TOKIO TOKIO TOKIO I TOKIO AANVAL VAN VERANDERD HOCKEYERS EN BETER VSORlE NIEUWE NAAR: SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' ZEILERS hebben wind niet mee KINDER- TRUIEN Laga-vier met stuurman roeit zich in de finale Twee keer een gevecht Kaminaga-Geesink? HANS WILLEMS DOET HET DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OKTOBER 1964 Hoopgevend spel van Oranje Uitslagen en standen Voetbal-resultaten Volleybal-stand COLLECTIE TRIESTE NEDERLAAG VAN GROEN Waterpoloërs met 7-2 verslagen 13 Hockeyers komen goed op gang Nederlaag van polo-team Weer roeiers in eindstrijd Judo-officials zijn opgelucht De hockeyers namen deze leeuw toch niet voor niets mee. De mascotte hielp (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Er was een blijde stemming in de Nederlandse kleedkamer van de tweede Olympische hockey-arena. Eindelijk was de nationale ploeg los gekomen, eindelijk had het team gespeeld, waarvoor het zo lang en zo serieus had geoefend. Natuurlijk waren de spelers en hun leiders zich wel degelijk bewust van het feit dat een overwinning op een zwakke hockey-natie als Canada op zichzelf beschouwd geen reden voor ongebreideld optimisme is. Maar er was de laatste tijd een gevoel van on zekerheid en onrust ontstaan in de ploeg, een gevoel dat door het gelijke spel tegen de Spanjaarden in de eerste wedstrijd niet was weggenomen. Niet de overwinning, zelfs niet de toch forse cijfers (50), maar het spel waarmee die cijfers werden bereikt, maakte dat de ploeg weer in zichzelf is gaan geloven. Nu opereerde er een eenheid, geen elf spelers afzonderlijk, nu was er tempo in de com binaties. Het verrassende element was groter en de fijne trekjes in het werk van het binnentrio waren doeltreffend. Wat in deze ontmoeting met een opportunistisch en simpel hockey spelende formatie als Canada, waar bij de aanvallen bestonden uit individuele door braken, niet geheel tot uiting kwam was de kracht van deze Nederlandse verdediging. Van Gooswilligen was uit het elftal gelaten en naast Jaap Leemhuis stond nu Theo Terlingen op de linksbackplaats met voor zich John Elffers als linkshalf. Elffers en Ter lingen hebben hun taak voortreffelijk verricht, over Leemhuis konden we minder enthousiast zijn. Hij was nogal eens te laat met zijn ingrepen en aan zijn stokvastheid mankeerde ook wel wat. Nogmaals, het was tegen deze tegenstander niet moeilijk stand te houden en doelman Jan Veentjer is dan ook maar een enkele maal ernstig belaagd. In de middenlinie werd in het bijzonder dus door Elffers goed gespeeld. Frans Fiolet was dit keer vooral als steun van de aanval zeer actief, maar in het middenveld miste hij nog wel eens een bal, wat de Canadezen dan een onnodige kans tot een uitval gaf. Fokker was weer de harde werker met degelijk spel, zowel defensief als offensief. Het veruit beste deel van de ploeg was de aan val, het zorgenkind van de laatste weken. Piet Brom berg, de Nederlandse coach, had Theo van Vroon hoven op de linkervleugel geplaatst naast Jaap Voigt en aan de andere zijde van middenvoor Zweerts ope reerden Francis van 't Hooft en Leendert Krol op de rechtsbuitenplaats. Theo van Vroonhoven voelde zich langs het lijn tje, op dezelfde plaats waarop hij al vele triomfen heeft gevierd, kennelijk in zijn element. Naast de hard werkende schakelspeler Van 't Hooft had Leendert Krol een kwartier nodig om op toeren te komen. Hij begon met missers en slordige passes, maar toen hij het ritme eenmaal te pakken had en wist wat hij met deze bal op dit schitterende veld kon doen, was hij een uiterst gevaarlijk aan valler, die in vier van de vijf treffers een belangrijk aandeel had. De grote kracht van de Nederlandse voorhoede school voornamelijk in het combinatie-vermogen, dat in het hoogste tempo werd uitgevoerd en waarbij het shortpassing tussen vleugels en kanthalfs voor de openingen zorgde. Waneer de defensie in staat is met dit tempo me te gaan zal het elftal in zijn sterk ste vorm voor de wedstrijden die nog volgen, zoals die tegen Duitsland en India, kunnen aantreden. Zoals de zaken er nu bijstaan, zijn de jongens nog meer bevreesd voor de Oostduitsers dan voor de ploeg van India. In een afschuwelijke wedstrijd, waar bij alle voorwaarden, waaraan echt hockey moet vol doen, werden genegeerd, hebben de Duitsers India een gelijkspel (11) afgedwongen. De toernooileiding had de fout begaan voor dit treffen twee niet zeer geroutineerde scheidsrechters aan te wijzen. De heren Kelly (Nieuw-Zeeland) en Pelkman (Gr.-Br.) bleken niet opgewassen tegen het grove gehak en gesmijt van de Oostduitsers en de wedstrijd ontaardde tenslotte in een onaangenaam en verbeten gevecht, waarbij ook de Indiërs op ruwe wijze te keer gingen. Linksbuiten Vroonhoven opende in de zesde mi nuut de score na een mooie combinatie met zijn linksbinnen Voigt. De wijze waarop de Nederlandse linksbuiten het doel trof (omhooggeheven stick) was identiek aan de goal, waarmee Terlingen in de eerste wedstrijd tegen Spanje de stand gelijk had gemaakt. Maar ook de Schotse scheidsrechter Thomson zag nu geen reden het doelpunt af te keuren. Het duurde tot de 30e minuut vóór het 20 werd. Rechtsbuiten Leendert Krol, die na een moei- (Advertentie) lijke start steeds beter ging spelen, werd gelanceerd door Fokker en de voorzet, welke de snelle ren be kroonde, werd ineens door middenvoor Zweerts in geslagen. Vier minluten later legde Krol opnieuw de grondslag voor 'n Nederlandse treffer. Van buiten de cirkel schoot hij hard op doel en voor de bal de lijn passeerde kan Jaap Voigt er nog een beslissend tikje tegen geven. De tweede helft was precies twee minuten oud, toen Voigt na een lange corner, aangegeven door Krol, de stand op 40 bracht. In de 9e minuut werd het 5—0, toen Zweerts en Krol een herhaling ten beste gaven van het tweede doelpunt. Opstelling Nederland: doel: Veentjer, achter: Leemhuis en Terlingen, midden: Fokker, Violet en Elffers, voor: Krol, Van 't Hooft, Zweerts, Voigt en Van Vroonhoven. Uitslagen: groep a: AustraliëRhodesië 30 (2-0), Nieuw-Zeeland—Groot-Brittannië 20 (1-0), Pakistan Kenya 52 (3-0). Groep b: NederlandCanada 50 (3-0), Spanje Maleisië 3—0 (2-0), België—Hongkong 2—0 (2-0), IndiaDuitsland 11 (1-0). Standen: Groep a: 1. Australië 2 2 0 0 4 10—0 2. Pakistan 2 2 0 0 4 6—2 3. Nw.-Zeeland 1 1 0 0 2 2—0 4. Kennya 2 0 1 1 1 2—5 5. Rhodesië 2 0 1 1 1 0—3 6. Japan 1 0 0 1 0 0—1 7. Gr.-Brittannië 2 0 0 2 0 0—9 b: 1. Nederland 2 1 1 0 3 6—1 2 Spanje 2 1 1 0 3 4—1 3. Duitsland 2 1 1 0 3 6—2 4. India 2 1 1 0 3 3—1 5. België 2 1 0 1 2 2—2 6. Maleisië 2- -1 0 1 2 4—4 7. Hongkong 2 0 0 2 0 1—6 8. Canada 2 0 0 2 0 1—10 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De eerste Olympische zeildag was een dag waarop pech en geluk be palend waren voor de klassering. Slechts by de finjollen-klasse kon tenminste enigszins strijd worden geleverd. Bij de draken en de flying dutchmanklasse om maar bij voor Nederland belangrijke klassen te blijven ontbraken door de vreemde draaiingen van de wind dc kruisrakken geheel. De Olympische baan kon in beide gevallen bezeild worden afgelegd. De gelukkigen vonden in de drijfpartij van boei naar boei wat wind op hun weg, de anderen zagen hun boot steeds weer in olievlekken" vrijwel tot stilstand komen. Erg veel houvast geven de uitslagen van de eerste zeilrace dan ook niet. Im mers, de fortuinlijken van maandag kun nen de pechvogels van een volgende wed strijd worden. Vast staat wel dat als de weersomstandigheden niet veranderen de zeiler, die twee maal tot winst komt, vrij zeker kan zijn van Olympisch ere-metaal. „Het was prachtig weer", stelde chef d equipe Van Luyn toen de Nederlanders hun boten aftuigden met een duidelijk gevoel van spijt vast, „daar niet van. Maar als we nou asjeblieft morgen maar wat wind krijgen .Ir? de enige klasse waarin werkelijk strijd kon worden geleverd heeft de Ne derlandse vertegenwoordiger gelukkig een rol van betekenis kunnen spelen. ans Willems, de 30-jarige Amsterdam mer, zag kans bij de Finnen steeds in het voorste gelid te blijven. De Nederlander startte goed en veroverde al heel snel een vierde plaats achter favorieten als de Duitser Wilhelm Kuhweide, de Amerikaan Peter Jones Barrett en de geroutineerde Australische kampioen Colin Stirling Ry- ne. Kundig manoeuvreren maakte dat de pogingen van de minder goed gestarte zeilers om de Nederlander van zijn vierde plaats te verdringen alle mislukten. Barrett en Kuhweide, oud-Europees (Advertentie) kampioen, vochten intussen een gevecht met wisselende kansen. Tot het laatste merkteken behield de Duitser de leiding. In het rak dat volgde viel echter plotse ling de wind weg. Barrett kreeg de steim van de schiftende wind en ging enkele seconden voor de ervaren Duitser over de aankomstlijn. Mogelijkheden schenen er ook voor Ben Verhagen, de Nederlandse FD-zeiler, te zijn toen het startsein viel. De Rotter damse garagehouder had een gunstige positie. Drie van zijn concurrenten waren echter nog wat hoger van start gegaan, waardoor de Nederlander dreigde te wor den afgedekt. Een slag naar bakboord was noodzakelijk om de vrijheid te her overen. Vele plaatsen kostte het de na tionale kampioen. Toch werkte hij zich opnieuw naar voren. Een zesde plaats gaf hoop voor de directe toekomst. Opnieuw liet de wind echter verstek gaan zodat de Rotterdammer tenslotte als vijftiende werd afgeblazen. Belangrijk was de overwinning waar voor de veelvoudige oud-kampioen van Europa, Mario Capio, zorgde. De Italiaan behoort tot de kanshebbers voor de Olym pische titel en deze wat fortuinlijke zege helpt hem een heel eind op weg naar de Olympische medailles. Die overwinning telde in feite dubbel omdat heel wat kanshebbers laag geklasseerd werden. De Britten Keith Musto en Arthur Morgan, houders van de Europese titel, kwamen bijvoorbeeld maandag niet verder dan een achtste plaats. Wim van Duyl, de Nederlandse draken- zeiler, kreeg ook al geen kans zich in het gevecht te mengen. Al heel snel lag de man uit Bussum in twaalfde positie. Alle pogingen van het trio Van Duyl- Scholtz-Jongkind om het hoger op te zoe ken mislukten doordat de wind geen en kele medewerking verleende. Bij de 5.5 meterklasse verraste Bill Northern zijn concurrenten. De Austra liër, die vorige week zijn 60e verjaardag vierde, triomfeerde met ruime voorsprong. Voor kroonprins Harald van Noorwegen was er bij de 5,5 meterjachten een vijfde plaats. AL OERTER, de Amerikaanse en Olympische kampioen discuswerpen, die tijdens de training een spierblessure had opgelopen, is weer beter. Hij mag voor lopig gedurende 48 uur zijn voorberei dingen hervatten. Geef uw lievelingsvogel het beste; 'SllliJ verpakte vogelvoederal (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De wedstryden, die in het Olympisch voetbaltoernooi zyn gespeeld, hadden de volgende resultaten: Groep c: VAR—Brazilië 1—1 (1-0) Groep d: Argentinië—Ghana 1—1 (1-0) Groep c: Tsjecho-Slowakije—Korea 6—1 (4-0). De standen: Groep a: 1 Duitsland 110 2 Roemenië 110 3 Mexico 10 0 4 Iran 10 0 Groep b: 1 Hongarije 110 2 Zuid-Slavië 0 0 0 3 Marokko 10 0 Groep c: 1 Tsjecho-Slowakije 110 2 Brazilië 10 1 3 Egypte 10 1 4 Korea 10 0 Groep d: 1 Argentinië 10 1 2 Ghana 10 1 3 Japan 0 0 0 4—0 3—1 1—3 0—4 6—0 0—0 0—6 6—1 1—1 1 1—1 0 1—6 1—1 1—1 0—0 ARMAND MASSARD, voorzitter van het Franse Olympische Comité, heeft zich bij Avery Brundage beklaagd over de niet te tolereren verontachtzaming van het Frans, de 'officiële taal nummer één' in de stadions, de programma's, uitslagen enz. Alleen in het hoofdstadion komt men zo nu en dan een Frans woord tegen Overal elders zijn alle aanduidingen ge steld in het Japans en En* Is. Massard heeft Brundage verzocht zijn lacht over te willen brengen aan het Japanse orga nisatie-comité. AVERY BRUNDAGE zelf reikte het Olympisch goud uit aan de Oostduitse schoonspringster Ingrid Engel-Kramer na afloop van het springen driemeter plank. Hij voorkwam daarmee ongetwij feld nieuw geharrewar tussen Oost- en West-Duitsland. Trouwens de gehele ce remonie protocolair had het karakter van een compromis. De fanfare speelde „Ode an die Freude" uit de negende symphonie van Beethoven en aan de hoogste mast ging het zwart-geel-rood met de drie Olympisch ringen omhoog. De stand in het damestoernooi volley bal na twee dagen: 1 Rusland 2 Japan 3 Polen 4 Korea 5 Roemenië 6.Ver. Staten 90—17 (setcijf.) 90—26 45—17 6—45 29—90 25—90 (Advertentie) L. Brugstr. 11-21 (Van onze speciale verslaggever) TOKIO In de vroege middag van de tweede roeidag zorgde de Laga-vier met stuurman, die zondag in een bijzonder sterke serie op prachtige wijze tweede was geworden achter de Italianen, voor een tweede Nederlandse finaleplaats. Een starttempo van rond de 39 slagen gaf de Delftenaren in de herkansing al direct een kleine lengte voorsprong op de Tsjechen, Denen en Finnen. De Neder landers liepen daarna regelmatig uit, en bij het 1000-meter merkteken hadden zij het verschil met de concurrenten al verdubbeld. Even scheen, zo'n 300 meter voor de finish, een tussensprint van de Tsjechen gevaarlijk te worden. Maar vóór de ploeg uit Praag merkbaar kon inlopen voerde de Nederlandse slag het tempo weer op. Met zeker drie lengten voorsprong ging de Laga-ploeg door de finish. Voor Alwin en Bots begon de tweede dag minder prettig. De Japanse dubbel twee, die in de verkeerde baan roeide, kwam namelijk met de Willem 3-pioeg in botsing. De boot van de Amsterdam mers liep een klein scheurtje op en wat schade aan het ijzeren beslag. De Ja panse dubbel scull werd ernstig bescha digd. De serie van de dubbel-tweeën werd daarom uitgesteld. Die uitgestelde serie van de double scull was, zoals ver wacht kon worden, de race van de Rus sen. Oleg Tjurin en Boris Dubrovsky, Eu ropees kampioen in Amstredam, leidden van start tot finish. Reeds heel snel was de beslissing gevallen, al konden Alwin en Bots de Russen tenminste nog even partij geven. Zeker vijf lengten voor de dubbeltwee uit Amsterdam gingen de Russen tenslotte door de aankomstlijn. De Japanners en de Mexicanen finish ten een straatlengte achter onze land genoten. De tweede plaats van Alwin en Bots geeft de Nederlanders goede moge lijkheden op een gunstige herkansing. Voor Alwin en Bots in actie kwamen moesten de Nederlanders op de Toda- baan een grote teleurstelling incasseren. Opnieuw was Rob Groen „ik heb gis teren bar slecht geroeid, het ging een voudig niet'' oorzaak van de trieste stemming in het Nederlandse kamp. De Nieuw.zeelander Murray Watkinson was in de herkansing van de skifs het eerste weg maar na 250 meter leidde de Aegir-skiffeur al met een volle bootlengte en halverwege de race was het verschil zelfs drie lengten. Niets scheen een over tuigende zege van de Nederlander in de weg te staan, maar helaas, opnieuw wer den de zenuwen Groen de baas. Het tem po zakte tot 30 slagen en op de 1500 meterlijn was de Nieuwzeelandse kam pioen zijn tegenstander al tot op één lengte genaderd. Het ging niet meer, Groen was volkomen weerloos en de Groninger werd met bijna twee lengten verslagen. Een teleurstellend slot van het seizoen van een roeier, die sedert zijn internatio nale debuut in 1961 geen finale van een Europees kampioenschap of een strijd om de wereldtitel heeft gemist. Dubbel triest, omdat eigenlijk al voor Groen de reis (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De Nederlandse waterpolo- ploeg heeft het niet kunnen bolwerken tegen de tot de favorieten behorende Zuidslaviërs, de „reuzen" van Zuidoost- Europa, die technisch superieur waren aan onze landgenoten en doortasten der. En dit laatste heeft vooral bijgedragen tot de hoge cijfers (7—2), die voor de Zuidslaviërs toch wel geflatteerd zijn. Want zó groot was het krachtsverschil niet, ofschoon het plaatsen van Zuid- Slavië beter was verzorgd en het ook in de opbouw van de aanvallen meer lijn had. Beslissend was vooral het re solute optreden bij een numerieke meer derheid. Zes doelpunten ontstonden tij dens een dergelijke situatie. Alleen he, vierde doelpunt werd onder „normale omstandigheden gescoord met een schot, dat via de arm van Ben Kniest, die de laatste twee perioden het Nederlandse doel verdedigde met Hermsen daarvoor, het net trof. naar Tokio ondernam vrijwel vast stond dat de Groninger met de Olympische roei-regatta van Tokio afscheid zou ne men van zijn sport. De Senegalees Bossirou Doumlica, kans hebber voor de gouden plak op de 100 meter sprint zijn beste prestatie is 10.2 sec. koopt in Tokio een paar spikes bij Rudolf Dassier, eigenaar van een schoenfabriek (Puma). Het weerbericht voor de Japanse hoofd stad biedt gunstige perspectieven voor de wedstrijdsport. Na een koude nacht (—8 graden Celsius) zullen in de loop van de dag de temperaturen oplopen to omstreeks 19 graden. (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beste: ■Sluis verpakte vogelvoedersl (Van onze speciale verslas gever) TOKIO Het grote treffen tussen Anton Geesink, de huidige wereldkampioen, en Akio Kaminaga, zal waarschijnlijk twee keer plaatsvinden. Tweemaal, omdat de internationale judofederatie beide atleten, die tot de sterksten ter wereld behoren, niet bij de loting wilde „plaatsen". Het lot moest dus beslissen en in de rumoerige vergadering, welke van 's middags twee tot 's avonds 1 uur duurde zijn ver schillende voorstellen geweest, die alle geen oplossing gaven. Anton Geesink zelf, die het congres bijwoonde omdat hij gaarne wilde weten tegen wie hij zou moeten uitkomen, vond tenslotte met coach Gé Koning de oplossing. De negen judoka's die in de klasse „alle categorieën" uitkomen meer zijn er niet ingeschreven omdat de meeste landen terugschrikken voor de Nederlandse reus zijn ingedeeld in drie poules van drie. De winnaars van elke poule gaan automatisch over naar de finale-poule, terwijl diegenen die op de tweede plaats eindigen nog eens in twee wedstrijden tegen elkaar moeten uitkomen. De winnaar van deze verliezersronde komt dan eveneens in de finale, waarna vier judoka's zullen uitmaken wie Olympisch kampioen wordt. Dit voorstel werd door voorzitter Kano gretig geaccepteerd. En het lot heeft gewild, dat Kaminaga en Gees v in poule 1 zijn ingedeeld tezamen met veteraan Dave Petherbridge, (G.-B.). Anton Geesink zelf was in de wolken dat het voorstel werd aangenomen. „Dave Petherbridge verliest van mij en van Kaminaga. En dan gaan de Japanner en ik zes minuten lang elkaar aan het jasje staan trekken. Het is onbelangrijk wie door een scheidsrechterlijke be slissing eerste of tweede wordt, want ook de nummer twee van onze poule komt in de finale, dat is een uitgemaakte zaak. In de eind strijd heb ik meer tijd voor een uitputtingsslag en dan gaat het erop of eronder". In de 2e poule staan de Brit Ryan, de Australiër Boronoski en de Tunesiër Haikaichi tegenover elkaar, terwijl in poule drie de Amerikaanse neger Campbell, de Philippijn Ong en de Duitser Glahn elkaar ontmoeten. In de zwaargewichtklasse is onze landgenoot Joop Gouweleeuw kansloos. In de derde afdeling stuit hij reeds in de eerste ronde op de Europese kampioen zwaargewicht, de Duitser Herbert Niemann, en de Europese kampioen alle categoriën, de besnorde rus Anzor Kiknadze. In deze afdeling zijn Kiknadze en de Japanner Inokuma de grootste kanshebbers. De gebroeders Peter en Jan Snijders hebben het niet ongunstig getroffen. Peter ontmoet Sinhasama uit Thailand en Thai Fuc uit Vietnam, daarna althans wanneer hij de eerste ronde overleeft strijdt Peter tegen de Europese kampioen, de Fransman Leberre, en de Duitser Hofmann. Jan mrentegen zal het moeilijk krijgen tegen de Fransman Grossain en de Brit Hoare. In het middenge wicht zijn de Japanner Okani en de Koreaan Kim I Tai favoriet terwijl in het lichtgewicht de Japanner Nakatani wel naar het goud, zal grijpen. Anton Geesink en Kaminaga maken een gezellig praatje, waarbij de Japanse crack even controleert hoe het met de conditie van zijn tegenstander is.

de Stem | 1964 | | pagina 9