andse Goes Nieuwe en betere de komende wegen vijf jaar In IJzendijke kan Abraham de mosterd halen MIDDELBURGS PRESENTJE MEST clubs livisie 111 HERZIENING VAN GOESE UITBREIDINGSPLANNEN Jongeren rebelleren in Praag Hevige strijd onder rook van Saigon Provinciaal grondbedrijf Zeeland ongewenst Mosterdgeheimen IsflWaa 5c Slem oor1965 willen G.S. tien niljoen gulden uittrekken Enige Zeeuwse maalderij Streeksamenwerking III- afdelingen van de grond 95 )GWATER Vandaag Morg' en panorama In raadsvergadering: Verhoging van grondprijzen IN OOST-ZEEUWSCII-VLAANDEREN: Mettertijd ook samenwerking met „westen'? Studiecommissie meent DEAN RUSK Politiek overleg via televisie goed moi Ontstellend Nieuwe tegenstelling Fictief arom hool- )dern ijs en S jaar 12.95 r maat) ■n op zoom :rhout aaf, wethouder van Goes, het kernbeleid dat Goes aatste jaren heeft ge- al van een belangrijke gang in de Bevelanden rs gedurende de tijd, dat kern heeft gefungeerd, 'beidsplaatsen met 1000 vond de voortduring van de kernfaciliteiten Ivensnoodzaak. nog even het Zeeuw- amerlid C. F. v. d. woord. Deze spreker erheugd, dat er rond nkwestie nu zoveel ;evoerd, temeer om- ïening was, dat vier Zeeland beschouwd en als een noodzake- Bij alle dreiging geruststellend per- te voeren en wel dat lisatiebeleid van de niet abrupt afgebro- ien, maar, dat er tot indingsbeleid zal wor televisie hebben aan- ;n aan deze voor Goes en zo belangrijke kwestie, s televizier werden de ies naar voren gebracht. een 2-0 achterstand weg r moest met de kleinst s in de beslissende set toch gen. Ook Ever Ready 2 n in Oost-Brabant achter kwamen de reserves uit slotfase adem te kort. De centrale kwam opnieuw beladen uit Tilburg terug, ïen de zegereeks van Tor en daardoor de enige on- in deze klasse. DOS trof Sarto 2 op zijn weg en fouten om kans op succes derde achtereenvolgende V leverde geen succes op. agitta Combinatie bleek r ingespeeld en doet het dan vorig seizoen, an LVC wist RHBS Breda icnutten door zich alleen te plaatsen. Met forse cij- ti nu de reserves van Ber- iloeg van EGVC heeft de en. Een goede 3-1 zege op was voor de toekomst. Na stand beleefde MVC een 5-3 en 15-5 leek DSV over- it men de zege voor het >en. DSV dacht er anders zich en slaagde er in om rzetten. De grote strijd ussen Marathon en EVVC by geworden. Volop span- n tenslotte EVVC als ge- nsdag 14 oktober .gelden de volgende hoogwater- weert 8.23 en 21.07 uur; en 20 41 uur; Vlissingen uur; Wemeldinge 850 en es-Noorthamer 19.30 uur ce voorlichting door de i ingscommissie r De Mongolen De prostitutie, 18 J. anje 14.30 uur Vergadering nd ZCK r As en diamant E uur Afscheid burg. Jansen ning champignonkwekerij (indenberg anje 10.45 uur Vergadering ing .30 uur Huishoudelijke ioor de streekverbeterings- DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OKTOBER 1964 GOES. Zoals bericht hebben Vlissingen met nieuw wegvak in uit breidingsplan Paauwenburg (3,5 km); spoorwegovergang - stationsbrug te Mid delburg (0,616 km, in aansluiting met verbetering Blauwedijk wordt plan opge maakt voor verbetering Kanaalweg en Stationsplein); Zuid-Zloe - rijksweg Vlis singen - Nieuwland (2,5 km (plan moet nog worden opgemaakt). Op Noord-Beveland zal de west-oost verbinding verbeterd worden (3,2 km), een weg worden angelegd die aanslui ting zal geven van de bestaande provin ciale weg op de Oosterscheldebrug (5.4 km) en een viaduct bij de Zand- kreekbrug worden gemaakt voor het landbouwverkeer. Voor Tholen bevat het plan een rond weg van 3 km i.v.m. met het Schelde- Rijnkanaal. Op Schouwen-Duiveland zullen verbe terd worden: de rondweg Noordgouwe, Noordgouwe -Zonnemaire, Zonnemaire- «deputeerde Staten het plan in e eerstkomende vijf jaar voor 60 .ïiljoen gulden verbeteringen en /ernieuwingen aan te brengen aan .iet provinciale wegennet. Voor 1965 wil het provinciaal bestuur tien miljoen gulden voor dit doel uittrekken. Het vijf-jarenplan omvat de volgende wegen en wegvakken; In Zeeuwsch-Vlaanderen: Parkzicht IJzendijke (1.18 km; gronden worden reeds aangekocht); IJzendijke - rijks grens (2,87 km; verharding weg en ver betering bochten)bochtenverbetering bij de Clarapolder (0.51 km, is in voor bereiding) wegvak Braakmanpolder 1,36 km; verlegging en verbetering van rijwielpaden)Hoek - St.-Annapolder 6.65 km, hangt samen met overbrug ging van kanaal); Buitenlust - Sluis (11.77 km, verbeteringen bestaand tra- cee); Oostburg - Zuidzande (2.36 km, gronden worden reeds aangekocht) Zuidzande - Cadzand (3.5 km, aanbren gen van asfaltverharding) kruispunt Potjes (0,6 km, aanbrengen ongelijk- /loerse kruising)Nieuwendijk te Axel 0,63 km. gronden worden aangekocht) ijwielpad Terneuzen - St.-Annapolder 2.03 km); Spuiduiker (0,4 km, brug oor wielrijders)Spui - Nieuwendijk (3,2 m, aanbrengen van asfaltverharding) verbetering diverse kruispunten op weg- ,ik St.-Annapolder - Terhole verbre- ing en verbetering Rapenburgtol - Ter- ->le '3,6 km); derde Verkorting - Zwar tboek (8,7 km. is in voorbereiding); ontekoe (Drieschouwen - Roode Sluis, 75 km, aanbrengen van asfaltverhar- ng); „Tractaatweg" met zijtak naar as van Gent (9,23 km, het gedeelte issen de rijksgrens en Axelse Sassing, iet zijlak naar Sas van Gent). Op Zuid-Beveland: viaduct voor recre- tie- en landbouwverkeer bij Zandkreek- am; kruispunt bij Wilhelminadorp ),3 km); Goes - 's-Gravenpolder (in •taal 4.705 km); 's-Gravenpolder - Hoe- okenskerke bij veerhaven (0,65 km, in >mbinatie met verzwaring zeewering) -Gravenpolder - Rijksweg 58 nabij Dijk- el (2.26 km); 's Heerenhoek - weg aar Vorssele - Kraaijertsedijk - Ove inde (4,4 km)'s Heer Arendskerke einkenszand (aansluiting op rijksweg l bij Panhoeve)Zuid-Sloe - Stoofweg ',.4 km, is aanbesteed); Stoofweg - ijksweg 58 (5 km plan wordt voor- ereid). Op Walcheren: Veersegatdam (2 km, irallelweg en parkeergelegenheid) iddelburg - Veere (5,4 km ijwielpad last brede grasberm); uitvalsweg St.- aurens; Serooskerke - Oostkapelle (2,8 n); Vrouwenpolder - rondweg Seroos- M-ke (3,5 km); Domburg Westkapel- - Zoutelande (7,1 km, verbreding tot meter en asfaltering); Koudekerke (Advertentie) ECHT WAAR-HET STAAT IN De Nederlandse berg in Tokio. Het meisje dat inplaats van een jurk gouden verf droeg. Piet Visser gaat weer duiken naar het goud van de „Renate Leon- hardt". Panorama publiceert ori- ginele documenten over de ge- heimzinnige goudschat. Marika en Hans Jürgen: profes sionals op de Olympische Win terspelen? De Verenigde Naties: een overbevolkte club van ar moezaaiers. Mata Hari; onthullende foto's uit een geheim archief. Kunstbaby's uit een laborato rium zo boeiend is nu PANORAMA Heeft u vorige week vergeten oie briefkaart te zenden? Stuur nog nu, vandaag, een brief kaart met uw naam en adres aan postbusi Haarlem dan krijgt u de eerstvolgende drie nummers gratis en daarna is u abonné voor slechts 40 ct per week. Panorama geeft het meeste voor het minste! Hompelvoet, Renesse - Haamstede en de Kloosterweg te Haamstede. In het kader van het tertiair wegen plan zullen de volgende verbeteringen worden aangebracht Zeeuwsch-Vlaan deren: Cadzand - Retranchement (2,8 km); Retranchement - rijksgrens (0,3 km); Roesselaerestraat en kom St.- Kruis (2 km); St.-Pietersdijk tussen Aardenburg en St.-Kruis (2,5 km); Wa terlandkerkje -St.-Kruis (7 km)Bres kens Nummer Een (2,2 km, uit te voe ren in combinatie met dijkverzwaring) Hoofdplaat - Nieuwlandse Molen (3,6 km) Nieuwlandse Molen - Biervliet (1,5 km); Biervliet - Driesprong (2,7 km); Zaamslag - Axel (1,9 km); Ra penburgtol - Groenendijk (5,6 km)rond weg St.-Jansteen (1.8 km, plan gereed Lange Nieuwstraat (Hulst - Zeegat, 1,8 km, plan is klaar); Clinge - Nieuw Namen (5,5 km, plan moet nog ge maakt worden)zijtak Zandenburg Zeegat (2,7 km. plan is klaar); Ter hole - Nieuw Namen (G.S. willen deze weg op het tertiair wegenplan plaat sen). Op Zuid-Beveland: ontsluiting Nieuwdorp (1.7 km); Lewedorp - De Piet 2,2 km): ontsluiting Nisse (1,15 km); Kattendijke - richting Kapelle (1,2 km) en Rilland Bath (2.5 km). Op Walche ren tenslotte: Aagtekerke - Oostkapelle en Seisweg Middelburg - Biggekerke. GOES. Tijdens de openbare raadsvergadering, op woensdag 21 oktober, zullen enkele wijzigingen van bestaande uitbreidingsplan nen ter sprake komen. B. en w. stellen voor om over te gaan tot partiële herzieningen van de uitbreidingsplannen Zuid-Oost, Oost en West. In 1961 hebben G.S. het uitbreidings plan Oost en West goedgekeurd, met uitzondering van een gedeelte van het uitbreidingsplan Oost. Dit gedeelte be treft een perceel grond, dat grotendeels is bestemd voor openbare of bijzondere bebouwing met een bebouwingsdichtheid van 50 procent. Het gedeelte is gelegen ten zuiden van de Van Dusseldorpstraat en in de ten oosten van de C. de Graaff- straat geprojecteerde groenstrook. Tegen de onthouding van de goedkeuring aan dit gedeelte is de raad in beroep gegaan bii dé Kroon, die in januari van dit jaar het besluit van G.S. zodanig wijzigde, dat op het ogenblik nog goedkeuring is onthouden aan de bestemming van een strook grond ter breedte van 7.50 meter, gelegen langs de westzijde van de Ja cob Roggeveenstraat. Door de dienst van gemeentewerken nu in samenwerking met het Stede bouwkundig Adviesbureau Schut te Mid delburg een partiële herzienig van het uitbreidingsplan Oost en West voorbe reid. In de herziening is tevens begrepen de oostelijke ontsluitingsweg tot de krui sing met de Heernisseweg. Het tracée van deze weg ten noorden van de Heer nisseweg zal in het toekomstige uitbrei dingsplan Valkceslot 2 worden opgeno men Om de realisering van de sport velden en schoolwerktuinen van de am bachtsschool en de vakschool voor meis jes mogelijk te maken is ten oosten van de oostelijke ontsluitingsweg een recrea tieve stroo geprojecteerd. Ook stellen b. en w. voor om over te gaan tot een partiële herziening van het uitbreidingsplan Zuid-Oost. De wij ziging omvat in hoofdzaak de vorming van een terrein voor autoboxen aan de Ruisdaelstraat, de vervanging van drie winkels aan de Van Goghstraat door drie maal vier autoboxen, de aanleg van parkeerstroken in de Breitnerstraat en Van Goghstraat en de uitbreiding van de openbare plantsoenen. Voorts stellen b. en w. voor om de prijzen van de verkoopbare gronden in het complex Zuid-Oost, voor zover die De wijziging heeft betrekking op het tot het grondbedrijf horen, te herzien, terrein voor openbare bebouwing aan de Ruisdaelstraat (oud in totaal f. 40.579,-, nieuw in totaal f. 108.150,-), het terrein voor een winkel-woonhuis aan de Wil lem Zellweg (oud f. 18,- per vierkante meter, nieuw f. 21,-) en de terreintjes aan de Van Goghstraat (oud f. 18,- per vierkante meter voor winkels, nieuw voor f 21,per vierkante meter voor auto boxen) Voor het nieuwe terrein voor autoboxen aan de Ruisdaelstraat is een grondprijs van f 10,- per vierkante me ter berekend. WENEN De Tsjechische politie heeft verscheidene jongeren gearres teerd toen het bij demonstraties in de binnenstad van Praag tot een handge meen kwam. Een Amerikaanse toerist, die uit Praag in Wenen aankwam, verklaarde dat tenminste 200 jongeren demon streerden. Honderd politieagenten met 10 overvalwagens joegen de demon stranten uit elkaar. Volgens de toerist maakte de politie gebruik van honden en knuppels en arresteerde ongeveer 10 jeugdige personen. Na twee uur was de rust weergekeerd. Tot op heden is de oorzaak van de demonstratie nog niet achterhaald. SAIGON Militaire woordvoerders1 hebben gisteren melding gemaakt van bittere gevechten in geheel Zuid-Viet- nam, die minstens 24 uur hebben aan gehouden. Aan beide zijden zouden meer dan 300 militairen zijn gedood of gewond. Twee Amenkanen kwamen op het leven door een landmijn en één Ameri kaan werd gewond bij het veronge-- lukken van een helikopter. Tn het gebied van Saigon is één van de grootste en bloedigste veldslagen van de oorlog geleverd. De regerings troepen verloren hier 98 man aan do den en volgens het ministerie van de fensie werden ruim 150 communisten gedood. De strijd begon met een aanval op' twee regeringsposten, ongeveer 50 ki-1 lometer ten noordwesten van Saigon, uitgevoerd door een Vietkong-macht van omstreeks 1500 man. (Van een onzer verslaggevers& HULST Het ziet er naar uit dat de streeksamenwerking van de V.V.V.- afdelingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, waartoe onlangs het initiatief werd genomen door de afdelingen van Hulst, Axel en Terneuzen, goed van de grond zal komen. Het reeds enkele maanden geleden opgerichte comité, dat bestaat uit vertegenwoordigers van de genoem de afdelingen, heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van tien gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl het er naar uitziet dat een belangrijk gedeelte van de overige zes gemeenten binnenkort hun - financiële - medewer king zullen toezeggen. Men is momenteel doende met het in winnen van de nodige informaties over de toeristische aantrekkelijkheden van verschillende gemeenten. Men zal per gemeente een stencil maken. Bovendien zal - waarschijnlijk in 't komende voor jaar - een folder het licht zien die op de eerste pagina's Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren in het algemeen en op de volgen de de verschillende gemeenten in deze contreien in de welwillende aandacht van de toeristen zal aanbevelen. Tenslotte heeft men nog plannen voor het uitzet ten van verschillende toeristische routes door Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar voor het zover is zullen, naar men ver wacht, nog wel een jaar of twee ver streken zijn. Naam Het aantal toeristen dat elk jaar zijn opwachting in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen komt maken is niet bijzonder groot. De regio heeft nog niet de naam een streek te zijn, waarin het voor de toeristen prettig toeven is. Die naam wil men Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nu gaan ge ven in het verleden is meermalen ge bleken, dat individuele acties van V.V.V.-afdelingen op niets uitlopen. Daarom probeert men nu de aandacht van de toerist op geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te vestigen. Komt de toe rist eenmaal naar deze contreien dan is er nog alle gelegenheid diens aan dacht over de verschillende „onderde len": Hulst, Axel enz. te versnipperen. Het zal nog enige tijd duren voor de V.V.V.-streeksamenwerking goed op po ten zal staan. Is het zover dan zal men proberen contacten te leggen in West- Zeeuwsch.Vlaanderen, waarin men reeds enige jaren de beschikking heeft over uitstekend samenwerkende V.V.V.- afdelingen, die de toeristen reeds af doende gewezen hebben op de vele ont spanningsmogelijkheden in het „westen' met o.m. zijn zeekust het Braakman- recreatieterrein en bijvoorbeeld de vele bezienswaardigheden in Sluis. Onlangs zijn alle plannen nog eens goed besproken tijdens ecu in Vlissingen gehouden vergadering van V.V.V.-func tionarissen in Zeeland, Men bleek alle waardering te hebben voor de voortva rendheid, waarmee men de zaken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nu aanpakt. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Abraham en de IJzendijkenaren weten waar ze de mosterd moeten halen. Verscholen achter het fraaie historische kerkge bouw van de hervormde gemeente ligt de Rozemarijnstraat, waar men achter de gevel met nummer 10, be halve een knus kruidenierswinkeltje, tevens de enige Zeeuwse mosterdmaal derij kan aantreffen. Het is het familie bedrijf van Van Haele, dat nu al meer dan veertig jaar Zeeuwsch-Vlaanderen van het pikante spul voorziet. Loeiende reclamecampagnes van de grote mosterdbonzen hebben geen vat op de mosterd van de Rozemarijn straat, die particuliere klantjes, maar ook de grossierderij, blijft trekken. Het is een stukje Zeeuwsch-Vlaamse historie geworden, als overblijfsel van een oud en uitstervend ambacht. In vroeger jaren had de streek in Bosch- kapelle en weer in IJzendijke nog twee maalderijtjes. Een concentratie van die particuliere mosterdbedrijf jes vindt men nu nog in de provincie Groningen. Kruidenier P. van Haele nam in de twintiger jaren het bedrijf over van Termont, die uit Hoofdplaat in IJzen dijke was komen wonen. Achter het woonhuis, in een petieterig bijgebouw- (Van een onzer verslaggevers) GOES Het stichten van een provin ciaal grondbedrijf in Zeeland is voors hands niet wenselijk. Tot deze conclusie komt een door Gedeputeerde Staten van Zeeland ingestelde commissie, die zich heeft beziggehouden met het vraagstuk van de grondverwerving door de pro vincie. De commissie komt tot deze conclusie Bij het bezoek aan het Engelse Folkestone door de Middelburgse gemeenteraad bood burgemeester mr. J. Drijber als blijk van erken telijkheid 'voor de genoten gast vrijheid een cadeau aan. De foto toont van links naar rechts mrs. H. J. V. Johnson, burgemeester Drijber, burgemeester Johnson van Folkestone die het aandenken be- wondert, en mevrouw M. Drijber- Halbertsma. Een en ander gebeur de in de ontvangstzaal van het gemeentehuis van Folkestone. na een vijftal stellingen geponeerd te hebben: 1. andere overheidsinstellingen hebben reeds een grondbedrijf zodat de instelling van een provinciaal grondbe drijf de markt ongunstig kan beïnvloe den; 2. de provincie zou de vraag ver groten en daardoor prijsverhogend wer ken; 3. grote kapitalen, nodig voor een flinke aanpak, zijn onder de huidige om standigheden niet voorhanden; 4. indien op bescheiden schaal begonnen zou wor den zullen de apparaatskosten relatief zwaar drukken; 5. de risico's zijn moei lijk te overzien. Zich bezig houdend met de vraag of er dan andere mogelijkheden voor de provincie zijn om toch gronden te ver werven, is de gedachte geopperd uit de provinciale reserves een bepaald bedrag (b.v. 500.000 gulden) af te zonderen om met de grondverwerving een begin te maken/ Als mogelijke bestemmingen van dit bedreg wordt genoemd: aankoop van gronden door bepaalde instellingen en bijdragen ineens in de exploitatiekosten van gronden. De commissie meent wel, dat het even tueel door de provincie beschikbaar te stellen bedrag gebruikt zou moeten wor den voor echt aantrekkelijke aankopen, waarbij geen richtlijnen vastgesteld zou den moeten worden wat het beheer en de bestemming van laatstbedoelde aan kopen betreft. Tenslotte meent de commissie, dat een snelle onteigeningsprocedure aangaande recreatiegronden zeer gewenst is. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft maandag in een toespraak aan de universiteit van North Carolina gezegd dat het, gezien de snelle tech nische ontwikkeling, mogelijk is dat de leiders van oost en west op een dag overleg plegen via een televisieverbin- ding. De huidige telexverbinding tussen Moskou en Washington, die bestemd is voor noodsituaties, is wellicht de inlei ding tot internationaal overleg per te levisie. met alle voor- of nadelen die een dergelijke verbinding met zich mee kan brengen, aldus de minister. tje, was en is nog de maalderij ge huisvest. De bereiding van de mosterd ver schilt niet veel met de werkzaam heden van een molenaar: in een soor tement van wastobbe worden de klei ne mosterdzaadjes fijn gemalen tussen twee molenstenen. Via een trechter en een slangetje wordt azijn toege voegd en als er wat specerijen bijge daan zijn, heet het eindproduct, dat onder de tobbe in een keulse pot wordt opgevangen, mosterd. Het spul blijft een dag overstaan om te gisten en na nog een keer gemalen te zijn, is het prod-ukt klaar voor de verkoop Veertig jaar geleden had vader Van Haele daarna geen dol meer. Met een grote pot mosterd voorop de trans portfiets, bezocht hij dagelijks zijn klanten onder meer in Biervliet, Hoofdplaat, Oostburg en Aardenburg. Voor enkele centen kreeg men een lik mosterd in een kopje! Voor zoon Johan, de tegenwoordige mosterdmaalder, past die verkoopwij- ze niet meer in het huidige zaken doen. Vanuit de tobbe wordt het pro- dukt in glazen potjes van 80 gram of in grotere gegoten. Een schroefdeksel en een keurig rood etiket erop en de grossiers zijn weer bereid een flink kwantum af te nemen. De manier van aan de man brengen is dus heden daags geworden; de bereidingswijze is identiek aan die in de twintiger jaren gebleven. Dezelfde tobbe en maal stenen word er nog gebruikt, alleen is de handkracht vervangen door een elektromotor. In tegenstelling tot de grotere vak broeders kent het IJzendijkse bedrijf geen mosterdgeheimen. Geen speciale preparaten of kleurstoffen komen er bij Johan van Haele aan te pas. Alles is puur. Vandaar dan ook dat hij met niet weinig trots het predikaat „Franse Mosterd" mag voeren. Officieel mag men het product deze betiteling geven als er bruin mosterdzaad, en geen geel, wordt gebruikt. „Het schort er nog al eens aan", zegt Van Haele, „wanneer men diverse soorten eens bekijkt. Het predikaat wordt vaak gevoerd, terwijl het gele zaad is ge bruikt". Erg sappel maakt hij er zich trou wens niet over. Het voornaamste is dat zijn bedrijfje met een dagproductie van tien a twintig kilo rendabel blijft. Zolang dat het geval is, blijft het bruine mosterdzaad uit Groningen, maar ook uit Roemenië en Italië, naar de Rozemarijnstraat komen. En kan doorgegaan worden met de streekbe- volking te voorzien van de straffe Van Haele's Mosterd, mèt het rode etiket. Al sinds 1949 is de Nijmeegse vrou- -^4 welijke psychiater dr. Anna Ter- ruwe onder .verdenking", dat zij in zichten verkondigde en methoden toe paste, die strijdig zouden zijn met de katholieke leer en de goede zeden. In dat jaar heeft een commissie van mo ralisten, ingesteld door het Neder lands episcopaat, echter verklaard, dat zij rechtzinnig was in de leer en voorzichtig in de praktijk. Niettemin bleven de aanvallen onder leiding van een aantal paters jezuieten voortdu ren. En in 1956 heeft het Heilig Of ficie haar leer en praktijk veroordeeld en haar zedelijk volstrekt ontoelaat bare methoden toegeschreven. Deze veroordeling is toen ter kennis van de priesters in de verschillende bisdommen gebracht. Dr. Terruwe nu heeft in een verweerschrift aan het Heilig Officie zich bitter beklaagd over de wijze, waarop deze veroorde ling tot stand kwam. Zij is geen en kele maal gehoord. Haar raadgever prof. Duynstee c.r.s.r. werd naar Rome overgeplaatst. Ze ontkent de tegen haar ingebrachte beschuldigingen ook ten stelligste. Ze ziet hierin een di recte aantasting van haar eer en goede naam. Ze gedenkt dankbaar, hoe het Nederlands episcopaat haar heeft gesteund en heeft speciaal woor den van lof voor wijlen mgr. Feron, op wie ernstige druk was uitgeoefend zijn steun aan haar los te laten, wat hij mede namens mgr. Lemmens be slist geweigerd heeft. De bedoeling van de schrijfster was niet, dat dit verweerschrift in de openbaarheid zou komen. De Volks krant van zaterdag heeft het echter in uitvoerige uittreksels weergegeven. Zij noemt het een zaak van geeste lijke hygiëne. Zij ziet hier een zaak, die uitgaat boven een persoonlijk con flict. Zij raakt de hele katholieke ge meenschap. Inderdaad: zonneklaar wordt 't hier, hoe de methode van on derzoek en rechtspraak door 'n hoog kerkelijk college een elementaire fase heeft gemist: het verhoren van de aangeklaagde. Het moet ontsteltenis wekken, dat dit mogelijk is. Deze pu- blikatie stelt de dringende noodzaak van een grondige hervorming van de werkwijze der Curie in een fel licht. Inmiddels heeft de Tijd-Maasbode van gisteravond uitvoerig aandacht aan het geval gewijd en er scherp commentaar op gegeven, waaraan wij het volgende ontlenen „Het is toch maar goed dat het geval- Terruwe eens in het openbaar wordt be sproken. Het was te lang een secret de polieliinelle geweest. Men sprak wei over de kwalijke praktijken van het H. Officie en dan dacht men aan pater Duynstee C.ss.R. en aan dr. Terruwe. maar neen, men noemde geen namen, namen noemde men niet. Dat deed ook niet de niet-nader-te-noe- men figuur uit het H. Officie die acht waarschuwingen juist op Nederland losliet tegen denkbeeldige denkbeelden en prak tijken van denkbeeldige psychiaters, tege lijk met de afkondiging van een verbod aan priesters en seminaristen om de hulp in te roepen van een psychiater van het andere geslacht. Neen, hij noemde geen. namen. Maar er kon slechts aan één naam worden gedacht. En daarom had hij niet zomaar in het wilde weg enige denkbeel den en praktijken van denkbeeldige psy chiaters mogen veroordelen, maar had hij moeten verifiëren of die duidelijk bedoel de en door ieder te identificeren psychia ter in feite de veroordeelde denkbeelden en praktijken aanhing. Hij benadeelde een bepaalde persoon in haar goede naam en in haar praktijk. Hij bracht een bonafide theorie van katholieken huize in diskre diet door er het vermoeden aan vast te hechten van kwalijke praktijken, en dat zonder te verifiëren wat de feitelijke grond voor deze vermoedens was, Zo werd een individuele persoon veroordeeld op roddel van neurotische patiënten en werd de kuis heid verdedigd ten koste van de rechtvaar digheid". TAe z.g. niet-gebonden landen heb- ben, zoals te verwachten viel, een stemmig een aantal resoluties aange nomen vol kreten, die tot niets ver plichten. Dit verhindert niet, dat we duidelijk de gespletenheid van dit blok van naties kunnen waarnemen. Landen als India, Marokko, Joegosla vië geloven oprecht in de coëxistentie tussen de twee grote machtsblokken, waartussen de niet-gebonden landen een verzoenende rol moeten spelen. President Soekarno heeft echter, naar hij ook in een interview met Brand punt meedeelde, „dieper" doorge dacht. Hij ziet nog maar twee blokken: de oude gevestigde machten en de "ïieuw-opkomende naties. Wrijvingen daartussen zijn onvermijdelijk. Hier mee speelt hij in de kaart van China, dat zich een nieuw-opkomend land acht in tegenstelling met de geves tigde Sovjet-macht. Soekarno kreeg voor zijn opvatting slechts een minderheid mee. Toch be reikte hij, dat een China onwelgeval lig voorstel van India onder de tafel werd gewerkt. Sjastri wilde namelijk een missie naar Peking sturen ten einde Mao te bewegen niet door te gaan met kernproeven. Het voorstel alleen al heeft in de Chinese hoofd stad een woede-explosie tot gevolg gehad. Met dat al is het niet-gebonden- heidsbeginsel wel heel weinig vrucht baar gebleken. Soekarno is al van plan het volgend jaar op grond van zijn nieuwe principe een conferentie van nieuw-opkomende landen bijeen te roepen. Daar zal Peking ook wel van de partij zijn. Een prettige ont wikkeling is het niet. Een nieuwe te genstelling tekent zich af en wordt nu bewust aangewakkerd. Op de fiets met een pot mos terd voorop door de streek. Een lik voor enkele centen iVToor de VPRO werd de vorige week de eerste van drie documentaires vertoond over het vraagstuk van oor log en vrede. Oorspronkelijk was j daarin het effect van een waterstof- bom op een kaart van Nederland op genomen. De vertoning heeft de dienst Bescherming Bevolking tijdig weten te verijdelen. Nu konden we alleen maar zien, wat dit soort bommen kan aanrichten in een fictieve land streek. Prompt heeft natuurlijk een pacifist in de Tweede Kamer ge vraagd waarom. De lieden van „ban de bom", schrikken er blijkbaar van als de bom nu werkelijk naar een fictieve landstreek wordt verbannen Overigens geloven wij dat het voor deel van de wijziging van de film ook fictief is. Zolang overal ter we reld hoge militaire leiders pochen, dat zij met een paar bommetjes hele werelddelen kunnen lamleggen, reali seren wij ons toch wel, dat de kaart van Nederland te klein is om zo'n ding in te verpakken.

de Stem | 1964 | | pagina 3