Marijnen wimpelt KVP-wens af: Weggeld \Praten Over aow en aww we straks weg' I Tsjombe, bang voor vergiftiging, eet niet en is doodop POLITIE GRAAFT NAAR SCHAT Failliete gebroeders bekennen fraude Voor iedereen loonvoordeel Vrij op 5 mei Over tien jaar „mastbossen' van de daken Legerleiding- zelf laks DAGBLAD VOOR ZEELAND Protestactie start in Eindhoven: I GROTE MARKT 25 BREDA Krimpende wind Centrale antennes Maria Althoff in Rotterdam Ulbricht handelt (heel voordelig) in gevangenen Rookpottendrama in België: Blij, c!at garage niet meer te redden was vest PRACHTIGE C0UTURE-C0LLECTIE Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Grote sortering BONTMANTELS inj 104e JAARGANG No. 24711 Voor God. Koningin en Vaderland AO f OKTOBER 1964 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) BELASTINGVERLAGING KAN NIET VROEGER DEN HAAG Vandaag zal men op de wegen in Eindhoven en omgeving auto's kunnen zien rijden die door mid del van vignetten protesteren tegen het voornemen van de regering om weggeld te heffen. Als vrucht van een particulier initiatief worden in en om Eindhoven 7000 „stickers" verspreid met het op schrift „Weggeld weg". Grote vervoersondernemingen begin nen in de loop van de volgende week met protestacties tegen het weggeld. Op 24 oktober houdt de NOB wegtrans port een protestvergadering in Amster dam. Adressen aan parlement en minis ter over deze materie zijn in voorberei ding. De NOB gaat volgende week onder haar 6000 leden (die samen ,zo'n 21.000 vrachtwagens hebben lopen) een groot formaat gele affices verspreiden waar op met zwarte letters gedrukt staat: „Wegenfonds: ja, weggeld: neen". De leden zullen die affiches op hun wagens bevestigen. De EVO (Eigen Vervoer ders Organisatie) die 38.000 leden telt, gaat haar leden dezelfde affiches ver strekken als de NOB. De FNOP (Federatie van Nederland se Organisaties van Personenvervoer) zal krachtige protesten laten horen. Men wil daar voornamelijk trachten de mi nister persoonlijk te benaderen en hem tot andere gedachten te brengen. (Advertentie) EEN EXPLOSIE en een daaropvolgen de brand in de Amerikaanse marine haven Port Apra hebben zes mensen het leven gekost. Vijfentwintig anderen werden gewond. AL ZEVEN DAGEN wordt de 13-jarige Otto Bosshardt uit Amsterdam vermist. Op 30 september ging hij naar een vriendje en sindsdien is hij niet meer gezien De 16-jarige Johanna Hakkert uit Rotterdam is al vijf dagen spoor loos. VOLGENDE WEEK vrijdag zal de rechtbank in Haarlem in het Zand' voortse Badhotel zelf gaan beoordelen of het Saturnespel een hazard- of een behendigheidsspel is. Daarna zal uit spraak worden gedaan. AMERIKA overweegt de drie van spio nage beschuldigde militaire attache's, die momenteel in India verblijven, naar Moskou terug te roepen om hen daarna naar de Verenigde Staten te laten te rugkeren. De attaché's zouden aldus hun gezicht kunnen redden. TIJDENS HET verwijderen van steen kool tussen een spoorrails in Amster- wm *s 61-jarige havenarbeider C. Wansleben gisteren gegrepen door een wagon. Korte tijd later overleed hij. Twee collega's konden zich nog net uit de voeten maken. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Flinke opklaringen, maar hier en daar kans op regen. Matige weste lijke, later naar het zuiden krim pende wind. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag zon onder 17.59 uur. maan onder 19.50 uur. Morgen zon op 6.56 uur, maan op 12.05 uur. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Marijnen heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat het niet mogelijk is een deel der belastingverla ging, zoals de K.V.P. wil, reeds op 1 januari te laten ingaan. Of liet wel kan per 1 juli 1965 is nu nog onzeker, maar de kans daarop is groter. Het kabinet kan echter thans evenmin de toezegging doen, dat een belastingverlaging van 500 miljoen gulden, de helft van het totaal dus, op 1 juli tot stand komt. „Als de regering het met haar verant woordelijkheid in overeenstemming kan brengen, zal zij echter niet schromen volgend jaar juli aan de wens van de K.V.P. te voldoen". Ten aanzien van het in 1965 te voe ren loonbeleid, weigerde premier Ma rijnen uitspraken te doen. De premier ging niet diep in op de vraagstukken, die met de werking van onze parlemen faire democratie verband houden, zoals de suggestie van de socia listen om de Eerste Kamer op te hef fen. Hij zei alleen, dat het publiceren van een proeve van een nieuwe grond wet de bedoeling heeft over al deze zaken de discussies in de maatschappij op gang te brengen. Wat de ontwikkelingshulp betreft zei mr. Marijnen, dat meer wordt gedaan dan men wel vermoedt. De stijging met 31 miljoen voor 1965 is niet onbeteke nend. Het totale bedrag overschrijdt nu de 250 miljoen gulden. Vele bedragen, die niet kunnen worden uitgegeven in een bepaald jaar, worden naar een vol gend jaar overgeboekt en blijven dus beschikbaar, aldus de premier. Voor wat de hulpverlening aan Indo nesië betreft is nog nader overleg nodig. In ieder geval zal deze hulpverlening bestaan uit exportkredieten en techni sche hulp voor bepaalde projec'fjn van niet-militaire aard. De minister-presidentzei dat er een duidelijke vooruitgang is in de ontwik keling met Indonesië. Voor het einde van dit jaar zullen wederzijdse ambas sadeurs benoemd worden. Sprekend over het sociaal-economisch beleid zei mr. Marijnen. dat het niet waar is, zoals dr. Vondeling (P.v.d.A.) had beweerd, dat grote groepen der DEN HAAG De Stichting van de de Arbeid heeft de regering meege deeld ermee te kunnen instemmen dat op 5 mei 1965. de lustrumviering van de nationale bevrijdingsdag, vrijaf wordt gegeven met behoud van loon voorzover de werkomstandigheden dit niet zullen belemmeren. KAIRO-LEOPOLDSTAD Premier Tsjombe van Kongo, die in Kaïro nog steeds door de Egyptische autoriteiten vastgehouden wordt, js er licliamelijk slecht aan toe. Hij heeft de laatste twee dagen nauwelijks gegeten, is uiterst ver moeid en moet vitamine-injecties heb ben. Volgens Egyptische kranten durft Tsjombe geen voedsel te gebruiken, om dat hü bang is, dat de Egyptische au toriteiten vergif in zijn eten zullen doen. „Loemoemba was hun vriend", zo moet de Kongolese premier over degenen, die hem onder huisarrest hebben gesteld, hebben gezegd. Heel erg is Tsjombe gisteren te keer gegaan tegen een adjudant van presi dent Nasser, aan wie hij vroeg, waarom hij gevangen gehouden werd. „U wilt onze gastvrijheid en uw verblijf hier in dit paleis toch zeker geen gevangen schap noemen", had de adjudant ver baasd geantwoord. „Gastvrijheid gastvrijheid ik ben een gevangene in Kaïro", zo tierde de Kongolese pre mier. Woedend is Tsjombe ook over het „beleg" om de ambassades van Algerië en de VAR in Leopoldstad. „Degenen, die daarvoor hebben gezorgd, hang ik allemaal aan bomen op als ik terug kom", zo moet hij hebben gezegd. Ge wapende Kongolese troepen hebben het „beleg" om deze ambassades intussen opgeheven. Aangenomen wordt, dat dit geschiedde op last van premier Tsjom be. De opheffing van dit beleg is voor waarde voor Tsjombe's vrijlating die spoedig wordt verwacht nu alle in Leo poldstad woonachtige Egyptenaren en Algerijnen dank zij de tussenkomst van de Belgische ambassadeur in Kongo toestemming hebben gekregen uit te wij ken naar Brazzaville, de hoofdstad van het voormalige Frans Kongo. Ze ver wachten echter spoedig weer naar hun posten te zullen mogen terugkeren. De tien Kongolese delegatieleden, die „in quarantaine" waren gehouden, om dat hun gezondheidscertificaten niet in orde zouden zijn, hebben toestemming gekregen naar Leopoldstad terug te ke ten. Tsjombe heeft vanuit zijn paleis ge tracht België, Engeland en Amerika druk te laten uitoefenen op de Egyp tische regering om hem vrij te laten. Zijn ambassadeur in Brussel zou hij op dracht hebben gegeven deze westelijke actie te organiseren. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" heeft intussen laten weten bereid te zijn Tsjombe in Kaïro op te halen. Of al een toestel is gecharterd werd niet bekendgemaakt Kongolese gendarmen bewaken de ambassade van de Verenigde Ara bische Republiek in Leopoldstad om te voorkomen, dat men gaat demonstreren tegen de behandeling van premier Tsjombe in Cairo. Op de voorgrond wachtende en toekijkende belangstellenden. bevolking niet van de loonexplosie heb ben geprofiteerd. Er is voor alle werknemers een reële loonstijging geweest. Gemiddeld heeft deze in 1.964 15 procent bedragen. De prijsstijging is tot gemiddeld 6,5 procent beperkt gebleven. Overigens erkende de premier, dat het conjuncturele aspect van de belasting- beffing niet alles beheersend mag zijn. Wel moet echter het tijdstip voor belas tingverlaging zeer nauwkeurig worden afgewogen. Naai het oordeel van het kabinet kan dan zelfs voor een bedrag van f 300 miljoen gulden de belasting verlaging niet op 1 januari ingaan, het is niet alleen technisch bijna onmete lijk, ook de conjuncturele situatie laat het niet toe. Het proces van het even wichtsherstel is nauwelijks op gang ge komen. Terzake het regionale industrialisatie beleid wil de regering de lijnen uit het verleden doortrekken naar de toekomst, aldus mr. Marijnen. Het beleid blijft gericht op spreiding van activiteiten van industrie en welvaart. Verbeteringen zijn echter niet in enkele jaren bereik baar, om b.v. te komen tot verbetering van infrastucturen in diverse gebieden is een op continuïteit gericht beleid no dig. Over de hoogte van de a.o.w. en a.w.w.-uitkeringen als sociaal minimum („een arbitraire zaak", aldus mr. Ma rijnen) wil de regering met de Kamer liever debatteren bij de behandeling van het desbeti effende reeds ingediende wetsontwerp. Wel deed mr. Marijnen de toezegging de suggestie te willvi be kijken van een aanpassing vooraf van de a o.w./a.w.w.-uitkeringen aan de stij ging van kosten van levensonderhoud. (Voor een overzicht van de repliek van KVP- en andere zyde op het antwoord van de regering: zie pagina 7). Voor het tot stand brengen van het centraal antennesysteem denkt de re gering tien jaar nodig te hebben. Voir- lopig wordt begonnen in liet dichtstbe volkte deel van het land, met name in de grote steden. Daarna vindt een gelei delijke uitbreiding naar andere delen plaats. De kosten schat de regering, op basis van het huidige prijspeil, op min der dan 160 miljoen gulden in totaal. De uitvoering zal geschieden door de PTT, die hierbij wellicht particuliere bedrijven kan inschakelen. Voor de ex ploitatie van het systeem wordt een N.V. opgericht, waarin waarschijnlijk alle belanghebbenden een plaats krijgen. Dat deelde minister-president Marijnen gisteren in de Tweede Kamer mee in zijn antwoord op de algemene politieke beschouwingen. DE GRAFICUS Veldhoen, die onlangs in 't nieuws kwam, toen hij zinnenprik kelende prenten op een handkar te koop aanbood, is geweigerd als lid van het 175 leden tellende Amsterdamse kunstenaarsgenootschap „Arti et Amici- tiae". Een foto van de „Maria Althoff het Duitse vrachtschip, dat eer gisteren op de Noordzee zware slagzij maakte en gisteren de Rot terdamse Maashaven bereikte. Voor verder nieuws zie pagina 7. BONN West-Duitsland heeft de af gelopen maanden van Oost-Duitsland de vrijlating verkregen van ongeveer acht honderd politieke gevangenen in ruil voor verbruiksartikelen ter waarde van „vele miljoenen marken" en haopt nu op een tweede soortgelijke transactie, zo is gisteren meegedeeld. Men hoopt, dat nu een regeling kan worden getroffen, waarbij Oostduitse kinderen zich bij hun naar het Westen gevluchte ouders zullen kunnen voe gen en nog meer politieke gevangenen zullen werden vrijgelaten. De Oost duitsers hebben laten doorschemeren, dat zij hiertoe wel bereid zouden zijn. Eerder op de dag had een Westduits regeringsgezind blad gemeld, dat West- Duitsland ongeveer veertigduizend mark (36.000 gulden) in goederen per vrijgelaten gevangene had moeten beta len. De bussen met vrijgelaten gevan genen arriveerden gisteren onopgemerkt in Wartha. een kleine grenspost bij Kassei. Alle betrokken gevangenen be vinden zich nu in West-Duitsland. De goederenleveranties zijn nog niet voltooid. (Van onze Belgische correspondent) LUIK Zes maanden gevangenisstraf heeft de openbare aanklager voor de krijgsraad te Luik gevorderd tegen een kapitein en een wachtmeester van het Belgische leger, wegens hun verant woordelijkheid in een gevechtsoefening met een rookpot. De rook kostte het leven aan drie rekruten, elf anderen verkeerden geruime tijd in doodsgevaar. Sommigen zullen misschien voor heel hun leven invalide blijven. De openbare aanklager verwijt de kapitein nochalance in het geven van zijn onderrichtingen aan de onderoffi cieren. Hij heeft namelijk nagelaten, zijn ondergeschikten te waarschuwen tegen het gevaar dat rookpotten in be paalde omstandigheden kunnen ople veren. De wachtmeester wordt onoor deelkundig gebruik van het materiaal verweten. Als onderofficier had hij moe ten weten dat rookpotten dienen om de bewegingen van de eigen troepen te camoufleren. Het had dus helemaal geen zin, de rekruien bevel te geven, de rookpot voor zich uit te trappen in een enge tunnel. De verdediging wees erop dat er in het Belgische leger reeds zes ongeluk ken met rookpotten waren voorgeval len vóór de tragedie in het oefenkamp te Leopoldsburg-Beverlo. De legerlei ding wist alles van die ongelukken maar desondanks vond zij het niet nodU te waarschuwen, aldus de verdediging „Daarom is het onaanvaardbaar, daf thans ondergeschikten zouden worden gestraft". Het getuigenverhoor, dat vijf dagen in beslag nam, heeft inderdaad ernstige tekortkomingen inzake voorlichting in het Belgische leger aan het licht ge bracht. In de school voor onderofficie ren werd het onderwerp „oorlogsgas- sen en giftige stoffen" in één les afge handeld. (Uitspraak 14 oktober). (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM Tien re chercheurs zijn gisteren be gonnen met grootscheepse graafwerkzaamheden in het Amsterdamse Bos. Tot groot verdriet van de tuinlieden, die het reusachtige park steeds in keurige staat hou den. wordt geen vierkante centimeter onaangeroerd ge laten. Het doel is. de rest van de schat te vinden, die onlangs door de Duitse ro versbende uit een etalage aan de Heiligeweg werd ge grist, en waarvan nog ste nen ter waarde van in totaal f 275 000 zoek zijn. Ook een Amsterdamse res taurateur heeft overlast on dervonden van de schatgra- verij van de politie. Bij hem werd, omdat de rover Do- minos er met zijn vriendin Gerlinde kort na de overval was geweest, het hele heren toilet afgebroken. Tot nu toe alles zonder resultaat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De door de Haagse politie aangehouden drie gebroeders Kegge, eigenaars van het door de Haagse rechtbank failliet verklaarde automobiel- en garagebedrijf van de ze naam, hebben bekend een bedrag van een half miljoen gulden te heb ben verkregen door oplichting, vals heid in geschrifte en verduistering. Volgens een woordvoerder van de Haagse recherche zal dit bedrag wellicht nog hoger zijn, aangezien liet gehele onderzoek nog niet is voltooid. De gebroeders Kegge hebben toe gegeven niet geschikt te zijn voor het uitvoeren van een dergelijke onder neming. Uit de lange verhoren heeft de Haagse politie een beeld gekregen van de ondeskundige en chaotische wijze, waarop de garage werd geleid. Reeds in maart van het vorig jaar, toen het bedrijf nog werd bestuurd door A. en C. waren er reeds grote moeilijkheden. Familieleden sprongen het toen nog kleine bedrijf bij door het nemen van hypotheken, zodat de kas van het bedrijf met enkele tien duizenden guldens werd aangevuld. In plaats van te trachten dit bestaan de bedrijf te consolideren, besloten de twee gebroeders de zaak te gaan uit breiden. Een andere broer G. Kegge werd erbij gehaald voor de techni sche leiding van het bedrijf. A en C. Kegge zouden resp. de zakelijke en organisatorische aspecten verzorgen. De drie gebroeders slaagden erin een bankkrediet van f 25.000 te ver krijgen, waarmee de zaak werd uit gebreid. Daarmee begonnen ook de eerste verduisteringen, omdat de ad ministrateur amper iets afwist van de winst- en verliesrekening op de balans, de hypotheken als kapitaal omschreef en enkele posten van de crediteuren geheel wegliet. ITet kon dan ook niet uitblijven, dat de zaak met rasse schreden achteruit ging. A. Kegge gaf de auto's door de zeer lage verkooosprijs als het ware weg Bovendien kwam het vaak voor, dat hij een truck van 45.000 gulden in ruilde voor drie oude auto's, die prak tisch niet meer konden rijden. Steeds meer kwamen de gebroe ders krap te zitien en werden daar door genoodzaakt hun oplichtingen en valsheid in geschrifte uit te breiden De broers lieten bij diverse finan cieringsmaatschappijen. hoeveel pre cies is nog steeds niet bekend, trucks financieren, hoewel deze trucks niet in hun bezit waren. De financierings maatschappijen financieerden deze trucks, omdat de gebroeders Kegge valse facturen maakten. Het bedrijf bleef echter achteruit hollen, zelfs bet gebruik V3n ongedekte cheques baatte niet meer. De broers verwacht ten ieder ogenblik het einde. Dit ein de kwam voor hen als een opluchting en nu waren alle luchtkastelen, die zij zich .als idealisten hadden voor gesteld, verdwenen. (Advertenties) met visie Uit Italië brengt Hollenkamp een modieus idee met praktische inslag: o op de mouwen. Bruin op beige vest, zwart op rode pull over. De pullover kese u 3 gulden meer dan het vest van 39.75 fAMSTEïtf^AKr BRBDA., 'JpNDfciOVEN iEMSCtf&QE /Vi^ERLEN'; ROTTERDAM in MANTELS, JAPONNEN DEUX-FIèCES nismede een rijke keuze in r*~">E en NAPPA MA" vp.LS Couture Foui'x u. - Voor kwaliteit en afwerking staan wij garant Meer dan 45 jaar bonWvaring Couture Fourrures

de Stem | 1964 | | pagina 1