adio ere em ere!) IPS Paus in briefkwestie achter protest RUIMTESTATION KOMENDE STAP Sovjets betreuren mosterdgasaanslag Pierprijs-beschikking niet juist B KARDINALEN LATEN FELICI CAPITULEREN: Woorden van Cals niet ..verhaald Einde rumoer Vierde zitting Voortvluchtige scholieren aangehouden ONTVOERDE KOLONEL WEER VRIJ I Russisch trio veilig geland I Luns in Zweden Duizenden op de vlucht uit Mozambique PROCUREUR-GENERAAL HOGE RAAD IN Kritiek van Labour op metrostaking Tji koU&vvleaiwp Pli II! 14 computer! DAGBLAD VOOR ZEELAND Kamerverslag toch oprechter dan ochtendblad Veranderlijk weer Avonturen in België Feiten De U E vest complet 39J5 f528.- igen? Omdat u uw buurman of Die kleurt bij tions zo zuiver met een radio- ius-luidspreker, :eft ontwikkeld. egenheid, rustig te de vele mogelij k- u persoonlijk wilt krijgen bij uw leve- AC, postbus 218, jblijvend ontvangt itellen. ngst van FM IS ter eo- nische indicatie bij dubbelconus-luid- •den. Breedte 55 cm. 18.- itomatische platen !/- en saffiernaald, platenspeler i.p.v. wisselaar en houten ervaring. Bovendien 1c Philips Technische 104e JAARGANG No. 24715 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uifg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 14 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- ijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon, 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. l' 155 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De gemengde com missie voor de stenografische dienst, bestaande uit leden van de Eerste en Tweede Kamer, heeft in een schrijven aan mr. F. van Thiel, voor zitter van de Tweede Kamer, mede gedeeld dat mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.) geen wijzigingen in het verslag van zijn redevoering, uitge sproken tijdens de behandeling van de anti-R.E.M.-wet, heeft aange bracht. Deze brief van de commissie is dinsdag in de Tweede Kamer door wnd.-voorzitter J. Bommer voorge lezen. Wij tekenen bij deze mededeling aan dat het dagblad De Telegraaf mr. Cals van het wijzigen van het verslag had beschuldigd. Nadat in een VARA-televisieprogramma de berichtgeving van De Telegraaf over de rede van mr. Cals zeer ernstig was bekritiseerd, liet men de kijkers van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" de letterlijke tekst zien van het gedrukte kamerverslag, de handelingen. De Telegraaf-redac- tie tekende hierbij aan dat het ge bruik is in de handelingen „ver fraaiingen" aan te brengen. Het plaatsen van het woord verfraaiin gen tussen aanhalingstekens en de mededeling van De Telegraaf-redac- tie, dat men het „zacht" heeft wil len uitdrukken, heeft de mening doen postvatten dat cle heer Cals achteraf in zijn rede fundamentele wijzigingen zou hebben aangebracht, waardoor het woord „verfaaaiingen" als „ver draaiingen" zou moeten worden ge lezen. Tegen deze aantijgingen van een officieel stuk als de handelingen is de gemengde commissie voor de stenografische dienst nu in een open bare brief aan de kamervoorzitter opgekomen. Zoals bekend heeft De Telegraaf voortdurend gesuggereerd, dat mr. Cals in de kamer gezegd zou hebben dat een kamerlid het altijd beter weet dan de kiezers. In feite heeft de heer Cals gezegd dat een kamerlid, gezien de gecompliceerd heid van vele vraagstukken, beter tot oordelen in staat is dan sommige krantelezers. EEN VEESCHUUR in Wolfersveen is door brand in de as gelegd. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. MINISTER VELDKAMP heeft de pre mie voor de werkloosheidsverzekering met ingang van 1 januari 1965 verlaagd van 1,2 pet. tot 1 pet. DOOD EN VERDERF heeft de tyfoon „Dot" in Hon® Kong gezaaid. Volgens de eerste berichten zijn er 15 doden, 51 gewonden en 8 vermisten. DE 24-JARIGE P. H. M. van Stiphout uit Helmond is gisteravond om het le ven gekomen nadat de personenauto die hij bestuurde op de Meijelseweg on der de gemeente Asten frontaal in bot sing was gekomen met een vrachtwa gen met aanhanger. BINNENKORT is de benoeming te verwachten van dr. H. R. van Houten, laatstelijk staatssecretaris van buiten landse zaken, tot harer majesteits bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Wenen. (Van een onzer redacteuren) VATICAANSTAD. De beide brieven van de secretaris-generaal van het concilie, mgr. Felici, aan kardinaal Bca, waarmee de conci lie-crisis in verband staat, zijn in getrokken. In die brieven eiste Felici „in opdracht van een hogere instantie" wijziging van de ver klaringen over de joden en de godsdienstvrijheid en de vorming van twee gemengde commissies voor de verdere behandeling daar van. Naar nader vernomen wordt, staat de paus volkomen achter het protest, dat dertien kardinalen, onder wie kardinaal Alfrink, eer der hebben aangetekend. Hij heeft hun memorandum met grote aan dacht gelezen. Het is thans zeker dat de Paus niet de „hogere instantie" is, die mgr. Felici gemachtigd heeft de gewraakte brieven te schrijven. Mgr. Felici heeft dit te genover kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat voor de eenheid, moeten toegeven. Alle kwesties die door de brieven van mgr. Felici en de verklaring van kar dinaal Marella zijn opgerakeld, moeten naar hun uitgangspunt terug. Dat wil zeggen dat het secretariaat voor de eenheid de volle vrijheid behoudt inza ke de behandeling van de verklaringen over de joden en de godsdienstvrijheid. Ook de wijziging in de definitie van de collegialiteit, die kardinaal Marella op gezag van een „hogere instantie" aan kondigde, gaat niet door. De omschrij ving blijft zoals de concilievaders die met overgrote meerderheid hebben goedgekeurd. Uit betrouwbare kringen is dinsdag vernomen dat Paus Paulus in deze kwestie tussenbeide is gekomen. Tijdens een vergadering van het se cretariaat voor de eenheid en van de theologische commissie, is gistermid dag de brief besproken, die vrijdag door secretaris-generaal Felici aan het secretariaat voor de eenheid is over handigd. Daar is gebleken dat beide instellingen, aldus het secretariaat voor de eenheid en de theologische commis sie, zelf een nieuwe gemengde commis sie in het leven mogen roepen, als ze dat nuttig achten, maar dat de vier le den die aangewezen waren, te weten kardinaal Browne, pater Fernandez, pater Lefebvre en bisschop Colombo, geen zitting zullenhebben in die com missie. Eigenlijk heeft de Paus dus de hele zaak teruggedraaid. De rel achter de schermen heeft geen succes gehad. De hele zaak is praktisch weer gesust en teruggebracht tot een zeer normale pro cedure, want dat die tekst nog eens door de theologische commissie en het secretariaat voor de eenheid bekeken wordt, is volkomen normaal. Het vraagstuk over de joden, waar van gezegd was dat het in het schema over de Kerk moet worden ingevoegd, maar pas nadat het concilie zich er eerst over zal hebben uitgesproken, moet eerst in het concilie in stemming worden gebracht. Door deze beide maatregelen zijn het rumoer dat de laatste dagen ontstaan was en de span ning die er heerste, geheel weggeval len. Achter de schermen zijn er nog wel schermutselingen, maar de eigen lijke zaak is gered. ^e^sverwachting medegedeeld door tot vanavonc* 7 ^eranrlerlijke bewolking met voor- l namelijk in de kustgebieden een en- l tle'e huj Zwakke tot matige ver- anderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 17.48 uur. Maan 5 onder 23.33 uur. "?c0A^en: zon °P 7-^4 uur* Maan op 16.07 uur. Uit betrouwbare bron is voorts ver nomen dat de leiding van het concilie besloten heeft een vierde zitting te hou den Deze zou na Pasen 1965 beginnen, waarna op pinksterzondag 6 juni het concilie definitief gesloten zou kunnen worden De concilievaders krijgen daar door gelegenheid de agenda, zonder onder druk te staan af te werken. De Amerikaanse rooms-katholieke persdienst meldt dat de meerderheid van de concilievaders beslist weigert haastig te werk te gaan met schema 13 over de Kerk en de wereld, dat onrijp wordt geacht. Prof. dr. E. Schillebeeckx, adviseur van het Nederlandse episcopaat, is op verzoek van de voorzitter van de com missie van dit schema, mgr. Guano van Livorno, bezig het schema geheel om te werken aan de hand van de in zichten, die prof. Schillebeeckx voor het documentatiecentrum-concilie in Rome heeft uiteengezet. Dit zou ook de reden zijn waarom de behandeling van schema 13 werd uitgesteld. De eerste leek die ooit een besloten vergadering van het oecumenisch con cilie heeft toegesproken, heeft er dins dag bij de bisschoppen op aangedrongen van de leken te leren wat „de noden van de wereld waarin wij leven" zijn. Patrick Keegan, de 48-jarige voorzit ter van de wereldbeweging van de christelijke arbeiders, sprak in de ver gadering Engels, terwijl normaliter bij de debatten in de St.-Pietersbasiliek La tijn gesproken wordt. De Engelse leek kreeg applaus toen hij naar en van het spreekgestoelte liep. (Van onze correspondent) ZUNDERT De sinds vorige week donderdag vermiste Zundertse u.l.o.- scholieren B. en F. en M. uit Rijs- bergen zijn na avonturen in België aangehouden en ingesloten. Na de verdwijning bleek spoedig, dat F. uit het ouderlijk huis geld had ont vreemd. Later kwam ook uit, dat het drietal er met ontvreemde bromfiet sen opuit was getrokken. Na de nacht te hebben doorgebracht in een schuilhok, even over de Bel gische grens, werd het avontuur voortgezet met een bezoek aan Brus sel en Antwerpen, waar „goede sier" werd gemaakt. Toen de financiële middelen waren uitgeput trok het avontuurlijke drietal terug naar Zun- dert, eigende zich opnieuw bromfiet sen toe, liet de eerder ontvreemde bromfietsen bij gebrek aan brandstof achter, lichtte en passant de winkel lade van de ouders van B. en ver dwenen opnieuw met de gestolen brommers naar België. Intussen had de rijkspolitie contact op genomen met de Belgische rijks wacht. Het resultaat van de samen werking was dat de jeugdige avon turiers in het naburige België in een friteszaak door de rijkswacht werden aangehouden en aan de Nederlandse politie konden worden uitgeleverd. De jongelui, die allen bekenden zullen donderdag voor de officier van justi tie te Breda worden geleid. In totaal werden zeven bromfietsen, waaronder twee Belgische, ont vreemd. Deze zijn alle aan de eige naars teruggegeven. Door deze affaire kwamen ook de diefstallen, die in augustus in Zundert in het warenhuis en in een middenstandszaak te Breda werden gepleegd tot een oplossing. Hierbij bleken de eerder genoemde B. en F. uit Zundert, en Van H. uit Breda te zijn betrokken. Olympische feiten van gisteren Op vier nummers bereikten Neder landse roeiers finaleplaatsen twee en vier met en zonder stuurman. ?}c In de halve finalepoule belandde de Nederlandse waterpoloploeg die met 64 het team van de Verenigde Staten versloeg. De volleybalploeg bracht het er slechter af tegen de Amerikanen ze incasseerde een 30 nederlaag. Op de nummers honderd meter rug, tweehonderd meter schoolslag en op de viermaal honderd meter brachten onze landgenoten er niets van te recht. CARACAS De kolonel van de Amerikaanse luchtmacht Michael Smo- len, vorige week vrijdag in Caracas ontvoerd door Venezolaanse linkse ter roristen, is weer vrijgelaten. Hy ver keert in goede conditie. Smolen is vier dagen zoek geweest. Er was een opsporingsactie ingezet die heel Venezuela omspande. De politie deed een overval op een woning in Caracas, waaruit Smolen enkele minu ten eerder was weggeleid. Ze voor spelde dat de kolonel spoedig zou wor den vrijgelaten. De ontvoerders, leden van de pro- Castro-ondergrondse voor nationale be vrijding, hadden internationale reper cussies opgeroepen door Smolens leven aan te bieden in ruil voor dat van een veroordeelde communistische agent in Zuid-Vietnam. De politie deelde mee dat lt.-kol. Smolen een kwartier voor de overval op het huis, waar twee terroristen wer den ingerekend, naar een andere plaats werd overgebracht. Overste Smolen heeft echter op de Amerikaanse ambassade tegenover ver slaggevers verklaard, dat hij tijdens de 87 uur dat hij in communistische han den verkeerde, niet van verblijfplaats is veranderd. Hij is al die tijd geblind doekt geweest. i Prinses Beatrix en prins Bernhard applaudisseren voor liet Nederland se waterpoloteam, nadat dit met 64 van de V.S. heeft gewonnen. Links op de tribune jhr. H. A. van Rarne- beek, voorzitter van het N.O.C. (Door Henry Shapiro) MOSKOU ^e Sovjets zijn er dinsdag in ge slaagd 's werelds eerste passa giers-ruimteschip, bemand met drie kosmonauten, om 8.47 uur onze tijd veilig aan de grond te brengen in Kazakstan. Dat gebeurde na een wonderlijke reis. die 24 uur en 17 mi nuten heeft geduurd. De inzittenden van het ruimte vaartuig hadden toen zestien omwen telingen rond de aarde gemaakt en daarbij een afstand van 700.000 kilo meter afgelegd. Tijdens de landing bleef het drietal in de cabine. Tevoren liepen er geruchten dat de „Voskhod" (Dageraad) een week in de lucht zou blijven. Buitenlandse waarnemers meenden, toen de lan ding bekend werd, dat men de vlucht als gevolg van een storing zou heb ben moeten afbreken. Van officiële Russische zijde werden deze denk beelden zonder meer van de hand gewezen. Geheel volgens de berekeningen is de vlucht \erlopen, zo werd ook van regeringszijde gezegd. Radio-Moskou berichtte dat de drie kosmonauten hadden gevraagd om nog een dag in de lucht te mogen blijven, „omdat er zoveel interes sante dingen te zien zijn". De leider van het Russische ruimtevaartpro gramma zijn naam is nog nooit genoemd weigerde dit verzoek met, de woorden: „Jullie vlucht duurt volgens de plannen maar een dag. Jullie moeten volgens dit schema werken". De kosmonauten probeerden nog eens toestemming te krijgen, maar andermaal volgde een weigering, waarbij de onbekende programma leider Shakespeare citeerde: „Er is meer tussen hemel en aarde, Horatio, dan gij ooit bevroed hebt De drie kosmonauten stapten na de landing van de „Dageraad" trots bij de cabine rond. werden geluk gewenst door de geleerden en ver trokken toen om medisch onderzocht te worden en rapport uit te brengen over hun verdere ervaringen, waar na een hereniging met hun gezinnen zou volgen. De Russen noemden de vlucht feil loos. Premier Kroestjev leidt intus sen de voorbereidingen voor de ont vangst in Moskou. In de explosie van geestdrift onder de Russen werd melding gemaakt van nog meer ruimtevluchten. Kos monaut Paval Popovitsj verklaarde dat de volgende stap de lancering van een ruimtestation zal zijn, van waaruit men reizen door d*e kosmos zal gaan maken, daarbij andere pla neten aandoend. it betrouwbare bron werd ver- BONN In een nieuwe nota, die op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn is overhandigd, heeft de Sov jet-regering in feite haar leedwezen uitgesproken over de aanslag op de technicus Schwirkmann, verbonden aan de Westduitse ambassade in Moskou, die op 6 september tijdens een bezoek aan een klooster nabij Moskou levens gevaarlijk gewond werd door een aan slag met mosterdgas. In deze nota verklaart de Sovjet regering: „Men kan het stellig alleen maar be- plannen zijn waarmee de Sovjet- Unie nu binnen afzienbare tijd haar ruimtevaartprogramma verder ten uitvoer zal gaan leggen. Volgens deze kringen zijn de Russische geleerden druk bezig met proeven en worden instrumenten ontwikkeld ten behoe ve van de ruimtestations, die als een permanente „springplank" naar het onbekende om de aarde zullen moeten gaan cirkelen. Volgens Popovitsj zullen met de volgende Russische ruimteschepen tientallen deskundigen meegaan. Het succes van de „Dageraad" staat niet alleen. De Russen beproefden met succes ook andere „ruimte-novi teiten", zoals het ontbreken van spe ciale ruimtepakken, waarin vorige kosmonauten nog waren gestoken. Het nu teruggekeerde drietal droeg slechts een overal van een soort wollen stof. De mannen droegen ook geen maskers en Russische bladen melden dat zij ook geen schoeisel droegen. werd niets naders meegedeeld over de „krachtigste" raket, die de cabine in een baan om de aarde heeft gebracht, over het gewicht en de afmetingen van de cabine. Hoe de „Dageraad" precies in de dampkring en naar de aarde is teruggekeerd, bleef eveneens onbekend. Dinsdagochtend heeft de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, die een bezoek aan Zweden brengt, een bespreking gehad met zijn Zweedse collega Tor sten Nilsson in het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken. De foto geeft hiervan een beeld. treuren als aanslagen worden gepleegd, die men moeilijk anders kan opvatten dan als een poging om de betrekkin gen tussen ons beider landen te versto ren". Verder verklaart zij zich bereid de door het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in een protestnota verstrekte aanwijzingen omtrent de vermoedelijke dader na te gaan. Voor het overige handhaaft de Sov jet-Unie haar oorspronkelijke stand punt wat betreft het verloop en de behandeling dezer aangelegenheid, dat afwijkt van het Westduitse standpunt. In haar antwoord op de eerste West duitse protestnota had de Sovjet-rege ring meegedeeld het niet nodig te ach ten een onderzoek in te stellen. In een tweede protest wees de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken op het onbevredigende van het Russische ant woord. Diplomatieke waarnemers in Bonn menen dat door het nieuwe antwoord mogelijke beletselen voor het komende bezoek van Sovjet-premier Kroestjev aan Bonn uit de weg zijn geruimd. Intussen is de toestand van Schwirk mann, die in een ziekenhuis in de bondsrepubliek wordt verpleegd, nog steeds ernstig. DAR-ES-SALAAM In Tanganjika- Zanzibar is men begonnen een kleine 7000 vluchtelingen uit Mozambique over te brengen naar het noorden van het land. Men verwacht dat nog meer vluch telingen de Roevoeman, de rivier tussen beide landen, zullen oversteken. In kampen nabij de grens wachten medi sche groepen de vluchtelingen op om hen te vaccineren. Volgens persberich ten was onder de vluchtelingen, die vo rige week in uitgeholde boomstammen hun land waren ontvlucht, een pokken epidemie uitgebroken. De regering heeft het voornemen zo veel mogelijk uitgewekenen naar Lindi, in het noorden over te brengen. DEN HAAG Mr. P. s'Jacob, waar nemend procureur-generaal bij de Hoge Raad, heeft gisteren cassatie in het be lang der wet gevorderd van de beschik king van het Haagse Gerechtshof over de pierprijs. Het hof vernietigde de beschikking van de arrondissementsrechtbank in Den Haag, waarby het verzoek was af gewezen van de heer R. Zwolsman, tot opheffing van de voorlopige maatregel van de officier van justitie, waarin werd bevolen dat de toegangsprijs tot de pier in Scheveningen niet meer dan 55 cent per persoon mocht bedragen. Het hof heeft zijn beslissing onder meer gemotiveerd op de overweging dat in de prijzenwet wordt gesproken over „onze ministers", als degenen aan wie de bevoegdheid is gegeven een indivi duele prijsmaatregel te geven, terwijl in het geval van de pierprijs alleen de minister van Economische Zaken de prijsmaatregel heeft gegeven, namelijk op 10 augustus 1964. „Onze ministers" zijn dan volgens de prijzenwet: de mi nister van Economische Zaken en de minister die het mede aangaat teza men. Mr. s'Jacob zegt in zijn vordering tot cassatie in het belang der wet dat de beslissing van het hof hem niet juist voorkomt. Prijsvoorschriften voor goederen en diensten die uitsluitend onder het de partement van de minister van Econo mische Zaken ressorteren, kunnen, naar zijn mening, alleen door de minister van Economische Zaken worden vast gesteld. Mede-ondertekening te verlan gen door een minister, die niet belast is met de z<prg voor de betrokken on derwerpen, is niet alleen zinloos maar bovendien in strijd met de wet. In de beschikking van het hof valt op, aldus mr. s'Jacob, dat het hof niet voorstelt welke minister het in dit ge val mede zou aangaan. Deze leemte is begrijpelijk als men weet dat inrich tingen als wandelhoofden en dergelijke ressorteren onder het directoraat-gene raal voor de middenstand en het toe risme, van het ministerie van Econo mische Zaken. Als middel van cassatie draagt mr. s'Jacob voor schending van de artike len 1 lid 1 en 3a van de prijzenwet, door te oordelen dat vaststelling van enig prijsvoorschrift krachtens ge noemde wet nimmer rechtsgeldig kan geschieden, anders dan door de minis ter van Economische Zaken en een der andere ministers tezamen. Hij vordert vernietiging van de be schikking zonder dat het arrest van de Hoge Raad nadeel zal toebrengen aan door de partijen verkregen rech ten. De Hoge Raad zal zo spoedig moge lijk uitspraak doen. LONDEN De Britse Labourleiders hebben dinsdag kritiek geleverd op de actie van het personeel van de Lon- dense ondergrondse, die de afgelopen 48 uur een chaos in het ondergrondse treinverkeer heeft veroorzaakt. Harold Wilson, die wellicht de eer ste Labour-premier na een 13-jarig conservatief bewind wordt, noemde de staking „ontoelaalbaar". Ray Gunter, wiens naam wordt ge noemd als toekomstig minister van ar beid, indien zijn partij de verkiezingen wint. gaf een partij verklaring uit waar in de actie wordt veroordeeld. Tienduizenden kantoorbedienden, win kelbedienden en schoolkinderen kwa men te laat op hun plaats van bestem ming, doordat een groot deel van het treinpersoneel weigerde de nieuwe dienstregeling uit te voeren. (Advertenties) I HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA jfÉriÉI Is .j, tul;:.:: SELECTIEKLEDING Das pochet rand van vestzakjes in één dessin. Voilé 'vest complet'. Ideaal voor tot-in-de-puntjes- kleders. Aantrek kelijk voor al die andere mannen. Bij Hollenkamp compleet AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1