TOKIO I TOKIO Kj TOKIO TOKIO NEDERLANDS ZWEMTEAM: GEEN FRAAIE RESULTATEN ERICA TERPSTRA finaliste in dames vrije slag-sprint .house en de meuwe man house of enqiand Frans Luitjes start in zeer zwaar sprintnummer Dappere Klenie Birnolt haalt geen medaille Na ploegentijdrit volgt controle op doping..... Jan Jiskoot plaatst zich op 400 meter wisselslag 8 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OCTOBER 1964 Atleten gereed voor de strijd Protest Prins en prinses zijn gearriveerd Veertien spelers Zeist voor Goud voor Japan MEDAILLEKASJ Fantastisch Bedreiging Reserve-klassen Brabant-Zeeland jXElTvi WT fgSfgg IGAAL door W. VAN DER STEEN 13 iSPQRll J an Jiskoot a moeilijk j Zwemploeg meer Erica Terpstra tranen dan vreugde 'n f'na'e Verdeling van de medailles TOKIO Ook volgende pagina De Duitse Ingrid Engel-Kramer lacht breed, nadat zij de gouden medaille bij het nummer schoon- springen dames drie meter plank heeft veroverd. Ingrid werd reeds in 1960 in Rome Olympisch kampioene. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Frans Luitjes loopt een beetje gespannen door het Olympisch dorp. Dank zij de jarige ir. A. Paulen, die maandag 62 werd en van de Olym pische atleten een grote bos bloemen kreeg aangeboden, weet de 20-jarige Hagenaar nu al, nog voordat iemand maar ook de serie-indeling kent, wie zijn tegenstanders zullen zijn. Woensdag wanneer de atleten in het Olympisch stadion beginnen, za hij het 's morgens om 10 uur moeten opne men tegen de Amerikaan Mel Pender (10.2), Gadussou Kone van de Ivoor kust (10.4), Milton Jackson uit Trini dad (10.4), Michael Ahey van Ghana (10.2) de Brit Lynn Davies (10.4), de Chinees Artu Lee (10.8) en de Peruviaan Gerardo di Tolla, van wie geen enkele prestatie bekend is. Hij zegt er zelf van: ,,Ik kan niets an ders doen dan in de startblokken knie len en daarna mijn huid zo duur mo gelijk verkopen". Wanneer hij in dezelf de conditie verkeert als tijdens de Be- nelux-wedstrijd in Brussel, toen de Franse kampioen Bernard Laidebeur reeds bij de start was verslagen, zit er een kansje voor Frans in. Immers om de 10.2 lopers als Mel Pender en Michael Ahey behoeft de Nederlander zich niet te bekommeren. Het gaat om die derde plaats er gaan slechts drie uit iedere serie over naar de kwartfinales tus sen hem, Lynn Davies, Milton Jackson en Gadussou Kone. Een zware strijd voor de jonge Neder lander die overigens sterke trainingstij den liet noteren en een perfecte vorm heeft. De overige atleten, althans Gerda Kraan, Janny van Eyck-Vos. Tilly van der Zwaard en Lia Hinten, weten nog niet tegen welke atletes zij in de series zullen starten. De teammanagers kun nen twee dagen voordat het nummer be gint inschrijven, waardoor nog van alles mogelijk is. De tegenstanders van Cees Koch en Eef Kamerbeek zijn bekend. Cees Koch die eindelijk zijn rust heeft gevonden en slaapt als een os, ontmoet groothe den als Al Oerter en de Tsjech Ludvik Danek. Kamerbeek die enige inspuitin gen heeft gekregen om nog op tijd in topconditie te zijn, krijgt hot op te ne men tegen de Chinees Yang Chuan Kwang, de Duitsers en de Russen. Joke' Bijleveld heeft nog niet besloten of zij op de 100 meter zal starten of zich zal sparen voor het verspringen omdat zij nog steeds las* heeft van haar achillespees. Tilly van der Zwaard krijgt Maria Itkina, de Australische Betty Cuthbert de gouden sprintster van Melbourne, die in Rome volkomen faal de en het hier in Tokio gaat proberen op de langere afstand de Engelse meisjes komen te voorschijn met beken de figuren als de roodharige Joy Grieve- son en Ann Packer, de verloofde van Robbe Brightwell, de Engelse vertegen woordiger op hetzelfde nummer bij de heren. Liefst 27 dames hebben ingeschreven voor de 800 meter bij wie de Frangaise Maryvonne Dupereur (2.03,9), de Russin nen Laine Erik. Vera Mukhanova en Zoya Skobtseva (resp 2.04.1, 2.04.7 en 2.03.7). De Australische Dixie Willis, de Nieuwzeelandse Marise Chamberlain en voor Groot Brittannië Ann Packer en het 17-jarige schoolmeisje Mary Hodson. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De teleurstelling was moeilijk te verwerken, vooral voor de 18-jarige Haagse scholiere, Winnie van Weerdenburg. Met een verschil van slechts honderdsten van seconden werd zij uitgeschakeld voor de halve finales op de 100 meter vrije slag. waarin Nederland nu alleen zal zijn vertegenwoordigd door de nationale kampioene Erica Terpstra, die met 1 min. 2.5 sec. (waarin zij haar serie won voor de Hongaarse Judit Turoczy) tot de snelste tien van de 44 sprintsters behoorde. Het is nu echter al een vrijwel uitgemaakte zaak: Dawn Fraser, het Australische .wonderkind' wordt weer Olympisch kampioene. Zij was in haar serie onweerstaanbaar haar tijd van 60.6 sec., een evenaring van haar eigen Olympisch record uit 1960, bleef voor al haar concurrenten een droom. Winnie van Weerdenburg werd het kind van de rekening. Gestart in de eerste serie met onder meer de Ame rikaanse Kathy Ellis, die op de bui tenbaan superieur was en de op een na beste tijd (1.01.5) liet afdrukken, tikte zij als vierde aan in de enigszins teleur stellend tijd van 1.03.8. Lang echter handhaafde zij zich daarmee onder de snelste zestien, de halve finalisten. Tot in de zesde en laatste serie de klap kwam. In een uiterst spannende strijd joegen de Australische Lynette Bell. de Amerikaanse Sharon Stouder en de Hon gaarse Csilla Dobai - Madarasz elk aar op naar snelle tijden (resp. 1.02.4, 1.02.3 en 1.02.5) en namen in hun ge vecht bovendien nog mee de Zweedse Gun Lilja (1.03.7). Het werd het Zweedse duo Gun Lilja en Ulla Jaefvert, dat Winnie van Weer denburg buiten de halve finales zwom. Want deze Gun Lilja bracht onze land genote op de zestiende plaats met Ulla Jaefvert, die in de vierde serie ook 1.03.8 had gezwommen. Volgens de electronische tijdwaarneming was Ulla Jaefvert echter 2-100ste seconde sneller geweest: 1.03.80 tegen 1.03.82. Tegen de beslissing de blonde Zweedse op basis van electronische tijdwaarneming in de halve finales te plaatsen tekende de chef d'equipe van onze zwemploeg, de heer Bolman, protest aan bij de Fina- president, de Amerikaan Max Ritter, Het protest steunde op de reglementen van de Fina, waar de electronische tijd waarneming niet officieel word' erkend. Toen de briefjes van de officiële tijd- waarnemers echter op tafel kwamen, bleek ook haar registratie Ulla Jaefvert de snelste te zijn geweest. De drie tijd waarnemers hadden voor Winnie van Weerdenburg resp, 1.03.95. 1.03.93 en 1.03.83, de tijden van Ulla Jaefvert wa ren: 1.03.85. 1.03.84 en 1.03.81. Elke dis cussie was verder uitgesloten. Een hypernerveuze Toos Beumer, die hier haar eerste grote wedstrijd zwom. was door de sfeer zo overweldigd, dat zij ver beneden haar normale prestatie bleef. Zij finishte in de tweede serie, welke door de Zweedse Kristine Hag berg werd gewonnen in 1.03.5, als zesde met een tijd van 1.05.2 en was daar mee kansloos. dames Klenie Birnolt die dit seizoen tot de snelste drie zwemsters op de we reldranglijst had behoord, werd in de Olympische eindstrijd zevende in de ma tige tijd van 2.51.3 sec. De Russin Galina Prozumensikova won de gouden medaille in 2.46.4 met een voorsprong van 1,2 sec. op de Ameri kaanse Claudia Kolb (2.47.6). De bron zen medaille was eveneens voor een Russin. Svetlana Papanina (2.48.6). Klenie Birnolt zwom op baan acht, waar precies een uur tevoren ook Hen» ry van Osch weinig geluk had gehad. Haar start was bijzonder goed zelfs iets te vroeg maar de meisjes werden niet teruggeroepen en. zo kon Klenie haar ace met een klein voordeel beginnen, 'ot het 50 meter keerpunt ging alles nog goed. De Russin Prozumensikova had inmiddels wel al een duidelijke voorsprong, maar de rest van het veld, waarmee Klenie gelijk in tweede positie keerde, volgde onmiddellijk achter de stevige blonde Russin. Op de 2e baan viel de Groningse zwemster iets meer terug en toen het 100 meter keerpunt werd genomen lag zij gelijk met de Duitse Ursel Kupper in laatste positie. De Nederlandse kolonie in de oranje trainingblouses, die voor de start het Holland nog eens door de stampvolle zwemzaal had laten schallen, hoopte op een felle aanval van Klenie. die immers als een echte vechtjas bekend staat. Maar ,,Biem" gleed niet. Had zij last van haar polsblessure of was het alleen maar gebrek aan vorm? Nie mand kon het zeggen en Klenie zelf waarschijnlijk evenmin. Het was duidelijk te zien dat zij alles gaf wat zij had, maar zij kon de nodige krachtexplosie niet opbrengen en ter wijl Galina Prozumenshikova onbedreigd naar de gouden finish zwom en zich een hevig gevecht om de tweede plaats ont wikkelde tussen de Amerikaanse Kolb en de Russin Babanina, zwom Klenie Birnolt een verloren race. Zij kon zich slechts losmaken van Ürsel Kupper naast haar en werd zevende in een tijd die ruim boven de 2,50 lag. Spierwit en uitgeput hing zij over de lijn terwijl de andere meisjes al uit het water waren geklommen. De. Nederlandse hoek was muisstil. De deceptie werd moeilijk verwerkt. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Onder grote belangstelling van de Nederlandse kolonie zijn prins Bernhard en prinses Beatrix met het KLM-toestel ,,Sir Alexander Flemming" op het vliegveld Haneda bij Tokio aan gekomen. Zoals bekend is, zullen de prins en de prinses op uitnodiging van het orga nisatiecomité diverse evenementen van de Olympische Spelen bijwonen. Prins Bernhard is in elk geval van 16 t/m 20 oktober in zijn kwaliteit van voorzitter van de internationale hippische sport bond bij de ruiterwedstrijden bij Karui- zawa aanwezig. Op het vliegveld werden de koninklijke gasten verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd en diens echtgenote, de beer K. Harada, opper-ceremoniemeester van de keizerlijke Japanse hofhouding, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, jhr. H. A. van Karnebeek, en de heer H. Burghard, hoofdvertegenwoordi ger van de KLM in Japan. Tientallen Japanse fotografen en fil mers namen de prins en prinses onder vuur, toen zij van de trap daalden. De prins vertrok met de ambassadeur naar het Imperial-hotel, waar hij zijn intrek zal nemen. Prinses Beatrix ging met haar gevolg in het gezelschap van mevrouw De Voogd naar de Nederlandse ambas sade, haar residentie in Tokio. Een Nederlandse illusie ging verloren in de finale 200 meter schoolslag voor DEN HAAG Veertien spelers zijn uitgenodigd voor de centrale training, die donderdag op het KNVB-sportcen trum in Zeist wordt gehouden. Het zijn: Pieters Graafland, Veldhoen, Bergholtz, (allen Feijenoord), Van Leeu wen (GVAV), Quadackers (Fortuna '54), Kemper, Van Wissen, Theunissen (al len PSV), Israel, Schrijvers, Hollander (allen DWS), Muller (Ajax) Heijnen (ADO) en Van Nee (Heraclës). (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Josjinoboe Mijak heeft Ja pan het eerste Olympische goud be zorgd door het gewichtheffen in dc klas se vedergewicht te winnen. 3.000 juichende Japanners, bij wie kroonprins Akihito en prinses Mitsjiko, zagen hun 24 -jarige landgenoot tot een totaal van 397.5 voor de drie Olympi sche oefeningen komen (122.5, 122.5 en 152.5) en zowel het Olympisch als het wereldrecord breken. De Amerikaan Isaac Berger werd twee de, met een totaal van 382,5 kilo, waarbij 152,5 stoten hetgeen als nieuw wereld record werd geproclameerd. De start van de vijjde serie 100 meter vrije slag dames met de Australische Dawn Fraser, die met een tijd van 1.00,6 haar eigen Olympische record evenaarde. Hoe verschillend reageren de meisjes op het startsein. Van voor naar achter Rita Pulida (Spanje), Marylin Sidelsky (Rho- desië), Dawn Fraser (Australië) en Toyoko Kimura (Japan). (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Chef de mission Simon de Wit heeft de chef d'equipe van de wiel renners, mr. j. p. A. van Ballegoyen de Jong, toestemming verleend om woensdag bij de ploegentijdrit op de weg als wedstrijdcommissaris te fun geren. Het verzoek daar toe was door de of ficiële functionarissen van de UCI, de Belg Wouters en de Zwitser Stampfli, aan de Nederlanders gcdaa*- omdat men veel te weinig officials voor dit evene ment heeft. De heer Van Ballegoyen de Jong zou oorspronkelijk in de ploegen tijdrit coach Joop Middelink terzijde staan. Dit zal nu worden gedaan door de Olympische vertegenwoordiger van de KLM in Tokio, de heer C. Wester ing, die overigens in de wielersport geen onbekende is. Hij was al enkele jaren nauw betrokken bij de organisatie van Olympia's toer en is thans vice- voorzitter van de grote Amsterdamse vereniging. Wielrenners en officials zijn door het gemeentebestuur van Hachioji op char mante wijze ontvangen. Japanse meisjes •n traditionele kledij voerden oude dan sen uit, er waren typisch Japanse hap jes en ook de warme sake deed de ron de (natuurlijk niet voor de renners.). Het hoogtepunt voor dc buitenlanders was echter 't moment waarop alle chefs d equipe op het toneel werden geroepen .en uit handen van burgemeester en wet houders voor iedere deelnemer een happy-coat'ontvingen. Na afloop was het nogal moeilijk om een taxi te bemachtigen en ten einde raad gingen de Nederlanders naar een nabijgelegen politiebureau om te vra gen of men hier misschien voor een taxi kon zorgen. De Japanners vonden het zo leuk, dat de Hollanders bij hen kwamen, dat zij een van hun eigen wa gens beschikbaar stelden, die de cour- reurs met loeiende sirenes naar het Olympisch dorp bracht. Öp de vergadering van de wielerjury die werd bijgewoond door mr. J. P. A. van Ballegoyn de Jong en Joop Mid delink, is een Nederlands voorstel aan vaard om voor en na de ploegentijdrit een controle op doping te houden. Het is de bedoeling dat voor de start de etenszakjes en drinkbussen van alle ren ners worden nagekeken en dat na afloop de eerste tien ploegen in het eindklas sement nog eens worden gecontroleerd. Een en ander zal geschieden door Ja panse doktoren, onder leiding van de uit de Tour de France bekende arts Du- Rusland Amerika Duitsland Japan Engeland Hongarije Polen (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De tweede Olympi sche zwemdag heeft de Neder landse ploeg meer tranen dan vreugde gebracht. Jan Jiskoot bereikte de finale op de 400 m wisselslag als achtste en laatste man en Erica Terpstra plaatste zich met een goede 62.3 sec. gemakkelijk in de eindstrijd van de dames vrije slag-sprint. Maar dat was het dan ook. Erica Terpstra zwom in de halve finales van de 100 m. vrije slag een goede race. Nadat Dawn Fraser, de fenomenale Australische zwemster die met haar ongeëvenaarde stijl op weg lijkt te zijn naar haar derde gouden medaille in drie Olympische spelen, onbedreigd met bijna anderhalve leng te voorsprong op de Canadese Marion Beverly de eerste race had gewonnen in de nieuwe Olympische recordtijd van 59,9 sec kwam de Haagse zwem ster aan de start. Erica was voor de volle honderd procent geconcentreerd De opgave een halve finale te zwem men in de wetenschap, dat de kansen goed liggen, is nooit gemakkelijk. Al les geven is niet verstandig en krach ten sparen te riskant. Maar toen zij zich ontdeed van haar wijnrode Leid- se studenten-shirt, wist ze wat ze zou doen. Zij trok rustig mee met de Ame- rikaantjes Sharon Stouder en Kathy Ellis in de banen links naast haar, keek bij het keerpunt even naar de anderen en wachtte in de vierde po- stie tot ongeveer 30 meter voor de finish voor zij een formidabele eind sprint inzette. Zij lag in een paar sla gen in e e n lijn met Fn'hy Ellis en de Zweedse Ann Christine Hagberg en schoot beide meisjes toen voorbij zon der evenwel Sharon Stouder t* kunnen bereiken. 61.4 sec. voor het Ameri kaanse meisje, 62.3 sec. voor Erica Terpstra. Het was dezelfde tijd als van de Australische Lynette Bell in de eerste halve finale Dawn Fraser is onbereikbaar Sharon Stouder echter niet. De race van de avond was ongetwij feld de 100 meter-finale van de heren. Een macht aan sprinterskwaliteiten stond hier achter de startblokken aan getreden. De Duitser Uwe Jacobsen, de Schotse oud-wereldrecordhouder Bobby McGregor, de wereldrecordhou der Alain Gottvalles, de drie super snelle Amerikanen Garry Illman, Doi Schollander en Mike Austin, de sne- ste Duitser Hans Joachim Klein en de Hongaarse outsider Dobai. Het werd een enorm gevecht, dat tot de laatste centimeters onzeker bleef. Vier man roffelden met machti ge armslagen en hoog beentempo op cle bassinwand af. McGregor leek in die laatste fase iets voor te liggen, maar Schollander, Klein en de eendags- houder van het Olympisch record (53.9) Garry Illman zwommen met dc neuzen op een lijn nog geen twee centimeter achter de Schot. Toen kwamen de laatste meters, het lichtblonde hoofd van Schollander kwam naast de donkere scherp geteken de kop van McGregor. En nog zou Mc. Gregor het goud hebben gehaald als hem niet was gebeurd, wat hij by wed strijden het mees£ vreest. Htf kwam niet uit met zijn rechterarm, reikte naar voren om toch niet die extra slag behoeven te maken en werd daar door met een nageldikte door de Ame rikaanse wonderzwemmer geklopt. 53.4 en 53.5 waren de tijden van het electronische uurwerk. Het brons was voor Klein, die dezelfde tijd kreeg als Illman (54.-) maar die in de be slissende honderdsten van de seconde volgens datzelfde apparaat als vierde moest worden geklasseerd Jan Jiskoot heeft de finale op de 400 meter wisselslag heren bereikt. Met een tijd die slechts 0,4 sec. bo ven zijn Nederlandse record ligt, 5 min. 4.4 sec., plaatste hij zich als achtste - en laatste - uit de dertig zwemmers, die hun kandidatuur voor het Olym pisch metaal hadden gesteld. Jis- koots grootste bedreiging was de (Oost) Duitser Dieter Pfeifer, vierde in het Europese kampioenschap 1962 te Leip zig. waar Jiskoot zilver won Gestart in dezelfde serie, waarin de Amerikaan Roy Saari een leidende rol vervulde, bleef Pfeifer lang in het voorste g£r lid en na de 100 meter schoolslag (na '100 meter) leidde hij zelfs met een tijd van 3.52.9. Jan Jiskoot keerde als vierde, achter Pfeifer Saari en de Hongaar Gyorgy Kosztolanczi. Op de vierde 100 meter, de vrije slag kwam Jiskoot, die vrijwel gelijk met de Hon gaar was opgezwommen, echter terug en op de laatste 25 meter moest Pfeif fer zich gewonnen geven. Met 0.8 se conde versloeg onze landgenoot de 27- iarige „schaduw" van Duitslands gro te troef, Gerhard Hetz (sermwinnaar in 4.57.6), en was daarmee finalist met drie Amerikanen (wereldrecordhouder Roth, die verrassend werd verslagen door de Canadese John Gilchrist, Robie en Saari) een Duitser (Hetz), een hongaar (Kosztolanczi), een Austra liër (Terry Buck) en Gilchrist dus Met 4.52.0 was de 19-jarige Carl Robie in de serie veruit de snelste. MIDDELBURG. In de reserve eer ste klas moest De Spechten 2 zijn eerste plaats aan stadgenoot PSV 3 afstaan. De Spechten 2 leed een 0-3 nederlaag tegen Veerse Boys 2 en Internos 2 kwam tegen TSC 2 tekort (1-2). Brabantia 2- Eindhoven 3 leverde de thuisclub 2 pun ten op (5-1). Vlissingen 2 kon het thuis tegen NAC 3 niet halen en de Bredanaars kwamen daardoor in de lift naar boven (4-6). De stand is: PSV 3 5-8. Spechten 2 5-8, Longa 3 5-7. Brabantia 2 5-6, TSC 2 5-6 Vlissingen 2 5-5 NAC 3 5-5, De Valk 2 5-4, Eindhoven 3 5-4 Veerse Boys 2 5-3 Internos 2 5-2, Middelburg 2 5-2. In de reserve tweede klas deelden Dos- ko 2 en Axel 2 de punten (1-1). Zeeland Sport 2 kreeg van HVV 2 danig de kous op zijn kop (1-9) en ook Goes 2 kon het terreinvoordeel tegen MOC 2 niet uitbui ten (1-3). Corn Boys 2-Sarto 2 werd afge last. De stand is nu: Roosendaal 2 4-7, HVV 2 4-6, Goes 2 4-6, MOC 2 4-5. Zeel. Sport 2 4-5, Dosko 2 4-3. Corn Boys 2 3-2, Sarto 2 3-2, Middelburg 3 3-1. Axel 2 3-1. In de reserve derde klas moest Steen- ber; 2 het hoofd buigen voor Rood Wit 2 (1-3) en Alliance 2 voor Meto 2 (2-3). Vlissingen 3 stuurde Breskens 2 met een 6-3 nederlaag over de Schelde terug. De stand luidt: Rood Wit 2 5-7, Terneuzen 2 3-6, Hontenisse 4-6 Vlissingen 3 5-6, Meto 2 6-4. Zeel. Sport 3 3-3, Alliance 2 4-2, Steenbergen 2 4-2. Breskens 2 4-2. (Advertentie) Demi van origineel lambswool. Model naar ■atste Engelse modetrend. Minimaal aan gewicht. Maximaal aan warmte. Hier hoort eigenlijk een „fléchet" hoed (49,50) en paraplu (22.50) bij. 299.50 Alléén het allernieuwste, alléén het allerbestel

de Stem | 1964 | | pagina 17