De „Duitsche Orde" voor de Duitsers verboden Verhaal van jonge levens voor filmcamera's verteld m heröpiwg bouwgrond bouwgrond Kees Brusse beluisterde de Mensen van Morgen Erfenis van kruistochten Programma Kunstkringen Zeeland t t DAGBLAD DE STEM J. W. Terburg Él WSK 1 CHARITAS SINDS HET JAAR 1230 734 jaar oud Feodale adel Zakelijk inzicht Hulp in nood Verre visserij proef wordt gesubsidieerd Twee doden bij oefening met handgranaten Legerkoerier in Y.S. vermist CAFé DU COMMERCE Wat 'n ontdekking! afwezig GESLAAGD P. C. TRAAS IE KOOP r: MM ■Ui 4 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 4 (Van een onze redacteuren) De oudste organisatie van Nederland is in Utrecht gevestigd. Het is de Ridder lijke Duitsche Orde Balije van Utrecht. Opgericht tijdens de kruistochten en dus begonnen als katholieke orde tot leniging van nood onder kruisvaarders, is de Duitsche Orde te Utrecht na de hervor ming omgezwaaid. Nu nog is de Duitsche Orde een protestants christelijke organi satie, die tot doel heeft steun te verlenen aan ziekenverpleging, kerken, prot. chris telijke instellingen en het plegen van weldadigheid in het algemeen. De Orde heeft een groot aantal boerderijen en landerijen in bezit. Vooral in de provincie Utrecht zal men menige boerderij met het kenmerk van de orde, een zwart kruis op een wit veld vinden. Wat de organi satie betreft is de orde nog volledig mid deleeuws van opzet. Wat werkwijze be treft heeft ze zich echter aangepast aan de twintigste eeuw. Typerend is dat de Duitsche Orde een reglement kent '"aar- by het onmogelijk is gemaakt dat Duit sers lid worden van de orde. In 1190 belegerden kruisvaarders Accon in Palestina. Enige Duitse kooplieden stichtten toen een vereniging die zich be lastte met de verpleging van gewonde kruisridders. In datzelfde jaar ontstond hieruit een ridderlijke hospitaalorde. Te vergelijken met de Orde van St. Jan en de Malthezerorde. In 1199 erkende paus Innocentius II de Duitse broederschap als een reli gieuze orde. die de naam „Orde van de Duitsche Ridders" kreeg. Als doelstel ling werd gekozen: zieke en gewone kruisvaarders en pelgrims verplegen en onafgebroken oorlog voeren tegen de Turken. Het samengaan van een religieus doel en een militair doel was oorzaak dat de Duitsche orde in de aanvang soldaten, priesters en verplegers in haar midden had. Uiterlijk kenteken was een witte man tel met een zwart kruis. Nu nog kan men in de kapittelzaal van de Duitsche Orde aan de Hofpoort 4 te Utrecht, deze man tels zien. De Hollandse graaf Adolf van den Berg en de Hollandse edelman Sweder van Dingede schonken in 1219 de eerste eigen dommen aan de Nederlandse afdeling van de Duitsche Orde. Hierbij waren ook landgoederen te Schalkwijk. Dit ge schenk werd gedaan ter gelegenheid van de heldhaftige gevechten voor Damiate waaraan ook door Nederlandse kruis ridders werd deelgenomen. Hier ligt het begin van de geschiede nis van de Balije van Utrecht, die offi cieel in 1230 werd gesticht. De ridders van de Duitsche Orde be trokken eerst een burcht buiten Utrecht op de plaats waar nu het Academisch Ziekenhuis is. Hieruit bleek nog het militair element. Maar toen deze burcht door vijanden werd verwoest bouwde de orde in 1348 een klooster. Het gebouw staat er nu grotendeels nog: het milf- tair hospitaal. In het gebouw zetelde de landscom- mandeur. van de orde, ook wel genoemd de Balier van Utrecht. Onder zijn toe zicht vielen de commanderijen te Die ren, Maasland, Tiel, Rhenen, Leiden, Schoten, Doesburg, Schelluinen, Middel burg en Schoonhoven. Alleen het gebouw van de commanderij te Schelluinen is nog volledig intact. De Duitsche Orde heeft pogingen ge daan deze commanderij terug te kopen. De pogingen zijn mislukt. De orde be treurt dit, omdat nu niet de garantie is verkregen dat dit historisch belangrijke gebouw bewaard blijft. De geschiedenis van de orde is vrij ge bleven van sensationele verwikkelingen. Er is dus weinig interessants uit te ver halen. Wel is de rustige levensloop van de Duitsche Orde een van de belang rijke oorzaken dat de organisatie in bijna alle oorlogen en revoluties die ons land sinds 1230 heeft doorstaan, ongemoeid is gelaten. Toen de hervorming over Nederland kwam, zwaaide de orde tijdig om. De ridders werden protestant. De samenwo ning in een klooster werd opgeheven, armoede en celibaat twee belangrijke eisen, werden afgeschaft. Napoleon had het bijna klaar gespeeld de Duitsche Orde om zeep te helpen. Hij vorderde de gebouwen op om er een hos pitaal te vestigen. Bovendien nam hij alle andere eigendommen in beslag. De admi nistratieve bescheiden hiervan moesten naar Parijs worden gezonden. Dit bevei kwam in 1811 af. De orde talmde echter met het afzenden van de bescheiden. Tot haar geluk. In 1815 kwam de val van Napoleon en de Duitsche Orde werd door Willem I in ere hersteld, zonder echter feitelijk ooit opgehouden te hebben te bestaan. Het gebouw bekend als het Duitsche huis werd niet teruggegeven. De staat nam het over en bleef het als militair hospitaal gebruiken Wel werd bij deze overdracht bepaald dat het militair hos pitaal nooit en te nimmer door de staat mag worden verkocht of overgedragen aan derden, als de staat het niet eerst aan de Duitsche Orde heeft aangeboden. Dit recht geldt nu nog. Dat betekent dus dat zonder toestemming van de Duitsche Orde niet tot verkoop of sloop van het hospitaal kan worden overge gaan. Is dit een oud 'recht dat de orde heeft gekregen, de orde zelf heeft een oude plicht t.a.v. de buurtschap De K' mp bij Tiel. Toen in Tiel nog een comman derij was, was er een overeenkomst tus sen het stedelijk bestuur en de comman derij: In tijden van onrust hielpen Tielse burgers de commanderij te verdedigen. Als tegenprestatie verstrekte de com manderij op bepaalde dagen eten en drank aan de burgers. Deze lasten wer den later in geld omgezet. Nu nog stort de Duitsche Orde ieder jaar 5 in de kas van de buurtvereniging De Klomp. Bij het herstel in 1815 werd bepaald dat voor elke verandering in de orde toestemming moet worden gevraagd aan de koning. Bovendien wordt regelmatig verslag aan de koning (koningin) over de werkzaamheden van de orde uitge bracht. Is de orde in Nederland een typisch protestantse aangelegenheid en bestaan de leden uit nazaten van feodale adellijke geslachten, de enige Balije van de Duit. sche Orde die naast die van Utrecht tot dusverre het bestaan heeft kunnen rek ken, is zuiver katholiek en bestaat voor namelijk uit religieuzen. Deze Balije is gevestigd te Wenen. Ze is door Rome als „congregatie" erkend. Tussen beide Balijes bestaat geen enkel contact meer. De Ridders van de Duitsche Orde zijn momenteel gevestigd in een deel van de oude St. Paulusabdij aan de Hofpoort te Utrecht. Toen het gebouw als comman derij werd ingericht en verbouwd, zijn nog oude graven gevonden in één waar van stoffelijke resten werden aangetrof fen. Bijna zeker hebben deze graven toebehoord aan de Paulusabdij. Hoe is de inrichting van de orde thans? De leden bestaan uitsluitend uit perso nen die vier grootouders hebben, die van adel zijn. De organisatie is corporatief. Bovendien moeten zij lid zijn van een geslacht dat voor 1795 tot de feodale adel behoorde. Verder is de protestants chris telijke godsdienst voorgeschreven. Zij die aan deze voorwaarde voldoen kunnen zich aanmelden. Meestal geschiedt dit al bij de geboorte, door de vader. Men wordt dan op de wachtlijst geplaatst. Als men 21 jaar is moet men voor een bal lotagecommissie verschijnen. Behalve een kwartierstaat (waarop de wapens van de vier grootouders en het eigen wapen) moet dan ook een onberispelijke levens wandel aangetoond kunnen worden. Dit krachtens de leuze die aan de ingang van de kapittelzaal staat: „Wees een rid der en een goed man". Ieder lid brengt 1500 in als entree geld. Na de oorlog is bovendien bepaald dat alleen nog maar Nederlandse edellieden in de orde opgenomen kunnen worden. De enige Duitse ridder die toen nog lid was, werd ontslagen. Zo werd de Duit sche Orde een volledig Nederlandse aan gelegenheid. Uit liefde Uit liefde voor de historie wérd de naam niet veranderd. Aan de top van de orde is een kapittel. Dit bestaat uit dertien personen. Sym bool voor Jezus Christus en de twaalf apostelen. De oudste heer in het kapittel is tevens landscommandeur. Hij wordt bijgestaan door een coadjutor. Landscom mandeur is momenteel mr. Barend F. ba ren Van Verschuer, heer van Ooy, Per singen, Leur en Echteld. Het kapittel vergadert in de grote kapittelzaal te Utrecht. Bij kaarslicht De zaal ademt nog de geest van de mid deleeuwen. Pas tien jaar geleden besloot de orde het kaarslicht in de commanderij te ver vangen door elektrisch licht. De kapittel vergaderingen blijven echter door kaar sen verlicht. De problemen die het ka pittel bespreekt zijn echter hedendaags. Het groot aantal boerderijen en lande rijen vraagt namelijk een zakelijk in zicht, veel meer nog dan middeleeuwse romantiek. De goederen worden beheerd door een rentmeester. De boerderijen staan onder een nauwkeurige controle en worden goed onderhouden. De pachtboeren val len onder de normale pachtwet. Is een boerderij naar de mening van de orde verouderd of vervallen, dan wordt kor daat tot nieuwbouw besloten. In Werkhoven wordt thans in plaats van de oude boerderij Hogeland een nieuwe gezet. Ook de Julianahoeve in deze gemeente is eigendom van de Duit sche Orde. Verder staan er ordeboerde rijen te Abcoude. Baambrugge, Ruwiel, Maartensdijk en andere plaatsen. In Noord-Holland en de Betuwe staan eveneens veel boerderijen van de Balije. In Zuid-Holland heeft men overwegend landerijen. Uit de opbrengst van deze eigendom men moet de Duitsche Orde haar doel verwezenlijken. Dit doel is in de statuten aldus omschreyen: Het doel van de orde is gericht op de bevordering van de belangen van per sonen en instellingen wier werkzaamhe den liggen op protestants christelijk kerkelijk terrein, alsmede op het gebied van liefdadigheid op prot. chr. grond slag in het algemeen en op de zieken- of gewondenverpleging in het bijzonder. In acht nemend de normen van de christe lijke naastenliefde richt de orde daar nevens het doel op de leniging van no den, voortvloeiend uit rampen. In de hoofdzaak komt deze steun steeds neer op geldelijke bijdragen. Maar Sittard is enige maanden geleden een centrum voor 'gezondheidszorg gereed gekomen, gebouwd in opdracht van de Balije. Dit centrum is geheel overgedra gen aan het Oranje Groene Kruis in Lim burg. Het is een instelling voor wijk verpleging, opleiding kraamverzorgsters e.d. De orde steunt verder studenten in de theologie aan de Utrechtse universiteit, restauratie van kerken, orgels e.d. Ook werden gelden overgemaakt aan het Ram penfonds '53, het Rode Kruis, Stichting 1940-1945. net militair herstellingsoord Aerdenburg, nagelaten betrekkingen van in Indonesië gesneuvelde Nederlandse mi litairen en aan de christelijke wijkver pleging. Men ziet dat hier de aloude charitas nog een stukje realiteit beleeft. In zijn boek over De Ridderlijke Duitsche Orde schrijft de huidige secretaris, mr. F. J. W. Fabius: „De Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht is als vanouds gebleven een adelsorde, gericht op het plegen x weldadigheid en op de bevordering van de christelijke godsdienst. Hét zwaard als ridderattribuut bij uitstek, is verdwenen en de gewelddadige stryd tegen de hei denen behoort tot het grijze verleden, maar met tradities, welke in het verle den haar oorsprong vinden, tracht de orde naar vermogen in moderne vorm aan haar oude doelstellingen te beant woorden." Zo vindt een 730-jarige instelling, direct gevolg van de kruistochten, nog een plaatsje in een samenleving waar het ijzer van het harnas vervangen is door het metaal van de moderne techniek 55 BREDA Half oktober zal in twintig theaters in Nederland de nieuwe film van Kees Brusse, „Mensen van Morgen" in première gaan. Tegelijkertijd zal een nieu we film van Herman van der Horst, „Amsterdam" in dezelfde theaters zijn eerste voorstellingen beleven. De film van Van der Horst zal in alle bioscopen in het voorprogramma bij de film van Brusse worden vertoond. „Mensen van Morgen" is een psycho-monta ge, samengesteld uit fragmenten van gesprekken van Kees Brusse met een aantal jonge Nederlan ders. Zoals wij al eerder hebben geschreven is het werkstuk ge ïnspireerd op een gelijksoortige film, die in Frankrijk is gemaakt door A. Michelin en B. Blier jr. „Wat mij speciaal interesseerde bij het maken van deze film was de -nor- me simpelheid van het idee: een tiental jonge mensen, die spreken over dat wat hun in dit korte leven bezighoudt", al dus Kees Brusse over zyn nieuwe rol prent. En hij vervolgt: „Ik ben vanaf mijn zeventiende jaar als toneelspeler eigenlijk nooit met iets anders bezig geweest en ik geloof nog steeds, dat het een zinvolle bezigheid is. Daarom heb ik, denk ik ook met zoveel plezier aan deze film kunnen werken". Met „Mensen van Morgen" doet een soort film zijn intrede in ons land, die hier tot nu toe nog niet te zien is ge weest. Normaal werkt de filmer immers KEES BRUSSE (39) is geboren in Rotterdam. Als jongen van tien jaar heeft hij al kennis gemaakt met de film. Regisseur Kurt Gerron koos hem nl. voor de rol van Arj aan, de broer van Merijntje, in de film „Me- rijntje Gijzen". Brusse is opgeleid voor het toneel bij Cor van der Lugt Melsert. In de oorlog werkte hij o.a. in een cabaret van Cees Laseur. Na de bevrijding stond hij op de plan ken met Wim Sonneveld en speelde hij toneel bij Sternheim, Van Dal- sum en Defresne. Voor de radio werd hij bekend als Kobus Rarekiek en door zijn aandeel in de familie Door snee. Zijn eerste filmrol kreeg hij in „De dijk is dicht" van Koolhaas. Andere filmrollen vertolkte hij in „Ciske de rat", „Kleren maken de man", „Jenny" en „De zaak M.P." Zijn eerste grote speelfilm was „Ker mis in de regen". Voorts had hij de spelregie van „De Overval". met een scenario, of in ieder geval is er tevoren iets bedacht. Hier is dat niet het geval. Er kon tevoren niets worden bedacht, omdat Brusse niet wist wat er zou komen. Daarom heeft deze film al leen te maken met de overtuiging, dat echte levende mensen, van nu of van morgen minstens zo interessant zijn als mensen, die tevoren op papier geboren zijn. De jongelui, die in deze film aan het woord komen waren ieder voor zich vrij zich te uiten. Samen met cutter Robert Kruger heeft Brusse vijf maanden gewerkt aan de montage van de film. De opnamen hebben daarentegen maar twaalf dagen geduurd Op het celluloid is niets vastgelegd, dat de jongelui niet gezegd of gedaan heb ben. Dat had uiteraard gemakkelijk ge kund, „maar de medewerkenden waren mij allemaal even lief en ik heb er naar gestreefd ze te laten zien, zoals ik ze heb begrepen", zegt Kees Brusse. De jonge mensen, die zo onbevangen hun mening hebben gegeven in deze film, zijn geselecteerd door twee jonge psy chologen t.w. mevr. Eva Smit-Beek en Een jonge vrouw in gepeins ver zonken, terwijl drie camera's haar reacties haarfijn vastleggen. de heer K. T. Thio. Teneinde aan hun opdracht te kunnen voldoen hebben bei den contact opgenomen met velerlei in stanties en relaties. Zo bezochten ze o.a. een „open gevangenis", waar ze gespro ken hebben met jeugdige delinquenten. Een van hen, „Loeki" (19 jaar, volksjon gen uit Amsterdam, wiens handen nog al eens los zitten) zal straks in de film te zien zijn. De psychologen hebben verder o.a. een kijkje genomen in een revalida tiecentrum en een klooster. In het laat ste vonden ze de novice „Felicia", die eveneens in „Mensen van Morgen" op treedt. Bij de verfilming van „Mensen van Morgen" zijn constant drie camera's in actie geweest. Normaal draait er bij een speelfilm maar één camera. De drie op name-apparaten concentreerden zich alle op de ene jonge mens, die in een licht- kegel een gesprek voerde met Kees Brusse. Deze werkwijze heeft met name de cameralieden veel inspanning gekost. Zij wisten immers niet tevoren wat er zou gaan komen. Niet alleen de woor den van de „ondervraagden" waren nieuw maar ook hun gebaren, hun reacties hun hele houding. Dat bracht voortdurend spanning. Telkens waren er verrassingen. Zo is er een meisje in de film, dat ty- dens het vertellen van haar levensver haal blykbaar plotseling het gevoel kreeg dat ze niet langer stil kon zitten. Ze voelde als het ware de actie kriebelen Toen werd er een plaatje gedraaid en plotseling, zonder dat iemand het ver wachtte, begon ze spontaan te dansen. Ze leverde een complete ritmische im provisatie, die helemaal gefilmd is. Dat was een typerend voorbeeld van de spon taniteit, die aan de basis ligt van deze film. „Mensen van Morgen", die tot stand is gekomen onder produktie van de beken de Rudolf Meyer, heeft een muziekje mee gekregen van Herman Schoonderwalt. Op enkele thema's van zijn hand wordt ge ïmproviseerd door hem zelf, Toon van Vliet, Ruud Jacobs, Kees Cee en Ruud Bos. Hoe de „Mensen van Morgen" vol gens Kees Brusse zijn, zullen we dus binnenkort kunnen zien. BERT VAN OOSTERHOUT MIDDELBURG De Federatie van Algemene Kunstkringen Zeeland heeft het volgende programma voor het sei zoen 1965'65 vastgesteld. Kunstkring Middelburg: vrijdag 23 oktober optreden van de Toneelgroep Studio met de comedie van Dimitri Frenkel Frank ,,Pas op dat je geen woord zegt". maandag 30 november: Cabaret Lu- relei met het programma „Wij, Lurelei, een onverbeterlijke bestseller" dinsdag 2 februari: optreden van de Toneelgroep Centrum. donderdag 11 maart: optreden van het Toneel en Televisie-gezelschap En semble. De beide eerstgenoemde avonden wor den gehouden in het City-theater de overige in de Schouwburg. Kunstkring Vlissingen. donderdag 22 oktober optreden van de Toneelgroep Studio met het program ma als onder Middelburg. woensdag 25 november: optreden van Wim Sonneveld met ,,Een avond met Wim Sonneveld". maandag 1 februari: optreden van Toneelgroep Centrum. vrijdag 12 februari: optreden van het Kunstmaand-orkest, onder leiding van Anton Kersjes, solist Herman Krebbesr. (Deze avond wordt georganiseerd in sa menwerking met d« r. V. U.) vrijdag 9 april: optreden van de To neelgroep „Theater". De avonden worden gegeven in de zaal Britannia. Kunstkring Goes. woensdag 21 oktober: optreden van de Toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt". donderdag 26 november: Cabaret Wim Sonneveld met „Een avond met Wim Sonneveld." woensdag 3 februari: Toneelgroep Cen trum. donderdag 8 april: optreden van de Toneelgroep Theater. De avonden worden gegeven in de zaal van Prins van Oranje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) heeft de Twee de Kamer meegedeeld dat de maximale overheidsbijdrage voor het tweede proefjaar van de verre visserij als volgt kan worden vastgesteld: a. dagvergoeding: 75 reizen van 20 da gen a f 700 per dag f 1.050.000; b. uitrustingskosten voor 3 schepen voor de eerste vijf reizen f 55.000 per schip f 165.000; c. visloodsen: 75 reizen a f 2000 f 150.000; d. kosten voor aanvulling van vistuig f 300.000; e. toéslag van 10 pet. voor die schepen die in 1964 de verre visserij continu uit oefenen f 56.000; Totaal f 1.721.000. De subsidiëring van deze proefneming zal in ieder geval eind 1965 worden be ëindigd. Aldus blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van landbouw en visserij voor 1934. AHLEN, DUITSLAND Bij oefenin gen met het werpen van handgranaten zijn gisteren twee officieren van het Westduitse leger om het leven gekomen. De twee officieren werden doaelijk ge wond door delen van een granaat, die ontplofte in de hand van een korpo raal. De korporaal liep slechts verwon dingen aan zijn arm op. WASHINGTON Sinds vrijdag wordt in Washington een l3gerkoerier van het Pentagon, sergeant Robert L. Johnson vermist. Hij had toegang tot geheime documenten, maar volgens de autoriteiten worden er geen vermist en is er momenteel geen reden om aan te nemen dat de veiligheid in gevaar is gebracht. Johnson was in dienst van een af deling van het ministerie van defensie, die geheime documenten moet bezor gen. In alle oostelijke aan de zee grenzen de staten van Amerika is een verzoek tot opsporing van kracht. Johnson heeft 22 dienstjaren in het Amerikaanse leger. Heden overleed zacht en kalm na een kortston dig lijden en na voorzien te zijn van de genade middelen der H. Kerk in de leeftijd van 61 jaar mijn dierbare man, onze lieve vader, behuwd- vader, broer en zwager KAREL B'URGS echtgenoot van Pieternella Krombeen Goes P. BurgsKrombeen P. J. Burgs Vlissingen L. Burgsde Kok Goes, 8 oktober 1964 Heernisseweg 50 De plechtige uitvaartdienst waartoe U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op maan dag 12 oktober a.s. om 10 uur in de Parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, waarna be grafenis op het Parochie-kerkhof. Hiermede vervullen wij de droeve plicht U ken nis te geven van het overlijden van onze zeer geachte kantoorgenoot en confrère de Weledel gestrenge Heer Mr. ARNOLDUS, HENRICUS HUBERTUS ANTONIUS KROOT JES, advocaat en procureur. Wij zullen hem met respect blijven gedenken, mr. P. P. Lap mr. B. Laret mr. E. H. A. Schutte mr. W. C. Groot Bergen op Zoom, 8 oktober 1864 Dagelijks in meer dan 70.000 gezinnen. ZATERDAG 10 OKTOBER a.s.: van Beleefd aanbevelend: P. C. VAN MINDERHOUT, Westkade 94 Sas van Gent FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Paul, zoon v. P. Fukkink-Blatter, Den Bosch. Paul, zoon v. M. Linders- Haans, Tilburg. Overleden: J. Pleyte, 45 jaar, Nieuwland. A. Wiele- maker, 80 jaar, Vlissingen. J. Pieterse-Smith, 80 jaar, Groede J. Bookelaar-Jooren 74 jaar, Roosendaal. M. Ba selier, 69 jaar, Doorwerth. C. v. Kaam, 48 jaar, Halste ren. A. v. Riet-Jans, 79 jaar, Tilburg H. v. d. Sande-Ma- kel, 87 jaar, Tilburg. U houdt er aan over als u bij VéGé koopt en dan nog zoveel gratis feeldzegels toe! Bij vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Breda dd. 29 september 1964 is uitge sproken de onteigening in het belang der volkshuisves ting ten name van de ge meente Breda van het per ceel kadastraal bekend ge meente Breda, Sectie B num mer 4904, groot 0.02.17 ha. Breda, 7 oktober 1964. De Officier van Justitie Mr. R. H. F. H. M. Grasso De enige uitdelingslijst in het faillissement van J. van Schilt, wonende te West- dorpe, eerder te Halsteren is gedeponeerd ter Griffie van de Rechtbank te Breda en van het Kantongerecht te Terneuzen en ligt aldaar vanaf 12 oktober 1964 gedu rende 10 dagen ter kosteloze inzage van een ieder. Bergen op Zoom, 9 okt. 1964. Mr. A. J. M. van Meel, Halsterseweg 231, Bergen op Zoom. Curator. ARTS Kloosterzande v- ïaf vrijdagavond 9 okto ber tot maandagavond 12 oktober. Voor spoedgevallen R. G. Buwalda, arts. TE DELFT le gedeelte propaed- Duits. (studierichting scheik. ingenieur) Westdijk 2 Heinkenszand Te koop 475 m2 (21.5 x 23 m) aan Absdaalse- weg, Hulst. Inlichtingen: W. ROELOFS, Mak. Onr. Goed St. Jansteen, Tel. 01140-2438 Ahsdaalseweg 16 21 x 22.5 475 m2 LOUIS FRICOT, HULST Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze actieve mede werkers. Ervaring in betonver- werking verdient aanbeveling, maar is geen vereiste. Geinte- tesseerden kunnen onze perso- neelchef bellen ond. no. 01620- 3941, of naar hem toekomen op kantoor Koningsdijk 69. Zo no dig komen wij u thuis bezoeken. Dienstmeisje gevr. voor gezin met 6 kind. Dagelijks geholpen door werks'ter. Dr. Fivez, Mgr. Stillemansstr. 17. St.-Niklaas- Waas. Tel. 762316. Kinderverzorgster gevr. in ge zin met 4 kinderen. Bevr. schriftelijk St.-Niklaas Vijfstra ten 163, persoonlijk iedere avond na 18 uur of zaterdags- namiddags. Bijverdiensten aangeboden voor de verkoop van tuin- en bloemzaden. Beginnende 1 dec. a.s. Wij geven u alle inlichtin gen. Jos. de Jongh. Zaadhandel Breda - Princenhage. Edah n.v. vraagt voor haar ZieZomarkt, Ginnekenstraat 14 Breda, kassières en leerling- kassières Wij bieden u een goed salaris en afwisselend werk. Kom dee week nog pra ten met onze bedrijfsleider, de heer Steenbakkers. Hij geeft u alle gewenste inlichtingen. Bent u een goed kassière? Edah n.v. vraagt voor haar ZieZomarkt, Ginnekenstr. Bre da: kassieres en leerling kassieres. Wij bieden u een goed salaris en afwisselend werk. Kom deze week nog pra ten met onze bedrijfsleider: de heer Steenbakkers. Hij geeft u alle gewenste inlichtingen. Huishoudster gevraagd intern, zelfst. kunnende werken en koken, door vr. arts, buiten wonend. Salaris f 180.- p. mnd. Brieven onder no. 15000. Jongens gevraagd voor het ver vaardigen van lederwaren. Goed loon M. C. Martens, Wouwsestraat 28, B. op Zoom. Vakbekwame woning-meubel stoffeerder gevraagd. Afwisse lend en zelfstandig werk. Aan melden aan de zaak, e.v. na 7 uur aan huis. Burg. Geillstr. 33. Naeye - Verstraten Woning inrichting, babyartikelen, Vlooswijkstraat 5, Terneuzen. Tel. (01150) 2404 - 2428. Een in prima staat zijnde haard merk Beckers te k. Prijs f 40. Abdijstraat 26, Hulst. 12732 Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg, tel. 04250-26617. X Fijne handperen en appels 0.25 per kg. Ook jonge W.L. hennen, braadkippen en verse eieren bij Pluimveebedrijf Th. v. Waterschoot, Groenendijk 57, Kloosterzande. Tel. 347. Te koop 1 nieuwe elektrische kachel. Te bevr. Churchillweg 6, Hulst. 12731 Te koop Erres wasmachine met wringer z.g.a.n. 3 maan den garantie. V.d. Hummelstr. 43, Loon op Zand. Tel. 04166- 477. Laat door ons uw trap- of handnaaimachine elektrisch maken. Wij hebben steeds ge- rev. 2e hands naaimachines in alle uitvoeringen en prijzen als Gritzner. Elna, Kohier, Husq- varna, Bernina, in prijzen v.a. f 198. Naaimachinehandel Ver schuren. Stationsstraat 8, Axel tel. 583. Zelfdoeners. T.v. antennes en t.v.-installatiemateriaal, ook 2e net en Remanteiines, scha kelaars. stopcontacten, pijp- draad enz. Alles hebben wij in ruime mate in voorraad. Bo vendien krijgt u deskundige voorlichting. Ons magazijn is dagelijks geopend van 8-12 uur en 13.00 - 19.00 uur. Za terdags van 9.00 - 13.00 uur. H. Voets en zonen, Kremerstr. 5-7, tel. 5575, Bergen op Zoom. Speciale aanbieding 2e hands batterij recorder voor f 75,- en 2e hands recorder voor net spanning 120. In prima staat. H. Voets en Zonen, Kremerstr. 5 7, Bergen op Zoom, tel. 5575. Pracht klassiek bankstel te koop z.g.a.n. Uiterste prijs f 700,-. Meidoornstr. 85, Ber gen op Zoom. Te bezichtigen tussen 5 en 8 uur. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis. Bel (óók des avonds) nr. 01184-4410 of 01180- 3973 of 01100-5397. Te koop keurig onderhouden .woonhuis met bijgebouwen en tuin. Direct te aanvaarden B 53, Westdorpe (Z.-Vl.) Telef. 01621-966. Charmant vrijstaand landhuis je met garage te Ulvenhout, blijvend vrij uitzicht. Vrijko mend voorjaar 1965 f 89700,-. Makelaars v. d. Berg Co., Nw Ginnekenstraat 43, Breda, tel.01600-24421. 8948 Krediet vanaf f 100,- Lage kosten (volgens wettelijk ta rief). Snelle afwerking. Telef. 04100 - 38925 - 31326. N.V. Voorzorg" J. v. Ouwel, der Kinderenla'an 28, Bosch. •aS: 10 rijlessen v. f 47,50. Fonkel- nw. lesauto's" - Bondsautorij- school „De Centrale", Raad huisstraat 48 Roosendaal, tel. 5073; St.-Catharinaplem 8 Ber gen op Zoom, tel 6445; Pater Beckerstraat 33, Oudenbosch, tel. 2030; Emmastraat 108, St.- Willebrord, tel 795; St.-Pieter straat 1, Middelburg, tel. 4029, Hoek Hobeinstraat-Paul Kru- gerstraat, Vlissingen, tel. 2593; Burg Adelaarstraat 8, Melis kerke; Magdalenastraat 8, Goes, Tel. 5032. 13865-X Omlaag met de autopremie. Premie W.A v.a. f 75,- A.R. v.a. f 225,-. Tevens bestel- en vrachtauto's. Financieringen. „Sevenhuysen", Haagweg 145, Breda, tel. 01600-32853. X Karinann Ghia 1500 '62, V.W. variant 150o S '63 diverse V.W.'s de Luxe '62, Opel Ca ravan '63. Opel Caravan van '58, Opel Rekord '61, Opel Re- kord 1700 '63-'64. Volvo '58, Mercedes 190 D '6o, De Jongs Garagebedrijf Nispen. tel. 01656-245 Burg. Prinsensingel 39, Roosendaal. Tel. 01650-5539 Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k. Min. Kanstrast 18-20. Breda, tel. 01600—39870. Een goede gegarandeerde ge bruikte wagen? Ga eens rustig kijken bij Euroto, de Otosuper- markt van de N.V. Hennekam. Kijk op uw dooie gemak, geen verkoper zal u storen! Telef. 01650-6302. 300 meter van de tunnel, bij de Freyterslaan in Roosendaal. Open van 9.30 tot 12, 1 - 5 en 68 uur. Zater dag tot 6 uur. Te koop Consul Cortina 1963 in goede staat, km. st. 56.000 voorzien van radio. Tel. 35345, Breda. goede gegaran- Euroto Wilt u een deerde gebruikte auto? heeft de wagen die u zoekt Keus uit ca. 50 stuks. Kom eens langs om ze rustig te be kijken. Niemand zal u lastig vallen, onze verkoper komt al leen als u hem roept. Euroto Supermarkt gebruikte auto's N.V. Hennekam. Tel. 01650-6302. 300 meter van de tunnel, bij de Freyterslaan in Roosendaal Open van 9.30 - 12, 1 - 5, 6-3 uur. Zaterdag tot 6 uur. X Steeds goede gebr. auto's met volledige garantie, inruil en fi nanciering Garage Van Kaam B.o.Zoom, tel. 01640-4775. X V.W. busje klein 1963 als nieuw Te bevr. C. van Beers, Emma straat 102, St.-Willebrord. Te koop aangeboden 2 cara vans 4 persoons KIP - '64 carr. jan. '63, 5 persoons. Te bevr. Bredascheweg 20, Terheijden. X garage te Breda biedt u week te koop aan de vol- zo goed als nieuwe auto- den teg. scherpe prijzen. V.W. type 1964, rood. als nw.: Simca Elysée 1961; Opel Re kord 1962; Ford Taunus 12M 1963; Renault R8, rood, 1962; Fiat 600 van 1962; V.W. Va riant 1963; Renault Dauphine met schuifdak 1962; Simca 1000 van 1963; Renault R8 wit ',64; V.W. kleinbus 1961; Fiat 1100 van 1960; V.W. type 1962. Door inruil verkregen V.W. 1957, Ford Zephyr, Opel Rekord '57, V.W. 1957 met roldak. Zoekt u een werkelijke occasion, komt. dan eens bij ons kijken. Prak tisch al deze automobielen zijn van eerste eigenaar. Koop ver- tr. Koopt bij de Vito. 100 pet. garantie zowel op eventuele onderdelen en geen kosten van arbeidsloon gedurende 10.000 km of 3 mnd. Alle kosten voor onze rekening. Let op het juis te adres: Vito-Garage, Ginne- kenweg 340 - 342, Breda tel. 36173. Recht tegenover de kerk vlakbij de Ginnekenmarkt. Da- gel. geopend tot 's avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 uur. Zon dags van 11 tot 6 uur. Inruil mogelijk. Financiering binnen één uur geregeld. Opel Rekord 1960, verkeert in zeldzaam goede staat, beslist niet van nieuw te onderschei den en auto's zonder enig risi co, met prima keuringsrappor Tel. 01882 - 390. Te koop voor weinig geld mooie honden: poedel, Duitse herders met stamboom. Telef 01196-419. Nwe. Kraayertsedijk 1, Lewedorp R.-k. weduwnaar, bankwerker 59 jaar, eigen woning, z. kind. zoekt kennism. met dame 50 jaar of ouder. Br. met foto,op erew. ret. onder no. 12971 De Stem Terneuzen. Afgemat? Moe? Schieffers bloed wijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Lecithine vitami nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Excl. bij apoth. en dro gisten. Schieting zat. 10 okt. bij A. de Block, Zuiddorpe. Gratis 6 ba nen. Beg. 2.30 uur. Kermisschieting staande wip op zaterdag 10 oktober bij L. Jansens, Hellestr. Beg. 2 uur.

de Stem | 1964 | | pagina 4