Geredden van Lengede Politieke toestand op de Antillen blijft bedroevend dalen niet meer af Ruzie in de onderwereld Johnson eind november naar Bonn? Dr. Terruwes brochure maakt oprechte indruk AMSTERDAMSE POLITIE LACHT INBREKERS GEPAKT Specialisten verhoren Onmiddellijke verlichting van spierpijn èn stijfheid NKV-bestuurder schrijft: DOUBLE FACE PEIGNOIRFLANEL DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 NKV VRAAGT GEDULD VAN ROEMERS James Meredith zit moeilijk in....Nigeria SLECHTS 3 DAGEN VROOM DREESMANN MASSAGRAVEN GEOPEND BIJ KRAKOV Onderwijzer sloeg kind tand uit de mond Ouders houden kinderen thuis Anderhalf jaar voor onttrekken van minderjarige aan ouders Vermiste jongens, geld en auto weer terecht Niku - de sigeuner Kinderboekenprijs 1964 voor 64-jarige W. Visser Thant vraagt gratie voor Zuidafrikanen MGR. BEKKERS Oplossing tal van misdaden nu nabij Ook NTB tegen apartheid... Kamer akkoord met iiitverkopenwet CHOLERA IN JAPAN Voorbereiding Kennedy-ronde toch voortgezet De 356 angstige uren in de don kere mijn hebben de geredden een trauma bezorgd, dat hen levens lang zal vergezellen. (Advertentie) UTRECHT De sociaal-economische en de politieke verhoudingen op de Ne derlandse Antillen zijn niet veel beter dan in vele andere landen van Zuid- Amerika. Dit heeft de vice-voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer Jac. Alders, gerapporteerd in het N.K.V.-blad Ruim Zicht, na een reis door enkele Zuidamerikaanse lan den. Hij heeft kritiek op de partijdige in stelling van de overheidsdienaren in de Nederlandse An Lillen en de politieke structuur, die de partijdigheid in hoge mate in de hand werkt. De regerende partij, de democratische partij, noemt zich democratisch socialis tisch, maar de heer Alders is ervan over tuigd dat als de Nederlandse socialisten zien hoe deze partij het democratisch- socialisme interpreteert, hen de haren te berge zouden rijzen. Met nadruk stelt de heer Alders dan ook. dat de D.P. van de Nederlandse Antillen in geen enkel opzicht geïdentificeerd mag worden met de Nederlandse P.v.d.A., ook al bestaan er nogal wat persoonlijke relaties tussen leiders van beide partijen. De Antilliaanse regering steunt op een meerderheid in de Staten, maar dit be tekent, volgens de heer Aiders geen meerderheid van het kiezerskorps. Het kiesstelsel is gericht op een gekwalifi ceerde vertegenwoordiging van alle An tilliaanse eilanden in het landsparle- ment. Maar dit stelsel heeft tot gevolj dat Curagao voor een zetel veel meer stemmen moet „betalen", dan de andere eilanden. Tegen een totaalaantal stem men van de democratische partij van 31.912 staat een totaal van de gezamen lijke oppositiepartijen van 37.263, waar door de D.P. in feite een minderheids regering vormt. Het kiesstelsel heeft volgens de heer Alders echter nog andere dwaze gevol gen. Het landsbudget wordt namelijk ge financierd door de eilanden. Om haar meerderheidspositie op Aruba. Bonaire en de Bovenwindse Eilanden te hand haven, komt de regering aan alie eisen en verlangens van Aruba en de andere eilanden tegemoet. Ze „koopt" daardoor stemmen, omdat zij zwaarder wegen. Ge zien de financiële verhoudingen tussen de eilanden wordt de rekening daardoor betaald door de inwoners van Curagao, die in meerderheid voor de N.V.P. stem men. Deze politiek heeft er o.m. toe geleid dat het aantal ambtenaren van 3000 (toen de Antillen soevereiniteit kre gen), is gegroeid tot ruim 9000 op een bevolking van 196 000 zielen. Curagao betaalt wel", schrijft de heer Alders Een ander voorbeeld van dergelijke partijdigheid noemt de heer Alders de verdeling van de gelden die het ont wikkelingsfonds van de E.E.G. voor de Antillen beschikbaar heeft gesteld Van die gelden zijn 2S2 Antilliaanse guldens per hoofd van de bevolking beschik baar gekomen aan Aruba en 42 gulden per hoofd aan Curagao. Het mes snijdt op deze wijze aan twee kanten, zo meent de heer Alders, want op haar eigen bol werk Aruba blijft de regering populair en het door de N.V.P. geregeerde Cura sao raakt in staat van faillissement, waarvoor men dan de eilandsregering an de N.V.P. aansprakelijk stelt e* 's. om te gruwen", meent de heer miuSi?'e roeent dat ook dc wet wordt misbruikt. Gebleken is dat de intr#rc- en en geschoolde bevolking de on verantwoordelijke politiek van de rege- mg beu zijn. De regering heeft bij de jongste verkiezingen daarop wat gevon den. Kiezers moesten hun identiteit be- wyzen door een afdruk van hun duim te laten maken. Motief: er zijn nog steeds veel analfabeten, die zich niet door een bandtekening kunnen identificeren. Deze maatregel was natuurlijk een aanslag,op de waardigheid en het zelf respect van de geschoolde kiezers, zo meent de heer Alders, en men kon ver wachten dat veel van hen zouden weige ren aan de verkiezingen mee te doen. „Maar daar was het de regering juist om te doen". Sociale dwangmaatregelen zijn een ge liefkoosd wapen van de regering, zt rapporteert de heer Alders voorts. Er worden geen ambtenaren aangesteld die niet tot de D.P. behoren. De al lang aan gestelde ambtenaren, die niet tot de D.P. behoren, komen niet voor promotie in aanmerking. Nog „ergere dingen signaleert de heer Alders. Tijdens zijn bezoek aan de An tillen zou mj door tientallen eenvoudige aroeiders, vaüeis van giote gezinnen, zijn aangeklampt, die uit overheidsdienst wa ren ontslagen omdat men vermoedae dat zij niet op de D.P. haaaen gestemd. „On voorstelbare toestanden'noemt de heer Aldeis deze korte opsomming van de wijze, waarop de D.P. in de Antillen „democratie" bedrijft. Hij zou er nog kolommen over kunnen vol schrijven De Antilliaanse ministers C. D. Kroon van sociale en economische zaken, E. O. Petronia van financiën en welvaartszorg en gevolmachtigd minister W. F. M. Lam- pe, hebben intussen gereageerd met de mededeling dat zij het jammer vinden dat een zo vooraanstaand vakbondsleider, die van plan is geweest na zijn reis te gaan publiceren, niet de „ethiek" heeft gehad de mening te peilen van diegenen die hij meende te moeten gaan betich ten. Voor wat betreft de verdeling van de gelden uit het meerjarenplan en de E.E.G., zouden zowel de heer Alders als zijn zegsman van een geheel verkeerd standpunt zijn uitgegaan. Deze gelden worden niet veileend per hoofd van de bevolking, maar per ingediend en goed gekeurd project, aldus deelde een zegs man van het Antillenhuis in Den Haag namens de ministers mede. UTRECHT „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakver- bonde heeft de voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, de heer D. Roemers, aangeraden nog enig geduld te beoefenen ten aanzien van het tien jaar oude bisschoppelijke mande ment. De heer Roemers heeft in een artikel in zijn kaderb^d „De Vakbeweging" aangedrongen op een uitspraak van het episcopaat ovei het al dan niet van toepassing zijn van bepaalde passages van het bisschoppelijk mandement (waar in onder meer het lidmaatschap van het N.V.V. aan kathclieken op straffe van onthouding van de sacramenten ver boden wordt). Als er één organisatie in Nederland is die recht zou kunnen doen gelden op duidelijkheid inzake eventueel gewijzig de standpunten, aldus „Ruim Zicht", is dat naar onze mening het N.V.V., waar tegen het mandement zich met name richt. Het blad voegt hieraan echter toe, dat het het N.K.V. vreemd en zelfs irri terend aandoet, dat de heer Roemers eerst stelt dat hij het beraad in katho lieke kring rustig wil afwachten, maar dat hij later het episcopaat de duim schroeven aandoet en als het ware een herroeping van het mandement decre teert „Ruim Zicht" zegt verder, dat de eisende toon, waarop de heer Roemers zijn verlangens kenbaar heeft gemaakt, een vreemde taktiek is, die in N.K.V. kring niet wordt verstaan. (Bijzondere correspondentie) LENGEDE Een jaar nadat zich in de mijn Mathilde van Lengede in het Westduitse industriegebied rond Salzgit- ter de catastrofe voltrok, staat voor enigen van de destijds geredden vast: „Wij dalen nooit meer in de mijn af". De groeve, die een jaar geleden 14 van de in totaal 21 door los gesteente en slikmassa's ingesloten mijnwerkers na 356 afschuwelijke uren weer vrijliet, lokt ze niet meer. Enige maanden geleden al trachten enkele moedigen weer voor de eerste keer af te dalen en hun beroep als mijn werker of mijnbaas op te nemen: Het gelukte hen echter niet De meesten kre gen reeds gedurende de eerste poging een zenuwinzinking; voor twee mijnwer kers was de lichamelijke belasting nog te groot. Zo werkt thans nog geen van de veertien geredden weer in zijn vroe gere mijnwerkersberoep. Daarmee is de prognose van de artsen waar gebleken, die destijds al trachtten het optimisme van de zojuist geredden wat af te zwakken, die in de vreugderoes van hun wonderbaarlijke en dramatische redding unaniem verklaarden, zo spoedig mogelijk weer te willen afdalen. In de loop van de tijd bleek namelijk, dat de lichamelijke en geesteijke schade die de veertien mannen in de koude en natte berggroeve hadden opgelopen, toch van ernstige aard was. Zij allen lijden nog steeds aan storingen in de bloedsomloop, de gevolgen van het enorme krachtver- lies. Eén van hen, Helmut Kendzia, moet zelfs nu nog het bed houden. Voortdu rend observeert en behandelt een artsen team waartoe ook verschillende beroem de psychiaters behoren, het genezings proces. Alleen Fritz Bar, die ook onder de ingeslotenen in Lengede altijd zich zelf bleef en de anderen daarmee zelfs een voorbeeld was, haalde onlangs het stoute stukje uit, ondanks zijn niet al te beste gezondheidstoestand met de inzet van zijn hele persoon aan de reddingswerkzaamheden in Champig- nole deel te nemen. Hij sprak ook daar de ingeslotenen moed in en gaf belangrijke adviezen bij de reddings acties. Tot nu toe was het maatschappelijk bestaan van de Westduitse mijnwerkers niet in gevaar en hun werk slechts als een proef tussen verschillende verblijfs perioden in ziekenhuizen en vakanties te zien. Spoedig echter zullen de geredden van Lengede definitief voor de vraag staan: Zal ik mijn beroep verder kunnen uitoefenen of zal ik een ander moeten leren?" Voor Siegfried Ebeling, die des tijds als woordvoerder van de ingeslote nen optrad die het altijd weer klaar speelde, zijn kameraden moed en hoop in te spreken, staat vast dat hij niet weer in de mijn zal werken. Hij kan overigens gemakkelijk op het vroeger geleerde bakkersberoep overschakelen. De anderen echter staan nog voor ern stige problemen en besluiten. In maatschappelijke nood is tot nu toe nog geen van hen geweest. De mijndi- rectie heeft in de afgelopen tijd 90 pro cent van het normale loon aan de man nen uitbetaald en ze samen of afzonder lijk verscheidene weken op vakantie gestuurd. De talrijke goedbedoelde uit nodigingen uit binnen- en buitenland kun nen de Westduitse mijnwerkers echter niet aannemen. ,,Wij zouden dan drie jaar niet meer behoeven te werken," meende onlangs nog één van de gered den. LAGOS James Meredith, de eerste neger die destijds tot de universiteit van .Alabama werd toegelaten, ondervindt op het ogenblik moeilijkheden in Nigeria, waar hij een aanvullende studie aan de Ibadan-universiteit volgt. Volgens radio-Nigeria had Meredith van functionarissen op de Nigeriaanse ambassade in Washington een studiebeurs aangeboden gekregen. Hij had deze schriftelijk geaaccepteerd. In augustus arriveerde hij met vrouw en kind in Nigeria. Sedert zijn aankomst heeft echter nog niemand van de Nige riaanse regering de kwestie van de stu diebeurs met hem besproken, of zelfs maar schriftelijk aangeroerd. De Nigeriaanse minister van onder wijs zei niets te weten over de verleen de studiebeurs. Meredith verklaarde dat hij met steeds toenemende „ongewenste uitgaven" heeft getracht zijn studie te voltooien en dat hij wellicht gedwongen zal zijn Nigeria te verlaten, aldus radio-Nigeria. In vele modieuze fantasiedes sins. Op pastelkleurig fond voor dusters en kinderpeignoirs. Op donker fond voor kamerjassen. Zachte, heerlijk behaaglijke kwa liteit flanel. 140 cm br. jm cq Nu 3 dagen lang per meter slechts BREDA «BERGEN op ZOOM* OOSTERHOUT WARSCHAU In het woud van Nie_ polomice in de buurt van de P.OOLSE stad Krakov zijn massagraven ont dekt van slachtoffers van de nazis zo heeft het Poolse persbureau PAP dinsdag gemeld. Volgens een Poolse com missie van onderzoekvervoerden de na zi's begin oktober 943 een grote groep burgers uit Krakov naar dit gebied. Er zijn massagraven gevonden op een diep te van anderhalve meter. In e e n kuil werden alleen al de stoffelijke resten van honderd slachtoffers aangetroffen. De nazi's zouden daar zowel Polen als Franse en Italiaanse krijgsgevangenen hebben gedood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Scholten «Jus titie) heeft een speciale dienst van rijks rechercheurs opgericht die m.i.v. 15 ok tober wordt belast met het verhoor van ontvluchten ter beschikking van de rege ring gestelde en gedetineerden. De rechercheurs worden door de pro cureur-generaal ter beschikking gesteld, maar blijven tot hun parket behoren. De dienst ressorteert onder de procu reur-generaal te Amsterdam. De taak van de rechercheurs is zo nauwgezet mogelijk de eigen opgaven van de ontvluchten te verifiëren, tenein de bij het nemen van een beslissing over de verdere wijze van tenuitvoerlegging van de straf of maatregel over een zo goed mogelijk inzicht te beschikken van wat er in de ontvluchtingsperiode is ge schied. Gedurende bijna een jaar is met dit systeem reeds een proef gehomen in de ressorten van de procureurs-generaal te Amsterdam en Den Bosch. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisterochtend de 49-jarige koffiehuishouder W. H. A. A. uit Den Haag, die terecht stond wegens het ont trekken van een minderjarig meisje aan het ouderlijk gezag en plegen van ontucht met dat meisje, veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftr* k van voorar rest. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen verdachte drie jaar met aftrek van voorarrest geëist. De verdachte onderhield relaties met het toen 18-jarige meisje, dat in zijn be drijf werkte. Teneinde de ongeoorloofde verhouding ongestraft te kunnen voort zetten, had de koffiehuishouder een 44- jarige chauffeur bereid gevonden in Schotland met het meisje te trouwen, waardoor zij wettelijk meerderjarig zou worden. De koffiehuishouder, die zelf ge huwd was, zette hierna de relatie met het meisje voort. De ouders van het meisje hadden bij de rechtbank een verzoek tot nietigver klaring van het huwelijk ingediend, waar toe de rechtbank later besloot. (Van een onzer verslaggevers) DENEKAMP De 20-jarige Denekam per B. J. K., die vorige week zondag volkomen onverwacht met een bedrag van f. 3800,- (dat zijn zuster van de spaarbank had gehaald in verband met haar aanstaande huwelijk)- een huurauto en zijn 18-jarige collega G. M uit En schede vandoor ging is terecht Gister ochtend kwam er uit Hamburg bericht van beide knapen met de mededeling, dat zij beiden heel graag weer naar huis wilden komen. Omdat het hotel in Ham burg op het briefpapier vermeld stond, was het weinig moeite voor de ouders om hem per auto uit Hamburg te halen. Mevrouw M. die haar zoon belde had de indruk, dat zij hem een nieuwtje ver telde toen ze hem zei waar het geld van afkomstig was. De 18-jarige Ensche- deër had de indruk, dat er al een flink deel van het bedrag verdwenen was. De jongens hebben wat rond ge toerd door Duitsland tot in Erfurt de motor van de gehuurde Volkswagen wei gerde en zij de wagen daar moesten laten staan. Vandaar zijn ze maar naar Hamburg gegaan, waar ze door de heer en mevrouw K. werden opgehaald. De politie deelde mee, dat „de jongens zuinig hadden geleefd" en dat het groot ste deel van het vermiste bedrag weer is teruggekomen in Denekamp. Ook de huurwagen is terecht. De bruiloft kan over enkele weken doorgaan. OUD KARSPEL De 31 leerlingen van de derde en vierde klas van de open bare lagere school te Oud Karspel heb ben een staking van een dag gehouden tegen de 56-jarige onderwijzer W. G. F. de Ruyter. Op advies van de oudercom missie hielden de ouders eergisteren hun kinderen thuis om hierdoor het gemeen tebestuur erop te wijzen, dat zij de heer De Ruyter niet meer voor zijn taak ge schikt achten. Gisterochtend gingen de leerlingen weer naar school. Aanleiding tot de staking was. dat de onderwijzer vrijdagmiddag de 10-jarige Poet Rootjes een halve tand uit de mond had geslagen. Dit was, volgens de voorzitter van de oudercommissie, de druppel, die de em mer deed overlopen. Hij zei, dat er in de loop der jaren meer dingen waren voorgevallen. De betrokken onderwijzer is op het ogenblik met ziekteverlof. Hij had hier voor zelf een verzoek tot de burgemees ter gericht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 64-jarige Fries W F H Visser uit Wassenaar heeft met het 'beokje 4e koerier de kinderboekenprijs '64 gewonnen. De nee Visser, gepensioneerd onderwTlzer die gewerkt heeft in Friesland en Den Haag lieeft reeds vijftien boeken, waaronder een voor volwassenen op zyn aam S'Reeds in augustus wist hij dat hij de kinderboekenprijs 1964 had Men had hem echter strikte Se"eiPV houding opgelegd. De prijs strekt zich ook uit over de voorloper van ,,Niku de koerier" namelijk „Nikude zigeuner jongen". Het duurde tot 19o5, nadat hy 'hoofd was geworden van een school in Den Haag. dat hy zich echt aan het schrijven zette. Zyn eerste boek heette ..Sikke en ik", het bevatte de ver halen die hij jaren achtereen rond Sin terklaas voor de kinderen in het nes Oranjewoud had verteld. In totaal heeft de heer Visser nu al 15 boeken geschre ven waaronder ..Op de vleugels van de ti d". een lijvig werk over de geschie denis van Nederland, een ereplaats in neemt Andere titels van de door de heer Visser geschreven boeken: Het leesboek Willem van Oranje De tyd- bsan" Het spook van de burcht. Robie de tovenaar. Schippersjongen en een ro- man voor volwassenen getiteld Het ge zin Algera. NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de Zuidafrikaanse regering gratie gevraagd voor drie Afrikaanse nationa listen die ter dood veroordeeld zijn. Thant overhandigde de Zuidafrikaanse ambassadeur, Matthijs I. Botha een ko pie van een brief van de voorzitter van de speciale commissie over de apart heidspolitiek van de regering van Zuid- Afrika een kopie van een telegram van president Nasser en een kopie van een brief van de voorzitter van de groep Afrikaanse landen in de V.S. (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BONN In parlementaire kringen in dc Bondshoofdstad verwacht men, dat yndon B. Johnson al teer spoedig na zijn waarschijnlijke herverkiezing tot president der Verenigde Staten een be zoek aan Bonn zal brengen. Men noemde als mogelijke bezoek- datum zelfs al einde november, omdat van 16 tot en met 21 november a.s. in Parijs de 10e vergadering van N.A.T.O.- parlementariërs plaatsheeft waarvoor president Johnson uitgenodigd is. Men gelooft dat hij deze gelegenheid zal aangrijpen om Europa, d.w.z. min stens Parijs en Bonn, te bezoeken en daar politieke gesprekken te voeren. Het is bekend, dat Johnson na zijn herkie zing zo snel mogelijk Amerika' s be trekkingen tot De Gaulle en Frankrijk wil verbeteren. Ook prof. Erhard zou een ontmoeting met Johnson zeer toejuichen en liefst voor de Sovjetrussische partij- en regeringschef naar Bonn komt. Omtrent diens komst staat nog altijd niets vast. Laatste geruchten in Bonn Kroestjev kan niet vóór maart volgend jaar komen. Dit is Erhard echter te laat. omdat deze zichzelf en de C.D.U. niet wil belasten met de consequenties van een zgn. „mis lukt" gesprek met Kroestjev. (Van een onzer verslaggevers) ROME Ook in Rome is er iets door gedrongen van het rumoer, dat in Neder land ontstaan is rond de brouchure, waarin dr. Terruwe .Opening van zaken" geeft. We hebben mgr. W. M. Bekkers gevraagd naar reacties van het Neder lands episcopaat. Hij verklaarde deze niet te kunnen geven, aangezien er geen gemeenschappelijk beraad heeft plaats gehad. Wel hebben alle bisschoppen een exemplaar van het boekje ontvangen en hebben zij er informeel met elkaar over gesproken. Mgr. Bekkers was wel Advertentie Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatische pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N° 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. AlnOCal Verkrijgbaar bij r\lt|Cd€ll alle drogisten. bereid zijn persoonlijke reactie te geven. .Het boekje, waarop u doelt, maakt een zeer oprechte en objectieve indruk. De feiten die ik kan controleren, bijv. die welke betrekking hebben op het bisdom Den Bosch, komen geheel met de werkelijkheid overeen. Persoonlijk kan ik mij indenken, dat dr. Terruwe na alles wat haar overkomen is. na alle maatregelen die tegen haar genomen zijn, zonder dat ze zich hoe dan ook kon verdedigen, de behoefte heeft ge voeld, eindelijk eens opening van zaken te geven. Zij heeft altijd geweigerd, haar varingen via de pers publiek te maken, hoewel er van die kant. genoeg aan drang op haar is uitgeoefend. Uiteinde lijk besloot zij deze te publiceren in de vorm van een brouchure .,voor persoon lijk gebruik". Mijns inziens had zij kun nen voorzien, dat deze restrictie door de publiciteitsmedia niet zou worden ge eerbiedigd zoals de feiten hebben uit gewezen. Persoonlijk betreur ik het, dat deze feiten op deze manier in de publiciteit zijn gekomen, terwijl ik meen uit de brochure van dr. Terruwe te mogen op maken, dat dit geenszins haar bedoeling is geweest". (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM De beruchte danstent Casablanca aan de Zeedijk, midden In Amsterdams meest rosse buurt, is de in zet geworden van een verwoede strijd tussen enkele hoofdstedelijke onderwe reldfiguren. De politie ziet de dramati sche ontwikkelingen, waarbij al pistool schoten gevallen zyn, handenwrijvend aan. Voor het eerst sinds jaren komen de krachtpatsers van de walletjes, verblind door hun onderlinge nijd, op het bureau Warmoesstraat te biecht. Wanneer de we derzijdse beschuldigingen ditzelfde tempo handhaven, worden binnen een week meer misdaden opgelost dan in afgelopen vijf jaar bij elkaar. Een beruchte figuur, de 32-jarige kellner Max V. zit al achter de tralies, verdacht van poging tot moord. Tevens zou deze zware jongen betrokken zijn geweest bij een diefstal aan boord van het zeegaande jacht „Progress", dat eigendom is van Casablanca-baas Maurice de V. (geen familie van Max). Tegen de medeplechtigen aan de inbraak, de 22- jarige kellner J. W. S. en de 31-jarige sportleraar J. C. B„ is al proces-verbaal opgemaakt. Casablanca is, mede vanwege de kwa liteit van de jazzmuziek, die passagieren de negermatrozen er komen maken, een van de grote trekpleisters in donker Am sterdam. Eigenaar Maurice de V. hield er jaarlijks de zoete grijpstuiver van 70.000 gulden aan over. Er speelden zich echter dingen af. die de politie van het bureau Warmoesstraat niet langer door de vingers kon zien Maurice kreeg de raad: verkoop je zaak, want anders worden je vergunnin Eigenaar Maurice koos tenslotte voor Tonny. Vanaf dat moment worden de zaken onduidelijk. Wilden Maurice en Tonny zich van Max ontdoen en lokten zij hem daarom naar het jacht in IJmui- den? Of ging Max vrijwillig met Tonny aan boord, omdat zij samen van Maurice de Progress naar de Rivièra moesten va ren? Het blijft vooralsnog een vraagte ken. Vast staat, dat Max op een gege ven moment aan boord van het jacht drie schoten op Tonny loste, die respectieve lijk doel troffen in zijn linkerhand en zijn hartstreek, zond eroverigens fatale gevolgen te hebben. Vast staat ook. dat Tonny Max met een ijzeren staaf zo hard op zijn schedel heeft gebeukt, dat de doktoren zich nog verbaasd afvragen, hoe het slachtoffer nog steeds in leven kan zijn. Vast staat tenslotte, dat de eigenaar van zowel Casablanca als het gen ingetrokken. Daar voelde Maurice iacht, meergenoemde Maurice de V., echter toevallig helemaal niets voor. Hi zocht de oplossing van het probleem eer der in de richting van een stroman, die tegen een redelijke vergoeding bereid zou zijn, de melkkoe (of liever de jene verkoe) Casablanca te blijven exploite ren, zodat hij, Maurice, het aantrekkelijke jaarinkomen kon behouden. Er kwamen twee gegadigden: Max en Tonny. Hoewel de achternaam van beide met een V opvallend dicht in de buurt was, toen le vechtpartij in de haven van IJmuiden ilaats vond, en dat deze Maurice er ver volgens als de kippen bij was om Max officieel te beschuldigen van diefstal aan boord van zijn jacht. Niet zozeer de vechtpartij alswel dit laatste feit, dat in de onderwereld zeer ongebruikelijk is, geeft de politie hoop. dat er in Am sterdamse donkere buurt iets broeit, begint, waren het geen broers en verre waarmee de allang azende justitie bin- van broederlijk was hun verhouding.nenkort haar voordeel kan doen. HILVERSUM Het hoofdbestuur van de Nederlandse toonkunstenaars- bond heeft in een brief aan b. en w. van Haarlem, de heer P. Kee, bin nenkort een reis te maken door Zuid-Afrika daar concerten te geven en als lid van jury's op te treden. Deze organisatie heeft daar met grote teleurstelling kennis van ge nomen, omdat zo'n reis slechts uit gelegd kan worden als „een aan vaarding van de afschuwelijk© apartheid" AMSTERDAM De groepscomman dant van de rijkspolitie Ouder-Amstel er, de districtsrecherches van de rijks politie te Amsterdam en Uti echt hebben in samenwerking vijf mannen aange houden, die zich in de afgelopen twee jaar aan naar schatting ruim 70 in braken en diefstallen van o.m. auto's en motorrijwielen hebben schuldig gemaakt. Voor een bedrag van ongeveer 35.000 gulden aan waarde kon worden achter haald. Ook hebben zij in augustus uit een textielfabriek in Wijk bij Duurstede voor een waarde van 13.000 gulden aan herenkleding ontvreemd. De gestolen goederen werden voor een groot deel opgeslagen in een afgelegen boerderij in de gemeente Ouder-Amstel en voorts bij de daders thuis De aangehoudenen zijn de 32-jarige heier J. van Z. uit Abcoude, de 34-jarige landbouwer C A. uit Oud-Amstel. de 30-jarige los arbei der J. J. A. uit Abcoude, de 32-jarige stuurman W. van O. uit Zaandam en de 22-jarige machinist L. V. uit Abcoude. De mannen, die in vereniging of indi vidueel te werk gingen, opereerden in de gemeenten Amsterdam. Zaandam Wijk bij Duurstede, Weesperkarspel, Diemen, Haarlemmermeer. Velsen. Abcoude Mij drecht en kreukelen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de toekomst wordt het verboden om gedurende zes weken, voorafgaande aan de officiële halfjaar lijkse opruiming, verkoopaankondigingen te doen. die de indruk wekken, dat het om een uitverkoop gaat. Bovendien zal het niet meer mogelijk zijn om in de periode van zes dagen, aan opruiming of uitverkoop voorafgaand, een bijzon dere aanbieding te doen. De Tweede Kamer is dinsdag met deze wijziging van de uitverkopenwet akkoord gegaan. Alle fracties hadden er begrip voor. dat aan een aantal mis bruiken die krachtens de bestaande wet mogelijk bleken, een halt wordt toege roepen. Staatssecretaris Bakker van Econo mische Zaken meende, dat de wet nu voldoende waterdicht is Een menings verschil bleef echter tussen de staats secretaris en een deel van de kamer bestaan over de zgn. voorkeursdagen. Dat zijn de zes dagen, aan een oprui ming voorafgaand, waarin vaste klanten van de aanbiedingen gebruik mogen maken Deze voorkeursdagen mogen echter niet openbaar wo-den aangekon digd aan de andere kant behoeft men geen vaste klant te zijn om er van te kunnen profiteren De staatssecretaris vond de praktijk van deze voorkeurs dagen niet in strijd met de -geest van de wet. In de Japanse stad Sjimoda. 140 km ten zuiden van Tokio, is een geval van cholera geconstateerd. De patiënt is een 28-jarige loodgieter, Sjoji Endo, die pas terug was van een karwei in Afrika. Onmiddellijk hebben de gezondheids autoriteiten maatregelen gelast om te vermijden, dat er een epidemie zal ont staan. BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft dinsdag m Brussel besloten de voorbereidingen voor de internationale onderhandelingen over een verlaging van de douanetarieven, de „Kennedy-ronde", voort te zetten. De zes E.E.G.-landen be sloten hiertoe na kennis te hebben ge nomen van een door de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese gemeen schap in Brussel John W. Tuthill, aan de EEG.-commissie gegeven verzeke ring. dat de Amerikaanse regering ver der overleg wenst en dat het afbreken door de Amerikaanse onderhandelaars van de voorbereidende besprekingen in Genève op vorige week vrijdag „niet als een mislukkig, maar als een tegen slag" moet worden beschouwd. De Amerikaanse delegatie wenste de vorige week het gesprek met afgevaar digden van de Europese commissie niet voort te zetten, omdat deze naar Ame rikaanse mening in een werkdocument, het eerste na een serie zeer besloten ver gaderingen. terugkwam op eerder ge dane mondelinge toezeggingen op het gebied van de internationale handel in landbouwprodukten.

de Stem | 1964 | | pagina 3