Conservatief drijven bedreigt concilie Dertien kardinalen „zeer verontrust KREYMBORG Britse verkiezingen maar saaie boel KLEUTER BROEK KREYMBORG België straks nog moeilijker te besturen? E Westberlijnse politie bij ontsnapping betrokken Chefarine „4" VERKLARING OVER JODEN: EEN „ALINEA"? Rel in Zuid- Afrika na aanrijding En oneerlijk bovendien Bouw van eerste kerk Antwoord '64 in Rotterdam gestart L.B.J. IN DE KNEL Man op straat mishandeld: massa mensen kijkt toe WEER ZESTIG LOEMPA'S GEDOOD Amerika laat Duitsland niet in de steek Hamburgs blad beweert Schatgraverij in Amsterdam nu gestaakt Verkiezingsuitslag klap voor CVP en BSP Geen kaartje? Zware boete 4-voudige werking... exUa geneeskracht! Dievenkomplot opgerold in Joure Leek aan het woord Voor rokers met een eigen stijl Binnen week klaar In Duitse treinen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OKTOBER 1964 (Van onze concilieredacteur dr. A. v. d. Weijer) ROME Dertien kardinalen, onder wie kardinaal Alfrink, heb ben aan paus Paulus een brief gezonden, waarin zij verklaren bij zonder ongelukkig te zijn met de opdracht van de secretaris-generaal van het concilie, mgr. Felici, om het schema over de godsdienst vrijheid te herzien. De betrokken kardinalen vrezen onder meer dat dit in de wereld ongewenste reacties zal uitlokken. De ongerustheid van de dertien kardi-i nalen heeft zijn oorzaak in wat vrijdag- I avond gebeurd is op een routineverga dering van het secretariaat van de een heid. Daar las kardinaal Bea op „aan dringen van hogerhand" twee brieven voor, die nogal wat ontsteltenis in het secretariaat hebben verwekt. Naar ver luidt waren de brieven afkomstig van paus Paulus zelf. De inhoud had betrek king op de verklaring over de joden, die ondergebracht zou moeten worden in het schema over de Kerk, waarbij er twee mogelijkheden bestaan: of de verklaring zou in de tekst toegepast moeten worden of zij zou als een soort aanhangsel aan het schema toegevoegd kunnen worden. De kwestie over de verklaring over de joden wordt in de kringen van het se- JOHANNESBURG Politie in pant serauto's heeft gisteren een eind ge maakt aan ongeregeldheden nabij Kru- gersdorp die uitbraken toen een Afri kaan door een auto was overreden en gedood. Woedende Afrikanen begonnen na het ongeluk, bij de Transvaal-goudmijn, met stenen naar passerende auto's te gooien. Daarna begonnen zij hun woede te koe len op een aantal huizen in de om geving waarvan er verscheidene zwaar werden beschadigd. De politie arriveerde in pantserauto's en maakte met gebruik van traangas- bommen stenguns en geweren een eind aan de ongeregeldheden. Twaalf perso nen werden gearresteerd. Een politieman liep verwondingen op. cretariaat minder zwaar opgenomen dan de andere kwestie, namelijk het schema over de godsdienstvrijheid. Dit laatste moet herzien worden door een commissie, waarin drie zeer behou dende concilievaders zitting hebben na melijk de Ierse curie-kardinaal Browne, de Spaanse generaal van de dominica nen Fernandez en de generaal-overste van de congregatie van de H. Geest Le febvre. Deze drie conservatieven moe ten de commissie zelf uitbreiden met enkele leden uit de theologische com missie en enkele uit het secretariaat van de eenheid. In conciliekringen realiseert men zich thans dat het dom is geweest, dat er nog niet over deze zaken is gestemd, maar alleen gedebatteerd, zodat er thans meer mogelijkheden tot ongunstige wijzigin gen zijn dan anders het geval zou zijn geweest. Dat er van conservatieve zijde achter de schermen aandrang wordt uitgeoe fend is gebleken uit twee brieven, een van kardinaal Micara en een van kardi naal Ruffini, waarin dezen de paus waar schuwen tegen kwesties als de collegi aliteit en de godsdienstvrijheid. Beide brieven waren als kennisgeving aange nomen en doorgezonden naar de theolo gische commissie. Ee andere donkere wolk, die het con- (Advertentie) VATICAANSTAD Vandaag zal voor het eerst in dit concilie een leek een officiële bijdrage geven aan de discussies over het schema dat handelt over het lekenaposto- laat. Wie van de auditores het woord zal voeren is nog niet bekend. Er werd onofficieel gezegd dat het de Brit Keegan zou zijn, de voorzitter van de wereldbeweging voor chris telijke arbeiders. Mgr. Hengsbach van Essen, die namens de commissie het schema inleidde, zal op de inleiding van de leek antwoorden. Gisteren hebben nog 17 concilie vaders over dit schema het woord gevoerd. Het voorstel om een secretariaat voor het lekenapostolaat op te rich ten werd daarin krachtig gesteund. Mgr. Padin van Rio de Janeiro voegde eraan toe. dat dit secreta riaat dan ook geheel en al door leken moet worden bemand, die ook op geheel eigen verantwoor delijkheid dienen te kunnen handelen. cilie dreigt te overschaduwen is het stre ven van bepaalde groeperingen om het schema Kerk en wereld af te voeren, omdat het teveel onderwerpen zou be vatten, waarvoor geen eenheid te ver krijgen zou zijn. Het schijnt dat deze groeperingen enig succes hebben geboekt: Gisteren werd na de ochtendzitting bekendgemaakt dat men niet zal beginnen met het debat over de Kerk en de wereld, maar over enige stellingen, die eigenlijk pas daarna aan de orde zouden komen, namelijk over de priesters en over de oosterse kerken. In het licht van dit alles krijgt het ge rucht, dat kardinaal Cushing al een tic ket zou hebben genomen om naar Rome terug te keren, een diepere betekenis. 1 Elastisch, praktisch Helanca In diverse kleuren 3 laar HU KI. st. p. m. Alleen geldig 14 oktober KARRESTRAAT 2 - BREDA LANGE DELFT 60-62 - MIDDELL LANGE ZELKE 22 - VLISSINGEN (Van onze correspondent in Londen Roger Simons) LONDEN De Britten zijn nog altijd geneigd om al wie aan de over zijde van de mistige Noordzee wonen, in zekere mate als onbeschaafde bar baren te beschouwen. En de mensen aan de overkant denken het hunne van die rare Britten. Maar één ding moeten we toegeven: op het gebied van verkiezingscampagnes doen deze eilandbewoners minder opgewonden dan degenen die zij enigszins smalend de Europeanen noemen. Tijdens een verkiezingsstrijd gedragen de Britten zich meestal zoals het echte gentle men past. Zij besmeuren geen mu ren. bruggen of wegdekken met ge kalkte slogans, nummers of aanplak biljetten, ze knokken bijna nooit, ze richten nergens schade aan en vlie gen elkaar slechts figuurlijk in het haar. Zij blijven kalm en flegmatiek. Daarom valt er tijdens de huidige Britse verkiezingsstrijd zo weinig te beleven. Het is een saaie boel, waar van toevallige bezoekers weinig be merken. Groot-Britannië heeft een kiestel- sel dat belangrijk van het onze ver schilt. De natie (Engeland, Schot land, Wales en Noord-Ierland), is verdeeld in 630 kiesdistricten met gemiddeld 55.760 inwoners, die stem recht hebben. Elk district kiest een volksvertegenwoordiger, met het ge volg dat de partij die in het parle ment de meerderheid behaalt, niet noodzakelijk het grootste aantal stemmen heeft moeten bekomen. Want de kandidaten moeten elk af zonderlijk een meerderheid van stemmen behalen om gekozen te wor den en dit overwicht varieert altijd heel sterk van district tot district. Met een dergelijk systeem kunnen zich onbillijkheden voordoen, doch anderzijds wordt het aantal partijen erdoor zeer klein gehouden. Sinds het einde van de vorige wereldoorlog zijn het uitsluitend de conservatieven en de socialislen, die tijdens alge mene verkiezingen naar de macht dingen. De liberale partij heeft gro tendeel afgedaan en had slechts ze ven volksvertegenwoordigers in het zo pas ontbonden parlement. Het gaat dus gewoon om de keuze tussen een conservatief of een labour, met min of meer wisselende kansen. Men zou even goed een systeem kun nen toepassen dat de ene grote partij vijf jaar laat regeren, daarop de an dere vijf jaar, enzovoorts. Dit zou een gezonde afwisseling zijn. gepaard gaande met een aanzienlijke kosten- en energiebesparing. Van het huidige Britse kiesstelsel naar een systeem van afwisselend conservatief en socialistisch bewind is slechts een kleine stap. Miljoe nen Britten maken immers niet eens gebruik van hun stemrecht en de meeste kandidaten van de kleine partijen hebben geen schijn van kans om een zetel te veroveren. Boven dien kan een niet onaanzienlijk deel van de bevolking toch niet volgens haar opinie stemmen, omdat deze in haar kiesdistrict door geen enkele kandidaat verdedigd wordt. Er zijn namelijk geen nationale kandidaten. Zelfs eersteminister Douglas Home en Labourleider Wilson kunnen slechts in hun eigen kiesdistrict ge kozen worden. Op de stembriefjes staan alleen de namen van de kandidaten die in zijn kiesdistrict opkomen. Er wordt geen partij vermeld en daarom komt het er voor de kandidaat op aan zijn naam goed in het hoofd van zijn aanhangers te prenten, anders zou den zij zich wel eens kunnen ver gissen. De kiezer plaatst een kruisje achter de voor- en familienaam van de kandidaat die hem het meeste bevalt. Hij kan dus niet anders dan een voorkeurstem uitbrengen. Aan de hand van het aantal veroverde ze tels blijkt achteraf welke partij de verkiezingen gewonnen heeft. Maar een communistische of libe rale Brit, in wiens kiesdistrict geen communistische of liberale kandidaat is, heeft geen enkele keuze. Hij kan zijn partij op geen enkele manier bevoordelen. Miljoenen Britten ver keren in deze positie en dat is juist het oneerlijke van dit kies stelsel daar de kleine partijen slechts kandidaten lanceren in kies districten waar zij een redelijke kans hebben en het door de wet vereiste minimumaantal stemmen, dat is een achtste van het totaal aantal uitge brachte stemmen, te behalen. U kunt U kunt ook Maar u kunt ook *n Amerikaan roken'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen (Van onze correspondent) ROTTERDAM Om zes uur gister morgen is de bouw gestart van een kerk op een nu nog kale vlakte, de Zalmplaat in Hoogvliet. Dag en nacht zullen werklieden in de weer zijn om dit bouwwerk in precies een week klaar te hebben. Zondag 18 oktober zal in de nieuwe kerk de eerste die wordt op getrokken als resultaat van de landelijke kerkbouwactie Antwoord '64, de eerste dienst worden gehouden. Antwoord '64 is een actie van negen kerken, de hervormde kerk. de gerefor meerde kerken, de christelijk gerefor meerde kerken de christelijk gerefor meerde kerk. doopsgezindengemeenten, de evangelisch-luthersche kerk, de re- monstrante broederschap, de bond van vrije evangelische gemeenten de oud- katholieke kerk en de unie van de bap tisten-gemeenten. Deze kerken vragen van hun ruim 4.3 miljoen leden een honderdste van hun jaarinkomen af te staan voor de bouw van 396 kerken, jeugd- en wijk centra en uitbreiding van nog eens 150 kerken tot ware werkplaatsen van het kerkelijk door-de-weekse werk. Een situatie, welke de mannen van de Amerikaanse veiligheidsdienst grote zorgen geeft. Terwijl president Johnson (links) geheel is omringd door democratische aanhangers en zelfs Goldwater-fans in South Gate, Californië, is een agent van de ge heime dienst met een machinepistool op een autodak geklommen. In het gewoel bevindt zich ook de gouver neur van Californië, Edmund „Pat" Brown (voorgrond met cowboyhoed). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 45-jarige kelner R. Mertens uit Den Haag is op straat door een 17-jarige perser en een 15- jarige varensgezel geslagen en getrapt voor de ogen van zijn vrouw en doch ter en tientallen toeschouwers. Deze mishandeling, waartegen niemand van de omstanders iets deed, was het eind van een reeks beledigingen en schunnige opmerkigen en bedreigingen, die was begonnen bij een tramhalte. He+ gezin stond daar te wachten toen de twee jongelui zich bij dochter en echtgenote onder de paraplu drongen en obscene opmerkingen maakten. Toen de tram arriveerde stapten de perser en de varensgezel eveneens in en zetten daar hun scheldpartij voort. Onder meer ge bruikten zij uitdrukkingen als „we snij den de kop van je romp" en dergelijke. Het drietal reageerde nog steeds niet Toen het gezin uitstapte werd het door de jongelui gevolgd, die de vader op de hielen probeerden te trappen en te schoppen. De kelner beheerste zich nog steeds Plotseling kreeg hij een jas over het hoofd gegooid, werd op de grond ge worpen en toen tegen het hoofd getrapt en in de ribben geschopt. Een snel groeiende drom nieuwsgierigen stak geen hand uit. De echtgenote begon van schrik te roepen en de dochter holde naar huis en belde de politie. Voordat deze aankwam had een passerende auto mobilist een van de jongens tegen de grond gedrukt kunnen krijgen. De ander werd gegrepen door de politie. De kelner die hevig bloedde, werd in een zieken huis behandeld voor een uitgescheurde mondhoek en een snee achter het rech teroor. Een dokter was de mening toe gedaan. dat de snee bij de mondhoek door een wapen moest zijn toegebracht. Dat is mogelijk een schroevedraaier geweest, die een van de jongens bij zich had. De jongste had nog twee maanden voorwaardelijk van de kinderrechter staan voor een diefstal. Het tweetal was niet onder de indruk van de aan houding door de politie. „Nou daar gaan we dan, drie maanden spinazie eten", had de echtgenote van de kelner ver staan. In de cellen van het politiebu reau schreeuwden ze allerlei opmerkin gen tegen elkaar en vertelden ze dat ze een James Bond-film hadden gezien, waarbij de hoofdfiguur messen in de schoenpunten droeg. „Die hadden we ook moeten hebben" zouden ze hebben ge zegd. Waar men in het gezin van de kelner, naast het gedrag van de jon gens vooral niet over uit kan is het feit dat niemand van de ongeveer veertig omstanders een vinger heeft uitgesto ken om te hulp te komen. Alleen de onbekend gebleven automobilist greep in. LOESAKA Noordrhodesische veilig heidsstrijdkrachten hebben een zestigtal volgelingen van de Loempa-sekte van „profetes" Alice Lensjina gedood. Dit geschiedde tijdens een botsing, die in het noordoosten van het land plaats vond. Twintig anderen werden gewond. BERLIJN De Amerikaanse ambas sadeur in West-Duitsland, George Mc- Ghee. heeft zich maandag in Berlijn ge- keord tegen allen die de waarde van de Amerikaanse beloften Europa te verde digen en te ijveren voor de Duitse een wording, in twijfel trekken. „Degenen die zich dergelijke dingen afvragen ervaren de ongegronde angst die zij dan ook verdienen", zo zei hij tot de verzamelde leden van de Duits- Amerikaanse organisatie die ter gelegen heid van ,,Columbus-dag" in West-Berlijn bijeen waren. ,,De Duitsers kunnen vertrouwen heb ben in de degelijkheid van de Ameri kaanse toezeggingen omdat de Verenigde Staten met hen zullen en moeten samen gaan om de belangen van haar eigen volk te verdedigen", zo zei McGhee. HAMBURG De Westberlijnse poli tie heeft, volgens het Hamburgse blad „Stern", hulp verleend hij de vlucht van de 57 Oostduitsers door een tun nel onder de Berlijnse muur. Twee helpers bij de ontvluchting heb ben verklaard, dat zij van de politie gasmaskers en „walkie-talkies" te leen gekregen hadden. Het blad vertelt hoe de communisti sche bewaker doodgeschoten werd en hoe de tunnel door de communisten ontdekt werd. „Het was 35 minuten na middernacht" (5 oktober) aldus vertelden de niet bij name genoemde helpers volgens Stern, „twee mannen gingen naar de buiten deur van het Oostberlijnse huis dat de ingang van de tunnel verborgen hield en zeiden dat zij nog meer vluchtelin gen gingen halen. Ik kreeg een angstig voorgevoel en ik vertelde hun, dat een moest achterblij ven bij de ingang, waar ik de wacht AMSTERDAM Het graafwerk in het Amsterdamse Bos is gistermiddag om vijf uur gestaakt. Nadat H.B. in de avond van 30 september in Dortmund een bekentenis had afgelegd en daarbij ongeveer de plaats had genoemd waar een deel van de buit was geborgen, en met name nadat daar inderdaad siera den, doch zonder stenen waren gevon den, zijn 21 bosarbeiders begonnen een stuk grond in de omgeving van die plek ter grootte van een voetbalveld (circa 70 x 100 meter) „regel voor regel af te tasten". hield, maar beiden gingen de Strelitzer- strasse op", vervolgde een van de twee mannen. „Vijf minuten later kwamen zij terug maar nu waren zij met zijn drieën. Het was donker in het portaal, maar ik zag uniformknopen opblinken door het kleine beetje licht dat er was. Plotseling hoorde ik een van hen dui delijk zeggen „Klaar om te vuren" en toen klonk een schot. Ik wist dat alles nu voorbij was. Ik sprong terzijde om mijn vriend een vrij schootsveld te geven. Hij vuurde zijn pis tool leeg op een van de mannen, toen renden wij beiden door de tunnel naar West-Berlijn, de gasmaskers die de pft- litie ons gegeven had(, achterlatend in de schacht" aldus vertelde de man volgens de Stern". Oost-Duitsland heeft de uitlevering verzocht van de helpers om hen te be rechten voor moord op de Oostduitse officier van de volkspolitie Egon Schultz. De Westberlijnse autoriteiten beloof den een onderzoek in te stellen maar weigerden mensen uit te leveren. Bij voorbaat werd al gesteld dat zelfver dediging in het geding was. (Van onze Belgische correspondent Luc van Gastel) BRUSSEL „De regeringspartijen betalen de prijs voor de beslistheid, waarmee zij België in zeer moeilijke en ondankbare omstandigheden hebben geleid. Deze regeringstaak is niet ten einde. Nog zeven maanden resten de CVP en de BSP om andere problemen op te lossen. Het afgleden naar de ex tremen moet voor de Christelijke Volks partij een spoorslag zijn om met vaste wil een vlugge oplossing na te streven voor een aantal gewichtige nationale vraagstukken, in een geest van verzoe ning en verstandhouding", aldus het commentaar van de Belgische premier Theo Lefèvre. gistermiddag op de uit slagen der gemeenteraadsverkiezingen, die zondag in België werden gehouden. Minister van Buitenlandse Zaken Spaak vond, dat „ondanks de armzali- g eargumenten de demagogie van de liberale partij voor Vrijheid en Vooruit gang het toch maar heeft gedaan". De oproep van de Belgische eerste-minis- ter tot nationale verzoening en verstand houding komt net op tijd. want het niet zo verkwikkelijke gevolg van de jongste verkiezingen is, dat België nog moeilij ker regeerbaar zal zijn dan voordien. Over het hoofd van de gemeenteraads kandidaten heen heeft een aanzienlijk deel van de Belgische bevolking een oor deel geveld over het beleid van de Christelijke Volkspartij en van de Belgi sche Socialistische Partij, die sedert 1961 het land regeren. De uitspraak van het kiezerskorps is vooral streng geweest voor de Christelijke Volks Partij. Zij verloor namelijk in al le gewesten van het land. De socialisten zijn evenmin zonder kleerscheuren uit de strijd gekomen. Vooral in Brussel en diverse streken van Wallonië moest zij terrein prijs geven aan de liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang en aan de communisten ondanks de in nerlijke verdeeldheid, die leidde tot elk aar concurrerende Moskou- en Peking- gezinde lijsten. De communisten danken hun overigens matig gebleven zetel winst aan de steun van de federalis tisch gerichte Waalse Volksbeweging, die zich steeds verder verwijdert van de socialistische partij, waaruit zij is ont staan. De winst voor de liberale PW wordt in Vlaanderen en Wallonië ver klaard door de ontevredenheid van een aantal conservatieve CVP-kiezers over de fisclae hervorming en andere maat regelen die door hen dirigistisch wer den genoemd. In Luik, waar de CVP trouwens uit elkaar was gevallen in een conservatieve en in een democratische lijst, verloren de CVP en de BSP respec tievelijk 6 en 4 zetels, terwijl de PVV, de CVP overvleugelde en zich nagenoeg opwerkte tot het niveau van de BSP. Verrassend is de liberale overwinning in de Brusselse agglomeratie. In nage noeg alle 19 Brusselse gemeenten ruk te de PW op. De socialisten verloren in Brussel 3 ze tels en hebben er nog negen De Mos kou-communisten veroverden 2 zetels de Unité Francophone en de Volksunie ieder een zetel. Hoewel de uitgesproken Wallonistische lijsten in het Brusselse bitter weinig bijval oogstten, zijn de ver kiezingsuitslagen aldaar voor de Vla mingen ook een teken aan de wand. Het was juist de liberale partij die opkwam voor de hegemonie der Fransspreken den in de hoofdstad en voor tweetalig heid in de gemeenten, die tot dusver eentalig (Nederlands) waren. De extre mistisch Frans gezinde liberale burge meester van Elsene haalde zelfs de vol strekte meerderheid. Vlaamse tegenslag ook in de Voerstreek, die vorig jaar administratief van de provincie Luik naai de provincie Belgisch-Limburg werd overgeheveld. In alle zes betrokken ge meenten behield de lijst, die de terug keer naar Luik voorstaat, de overhand. In Vlaanderen daarentegen is de Radi cale Volksunie de grote overwinnaar. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen had zij vrijwel nergens eigen kan didaten voorgedragen. Thans diende zij zich aan bij ongeveer 100 Vlaamse ge meenten met 10.000 ol meer inwoners, hetzij onder haar eigen naam. hetzij on der de naam Vlaamse Belangen of iets dergelijks. Het gevolg is. dat zij in een aantal bescheiden gemeenten de vol strekte meerderheid behaalde en dus de CVP in de opijositie drong. Overal zetels veroverend boekte zij haar meest spec taculaire winst in de Antwerpse agglo meratie. Daar is zij in een slag de der de belangrijkste partij geworden. De BSP won er 94 zetels (in 1958: 88) de CVP 85 (.in 1958: 109) de Volksunie (27 (in 1958: geen enkele), de PW 15 (in 1958: 7), en de vpmmunisten 1 ze tel. In deze cijfers komt de gemeente Borgerhout niet voor. Daar had de CVP een coalitie gesloten met de Volks unie en konden de 15 zetels voor het christelijke kamp behouden blijven. Het is natuurlijk gevaarlijk op grond van deze uitslagen berekeningen te ma ken voor de parlementsverkiezingen, die uiterlijk over zeven maanden in België zullen worden gehouden. De huidige ge gevens worden doorkruist door allerlei lokale invloeden Vooral in ongeveer 45 procent der Begisce gemeenten, nu min der dan 10.000 inwoners. Daar waren zeer veel lijsten zonder kleur neergelegd. Alles wijst erop, dat de CVP en de socialisten hun regeringscoalitie willen vernieuwen. De vraag is nu of die coa litie nog mogelijk is, met een afbrok kelende meerderheid en een aan arm slag winnende oppositie. Gevreesd moet worden, dat de regeringsmeerderheid in de komende maanden nog verder zal worden afgeknaagd. Gezien deze radicale verkiezingsuit slag in Vlaanderen, Brussel en Wallo nië, zal het vinden van ee oplossig moeilijkern zij da onoit. De parlemets- leden van de meerderheidspartij zullen immers uit een reflex van zelfbehoud hun posities verstrakken, terwijl de op positie van PVV en Volksunie ongetwy- feld vinniger zal worden. Reeds heeft de voorzitter van de Belgische liberalen aangedrongen op onverwijlde par- lementsontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BONN Treinreizigers, die door de conducteurs van de „Deutsche Bun- desbahn zonder kaartje „worden ge snapt", zullen in de toekomst een toe slag van twintig Mark (plm. f 18,60) moeten betalen, onafhankelijk van de lengte der etappe. Pas bij de invoering van deze schrik barend hoge toeslag zal de „Bundes- bahn" het kunnen riskeren aan de uit gangen der stations de kaartjes-controle op te heffen (waarvoor nl. geen perso neel meer te viinden is). Tot dusverre was het ministerie van verkeer tegen deze hoge toeslag, omdat hij het karakter had van een geldboete en het uitdelen van boetes valt onder het ministerie van justitie. Dit inzicht is gewijzigd, nadat de tram in Muenchen van kaartjesloze-passagiers een toeslag van tien Mark heft. (Advertentie) Vier,middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makent Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET JOURE De rijkspolitie te Jourc heeft de 32-jarige chauffeur bij een auto lijndienst J. de B. gearresteerd wegens diefstal van goederen. Zijn ouders zijn eveneens ingesloten, verdacht van heling. In de Noordoostpolder is een voormalige chauffeur J H. O gearresteerd in ver band met deze zaak. De B. heeft zich hele voorraden goe deren toegeëigend door in bodenhuizen waar hij zijn auto moest laden behalve de voor hem bestemde vracht.'ook colli in te laden die voor andere diensten be stemd waren. Dit kwam wel eens uit, maar dan was er een „vergissing" ge maakt. In het huis van De B. en in de huizen van de andere gearresteerden is voor vele duizenden guldens aan goede ren gevonden die op deze wijze werden ontvreemd.

de Stem | 1964 | | pagina 15