OTTERU is gedoemd te verdwijnen Bevelandse BB ers maar paraat pc ütcm Laatste hindernis kanaalverbreding Twee vlashangars in Westdorpe afgebrand zó gezond Scheldebekken verdient een kans Helderziende „vindt lijk 30 ct zó lekker Labour aan bod? Geen comité Eerste Kamer akkoord met Ziekenfondswet A. P. v. d Berg - artistiek vakman - set bedrijf in Sas van Gent voort Autoverkeer vijand van vogelstand Vier brandweerkorpsen in touw Hoeveelheid vlas ging verloren Aanmoedigingsprijs jonge kunstenaars DE MEDAILLES IVTorgen gaan de Britten naar de stem- bus. Dat is een grote gebeurtenis voor hen zelf. Het is ook een grote gebeurtenis voor Europa, voor de we reld. Dertien jaar lang hebben de Conservatieven de lakens uitgedeeld. Men zou dit in bepaald opzicht een hapering in het Engelse kiesstelsel kunnen noemen. Dit baseert zich im mers niet op wiskunstige evenredig heidsberekeningen, waaraan computers te pas moeten komen. Het is simpel als een lagere-school-som. Het spreekt direct aan. Maar het laat minderheden „wilde" kandidaten en partijprobeer sels van non-conformisten in de kou staan. Twee giganten staan tegenover elkaar en het lag in de traditie, wat voor Britten gelijk staat met de be doeling, dat ze allebei om beurten eens een kans krijgen hun bekwaam heid (of onbekwaamheid) tot regeren te demonstreren. Sinds 1951 is Labour er echter niet meer aan te pas geko men. We kunnen ons voorstellen, dat er kiezers zijn, die alleen daarom nu op Labour zullen stemmen. „Die man nen doen toch zo hun best en waarom zouden we ze nu weer teleurstellen?" Belangrijker is echter de factor, dat de Conservatieven in de laatste jaren verre van gelukkig geweest zijn wat hun beleid betreft. Er is een zekere vermoeidheid over de conservatieve politiek gekomen en een oppositiekuur zou weldadig kunnen werken. We ver wachten dan ook met vrij grote stel ligheid, dat Labour aan het bewind zal komen. Uit een oogpunt van Britse binnenlandse politiek zou dat ook ver kieslijk zijn. Kijken we echter naar het buiten landse beleid, dat Labour denkt te gaan voeren, dan zullen we daar toch niet èrg gelukkig mee zijn. Labour moet in zijn buitenlandse politiek heel wat tegenstrijdige stromingen binnen de partij verdisconteren. Om de felle tegenstanders van iedere nucleaire be wapening tegemoet te komen, zal men Engeland als medecontribuant in het mcleaire potentieel willen afschrijven, im dan maar verder onder de atoom- >araplu van Amerika te gaan schuilen. 'ian de andere kant vleit men de Iritse nationale trots door het in- oegen in een verenigd Europa te ver- 'erpen. Europa zal zich dan voors- ands alleen maar bezig kunnen hou- en met continentale verbanden. De icialisten in Engeland zijn wat dit etreft de bondgenoten van De Gaulle. Een Labour-bewind zal zich ook in- oannen om de toenadering tot het immunistische Oosten met voortva- endheid ter hand te nemen, waarbij et tot verregaande concessies bereid 3, verder gaand dan dit omzichtige ■rerk met vele voetangels en klemmen oestaat. Dit zal ook voor een kloeke 4avo-politiek niet bevorderlijk zijn. Het kan meevallen, zoals het in 1945 meeviel. Bevin, die Churchill afloste op de conferentie van Potsdam, bleek een net zo geharnast tegenspeler van Stalin te zijn. We zien in de gelederen van Labour nu echter zo'n Bevin niet. De stuwing van de pacifistische vleugel met zijn groot geloof in de mogelijk heden van onmiddellijke ontspanning is niet gering. Kroestjev duimt in ieder geval voor Labour. Men kan er echter lang en breed over redeneren, het woord is nu toch alleen aan de Britse kiezers. JTen bekende 72-jarige Spaanse schrij ver is gearresteerd op grond van een wet waarin een ieder die iets schrijft of geschriften verspreidt, die onjuiste gegevens bevatten, waarvan openbaarmaking de belangen van de Spaanse staat kan schaden, of afbreuk kan doen aan het gezag der voor naamste Spaanse staatsinstelling, wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten minste 3 jaar. Gesteld dat dit bericht in de krant stond, wat was dan het gevolg? Dat er zich prompt een comité vormde, dat zou gaan ijveren voor het vrij laten van dit slachtoffer van een on duldbare dictatuur. Aan de regering in Madrid moest duidelijk gemaakt worden, dat hier de grondrechten van de menselijke persoon werden geschon den. Wederom is gebleken, zo zou men er aan toevoegen, dat zo'n land in geestelijke quarantaine moet worden gehouden. Bovenstaand bericht is actueel en juist, als men het woord „Spaanse" overal door „Poolse" vervangt. Wordt er nu een actiecomité gevormd? Geen sprake van. Want vrijheidsonderdruk king is alleen maar een kwaad, als ze door fascisten bedreven wordt. Als communisten er zich schuldig aan maken, dan moet men daarvoor begrip hebben. Pa Pinkelman, indertijd nationale held en schepping van Godfried Bomans, heeft zijn boek verlaten en staat thans te kijk 111 ons televisiekastje. Het zou een moei lijke rentree zijn, daarvan was ieder wel overtuigd. Pinkelman en Tante Follewop waren indertijd zeer geliefd, zouden zij dat ook zijn bij de jongeren, die de jeugd va,n d,'ï Bomans-mannetje niet hebben gekend. Twee keer hebben wij hem nu gezien en het resultaat ervan is alleszins de moeite waard. Dit is te danken aan het harmonieuze samengaan van drie elementen: stem, tekening en tekst. Zij vormen een prach tige eenheid, en het is alleszins de moeite waard de .Pinkelmannetjes-geschiedenis nog ieens visueel te beleven. Wij zouden zelfs willen schrijven, dat dit resultaat ons alleszins meevalt. Het statische van de tekening merkt men nauwelijks op door de handige projectie, maar ook door de wijze, waarop de tekst gezegd wordt. J. M. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich akkoord verklaard met het ontwerp-ziekenfondswet. Minister Veldkamp beloofde in zijn betoog, dat hij bij de sociaal-economi. sche raad nog eens zal aandringen op een spoedig advies over een volksver zekering voor zware geneeskundige risico's. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. In de buurtschap „De Stuiver" in de strook van 500 meter breedte tussen de Nederlandse en Belgi sche douaneposten in respectievelijk Sas van Gent en het Belgische Zelzate staat ,,De Pul". Om precies te zijn ,,Potterij Taveerne De Pul", zoals letters op de witte zijgevel dat zeggen. Het is een enigszins verveloos gebouwtje, waarin behalve de pottenbakkerij van de 61-ja- rige A. P. van den Berg ook een café gevestigd is, dat dan hoofdzakelijk de klanten van de pottenbakkerij onder zijn cliëntèle rekent. Het is het laatste be drijfspand in de strook grond in de na bijheid van Sas van Gent en Zelzate, die ten prooi zal vallen aan de kanaalver bredingswerkzaamheden. ,,De Pul" staat op het punt, waar de Belgische en Ne derlandse aannemers van de kanaalver breding elkaar zienderogen beginnen te naderen. Het staat midden in de bedrij vigheid, waarmee de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen ge paard gaat. „De Pul" zal niet lang meer zijn. Binnenkort zal dit pand het trieste evenbeeld zijn van de ruïnetjes rondom en za? de in de kanaalzone zo druk doen de zijnde slopershamer ook dit gebouwtje genadeloos in gruzelementen slaan. De pottenbakker maakt er geen „cap- sones" om. ,,Daar ergens". hij maakt weidse gebaren met zijn zwaaiende ar men ,,komt ergens de as van het ka naal. Duidelijk dat dit hier dan weg moet, nietwaar. Hoe het allemaal precies gaat worden weet ik niet. Ik interesseer me er niet voor. Vraag het mijn vrouw, die is, geloof ik, beter op de hoogte", zegt hij een beetje onverschillig. Achter die onverschilligheid bemerkt men ech ter wel degelijk de teleurstelling, dat hij de Pul eigenlijk voor 1 november a.s. maar ,,dat zal wel wat later worden" zal moeten verlaten. De heer Van den Berg hij ziet er door zijn lange, mage re gestalte, die getooid is met een im posante. verweerde kop, waarop een warrige bos witgeel haar is geplant, die af en toe op orde moet worden gebracht door twee harkerige handen, zeer artis tiek uit heeft een goede troost: hij zal zijn bedrijf kunnen voortzetten in een nieuw atelier, dat wordt ingericht in twee onlangs door hem aangekochte pandjes aan de Poelstraat in Sas van Gent. Kunstenaar? Zijn bedrijf... Is „bedrijf" een niet wat we'nig piëteitvolle benaming voor een pottenbakkerij? ,,Ik ben vergeten, dat ik een kunstenaar ben. Mijn klanten ei genlijk heb ik geen klanten, al mijn klanten zijn mijn grote vrienden zeg gen, dat ik een groot man ben in mijn vak. Ik zeg maar zo: in het land der blinden is Eén-oog koning. Er zijn niet zoveel pottenbakkerijen meer. Ik doe hier eigenlijk niets meer dan het maken van veel reproduktiewerk. Originelen komen er maar weinig meer uit mijn handen. Ik beoefen de kunst voor mijn brood winning. Met poespas verdien je de kost niet meer. Af en toe schilder ik nog wel eens wat. Dat daar hij wijst op een zelfportret schijnt bijzonder goed te zijn. Maar dat en hij vestigt onze aandacht op een tegelplateau is een reproduktie van Rubens. Zo maak ik er vele. Ik moet commercieel werken, den ken aan de smaak van het publiek", meent de heer Van den Berg. Dat publiek bestaat voor 99 pet. uit rijke Belgen „mensen met weinig geld kunnen mijn werk echt niet betalen" die hem over laden met opdrachten. Waarom dan niet naar België verhuisd? „Dan krijg ik moeilijkheden met mijn certificaat Delfts de heer Van den Berg vervaardigt bij na uitsluitend Nieuw Delfts moet nu eenmaal uit Nederland komen". Weer een bewijs van het commerciële denken van ..vakman" Van den Berg, wiens werkstukken, veel zijn er niet te zien want hij werkt uitsluitend voor de ver koop. echter getuigen van een grote artisticiteit, die niemand de heer Van den Berg zal willen of kunnen ontzeggen. Veelzijdig Elf jaar woont het echtpaar Van den Berg in de Pul. De meeste uren geduren de die tijd heeft de heer Van den Berg doorgemaakt aan zijn werktafel of aan de kleitafel, waarop hij de modellen vormde. Hij is echter niet gedurende zijn hele leven aan het pottenbakken gekluis terd geweest. De heer Van den Berg is een veelzijdig artiest, hetgeen voor de tweede wereldoorlog het duidelijkst tot uiting kwam. Toen verwierf hij o.m. bekendheid als gitarist. Hij was de eerste trotse bezit ter van een elektrische Hawaiian-gitaar (Van een onzer verslaggevers) PUTTE, Hoe denkt men in Rotterdam, Antwerpen en in Noord-Brabant over havenontwik keling en industrievestiging in het Scheldebekken? Op die vraag is gisteren min of meer antwoord gegeven tijdens de Benelux-bij- eenkomst in Moretushof. Ir. S. A. Posthumus, lid van de Twee de Kamer en het Europese parlement, zei dat bij industrialisatie van het Schel debekken vanuit Europees gezichtspunt bezien in elk geval rekening gehouden zal moeten worden met de belangen van Antwerpen. Dat Antwerpen niet in Ne derland ligt speelt geen enkele rol. Dat was koren op de molen van de heer R. Vleugels, directeur-generaal van de havendiensten van Antwerpen, die wees op Terneuzen, 't Sloe en „andere ambities", daarmee kennelijk doelend op de geprojecteerde zeehaven in de Ooster- schelde. „Waarom zouden zij geen kans krijgen?" vroeg hij. Wel waarschuwde hij tegen een „oneconomische geest van on- derbieden". Men moet elkaar geen vlie gen proberen af te vangen. Met de ont wikkeling van het Scheldebekken loopt het zo'n vaart nog niet, maar de heer Vleugels pleitte nu al voor een zeker contact tussen degenen die zich met in dustrievestiging in het Scheldebekken bezighouden. „Al was het alleen maar", zoals hij zei, „om zekere marges ten aanzien van de investeringen vast te stellen". Ook het hoofd van het bureau haven beheer te Rotterdam, mr. A. Jansen, wees een ontwikkeling van het Scheldebek ken niet van de hand. „Gezien de ont wikkeling van de EEG is er zeker plaats voor aanleg van nieuwe havens", zei hij Maar men moet ze alleen graven, voegde hij er aan toe, als er kans is dat ze zich zelf financieel kunnen bedruipen. Ha vens exploiteren op grond van sociale overwegingen en met subsidies van de overheid, is waanzin. Doet men dit toch, dan verzwakt men slechts de concurren tiepositie van de huidige Benelux-havens en levert men geen reële bijdrage aan 's-lands economie. Hierop repliceerde de adjunct-directeur van het ETI Noord-Brabant, drs. B. P. Speetjens met de verklaring dat er in het Scheldebekken geen plannen voor de aanleg van overslaghavens bestaan. „On ze ambities gaan uit naar een industrie haven", zei hij. Volgens hem hebben dus noch Rotterdam noch Antwerpen iets te duchten. cn is gedurende ongevee- acht jaar op getreden voor AVRO-radio, de Belgische radio-omroep en de Deutsche Rundfunk. Daarnaast was hij decorbouwer. Eerst na de oorlog 'ging de pottenbakkerij zijn volle aandacht opeisen. Hij is in dienst geweest van verschillende aardewerkfa brieken. In 1953 kwam hij naar Sas van Gent als bedrijfsleider van de Aarde- werkfabi'iek „De Schelde", die even daarna failliet ging. De heer Van den Berg nam daarna zijn intrek in de Pul, een oude fietsenstalling, die werd inge richt als pottenbakkerij en café. De eerste maanden van het bestaan van het eenmans-bedrijf waren moei lijk. Maar geleidelijk begon de af name groter te worden en nu „kan ik het werk allemaal niet meer aan. Ik krijgt eigenlijk te veel opdrach ten", vertelt de heer Van den Berg, wiens vakmanschap door bijvoor beeld de Amerikaanse ambassade in Nederland zo hoog wordt aangeslagen dat hij, na de dood van Kennedy, voor Amerikaanse rekening, een ke- ramiekportret van de vermoorde president moest maken „toen mijn klanten dat wisten moest ik zo'n zes tig Kennedyborden maken" ter wijl de ambassade hem onlangs heeft gevraagd Goldwater- of Johnsonbor- den, al naar gelang de uitslag van (Advertentie) (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Duizenden toeristen hebben in de zomermaanden gebruik ge maakt van de gelegenheid onder leiding van de gidsenvogelwachters excursies te maken naar de vogelbroedplaatsen. Groepen van 5 tot 7 honderd mensen tegelijk trokken regelmatig door de fraaie Schouwse duinstreken. De bedoe ling van deze duinexcursies is o.m. om de vakantieganger wat bewuster door de natuur te laten trekken, zodat van hem geen vandalisme is te verwachten. Op deze manier is de Vogelwacht voor Schouwen-Duiveland al jaren van grote betekenis. Op de autoweg van Zierikzee naar de kuststreek zijn dit jaar zeer veel vogels het slachtoffer van het snelverkeer ge worden, vooral kokmeeuwen. Er werden echter ook dode wilde eenden, kieviten, scholeksters en tureluurs gevonden. De oorzaak is dat de autoweg vrij dicht langs de broedplaatsen loopt. De Vogelwachters hebben de overtuiging, dat vele vogels gespaard zouden worden als de automo bilisten af en toe een signaal zouden geven. De heer Van den Berg aan het werk in de Pul, waarvan de laatste dagen zijn geteld. de binnenkort te houden presidents verkiezingen, te vervaardigen. Herinneringen De heer Van den Berg zal in de Pul veel mooie herinneringen achterlaten. En hoewel hij in zijn nieuwe atelier mis schien nog plezieriger zal kunnen wer ken „ik besteed veel werk aan de inrichting, het wordt zo ongeveer een oude kloosterrefter" zal hij waar schijnlijk nog dikwijls met weemoed te rugdenken aan dat idyllische plekje aan de rijksweg, waarop nu nog „De Pul" staat en waarin hij nog veel Belgische „vrienden" ontvangt, maar waarover mettertijd water zal stromen. OSLO Met behulp van de helder ziende Gerard Croiset uit Utrecht heeft men maandag in midden-Noorwegen het lijk gevonden van een Noors meis je, dat al enkele dagen vermist werd. zo meldt het persbureau N.T.B. Toen intensief speuren geen resultaat had op geleverd had een in Noorwegen wo nende Nederlander Croiset opgebeld, die een beschrijving gaf van de plaats waar het lijk zich moest bevinden. De paragnost had gezegd dat hij het meis je kon „zien" op een afstand van onge veer zeshonderd meter van de plaats waar al eerder haar regenjas was ge vonden, op dé rechteroever van de ri vier, waar een boom in het water hing en zich een hut bevond. Al deze bijzon derheden bleken juist te zijn. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE. Een felle brand heeft gisteravond twee vlas' hangars (een open en een dichte) waarin naar schatting 400.000 kg vlas lag opgeslagen van het bedrijf van de landbouwer en vlashande laar A. J. Swagemakers in de Nieuwvogelschorpolder, onder de gemeente Westdorpe, in de as ge legd. Bovendien ging een grote vlasmij t in vlammen op. Het vuur De gemeenten mogen de kosten slechts gedeeltelijk bij het rijk in rekening bren gen. De gemeenten op de Bevelanden be talen gemiddeld 50 cent per inwoner om de kosten van de Bescherming Bevolking in dit gebied te dekken. Op de Bevelanden zijn in totaal 1300 nood wachters beschikbaar. De meesten zijn nog in opleiding. „Wat ons steeds weer opvalt", aldus de heer van Suijle kom, „is, dat sfeer en stemming onder, ling erg goed zijn". Volgens de voorzit ter van de kringraad groeit het vertrou wen van de noodwachters in de B.B. naarmate ze meer inzicht in haar orga nisatie krijgen. „Tijdens de cursussen blijkt steeds meer dat men de noodwacht- plicht echt aanvaardt'', aldus de heer Van Suijlekom. Het „spel" tijdens deze dag bestond uit het redden van gewonden uit een van de m aanbouw zijnde flats in Goes-zuid, het verlenen van eerste hulp, het transpor teren naar een noodhospitaal in Schut tershof en het verder verzorgen van de gewonden daar. Belangrijker, voor de leiding althans was het behoorlijk functioneren van dé verbindingen. Dit liet weinig te wensen over. Ook waren er gisteren nog oefeningen voor de abc-dienst, die gespecialiseerd is op waarnemingen in de atomische, bio logische en chemische oorlogvoering. Hiertoe waren verschillende posten uit gezet op gemeentehuizen in de omgeving. Vooral bij deze dienst zijn goede verbin dingen van vitaal belang. werd bestreden door vier brand weerkorpsen, die van Westdorpe Terneuzen, Sluiskil en Sas va Gent. Alle gezamenlijke blus krachten konden niets tegen he laaiende vuur uitrichten. Mer moest zich beperken tot het brand vrij houden van het woonhuis van de heer Swagemakers en de nabij gelegen boerderij van de heer F. de Caluwé, waarvan vooral een schuur groot gevaar liep. De brand ontstond om ongeveer half zes. De oorzaak is nog niet bekend. Met een werd de brandweer van het naburige Sluiskil gealiarmeerd, die, eenmaal ge arriveerd, de andere brandweren in de omgeving te hulp riep. Aanvankelijk ging men de brand te lijf met water, dat afkomstig was uit een brandkraan in de omgeving, waarop ech ter te weinig druk stond. Een telefoontje naar het waterwingebied in St. Jansteen zorgde voor een grotere toevloed van water. Voorzover mogelijk redde men nog machines uit de dichtgebouwde han gars en de daaraan gebouwde schuur, die men voor het grootste gedeelte voor het vuur kon vrijwaren. De boerderij is het eigendom van de heer G. Dierick, burgemeester van de gemeente Koe wacht. De open hangar werd door de heer Swagemakers zelf gebouwd. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. De heer en mevr. Swagemakers waren niet thuis toen de brand uitbrak. Zij waren met hun oudste zoon in Middel burg. Men heeft de grootste moeite moe ten doen om het echtpaar te bereiken om hen van het slechte nieuws op hoogte te brengen. Zij konden na thuiskomst alleen maar constateren welk een verwoesting het vuur had aangericht. De beide hangars waarin grote hoeveelheden vlas lagen opgeslagen, brandden gedurende lange lange tijd. De spuitgasten moecten de gehele nacht in touw blijven om te wa ken over de gebouwen in de omgeving. (Van een onzer verslaggevers) GOES G.S. van Zeeland willen een aanmoedigingsprijs voor jonge kunste naar in het leven roepen. G.S. nemen hier mee een gedachte van de Zeeuwse Cul turele Raad over. Het provinciaal bestuur heeft in het subsidiëringsprogramma voor cultureel werk in 1965 een bedrag van 1.500 als aanmoedigingsprijs voor jonga kunstenaars opgenomen. Volgens de Zeeuwse culturele raad zou de aanmoedigingsprijs kunnen worden bestemd voor het vergemakkelijken van een debuut, voor het maken van een studiereis of voor het verschaffen van het gereedschap, waarmee jong talent zich verder kan ontwikkelen. In totaal zal voor culturele activiteiten n 1965 een bedrag van 198.400 nodig zijn. Ruim 115.000 zal ten laste van de provincie komen. Nieuw voor 1965 is ook het in beperkte mate mogelijk maken van amateurtoneelvoorstellingen buiten de standplaats van de toneelvereniging De Zeeuwse Culturele Raad en G.S.' zwaaien lof toe aan de gemeentebesturen, ?.iln a^»elopen seizoen bereid zijn gebleken tot het brengen van financiële offers ter bevordering van het culturele leven in de eigen streek of gemeente (Van onze speciale verslaggever) GOES Hoewel de reddingsactie van de BB.-kring De Bevelanden gistermid dag in Goes-Zuid wat gezapig en onder de nodige hilariteit van de B.B.-ers zelf verliep, kan de B.B.-oefening toch als volledig geslaagd worden beschouwd. Dat werd ons duidelijk gemaakt door de heer H. B. Pilaar, hoofd Bescherming Be volking op de Bevelanden. „De opkomst van de noodwachters is het belangrijkste. De rest is maar spel". Het betrof hier namelijk in hoofdzaak een paraatheidsoefening. Van de 265 nood wachters, die zijn opgeroepen, hebben er volgens de heer Pilaar twee verstek la ten gaan. Vandaag zullen zij bezoek van Een gewonde wordt uit de flat ge haald. de politie krijgen en verantwoording van hun wegblijven moeten afleggen. Verder was de mobilisatietijd van de noodwachters (hoe snel zijn de nood wachters op hun post?) voor de B.B.-lei-i ding van belang. Ook op dit punt toon de de heer Pilaar zich tevreden. De heer H. G. van Suijlekom. voorzit ter van de kringraad B.B. op de Beve landen, zei dat de oefening ongeveer 8500 gulden heeft gekost. In deze kosten zijn begrepen de vergoedingen, die rijk en gemeenten moeten uitbetalen met het oog op de verloren werkuren van de op geroepen noodwachters. H. B. PILAAR miste er maar twee (Van onze speciale verslaggever) Na twee wedstrijddagen is de verdeling van de Olympische medailles als volgt: J goud zilver brons Rusland 2 Amerika i 3 Japan 1 Duitsland 1 j Groot-Brittannië 1 Hongarije Polen 1 DE SCHIETBOND van de Nederlandse Antillen is in de vergadering van In ternationale Schuttersfederatie (ISU) in Tokio aanvaard als lid. In de verga dering trad de heer G.A. de Jongh op als vertegenwoordiger van de schiet- bond. De heer De Jongh is chef de mission van de Antilliaanse delegatie in Tokio en zelf beoefenaar van deze tak van sport.

de Stem | 1964 | | pagina 5