Samenhang regeringspartijen is niet meer zo hecht Ander baantje voor 780 onderofficieren F ransen vertrouwen Erhard niet meer Dr. Joosten rectificeert passage in proefschrift Zelf lopen hoeft niet PARIJS WIL EUROPA LEIDEN Over Spaak wordt niet gepraat..... ACHTER ROOKGORDIJN VAN REGROTINGSDERAT Duitser niet meer trots op leger Lekenschema goed voor prullenmand Brabanders in Rotterdamse politieval Skibaan op warenhuis PHILIPS T.V. M. Wermenbol- Eich wordt in het publiek terechtgesteld Kernmachtakkoord noj> dit jaar getekend? Belgische oiui-minister v. Hemelrijck overleden KYP-fractie met nieuwe stijl van debatteren Concilievaders uiten ongezouten kritiek Speciale controle Koninginbezoclit eeuwfeest dierenbescherming Twee vrouwen benoemd tot burgemeester Om tekorten aan te vullen Vijf blindgeboren broertjes kunnen weer zien Kruiser ,Dc Ruyter snelt Belgisch schip te hulp Episcopaat vraagt offer op Wereldm issiedag Reclame Exploitatie Mij tot Eerste Kamer Verwerp straks anti-REM-wet Wegenwacht wordt uitgerust met bloedplasma Waterzuivering vergt 700 milj. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 HAMBURG —De Duitsers die eens pochten de beste soldaten ter wereld te hebben, hebben het ver trouwen in de kwaliteit van hun man nen in het leger opgegeven, aldus is gebleken uit een opninie-onderzoek dat vandaag bekendgemaakt is. Het Duitse leger kan alleen een Russische aanval doorstaan, omdat het, zo denken vele Duitsers, schou der aan schouder zal vechten met de Amerikanen. De enquête, gepubliceerd door het Westduitse tijdschrift „Der Stern", toont aan dat 78 procent van de on dervraagde Duitsers gelooft dat tij dens de tweede wereldoorlog het Duitse leger de beste soldaten van de wereld leverde. Maar ook blijkt dat slechts drie procent van mening is dat het Duitse leger nu weer aan de top staat van alle legers in de wereld Voorts blijkt uit het opinieonder zoek dat 10 procent van de onder vraagden van mening is dat de Ame rikaanse soldaat de beste is, terwijl 31 procent de Amerikaan op de twee de plaats zet. Het bleek dat 5 procent gelooft dat de Russische soldaat de beste in de wereld is terwijl 45 procent denkt dat de Rus op de tweede plaats staal. Zevenenveertig pet van de man nelijke en 42 procent van de vrou welijke ondervraagden gelooft dat het nieuwe Duitse leger met de hulp van de Amerikanen in staat is om de Russen te verslaan, 29 procent van de mannen gelooft dat een Russische aanval afgeslagen kan worden maar 16 procent denkt dat een eventuele Russische aanval voor de Russen succes zal opleveren. Uit de enquête blijkt volgens Der Stern dat ,,de meerderheid van de antwoorden gebaseerd waren op de vermoedelijke sterkte van de Ameri kaanse en de Russische strijdkrach ten. Tenslotte bleek voorts dat 52 pro cent van de Duitsers van mening is dat de Duitse strijdkrachten ge respecteerd worden door het publiek en 37 procent was van mening dat het leger een groter prestige nodig heeft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De samenhang der vier regeringspartijen, KVP, VVD, AR en CHU, is niet meer zo hecht als een week geleden. Wie tijdens de algemene beschouwin gen zijn oor achter het rookgor dijn te luisteren heeft gelegd, heeft met deze stelling geen en kele moeite. Integendeel, het werd niet gefluisterd, noch gemompeld, nee, het werd bijna uitgeroepen. De sfeer is fors vertroebeld, niet dank zij een slagvaardige of han dige oppositie van de PvdA, niet wegens een misverstand, dat spoe dig uit de weg wordt geruimd, maar door enkele fundamentele meningsverschillen, waarbij alle vier de partijen betrokken zyn. Het algemeen politieke, dit jaar tevens algemeen financiële debat heeft meer gebracht dan de laatste jaren het geval is geweest. Daarvoor is een duidelijk aanwijsbare oorzaak beschikbaar: de KVP-fractie is door drs. Schmelzer, voor het eerst als fractieleider aan deze debatten deelnemend, gehanteerd als een politieke groepering die weet op welke wijze zij aan haar verlangens kracht kan bijzetten. En het dan ook doet... Fundamenteel verschillend met de al gemene beschouwingen in de jaren on der het kabinet-de Quay en het eerste jaar van het kabinet-Marijnen, omdat toen de KVP-fractie steeds weer op trad als de beschermengel van het ka binet tegen de listen en lagen van een booswillige socialistische oppositie. Dit feit is van bijzonder grote politieke betekenis. Immers, door de houding, die de KVP nu heeft ingenomen, onder streept zij de stelling - passend in een gezond democratisch bestel dat de volksvertegenwoordiging van nature min of meer de oppositie van de regering is. Die oppositie, dat geven van vol doende tegenspel, mag en moet niet be perkt blijven tot de groepering, die niet in het kabinet vertegenwoordigd is. Al zullen regeringspartijen niet zo'n scher pe toon aanslaan als oppositiepartijen zich kunnen veroorloven. Ten aanzien van de nieuwe, door de KVP ingenomen houding, zich de monstrerend op vele terreinen en zich handhavend tot het laatst ten aanzien van de vraagstukken, die met de belas tingverlaging en belastingverhoging, het regionale industrialisatiebeleid en het be leid voor de middenstand verband hou den, constateerde men achter het rook gordijn een verschil van inzicht met de liberale V.V.D. Deze immers, bleek, bij monde van mr, Geertsema. plus royalist que le roi. Hij deelde mee. nog voor ook maar een minister een woord had gesproken, zich bij het standpunt van de regering te zullen neerleggen. Natuur lijk omdat volgens de WD de regering het nu veel beter weet dan de Kamer. Men vraagt zich achter het rookgordijn af, waarom de heer Geertsema dat standpunt niet innam bij de anti-Rem- wet? Van een niet bepaald pro-liberale ge zindheid heeft de nieuwe fractieleider van de A.R., de heer Smallenbroek blijk ge geven. Hij heeft de VVD-fractie meer dan fors aangepakt over de wijze, waar op zij een antwoord op de beslissende vraag bij de anti-Rem-wet steeds maar heeft ontweken. De heer Beernink van de C.H.U. heeft de liberalen ook daar van wel een verwijt gemaakt, maar hij had zelf aan de opstelling van de VVD enige steun via een radiotoespraak ge geven. Alles wat hij zegt, pleegt trou wens enkele seconden later weer te wor den afgezwakt. Dit laatste is heel duidelijk uit de verf gekomen bij de kwestie van de ont wikkelingshulp. De heer Beernink praatte steeds weer zo, dat hij een uur later uit zijn eigen woorden een omge keerde conclusie zou kunnen trekken. Dat doet hij, zei men zachtjes, omdat hij het de c.h. dr. Diepenhorst, staats secretaris van Buitenlandse Zaken en speciaal belast met de ontwikkelings hulp, niet extra moeilijk wilde maken. Dat argument deugt niet. Want als iemand krachtige steun nodig heeft voor het voeren van een ruimer beleid ten bate van de ontwikkelingslanden, dan is het juist dr. Diepenhorst. ?5 VATICAANSTAD Kardinaal Sue- nens, moderator van het concilie en aartsbisschop van Mechelen-Brussel, heeft er gisteren bij de besprekingen van het schema over het lekenapostolaat op aangedrongen, dat men de leken geen benauwde structuren en vormen mag opdringen. Hij voelde er niets voor om de ene vorm van lekenapostolaat wel Katholieke Actie te noemen en 'n andere vorm niet. Dit is' discriminatie, vond hij. Kardinaal Roegambwa, bisschop van Boekoba in Tanganjika, stelde voor na de uitspraken over de leken in het sche ma over de Kerk in de schema's over het lekenapostolaat en over Kerk en wereld, samen te vatten in een nieuw document. Dit zou de hele problematiek ten goede komen. De Zuidafrikaanse bisschop mgr. Hur ley van Durban, wilde het schema over het lekenapostolaat het liefst naar de prullenmad verwijzen. Er deugt niet veel van. zo zei hij. De inhoud is niet substaitieel, niet krachtig, niet logisch. Het zit helemaal niet goed in elkaar, vond hij. Talrijke concilievaders lieten nog an dere kritiek volgen. Bijzondere indruk liet de uit China verdreven bisschop mgr. Lokoeang na. toen deze erop wees dat er in het hele schema geen woord over de leken in de missie te vinden is Hij beklemtoonde het ware lekenaposto laat dat christenen in China verrichten zonder steun van bisschoppen of pries ters. Vele leken zijn gevangenen of zijn reeds als martelaren gestorven. Zij bic den een prachtig voorbeeld van wat de leken kunnen, aldus de Chinese bisschop NIJMEGEN Dr. L. M. H. Joosten. die onlangs bij prof. Rogier aan de Nij meegse universiteit promoveerde op het proefschrift: „Katholieken en fascisme in Nederland 19201940", zal daarin een rectificatie aanbrengen. Bovendien heeft hij een brief doen drukken voor degenen die het boek reeds in hun bezit hebben. Een en ander is een gevolg van het pro test dat heer J. Baars in Blarieum bij de schrijver en de uitgever heeft laten horen. Onmiddellijk nadat deze via een inter view te kennen had gegeven dat de heer Joosten op laster was gepromoveerd, heeft de uitgever het boek uit de han del genomen. De rectificatie luidt: „Tijdens de oor log heeft Jan Baars echter vaderlands lievende daden verricht. Ten gevolge zijn verzetsactiviteiten leed hij ernstige schade aan zijn gezondheid, in verband waarmee hij sinds enkele jaren, na on derzoek van de „Stichting 1940/'45" en de buitengewone pensioenraad, een bui tengewoon invaliditeitspensioen geniet. Van juni 1945 tot mei 1946 diende hij bij de politieke recherche te Hilversum, al waar hij eigener beweging ontslag ge nomen heeft. In 1949 werd van zijn ge dragingen van vóór en tijdens de oorlog proces-verbaal opgemaakt, doch zijn zaak is nimmer bij een bijzonder ge rechtshof aanhangig gemaakt." De zinnen die dr. Joosten als verval len wenst te beschouwen zijn: „Na de oorlog wist hij echter ook in het bezit te komen van getuigschriften van va derlandslievende daden, tijdens de oorlog verricht, en diende hij van juni 1945 tot mei 1946 zelfs bij de politieke recherche te Hilversum. Daarna hebben de be trokken autoriteiten kennelijk in de ga ten gekregen wat voor vlees ze in de kuip hadden. In 1949 werd althans van zijn gedragingen van vóór en tijdens de oorlog proces-verbaal opgemaakt en werd zijn zaak voor een bijzonder ge rechtshof gebracht". In een begeleidend schrijven aan de boekbezitters befreurt de auteur de in zijn boek voorkomende onjuistheden. De heer Baars zal tegen de heer Joos ten een civiele zaak aanhangig maken, omdat hij vergoeding wenst voor de schade die door de affaire aan zijn ge zondheid is toegebracht en voor de door hem gemaakte onkosten. Hij had van de uitgever schadevergoeding geëist, welke eis echter is afgewezen. Die krachtige steun heeft de C.H.U. hem in feite niet rechtstreeks willen geven, omwille van de V.V.D. maar, zo kan worden gezegd, de C.H.U. en mr. Beernink hebben toch voor de motie- Smallenbroek gestemd? Inderdaad. Het wordt alleen wat moeilijk om dat pre cies te verklaren. Want iedereen in de kamer wist. dat de KVP-fractieleider Schmelzer een motie had aangekondigd als het antwoord van de regering bevre digend zou zijn. Dat was het, zei drs. Schmelzer in tweede termijn, maar hij diende geen motie in. Hoe is dat te verklaren, zouden wij nu aan mr. Beer nink willen vragen? Moeten wij misschien de oplossing zoe ken bij de uitlating van de heer Smallen broek, die later zei: „beter geen motie, dan een verworpen motie?" Is het mis schien zo, dat mr. Beernink, al dan niet nam-as zijn fractie sprekend, aan de KVP heeft laten weten een motie Schmelzer niet te zullen steunen". Indien deze veronderstelling juist is- en wij hebben geen enkele reden eraan te twijfelen dan constateren wij hier een niet onbelangrijke verwijdering tus sen KVP en CHU. Of moeten we schrijven tussen KVP en mr. Beer nink ROTTERDAM In de afgelopen week heeft de Rotterdamse verkeerspoli tie een speciale controle gehouden op het vervoer van pendelaars, die 's mor gens in grote getale, hoofdzakelijk uit West-Brabant, per auto Rotterdam bin nenkomen. De controle die gehouden werd op de zuidelijke invalswegen van Rotterdam strekte zich uit over het ge drag in het verkeer, de technische toe stand van de auto alsmede over de be scheiden die betrekking hebben op de wegenverkeerswet, motorrijtuigenbelas ting en de wet autovervoer personen en rijtijdenwet. In 125 gevallen ging de politie over tot het opmaken van een verbaal, als volgt verdeeld: 83 voor overschrijding van de maximumsnel heid, 7 voor het rijden met gladde ban den. 2 maal werd de wet autovervoer personen overtreden, 5 maal bleek er geen motorrijtuigenbelastingkaart aan wezig en 19 maal werden de verkeers- voorschriften overtreden. (Van een enzer correspondenten) BRUSSEL Op het dak van een groot warenhuis in het hartje van Brus sel is een grote kunstmatige skibaan gebouwd. De lengte bedraagt 60 meter en het hoogteverschil 16 meter, de breedte boven 6 en beneden 13 meter. De maatschappij heefi 2 ervaren ski leraren uit het bekende Franse winter sportoord Alpe 't Huez geëngageerd om skilessen te geven en Belgische wintersportenthousiasten in de gele genheid te stellen zich voor het ko mende seizoen voor te bereiden (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de paviljoènszaal van het Scheveningse Kurhaus herdacht gisteren de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren haar i00 jarig bestaan. Hoogtepunt van de vie ring was het bezoek van de koningin beschermvrouwe van de vereniging. Na de ontvangst sprak dr. S Hofstra voorzitter van de vereniging een wel komstwoord. Hierin herinnerde hij aan het feit. dat sinds het onts'aan van dc vereniging, regerende vorsten, te be ginnen bij koning Willem II als be schermheer of beschermvrouwe zijn op getreden. In kort bestek haalde hij aan. wat door de vereniging reeds bereikt is. met name het gereedkomen van we'ten op dit terrein, Een wijdvertakte in spectie en het onderwijs. voor de komst van de koningin had prof. Hofstra enige onderscheidingen uitgereikt. De heer Bert Garthof, be- Kend van zijn radiopraatje zondagsmor gens, weer of geen weer, kreeg de gou den medaille van dc vereniging. De „af wezige' dichteres Mien Lapperton kreeg vanwege haar dier-gedichten. de zilve- ren medaille. Van de vereniging zelf werden o.m. met het goud ordcr-chei- aen de secretaresse mevrouw dr Post- de Waal.en hoofdbestuurslid prof. dr. J. a. Beijers. RADIO'S etc. En alle PHILIPS huishoudelijke apparaten. Uit voorraad leverbaar Eventueel gemakkelijke betalingsvoorwaarden Vlotte service INGENIEURSBUREAU - HANDELSONDERNEMING uitsluitend HAAGWEG 302 BREDA - TEL. 35585 SPAAK Middenweg In het Parijse metro-station Cha- telet is men bijna gereed met de aanleg van een rollend trottoir dat weldra in dienst zal worden genomen. Het trottoir is meer dan 130 meter lang en brengt de rei zigers van de perrons naar de uit gangen en omgekeerd. DEN HAAG De Kroon heeft giste ren twee vrouwen benoemd tot burge meester. Met ingang van 16 oktober komt Gei- dermalsen onder leiding te staan van me vrouw M. van der Wall-Duyvendak, se dert 1959 uitvoerend secretaresse-direc trice van de stichting voor bijzondere sociale zorg en maatschappelijk buurt werk te Haarlem. Zij is lid van de Partij van de Arbeid. Met ingang van dezelfde datum is be noemd tot burgemeester van Leersum mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie. oud-wethouder, thans raadslid van Was senaar. Zij is lid van de V.V.D. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Staatssecretaris Haex (Defensie) wil op basis van vrijwillig heid een herindeling bereiken van in totaal 780 beroepsonderofficieren van de Koninklijke Landmacht. Deze her indeling heeft ten doel overschotten aan personeel bij bepaalde wapens en dienstvakken aan te wenden voor liet opvullen van tekorten bij andere wa pens en dienstvakken. SAIGON De dader van de mislukte aanslag op het leven van de Ameri kaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, zal ondanks bezwaren van de Amerikaanse ambassade in het open baar worden terechtgesteld. De Zuidvietnamese luchtmachtcomman dant Ngoejen Cao Ky maakte bekend dat de regering besloten had de 24-jari- ge Ngoejen Van Troi terecht te stel len. Troi werd op heterdaad betrapt toen hij een bom plaatste onder een brug die de Amerikaanse minister tijdens zijn bezoek in mei zóu passeren. Troi bekende tegenover de politie dat hij dc bom had willen laten ontploffen op het moment dat McNamara zich op de brug zou bevinden. Hij werd door een speciale krijgsraad berecht en op 10 augustus ter dood ver oordeeld. 3E Gaulle Frankrtfk is Europa ERHARD Vriend van de V.S. AGRIGENTO Vijf Siciliaanse broer tjes zullen binnenkort weer in staat zijn te zien. dank zij de operatie, welke drie chirurgen belangeloos hebben verricht. De broers. Poalo. Carmelo. Gioacchi- no, Giuseppe en Calogero Rotolo, die twee tot 14 jaar oud zijn, waren sinds hun geboorte blind. De doktoren, die hen gisteren ope reerden. verklaarden dat de operatie een succes is geworden en dat de jongens binnen een week weer kunnen zien. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) PARIJS. Spaak, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken is weinig populair in Frankrijk. De Duitse bondskan selier Erhard is bet nog minder. Men herinnert zich nog wel hoe laatdunkend De Gaulle zich over hem heeft uitgelaten in ztfn pers conferentie van juli j.l., toen de generaal zelfs dreigde met het scheiden van dc wegen als West- Duitsland hem niet wilde volgen met zijn Europese plannen. Na die persconferentie liet Erhard doorschemeren dat hij over Europa nieuw contact zou zoe ken met De Gaulle en met een nieuw Duits plan voor de dag zou komen. Spaak was hem ech ter voor met zijn drie w\jze man nen. Maar het Franse ministerie van buitenlandse zaken voelde zich in het verleden door diezelf de Spaak zo vaak om de tuin ge leid dat het van zijn plannen niets moest hebben. Over dc drie wijze mannen van Spaak praat geen sterveling meer, zeker niet in Parijs. Toen kwam Erhard met eigen voor stellen nog veel vager dan die van Spaak Parijs zei er in het begin niet veel van want De Gaulle zii in Zuid- Amerika. In zijn afwezigheid wil nie mand zich uitlaten of ergens op vast leggen. Maar nu Erhard zo pas in Berlijn iets meer over zijn voorne mens heeft losgelaten komen de ton gen in Parijs geleidelijk los De Gaul listische bladen nemen het de Duitse bondskanselier bijzonder kwalijk dat hij de Europese samenwerking afhan kelijk heeft gesteld van een akkoord tussen Amerika en Frankrijk over de verdediging van het vrije westen Wij vragen Erhard niet, schrijft bijvoor beeld de Gaullistische Nation om een keus te doen tussen Amerika en Frank rijk, maar wel doet het zonderling aan dat Erhard aandringt op een Frans - Amerikaanse verzoening. Annka wil een geïntegreerde Atlantische gemeenschap onder leiding van de Verenigde Staten, waarbij Duitsland zelfs zo ver gaat de multilaterale verdediging te aan vaarden met Amerika alleen, ook al deed geen enkel ander land mee. Waarom praat Erhard eigenlijk nog langer over Europa, of over een Euro pees skelet, als hij geen onafhanke lijk Europa wil, Een Europa dat voor zichzelf denkt en handelt? Men kan zich een los Verenigd Europa voor stellen mede beschermd door anderen, maar dan moet dat toch in de eerste plaats een onafhankelijk Europa zijn. In de eveneens Gaullistische Paris Jour verwijt de oude mevrouw Gene vieve Tabouis aan de Duitse bondskan selier dat hij erop uit is om de Euro pese defensiegemeenschap onder be scherming van de Franse atoombewa- kening te torpederen. Volgens haar heeft Erhard niet Europa maar Frank rijk gekozen, tot zover mevrouw Ta bouis. Als Erhard zijn zin krijgt nog voor het bezoek van Kroestjev in Bonn een onderhoud te hebben met generaal De Gaulle dan kan een kind in de poli tiek we] raden hoe dat Frans-Duitse gesprek zal verlopen. Het Frans-Duits vriendschapsverdrag kan dan wel eens de langste tijd hebben geleefd. Na deze herindeling zal er dan nog op een totaal van plm. 13.000 beroeps onderofficieren een tekort overblijven van ongeveer 330 man, welk tekort op het ogenblik ten dele wordt opgevan gen door 200 zgn. kort-verband-vrijwil ligers en vrijwillig nadienend perso neel. Na de herindeling zal dit tekort echter meer gelijkmatig over de ver schillende wapens en dienstvakken ver deeld zijn. De thans voorgenomen herindeling is een rechtstreeks gevolg van de uitvoe ring van de zogenaamde „operatie chi rurg" bij de landmacht, in het kader waarvan o.m. territoriale luchtdoelar tillerie gedeeltelijk werd opgeheven Dit had destijds o.m. tot gevolg dat plm. 175 beroepsonderofficieren met reorganisatie-vei lof werden gezonden. Naar het zich laat aanzien zullen door de voorgenomen herindeling al deze 175 onderofficieren weer een functie in de Koninklijke Landmacht terug krijgen. De herindeling heeft betrekking op alle onderofficiersrangen. De overschot ten bevinden zich bij de infanterie, de luchtdoelartülerie, de Koninklijke Ma rechaussee en de aan- en afvoertroe- pen. De wapens/dienstvakken, waar heen de overplaatsing zal geschieden, betreffen: de veldartillerie, verbin dingsdienst, intendance, geneeskundige troepen, technische dienst, aan- en af- voertroepen, militaire administratie en genie. Indien de herindeling niet op basis van vrijwilligheid gerealiseerd kan worden zal de staatssecretaris zelfstan dig overplaatsingen bewerkstelligen, die niet op verzoek van de betrokke nen plaatsvinden. Ook bij die over plaatsingen zal echter zoveel mogelijk met de yoor^eur van de betrokken onderofficieren rekening worden ge houden. Er zal voor worden gezorgd dat over geplaatste onderofficieren bij hun toe komstig wapen of dienstvak zo nodig een scholing zullen ontvangen. DEN HAAG De commandant va' het smaldeel I, R. W. baron van Lyn- den, heeft de kruiser ,.De Ruyter" opge dragen zo snel mogelijk op te stomen naar het Belgische motorschip „Alfon so" dat bij de Spaanse zuidkust 'n explo sie in de machinekamer heeft gehad en per radio om medische hulp heeft ver zocht (Smaldeel I omvat behalve dc kruiser ..De Ruyter". de onderzeeboot- jager „Holland" en het fregat ,.Van Ewijk"). De kruiser is later teruggekeerd nar smaldeel I. toen was gebleken, dat an dere schepen, dit op weg waren naai de Alfonso, de Belg eerder zouden bere. ken. ROME Naar aanleiding van Wereld missiedag. zondag 18 oktober, heeft het Nederlands Episcopaat zich vanuit Rome tot de katholieken van Nederland gericht. In hun schrijven zeggen de bisschoppen onder meer: „De wijze waarop u verle den jaar getoond hebt U verantwoordelijk te weten voor heel de Kerk, heeft ons dankbaar en blij gestemd. Met de totaal opbrengst van f 1.690.141.13 werd het re sultaat van 1962 met f 472.174.90 over troffen. Hoe christelijk royaal Uw gave ook ge weest is, U zult begrijpen, dat daarmee de nood niet is gelenigd. Met groot vertrouwen in Uw bidderrl en offerend meeleven met de Kerk, vra» gen wij U weet U op de a.s. Offervrijdag (16 oktober) iets te ontzeggen: bidt op Wereldmissiedag, met meer geloof en vertrouwen dan op andere da gen. om roepingen zowel in de missielan den zelf als in onze landen: geeft bij de collecte echt een „of fer".. d.w.z. een bedrag dat U enige moeite kost. Op een met moeite geschon ken gave rust ongetwijfeld de zegen van de Gever van alle goeds". KASSEL Nog voor het einde van dit jaar, zo hoopt de Westduitse regering, zal het akkoord over de op richting van de multilaterale kern macht van de NAVO getekend kunnen worden, In Kassei, waar momenteel de chris ten-democratische partij van bondskan selier Erhard een congres houdt over de militaire politiek, legde de West duitse minister van defensie, Koi-Uwe von Hassel. er dc nadruk op dat Duits land niet naar een zelfstandig beheer van kernwapens zocht en daarom juist de oprichting van de multilaterale kernmacht van de NAVO voorstaat. Een dergelijke macht zal zowel van grote politieke als van militaire bete kenis zijn. aldus Von Hasscl. Von Hassei verzekerde de congres leden, dat de militaire inspanningen van West-Duits land en de NAVO lou ter defensief waren, maar een stil zwijgende agressie zou wellicht met atoomwapens bestreden kunnen wor den. Minister Von Hassel zei niet of de huidige strategie van de NAVO een atomische verdediging zal betekenen tegen een volledig niet-atomisch offen sief, dat de Westerse conventionele strijdkrachten zou trachten te overspoe len. Noch zei hij iets over de wijze waarop de atoomstrijdkrachten van de NAVO-landen gebundeld zullen wor den. BRUSSEL De voormalige Belgische, minister van koloniën M. van Hemel rijck, is donderdagnacht onverwacht op 63-jarige leeftijd overleden. In het na oorlogse politieke leven in België heeft hij een grote rol gespeeld. Hij was de grondlegger van het pact, dat in 1959 een einde maakte aan de jarenlange schoolstrijd in België. In 1959 trad hij" af als minister van koloniën in het ka binet Eyskens, omdat zijn opvattingen .over de dekolonisatie van Kongo niet werden gedeeld. Hij wilde reeds in dat jaar een voorlopige regering in Kongo laten vormen om via een overgangspe riode van vier jaar, waarin Kongolezen voor hun nieuwe taken moesten wor den opgeleid, tot volledige onafhankelijk heid te komen. De toenmalige regering achtte de vorming van een voorlopige regering echter voorbarig. Enkele maan den later deelde de opvolger van Van Hemelrijck. A. de Schrijver, in het Bel gische parlement mede dat Kongo al op 1 juli 1960 volledig onafhankelijk zou worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de zijde van dc R.E.M. is er bij de Eerste Kamer op aangedrongen „ernstig te overwegen bij voorbaat een „niet-aanvaarcTbaar" uit te spreken over de anti-R.E.M.-wet en aan te dringen op indiening van een nieuw wetsontwerp. Zoals bekend zal een commissie van rapporteurs uit de senaat het wetsont werp dinsdag 13 oktober in een afdc- lingsonaerzoek behandelen. Leden van deze commissie zijn de senatoren Die penhorst (A.R.), De Geer van Oude gein (C.H.De Wilde (V.V.D Sieg- mann (K.V.P.) en Samkalden (P.v.d.A.L DEN HAAG Het Nederl. Roodr Kruis zal de ANWB-wegenwaclit bloed plasma ter beschikking stellen voor snel le hulp aan ernstig gewonde verkeers slachtoffers. Alle wegenwachtstations „Pauw molen" bij Delft, „Houten" bij het ver keersplein Oudenrijn, „Burgerveen" langs de weg Den Haag - Amsterdam en ,,'t Harde" langs de Zuiderzeestraat weg op de Veluwe zullen daartoe van twee eenheden bloedplasma worden voor zien. De wegenwacht zal door zijn mobilo foonverbindingen met wegenwachtsta tions snel het bloedplasma ter beschik king van artsen kunnen stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van d waterverontreiniging in Nederland vergt in de toekomst nog minstens 700 mil joen gulden ter investering in zuiverings installaties. Tot nu toe is hieraan 200 miljoen gulden besteed, waarvoor 200 zuiveringsinstallaties gebouwd wer den. De waterverontreiniging is vooral na de tweede wereldoorlog een probleem geworden als gevolg van de groeiende industrialisatie, de uitbouw van de rio leringssystemen en het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Het zelfreinigend vermogen van het water is daardoor al ver overschreden en e- ontstaat een steeds grotere behoefte aau kunstmatige zuiveringsmethoden.

de Stem | 1964 | | pagina 15