RAIFFEISEN-SPAARWEEK SPAREN IS GROEIEN KRITISCH Zierikzeese tegenstander van Bolsward deze week bekend Vallende suikerbieten LEVENSGEVAARLIJK Rijders onder invloed kregen flinke straffen AFD. W.-Z.-VLAANDEREN VIERT ZILVEREN FEEST Weer champignonkwekerij geopend in Yerseke Amsterdam vecht voor zelfbehoud OPENINGSBAL DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 Streng toezicht Bedroevend Dagblad De Stem Niet somber Ruzie thuis Dure klappen Met koffiekan FAILLISSEMENTEN commentaar Vogelwaarde Z.-Vlaanderen OOSTBURG TERNEUZEN Nederlandsche Roode Kruis Medewerkers gehuldigd T elevisie-uitzending Een tegen allen" Gefinancierd door Waarhorginstituut HOOGWATER Vandaag Morgen (Van een onzer verslaggevers) GOES Juist rond deze tijd is het twintig jaar geleden dat voor Zeeland en Brabant het einde kwam van de oorlog. Vandaag ech ter nog vliegen zware projectielen over de Zeeuwse en Brabantse we gen. Projectielen, die een dodelijke uitwerking kunnen hebben of grote materiële schade kunnen aan richten. Projectielen gelanceerd door een grove onachtzaamheid en onverschilligheid voor het leven van de medemens. Hiermee bedoelen we dan de suiker bieten, die men in dit seizoen aantreft langs de Zeeuwse en Brabantse wegen. Met honderden liggen ze daar. Op een stukje berm van nauwelijks honderd meter, telden we er reeds 32. Allemaal op dit kleine stukje weg van de bieten wagens gevallen. Stuk voor stuk vorm den ze een grote bedreiging voor het tegemoet en achterop komende verkeer. Immers een suikerbiet van ruim een kilo of nog meer, die met een snelheid van 60 a 70 kilometer per uur over de weg komt rollen kan grote en droevige ge volgen met zich brengen voor het gemo toriseerde verkeer. Om dan nog maar niet te spreken over het gevaar, dat wielrijders en voetgangers lopen, die zich aan de kant van de wegen bevinden. Volgens het tweede lid van artikel 13 van het Wegenverkeersreglement mogen er eigenlijk helemaal geen bieten van de wagens vallen. In dit artikel staat nl. onder meer: „Het is een bestuurder van een voertuig verboden daarmee te rijden indien het overbeladen is, of indien er gevaar bestaat voor het op de weg val len van de lading." De politie houdt streng toezicht op de naleving van deze verordening. Er zijn dan ook al heel wat bekeuringen uitgedeeld aan chauffeurs van vrachtwagens met bieten. Deze chauffeurs zijn er zich zelf vaak niet van bewust welke gevaarlijke om standigheden ze scheppen. Op onze mede deling, dat het vallen van bieten van de wagen strafbaar is, antwoordde een eigenaar van bietenwagens met: „Nou, u bent toch ook wel eens in overtreding," daarbij over het hoofd ziende, dat zijn overtreding levensgevaar oplevert. Bieten op de weg: levensgevaarlijk meestal het verlies aan bieten groter. Deze aanhangwagens „springen" nl. min of meer, zodat de kans op het er uit schokken van bieten groter is dan bij een vrachtauto. De grootste oorzaak is echter gelegen in het feit dat de ver laders te veel bieten in hun vrachtauto willen laden, die te lage kleppen heeft. Sommige vervoerbedrijven gebruiken wel netten, die over de lading bieten worden gespannen. Op deze manier raakt men er onderweg geen kwijt. De eigenaren van de bietenwagens worden eigenlijk voor de keus gesteld om of netten te gaan gebruiken en daardoor minder op hun vrachtauto's te kunnen laden of te trachten zoveel mogelijk te laden, het geen niet mogelijk is wanneer men netten gaat gebruiken. Het is eigenlijk bedroevend dat de meeste vervoerders tot het laatste besluiten en daarmee risico's scheppen voor de andere weg gebruikers. Slechts enkele vervoerders zijn zich van deze gevaren bewust en hebben hun vrachtauto's voorzien van hoge schotten, waar de bieten niet bovenuit kunnen komen. Hopelijk zal van deze schotten steeds meer gebruik worden gemaakt. De heer L. P. van Malland; directeur van de Verenigde Coöperatieve Suiker fabriek te Dinteloord ziet de situatie niet zo somber in. Wel is hij van mening, dat de expediteurs steeds proberen zo veel mogelijk in hun vrachtwagens mee te nemen. Dat er bieten van de wagens vallen vindt hij een strop voor de boeren en een presentje voor diegenen, die ko nijnen e.d. houden. Wanneer het afvallen van de bieten inderdaad alarmerend wordt, dan zal de fabriek een circulaire laten rondgaan onder de boeren om hen tè waarschuwen dat beter geladen moet worden. Maar met de vervoerproblemen heeft de heer Van Malland bijzonder weinig te maken. Pas bij de weegbrug beginnen de zorgen van de V.C.S. En dat de situatie wel alarmerend is, bewijzen de talloze bieten, die men langs de wegen aantreft. Elk van deze gevallen bieten had grote gevolgen met zich kunnen brengen. Voor zover bekend hebben de vallende bieten in het pas begonnen seizoen nog niet tot ongevallen geleid. Echter dage lijks vallen er suikerbieten van de wa gens en ook dagelijks kunnen er slachtoffers vallen. Dat de bieten van de wagen vallen is te wjjten aan velerlei oorzaken. De bieten, die met een kraan in de vrachtauto worden geladen worden vaak niet voldoende aangetrapt of aangedrukt. Bij het gebruik van aanhangwagens is Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb- Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefooD 8252 GOES Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland P. DB LIGT teL 6232 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeen tosch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostbure tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN teL 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENTJ. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemo voor de editie Zeeland t 0,18 pet otm 1 mm ingezonden mededelingen a mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1 elke regel meer t 0.25 Als één regel gelden 23 letters sn/oi leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1.60 en f 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen ball geld. Zierikzee ORGELCONCERT R.K. KERK Een talrijk opgekomen publiek heeft in de r.k. kerk kunnen genieten van een orgelconcert, dat werd gegeven door Louis Mol, cantor-organist der Christus Koningkerk te Amsterdam. Dit concert werd gegeven om eens goed te laten uitkomen welk een voortreffelijk in strument dit nieuwe Marcussenorgel, geschenk van het Rampenfonds, eigen lijk wel is. De organist is op uitstekende wijze geslaagd in zijn opzet: door het laten horen van allerlei mogelijkheden, neergelegd in composities van zeer ver schillende aard, het orgel de belangstel ling te geven, die het zo zeer verdient. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rijden onder invloed van alcohol en mishande ling waren de feiten, die de Mid delburgse politierechter mr. T Attema tijdens de dinsdagmiddag gehouden zitting meerdere malen kreeg te behandelen. De commissionair W. R. uit St.-Jan- steen had op 21 augustus te Hulst dron ken achter het stuur van zijn auto ge zeten en daarbij een geparkeerde auto aangereden. Volgens verdachte gebeurde dit toen hij zijn auto even ging verzet ten. Het was overigens niet de eerste keer. dat verdachte voor een dergelijk feit terecht stond. Daarom eiste de offi cier van justite, mr. J. Andreae, 'n gevan genisstraf van één week en vier maan den ontzegging van de rijbevoegdheid Door de raadsman, mr. P. C. Adriaanse, werd echter aangevoerd dat verdachte door deze ontzegging ernstig in de uit oefening van zijn beroep zou zijn gedu peerd, hetgeen mr. Atema deed besluiten om naast 'n gevangenisstraf van 'n week de verdachte te veroordelen tot een ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van de tijd dat 't rijbewijs is ingenomen. Bovendien legde de politierechter de verdachte een proeftijd van twee jaar op. De 51-jarige winkelier G. van S. uit Goes stond, zoals de politierechter het uitdrukte, „voor de zoveelste maal" te recht voor het rijden onder invloed. Dit maal had hij (op 16 juli) dronken met zijn auto te Goes gereden. „Het gaat steeds erger met u", zo richtte de officier van justitie zich tot verdachte. Het aller laatste wat er nog aan verdachte gedaan kan worden vond mr. Attema het laten utbrengen van een psychiatrisch rapport over verdachte. In afwachting van dit rapport werd de zaak geschorst. De 70-jarige metselaar A. S. uit Axel werd ten laste gelegd, dat hij op 26 juli te Zuiddorpe dronken op zijn brommer had gezeten. Verdachte voerde hierbij aan dat dit gekomen was, doordat hij het thuis niet met ziin vrouw kon vinden. Volgens mr. Attema was dit misschien 'n verkla ring, maar in ieder geval geen veront- schuldigng voor deze overtredng. Het was overigens ook niet een der eerste keren dat verdachte voor het hekje stond. Vol gens de officier had hij al vele moeilijk heden gehad met de drank. De eis was een geldboete van f 100, subs. 20 dagen hechtenis en een ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende een half jaar. De uitspraak was conform. De 19-jarge metselaar W. C. uit St. Laurens was op 22 juli te Vlissingen onder invloed met zijn brommer achter op 'n auto gebotst. Verdachte had zelf ook erkend veel te veel gedronken te heb ben. De offcier eiste een geldboete van f 75,- subs. 15 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden. Mr. Attema maakte er een geldboete van f 60, subs. 12 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid gedu rende drie maanden, van. De 23-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Clinge moest zich komen verantwoorden voor een klap, de hij tijdens een ruzie op 20 juli in een danszaal te Clmge iemand had gegeven. Deze klap had als gevolg dat de tegenstander struikelde en een zware hersenschudding opliep, die zo ernstig was, dat hij zes weken in het ziekenhuis had moeten doorbrengen. Ge zien de ernstige gevolgen van de klap vond de officier van justitie een flinke geldboete op zijn plaats. Hij eiste een boe te van f 60.- subs. 12 dagen hechtenis. Waarschijnlijk kon verdachte deze eis niet al te best verwerken want toen hij de gelegenheid kreeg om wat te zeggen, vroeg hii of die hechtenis er nou niet af kon. Opgelucht was verdachte toen alles hem precies werd. duidelijk ge maakt. De uitspaak was conform de eis. De 51-jarige rijwielhandelaar C. S. uit Dreischor moest terecht staan voor een flinke duw, die hij een oude man van 71 jaar had gegeven. Mishandeling was hem ten laste gelegd, hetgeen verdachte wel een groot woord vond voor wat hij gedaan had. Conform de eis werd hij veroordeeld tot het betalen van een geldboete van f 20,- subs. 4 dagen. De 44-jarige kippenfokker A. D. uit Philippine had op 10 juli in zijn woning een andere man met een koffiekan op het hoofd geslagen. Verdachte voerde ter verontschuldiging aan, dat deze man ongevraagd zijn woning binnen was ge komen en niet wilde weggaan, nadat hem dit door D was verzocht Maar volgens de officier van justitie had ver dachte toch niet met de koffiekan mogen slaan. De eis was een geldboete van 50,— subs. 10 dagen. Mr. Attema deed er een tientje af. Ook winkelier J. B. uit Sluis had tijdens een ruzie met zijn buurman klap pen uitgedeeld. Inmiddels was alles weer bijgelegd. Volgens mr. Andreae was er sprake van een vechtpartij, waaraan beiden schuld hadden. Hij eiste daarom slechts een boete van 20,subs, dagen, waar de politierechter nog een tientje afdeed. Dure sigaretten werden het voor de Vlissingse technicus M. D., die hij op 22 juli te Kruiningen had weggenomen. Vedachte, die nooit eerder met de jus titie in aanrafcng was gekomen, kon niet verklaren hoe hij ertoe was ge komen Ook mr. Andreae vond het een onbegrijpelijke diefstal. De eis was een geldboete van 100,subs. 20 dagen hechtenis, waaraan de politierechter zich conformeerde. ^BvertenïïeP (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onder het motto „barsten of breken" heeft het gemeen tebestuur van Amsterdam de papier lawine over de Bijlmermeer, die zich van de hoofdstad naar Den Haag be weegt, uitgebreid met een memoran dum. Binnen twee weken behandelt de Tweede Kamer het geruchtmakende wetsvoorstel van minister Toxopeus, om een nieuwe gemeente Bijlmermeer te stichten ten zuidoosten van Amster dam, waar ruim 33.000 woningen ko men te staan. De gisteren verzonden missive is een laatste poging van de hoofdstad om dit nieuwe woongebied binnen zijn grens getrokken te krijgen. Burgemeester Van Hall heeft giste ren, gesecondeerd door zijn wethouders voor volkshuisvesting, Elsenburg, en publieke werken. Den Uyl, nog eens persoonlijk het hoofdstedelijke stand punt in deze zaak uiteengezet. Sinds 1960 is de bevolking van Am sterdam met 2000 teruggelopen. In het zelfde tijdvak steeg het woningtekort van 9000 tot 11.000. Dit is volgens bur gemeester Van Hall het punt, dat de voeging van de Bijlmermeer bij de hoofdstad broodnodig maakt. „De mi nister zegt dat in Rotterdam en Den Haag de zaken worden opgelost zon der dat men de vertrekkende inwoners met de gemeentegrenzen achterna loopt. Een geestige formulering, maar zij houdt tevens de miskenning in van het karakter van de hoofdstedelijke situa tie". Het standpunt van Amsterdam is nu: de mensen mogen gerust naar buiten trekken, naar de Bijlmermeer, maar zij mogen niet aan het gemeentelijk ge bied ontvallen. Burgemeester Van Hall: „Herplaat sing op die wijze, zou een aanval zijn op de stedelijke functie van Amster dam. in nationaal en internationaal ver band. Wij willen geen inwoners oppot ten, wij willen dóódsimpel het vertrek- overschot in de hand houden. Want an ders zie ik gebeuren wat er met de drie noordelijke provincies is gebeurd: de levenssappen stromen weg. De vitale kracht wordt uitgehold. Laat de mi nister zich deze waarschuwing herin neren, wanneer hij nu zijn zin krijgt, maar straks gedwongen wordt tot de zelfde maatregelen als in het noorden, om de jonge actieve krachten thuis te houden. Of liever: laat de Tweede Ka mer nu zien, dat het ons louter om zelfbehoud gaat en in overeenstemming daarmee een beslissing nemen". Uitgesproken zijn de faillissementen van P. M. C. A. F. Schoonens, Bijltje 37, Bre da. Cur. mr. G. W. A. Bary, Parkstraat 8. Breda; v.o.f. Nationale Bouwonderne ming in liq., Ringbaan Oost 108, Tilburg. Cur. mr. J. F. H. van den Heuvel, Nieuw landstraat 32, Tilburg; J. H. F. Klaassen, kolenhandelaar en A. D. Klaassen-van Sande, echtelieden ,Essenseweg 14, Nis pen, gemeente Roosendaal en Nispen. 12-17 oktober Spaar-Leg iets opzij. U wint erbij. De Raiffeisen-Spaar- week is een goede gelegenheid om iets èxtra weg te leggen. Het is in üw voordeel. Doen. De minister wil Vogelwaarde niet nit een voor deze kleine gemeenschap on draaglijke schuld helpen. De minister wil ook niet, dat de gemeeente, financieel gezien, onbestuurbaar wordt. De minister vindt dus, dat Vogelwaarde maar moet bloeden voor de gevolgen van een uit eigen vrije wil genomen beslissing, maar tot doodbloeden wil hij het toch niet laten komen. Het antwoord van de minister op de over de Meyerink-affaire gestelde vragen hinkt op twee gedachten, die moeilijk verenigbaar zijn. Dat beseft de minister natuurlijk ook wel. Wil Vogelwaarde niet doodbloeden aan de opgelopen verwon dingen, dan zal een stevige bloedtrans fusie nodig zijn. En van wie moet die bloedtransfusie anders komen dan van het rijk? Met de opmerking van de minis ter, dat de gemeente niet onbestuurbaar mag worden, heeft hij een ontsnappings luik geconstrueerd in zijn antwoord: niet alleen voor de gemeente Vogelwaarde, maar ook voor zichzelf, opdat hij zijn ge zicht niet behoeft te verliezen wanneer het rijk uiteindelijk toch de helpende hand zal moeten toesteken. Maar aan de andere kant heeft hij kennelijk duidelijk voorop willen stel len, dat de gemeente als autonoom be stuurslichaam in eerste instantie zelf ver antwoordelijk is voor haar daden. Een lesje voor alle kleine gemeenten, die risico's aanvaarden om de leefbaarheid in de gemeente te verhogen? Wanneer dat zo is dan is het een lesje, dat wel de vinger richt op het probleem, maar dat nergens een oplossing biedt. (Advertentie) R.K. INSTUIF KANAAL-ZONE Zaterdag 17 oktober a.s. Sluiskil orkest The Everly Stars VERGADERING VAN KVP AFDELING De afdeling Oostburg van de Katho lieke Volks Partij zal donderdag 15 oktober in de bovenzaal van de katholieke Kring een algemene vergadering houden. De agenda vermeldt onder meer de ver kiezing van een secretaris, een overzicht van de werkzaamheden, de oprichting bij voldoende belangstelling van werk groepen en de vaststelling van de con tributie. Z.V.U.-FILMVERTONING Onder auspiciën van de Zeeuwse Volks universiteit zal donderdagavond aanstaan de in het Luxortheater de film „As en diamant" van de Poolse regisseur Andrzej Wajda worden vertoond. Deze uitstekende rolprent toont de moeilijkheden, die twee Poolse verzetsstrijders in 1945 hebben, wanneer zij. na de bevrijding van de Duitse bezetters, zich weer moeten aan passen aan een normale samenleving, waarin men de gehoorzaamheid en de discipline uit het verzet plotseling weer moet afleggen. De vertoning van de film begint om acht uur. De Z.V.U.-leden hebben overi gens geen voorrang en zullen het normale tarief moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandsche Roode Kruis heeft dinsdagmiddag in de burger zaal van het gemeentehuis te Oostburg een feestelijke bijeen komst gehouden ter gelegenheid van haar zilveren bestaan. Aan wezig was daarbij o.m. mr. J. Drost, eerste voorzitter en oprich- (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Als op woensdagavond 21 oktober a.s. de N.C.R.V.-televisie het spel „Een tegen allen" op de beeldhuis brengt, waarin de stad Bolsward het op zal moeten nemen tegen één enkele vra gensteller en opdrachtgever in de Hilver- sumse studio, dan zal die ene man ie mand uit Zierikzee z\jn. Wie, is nog niet bekend. Voorlopig lopen er in Zierikzee drie kandidaten rond. Wie van de drie het uiteindelijk zal worden, zal deze week waarschijnlijk worden beslist. Deze uitzending van „Een tegen al len", die opgezet is naar het voorbeeld van eenzelfde wedstrijd bij de Belgische televisie, is de eerste in een serie, die dit seizoen op het beeldscherm zal ko men. De Friese stad Bolsward moet dus de spits afbijten. De (voorlopig nog) „on bekende" uit Zierikzee zal de inwoners vanuit de studio in Hilversum tien vra gen voorleggen. Daarbij zijn vijf z.g. theoretische vragen en vijf praktische opdrachten. Al deze vragen en opdrach ten moeten door de bevolking van Bols ward binnen 45 minuten worden beant woord en opgelost. Als Bolsward het van de man uit Zie rikzee wint, d.w.z. als de Friezen er in slagen alle vragen goed te beantwoorden en alle opdrachten correct en binnen de gestelde tijd uit te voeren, dan komt de stad in het bezit van een zilveren NCRV- trofee, die momenteel bij de fa. Begeer te Voorschoten wordt vervaardigd. De trofee bestaat uit een zilveren burcht met een kleine tv-camera ervoor. Ze blijft het eigendom van de gemeente, aangezien elke stad slechts een keer als wedstrijdgemeente mag fungeren. Als daarentegen de man uit Zierikzee als winnaar uit de strijd komt, dan ontvangt hij een geldprijs, die bestaat uit evenveel centen als het aantal inwoners van Bols- waard (8500). Bovendien mag hij dan vier weken later meespelen in een ronde tegen de bevolking van een grotere stad. Een kandidaat mag maximaal vier ron den spelen. Het maximaal aantal inwo ners van de steeds grotere steden mag niet meer dan 55000 zijn. Als de man uit Zierikzee verliest dan mag zijn stad straks revanche nemen tegen een van de andere gemeenten, die zich voor het spel hebben opgegeven. Op de nominatie staan o.a. Oirschot. de gemeente Noord Oost polder en Beverwijk, terwijl steden .als Hoorn, Sneek, Almelo, Kerkrade en HÖo- geveen al belangstelling hebben getoond voor deze wedstrijd. Burgemeester mr. J. A. Geukers van Bolsward is intussen vol goede moed. Heel Bolsward bereidt zich koortsachtig voor op de strijd. Men praat er bijna over niets anders. De burgemeester vindt het een eer voor zijn stad om de rij van wedstrijdgêmeenten te mogen openen. En als men bij zijn enthousiaste medebur gers informeert naar de vooruitzichten dan hoort men alom. dat de Friezen het wel zullen klaren binnen de drie kwar tier. De nog onbekende vragensteller en opdrachtgever uit Zierikzee is de enige man, die de Friezen in deze sportieve strijd van inzicht kan doen veranderen... ter van de afdeling, die toentertijd burgemeester van Breskens was, en het nu van Rheden is. Landelijk Rode Kruisvoorzitter, mr. F. de Graaff, maakte bekend, dat chi'rurch H. de Jong, door wiens toedoen de bloed transfusiedienst in West-Zeeuwsch-Vlaan deren op gang is gekomen, de zilveren Landsteiner-medallle van verdiensten is toegekend. Afdelingssecretaris M. Hoste, kreeg voor zijn vele werk een fraaie zil veren doos met inscriptie. De pas benoemde waarnemend voor zitter, dokter F. Loose uit Oostburg, dankte in zijn openingswoord de talrijke personen en instanties, die de jubilerende afdeling hebben gebracht op het huidige hoge peil. Hij schetste de verdiensten van de welfare-helpsters en colonneleden en speciaal die van de heren De Jong, secretaris Hoste en van de heer G. Rie- mens, de chauffeur van de moderne am bulancewagen. De heer A. Constandse, kringsecretaris van het Zeeuwse Rode Kruis, te Middel burg, deelde mee, dat met het huidige ledental van ruim 4000 de West-Zeeuwsch- Vlaamse afdeling de grootste in de pro vincie is. „De streek is hier echt Rode Kruis-minded, want de opbrengsten van de jaarlijkse inzamelingen zijn altijd hoog' aldus de kringsecretaris. Burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg, verwelkomde zijn collega mr. Drost en schetste vervolgens de grote werkzaamheid van het afdelingsbestuur „Het betreft hier geen plaatselijke afde ling, maar een die tot ver over de gren zen reikt", zei de heer Van Leeuwen, die het belangrijke Rode Kruis-werk in de vorm van assistentie bij sportevenementen en tochten van ouden van dagen onder streepte. Hij bood namens de gemeente een enveloppe met inhoud aan Notaris J. Mijs, tot 1963 afdelingsvoor zitter, en nu lid van verdiensten, ijverde voor het contact met het Belgische Rode Kruis, dat in de grensstreek in tijden van nood vlug ter plaatse kan en wil zijn. In de laatste wereldoorlog en tijdens de ■watersnoodramp was het Rode Kruis uit Brugge, bijzonder snel in Oostburg om hulp te verlenen. De heer Mijs wees op de omstandigheid, dat deze buitenlandse hulp toen niet door het hoofdbestuur op de juiste waarde werd getaxeerd en werd toegejuicht. Mr. De Graaff antwoordde daarop direct, dat in die tijd andere leden in het hoofdbestuur zitting hadden en dat het tegenwoordige bestuurscollege van harte samenwerking over de grenzen toejuicht. Als voorbeelden noemde hij de internationale oefeningen, die in Lim burg en Gelderland zijn gehouden. Felicitatiewoorden werden tot slot nog gesproken door de heer J. van Baal uit Schoondijke namens de donors, en door de heer A. Goossens uit Aardenburg namens de Kruisverenigingen. De bijeen komst werd bijgewoond door talrijke burgemeesters en doktoren uit de streek en door een groot aantal afdelingsleden. (Van onze correspondent) YERSEKE Met een brede zwaai trok dinsdagmiddag de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, de deur open van een nieuwe champignonkwekery in Yerseke, hier mee de officiële opening verrichtend van het bedrijf van de heer C. Linden- berg. Hoewel er reeds diverse cellen, waarin champignons worden gekweekt, in Yer seke aanwezig zijn. was de opening van dit bedrijf toch iets bijzonders. Het is het eerste bedrijf, dat met hulp van de stichting „Waarborginstituut voor de tuinbouw in Zeeland" tot stand is gekomen. De heer Kaland, voorzitter van het Waarborginstituut in Zeeland, zei zeer blij te zijn, met de opening van de kwekerij. „Het instituut komt traag op gang," vervolgde hij. „In de twee jaar, dat de stichting nu bestaat, is het bedrijf van de heer Lindenberg het eerste, dat gefinancierd wordt door de stichting." De heer Kaland weet de langzame wer king van de stichting aan het feit. dat de Zeeuwen nog niet vertrouwd zijn met de moderne financiering. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat wel dra meerdere ondernemers gebruik zullen maken van het instituut, „want de investeringen in een modern bedrijf zijn zo hoog, dat een jonge ondernemer deze onmogelijk op tafel kan leggen." Na zijn gelukwensen voor de heer en mevrouw Lindenberg, haakte burge meester A. C. Willemsen van Yerseke in op hetgeen de heer Kaland naar voren bracht: in Yerseke vallen oude bronnen van inkomsten weg, nieuwe welvaartsbronnen komen daarvoor in de plaats. „Het is een grote overgang voor de inwoners van Yerseke om van de boot, waarmee hij altijd in de open lucht was, te stappen, om dan in een don kere cel te kruipen om champignons te telen," meende de burgemeester. Ook vond spreker, dat het niet wen selijk is, dat te veel mensen zich gaan toeleggen op de champignonkweek, daar ook de tuinbouw vele mogelijk heden biedt. De burgemeester dacht zelfs aan de bollenteelt, die ook in, Theo Lindenberg biedt de burge meester een kistje champignon aan. Naast de burgemeester dc heer Kaland. Yerseke beoefend kan worden. Na deze openingsredes bezichtigde hc kleine gezelschap de drie cellen, di het bedrijf telt. Na alle gelukwensen, die het echtpaa Lindenberg in ontvangst mocht nemer kregen alle aanwezigen een kistje me prachtige champignons. Morgen, donderdag 15 oktober gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert: 9.36 en 22.22 uur; Terneuzen: 9.08 en 21.56 uur; Vlissingen: 8.43 en 21.27 uur; Wemeldinge: 10.09 en 23.01 uur. GOES Prins van Oranje 10.45 uur Vergaderin„ betonvereniging CLINGE Patronaat 19.30 uur Huishoudelijke voorlichting door de streekverbeterings commissie ST. JANSTEEN Wit-Gele Kruisgebouw 19.30 uur Voor lichtingsbijeenkomst door de streek verbeteringscommissie TERNEUZEN Luxor 20 uur As en diamant, 14 j ANTWERPEN KVO 20 uur Traviata

de Stem | 1964 | | pagina 2