Tingel-Tangel met première roos? TRflITAL' Baron Bluff en de dripdrups Programma's radio en t.v. CEL" VAN JEAN GENET SPEL" VAN BECKETT IPELLI ssr Opa's krant Reimond Kimpe van Vlaamse t.v. ONVOLDOENDE MODERNE STUKKEN Kort kunstnieuws PROTEST Sito Hoving: twijfel saaien Verjaardag? DROSTE pastilles altijd welkom Radio Originele attentie? DROSTE pastilles altijd welkom! Twee premières in Eindhoven Jongeren en toneel Zonder geldig paspoort Anneke Grönloh naar Joego-Slavië Nieuwe Wiener IJsrevue in Antwerpen Concertgebouw orkest met Brahms Televisie GAS t*4>n nvkSuirvr 1 23A56789 Het staat HART B5ER HONDEN JAS /Haddiiu DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OKTOBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op donderdag zeven maart 1957 liep uitgaand Amsterdam met open ogen en verbaasde monden in de listige fuik, die een kersverse caba retgroep in het Leidsepleintheater had opgesteld. Aan de muren van deze in middels tot bioscoop gedegradeerde zaal hingen al weken kleurige affiches, die uitriepen, dat Tingel-Tangel hier zijn eerste schreden op het steile pad van de vaderlandse cabaretkunst zou zetten. De bezoekers, die de mouwen van hun overhemden al bij voorbaat hadden op gerold en de feestneus onder handbe reik hielden, kwamen op die avond bij zonder bedrogen uit. Een aanvankelijk verbijsterde, later schuchter applaudiserende zaal volgde echter gespannen de eerste zeepbel, die Sieto Hoving via 't Liedsepleintheater 't land in blies, 't Was 'n bel vol bijtende spot, cynische liedjes en hekeldichten op wantoestanden. Tingel-tangel heeft zich sinds vorig jaar genesteld in een verrukkelijk patri ciërshuis, dat met engelenbak en zwarte zoldering' is omgetov rd tot een anti chambre tussen Charleston en beat. De artiesten runnen in deze ruimte alles zelf, directeur Hoving speelt perfect de rol 'van ouvreuse, zijn vrouw Marijke, die in gewone doen een verlegen school kind lijkt, dat nog moeite zal hebben met versjes voor moeders verjaardag, maar straks tijdens haar optreden ca- nailleus te keer zal gaan schenkt koffie en wijn in. De gebaarde pianist ver koopt programma's en Paul Deen. die in civiel veel wegheeft van een succesvol vertegenwoordiger in scheermesjes, fun geert op alle fronten als dijkendichter. Een nieuw verrassend gezicht draagt Maria de Booy aan, die van de statige Haagse Comedie naar het cabaretpodium is overgestapt en een handvol voortref felijke creaties over het voetlicht werpt. In oranje cocktaildress zal ze straks een puntgave uitbeelding geven van de vrouw, die beu van de obligatie recep tiecultuur, alleen in de striptease nog een laatste uitweg ziet Ook als zorg zame zuster van de moedermelk-centrale, die het volk dringend oproept uit volle borst mee te doen. bewijst ze, dat ze zich in dit aquarium vol azijn als een zwaardvis voelt. Paul Deen, de onver woestbare, zorgt voor een onbetwistbaar hoogtepunt in zijn spitse en navrante mo noloog „kransje leggen", waarin hij de opnieuw aangeknoopte vriendschapsban den tussen Nederland en Indonesië met het scherpe mes van de spot doorsnijdt. Sieto Hoving neemt traditiegetrouw de conferences voor zijn rekening en dit maal heeft hij midden in de roos ge schoten met zijn beitelscherpe röntgen foto van onze krankzinnige, moderne samenleving. Deze kleine koning van de grimlach wandelt met zijn vrouw ook door de rest van het door henzelf ge schreven programma, dat cabaretkunst van topkwaliteit bevat. Uitschieters daarin zijn het agrarisch moedertje van Marijke Hoving, dat met parathion haar slome landbouwer vergiftigde (en op dit idee werd gebracht door het dagelijks nieuws voor land- en tuinbouw) en haar solo als hulpeloos buitenbeentje van de familie. ,,De moeilijkheid, dat elk nummer in ons programma goed moet zijn", zegt Hoving, „we kunnen geen stoplap ge bruiken zoals in een revue, want het publiek, dat bij ons komt, verwacht dat we ze confronteren met de toestanden om ons heen. Het is onze taak om twij fels te zaaien, om de mensen los te scheuren van hun veilige zekerheid". Vaak wordt er na afloop van de voor stelling nog heftig gediscussieerd in hel café voor en Hoving vindt juist die mo menten de prettigste van de hele dag. Voor elke voorstelling gieren de zenuwen door zijn gecultiveerde lichaam, maar als na de laatste accoorden de last van hem afvalt, blijkt hij dezelfde spitse causeur te zijn die hij op het toneel speelt. Marijke en Sito Hoving Op 23 oktober a.s.s 's avonds om 9.10 uur zullen de Zeeuwse kijkers de nestor der schilders van hun gewest op het te levisiescherm kunnen zien. De uitzen ding wordt verzorgd door Brussel Vlaams en vindt plaats in het kader van de serie Ten Huize vandie gereali- seehrd wordt door prof. Florquin. Men zal de grijze maar nog altijd vitale schilder in zijn eigen huis en ate lierruimte kunnen zien, hem horen ver tellen over zijn leven; zijn studententijd te Gent waar hij op het atheneum naast Oskar de Gruyter en Albert Servaes zat. Ook aan zijn Laetemse tijd toen Kimpe samenwerkte met De Saedeleer, Gust de Smet, Fritse van den Berghe en vele anderen wordt de nodige aandacht be steed evenals aan het literaire werk uit zijn allervroegste jaren dat verscheen in de Blauwvoet en de Nieuwe Gids. Natuurlijk neemt Middelburg een cen trale plaats in de uitzending in daar dit de stad is waar Kimpe zich na de eerste wereldoorlog vestigde en waar hij nog steeds werkt. Verschillende teke ningen en schilderijen zullen worden ge toond. (Advertentie) Dinsdag 13 oktober HILVERSUM I, 402 m KRO: 12,00 Angelus 12,03 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw 12,06 Olym pisch Journaal 13,00 Nieuws 13,15 Draai en maar: lichte grammofoonmuziek met commentaar 14,00 Voor de plattelands vrouwen 14,10 Lichte- en amusements muziek (gr.) 14,50 Lichtbaken, praatje 15,00 Lichte orkestmuziek en zangsoliste 15.30 Olympisch Journaal 16,00 Voor de zieken 16,30 Onderweg Contact met de mens, Godsdienstig programma 17,00 Voor de jeugd 17,35 Voor de padvinders 17,50 Regeringsuitzending: Filmen in de Nederlandse Antillen I. Spreker: Raymundo Debrot 18,00 Licht instrumen taal ensemble 18,20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. Onder neming op de helling? Tot u spreekt: mr. P. W. Smits 18,30 Radio Vólks-Uni versiteit: Het oppervlak van de maan, door dr. J. van Diggelen 19.00 Nieuws 19,10 Actualiteiten 19,35 Metropole-or- kest: lichte, muziek 20,00 Olympisch Journaal 20,30 Sopraan met harp: klas sieke liederen 20,55 Vader/Moeder/ school, gesprekken over samenwerking Ouders-Onderwijs 21,10 Hoogtepunten uit de opera: Un ballo in maschera (gr.) (stereofonische uitzending) 21.40 Kerk orgelconcert 22,05 Franse chansons (gr.) 22,25 Boekbespreking 22,30 Nieuws 22,40 Epiloog 22,45 Liedjes 23,15 Lichte gram mofoonmuziek 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m 12,00 Lichte orkestmuziek (gr.) 12,20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw 12,30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw 12,33 Lichte orkestmuziek 13,00 Nieuws 13,15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek 13,25 Beursberichten 13,30 Instrumentaal en semble en zangsolisten 14,00 Voor de vrouw 14,40 Schoolradio 15,00 Lichte grammofoonmuziek 15,30 Adelbrieven van de sport, klankbeeld 15,35 Militair orkest (gr.) 16,00 Nieuws 16,02 Stereo- fonische uitzending: Altviool en piano: klassieke muziek 16,30 Voor de jeugd 17,30 New York calling 17,35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners 18,00 Nieuws 18,15 Eventueel actueel 18.20 Stereofonische uitzending: Promenade orkest en solist: amusementsmuziek 18,55 Gesproken brief uit Parijs 19,00 Voor de kinderen 19,05 Operamuziek (gr.) 20,00 Nieuws 20,05 De Verdedigers, programma gewijd aan de Advocatuur in Nederland 20,45 Tot Uw orders, gevari eerd programma voor de militairen. 21,35 Toneelbeschouwing 21,45 Festival van Bergen: Pianorecital: klassieke muziek 22,30 Nieuws en mededelingen 22,40 Actualiteiten 23.00 Gesproken brief 23,05 Klassieke grammofoonmuziek 23,40 Instrumentaal trio en zang: lichte mu ziek 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL-VLAAMS 324 m: 12,00 Nieuws 12,03 Grammo foonmuziek 12,15 Grammofoonmuziek 12,25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart 12,30 Gevarieerde muziek 12.50 Beursberichten en programma overzicht 13.00 Nieuws en Olympisch journaal 13,20 Kamermuziek 14,00 Nieuws 14,03 Schoolradio (Om 15,00 Nieuws) 15,45 Lichte muziek 16,00 Nieuws 16,03 Beursberichten 16,09 Duitse les (Tussen 15,45 en 16,15 Reportages van de Olympische Spelen) 16,24 Kamer muziek 16,50 Grammofoonmuziek 17,00 Nieuws 17,15 Jazzmuziek 17,45 Volkscon cert 18,00 Nieuws 18.03 Voor de solda ten 18,28 Paardesportberichten 18,30 Lichte muziek 18,45 Sportkroniek 18,52 Lichte muziek 19,00 Nieuws en radio kroniek 19,30 Olympisch journaal 19,40 Lichte muziek 19,50 Lezing 20,00 Hoor spel 21,00 Zuidafrikaanse liederen 21,20 (Advertentie) De boelende eenacter „Spel", die door toneelgroep Studio in de kleine zaal van de Eindhovense Stadsschouwburg in première werd opgevoerd, heeft van re gisseur Kees van Iersel het juiste tempo en de uitdrukking gekregen, zoals die door de auteur in zijn toneelaanwijzing werd aangegeven. Uit de nauwe halsopening van elk van de drie op het toneel staande urnen steekt een hoofd. ,,De gezichten zijn leeftijds- en uitdrukkingsloos'" en deze gezichten vertellen met monotone stem men het verhaal van een wanhopige en uitzichtsloze driehoeksverhouding. De twee vrouwen en de man vertellen in eenzelfde ritmische cadans hun eigen soms trieste, soms fel aanklagende ge dachten over de twee anderen. Een van de drie gezichten begint pas te vertel- AMSTERDAM „Sterk protest tegen jeugdvoorstellingen, nare sfeer". „De schoolvoorstellingen bevatten te weinig modern toneel". „De meeste jongelui vergaat de lust naar toneel te gaan door de vreselijke stukken, die zij tijdens hun middelbare opleiding gedwongen zijn te gaan zien". „Op vele scholen wordt veel te weinig tijd besteed aan moderne toneelstukken." Dit zijn enkele opmerkingen uit de en quête, die ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de toneelgroep Studio in samenwerking met de dr E. Boek manstichting is gehouden. Zij zijn ge publiceerd in een incidenteel verschij nend orgaan van deze toneelgroep en worden door de directie hiervan repre sentatief geacht voor gedachten over to neel van de jongeren tussen 17 en 30 jaar onder wie de enquête is gehouden. De volledige resultaten van het onderzoek zullen eind november bekendgemaakt worden. Enkele andere reacties waren: „Ver scheidene mensen beschouwen naar mijn mening het naar de schouwburg gaan als een soort statussymbool. Het bestaan hiervan belemmert het onderzoek voor bepaalde categorieën. „Ik zou het liefst even dikwijls naar goed toneel gaan als naar de kerk, voor het laatste is in Zeeland wel ruimschoots gelegenheid voor het eerste niet". „Meer voorstellingen voor arbeiders". Ook het instituut van de culkoopver- enigingen wordt zwaar gehekeld. (Concert 22,00 Nieuws 22,15 Zuidafrikaan se negermuziek 22,45 De Zeven Kunsten 23,00 Nieuws 23,05 Stemmig gemengd avondprogramma 23.55 Nieuws 24,00 10,10 Voor de scheepvaart. BRUSSEL FRANS 484 m: 13,00 Nieuws 16,08 Klassieke muziek 17,00 Nieuws 17,45 Lichte muziek 18,02 Voor de soldaten 18,27 Lichte mu ziek 19,15 Gevarieerde muziek 19,30 Nieuws 20,00 Klassieke muziek 22,00 Wereldnieuws 22,15 Jazzmuziek 22,55- 23,10 Nieuws. Woensdag 14 oktober HILVERSUM I, 402 m NCRV: 7,00 Nieuws en SOS-berichten 7,10 Dagopening 7.20 Klassieke gram mofoonmuziek 7,45 Radiokrant 8,00 Nieuws 8,15 Gewijde muziek 8,30 Mu- setteklanken (gr.) 8,45 Stereofonische uitzending: Schotse volksliederen (gr.) ,00 Voor de zieken 9,35 Waterstanden ,40 Voor de huisvrouw 10,10 Klassieke kamermuziek (gr.) 10,30 Morgendienst 11,00 Semi-klassieke kamermuziek (gr.) 11,30 Licht instrumentaal trio 11,50 Ca baret. HILVERSUM II, 298 m VARA: 6,30 Olympisch Journaal 7,00 Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek 7,20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte gram mofoonmuziek (7,30 Van de voorpagina, praatje) 7,45 Olympisch Journaal 8,00 Nieuws en socialistisch strijdlied 8,18 Lichte grammofoonmuziek 8,45 Olym pisch Journaal 9,00 Gymnastiek voor de vrouw 9,10 Kookpraatje 9,15 Klas sieke grammofoonmuziek VPRO: 9,40 Schoo *-adio VARA: 10,00 Lichte ro mantische muziek (gr.) 10,30 Amuse- mentsmuz. (gr.) 11,00 Nieuws 11,02 Voor de vrouw 11,40 Pianorecital: mo derne muziek. SCHIPHOL De reis van Anneke Grönloh, die gisteren met haar man van Schiphol naar Joegoslavië is vertrokken om in Belgrado voor radio en t.v. op te treden, heeft aan een zijden draadje ge hangen. Anneke had n.l. vergeten tijdig haar paspoort, dat juist gisteren was verlopen te laten verlengen De Joego slavische ambassade had er echter toch maar een visum in gestempeld. Voor een uitreis naar dit Balkanland was dat echter niet voldoende. De Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol ver leende echter speciale medewerking. Dank zij een algemene machtiging, die de marechaussee telefonisch van het ministerie van justitie verkreeg ontving onze Nederlandse zangeres toch een spe ciaal doorlaatstempel en vloog vervol gens op eigen risico naar Belgrado. Haar grammofoonplaat met de twee in het Joegoslavisch gezongen liedjes Wladimir en Cimeroni heeft haar naam daar al enige tijd op de lijst van top hits gebracht. Anneke onthulde bij haar vertrek, dat er onderhandeld wordt over een toernee samen met de Blue Diamonds, door haar geboorteland Indonesië. Voor de Wiener IJsrevue, die van 14 oktober tot 16 november in het Ant werpse Sportpaleis te zien is, zijn 1400 extra-plaatsen gemaakt, vanwege de be langstelling, die men verwacht. De nieuwe ijsrevue bestaat uit vijf de len: een voorspel, een Slavische fantasie, een komische parodie op de stomme film, een Italiaanse liefdesgeschiedenis en een Hongaarse scène. (Advertentie) „Verschuivende grenzen" is de titel van een serie tv-programma's over ac tuele onderzoekingen van de wetenschap dat eenmaal per maand op dinsdagavond via Nederland 2 zal worden uitgezonden. Het gaat hier niet om populair-weten- schappelijke programma's in de gebrui kelijke zin, hoewel het geenszins de be doeling is om een rubriek te introdu ceren, die zich richt op de kleinere groep gespecialiseerde kijkers Het eerste pro gram komt vanavond op het scherm. In dit eerste program wordt aandacht besteed aan het vriendelijke zoogdier, dat de mens al sinds onheuglijke tijden heeft gefascineerd: de dolfijn. Praten over en met dolfijnen", is dan ook de ondertitel van deze tv-documentaire over recente Nederlandse en Amerikaanse on derzoekingen van het gedrag en nog gro tendeels onbekende vermogens van dit dier Het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink opende zijn winterseizoen voor de Hagenaars in de Kurzaal te Scheveningen met twee ro mantische werken en wel het Dubbel concert in a voor viool en cello van Brahms en de Vierde van Bruckner. Het eerste werk vormt het sluitstuk van Brahms orkestrale oeuvre, daarna heeft hij alleen nog kamermuziek en or gelcomposities geschreven. Evenals de beide pianoconcerten was de opzet van deze compositie aanvankelijk anders ge dacht. Het thematisch materiaal was na melijk ontworpen voor de compositie van SCHIPHOL De pantomimespeler een vijfde symfonie, maar een verzoek Rob van Reyn is van Schiphol naar de van de destijds beroemde cellist Haus- len. wanneer het door een verblindend witte schijnwerper (bekwaam gericht door Piet Bruyn) verlicht wordt en als zodanig toestemming krijgt om te spre ken. Ratelend worden de woorden tot zinnen geformuleerd en het tempo ligt zó hoog, de stemmen zijn zo vlak, dat vaak de tekst niet verstaanbaar is. Op een onverwacht ogenblik doven de lich ten en daarna begint het verhaal weer helemaal opnieuw: dezelfde zinnen, de zelfde volgorde, dezelfde tragiek. Het verhaal had steeds opnieuw verteld kunnen worden, want de driehoek biedt geen uitweg, geen enkel punt van ont snappen. De ongetwijfeld sublieme ver taling van Jacoba van Velde zorgde voor de nodige schokkende reacties, maar ook voor een soms wat banale humor. Liesbeth Struppert en Cocki Boonstra en de man daar iussen in, Frans Vorstman, presteerden het om ondanks de eenzij digheid, het korte en tragische relaas toch een dwingende boodschap mee te geven. Een boodschap die door iedere toeschouwer afzonderlijk op eigen wijze geïnterpreteerd moet en kan worden. Regisseur Kees van Iersel heeft de mogelijkheden van het ronde toneel van de kleine zaal de „Globe" ten volle uit gebuit met de opvoering van Jean Ge nets „Haute Surveillance". Ook van deze eenacter heeft Jacoba van Velde een prima vertaling gemaakt. Op het toneel staat een kooi van tra lies, de cel, waarin drie jonge mannen zijn opgesloten. Het zijn Groenoog", die een meisje heeft gewurgd, en de twee kruimeldieven Maurice en Jules Lefranc, die beiden een dweepziek respect hebben voor de moordenaaT, die zij als ,,de sterke man" beschouwen. Maurice is de beweeglijke flirter, zich zelf een leuke jongen en een roos noe mend, die op alle mogelijke manieren de vriendschap van Groenoog tracht te winnen. Hij is ook verliefd geworden op de vrouw van Groenoog, waarvan een beeltenis op zijn borst is getatoëerd. Ook Jules zou de vrouw van Groenoog wel willen „overnemen'", wanneer deze zijn hoofd onder de guillotine zal kwijt ra ken. De twee elkaar beconcurrerende dieven willen niet alleen de vriendschap en de vrouw van Groenoog, zij willen ook zijn misdaad, zijn roem als moorde naar. Om zich zelf tot een grote misda diger te promoveren schrijft Jules „wreker" op zijn borst. Het wordt met een spottende beweging door Groenoog half uitgewist. De twist tussen de drie jongens, nu eens hartstochtelijk fel. dan weer temerig geniepig, wordt naar een hoogtepunt gestuwd, wanneer Groenoog zijn eigen misdaad expliceert. Hij heeft zijn ongeluk niet gewild, het ongeluk heeft hem uitgezocht. Maar nu hij het eenmaal heeft, wil hij het noodlot vol ledig maken. Dan beveelt hij dat een van de beide dieven zijn vrouw zal moe ten vermoorden, wanneer hij er niet meer is. Maurice en Jules zijn gewetst en ver ward als zij horen dat Groenoog niet de echte moordenaar is, zoals zij die zich gedacht hadden. Maar toch blijft hij de Grote Man. De ongelooflijke, maar on ontkoombare tragiek van deze een acter is het verschil tussen Groenoog en zijn beide celgenoten: de eerste heeft het noodlot onverwachts op_ zich af zien komen en 'heeft het tenslotte als iets groots aanvaard, maar juist zijn groot heid inspireert de anderen tot dezelfde misdaad. Jules is zo bezeten door de wil van de misdaad en zo getreiterd door de uitdaging en de „tic" van Mau rice, dat hij rustig en kalm pratend de kleinere Maurice wurgt. Groenoog staat er „als in een droom*' bij te kij ken, maar waarschuwt daarna de be waker. De toneelaanwijzing „Het hele stuk verloopt als in een droom" van Jean Genet, wordt niet geheel gevolgd, slechts aan het einde zijn de drie boe ven in trance door de verschrikkelijke ontknoping van het drama. Het moest immers zo eindigen. Op een wel heel realistische wijze (allesbehalve een droom) geven Joop Admiraal (Groenoog), Aart Staartjes (Maurice) en Erik Plooyer (Jules Lefranc) gestalte aan de drie misdadi gers. Hijgend en trillend zijn zij ieder voor zich bezield door de geweldige aantrekkingskracht van de misdaad, die voor alle drie het grote noodlot wordt. Frans Vorstman verbeeldde de bewaker op sublieme wijze. Het werd een su blieme opvoering van een onheilspellend stuk. NIC. Dinsdag 13 oktober NEDERLAND I NOT-NTS: 14,05 Schooltelevisie: Ont wikkelingsgebieden (2) NTS: 18,15 Olympische Spelen te Tokio 19,30 Engel se les 20,00 Journaal NCRV: 20,20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeld verhaal 20,25 Attentie NTS: 20,50 Hootenanny, showprogramma NCRV: 21,10 Wat is er aan de hand met de landbouw?, opiniepeilingen 21,55 Lied jesprogramma 22,20 Zesdaagse: Repor tage Kerkbouwactie NTS: 22,25 Jour naal 22,30-23,30 Olympische Spelen te Tokio. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal VARA: 20,01 Verschuivende grenzen: wetenschappe lijk programma 20.25 De schavuiten: De juwelen van San Luco, tv-film 21,15 Filmvenster 21.45 Achter het nieuws RKK: 22,10-22,35 Geloofsbrieven. BELGIë VLAAMS 14,05-15,15 Schooltelevisie 18,30 Repor tage van de Olympische Spelen 19,55 Zandmannetje 20,00 Nieuws 20,20 Hier spreekt men Nederlands 20,25 Uitzen ding voor de vrouw 20,50 Panorama 21,30 Cello- en pianorecital 21,55 De so cialistische gedachte in actie 22,25 Nieuws 22,30-23.30 Reportage van de Olympische Spelen. BELGIë FRANS 14,15 Schooltelevisie 18,30 Nieuws 18.33 Reportage van de Olympische Spelen 19,00 Filosofische uitzending en leken- moraal 19,30 Programma voor de vrouw 19,45 Le Temps des Copains, tv-feuille- ton 20,00 Journaal 20,30 Lichte muziek 21,00 Pasazerka (La Passagère). film 22,30 Reportage van de Olympische spe len 23,30 Journaal. West vertrokken op uitnodiging van de Sticusa. Hij zal gedurende de komende 7 weken voorstellingen geven in Suri name, Venezuela en op alle eilanden der Nederlandse Antillen. AMSTERDAM De Toneelgroep Cen trum heeft in studie genomen „De Ge dachte" van Leonid Andrejew. Het is eeri nieuwe toneelbewerking van Walter Kous, waarbij gebruik wordt gemaakt van de oorspronkelijke novelle en van een vertaling uit het Duits door Hans Roduin van een reeds bestaande toneel versie. De regie voert Walter Kous. EINDHOVEN Op vrijdag 16 oktober geeft de Toneelgroep Ensemble zijn tweede première in de onlangs geopende Stadsschouwburg te Eindhoven. Het is het blijspel „Duizend Clowns" (A Thou sand Clowns) van de Amerikaanse au teur Herb Gardner dat zowel op Brod- way als in Parijs 'n groot succes is ge worden. De hoofdrol is in handen van Johny Kraaykamp. Jan Retel voert de regie. mann om een concertstuk voor zijn in strument te schrijven bracht hem op het idee om voor een combinatie van twee solo-instrumenten te schrijven. Daarmee beoogde hij tevens de verloren vriend schap met de grote Hongaarse violist Joseph Joachim te herwinnen. Als her innering aan hun vroegere hechte vriend schap nam hij enkele maten van een door Joachim bij voorkeur gespeeld concert van Viotti op. Deze muzikale verzoeningspoging slaagde en het was Joachim, die de vioolpartij bij de pre mière onder Brahms directie te Keulen in 1887 vertolkte. Concertmeester Herman Krebbers en aanvoerder der cellisten van het Con certgebouworkest Tibor de Machula, heb ben door hun bijzonder fraaie vertolking bewezen tot de kleine groep uitverko- j renen te behoren die deze partituur goed kunnen vertolken. Hun spel boeide het auditorium meer dan de compositie en dit zeker niet ten onrechte, al moet er kend worden dat Brahms ook in deze schepping de luisteraars momenten van grote muzikale schoonheid heeft ge-1 schonken. C. Backers (Advertentie) wassen met Een produkt van l'Oréal de Paris We zijn natuurlijk allemaal erg tegen oorlog en tegen ellende in de wereld. Maar doen we er iets tegen? Weineen, we staan even gemelijk op, we eten geen hap min der en we laten ook 's avonds de teevee niet af, omdat er zoveel na righeid en drieging in de wereld is Behalve die dokter in Londen Die doet er wél iets aan. Hij meent dat zijn land er verkeerd aan doet door een kernstrijdmacht op te bouwen. Als je tegen het gooien van atoombommen bent, vindt hij, moet je ze ook niet in huis willen hebben. De Britse regering stoort zich evenwel niet aan de mening van de geneesheer. Om daartegen pro test aan te tekenen, heeft de dok ter nu besloten voortaan elke week een vol etmaal te zwijgen. Die dag is bepaald op woensdag. Zes dagen per week is de dokter een gezel lige prater, maar op woensdag niet. Dan zwijgt hij. En er zal pas weer een woensdag komen waarop de dokter spreekt, wanneer Engeland zijn kernwapenen consequent af dankt. Nu kunnen we wel om die man glimlachen en opmerken dat het de Britse regering een zorg zal zijn of er in Londen een dokter is die het vertikt om 's woensdags te pra ten, maar die man doet tenmin ste iets. En indien de regeerders eindelijk hun verantwoordelijkheid gaan beseffen zal het hen diep in de ziel vreten dat het aan hun tomeloze oorlogszucht te wijten is dat een arts te Londen elke woens dag stijf zijn mond dichthoudt. Ik stel voor dat we hem steunen. Dat wij allen ook elke woensdag zwijgen. Maar dan ook consequent en absoluut zwijgen. Niet alleen niet praten want het ware zwij gen is méér dan een afwezigheid van gepraat maar ook geen en kel ander geluid produceren. Elke woensdag geen radio, geen ge brom en geknetter van motorvoer tuigen op twee of meer wielen, geen gedrein van juke-boxen, geen ge loei van fabriekssirenes, geen gebel aan voordeuren, niet telefoneren, niets, helemaal geen geluid, geen enkele woensdag. Zelfs op ivoens- dagavond geen teevee. Absolute stil te. Omdat we tegen de atoombom zijn. Net zo lang tot de atoombom wordt afgeschaft. En dat moeten ze dan niet doen. Dan kunnen we voortaan twee dagen per week een tikje normaal leven Zonder herrie. PRAET-MAECKER Het blijkt, dat Amerika van plan is geweest gas te gebruiken tegen Ja- i pan, aldus leren we in de Daily Ex- i press. In een rapport wordt hierbij nog opgemerkt dat het plan niet is doorgegaan omdat Engeland als re- 1 presaille massale gasaanvallen van 1 Duitsland vreesde. De Amerikanen 1 hadden het plan de Japanse troepen 1 te dwingen gedurende een week hun gasmasker op te houden en hen zo te demoraliseren. l Horizontaal: I L periode - verpakkingsmateriaal, I 2. bijbelse figuur, 3. lekkernij, 4. I kraan - ongeschaafd, 5. houding - vrouwelijk schaap, 6. Engels bier - boom, 7. overtrek voor een bed, 8. dans, 9. palmmeel - groep zangers. Vertikaal: 1. roofdier - oorlogsgod, 2. vis. 3. I speer, 4. telwoord - voor (Latijn), I 5. plomp - lof, roem, 6. aanw. voor- naamw. - boom, 7. buit, 8. nacht vogel, 9. waterbouwkundig werk - Insect. USTLU - Mrqs '6 'pn '8 'xooad 'i '^ia - aip •9 'aja - goj -q 'o.id - uaa -f 'saids •g z 's9je - 'I 1 "J003J - o§es '6 'I3J *8 'iaxds 'i 'uqo 1 - ajB 9 'too - jtb *g 'A\n.i - dB; 'daous -g 'ip z 'soop - asej :'joh :Jdui2»so[do Mij kan niets gebeuren, ik kom wel uit die doolhof. Amerika hoe democratisch ook is het land der statussymbolen. Daar toe behoren al lang geen auto's en t.v.-toestellen meer, evenmin ijskas ten. Het staat om je zoon naar een universiteit te sturen, ook al heeft de jongen er de hersens niet voor. Het staat een reis naar Europa te maken, ook al moet je er vijf jaar op afbetalen via de bank, die je het geld geleend heeft. Het staat om minstens ééns in de maand een after-work-party te ge ven waarbij het erom gaat zoveel mogelijk gasten te ontvangen. Het staat een afwasmachine in de keuken te hebben. Zodoende schieten maatschappijen, die geld lenen, als paddestoelen uit de grond. In Amerika lopen 275 mensen rond, die door de chirurgen van een plas tic hart zijn voorzien. Drie op de vier zijn zo gezond als een vis en ver richten weer alle werkzaamheden. Tijdens een verbroederingsfeest na de ontgroening van studenten van de universiteit van Nottingham, werd een bier wedstrijd gehouden. Er wa ren 165 deelnemers, er werden 4000 pinten gedronken. Het feest duurde acht uur. Curie, een drie jaar oude collie in Engeland, heeft een reddingsme daille gewonnen. Het dier wandelde met zijn baas in de buurt van een poel, waarin een andere hond Kim genaamd, terecht was gekomen. De eigenaar probeerde vergeefs het dier te helpen. Toen sprong Curie de plas in en wist zijn makker te redden door de halsband tussen zijn tanden te nemen en met Kim naar de kant te zwemmen. Kim nam het nogal laconiek op, maar zijn baas droeg de redder voor voor een medaille. Politieagent Harry Ward (winnaar van de Britse medaille voor moed) dook tot drie maal toe de zee in aan de kust van Eastbourne om iemand te redden. De eerste twee maal mislukte het; de derde maal had hij beet. De drenkeling bleek een jas te zijn. PROKLAMATIE VAN BURGEMEESTER EN SCHEPENEN VAN ANTWERPEN Putte, 13 okt. 1914. Gisteren is te Putte de volgende proklamatie aan gebracht: De heeren burgemeester 1 en schepenen van de Stad Antwerpen verklaren, dat de vluchtelingen van 1 Antwerpen veilig kunnen terugkeren 1 in de stad, alsook in de voorsteden en dat met uitdrukkelijke goedkeu- ring der Duitsche krijgsverheid, die verklaart: dat privaat-eigendom geëerbiedigd zal worden alsook dat de personen, die zich van alle vijandelijkheden zullen onthouden niet verontrust zul- len worden, dat de ontwapende burgerwachten on- verlet worden gelaten, alsmede dat 4 er geen spraak is van jonge mannen naar Duitschland te vervoeren of tot legerdienst te dwingen, bakkers, beenhouwers, kruideniers en andere neringdoeners en ambachten alsook gasten daarvan en al wat betrekking heeft op voeding, alsmede apothekers, letterzetters, glazenmakers, worden dringend aangezocht dadelijk terug te keren, winkels voor voedingsstoffen, die binnen vijf dagen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maat- regelen dit volgens instruktie van de militaire overheid. (Advertentie) DUET PETROLEUMKACHELS 198.- Een zeer krachtige kachel met veel mo gelijkheden! Wenst U véél warmte dan 1 staan twee krachtige branders ter be schikking. Weinig warmte gewenst? Dan één brander op laagstandl Kookmoge- lijkheid (plaats voor 2 pannen!) VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! 167. „Druk de gaspedaal eens wat dieper in, Johan," verzocht baron Bluff. „Het komt mij voor, dat het aan tal paardekrachten dat ons achtervolgt groter is, dan het aantal dat onze auto opbrengt." Johan blikte be zorgd door de voorruit. „Liever niet als u mij toe staat meneer de baron," antwoordde hij. „Het wordt plotseling duister op de weg en met het oog op de vei ligheid lijkt het mij niet ge wenst de snelheid op te voe ren.."„Nu je het zegt.." antwoordde de baron. „In derdaad.. de zon is weg! Vreemd, zou er een onvoor ziene zonsverduistering plaatsvinden?" Verder vroeg hij zich niets meer af, want op hetzelfde moment weerklonk een he vig gedruis en daar stortte zich een ongewoon hevige regenbui uit over de auto en zijn achtervolgers. De stoffige weg was in een om mezien veranderd in een glibberige, weke moddermas sa, waar de wielen steeds trager doorheen worstelden. Toen stond de vrachtauto stil. „We zijn vastgelopen, meneer de baron," meldde waardig." „Dat is fraai!" riep de baron geërgerd uit. „Eerst moet ik vluchten om dat het niet regent en nu mislukt mijn vlucht omdat het regent! Het is tegenslag op tegenslag met di# neer slag!"

de Stem | 1964 | | pagina 13