TOKIO TOKIO TOKIO TOKIO Wel of geen startblokken voor Olympische renners? DE YENTER-BELANGSTELLING VALT PIET LAGARDE WAT TEGEN rtjes-kortjes-korties-kortjes-ko rtjes-kortjes-kortjes-kortjes-ko rtjes-kortjes-kortjes -kortjes-kortjes-kortjes-kortjes-kortjes-ko Verkeerde lezing van Leo Hom Steun Jong Oranje oefent JAN VAN GORP staat reserve N.A.C. 2-AJAX 2 N.A.C.-D.H.C. DE SPELEN OP RADIO EN T.V HARRY STEEVENS WEER HERSTELD Ongelukje Indonesië nu definitief weg Belangstelling Christine voor Er is er weer een jarig DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 TOKIO Het Nederlandse „dorp" in Tokio is verrijkt met een vermaak- centrum. Een misschien wat weidse naam voor de grote tent die tussen de bungalows verrezen is, maar met de tafels en stoelen, een ping-pong-tafel, een grootbeeld televisie en radio, heb ben onze landgenoten nu de mogelijk heid om zich na de inspannende trai ningen te ontspannen. Dankbaar zijn de Nederlandse sport lieden voor het televisietoestel dat het hen mogelijk maakt straks wanneer de Spelen beginnen, toch de wedstrijden zij het dan op het scherm te volgen. Want voor het merendeel van de atleten zijn er geen kaarten om de andere sporten te zien Reeds voor alles geheel klaar was, werd de tent in gebruik genomen tot groot plezier van KLM-manager Burg hard die het vermaakcentrum met wiedewerking van de Nederlandse kolo nie m Tokio, had ingericht. Een niet j aT waarde te schatten geste, want ten ste. da8en lopen onzo landgeno- althans wanneer zij niet trai nen de arm een beetje met hun ziel onder volleybalteam heeft oefenwedstrijd6 d.agen 1?enut om enigc lananc ,V, i te sPelen tegen een nlMt nn. ?.ntenteam Ofschoon de miu zo draait als men graag dexe teams Tï«?r da\is ook bi' de an" aere teams het geval), wonnen onze landgenoten het eerste treffen met 15-6, 15-6, 15-8. Duidelijk bleek dat de con ditie in orde is, maar men mist toch wel de echte wedstrijdsfeer. Gerda Kraan is een beetje in haar wiek geschoten. De geruchten, die hier de ronde doen dat zij een romance zou hebben met de Hongaarse hindernislo per Simon Attila, zijn namelijk uit de lucht gegrepen. ,,Hoe komen die men sen er bij, hij is alleen maar een goede vriend en ik vind het maar matig dat men zulke dingen verzint. Wat zullen mijn vrienden en kennissen thuis wel zeggen?" Een fantastische organisatie vormen de poules van de fotopersbureaus. Met hun technische hulpmiddelen zorgen zij ervoor dat alle kranten op deze aard bol hun Olympische foto's op tijd krij gen Een deel van de foto's wordt per luchtpost verzonden en om een voor beeld te geven: als een toestel om tien uur in de avond Tokio verlaat, dan ligt de foto dank zij het tijdsverschil reeds om 10 uur vandezelfde och tend op de redacties van de Neder landse bladen. Nog sneller gaat het wanneer een foto via de telefotolijn wordt verzonden. Zo'n nieuwsplaat van een Nederlandse, Zweedse. Japanse, Deense, Franse, Zwit serse of Duitse fotograaf kan Neder land binnen 12 minuten bereiken. De foto maakt dan per draad een reis via San Francisco, New York, Londen en Stock holm en vandaar door geheel Europa. Vier van dergelijke poules zijn er, die hun foto's onderling uitwisselen en het geheel is een fijn ingesteld mechaniek, waarbij geroutineerde mensen, die ge wend zijn snelle beslissingen te nemen, de vinger aan de pols hebben. Ir. Ad Paulen, die vrijdag de sintel- baan in het Olympisch Stadion inspec teerde, was onder de indruk van de voorzieningen welke het Japanse or ganisatie-comité had getroffen. De tech nische commissie van de I.A.A.F. kon dan ook geen enkele fout ontdekken en ging tevreden terug naar het hotel om zich met de loting van de series bezig te houden. Jhr H. A. van Karnebeek. voorzit ter van het NOC en chef dè mission Simon de Wit werden in de ochtend uren door een nerveuze en haastige boodschapper uit het Noordkoreaanse kamp uitgenodigd voor een afscheids- conferentie. Zoals bekend hebben de Noordkoreanen zich in verband met de Ganefo-spelen teruggetrokken uit Tokio en dat is vooral een trieste zaak voor Sim Kin Dan, die zou deelnemen aan de 200, 400 en 800 meter en op de laatste twee afstanden goed is voor goud. Het eten in het Olympische dorp is 1volgens de Duitsers vaak te vet en met teveel olie bereid. Na het zich terugtrekken van Noord- Korea zijn er nog slechts veertien lan den in het voetbaltoernooi over. Er zal worden gespeeld in twee groepen van drie en twee van vier. Roger Coulon, de 55-jarige Fransman, is opnieuw tot voorzitter van de inter nationale worstelbond gekozen. De zoon van de donderdag overleden Duitse bokser Walter Neusel de 24-jari- ge Peter, bevindt zich momenteel in Tokio als lid van de Duitse roeiploeg. Na telefonisch contact met zijn moeder heeft Neusel besloten eerst na de wed strijden naar Berlijn terug te keren. Natuurlijk horen wij in de lofzang op de Spelen 1964 in Tokio en op de Ja panners ook wel valse akkoorden. Het is vooral de wereldsportpers, die zich tekort voelt gedaan en dan speciaal ten opzichte van de Japanse persmensen. De verdeling van de perskaarten voor de diverse stadions, waar extra-toegangsbe- wijzen worden verlangd (zoals bij Amerika heeft verschillende zwemtroe- zwemmen judo, boksen, gymnastiek) is ven Twee van die kanshebbers op een gedaan op basis van 65 (wereldpers) te- plak zijn Roy Saan (links) en Don Schol- gen 35 (Japanners). En deze verhou- lander. ding ligt scheef. Het is echter praktisch onmogelijk alle duizend geaccrediteerde journalisten een goede persplaats in het boksstadion toe te wijzen. Dat de Britten met drie plaatsen voor hun 45 journalisten geen genoegen nemen is ech ter even duidelijk. De prijzen voor een plaats in het sta dion tijdens de opening liepen in hoog tempo op. Vrijdag was de .koers" voor een plaatsje in de omgeving van de keizerlijke loge bijna tweeduizend gulden. Er zijn vrijdagmorgen in het grote Olympische zwemstadion vele klapzoe nen uitgedeeld en handen geschud. Ineke Tigelaar, het blonde Robben- meisje dat als onze 400-meterkampioene naar Tokio is uitgezonden, vierde haar 19e verjaardag en dat is bepaald niet ongemerkt voorbij gegaan, al is de ja rige dan ook een kleine 20.000 km van Hilversum. De Nederlandse zwemploeg had Ineke 's morgens al verrast met een fraaie Japanse pop, maar het meest blij was zij toch wel toen chef d'equipe Sieb Bolman haar in het zwembad een dikke stapel post en een cadeautje van thuis gaf, een mooie armband, Ineke maakte zich los uit het groepje zwemmers, wa- terpolospelers en volleyballers, dat haar omringde en ging in een stil hoekje van de enorme zwemzaal van haar post zit ten genieten. Toen op de chronometer van me vrouw Carlile een half uur later bleek dat Ineke onder de 1 min. 5 sec. was gebleven, kon niets deze dag meer be derven. Dc Amerikaan Thompson Mann uit Chesapaeke in Virgina heeft bij kwali- f i ka t ie wedstr ij den zijn eigen wereld record op de 100 meter rugslag verbe terd. Met 59,8 seconden was hij tweetiende S conde sneller dan de tijd die hij boekte bij Olympische voorwedstrijden in New-York op 3 september. Het re cord is onofficieel omdat niet genoeg tijdopnemers aanwezig waren. Thompson Mann maakte de tijd bij wedstrijden voor de Amerikaanse ploeg voor de 400 meter wisselslag estafette. 's Werelds sterkste man, de gewicht- heffer Juri Vlasov} is van plan zich na de Spelen aan zijn eerste liefde", de literatuur, te gaan wijden. Op de persbanken van het atletiek- stadion zullen, miniatuurtelevisietoestel len worden geplaats, zodat de journa listen ook andere evenementen kunnen volgen. In het restaurant van het Olympisch perscentrum in Tokio hebben de organi sators het volgende bordje op een in het oog springende plaats opgehangen Diëten voor zieken worden bij opgave vooraf klaargemaakt. Meldt u a.u.b. bi inlichtingen." Ook Indonesië is gegaan Coureurs aan het trainen Op televisie en radio.... (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. „Nee, ik zal de laatste zijn, die beweert dat Joop Butter mij opzettelijk een dergelijk zwaar letsel toegebracht heeft. Ik geloof niet dat er een voetballer in Nederland rondloopt, die een dergelijke gemene instelling bezit. Daartegenover wil ik echter wel met nadruk stellen dat Butter deze botsing had kunnen vermij den, maar mij met opzet in het ziekenhuis schoppen, nee, daar ge loof ik beslist niet in." Dit zei ons een montere Piet Lagarde, de sportclubdoelman wie verleden week dinsdag, na een tijdens de wedstrijd tegen Go Ahead opgelopen letsel, operatief een nier moest worden afgenomen. Een montere Piet Lagarde, die ondanks de grote onzekerheid die er nog over de voortzetting van zijn zo veelbelovende doelverdedigerscarrière bestaat, niets van zijn welbekende optimisme heeft verloren. niet bij mij wilde toelaten. Maar dan hadden ze toch wel even langs mijn vrouw kunnen gaan? Voorts heb ik van Butter een brief ontvangen, kort voor hij met DWS naar Turkije afreis de maar dat is dan ook alles wat ik uit Deventer gehoord heb. Gelukkig heb ben vele anderen mij wel die morele steun gegeven. En daar ben ik ontzet tend dankbaar voor", besloot de zeer montere Enschedese goalie. Zijn eigen sterke body en zijn grote wilskracht hebben hem in de afgelopen periode tot een zeer snel herstellende patiënt gepromoveerd en het zijn deze beide karaktereigenschappen die hem tevens goeddeels over het gebeurde in Deventer hebben heengehoipen. „Ik ben ontzettend dankbaar voor de vele blijken van medeleven, die ik van alle zijden heb mogen ontvangen. Het is werkelijk niet te geloven zoveel at tenties, brieven en andere uitingen van (Adyertentie) medeleven ik uit de sportwereld heb ontvangen," aldus Lagarde, die ver volgde: ,,over het ongeluk praat ik lie ver niet zoveel. Er is al voldoende o- ver gesproken en ook over de vraag of ik weer onder de lat zal gaan staan, wil ik liever niets zeggen. Ik heb daar in het ziekenhuis eerlijk gezegd nog niet al te veel over nagedacht, belang rijker vind ik momenteel het doel om weer zo snel mogelijk helemaal op toe ren te komen. Ik zal mijn functie als autoverkoper wel kunnen voortzetten en dat hoop ik dan ook zo snel mogelijk weer te doen. Maar eerst vertrek ik, na maandag uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, met mijn vrouw Corry naar een rustig plekje, om daar in een bun galow of zo, weer wat op verhaal te komen. Zo'n dag of veertien Daarna hoop ik weer aan het werk te mogen gaan en dan zal voor mij natuurlijk ook de vraag of ik weer mag gaan voet ballen actueel worden." Om toch nog even op het geval But- tcr-Lagarde terug te komen: de Sport club Ènschede-aanvoerder is het niet helemaal eens met de lezing die scheids rechter Leo Horn zowel via de t.v. als via enkele kranten heeft weergegeven. ,,De heer Horn stelt, dat hij geen overtreding heeft waargenomen", aldus Lagarde, ,,en dat hij het spel met een doeltrap hervat heeft. Maar dat is per tinent onjuist. Hij heeft Sportclub En schede na het gebeurde met mij een vrije schop toegekend en dat kan al leen maar het gevolg zijn van een overtreding. Anders had hij het spel met een scheidsrechterbal moeten her vatten. Maar nogmaals, daarmee wil ik beslist niet stellen dat Butter de opzet heeft gehad mij een dergelijk zwaar let sel toe te brengen. Overigens is de be langstelling uit Deventer mij niet mee gevallen. Ik heb gelezen dat Go Ahead- manager Beltman met Butter hier bij het ziekenhuis zijn geweest. Maar dat men hen uit medische overwegingen NIJMEGEN Het elftal van Jong Oranje, dat woensdag 14 oktober een oefenwedstrijd speelt tegen de eerste divisie-club NEC, is als volgt samenge steld DoelThie (ADO) achter De Groot (Sparta) en Pijlman (DWS) midden: Burgers (DWS), Eykenbroek (Sparta) en Van der Bogert (DOS) voor: Geurtsen (DWS), Nuninga (Ajax), Van der Kuylen (PSV), Lenz (DWS) en Kleinjan (DFC); reserves: Stuy (Tel star), Van Gorp (NAC), De Vries (Sc. Enschede), Koens (PSV) en Van der Vall (Feijenoord). TOKIO De Fransman Michel Jazy, houder van de Europese titel op de 1500 meter, heeft op de sintelbaan in het Olympisch dorp over 1200 meter een tyd genoteerd van 2.53 min. ..Deze tijd brengt hem dicht bij het wereldrecord op de 1500 meter dat met 3.35.6 op naam staat van de Australiër Herb Elliott", zo zei een Franse begelei der van de atleten. Bovendien vestigde hij er de aandacht op dat de baan bij zonder slecht was tijdens de training van Jazy. K.N.V.B. RESERVE EERSTE DIVISIE A S. ZONDAG AANVANG HALF DRIE A.S. ZATERDAG AANVANG VIER UUR LANDELIJKE JEUGDCOMPETITIE Komende week zal men via radio en televisie de Olympische Spelen op de voet kunnen volgen. Hier vol gen de tijdstippen van uitzending: zondag: televisie 18.15 en 22.30: radio (298 meter) 7.30. 12.30, 15.30 en 20.00; maandag: televisie 18.15 en 22.30;; radio (298 m) 6.30, 10.30, 12.33, 15.30, 19.00; dinsdag: televisie 18.15 en 22.30; radio (298 m) 6.30, 7.45, 8 45 10.30, 12.03. 15.30 en 18.30; donderdag: televisie 18.15 en 22 45' radio (298 m) 6 30, 9.30, 12.00, 15.30 en 19.30; vrijdag: televisie 18.30 en 2-2.30; radio (298 m) 6.30. tussen 8.30 en 9.00. 12.03, 15.30. 21.45; zaterdag: 18.15 en 22.30; radio (298 m> 6.30 (402 ml in het Djinn- programma tussen 8.20 en 12.00 12.30, 15.30, 19.35. Antilliaanse deelnemer Fortunato Rijna, alle s aan de Spelen onder een Japanse parasol. Van links naar rechts: Rudy Monk, Hector Curiel en drie gewichtheffers. Siebe van der zee en zijn collega's moeten zorgen dat ook de komen. We zien Siebe hier in de studio van de N.H.K. televisiekijkers in Nederland aan hun (Olympisch) trek HILVERSUM Beelden van de Olym pische Spelen zullen vandaag (10 ok tober) al van 14.30 tot 14.45 uur via de satelliet ..Relay" van Amerika naar Europa worden gezonden. Aldus deelt men ons van de zijde van de NTS mede. Dus niet. zoals aanvankelijk in de bedoelin glag. van 18.00 tot 18.15 uur. Deze uitzending komt dus te vervallen. Na het Relay-programma van 14.30 tot 14.45 uur zendt de NTS van 14.45 tot 15.00 uur nig een filmpje uit. waar in de werking wordt verklaard van de satelliet „Syncom 3", die voor de beeldoverdracht van Japan naar Ame rika zal zorgen. De hoofden van de ..operatie Syncom" in Tokio en het opvangstation in Californië hebben het Eurovisiecentrum in Genève laten we ten, dat de proef, die donderdag met de beeldoverbrenging via „Syncom 3" van Japan naar Amerika is genomen, in alle opzichten geslaagd is. Ook het transport van de beelden van Point Mugu in Californië naar Montreal in Canada (waar ze opnieuw op band worden geregistreerd en dan per straalvliegtuig naar Hamburg worden gevlogen), verliep zonder moeilijk heden. Gerda Kraan heeft liefde voor het (poli- tie-vak). Zij kon het niet nalaten om met de pet van een Japanse collega op het verkeer even te regelen. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO. De regenperiode heeft gelukkig niet al te lang geduurd. Vrijdag is de training van de wielrenners hervat, zij het rustig, omdat de Nederlanders door het dagje uit naar Tokio en de gedwongen rust dag van donderdag met stijve spieren kampten. Toch ging de ploeg voor de tijdrit in de ochtenduren zestig kilometer de weg op om na het middagmaal nog eens tachtig kilometer te trainen. Joop Midde- link was na afloop best tevreden. „De buitenlanders houden na Albert- ville geen rekening meer met ons, misschien kunnen wij voor een ver rassing zorgen". Harry Steevens is de pijnlijke gevolgen van een insectenbeet te bo ven gekomen. Hij is snel „gerecupereerd", zoals dat in wielerjargon heet. Vrijdagochtend mocht de Limburger nog rust houden maar in de middaguren draaide hij weer 100 kilometer onder zijn wieltjes weg. Wel of geen startblokken? De wielren ners verkeren nog steeds in onzekerheid of deze Japanse vinding bij de baanwed- strijden gebruikt zal worden. Inmiddels is een achttal van deze installaties bij de wielerbaan aangekomen en om geen ri sico te nemen heeft Jan Derksen alle oranje-baanrenners uit thet toestel laten vertrekken. „Het is een prachtige vin ding", zei de baancoacli. Na veel moeite met inklaringspapieren rijdt er nu in het wielercentrum een DAF rond, door de Eindhovense fabriek ter beschikking gesteld aan onze wieler ploeg. Vooral voor de wegtraining komt deze typisch Nederlandse automobiel, die op de Japanse wegen enorm veel belang stelling trekt, uitstekend van pas. Joop Middelink is zo trots als een pauw op de nieuwe met een imperial uitgeruste aanwinst, die in grote letters het op schrift „Netherlands Olympic Team" voert Na een paar dagen hadden de Koreaan se wielrenners door, waarom alle anderen zonder uitzondering aan tafel zo ver mo gelijk van hen wegschoven. De Koreanen hebben namelijk speciaal ingeblikt voed sel meegenomen en vooral een visgerecht verspreidt een afschuwelijke geur. Een der Koreanen nodigde Joop Middelink uit er eens van te proeven. Toen de Ne derlandse coach beleefd bedankte ge baarde de Koreaan verontschuldigend dat het voedsel zo goed is voor de spieren. ..Pop-eye" lachte de Koreaan, maar Mid delink bleef op een afstand. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Zoals algemeen verwacht werd heeft Indonesië zijn ploeg voor de achttiende Olympische Spelen terugge trokken. Daarmee volgt Indonesië het voorbeeld van Noord-Korea, dat reeds donderdag tot deze beslissing was geko men. De Indonesische sportminister Mala- di deelde in Tokio op een speciaal beleg de persconferentie mee, dat zijn team zaterdag (vandaag) uit Tokio zou ver trekken. Het vertrek van de bijna 100 Indonesi sche deelnemers is het gevolg van de be sluiten van de internationale atletiek en zwembonden de schorsing van de Indone sische en Noordkoreaanse atleten, die aan de Ganefo-spelen hadden deelgeno men, te handhaven. Het aantal landen in Tokio is nu gedaald tot 95. Chef-mecanicien Piet Aandewiel heeft vrydag bij het klaarmaken van de fietsen een klein ongelukje gehad. Bij het ontspa- ken van een wiel schoot een spaak dwars door de palm van zijn rechterhand. Aan dewiel is onmiddellijk naar het zieken huis in Hachioji gebracht, waar de spaak werd verwijderd en de hand verbonden. Volgens de doktoren zijn er geen spieren geraakt en zal Aandewiel over een paar dagen weer normaal zijn werk kunnen verrichten. (Van onze speciale verslaggever) %)KIO De Franse wcreldrecordhoud- stcr op de 100 meter rugslag, de 16-jarige Christine Caron, hoeft over belangstel ling bij haar training niet te klagen. Tel kens wanneer zij in het zwemstadion verschijnt om haar al geleverde toppres taties nog meer te vervolmaken wordt zij gadegeslagen door een grote menigte officials, bewonderaars, verslaggevers en fotografen. Begeleiders van de Franse ploeg ma ken zich bezorgd over die grote belang stelling want zij zijn van mening dat een dergelijke drukte nooit ten goede kan komen aan de prestaties die Christine straks bij de eigenlijke wedstrijden zal moeten leveren om de gouden medaille, die sommige deskundigen haar al hebben toebedeeld, inderdaad te bemachtigen. Bij de training noteerde zij op de 100 meter 1.08.2 hetgeen een wereldrecord tijd betekent die echter niet erkend kon worden omdat er maar twee tijd waarne mers waren. Het eten in de Olympisch keukens heeft aanleiding gegeven tot enkele kleine me ningsverschillen, vooral in het wieler- dorp. Daar werkt namelijk een door de organisatie aangetrokken Franse kok en de vertegenwoordigers van enkele andere landen, onder meer België, meenden dat de Franse wielrenners de lekkerste hap jes toegeschoven kregen. Het is een storm in een glas water geworden, die tot ie ders tevredenheid is opgelost. Want het bleek namelijk, dat de Franse wielerploeg zelf een grote voorraad voedsel had mee genomen. In de Nederlandse ploeg was men overigens verwonderd de klachten te horen. „Het eten is goed. Er is minder keus dan in het grote Olympische dorp, maar geen van onze renners komt tekort" aldus coach Joop Middelink. Een ander probleem doet zich voor in het Olympische dorp in Tokio, waar de grote Japanse delegatie snakt naar een echte Japanse maaltijd. Hier is de keuken dermate aangepast, dat de ge rechten zowel aan de westerse als de Ja panse smaak voldoen. „Maar we klagen niet", zei de heer G^shima, chef de mis sion van de deelnemers uit het land der rijzende zon. „We zullen ons wel blijven behelpen met het eten in westerse stijl". Over het algemeen zijn alle atleten hier tevreden met hetgeen men hun voorzet. Alleen de Pakistani hebben het klaar ge speeld een speciaal menu toebereid te krijgen. TOKIO De directeur van de soeve- nirswinkel in het Olympisch dorp heeft verklaard geschokt te zijn door herhaalde gevallen van diefstal in zyn. bedrijf. Verscheidene camera's, transistorradio's kleren en andere voorwerpen zijn de laat ste dagen uit de winkel ontvreemd. De diefstallen worden zowel tijdens de win keluren als na sluiting gepleegd. De di recteur, Masaroe Saegoesa, zei er niet zeker van te zijn dat de diefstallen door atleten worden gepleegd.

de Stem | 1964 | | pagina 19