Bejaardenhuis op 1 september Terneuzen 1965 klaar HET CONGRES SCHATERDE Gezin Van Ham te Axel uit zijn woning gezet O. EN S.-FONDSDENKT AAN STREEKPROJECTEN N.C.B. boekte ledenwinst Beslis NU extra VOORDEEL Provinciaal subsidie muziekschool Terneuzen Castro wordt communisten te duur gblik HOOGSTE PUNT „DE BLIDE" BEREIKT Comité zal exploitatie beredderen Boeren vormen vereniging van contracttelers 5O9ICL Nadelig saldo over 1963 J. Bakker promoveerde in godgeleerdheid Z.V.U. presenteert Poolse film Zeeuwse prijzen op Klompenbeurs Concertvleugel als geschenk Jubileum Zeeuwse V olksuniversiteit Premie-restitutie Lijdelijk verset had geen effect Uitlokking Zwolsman Toto-winnaar in Biervliet G.S. behandelen beroep tegen gemeente Waarde Burgemeester Jansen gaat afscheid nemen Ir. Terwogt houdt rede voor Z.C.K. Zeg het met bloemen Voordracht bestuur waterschap Walcheren DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 'Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Waarschijnlijk zullen op 1 september van het volgend jaar bejaarde - gegadigden hun intrek kun nen nemen in het gebouw van de r.-k. Instelling voor Huisvesting van Bejaar den, Huize „De Blide" dat momenteel voor rekening van de St-Willibrordus- stichting te Terneuzen door het N.V. Sprangers Bouw- en Betonbedrijf uit Breda wordt gebouwd op een terrein tussen de Axelsestraat en de invalsweg te Terneuzen. De bouw verloopt precies volgens het tijdschema, zodat gisteren, op de vastgestelde datum, het hoogste punt werd bereikt. Het eerste ladinkje beton op het dak van het drie verdie pingen hoge hoofdgebouw werd gestort door de onlangs benoemde directrice, mej. M. A. B. Ruijs. Deze „plechtigheid" werd bijgewoond door een aantal genodigden, waaronder zich o.m. ir. W. Dees van de dienst ge meentewerken Terneuzen, de heer P. de Graaf van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente werken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. R. A. M. Vis van de PZEM en de heer Van Rijen van de Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen bevon den. Tevoren had de heer M. B. M. Ha- mann, voorzitter van het exploitatieco mité voor „De Blide" een kort toespraak je gehouden, waarin hij lovende woorden sprak aan het adres van ir. G. P. M. Dikötter, de voorzitter van brordusstichting, die met inzet van alle mogelijke krachten aan de verwezenlij king van Huize „De Blide" heeft ge werkt en van de heer C. Groenewout, die als technisch adviseur optreedt. Organisatie Zoals gezegd zal Huize ,De Blide", dat haar naam ontleent aan een riviertje, dat omstreeks het jaar 1000 nog ter plaatse stroomde, worden geëxploiteerd door een speciaal daartoe in het leven geroepen comité, dat behalve uit de heer Hamann nog uit vijf andere personen bestaat. Dit comité zal met de directrice de gang van zaken in „De Blide" leiden Het comité is reeds enige tijd geleden met zijn werk begonnen. De directrice, mej. Ruijs, zal op 1 januari a.s. haar in trek in het gebouw nemen om zo spoe dig mogelijk kennis te kunnen maken met de streek en de toekomstige bewo ners van het tehuis. Het bejaardentehuis, een ontwerp van het architectenbureau Schoonis en Van Zantbeek te Sas van Gent. zal bestaan uit een hoofdgebouw en twee zijvleugels. In de directe omgeving zullen bovendien nog enkele garages, die dienst zullen doen als onbergruimten en 24 riante bejaardenwoningen worden gebouwd. Het oorspronkelijke plan van de St.- Willibrordusstichting voorzag in een ge bouw van drie woonlagen. Reeds voor op oktober 1963 de bouw begon werd over wogen „De Blide" direct uit te breiden met een vierde woonlaag op het hoofd gebouw. Zulks in verband met de een steeds grotere vlucht nemende ontwik keling van Terneuzen. De bouwvergun ning voor de vierde woonlaag werd in augustus j.l. gegeven. De beide zijvleu gels hebben twee verdiepingen. Sfeer Het streven van de St.-Willibrordus- stichting, het exploitatiecomité en de di_ de Willi- rectrice is erop gericht in „De Blide een sfeer te scheppen welke overeen komt met die, welke normaal zelfstandig wonende mensen rondom zich scheppen Men overweegt de leeftijdslimiet voor de bewoners een ietwat ruimer dan gebrui kelijk te stellen, om die sfeer zoveel mogelijk te kunnen benaderen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De commissie ontwikkeling van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de landbouw overweegt om bepaalde regionale ontwikkelingen te stimuleren. Op een gisteren gehouden bijeenkomst van functionarissen van het Landbouwschap en redacteuren van nieuwsbladen en regionale dagbladen is meegedeeld, dat de commissie nog altijd zoekt naar ontwikkelingen die financiële steun verdienen. Zoals bekend, is er al leen nog maar besloten de verbetering van bedrijfsgebouwen op gang te bren gen. Het is niet onmogelijk dat de ontwik kelingsgelden van het fonds in de toe komst bijvoorbeeld aangewend zullen worden om de omschakeling van de landbouw op tuinbouw in het Zeeuwse deltagebied te bevorderen. De eilanden, die in het kader van het deltaplan ont sloten worden, zijn namelijk erg geschikt voor tuinbouw omdat men er naar ver houding minder last heeft van nacht vorst. De commissie ontwikkeling hoopt dat er vanuit de provincies suggesties ge daan zullen worden. De commissie be raadt zich ook over de vraag of samen werkingsvormen en bedrijfsverzorgings- diensten voor financiëlesteun in aanmer king kunnen komen. Voorzitter A. W. Biewenga noemde het Ontwikkelings. en Saneringsfonds één van de middelen om de structuur van de landbouw aan de veranderende om standigheden aan te passen. Andere mid delen zijn een versneld uitgevoerde ruil verkaveling, financiële faciliteiten bij af schrijving van investeringen, het goed- keuringsbeleid voor boerderij- en kas senbouw, het regionaal industrialisatie beleid (afvloeiing boerenzoons!), en last not least exportpropaganda en verbe tering van de afzet van agrarische pro- dukten. Wat dit laatste betreft, doet tegenwoor dig de slagzin nogal opgeld, dat de boer moet produceren voor de markt. Dit betekent in feite dat de banden tus sen producent en consument nauwer aangehaald moeten worden. De boeren kunnen zich door middel van coöpera ties, zoals bijvoorbeeld in de zuivelsec tor het geval is, met de afzet van hun produkten gaan bezighouden. De con tractteelt en mesterij zijn andere ma nieren waarop de beoogde verticale in tegratie tot stand kan komen. Bij contractteelt zijn de spelregels, die producent en afnemer (industrie en handel) in acht moeten nemen, van groot belang. Als eenling tegenover grote ondernemingen staat de boer zwak. In de sector akkerbouwprodukten is zijn rechtspositie echter behoorlijk zeker ge steld in de nieuwe Algemene Teelt-Voor- waarden-regeling. In andere sectoren is men nog niet zover. Het is nogal inge wikkeld om in deze sectoren (pluimvee, varkens) deugdelijke regelingen op te stellen omdat de ketting van produkten naar consument veel meer schakels telt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie centrale land bouworganisaties zijn van plan een lan delijke organisatie van contracttelers op te richten. Men hoopt aldus een be richt in het KNBTB-blad „Boer en Tuin der" de vereniging eind januarie van start te kunnen laten gaan. Bedoeling is de boeren in een sterke positie te plaat sen bij het afsluiten van contracten be treffende de teelt van akkerbouwgewas sen, zoals zaden, groenten en conserven- erwten. Voor de contractproduktie van andere artikelen (b.v. mestkuikens, var kens en eieren) bestaan nog geen plan nen om landelijke organisaties op te richten. (Advertentie) Coed gekamd naar bed dat kén wanneer het haar 's mor gens met ViCREM wordt gekamd. Overdag kammen kan dan achter- vage blijven. Het haar zit 's avonds dog precies zo goed als 's morgens. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Uw drogist of kapper verkoopt graag: ViCREM. Men probeert het de bejaarde!) op .De Blide" nog op andere manieren aantrek kelijk te maken: de toekomstige bewo ners zullen kunnen kiezen uit 5 typen kamers. De bejaarden zullen voorts ver schillende recreatiezalen ter beschik king krijgen. (Advertentie) EN U HEEFT MINSTENS BIJ AANKOOP VAN 'N VEILIGE, ZUINIGE EN BEDRIJFSZEKERE BROMFIETS Informeer bij Uw Berinl-handelaar Fa. M. J. Jeremiasse Oostwal 21 - Goes - Telefoon 01100-6063 Fa. Mannaert Axelsestraat 16, Terneuzen Telefoon 2220 (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN De kring Zeven bergen van de N.C.B. genoot ook dit jaar de eer als eerste de rekening en begro ting van de N.C.B. toegelicht te krijgen ter voorbereiding van de binnenkort te houden algemene vergadering. De balans gaf een reserve aan van 1.671.000,- waarvan 712.000,- sec. Daarvan is 428.000,- bestemd voor de pensioenverplichting tegenover het per soneel. Het ledental bleek in 1963 nog met enkele tientallen te zijn gestegen tot 33.771 werkende leden en 2500 con tribuerende leden. Het aantal hectaren is in 1963 met 1234 verminderd. De rekening 1963 sluit met een nadelig saldo van 47.947,- De heer ir. C. J. van Schendel, die als directeur-secreta ris de rekening en begroting toelichtte was van mening, dat er redelijk is ge werkt. Aanvankelijk was een tekort van 80.000,- geraamd. Dit was ook de reden waarom voor 1964 een contributieverho ging werd doorgevoerd. Het tekort is van de reserve afgeschreven. Aan subsidies werd in 1963 ruim 142.000,- uitgekeerd. Het landbouwon derwijs vroeg 378.000,- en gaf een na delig saldo van 80.000.- Het landbouw- huishoudonderwijs kostte ruim 7 miljoen. UTRECHT De heer J. Bakker uit Middelburg is gistermiddag aan de Rijksuniversiteit van Utrecht gepromo veerd tot doctor in de Godgeleerdheid. Promotor was prof. dr. G. P. van It- terzon, de titel van het proefschrift luidde; „John Smyth, de stichter van het Baptisme". De heer Bakker heeft voor dit onderwerp een studiereis naar Engeland gemaakt Na afloop van deze reis nam hij een benoeming aan als leraar Godsdienstonderwijs bij het Chris telijk V.H.M.O. in Middelburg. De heer Bakker behaalde zijn Gymnasium A diploma in 1954. In 1958 deed hij doctoraal examen in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. GOES. Onder auspiciën van de Z.V. U. zal in het Grand Theater te Goes op dinsdag 13 oktober, in het Citythea ter te Middelburg op woensdag 14 okto ber en in het Luxortheater te Terneuzen op donderdag 15 oktober de Poolse film „As en Diamant" vertoond worden. Deze film speelt in een kleine Poolse stad tegen het einde van de tweede we reldoorlog. Het verhaal gaat over twee verzetstrijders, die een grote geestelijke omschakeling moeten doormaken om weer een normaal leven te gaan leiden. Het is een film van Andrezj Wajda, on der het motto van de Poolse schrijver Cyprian Norwid, die schreef; „As zijt gij en tot as wederkeren is uw lot. Maar begraven onder as, zal de diamant schit teren in al zijn glans, en die glans zal eeuwig zijn". ST. OEDENRODE Op de 37e Bra- bantse Klompenbeurs die donderdag al hier is gehouden, zijn enkele Zeeuwse inzendingen bekroond. In de rubriek „twee paar hoge handelsklompen" be haalde de wed Traas uit Heinkenszand een eerste en een tweede prijs. Eerste prijzen in die rubriek waren er ook voor de fa. Gebr. v. d. Branden uit Clinge en de gebr. Seghers uit Clinge. Het aantal inzendingen op de beurs was groter dan ooit. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In januari aan staande zal de Z.V.U. 20 jaar bestaan. Een feit dat normaal gesproken niet in het nieuws komt. Toch heeft zich een jubileum-comité gevormd, dat zich bc- yvert gelden bijeen te brengen om een passend geschenk aan te bieden. Dit zal een concertvleugel zijn, een kostbaar instrument, dat momenteel in heel Zeeland niet aanwezig is. De vleu gel, waarvan de aanschafkosten ongeveer op 25.000 gulden worden geraamd, zal niet exclusief voor de Z.V.U. worden gebruikt, maar bonafide verenigingen, die concerten willen geven, kunnen on der nader te stelle voorwaarden, van het instrument gebruik maken. Hier door zal het mogelijk worden, dat be roepspianisten in het vervolg van een goed instrument gebruik kunnen ma ken. Het comité verwacht van het Zeeuwse Anjerfonds een belangrijke bijdrage. Aan de gemeenten wordt een bijdrage van een cent per inwoner ge vraagd. Het comité is samengesteld uit de he ren G. A. de Kok te Middelburg, mr. H. Bruin te Middelburg, L. Hortensius te Oostburg, drs. K. de Jong te Goes, A. P. van de Kamer te Middelburg en J. L. Legemate te Zierikzee. GOES Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bereid een subsidie van 653,79 te verlenen in het exploitatie tekort van de Terneuzense muziekschool over het schooljaar 1962-1963. Het tota le exploitatietekort van de school over genoemde periode bedroeg ruim 21.500. G. S. menen, dat de bijdrage van de gemeente Terneuzen in dit exploitatie tekort ƒ20.975,74 moet zijn. G. S. zijn daarbij uitgegaan van de gedachte, dat de gemeente Terneuzen in beginsel op dezelfde wijze dient bij te dragen aan de Terneuzense muziekschool als door de daarin samenwerkende gemeenten wordt bijgdragen in de lasten van de Zeeuwse Muziekschool G.S, wijzen er met nadruk op, dat dit voorstel aan de Staten geen wijzi ging inhoudt van hun standpunt, dat er voor de provincie in beginsel geen taak ligt voor subsidiëring van plaatselijke muziekscholen. De provincie subsidieert wel de Stichting Zeeuwse Muziekschool, waarbij de gemeente Terneuzen zich niet heeft willen aansluiten Door de rijksbijdragen kwam dit bedrag vrijwel geheel terug. De begroting voor 1965 heeft het be stuur met heel wat moeite rond weten te krijgen. In 1964 werd de contributie verhoging doorgevoerd. Begin van dit jaar kwam echter het loonfront in bewe ging en zat het met de begroting hele maal fout. Er is overwogen of er opnieuw een contributieverhoging zou moeten volgen. Dank zij het dividend van de chemische bedrijven, waarin de N.C.B. aandelen heeft kon over 147.000,- beschikt wor den. Daarnaast is er aan de subsidies voor de verschillende onderafdelingen „geknabbeld" zodat er enige verminde ring zal optreden. Er is nu een sluitende begroting met een reserve van f 10.000,-. Met een loonsverhoging van 5 percent plus een huurcompensatie is rekening gehouden. Bij deze begroting is uitgegaan van een ledental va.n 32000. Dit is 1000 minder dan in 1964. Door rector A. J. Merkx werd verslag uitgebracht van het T.B.C.- en sociaal fonds. Voor dit fonds was het een zeer gunstig jaar, waardoor een batig saldo van 81.000,- werd verkregen. Het aantal te verplegen patiënten was 59. Er is een behoorlijke reserve van ruim 200.000,-. Het bestuur was dan ook van mening, dat het batig saldo over 1963 aan de leden dient te worden terugbe taald. Bij de contributie-inning voor 1965 zullen de bijdragen van 2,- op 1,- worden gesteld; de bijdragen van 10,- op 6,-. In totaal wordt dan 87.000,- terugbetaald. Tot de herziening van de contributie wil men nog even afwachten of de daling van het aantal te verplegen patiënten zich ook in de komende jaren zal voort zetten. Voor de zieken die de Lourdesbede- vaartreizen meemaken is een andere re geling ontworpen. De vaste bijdrage is 150,-. De resterende 90,- zal van de afdeling of elders moeten komen. Stij gen de kosten, dan zal het fonds de bij drage naar mate verhogen. Er komt een verdiepingsdag voor man nen en vrouwen. Deze wordt gehouden op 18 februari 1965 te Seppe. Rector Merkx sprak nog een aanmoedigend woord voor het houden van gespreks- avonden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Gistermiddag heeft deurwaar der M. M. J. de Graaf uit Hulst de wo ning en de twee bijbehorende schuren op Steenovens onder de gemeente Axel nabij Zaamslag, tot op gisteren respec tievelijk bewoond en in gebruik bij de fam. M. van Ham, laten ontruimen door vier werknemers van de heer F. Pateer uit St. Jansteen, die het huis en de schuren onlangs heeft gekocht, nadat het loonwerkbedrijf van de heer Van Ham failliet was gegaan. De heer Van Ham had geen gevolg gegeven aan het tot drie keer gedane verzoek de woning te ontruimen omdat, naar zijn mening, geen goed huis voorshanden was, waarin h\j met zyn vrouw en elf kinderen onderdak kan vinden. Vanwege de gemeente Axel is de heer Van Ham een woning aan de Nieuw- straat toegewezen, waarvan ongeveer acht maanden geleden de eigenaresse, die het huis heeft nagelaten aan de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, is overleden. De heer Van Ham heeft met deze woning geen genoegen willen nemen. Hij voert ter motivermg aan dat het huis slechts twee slaapka mers heeft en in weinig ordentlijke toestand verkeert. De gemeente heeft echter geen andere oplossing voorshanden. Bovendien acht het gemeentebestuur het huis goed ge noeg als tijdelijk onderdak voor de fa milie Van Ham. „De mensen mogen niet op straat staan. Laat ze dus eerst in het huis aan de Nieuwstraat trek ken. Daarna kunnen en gaan we nog naar een andere oplossing zoeken. Wij beseffen echt wel dat de woning geen ideaal onderkomen voor de familie Van Ham is", zoals wethouder C. van Bendeghem ons verklaarde. De toestand, waarin het omstreden huis aan de Nieuwstraat verkeert, is overi gens redelijk. Het heeft twee grote woonkamers, waarvan er een als slaap kamer gebruikt kan worden, een keu ken. kelder, schuur en, boven, twee grote 'slaapkamers. De woning zal in maart van het volgend jaar verkocht worden door het Rode Kruis. Dan zal er dus in ieder geval een oplossing voor de familie Van Ham moeten zijn. De gang van zaken tijdens de ontruiming was overigens bepaald tragisch. De heer Van Ham gaf zonder tegenstrib belen gevolg aan de sommering van deurwaarder de Graaf de woning „bin nen een minuut" te verlaten. Zijn echtgenote bleef echter binnen, ook toen men alle vertrekken grondig ontruimde en alle huisraad langs de kant van de weg werd gezet. De heer Van Ham bleef mokkend toekijken. Hij stak geen hand uit en gelastte zelfs zijn zoontje, die zijn eigen spulletjes' naar buiten kwam dragen, zijn vracht je weer binnen te zetten. De grootste moeite had men met het ontruimen van de loods naast de woning: de heer Van Ham had de banden van een daarin ge stalde zwaar beladen landbouwwagen en een oude auto leeg laten lopen. De beide voertuigen werden met een trac tor uit de schuur gesleept. Niemand bleek in staat de heer Van Ham tot andere gedachten te Diengen. Ook wethouder Van Bendegem niet, diet de heer Van Ham voorhield dat de eer ste. door de zaak op de spits te drijven, het er voor ziin eezin zichzelf nip+ beter op maakt. De heer Van Ham hield nadat hij twee keer uitstel van ontrui ming heeft gekregen, voet bij stuk: „Ik heb nee gezegd, ik blijf nee zeggen". De familie Van Ham heeft, zoals later intrek genomen in het huisje van de t7en groot aannemersbedrijf in Am sterdam wordt door een zwaar com munistisch getinte organisatie, het Am sterdamse Bouwvakcomité geperst on lonen uit te betalen die boven de CAC liggen. Sinds mei lijdt het bedrijf dooi stakingen en langzaam-aan-acties. Mo menteel ligt al twee en een halve week een bouwproject van 520 woningen „plat" omdat de 120 vaklui, bij dit werk betrokken, op instigatie van voor noemd comité weigeren te werken zo lang de bouwmaatschappij niet boven de geldende CAO wil gaan. De ondernemer kan toegeven. Maar dan maakt hij zich schuldig aan een misdrijf volgens de wet. De rechter kan hem deswege een hoge boete op leggen. Hij kan het ook niet doen tot schade van zijn bedrijf, tot verdriet ook van tal van mensen, die naar die nieu we woningen snakken. Het aannemers bedrijf voornoemd heeft een derde weg gekozen: het klaagde de kopstuk ken van de stakingsleiding aan we gens uitlokking tot een economisch misdrijf. De stakers zullen zich nu wel beroepen op het (in ons land nog ongeschreven) recht op staking. Dit is echter kennelijk een misbruik van dit recht, daar de stakers willen dwingen tot ondergraving van het geldende arbeidsrecht. We zijn wel benieuwd of de klacht van het aannemersbe drijf ontvankelijk wordt verklaard. rje activiteiten van de heer Zwols man, die aangekochte horecabedrij ven als het ware aan de lopende band sluit, kunnen bij de liberale werkge vers ook niet veel waardering oog sten. De heer H.J. de Koster, voor zitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, heeft daarvan on omwonden getuigd: „Een nieuw soort seismograaf, die vennootschapsland op onroerend goed testte, deed zijn in trede in onze maatschappij. Het grote gebrek dat dit instrument vertoont, is de geringe gevoeligheid voor dat De heer Van Ham met ZUn jongste faceti §at ondernfmers minstens even belangrijk vinden als winst: de continuïteit. Ik acht het op zijn minst „onaardige economie" om reeds na korte tijd te constateren dat nieuw verworven maatschappijen niet ren dabel zijn en hun doodvonnis te teke nen. Ik stel er prijs op duidelijk te verklaren, dat wij ons van een derge lijk samenstel van activiteiten, waarbij de voortzetting van het bedrijf blijk baar van ondergeschikt belang wordt geacht, wensen te distantiëren". We zijn verheugd dit geluid te horen. dochtertje. Zelfs de kleine meid lijkt diep onder de indruk. bekend is geworden, in de avond zijn moeder van de heer Van Ham. de 73- jarige mevrouw E. van Ham-Schiedam, die momenteel in het Julianaziekenhuis te Terneuzen ligt. Het huis van me vrouw Van Ham staat even verderop op Steenovens. Het huisraad staat nog langs de weg en wordt tegen de weers invloeden beschermd door enkele zeil doeken. Wanneer de familie ven Hem van Steenovens vertrekt zal ook de be jaarde vrouw har,- by:s ten. Zij is hulpbehoevend en men durft haar met. alleen te laten, aldus de heer Van Ham. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET De 52-jarige heer P. J. Pladdet uit Biervliet (directeur van een constructiebedrijf) is een van de vier gelukkigen die 13 goede toto-uitsla gen hadden. Hij zal ongeveer f 30.000 ontvangen. Op maandag 16 november te 12 uur zal in het gebouw van de provinciale griffie te Middelburg, in een openbare zitting van Gedeputeerde Staten worden behandeld het beroep ingesteld door P. A. J. Snoep te Nijmegen tegen het besluit van de raad van de gemeente Waarde tot onbewoonbaarverklaring van de woning Havenstraat 28. De gemeenten 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer Abtskerke gaan afscheid nemen van hun burgemeester, de heer J. D. Jansen, die met ingang van vrij dag 16 oktober is benoemd tot burge meester van de Utrechtse gemeenten Ankeveen, 's Graveland en Kortenhoef. In 's Heer Abtskerke wordt er afscheid genomen tijdens de raadsvergadering, die op maandag 12 oktober in het ver enigingsgebouw Irene wordt belegt. In Nisse gebeurt dit tijdens de raadsver gadering. die op dinsdag 13 oktober in het dorpshuis wordt gehouden en op 14 oktober vindt het afscheid plaats te s Gravenpolder tijdens de raadsver gadering in de raadszaal De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. de Casembroot, luistert naar de rede van de congresvoorzitter, de heer N. de Koster. (Van een onzer verslaggevers) jyi IDDELBURG Het congres heeft geschaterd gistermiddag laat. Wij bedoelen het congres van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, dat voornamelijk in Vlissin- gen gehouden wordt. Het schateren had plaats in de Statenzaal te Mid delburg, waar de congressisten door het provinciaal bestuur van Zeeland werden ontvangen. Oorzaak van de vrolijkheid was de toespraak van de commissaris van de koningin in Zeeland: zoals altijd puur uit 't hart, gevat en met de charme de commissaris eigen. Deze toespraak bracht de heer N. de Koster, alge meen voorzitter, tot de uitlating dat jhr. mr. De Casembroot „de meest levenslustige commissaris is, die wij in Nederland kennen"; een uitspraak, die het congres met spontaan applaus onderstreepte. Jhr. mr. De Casembroot? die met gemak heenstapte over'de handi cap dat de geluidsinstallatie van de Statenzaal in reparatie is, toonde zich een uitstekend propagandist voor zijn geweest. „Zeeland biedt gro te service aan diegene, die zich hier met zijn bedrijf wil vestigen. U zult ook beslist geen nummer zijn in Zee land", aldus de commissaris. Hoe wel jhr. mr. De Casembroot zich zeer dankbaar toonde voor de verkregen kernfaciliteiten tot nu toe 'minister Andrlessen van Economische Zaken kreeg daarvoor tussen de bedrijven door een hand, die Zijne Excellentie waarschijnlijk vandaag nog zal voe len) liet hij toch ook nog duidelijk uitkomen, dat Zeeland teleurgesteld is over het voorgestelde nieuwe in- dustriespreidingsbeleid. „rje provincie Zeeland ligt ver deeld. Daarom doen wij moeite om ook kleinere kernen te hand haven", zo zei de commissaris. Dhr. De Koster wees er in de Sta tenzaal voorts op dat, wil het aantal industrieën in Zeeland echt sterk toenemen, er betere verbindingen noodzakelijk zullen zijn. Tenslotte gaf hij als zijn mening te kennen, dat Zeeland zijn belangrijke recreatieve functie niet mag vergeten. „Wij meten in Nederland ook nog streken overhouden waar wij ons prettig kun nen bezighouden", aldus de heer De Koster. Voor de toepspraken van minister Andriessen en de heer De Koster tot het congres verwijzen wij naar elders in dit blad. GOES Na afloop van de vergade ring, die het district Zeeland van de Zeeuwse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Goes op dinsdag 13 oktober in de Prins van Oranje te Goes houdt, spreekt de adjunct-directeur van de E. N. C. K. ir. H. Terwogt over de natuurkundige achtergronden van de kunstmestfabri- cage. Tijdens de vergadering zal de be stuursverkiezing aan de orde komen. Periodiek aftredend zijn de heren G.Bom uit Colijnsplaat en A Geluk uit Noord- gouwe Verder zal er een kandidaat aangewezen worden voor het lidmaat schap van de raad van toezicht. Er is wel eens een zeker medelijden ingeroepen voor de beklagenswaardige méneer Zwolsman, die van alle kanten ervan langs kreeg. Er hebben vermoe delijk ook onzuivere bijmotieven mee gespeeld in het veroordelen van zijn zakenmethoden. De heer De Koster kan men van die bijmotieven niet ver denken. Hij heeft zuiver de kern ge raakt van de bezwaren, die het koele schaakspel met een reeks van bedrij ven oproept. (Advertentie) en... bestel tijdigI MIDDELBURG. Gisteren hebben de kiesmannen uit Walcheren bij acclamatie 11 voordracht samengesteld voor het toe komstige bestuur van het waterschap Walcheren. In totaal 70 personen werden op de voordracht geplaatst, die aan G S zal worden aangeboden. Als dijkgraaf werd door de kiesman nen voorgedragen jhr. mr. G. C. D. Rut gers van Rozenburg. Als gezworenen voor het ongebouwde werden op de voor dracht gekozen: in district 1 mr. J. Hey se in district 2, de heer J. Fracke Mzn. in district 3, de heer P. Lampert Pzn. en in district 4, de heer C. Markusse. Als gezworene voor het gebouwde: in district 2, ir. J. P. Berdenis van Berle- kom en in district 3, de heer G. N. van GinkeL LONDEN De Oosteuropese landen hebben gisteren in een officiële publikatie laten doorschemeren dat de economische hulp die zij aan Fidel Castro verlenen, voor hen een te zware last dreigt te gaan vormen. De verklaring is afkomstig van een vooraanstaand communistisch econoom. Hij wijt de economische moeilijkheden van Cuba aan de plotselinge breuk in de commerciële relaties tussen dit land en de Verenigde Staten. Maar bovenal ver wijt hij Cuba dat het poogt een industri- alisatieprogramma door te voeren in plaats van de landbouw en suikerindus trie op peil te brengen. Cuba's verzoeken aan communistische landen om economische bijstand zijn voor deze landen een steeds groter probleem geworden. Alleen de Russische hulp wordt al ge schat op ongeveer 1 miljoen dollar per dag, niet meegerekend militaire steun en het zenden van deskundigen op alle mo gelijke gebieden. De film „Amusement in Tokio" gister avond op het tweede net gaf een uitste kend en zelfs verbijsterend beeld van de wijze waarop het westen de showwereld van Japans hoofdstad heeft beïnvloed. Hij werd echter gecompleteerd door een 2e film, die niet was aangekondigd, maar nauwelijks beter gekozen had kunnen zijn. Deze film over het Zhenboeddhisme in Japan vormde een zodanig contrast- beeld met de eerste, dat iedereen zich bijna automatisch moest afvragen, hoe een cultuur die zo Oosters is zulke sterke wortels heeft in het verleden, zich zo snel heeft kunnen conformeren met een opper vlakkig Amerikanisme. Wij weten het wel: het antwoord is al vaak gegeven, maar wanneer men door twee films als deze met de neus op de feiten wordt ge drukt is men er toch wel stil van. J. V.

de Stem | 1964 | | pagina 3