WINTER IN OPMARS? Twee noodlottige onbegrijpelijkheden PSYCHOPAAT VERMOORDT EX-VRIENDIN EN MOEDER Tsjombe veilig in Parijs: ,Ik laat het er niet bij" KANSEN LABOUR STIJGEN BnBtt Wachten op goud IEDEREEN WIS T DA T HIJ KWAM Pierewaaien kost weer een gulden d e i a Voorpret Na aanslag in mei j.l. uit inrichting ontslagen Politiebewaking ging even een hapje eten.... „Tokio" van start Nixon wil niet in regering, als Goldwater wint Bormann jr. vermist T V NOORDZEE E.M.S.: STAAT MOET SCHADE VERGOEDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Egypte: Blijdat hij weg is (missionaris) Onbestendig Na uitspraak Gerechtshof 104e JAARGANG No. 24712 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur! J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: ƒ9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) r lectuur menu i In het Rijksmuseum te Amsterdam wordt de collectie-Houthakker ten toongesteld. Men vindt er vooral te keningen en gravures uit de 17e en 18e eeuw. Pag. 13. De aflevering van ons feuilleton „De slag om de Schelde" handelt vandaag over „Operatie Switchback". Oogge tuigen vertellen hun belevenissen. Pag. 9. Pinguïns behoren tot de merkwaar digste dieren ter wereld. Wij brengen een reportage over deze koddige vo gels op pag. 15. Onze sportredactie belicht weer al lerlei elementen van de Olympische Spelen op pag. 17. Hebt u wel eens met een dolk gege ten? Onze redacteur Jan Verdiesen wel. Hij verrichtte dit staaltje op Bunratty-castle in Ierland. Pag. 19. De lezers laten weer van zich horen op pag. 21. LONDEN In sommige delen van Europa blijft het weer bijzonder zacht voor oktober, maar in bepaalde gebie den van Engeland, Frankrijk en Zwit serland heeft het weer gisteren een meer winters aanzien gekregen. In Finland schommelen de tempe raturen tussen 9 en 15 graden, hetzelfde geldt voor Zweden en Noorwegen, waar de nachtelijke temperaturen nog ver boven nul blijven. In de Zwitserse Alpen is in de nacht van donderdag op vrijdag veel sneeuw gevallen. Verschillende Alpenwegen werden door een sneeuwlaag van een halve meter geblokkeerd, waaronder de St.-Gotthardpas. In wintersportcentra als Arosa, Da- vos en St.-Moritz ligt twee decimeter sneeuw. Het grootste deel van Duitsland ge niet nog van mild najaarsweer met temperaturen iets boven de 10 graden. In Oost-Duitsland is het hard gaan re genen. In noordwest-Frankrijk regende het gisteren eveneens hevig, terwijl in cle Pyreneeën en Alpen de eerste sneeuw viel. Tussen Bordeaux en Arcachon heeft de hevige regen een deel van de spoorbaan weggespoeld. In het Engelse merendistrict viel sneeuw, terwijl het in de rest van En geland regende bij temperaturen rond de 10 graden. Het grootste gedeelte van Groot-Brittannië had nachtvorst. Moskou mag zich nog verheugen in prachtig, bijna zomers weer. met tem peraturen ver boven normaal (15 gra den). LONDEN De Britse (conservatieve) minister van buitenlandse zaken. But ler, heeft gisteren gezegd dat de ver kiezingsstrijd nek-aan-nek wordt ge streden en dat met een mogelijke over winning voor de socialisten rekening moet worden gehouden. Een ander teken dat de kansen voor Labour verder stijgen is de ontwikke ling op de effectenbeurs, die een ver lies van 7,9 punt te zien gaf. Het groot ste verlies op één dag sinds mei 1962. Ook de bookmakers houden het meer en meer op Labour. WEER IS in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, iemand ontvoerd. Ditmaal het hoofd van de vertegenwoordiging van de Amerikaanse luchtmacht, kolo nel Michael Smolen. PRESIDENT SOEKARNO heeft gister avond tijdens een interview, dat in het t.v.-programma „Brandpunt" werd uit gezonden, herhaalde malen gezegd graag naar Nederland te willen ko men als hij daartoe uitgenodigd wordt. BINNENKORT zal overgegaan worden tot verhoging van de inkomensgrens van 4000 per jaar voor het recht op kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. DE LEIDING van het automobiel- en garagebedrijf Gebr. K. is naar huis gestuurd, na te zijn aangehouden ver dacht van frauduleus handelen, waar mee een bedrag van vier tot vijf ton gemoeid zou zijn. HET TWEE jaar oude zoontje van i familie Tuin in Nieuw-Leusen is de nacht van donderdag op vrijdag zijn tuigje in bed gestikt. PARIJS Met een lijntoestel van cle Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena is premier Tsjombe van Kongo na- een dagenlang huisarrest in Kairo in Parijs aangekomen. Hij werd op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad keurig uitgeleide gedaan door een ver tegenwoordiger van president Nasser. „We zijn blij aan iedereen te kumien zeggen, dat hij weggaat", zo vertelde deze opgelucht aan journalisten. „Zijn komst was een moeilijke zaak." Op het vliegveld van Athene, waar Tsjombe een tussenlanding maakte, zei de Kongolese premier blij te zijn ,,in een vrij land" te zijn aangekomen. „Sedert ik aan de macht ben geko men heb ik Nassers invloed op allerlei gebied, zoals onderwijs, economie, rech terlijke macht en hetBelgisch-Kongo- lese geschil, te niet gedaan. Ik kan niet toestaan dat wie dan ook enige invloed op de ontwikkeling van ons land uit oefent", aldus Tsjombe. Tsjombe deelde vervolgens mee dat de V.A.R. een val voor hem had opge steld. Er waren 7 Kongolese opstande lingen in Kairo, zo zei hij. De Verenig de Arabische Republiek wachtte slechts op één ding dat ik de diplomatieke betrekkingen zou verbreken, opdat pre sident Nasser een Kongolese rebellen- regering zou kunnen erkennen, maar zo naïef ben ik niet, zo zei de Kongo lese eerste-minister. Hij noemde de houding van de Egyp tische regering ongehoord in de ge schiedenis van de moderne diplomatie. Gevraagd of hij dacht dat het incident in Kairo zijn invloed had verminderd, antwoordde Tsjombe: „Integendeel, de solidariteit rond de Kongolese regering en haar eerste-minister is er door ver- Tsjombe is blij dat zijn huisarrest achter de rug is. Deze foto werd ge nomen toen hij, omgeven door be wonderaars, op het punt stond in het vliegtuig naar Athene te stappen. sterkt. Zwart Afrika beseft thans het gevaar dat president Nasser vertegen woordigt in zijn verlangen om het Afrikaanse continent te overheersen". De omstandigheden, waaronder hij in Kairo werd vastgehouden, waren volgens hem onmenselijk en onduld baar". Hij zei, dat de kwestie van zijn gevangenschap voor de commissie van ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaanse landen zal worden ge- braert. Voorts verklaarde Tsjombe erg moe te zijn. Van Athene vloog de Kon golees door naar Parijs, waar hij zich medisch wil laten onderzoeken. Zon dag of maandag hoopt hij in Leopold- stad aan te komen. VLISSINGEN De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, drs. D. Roemers, is gistermiddag boos geweest op twee voorlichtingsmedia, die het embar go op zijn gistermiddag uitgespro ken rede hadden geschonden. De NTS heeft reeds donderdag avond aandacht aan de rede ge schonken. Een kwartier na de uit zending daarvan had men de heer Roemers daarvoor excuses gemaakt. ,,Ik geef u hierbij die excuses door", aldus de voorzitter van het NW tot zijn zeer talrijke gehoor. Vervolgens maakte de heer Roe mers er melding van, dat de Nieu we Haagse Courant" eveneens don derdagavond al gedeelten uit de redevoering had vermeld. Hij voegde daar aan toe, dat deze krant het verslag van zijn rede van een dag later reeds had voorzien van tussen haakjes geplaatst ,,(gelacr"). De heer Roemers zei rvu bepaald be nieuwd te zijn of zijn gehoor op de door de krant aangegeven plaatsen ook zou lachen (gelach). ZEKER ACHT personen zijn omgeko men en „vele anderen" gewond toen op de weg van Rio de Janeiro naar Rodo- via in Brazilië een bus, waarin 50 per sonen zaten, in een ravijn stortte. Velen worden nog vermist. De Olympische Spelen zijn begon nen. In meer dan negentig landen wordt met spanning gewacht op de medaille-regen. Waar zal deze vallen hoe groot zal de bui zijn Ook Ne derland kijkt met belangstelling uit naar de verrichtingen in Tokio, waar enkele tientallen landgenoten de eer moeten hooghouden. Een van de ge weldenaars is Anton Geesink, groot favoriet voor het judo-goud. Op deze foto neemt masseur Wijburg de Utrechtse reus nog eens extra onder handen. Mevrouw Geesink (in Japan om te zien of Anton het inderdaad zo ver brengt), kijkt belangstellend toe. Elders in dit blad treft men twee pagina's sport met nieuWi, uit Tokio en voorbeschouwingen van wedstrijden, die dit weekeinde in eigen land plaatsvinden. NEWARK (V.S.) De voormalige vice-president van de Verenigde Sta ten, Nixon. heeft gisteren gezegd dat hij geen kabinetslid wil worden wan neer de republikeinse kandidaat voor het presidentschap Goldwater, tot pre sident gekozen zou worden. Bovendien verklaarde Nixon dat een „kliek op het ministerie van buiten landse zaken" en niet de voormalige president Kennedy verantwoordelijk is voor het mislukken van de invasie op Cuba. EICHSTAETT Martin Bormann, de zoon van de verdwenen plaatsver vanger van Adolf Hitler, wordt samen met 39 andere missionarissen vermist in Kongo. Sedert augustus is niets meer ge hoord van de 20 mannen en 20 vrou wen die in het gebied van Stanley stad voor de missie werkten. Volgens de kloostervoogd hebben zich tijdens de laatste acht jaar geen inci denten met Kongolezen voorgedaan in het gebied van Stanley stad, waar de orde haar werkterrein heeft. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Bewolking met kans op buien. Ma- «Ke tot krachtige, naar het noorden en westen krimpende wind. Weinig verandering van temperatuur, vandaag: zon onder 17.57 uur. Maan onder 20.18 uur. Morgen: zon op 6.58 uur. Zon onder c„Maan °P 13.09 uur. Maan onder 20.53 uur. Maandag: zon op 7.00 uur. Maan op 14.06 uur. (Van onze Belgische correspondent) LUIK Na een klopjacht, waarbij honderden politie mannen en rijkswachten wa ren betrokken, kon gisteren in de Luikse gemeente Ro- court een 38-jarige Italiaan worden gearresteerd, die in België reeds een trieste be kendheid had als de „gek met de bijl". De man had de avond voordien twee vrou wen vermoord in omstandig heden die doen denken aan een sombere politiefilm. De politie wist tevoren dat de moordenaar zou komen, doch de misdadiger een gevaarlijke krank zinnige slaagde er desondanks in het huis binnen te dringen en de vrouwen met een revolver neer te schieten. Antonio Ianiello was enige jaren ge leden naar België gekomen om er in de mijn te werken. Hij knoopte kennis aan met Renée Lempereur, een vrouw uit Luik. Het karakter van de Italiaan was echter zodanig, dat het herhaalde lijk tot twisten en handtastelijkheden kwam. De vrouw keerde zich dan van Antonio af en ging weer inwonen bij haar moeder. Alle pogingen van de Italiaan om zijn vriendin weer voor zich te winnen mislukten. In mei van dit jaar heeft hij een vergeefse poging gedaan om binnen te dringen in het huis van haar moeder. De daarop vol gende avond keerde hij terug met een bijl, beukte de deur in en bracht ern stige verwondingen toe aan de 39-jarige Renée, haar 67-jarige moeder en aan een 16-jarig meisje dat er toevallig lo geerde. Daarna waste hij zijn handen, ging de bijl ergens verstoppen en alar meerde per telefoon de politie en het (Advertenties) VOOR BOEKENWANDEN Royal, Pilastro, Deens falnballers voor woonkunsl op z*n biet sWeekblad Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TE LEVI ZIER - Postbus 2 - Leiden Rode Kruis. Hi;, werd ter plaatse ge arresteerd. Psychiaters oordeelden de Italiaan totaal ontoerekenbaar. Hij werd in een gesticht geplaatst maar reeds drie maanden later weer vrijgelaten op voorwaarde dat hij nooit meer naar België zou terugkeren. Vanuit Italië telefoneerde de man herhaaldelijk naar Renée. Telkens uitte hij grote bedreigingen. „Nu voel je je gerust omdat ik ver weg ben. Maar ik kom terug en dan reken ik met je af", zei hij. Antonio heeft helaas woord ge houden. Dinsdagnamiddag werd hij in een straat te Luik opgemerkt door een broer van Renée. Deze waarschuwde onmiddellijk de politie dat de man weer in het land was en bracht eveneens zijn zuster op de hoogte. Woensdagvoormid- dag kreeg Renée een telefoontje van een haar onbekende vrouw, die haar vroeg na de middag naar een bepaalde drankgelegenheid te Luik te komen. „Ik heb groot nieuws voor u", zei de on bekende. Een valstrik vermoedend hield Renée ruggespraak met de poli tie. „Ga naar het rendez-vous; we zullen u beschermen en de kans is groot dat we de kerel meteen te pakken krijgen", werd haar opgedragen. Renée ging naar de drankgelegen heid. Rechercheurs en agenten in bur ger hadden zich verdekt opgesteld, maar niemand kwam, noch de onbe kende vrouw, noch de Italiaan. Door een jammerlijk toeval was op het uur van de afspraak vlak bij de drankgelegenheid een politieauto ge stopt waaruit twee agenten in uniform stapten. Ze gingen in een winkel vlak bij een paar lampen kopen. Heeft de krankzinnige de politiemannen bemerkt en heeft hij rechtsomkeert gemaakt? Voorlopig blijft dat nog een vraagte ken. Onder politiebewaking keerde Renée naar huis terug. Donderdagna middag werd ze nog voor een bespre king naar het commissariaat gebracht. Daarna stond ze enkele journalisten te woord. De vrouw was over haar zenu wen heen: „Hij gaat komen, ik voel het", zei ze. Deze journalisten zijn de laatsten die haar levend hebben ge zien. Donderdagavond rond half negen Is Antonio de woning binnengedrongen. Met zes kogels uit een revolver schoot hij de vrouw en haar moeder neer, en nam daarna de vlucht. In on begrijpelijke onvoorzichtigheid hadden de politiemannen kort tevoren de be waking even opgeschort om te gaan eten. Zij redeneerden dat de kerel wel niet zou komen opdagen voor de late avond of nacht. De Italiaan was kort tevoren in de straat opgemerkt door een 13-jarig meisje, een familielid van de vermoor den. Zij liet haar ouders waarschuwen, die op hun beurt de politie waarschuw den. Toen ze ter plaatse kwamen von den ze slechts twee lijken. Na de gehele nacht ingespannen zoe ken in de provincie Luik kon de moor denaar gisteren worden aangehouden. Hij zat te rusten tegen de berm van een weg toen hij door een rijkswachter werd opgemerkt. Hij bood geen weer stand en had de revolver niet meer op zak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Wandelhoofd Scheveningen heeft gistermiddag de pierprijs ver hoogd van 55 cent tot één gulden, na dat de vroegere maatregel van de offi cier van justitie om de prys op 55 cent te handhaven gisteren door het Ge rechtshof werd afgewezen. Op het ministerie van Economische Zaken wilde men gisteren geen com mentaar leveren op deze uitspraak. Ook over de vernieuwde verhoging van de pierprijs liet men zich niet uit. „Wij wilen de zaak eerst grondig bestude ren alvorens commentaar te geven", zo zei een woordvoerder van Economi sche Zaken. Het Gerechtshof oordeelde dat de ministeriële beschikking, die destijds aanleiding gaf tot het onmiddelliike in grijpen van de officier van justitie, niet rechtsgeldig was. Volgens de prijzenwet, zo meende het Gerechtshof, had de minister van Eco nomische Zaken de individuele prijsbe- schikking niet alleen mogen treffen, maar in samenwerking met een zijner collega's. Welke minister dit had moe ten zijn, duidde het Gerechtshof niet nader aan.Vermoedelijk wordt minister Bot bedoeld, omdat de Scheveningse pier de recreatie dient en deze ressor teert onder het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De E.M.S. meent een schade van meer dan 120.000 te hebben geleden door de voorlopige maatregel van de officier van justitie. Zij heeft het voor nemen deze schade vergoed te krijgen. Het gerecht zal over een eventueel verzoek hiertoe moeten beslissen. Het verzoek tot schadevergoeding kan de E.M.S. eerst indienen als de kwestie in hoofdzaak het econo misch delict, dat begaan werd door de ministeriële prijsbeschikking niet na te komen eindigt zonder oplegging van straf of maatregel, of met een zo lichte straf of maatregel, dat de voor lopige maatregel van de officier van justitie als onevenredig hard moet wor den beschouwd. In de periode van 14 augustus tot gisteren werden volgens opgave van de E.M.S. 268.714 entreekaartjes 55 cent verkocht. Ervan uitgaande dat iemand, die de pier wil bezoeken er ook wel een gulden voor over zou heb ben gehad, is de schade aan gederfde ontvangsten becijferd. Wanneer de kwestie in hoofdzaak door de Haagse rechtbank wordt be handeld is nog niet vastgesteld. De minister van Economische Zaken is thans in de gelegenheid een verweer schrift op te stellen. Hij heeft hiervoor de tijd tot vrijdag 25 oktober, maar kan ook verlenging van de termijn vragen. VERZEKERING EN VERZORGING VAN UITVAARTEN VOOR KATHOLIEKEN Tramstraat 60 - Eindhoven

de Stem | 1964 | | pagina 1