houdt wielrenners binnenshuis GEEN MOEILIJKHEDEN TUSSEN DE SPELERS Vreemde Nederlanders in Tokio Indonesië blijft uit de zwem federatie (Fina) 11 11 Twee sportpagina's Kanoërs worden goed verwend Baan en weg le glad voor oefenritlen Valpartij NOORD-KOREA DOET NIET MEE Zwemteam popelt van ongeduld Rijksgenoten treffen elkaar: Handbalselectie in Middelburg Walter Neusel (bokser) dood DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Drie plaatjes van Russische atleten die bU hun trainingen altUd veel behUks hebben, Dat hij het kogelstoten niet licht opvat, bewijst Anastas Vaupshas (foto hieronder. Met inspanning van alle krachten, aan zijn gezicht is wel te zien hoeveel, maakt hij zijn oefeningen. Een vrolijk kits je van een vrolijk meiske Tatfana shelkvnova.Dat is de (middelste) opname die gemaakt werd toen trainer Popov zijn we e d- recordhoudster verspringen masseerde. Op de foto links ziet men Galina Bystrova wegsprinten. Zij traint elke dag bijzonder fanatiek en wordt als een ernstig kandidate voor ae vijfkamp-titel beschouwd. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Onder de Australische kleu ren stryden niet minder dan vier voor malige Nederlanders, zeiler De Visser, zwemster Margerite Ruygrok, gymnast Bennie de Rooy en wielrenner Henk Vo gels. De laatste is negen jaar geleden met zjjn ouders naar Perth geëmigreerd maar heeft het voornemen volgend jaar naar Nederland (en Europa) te komen om nog meer wieierervaring op te doen. De nu 21-jarige Vogels spreekt nog be hoorlijk Nederlands met een licht Engels accent. Hij woonde destijds met zijn fa milie op de Vondelweg in Haarlem-noord Vogels maakt deel uit van de achtervol- gingsploeg een van de tegenstanders van het oranje-kwartet. Arend van der Pijl is al lang in Ca nada en hij was het die direct bij de Nederlanders informeerde of de meisjes in Holland nog zo mooi blond zijn. De oefenwedstrijd tegen het Nederlandse team was voor hem een vreemde ge waarwording: „net als vroeger met al die Nederlands pratende mensen om je heen". Onmiddellijk was hij weer in druk gesprek gewikkeld met de leden van het Nederlandse hockeyteam. Dave van Valkenburgh spreekt onze taal niet meer, maar weet wel dat hij van Nederlandse afkomst is. Het was voor hem een aanknopingspunt om met de Nederlandse kanoërs te praten. In het Engelse team springt Francis Slaap 1.75 meter hoog en spreekt zeer goed „Hollands", zoals zij het noemt. Hoe kan het anders met een Nederlandse vader? Johanne Sybilla Hall, die toe vallig Eef Kamerbeek ontmoette in het restaurant, trouwde vijf jaar geleden met een Engelsman. Zij is thans moeder van een zoon en komt uit in de dressuur- proef. De kroon spant eigenlijk het tweetal Fi ed en Anton van Dorp. broers, die uitkomen voor resp. de Nederlandse en Amerikaanse waterpoloploegen. Beiden hebben duizenden kilometers gereisd om elkaar hier in Tokio te treffen. Iedere morgen ontbijten zij in het Amerikaanse of het Nederlandse restaurant en zijn waar 't mogelijk is de gehele dag broe derlijk verenigd. Dinsdag echter spelen onze landgenoten tegen de Amerikanen en dan zal Fred van Dorp zich geen moment bedenken op het doel te schie ten, dat door zijn Amerikaanse broer verdedigd wordt. Het nieuws rond de Olympische Spelen in Tokio komt in steeds gro tere hoeveelheden binnen. Daarom vandaag twee sportpagina's met Olym pische- en andere berichten op deze en uitsluitend „Tokio-geluiden" enkele pagina's verder. (Van onze speciale1 verslaggever) TOKIO „Is Thea er niet?". Die vraag werd tot voor kort byna dagelijks in het Olympisch dorp bij het Samagi- meer gesteld. Heel wat buitenlanders verbazen zich erover dat Thea Duif, we reldkampioene kano by de jeugd 1963, niet voor de Olympische kanowedstryden werd ingeschreven. Het ontkennend ant woord veroorzaakt niet alleen steeds een lichte verbazing, maar soms ook een ver holen gevoel van vreugde. Heel wat miesjes die in het afgelo pen seizoen een nederlaag tegen het blonde meisje uit de Zaanstreek leden en wel naar Tokio werden uitgezonden, hadden er al op gerekend opnieuw tegen de 19-jarige Nederlandse, in wie zij een bijzonder gevaarlijke tegenstandster zien, te moeten uitkomen. De kanovaarders zijn bevoorrechte lieden. Met de zeilers beschikken ze over wedstrijdbanen, die qua natuurschoon uniek zijn. Het op 60 km van Tokio ge legen Sagami-meer is een van de mooiste bergmeertjes van Japan. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de kanoërs dagelijks naar het Olympisch dorp van Tokio zouden worden teruggebracht. Vandaar dat een ultra-modern botenhuis werd gebouwd met prachtige rustzalen, massage-kamers en tientallen douches. Later echter werd besloten het Olym pisch dorp voor de kanovaarders in Sagami zelf te bouwen. Opnieuw werd voor een groot aantal sanitaire voorzie ningen gezorgd zodat elke Olympiër in Sagami nu bijna een privé-douche kan reserveren. TOKIO De regen is spelbreker geweest in het wielerkamp, waar grote plannen tot later uitgesteld moesten worden. Zo had het in de bedoeling van Jan Derksen gele gen om Piet van der Touw de ki lometer voluit te laten rijden en ook Tiemen Groen, die enkele da gen geleden gegangmaakt door! de achtervolgingsploeg tot 4.53.0 over de 4 km kwam, zou weer eens zijn krachten tonen. Maar de drijf-j natte baan liet geen training toe en daarom zaten de Nederlanders 's ochtends en 's middags op ho metrainers om de spieren in bewe ging te houden. Ook de wegrenners, die normaal niet tegen een buitje -regen opzien, bleven binnen op de rollen trainen. Het was een wijs besluit van de leiders van de ploeg want het wegdek was bijzonder glad. Enkelen, onder wie wereldkampioen Eddy Merckx, gingen toch naar buiten en kwamen onherkenbaar onder een laag modder terug. Daardoor kwam het dat een bekende Franse persfotograaf, die alle grote wielerwedstrijden volgt en nota bene in Sallanches woont, waar Merckx de titel behaalde, de Belg niet herkende toen hij een plaat van hem maakte. fred van dorp Amerikaanse broer... TOKIO Noord-Korea heeft besloten met deel te nemen aan de achttiende Olympische Spelen in Tokio. De Noord koreaanse autoriteiten namen deze be slissing nadat de Internationale Atletiek- JJnie met 10 tegen 2 stemmen had beslo pen de schorsing van de Noordkoreaanse VLfttei|te handhaven. Deze werden ge- aan J hadden deelgenomen nlop® Jp^efo-spelen. De Noordkoreaanse ty-.p hestond uit 180 deelnemers. Deze Rekom»In> ^aSen geleden in Tokio aan- sië *inh verwacht dat ook Indone- 6 tlch «1 terugtrekken. (Van onze speciale verslaggever) „Het wordt nu toch echt tijd, dat we -aan de slag kunnen gaan. De ploeg be gint zich te vervelen, de jongens en meis jes worden nerveus, zijn gauw geprik keld en voelen van alles", aldus Sieb Bolman, chef d'equipe van de Nederland se zwemploeg. „Het is natuurlijk een mentale kwestie, iedereen verlangt naar strijd en wanneer zondagmiddag de wedstrijden zijn begon nen zal iedereen wel weer gauw in zijn gewone doen zijn Forbes Carlile is en thousiast over de vorm van zijn jongens en meisjes. Hij en wij verwachten echt geen medaille-regen, maar wanneer Car lile tevreden is, en je kunt aan zijn hele doen en laten zien dat hij dat niet alleen (maar zegt maar ook echt is, dan mogen |we echt wel goede resultaten verwachten. 'De enige, die wat van streek is, is Ronnie Kroon. Hij heeft last van een flinke kou en hij heeft een opkomende oor-ontste king. Er wordt natuurlijk alles aan ge- 'daan om die de kop in te drukken". Twee Zwitserse renners, de 24-jarige Hans Luthie en de 25-jarige Heinz Hei- nemann, liepen verwondingen op toen zij by een trainingsrit tegen een van links de weg opdraaiende auto reden. Beiden werden naar het ziekenhuis in Hachioji gebracht, waar gelukkig bleek, dat zij niets hadden gebroken. Maar voor Luthie, de beste man in de Zwit serse ploeg voor de wegwedstrijden, zijn de Olympische Spelen afgelopen. Met een gekwetste linkerarm en een bescha digd borstbeen zal hij volgens de dok toren minstens drie weken nodig hebben om weer op te knappen. Luthie heeft geen gelukkig seizoen achter de rug. Bij de strijd om de we reldtitel in Sallanches zat hij tot het laatst in de hoofdmacht achter de weg gelopen Eddy Merckx maar kwam een TOKIO De Nederlands- Antilliaanse Olympische ploeg is woensdagavond laat in Tokio aangekomen. Nog geen vijf minuten nadat zij hun bungalow hadden be trokken ontmoetten de An- tillianen de Nederlandse at leten, die in een kamer naast hen zijn gehuisvest en de be groeting tussen de rijksgeno ten was allerhartelijkst. Trainer Betrian, die met de gewichtheffers Hector Cu- riel, Fortunato Rijna en Ru- di Monk naar Tokio is ge komen, was van mening dat 22 uur vliegen wel zeer ver moeiend is geweest. Coach De Jong en schermer J. A. Boutmy knikten instemmend maar hun vermoeidheid was al gauw verdwenen toen zij de enthousiaste verhalen van de Nederlanders hoorden over accommodatie, voeding en huisvesting. Belangstellend was uiter aard Eef Kamerbeek, die zelf veel aan gewichttraining heeft gedaan, naar de pres taties van de Antillianen. Vriendschappelijk kneep hij hen in de armen om te voelen of de 410 kg van For tunato Rijna niet een beetje overdreven was. Kamerbeek, Nederlands tienkamprecord houder, was na dit onder zoek dik tevreden en hij voegde eraan toe: „Je zou in Nederland kampioen in de zwaargewichtklasse zijn ge weest". HARRY STEEVENS insectenbeet. paar honderd meter voor de finish ten val. Daarna bewees hij zijn kwaliteiten door de ronde van West-Berlijn met een voorsprong van vier minuten op Merckx te winnen. Hij zal nu in de ploegentijd rit moeten worden vervangen door coach Erwin Jaisli want de Zwitsers hebben geen andere reserves. Overigens is Jaisli geen onbekende in de wielren- Luitenant-generaal C. F. Pahud de Mor- tanges is door het Internationaal Olym pisch Comité onderscheiden met een be noeming tot ere-lid. van het IOC. Jhr. H. A. van Karnebeek, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, is benoemd tot lid van het Internationaal Olympisch Comité. Daarmee heeft Neder land zijn plaats in het IOC, welke met het bedanken van luitenant-generaal C. F. Pahud de Miortanges, die sinds 1946 lid van het IOC was, verloren scheen, be houden. Jhr. Van Karnebeek is zestig jaar. nerij. Hij heeft nog dit jaar in de Ronde van de Toekomst gereden. Heinemann had na terugkeer uit het ziekenhuis nog veel last van een pijnlijke linkerheup maar het ziet er naar uit. dat hij wel volgende week zal kunnen 'starten. D,e Limburger Harry Steevens liep met een pijnlijk gezicht door de gangen van het Olympisch wielerdorp. Hy was in de linkerkuit door een insect gesto ken en het zag er naar uit, dat het been geïnfecteerd was. Een Japanse dokter kwam hem gerust stellen. De beet was van een insect, dat ter plaatse veel voorkomt; een speciale zalf nam al spoedig veel van de pyn weg. Jan Derksen is door de twee wed strijdcommissarissen van de UCI. de Belg Jan Wouters en de Zwitser Walter Stampfli, uitgenodigd hen te helpen bij het indelen van de series sprint en tan dem. Jan Wouters vind het verschrikke lijk, dat Arie van Vliet niet is gekomen en weigert te geloven, dat de Woerde naar wegens tijdgebrek de reis niet heeft aanvaard. „Het zal wel een kwestie van geld zijn en dan is het een schande dat de UCI die niet heeft opge lost. Hier lopen genoeg UCI-leden, die niets uitvoeren", aldus de verontwaar digde Belg. Waarom men juist Derksen heeft ge vraagd en niet bijvoorbeeld de Franse coach,,toto"Gerardin? „Die zou niet on partijdig kunnen zijn" volgens Wouters. In navolging van de Italianen en Fran sen, die er bij het wereldkampioenschap in Albertville al een druk gebruik van maakten, zal bij de Olympische ploegen tijdrit op de weg ook door oranje een tweetal walkie talkies worden ingescha keld. De apparaten zijn door het NOC aangeschaft en zullen door Joop Midde- link in de volgjeep en chef d'equipe mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong bij de doorkomsten benut worden om aan elkaar informaties te geven over de stand van zaken. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Piet Lagarde mag maandag het Enschedese ziekenhuis „Ziekenzorg verlaten. Dit bijzonder goede nieuws werd de ongelukkige Sportclubdoelman gisteren door de hem behandelende specialist dr. M. L. Parren medegedeeld en het hoeft geen betoog, dat de Enschedese aanvoerder met deze onverwachte snelle wending ten gunste, uitermate ver heugd is. Zoals bekend moest Piet Lagarde verleden week dinsdag naar aanleiding van een ernstige botsing met de Go Ahead-speler Joop Butter, een operatie ondergaan, waarbij hem een nier werd afgenomen. Hoewel de toestand er aan vankelijk nogal ernstig leek uit te zien, genas de daardooi ontstane wond zo snel dat de hechtingen nu reeds verwij derd konden worden en Lagarde voor de eerste maal weei een korte wandeling in de buitenlucht mocht maken. Maan dag, precies vijftien dagen na het gebeuren in Deventer, mag de Sportclubdoelman dus het ziekenhuis verlaten. Terwijl dit goede nieuws bekend werd, bracht de Zutphense officier van justitie, mr. f. H. Vrijlandt, tezamen met een inspecteur van politie een bezoek aan Enschede, waar naast het be stuurslid de heer H. Olijve. ook enkele spelers, onder wie Ruud Vondeling en Willem de Vries, over het gebeurde tijdens de wedstrijd tegen Go Ahead werden gehoord. Eerder werden in deze zaak, die zoals bekend op initiatief van mr. Vrijlandt wordt onderzocht, Go Ahead-manager Wim Beltman, Joop Butter, de voorzitter van de scheidsrechterscommissie )ost, de heer Werle en scheidsrechter Leo Horn reeds ge hoord. Gisteravond kreeg de rond de zo tragisch getroffen Lagarde jerezen kwestie ook nog een verheugender tintje. In café /oskam te Holten ongeveer halverwege Enschede en De venter kwamen op initiatief van de vereniging voor con- ractspelers en onder leiding van het bestuurslid van die vereniging, Arend van der Wel, vertegenwoordigers van de letaalde spelers van beide verenigingen bij elkaar. Van Sportclub zijde waren dat Ruud Vondeling en Wim Koers, erwijl Go Ahead vertegenwoordigd werd door Chris Leve- ing en Anton Goedhart. Tijdens deze bijeenkomst, die ge kenmerkt werd door een bijzonder prettige sfeer, bleek dui delijk dat het gerezen conflict een zaak is tussen de besturen van beide verenigingen. De spelers staan zeer beslist niet haatdragend tegenover elkaar en beschouwen elkaar, ook na het gebeuren in Deventer, nog altijd als goede collega's. Bovendien bleek tijdens deze bijeenkomst duidelijk, dat, in dien er in de toekomst daadwerkelijk iets voor doelman Lagarde gedaan zal dienen te worden, men in beide kampen volledig bereid is, daaraan zijn medewerking te verlenen. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Het congres van de Inter nationale Zwemfederatie. de FINA, heeft zich op de eerste dag vnl. bezig gehouden met het probleem da-t is opge worpen door de Ganefo-spelen die in 1963 door de Indonesische president Soe- karno in het leven zijn geroepen. Deze kwestie en liet feit dat de FINA- president, de 78-jarige Amerikaan Max Ritter, de vergadering in de Sankei-hal onzeker en verward leidde, waren er de oorzaak van dat slechts enkele punten van de zeer omvangrijke agenda kon den worden afgewerkt. Indonesië, dat zich na de onenigheden rondom de Aziatische Spelen en Ganefo- Spelen uit de internationale federatie had teruggetrokken, maar nu naar een hernieuwd FINA-li'dmaatschap dong, werd niet toegelaten. In het verzoek om toelating stelde de Indonesische zwem- bond de voorwaarde, dat de reeds in Tokio aanwezige zwemmers alsnog aan de Olympische zwemwedstrijden zouden kunnen deelnemen. Er was tevoren door het congres reeds besloten, dat de schorsingen van de an dere zwemmers en zwemsters, die aan de spelen van de „New emerging for ces" hadden deelgenomen (o.a. 4 Neder landers) zullen worden gehandhaafd. Alleen daarom al zou het onmogelijk zijn geweest de Indonesische voorwaarde te accepteren, hoewel in het congres duidelijk tot uitdrukking kwam dat men Indonesië graag weer in de gelederen zou opnemen. De Indonesische vertegenwoordiger, die als waarnemer tot het congres was toegelaten, kreeg de welsprekende steun Voor de samenstelling van het Neder lands dames handbalelftal zullen vijftig speelsters in vier regionale bijeenkom sten worden geselecteerd. Op zaterdag 10 oktober wordt er in Middelburg gespeeld tussen teams uit Zeeland. West-Noord- Brabant, Rotterdam en Den Haag. Voor Zeeland zijn uitgenodigd: R. Pruis- sers, E. Heck, C. Meerman, J. Elven, C. Houmes, R. de- Pree, F. v. Pamelen en M. de Meurecy van Walcheren, L. Gillissen en R. Wentsler van Marathon, E. Vader van Olympus, B. Jacobs van Hellas en L. van Gemert van Zeeland Sport. Voor West-Noord-Brabant: A. Kemper. A. Arcndonk. L. Kools en C. Spelier van S.O.A. Th. Ratelband, M. Kluyt en W. Vriens van Were Di. M. Verharen, I. v. Berkel, W. Boot, L. Heeren, H. Witters en M. Jansen van E.B.H.V. I. Mulders. G. Vesters en H. Lockven van Blauw Wit. Deze keer alleen Zeeuws sportnieuws, waar Brabanders echter ook wel wat aan zullen hebben Zaterdag, morgen dus, zal op de Ooster- schelde onder Yerseke een grote interna tionale boothengelwedstrijd worden ge houden om de J. Sanderse prijs. De eerste orijs is. schrik niet een auto. Burgemees- er Willemsen zal 's avonds de prijzen uitreiken. Het evenement wordt geregeld vanuit café „De Sportvisser" Ook op aterdag komt het r.-k. jeugdwerk van, Vxel met een wandeltocht. Er zijn noga> vat aanmeldingen voor dit tippel-feest lat start aan het Gezellenhuis in de Valstraat. Om twee uur vertrekt de eer- te groep. Van hengelen en wandelen laar biljarten. Theo Platjouw, die vijfen- wintigjarige crack uit Axel (lid van VBC) maakt een grote kans geplaatst te vorden in de landelijke finale (19-22 no- ember te Nijmegen) eerste klas libre *root biljart. In de voorwedstrijden te Ovezande werd hij eerste met een ge middelde van 36.48 en hoogste serie van 326. Dieleman uit Axel werd tweede, Brugmans (Bergen op Zoom) derde en Melse (Middelburg) vierde. van het Russische bestuurslid van de Fina's Firsov. Maar de heer Firsov had geen succes met zijn speeches en voortduren de interrupties, evenmin als met zijn voorstel Zuid-Afrika als lid van de FINA te schorsen in verband met de „rassen-discriminatie"' (term uit het voorstel) in de Zuidafrikaanse sport. Het enige constructieve punt van be lang, dat op deze eerste dag zijn beslag kreeg, was de samenstelling-in-principe van het bestuur van de federatie. Beslo ten werd. dat elk der continenten Euro pa, Amerika, Afrika en Azië twee en Australië en Nieuw-Zeeland gezamenlijk één vertegenwoordiger in 't' FINA-be- stuur zullen hebben. Verder zullen 5 le den „vrij" worden gekozen. Het congres wordt voor Nederland bij gewoond door de KNZB-voorzitter Jan de Vries als bestuurslid, door de heer j. Armbrust als voorzitter van de interna tionale commissie voor het kunstzwem- men en door de heer H. G. de Kok als afgevaardigde. PRESIDENT SOEKARNO initiatief heeft nasleep BERLIJN De Duitse sportwereld rouwt om het verlies van een der grote Duitse boksers: Walter Neusel. „de blon de tijger", zoals Neusel genoemd werd, behoort met Max Schmeling tot de po pulairste pugilisten, die Duitsland ooit heeft gekend. Op 57-jarige leeftijd werd hij in zijn restaurant in West-Berlijn door een hartverlamming getroffen. Neusel beleefde als zwaargewicht vooral in de dertiger jaren vele triomfen in Europa en Amerika. DE 28-JARIGE kroonprins Harald van Noorwegen zal tijdens de openingscere monie van de Olympische Spelen in Tokio zaterdagmiddag de vlag van de 39 man sterke Noorse delegatie het grote stadion binnendragen. De benoe ming van prins Harald door het Noorse Olympische Comité is een verrassing. Algemeen had men verwacht, dat de wereldrecordhouder speerwerpen Terje Pedersen (21) dezé grote eer te beurt zou vallen. Pedersen droeg de vlag tij dens de repetitie van de ceremonie. Prins Harald neemt het eerst aan de spelen deel. Hij is stuurman van zijn eigen 5.5 meter jacht. DE VERENIGDE STATEN en Rusland d etwee grote rivalen op basketbalge- bied werden ondergebracht in twee ver schillende groepen. De basketalindeling luidt: Groep A: Rusland. Italië, Polen, Hongarije, Potro Rico, Mexico, Canada en Japan. Groep B: Verenigde Staten, Brazilië, Zuid-Slavië. Uruguay, Peru. Finland, Australië en Zuid-Korea. Groep B is duidelijk sterker bezet dan groep A. hetgeen protesten heeft uitgelokt vtn verschillende deelnemende landen.

de Stem | 1964 | | pagina 19