Papier voor UW pen ONZE PUZZEL PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. Kleine roman en toch uw geld niet geblokkeerd 21 Racio BANKBOEKJES Televisie Korfbal Teams zijn aan elkaar gewaagd Landelijk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 25 OECUMENE In het raam van de oecumenische beweging zou ik gaarne de oprichting willen voorstellen van een Interconfes sionele zanggroep, bestaande uit Pro testanten, Katholieken en van andere Christenen in onze provide, zoals Oud en Vrij-Katholieken. Het doel van ge noemde zanggroep zou moeten zijn, niet alleen het stimuleren, doch ook het praktisch uitvoerbaar maken van oecu menische samenkomsten. Het is m. i. vooral in deze samenkomsten dat we elkander moeten vinden, meer dan in conferenties en disputen. ,,Geen woor den maar daden" geldt ook hier. Ik meen verder dat de tijd daar is clat wij Katholieken de schoonheid en praktische uitvoerbaarheid van vele Pro testantse psalmen en gezangen erken nen op deze dienvolgens tot de onze maken. Verder zijn er de prachtige hymnen uit de Church of England welke we ook aantreffen in de gezangenbundels van de Ned. Hervormde Kerk en van de Vrij-Katholieke Kerk. Waarom zou ook iemand die van de Reformatie overgaat naar de Katholieke Kerk zijn of haa- gezangen welke hun veelal zo dier baar zijn moeten missen? De Katholieke Kerk dient in alles te streven naar universaliteit. Waarom kunnen wij Katholieken, op een feest dag als Allerheiligen niet de prachtige Allerheiligenzang zingen uit de Ned. Hervormde bundel: ,,Voor alle heiligen rustend na hun werk" (gezang 122)? Wat nog beter is; laten we hot samen zingen staande voor Gods Aanschijn. De tijd is ervoor aangebroken. Gaarne reacties en praktische voorstellen. DONGEN. H. J. WOLTERS. HALVE STRAF Ik las in uw krant van zaterdag 19 sept. '64 over de soepele straffen voor de reumaspecialisten van het echtpaar de Kraker te Koewacht. De een kreeg 2 jaar, de andere 8 maanden. Maar ner gens las ik dat de heren de f 37.000 terug moeten betalen. Dat is niet alleen bij dit proces, maar ook bij alle andere. Datzelfde geldt ook voor wanbetalers, deze lieden denken dat alles hun eigen dom is en betalen nooit terug. Ook hier wordt nooit gepraat over terugbetalen. Ik vraag mij af en wellicht vele Ne derlanders met mij, wanneer komt aan deze toestand 'n eind? Waarom moeten de gedupeerden altijd gedupeerd blij ven? Waarom worden de fraudeurs niet gestraft met terugbetaling van het vol ledig bedrag plus de rente ongeacht de hoeveelheid ook al moeten zij er heel hun leven voor werken. Het wordt de hoogste tijd dat hieraan eens uiteinde lijk aandacht wordt besteed. CLINGE J. v. G CITAAT Daar het verbod van het Nederlands episcopaat, de encycliek „Rcrum Nova rum" indachtig, de heer Roemers de vraag doet stellen, of na al deze jaren het de Katholieken nog steeds, verboden is tot zijn socialistische vakbond toe te treden, vind ik het absurd dat uw ver slaggever Het Vrije Volk aanhaalt en zegt Men moet geen slapende honden wakker maken." Het socialisme heeft in deze tijd een andere betekenis gekregen. Zeer zeker nu het niet langer het parlementair communisme vertegenwoordigt. Dat dit door vele katholieken niet gezien of niet durft gezien te worden doet deze ver eniging ietwat triviaal-achtige naam ,,de rode bond" behouden. Het is daarom niet meer dan normaal, dat de heer Roemers deze voor de hand liggende vraag heeft gesteld. Het klak keloos citeren van hetgeen Het Vrije Volk schrijft, had hier dan ook achter wege kunnen blijven. DOORN. M. R. C. SCHOUTEN. Jr. (We hebben niet geciteerd uit ,,Het Vrije Volk", maar uit „Vrij Nederland" Inzender schiet overigens langs ons be zwaar heen: de praktijk heeft de des betreffende bepalingen in het mande ment al uitgehold, waarom dan nu een openlijke verklaring geëist, die als pro pagandamiddel ten gunste van het N. V. V. zou kunnen worden uitgebuit? Daarin zit het gebrek aan tactiek van de heer Roemers. Red.) DIERENMISBRUIK In Willem Duir' uitzending „Voor de vuist weg" zijn we weer eens gecon fronteerd met de wreedheid van de vi visectie. Het was schokkend. Voorts sprak de heer Fokkema, met overtui ging en geestdrift over praktische die renbescherming. Wij vinden zijn be moeienissen en idealen in dezen zeer sympathiek. Naar mijn mening moest die Tilburgse hondenmarkt inderdaad verboden worden. Die handel, en op wat voor manier! Ook weten vele Bra bantse mensen nog niet wat er gebeurt met de katten die opkopers overal op halen!! Ik stond een dezer dagen in een Ettense groentewinkel en de groe- tevrouw zegt: wat betalen ze goed voor een kat! Ik durf nergens meer kip of konijn te eten. De vrouw wist niet be ter! De onwetendheid van de mensen is er jammer genoeg oorzaak van, dat men zijn kat, of zwerfkatten meegeeft. De mensen weten niet. dat ze wreed aan hun einde komen! Dat men er proe ven mee neemt enz. Hoewel in Dagblad de Stem ook duidelijk een waarschu wing stond (gericht aan de Brabantse boerinnen vooral) geen katten te ver kopen! Als huisvrouw, met een druk gezin nam ik graag toch even tijd voor dit stukje. Ook n.a.v. Werelddierendag hoop ik, dat dit ingezonden stuk toch ergens begrepen zal worden en weer klank vindt. ETTEN EEN DIERENVRIENDIN GEEN KLAPPEN Nog even over het artikeltje van vori ge week. Een fikse tik om de oren is volgens mij niet beter dan strafwerk. Schrijver bedoelt geloof ik een fikse (Advertentie) klap tegen de oren. Hoogstwaarschijn lijk is de schrijver zelf onderwijzer. Heeft hij er wel eens bij nagedacht wat pijn betekent.. Met slaan geeft men alleen maar zwakte te kennen. Zo zijn er ook nog wangetjes-knijpers. Ook dat is geheel uit den boze en onbeschaafd. Daarbij komt nog dat men raakt aan andermans ,.goed" En wat kan de af loop daarvan zijn? Doofheid of dood. Zelfs onze dieren hebben nog recht op een verzorgd en zachtzinnig leven. De oorlog is voorbij, en ook de ko lonisten heersen niet meer voor de vol le 100 procent over de kleurlingetjes. Ik ben voor strafwerk, maar niet zoals wij hebben meegemaakt. Strafwerk moet men maken na schooltijd thuis en niet onder de studie. Nog even aan de schrij ver van vorige week, mogelijk heeft u op school zelf veel tikken gehad, toch geloof ik niet dat u tot op heden, even min als wij, zonder gebreken bent. Dus verdient u, volgens uw eigen opinie een fikse tik om uw oren. Geef uw adres, mogelijk ken ik iemand die daar voor zorgen kan. Hier lopen nog wel van die nozems, met erg los hangende ar men rond. Natuurlijk is dit laatste een grap, anders wordt het geheel zo kritisch. BREDA MEVR. HOOGERS. ZONDER VERWEER In dit blad van woensdag j. 1. las ik dat door de gemeenteraad te Ter- heijden een wethouder is ontslagen en dat bij het betreffende voorstel niemand het woord wenste te voeren. Gezien het feit, dat de bedoelde wethouder wegens ziekte die raadsvergadering niet kon bijwonen was verweer door hem dus onmogelijk. Als buitenstaander zou ik daarop wil len laten weten, dat een besluit, als op bovenstaande wijze genomen, heel on sympathiek is en nooit de goedkeuring kan wegdragen van mensen die onwe tend zijn omtrent de redenen van het ontslag. Dat de raadsleden enkele mi nuten voor opening der raadsvergadering eerst onderling bespraken en besloten wat ze met het voorstel zouden doen was toch heel verkeerd. Het is echter wel een bewijs dat er meer buiten dan in de raadsvergadering wordt be sproken. M. i. had de gemeenteraad beter gedaan om te besluiten het voor stel aan te houden tot de eerstvolgende vergadering en het dan in het bijzijn van de wethouder te bespreken. B. OP ZOOM F. MAURER. V. D. RIJTSTR. 15 FILMVOER Naar aanleiding van een in de Knip selkrant nog al scherp gepubliceerd stukje filmkritiek onder de naam „filmvoer" meende ik het volgende te moeten opmerken: De heer B. J. Bertina, een filmcriti cus, is van mening dat de directies en wel op de eerste plaats in de kleinere steden verantwoordelijk zijn voor de crisis die in het filmbedrijf op dit moment heerst. Dit is volgens hem te wijten aan het feit dat de meeste films die op dit moment in de kleinere plaatsen vertoond worden, weinig of geen enkele culturele waarde hebben, en daarom volgens hem beneden alle peil liggen. Welnu, zijn dan films als „Wedren met de ooievaar", „Mr. Hobbs gaat met vakantie", „Wonderful life", „Ir ma la douce" en vele andere zonder meer „filmvoer" en volgens hem de moeite niet waard? Mogen de regelmatig komende bioscoopbezoekers, die toch een avond je „uit willen" niet heerlijk genieten van een leuke show-film. ongestoord lachen met een heerlijke kolder-film of ademloos toezien hoe hun held of het nu een Hercules of een James Bond is, het weer tot een goed einde brengt? Ik begrijp dat u, heer Bertina als filmcriticus, de films uit een geheel ander oogpunt bekijkt en waardeert als een gewone bioscoopbezoeker, dat is uw volste recht. U begrijpt jammer genoeg niet, dat u door, niet de film zelf maar de di recties te bekritiseren, u zich op een onbekend terrein bevindt. Het is altijd zeer moeilijk dingen te beoordelen waarvan men niet geheel op de hoogte is. Wanneer u geschreven had: Het zou ter aanbeveling strekken als ook de di recties te bekritiseren, zich op. een land zouden proberen meer culturele films te brengen of nog beter een cul turele kring in het leven te roepen, zou ik meteen achter u staan. In de grote steden is dit al een pro bleem, de hiervoor speciale studio's proberen al het mogelijke om een zo goed mogelijk cultureel programma te brengen. Ook in de kleine gemeenten heeft men op verschillende manieren gepro beerd de culturele film opgang te laten maken. Ook in onze gemeente. Helaas zonder enig resultaat. Om een voorbeeld te noemen: In onze gemeente werd een klein comité ge vormd, dat met mij verschillende films uitzocht om op een speciaal daarvoor bestemde avond te worden vertoond. Het resultaat was ontstellend. De eer ste weken mochten wij voor een handje vol mensen draaien. Wij lieten ons ech ter niet ontmoedigen en draaiden door. Het toch al kleine aantal nam geleidelijk af. terwijl er films vertoond werden als „Houdt van Brahms", „Als de kraan vogels overvliegen", „Wir Wunder- kinder", „De gebroeders Karamasoff" e.a. Tenslotte moesten we het opgeven met als enig resultaat, hoge filmhuren en geen belangstelling. Dit is nu ongeveer drie jaar geleden gebeurd. Wij willen het ondanks alles nogmaals proberen en hopen dat onze gemeente nu „rijp" is voor culturele programma's. Ik hoop hiermede aangetoond te heb ben dat de kritiek van de heer Bertina wat betreft de directies in de kleinere plaatsen niet geheel gegrond is. GEERTRUIDENBERG. A. BAARS BOUW POLITIEK Als een gemeente met, of zonder tus senpersonen woeste grond opkoopt en deze dan na een simpele bewerking op neemt in een bouwplan en voor een veelvoud van de prijs verkoopt, als de zelfde gemeente particuliere bouwver gunningen weigert aan personen die eigenaar zijn van voldoende prima ge legen bouwterrein, en deze grond zo mogelijk opkoopt en in het z. g. bouw plan opneemt en duur tracht te verko pen, speculeert ze dan in grond, of han delt ze in bouwvergunningen, of alle beide???? Als door deze gemeentepolitiek de par ticuliere bouwerij geheel lamgelegd wordt, en de mensen hun toevlucht nemen tot noodwoningen kan het dan behoorlijk worden genoemd als de ge meente haar arbeiders uitzendt om deze woningen van binnen te vernielen, ter wijl ze door dezelfde arbeiders 'n nood woning lieten plaatsen die ze nu ver huurt?? Is het naar de zin van minis ter Bogaerts. die de woningnood zo energiek bestrijdt, dat er door deze ge meentepolitiek veel bouwcapaciteit on benut blijft? In een vorige raadsvergadering werd besloten dat er voor bungalowbouw min stens 1200 m2. grond nodig was. doch aan grondeigenaars die voldoende op pervlakte hebben, wordt een bouwver- gunnning geweigerd en ze worden ver wezen naar de dure gemeentegrond en kunnen dan volstaan met enkele vierk. meters. De praktische Bogaertswonin- gen waar zoveel mensen naar verlangen worden in een hoekje bijeengeperst, waardoor gettovorming wordt bevor derd, wat wel zeer jammer is in deze streek die zich zo goed leent voor bun galowbouw en waar volop prima bouw terrein billijk te koop is. SEPPE. (N. Br.) S. VISSER. HUWELIJKSGESCHENK Het z. g. n. eengezinde Com. Huwe lijksgeschenk Irene, dat de spontaan bijeengebrachte geld der Nederlanders voor onze Oranje Prinses beheerst, is als een kaartenhuis in elkaar gestort. De strijdbijlen zijn opgegraven, en zelfs de Rechtbank is ingeschakeld om uit te maken wie gelijk heeft, en wie aan de touwtjes moet trekken. Is het hier niet de taak van de Overheid om in te grijpen, om aan gekwansel met de gelden van anderen een eind te maken? Hoe is het mogelijk dat men een lid van ons Koningshuis een ritje kan laten maken door Ned. aan de zijde van een oud SS-functionaris met een verdacht verleden. Hoe kan het bestaan dat men ongestraft een secretaresse met alle be scheiden inzake gelden van anderen er vandoor laat gaan. Is dit geen reden voor onze volksvertegenwoordiging, om deze onverkwikkelijke zaak onder de aandacht van bevoegde instanties te brengen (zeker zo belangrijk als de R. E. M.) Dat alle gezond denkende Nederlanders alvorens in de toekomst voor dergelijke zaken geld bijeen te brengen zich tweemaal bedenken. Er zijn nuttiger instellingen die geld hard van node hebben, zoals kindertehuizen, kanker- en t.b.c.-instituuten enz. die dag en nacht werken voor ons algeheel welzijn. Laat het geld besteed worden aan charitatieve doelen. Het is verspild aan personen die het eigenlijk niet no dig hebben, in weelde baden, en er zelfs misschien geen eens prijs op stellen. .s-GEAVENMOER A. J. v DONGEN MOLENDIJK 23 DIERENBESCHERMING Met verbazing heb ik zitten kijken naar het tv-programma onder leiding van W. O. Duijs, toen die mijnheer Fokkema met een varken in een kof fertje op het podium verscheen. De heer Fokkema was van de Dierenbe scherming zei hij tenminste. Maar hoe durft hij het dan in zijn hoofd te halen om een varken in een gesloten koffer te doen? Ook die koe had hij beter te eten moeten geven, want het beest was zo mager als een hout. De heer Fokkema had het over de Tilburgse hondenmarkt, dat er honden op de bodem van auto's gebonden wer den. Ik kan niet begrijpen dat derge lijke lui met hun ziekelijke leugens voor de tv mogen verschijnen. Ik kom elke week op de Tilburgse hondenmarkt. En ik heb nog nooit een hond zien mishandelen. U moet het maar eens proberen om een hond op de markt te brengen met een prikband om zijn nek. Dan moet u maar eens zien hoe gauw de Tilburgse politie u een fikse bekeuring geeft, en terecht, want ik ben zelf tegen mishandelen of beulen, maar waarom dan die gemene leugens? Mijnheer Fokkema, u had het ook nog over het bevriezen van 1000 stuks hon den, nietwaar? Hebben de heren u daar bij geroepen? Hebt u al ooit eens 1000 honden bij elkaar gezien? Maar ik weet wel, dat dierenbeschermers aparte mensen zijn. Als zij zien dat een boer zijn paard een halve dag laat wer ken, dan is die boer een beul. Maar sommige lui van de Dierenbescherming hebben thuis een fabriek waar mensen 10 uur per dag hard moeten werken, gewoonlijk nog met een econoom achter zich. die met een klok in zijn handen staat te kijken hoe lang een arbeider over iets doet. Mijnheer Fokkema. u maakt u nogal druk over een hond. Maar was het niet beter dat u eens in de bres -prong voor de ouden van dagen en de ver laten kinderen? U bent, zo ik vernomen heb, een groot zakenman en u kunt geen ellende zien van honden, zegt u zelf. Maar mensen gaan bij mij voor de honden. Mijnheer Fokkema u kunt mij dage lijks bezoeken van 7 tot 9 uur. en ik wil graag met u praten. Maar dan ge zonde en ware taal, en geen klets of WAALWIJK M.W. DINGEMANS Gen. Bothastr. 4. Dierenhandel gens het theorieboekje) plus f lr voor de geneeskundige verklaring (het is niet belangrijk wat u in deze verkla ring zet, niemand controleert het. dus indien nodig, liegen maar jongens). Niet te vergeten de zegelkosten en het administratieve werk dat hiermee gepaard gaat, dus nog eens f. 5,- sa men f. 23,50. Stapt u de volgende morgen katterig uit uw bed en strui kelt u in de gang over een enveloppe, die kennelijk uw rijschool u ten af scheid stuurt maak hem dan nog niet open, ga zitten, laat een kop sterke koffie aanrukken, steek een sigaret op en indien u hartpatiënt bent. bel de dokter of neem een geneesmiddel in. Laat ik u niet nieuwsgierig maken naar het simpele rekensommetje dat men keurig getypt voor u gemaakt heeft. Kort en goed, indien u bij mijn rij school bent geweest is er op die dag een rekening 10 x f. 28.50 is f. 285,- bij u binnen komen rollen. Verbaast u dit? Vier jaar heeft men het volgens deze rijschoolhouder heel gewoon ge vonden en hij zal verbaasd zijn dat u dat ongewoon vindt. U kunt dan wel zeggen dat u de negen andere keren bijtijds afgezegd had, omdat het u niet uitkwam en men u niet gevraagd heeft of het u wel schikte en dat u daar u niet gereden heeft, bij waarschuwing vooraf, toch ook de auto niet hoeft te betalen, enz, enz,., misschien dat het lukt. Met een minder extreem analoog ge val heb ik kennis gemaakt, een nieuwe rekening komt er. misschien is die ook minder extreem, laten we het hopen. (Voor hem). T_ BREDA JESJE ZONDER VERWEER (II) Het geheimzinnige ontslag van wet houder De Graaf in de gemeente Ter- heijden op de raadsvergadering van Van redactiewege bekort. RIJBEWIJS Het slagen voor een rijvaardigheids- examen is een van die heuglijke ge beurtenissen, die het waard zijn uitbun dig gevierd worden. Trek u de waar schijnlijk deprimerende woorden van de examinator niet te veel aan, ge slaagd is geslaagd.! Wees gerust vergenoegd als u het bewijs dat u rijvaardig geacht wordt voor het besturen van een auto uit handen van de examinator ontvangt. Begrijpt u niets van hetgeen er op dat papiertje staat, zit er dan niet over in. alleen de uitslag is van belang. Verbaast u zich erover dat de ogen- test goed was en heeft u geen ogentest gehad, maak dan geen moeilijkheden, wees blij! Laat u toch ook niet van de wijs brengen door de twee vragen rechts onder aan het papiertje; deze staan er slechts als bladvulling, een eventuele motivering van het antwoord dat ge vraagd wordt, moet aan de achterzijde vermeld worden, de achterzijde is ech ter zwart. Bij het teruggeven van de sleutels aan de rijschoolhouder valt u de eerste warme sympathie ten deel, waar de van nu af aan ex-klant recht op heeft, u hoeft zelfs niets meer te betalen. In uw eerste roes voelt u misschien medelijden met de rijschoolhouder, die nu immers een goede klant gaat ver liezen. Alstublieft, word niet sentimen teel! Ga eerst feestvieren, maak ech ter niet al uw geld op want de rij school heeft nog een rekeningetje voor u. Een schatting leert u hoeveel dat zijn zal. Even rekenen: u heeft bijvoor beeld tien maal examen aangevraagd, de eerste aanvraag niet meegerekend want dat was bij de eerste tien lessen inbegrepen. Van die tien maal bent u alleen de laatste maal op geweest, om dat die andere examens juist op die dag of dat uur vielen dat u verhindert of dat u met vakantie was. Dus één maal op gewoest, dat zou dan kosten, nu ja, laten we zeggen f.8,- voor de wagen (hoewel er bij een ex amen geen instructeur nodig is), f.9.50 voor volledig examenonderzoek (vol- Hierbij onze tweelingpuzzel. Voor de liefhebbers, die nog nooit een dergelijk puzzeltype hebben opgelost, zullen we hierbij even enige aanwijzingen geven. De tweelingpuzzel bestaat uit een in twee volkomen gelijke delen verdeeld diagram, waarvan elk deel weer op zich een geheel aparte puzzel vormt. De moeilijkheid zit in de manier van omschrijven, want onder bijvoorbeeld 2 horizontaal vindt u: jaargetijde, familie lid. Dat zijn twee omschrijvingen en nu is het maar de vraag of het een links en het ander rechts, dan wel het ander links en het een rechts behoort! Datzelfde treft men bij alle opgaven, zowel hori zontaal als wel verticaal. Op die manier wordt het een flinke uitzoekerij. Veel succes ermee! OMSCHRIJVING Horizontaal: 2 jaargetijde, familielid; 7 titel, Frans onb. voornaamw.; 9 kier, zitplaats; 10 Spaanse titel, rendement; 12 energie, steen; 14 geheel de jouwe, vele: 16 vaas, Engelse titel; 17 Frans lid woord, dieregeluid: 19 woonplaats, bo venaards wezen; 20 geogr. aanduiding, rivier in Brabant; 22 rivier in Italië, heilige; 23 jong insekt, niet nat; 25 titel, afstandsmaat; 26 boom, bid: 27 koning, voor; 29 pittig, op dit moment; 32 schortje, nieuw; 33 lijst, hijswerktuig; 36 zangnoot, familielid; 37 lijfwacht, op roep. Verticaal: 1 drank, richting; 3 rivier in Siberië, wintervoertuig; 4 plant, in vloed; 5 voegwoord, voorzetsel; 6 wand versiering, filmmaatschappij; 8 gevange nis, vogelziekte; 11 reinigingsmiddel, volk; 13 Nederlandse badplaats, vlees eter; 15 deel v.e. effect, gebaar; 17 on derricht, boom; 18 lijst, soldatenloon; 21 jong dier. lichaamsdeel; 24 kleur, keurkorps; 27 klepper, jongensnaam; 28 vis, glad; 30 in verband met, aanzien; 31 uitroep, waterplantje; 34 en andere, dieregeluid; 35 laatstleden, eerwaarde vader. OPLOSSING Horizontaal: 1 sigaar, 6 perron, 11 vie ren, 13 op, 15 sonoor, 18 er, 20 eva, 21 pi, 22 v.n., 23 inslaan, 25 bedum, 27 trens, 29 cm, 31 kpm, 33 me, 34 nee, 35 toast, 37 urgent, 40 ir, 41 net, 42 ol, 43 on, 44 rug, 46 it, 47 eerste, 50 veter, 52 neg, 54 l.k., 55 ada, 57 n.o., 58 trema 61 ivoor, 63 landing, 65 k.l., 66 dm, 67 ria, 68 e.o., 69 isolde, 71 a.p., 73 geneve, 75 stoort, 76 omlaag. Verticaal: 2 inn, 3 avond, 4 air, 5 re 6 per se, 7 en, 8 r.o., 9 openen, 10 aspect, 12 ren, 14 passer, 16 o.i., 17 overste, 19 haten, 23 impuls, 24 ar, 26 uk, 28 neigen 30 monter, 32 mr, 33 men, 36 a.e., 38 goedig, 39 tremolo, 42 ork, 45 ut, 46 in tern, 48 eland, 49 ta, 51 rommel. 53 ge laat, 56 a.v., 59 ma, 60 dieet, 62 oksel. 64 non, 66 d.d., 69 i.v.m., 70 lea, 72 po, 73 gr, 74 e.o. OPLOSSING CRYPTOGRAM VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1 ingebeeld (begindeel) 8 opgeven; 9 doorgaand (ga dan door); 11 empirie (prei in mei); 12 stroman (st. roman); 14 warnest (we 'n arts); 17 robe (boer); 19 leek (Leek); 20 artiste (art. iets); 22 tramweg (ge 't warm); 25 subtiel (besluit)27 adelborst (blad- roest)28 arabesk (arak om bes); 29 soepketel (elke stoep). Verticaal: 1 industriestad (dat is 'n Duitser)2 gloor; 3 begum (ge u in BM) 4 dode (de daarvoor do); 5 Egypte (ge type)6 overste (voeters)7 ongeluks getal (u nogal geklets); 10 aanwas; 13 oker (in St. Bav oker k)15 rietje (Rietje); 16 slem; 18 barbaar (bar baar); 21 tuiser (uiterste minus te)23 asbak (achterbaks minus recht); 24 worst (Eng. het eerste); 26 laks (slak). dinsdag 6 oktober jl., zal bi] zeer veel raadsleden-wethouders e.a. de vraag doen rijzen, wat is hier aan de hand. Op de voorlaatste raadsvergadering waar dit ontslag per motie werd aan gekondigd, verzette de heer De Graaf zich met de woorden: dan moet men mij maar aantonen waarvoor ik weg moet, of is het soms mijn leeftijd? Doch deze motie werd niet gemoti veerd, er bleek in dezen nog een com missie van onderzoek werkzaam te zijn. Het rare hiervan was, dat dus deze motie reeds werd aangenomen voordat deze commissie van onderzoek haar werk had voltooid. Ook over dit onderzoek wordt in het raadsverslag van dinsdag jl. met geen woord gesproken. Ook is het voor een buitenstaander een rare zaak, dat de raad aan deze wethouder geen gelegen heid geeft zich te verdedigen, daar na ziekmelding en onder doktersbehande ling het besluit tot ontslag werd ge nomen. Het lijkt m.i. alsof zich willekeur achter de schermen afspeelt. Dit zou zeer ge vaarlijk en een blaam voor de gemeente MADE, C. ROELEN Nieuwstraat 43 Zaterdag 10 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Olympische ouverture 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 Licht instr. kwartet en zangsol. 12,50 Kegeringsuitz.: De Radiozilvervloot. Pre sentatie: Herman Stok 13,00 Nws. 13,15 Marktber. 13,18 V.d. jeugd 14,10 Musi cerende dilettanten 14,30 V.d. kleuters 14,40 Franse les 15,00 Lichte orkestmuz. (gr.) 15,30 Grensland, uitz. voor jonge mensen 15,45 Karakteristiek, muz. progr. 16,30 Spiegelbeeld 17,00 Gevar. gram. 17,30 Kunstkroniek 18,00 Licht instr. ens. 18,20 Jazzmuz. 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,35 Stereofonische uitz. Semi-klass. pianoconcert (opn.) 20,00 Olympisch journaal 20,30 Rieleksen.. amus.progr. 21,30 Instr. ens. en zangsol.: liedjes uit Vlaanderen en Nederland 21,50 Roulette, muz. spelletje 22,15 Wereldoor log I, documentaire 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,45 Kruispunt, gesprek over christen-zijn in kerk en wereld van van daag 23,15 Nwe. klass. gram. 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,30 Land- en tuinb.meded. Aansl.: postduivenber. 12,33 Act. sport- nws. 12,55 VARA-varia 13,00 Nws. 13,1b Lichte orkestmuz. en zang 13,40 Uitlaat, progr. v.d. twintigers 14,15 Radio Jazz club 14,45 Humanisme en gevangenissen, lez. 15,00 De oude Ned. opera (1900-1.925) (opn.) 16,00 Nws. 16,02 Boekbespr. 16,20 Stereofonische uitz.: lichte orkestmuz. 16,45 De Olympische Spelen XIII, klank beeld 17,05 Stereofonische uitz.: i'chte orkestmuz. en zangsol. 17,30 Radioweek- journaal 18,00 Nws. en comm. 18,20 Tijd HET GEHELE TEGOED IS MET SLECHTS 1 MAAND OPEISBAAR; OVER 1/5 DEEL KUNT U REEDS DIRECT BESCHIKKEN STORTEN EN OPNEMEN OOK PER GIRO UITVOERIGE FOLDER OP AANVRAAG VERKRIJGBAAR F. VAN LANSCHOT BANKIIUS 'S-HERTOGIN BOSCH - HOGE STEENWEG 27-31 - TELEFOON OAlOO-22321 - POSTGIRO 1117570 EINDHOVEN - KEI ZERSGRACHT 17 - TELEFOON 04900-27442 POSTGIRO 1130570 TILBURG - STATIONSTRAAT 17 TELEFOON POSTGIRO 1140570 'A voor teenagers 19,10 Je neemt er wat van mee, hobby-quiz 20,00 Nws. 20,05 Tram melant in Loeren a.d. Hor: amus.progr. 21,00 Soc. comm. 21,15 Metropole-show 21,45 De dokter en de struikrover, hoor spel 22,15 Lichte orkestmuz. (gr.) 22,30 JNws. 22,40 Te waar om mooi te zijn, ca baret 23.10 Even naplaten, licht progr. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gevar. muz. 12,25 Weerber. en meded. 12,30 Hallo, met Henk! 12,55 Progr.-overz. 13,00 Nws. en weerber. Daarna: Berichten over de Olympische Spelen 13,20 Amus.progr. 14,00 Nws. 14,03 Muz. v.d. jeugd 15,00 Nws. 15.03 Radioweek I, II en III 15,15 Hoorspel 16,15 Lichte muz. 17,00 Nws. en weerber. 17,15 Koorzang 17,40 Orgel- muz. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesportber. 18,30 Liedjesprogr. 18,45 Sportkroniek 18,52 Orkestmuz. 19,00 Nws. weerber. en radiokroniek 19.30 Olympisch journaal 19,40 Jazzmuz. 20,00 Cabaret- progr. 21,00 Quizprogr. 22.00 Nws. 22,15 Volksmuz. 22,45 De zeven kunsten 23,00 Nws. 23,05 Dansmuz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 15.02 Hoorspel 16.02 Bel cantoconcert 17,00 Nws. 18,02 V.d. sold. 19.08 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Hoor spel 22,00 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55-24,00 Nws. Zondag 11 oktober HILVERSUM I 402 m KRO: 8,00 Nws. 8,15 Klass. gram. 8,25 Inl. hoogmis 8,30 Hoogmis 9,30 Klass. pianomuz. (gr.) 9,45 Nws. IKOR: 10.00 Protestantse kerkd. 11,00 Vraag en ant woord 11,10 Oecumenisch nws. KRO: 11,15 Medaillon, klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige feiten it de muziekgeschiedenis 12,10 Boekbespr. 12,20 De Springplank, jonge artiesten en lichte orkestmuz. 12,45 Lichte gram. 12.50 Bui tenlands comm. 13,00 Nws. 13,10 De drie Musketiers, licht progr. 13,30 V.d. kind. 14,00 Omroepork. en zangsol., operamuz 14,50 Klass. pianomuz. (gr.) 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15.05 Lichte gram sportrep. en -uitsl. 16,30 Operettemuz. (gr.) 16,45 In café San PietTo: 't con cilie bekeken vanuit de wandelgangen Convent van kerken: 17,00 Geref. (Vrij gemaakt) kerkd. IKOR: 18.15 De offe rande in de eredienst 18.30 Mensen, praatje 18,45 Gram. 18.50 Waar blijft het Wilze Ganzen-geld? 19.00 De open deur. veertiendaagse rubr. NCRV: 19,30 Vo caal ens. en orgel, geest, liederen en gew. muz. 20.00 Nws. 20.07 Meditatie KRO: 20,15 Gram. 20,30 Hun huis is het oer woud, hoorspel (II) 21,30 Cello en piano, klass. muz. 22,05 Wissewassen, licht progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog 22,50 Licht instr. ens. 23,15 Midnight club 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,30 Olympisch nws. 8,00 Nws.. sportmeded., postduivenber. en soc. strijd lied 8,18 V.h. platteland 8,30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9,45 Geest, leven, toespr. 10.00 Viool en piano, klass. en mo derne muz. 10,30 Literair vraaggesprek 10,50 Balletmuz. 11,15 Boeketje roman tiek. liedjès en voordracht AVRO: 12,00 Dansork. en zangsol. 12.30 Olympisch journaal 13,00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v.d. weggebruikers 14,00 Boekbespr. 14,10 Gastenmiddag, gevar. progr. 15,30 Olympisch journaal 16,00 Stereofonische uitz.: Radio Kamerork. en cello, klass. muz. 16,30 Dansmuz. 16,45 Sportrevue VARA: 17,00 Dansmuz. voor tieners (gr.) 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjournaal VPRO: 18,30 De kerkd., lez. 18,45 Par lando, licht progr. 19,30 Korte herv. kerk dienst AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Olym pisch journaal 20,30 Instr. ens. en zang sol., joodse liederen 20,45 Weet ik veel: wedstr.progr. 21,00 Licht muz. progr. 21,30 Misbruikt talent, hoorspel 22,05 Bariton en piano, liederen uit verschillende lan den 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Meded. en voetbaluitsl. 2e klas 23,00 Lichte f(ram. 23,55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gevar. muz. 12,55 Progr.-overz. en berichten v.d. scheep vaart 13,00 Nws. en Olympisch journaal 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcantoconc. 15,30 Gevar. muz. en sportber. (Tussen 15,30 en 16,00 Olym pisch journaal en rep. van de Olympische Spelen) (Om 17,00 Nws.) 18,00 Nws. 18,03 Amus.muz. 18,30 Kath. uitz. 19,00 Nws. 19.30 Olympisch journaal 19,40 Amus.muz. 21,00 Lichte muz. 22,00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,05 Ope rettemuz. 23,55 Nws. 24,00-01,30 Lichte muz. en verkiezingsuitsl. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 17,00 Nws. 17,10 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 22,00 Wereldnws. 22,10 Gevar. muz. 22,55 Nws. 23,00 Gevar. muz. 23.55 Nws. 24,00 Gevar. muz. Maandag 12 oktober HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagopening 7,20 Operamuz. (gr.) 7,35 Sportuitsl. van zaterdag 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. en NCRV-lied 8.15 Gew. muz. (gr.) 8.30 Lichte gram. 9,00 Verz.progr. v.d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 V.d. huisvr. 10,10 Gram. 10,20 Rondom het woord, theologische etherleergang 11,05 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 6,30 Olympisch journaal 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. (7,30 V.d. voorpagina, praatje) 7,45 Olympisch journaal 8,00 Nws. en soc. strijdlied 8.18 Lichte gram. 8,50 Gym. v.d. vrouw 9.00 Klass. kamer- muz. (gr.) VPRO: 9,40 Droom en wer kelijkheid. overd. VARA: 10.00 V.d. vrouw 10.30 Olympisch journaal 11.00 Nws. 11,02 Voordracht 11,20 Semi-klass. orkestmuz. (gr.) Zaterdag 10 oktober NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal AVRO: 15,21 Reprise, heruitz. van het progr. 'n Avondje uit met Corry, showprogr. 16,20 Zang 16.30 In het TV-lab, populair wetenschappelijk progr. 17,00-17,45 V.d. jeugd 19,30 Luipaard op schoot, film documentaire NTS: 20,00 Journaal AVRO: 20,20 Muz. progr. 21,15 Wie van de drie, quizprogr. 21,10 Johnny en Rijk, amus.progr. NTS: 22,25 Journaal 22,30- 23.30 Olympische Spelen Tokio 1964: off. opening. NEDERLAND II NTS: 20,00 Journaal NTS: Rendez vous met Europa: amus.progr. uit Oslo KRO: 20,40 Stenen en wittebrood, voor dracht 21,00 Filmimpressie van het Spaan se land 21,10 Hitchcockfilm 22,00-22,10 Epiloog. BELGIë VLAAMS 16,55 De geschiedenis van een ring, ge- romanceerde documentaire over het trek- verschijnsel bij de vogels 17,45 School televisie 18,55 V.d. kind. 19,00 Ongewone kijk op het dierenrijk 19,25 Autorama, kroniek v.d. automobilisten 19.55 Hier spreekt men Nederlands 19,59 Weerber. 20,00 Nws. 20,25 De wijkagenten: Vrij heid is ook niet alles, tv-feuill. 20,50 Hotel Victoria, muz. amus.progr. 21,50 Echo 22,20 Nws. 22,30-23,30 18e Olympiade, rep. van de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen te Tokio. BELGIë FRANS 17,15 Lectures pour tous, literair progr. 18,30 Berichten 18,33 Slagvelden: Duin kerken 19,00 De wereld van de dieren 19,30 Detective international: L'Affaire Kosario 20,00 Journaal 20,30 Le barbare et la geisha, speelfilm 22,30 Olympische Spelen in Tokio, uitz. d.m.v. de satelliet Syncom 3, van de openingsplechtigheid 23,30 Journaal. Zondag 11 oktober NEDERLAND I RKK: 11,00-12,00 Hoogmis NTS: 18,15 Olympische Spelen te Tokio 19,30 Hot Lincoln Centrum, documentaire 20,00 Journaal 20.05 Sport in beeld VARA 20,30 Georges Simenon, documentaire 21,05 Maigret en de inbrekersvrouw, tv- spel 22,15 De wereld van vandaag NTS 22,25 Journaal 22,30-23,30 Olympische Spelen te Tokio. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, progr. v. d jeugd 20,00 Journaal 20.05 Tom Ewell- show, familie-komedie 20,30 De goede oude tijd, amus.progr. van de BBC 21.10 Rondom de wereld, documentaire over het verkeer en de problemen (CBS) 21,35 Festival, rubr. van korte bekroonde films 22.00-22,10 Sport in beeld. BELGIë VLAAMS 12,00-12,40 Hoogmis 14,30 De Flintsto- nes. tekenfilm 14,55 Documentaire over de Brabantse druiventeelt 15,35-17,35 Rep van de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen 1964 te Tokio 18.40 Sportuitsl. 18.45 V.d. kleuters 19.05 V.d. jeugd 10,55 Weerber. 20.00 Nws. Het avondprogr.. dat herhaaldelijk onderbro ken zal worden voor de bekendmaking van de uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen, omvat: Sportact. in woord en beeld. Daarna: Grand Gala du Disque Populaire. Rep. van het tweede gedeelte Daarna: Rep. van de Olympische Spelen. Daarna: Nws. Omstreeks 24.00 uur einde van de uitzending. BELGIë FRANS 15,00 Gevar. progr. 19,15 Journaal 19,30 Vader weet het beter, tv-feuill. 20,00 Journaal en uitsl. van de gemeenteraads verkiezingen 20,40 Gevar. progr. 21,20 Uitsl. en rep. van de gemeenteraadsver kiezingen plm. 21,50 Incident de vol, film 22,15 Uitsl. en rep. van de gemeenteraads verkiezingen en afgw. met een gevar. progr. Omstreeks 02,00 Einde uitzending. Het komt in de geschiedenis van de Franse rechtspraak niet vaak voor, dat een president zich aansluit hij een verzoek van de verdediger om gratie. Toch is dat dezer dagen ge beurd in Versailles, waar een invalide metselaar van 38 jaar zich moest verantwoorden wegens diefstal van een schrijfmachine. Det metselaar had het idee in zijn naïeve brein gehaald, dat hij beter zijn brood kon verdienen met het schrijven van politieromans dan met metselwerk. Op het karwei had hi} er met zijn maats over gepraat, maar die hadden hem in zijn gezicht uit gelachen. Wat, jij, politieromans? Je hebt nog niet eens een schrijfmachine. Die uitdaging deed de deur dicht. Op een avond klom de 38-jarige, toen nog recht van lijf en leden, over de dakgoot het politiebureau van Con- flans-Sainte Honorine binnen, dertig kilometer van Parijs. Op een boven verdieping vond hij inderdaad een schrijfmachine die hij meenam. Langs dezelfde dakgoot, met de zware ma chine in zijn handen, wilde hij ver dwijnen, maar agenten betrapten hem op heterdaad en de man viel naar beneden. Zeven maanden later verliet hij als levenslang verminkte het ziekenhuis. Op de beklaagdenbank wilde hij niet gaan zitten. Pijnlijk leunend op zijn krukken bleef hij staan. Hij werd veroordeeld tot een maand gevan genisstraf, want het recht moet zijn loop hebben. De advocaat deed een beroep op menselijkheid. Want, zo zei de verdediger, de metselaar had het kinderlijke idee, dat als liy maar een politieschrijfmachine had, waar toch al zoveel politierapporten op waren getikt, de politieverhalen en de politieromans vanzelf zouden ko men. Hij behoefde maar achter de machine te gaan zitten en het ver haal kwam automatisch op het pa pier, net als bij de telex. De voor zitter bleek voor die argumenten gevoelig en haalde door de vier we ken gevangenis een streep. Gebroken, naar lichaam en geestverliet de metselaar de zaal. Invalide. Levenslang. Het verloop van de competitie in de eerste klas van de Zeeuwse Korfbalbond vertoont nog weinig tekening. Tot nu toe verandert het beeld nog van week tot week. Dat de strijd echter ongemeen spannend zal worden bewijst wel het feit, dat, nu de meeste ploegen nog slechts twee of drie wedstrijden hebben gespeeld, nog slechts één ploeg zonder puntenverlies is gebleven. Deze ploeg. Animo 2, ontmoet zaterdag op eigen veld Tjoba 2 zodat verwacht mag worden dat de Souburgse reserves ongeslagen zullen blijven. Van veel be lang is ook de wedstrijd Zuidwesters 1- Luctor 1. De bezoekers zullen'deze strijd moeten winnen willen ze wat in de run ning blijven. De Zuidwesters daarentegen hebben de.volle winst nodig om plaats genoot Animo 2 te kunnen blijven be dreigen. Togo 2 krijgt reeds zaterdag ge legenheid om revanche te nemen voor de zaterdag tegen Vedo 1 geleden nederlaag. Wij bettwijfelen echter of dit zal lukken. Volharding-Ondo 1 moet een royale zege voor de bezoekers kunnen opleveren. Het verdere programma: 2a. Animo 3Stormvogels; Zuidwes ters 2BKC 1; Luctor 2Olympia 1; Elto 2—de Poel: 3a: KVL—Swift 4; 3b: Animo 4-Tjoba 4; Olympia -2Blauw wit In klas 3c landelijke competitie KNKB is het afgelopen weekeinde het Goese Togo bijzonder voor de wind gegaan. De Goesenaren wonnen zelf van Raven maar bovendien liet concurrent Phoenix heel onverwacht een steek vallen tegen het Leidse Crescendo. Togo 1 voert nu deze klas aan met een reële voorsprong van twee pun ten. Zaterdag krijgen de roodhemden bezoek van Overkanters uit Rotterdam, een rivaal waartegen Togo zeker alle zeilen zal moeten bijzetten om ongesla gen leider te kunnen blijven. In de eerste klas is Swift 1 uit Mid delburg door het gelijke spel tegen Ons Eibernest 2 zowaar in de kopgroep geko men. De stand is hier Sperwers (R'dam) 6 uit 4, DKC Delft) 5 uit 4 en Swift I eveneens 5 uit 4. Voor zaterdag durven wij de ploeg uit de Zeeuwse hoofdstad andermaal de volle winst te voorspellen waneer het op eigen veld aantreedt te gen het aloude OSCR uit Rotterdam. De Rotterdammers proefden evenwel in het afgelopen weekeinde het eerst van deze competitie het zoet der overwinning (5-7 tegen HSV) zodat de oranjehemden dit duel niet te licht op moeten vatten. Inde tweede klas verzamelde Tjoba I uit 's- Heer Hendrikskinderen tot nu toe pas twee punten uit 3 wedstrijden zodat de groen-witten zich momenteel in de staartgroep bevinden een plaats waar het o.i. niet thuishoort al is de ploeg niet meer zo sterk dan vorige seizoenen. Een overwinning op het bezoekende Zwervers uit Dordrecht zou wat opluch ting kunnen brengen. In 3a is Animo 1 uit Souburg evenals Togo nog ongeslagen. De Zeeuwen be zetten de tweede plaats met 6 uit 3 ach ter Hou Stand (den Haag) met 7 uit 4. Het verschil in wedstrijden zal na za terdag groter worden omdat de zebra's dit weekeinde vrijaf zijn. In de reserve klas 3b doet debutant Swift 2 het lang niet gek. De ploeg staat momenteel op de derde plaats en de wedstrijd thuis tegen TOV 2 uit Dor drecht houdt eveneens weer wat perspec tief in voor Swift 2.

de Stem | 1964 | | pagina 13