig. Citroëns D.S. - I.D. - C. V. A. v. Beek en zn., Ka< 5, Oudenbosch, tel. 01652-267?'- 25ll Auto's. Auto's. Auto's, Gefc' auto's, verschillende merken. met garantie bij Tibra-Breda, Ginnekenweg 44, telef. 01600- 42333-43160-39237. X Doorsmeren, wassen en poe - seri bij Tibra. Ginnekenweg 44. Breda. Tel. 01600-42333. X Te koop rasechte Schotse cui- lies (Lassies) bij H. L. Nie- mantsverdriet, Oprij 2, Poort vliet. Eil. Tholen. Tel. 01662 335. Te koop nest bouviers, oud zes weken, moeder zeer scherp. Va der Benno Certificaat k.n.p.v. lof met 321 pnt. Adr. Joosen, Haagsemarkt 25, Breda Telef. 35318. Voor hotels en derg. Nu elektr. 1,5 kg aardappelen dun schillen in 30 sec. Vraag folder bij G. M.A.C. H. Steenweg 71, Breda Voor droge stalling voor uw caravan naar Gov. de Wit, Aanwas 4 Ossendrecht, Telef. 01647-526. Zwakte na ziekte? Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel, Bevat aktief Lecithine vitami nen en mineralen. Werkt bio- vitaal. Bij apoth, ën drogisten. voor del Sol moeten vliegen om de figuur te kunnen waarnemen. Het ziet er naar uit, dat het raadsel van Puerta del Sol voorlopig niet (en misschien wel nooit» zal worden opgelost. Wanneer men een ogenblik aanneemt, dat de stichters van het Inca-rijk over bijzondere middelen beschikken om in de bergen over een op pervlakte van vele tientallen kilometers een reus achtige vogelfiguur nauwkeurig en tot in details te tekenen, dan rijst toch nog de vraag welke motieven zij hebben gehad om een dergelijk „onoverzichtelijk" kunstwerk tot stand te brengen. Was het opgedragen aan hun zonnegod of diende het als baken voor hun heilige vogels? Waarom noemden zij zich Kin deren van de Zon en wat waren hun heilige vogels? Onwillekeurig komt men hier tot fantastisch lijkende speculaties. Reeds eerder is in deze rubriek het mysterie van de in Tiahuanaco gevonden „Venus- kalender" ter sprake gekomen. Deze kalender heeft een jaar-, maand- en dagindeling, die hauwkeurig overeenkomt met de omwentelingstijd van de planeet Venus, zoals die thans door de wetenschap wordt aangenomen. Niemand heeft ooit een redelijke ver klaring kunnen geven voor het feit dat de pre- Inca's 12.000 tot 15.000 jaar geleden kennelijk <jp de hoogte waren met de karakteristieken van een ver hemellichaam en waarschijnlijk ook hun leven volgens de tijd van dat hemellichaam inrichtten In een beschouwing over de Venus-kalender van Tiahuanaco in het Franse wetenschappelijk-culturele tijdschrift „Planète" suggereerde prof. A. Kazantsev, directeur van het Russische instituut voor ruimte vaart, destijds de mogelijkheid, dat de stichters van het Inca-imperium van buitenaardse oorsprong wa ren. Zij zouden misschien geen kinderen van de Onze agenten nemen Uw advertentie J 9-arne aan I Zon, maar kinderen van Venus zijn geweest. Bestaat er een verband tussen de vogel van Puerta del Sol en de kalender van Tiahuanaco? Geografisch gezien is dat zeer waarschijnlijk en dat maakt de voorzichtig uitgesproken veronderstelling van pror. Kazantsev des te belangwekkender. De vogelfiguur is immers alleen vanaf de drempel van de ruimte te zien en zou voor buitenlandse bezoekers een bijzondere betekenis kunnen hebben gehad. Misschien zouden de Amerikaanse inlichtingenexperts er met hun eerste gedaente aan een vliegveld dan toch niet zo ver naast zijn geweest. In dit verband is het ook interessant melding t maken van recente onderozekingen, verricht docr de Russische geleerde M. M. Agrest en de Amerikaan Carl Sagan. Beiden zeggen tot de conclusie te zijn gekomen dat de aarde in vroeger tiiden meer dan eens bezocht is door buitenaardse wezens. Agrest stelt o.a. dat de muurschilderingen in de grotten van Tassili van Marsiaanse oorsprong zijn, maar zijn beweringen worden algemeen nogal aanvechtbaar geacht. Volgens een door Sagan gemaakte kwantitatieve analyse wordt door de aarde eens in de 100.000 jaar door buitenaardse wezens bezocht. Hij spreekt nev vermoeder) uit, dat veel mysterieuze elementen in verdwenen culturen een buitenaardse oorsprong heb ben gehad. Tegen de achtergrond van deze veronderstellingen komen de oonverklaarbare feiten, die in het hoog land van Peru zijn ontdekt, dan wel in een zeer opwindend licht te staan. HANS FRIEDEMAN-

de Stem | 1964 | | pagina 6