(fit Nog geen maatregelen tegen giftig uitlaatgas drugabel JH drugabel algasconvectoren houdt voet belas line verlagen Mislukt verbroederingsfestijn drugabel fr Flinke schade gevolg van gekleurde stortbui Mgr. G. de VetGebrek aan werkelijkheidszin Vakcentrales willen voor lonen wel meer speling mode delig A rfODE Regering wil eerst ontwikkeling van naverbrandingsapparatuur afwachten In veilige haven In schema lekenapostolaat Wonen 1965 geen uitschieters Straks eerder, waarschuwing gebouwd met 35 jaar gasojar-ervaring GEEN KOEK EN EI TUSSEN BEJAARDENKOREN Avro verhoogt contributie per 1 januari WEER TWEE DODEN IN VERKEER wol Communiqué opzettelijk sober: Wie betaalt gedupeerde Rotterdammers Geen oog voor menselijke kant Studie wijst uit Navo-kernvloot is onkwetsbaar CHARITAS IN DE SOEP.... Veertig overwegen worden veiliger pru: DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 DEN HAAG Nederland zal (nog) aandacht speciaal uit naar de luchtver- geen maatregelen nemen tegen het gevaar van giftige uitlaatgassen van auto's. Dat heeft staatssecretaris B.ütels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) me de namens minister Van Aartsen (Ver keer en Waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid prof. Polak (PvdA). De staatssecretaris zegt, dat eerst de verdere ontwikkeling van de naverbran- dingsappartuur moet worden afgewacht. Ook moet nog meer bekend zijn over de kosten en de technische kwaliteiten \an de apparatuur. De staatssecretaris geeft in antwoord op vragen over maatregelen die in de V.S. en in de Duitse bondsrepubliek ge nomen zijn. een overzicht van de erva ringen in deze twee landen: De California Motor Vehicle Pollution Control Board heeft kortgeleden een aantal typen naverbranders voor de uit laatgassen van auto's met benzinemotor goedgekeurd. De enige jaren geleden in Californië gestelde eis voor goedkeuring was, dat ongeveer 80% van de koolwa terstoffen en 60% van het koolmonozyde uit de uitlaatgassen verbrand zouden worden. Het is daarom waarschijnlijk dat de nu goedgekeurde apparten aan deze eis voldoen. Gezien de prijs tot 150 dollar zonder de montage, rijst de vraag of hier van een eenvoudige en goedkope oplossing kan worden gesproken. Afgezien hiervan zijn de minister nog geen gegevens be> mtreiniging door koolmonoxyde. Om goedkeuring te verkrijgen behoe- en de Amerikaanse apparaten de con- entratie van koolmonoxyde echter lechts. ongeveer te halveren. Ook in verschillende Westduitse be- olkmgscentra tracht men langs wette- ijke weg de luchtverontreiniging dooi net gemotoriseerde verkeer te bestrijden. Ook daar heeft men veelal te doen met gebieden met weinig wind en veelvuldige emperatuurversies (bijvoorbeeld Rijn dal, Roer- en Maingebied), waar de lucht maar weinig wordt ververst. In de bondsrepubliek zijn nieuwe auto's inds vorig jaar uitgerust met een z.g. geforceerde carterventilatie, die lucht verontreiniging enigermate vermindert. In een der staten van de bondsrepubliek vordt overwogen bij het optreden van ujzonder ongunstige atmosferische om- tandigheden het motorverkeer in be- aaide streken te verbieden. Advertentie kend over de verdere technische aspecten van deze apparaten, zoals levensduur van het apparaat, onderhoudskosten, betrouw baarheid en de eventuele beïnvloeding van een juiste functionering van de motor. ATM o i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie samenwer kende vakcentrales hebben laten weten, zij geen mogelijkheid zien in het omer.de jaar een centraal loonbeleid 'te voeren binnen de door de regering Californië overweegt om met ingang in de troonrede en miljoenennota ge- van 1 januari 1966, deze na-verbranders noemde nauwe grenzen. Met deze ver voor te schrijven voor alle, na die datum klaring, uitgegeven na een vergadering te registreren auto s. De J^chtveront- van het overlegorgaan der centrales, reiniging door auto-uitlaatgassen is in 6 Californië. en wel speciaal in Los Ange- '«eeft de vakbeweging zich thans ook ge- les, een urgent probleem van veel grote- mengd in het koor van degenen, die in re importantie dan elders. Oorzaken zijn: deze dagen tot uitspraken zyn gekomen het zeer grote aantal motorvoertuigen op een beperkt oppervlak en de uitzon- °ver het te voeren loonbeleid. Het door derlijke geografische en atmosferische bet overlegorgaan uitgegeven communi-jschaars is. Deze uitschieters zullen dan omstandigheden. Deze atmosferische om- qUé i§ nog uiterst voorzichtig gcformu- met name in de sfeer van zwarte lonen beperkt gehouden'', zo verluidde in de kring der centrales, waar men dan ook niet bereid was een nadere toelichting te geven. Het communiqué laat echter wel enkele interpretaties toe. In de eerste plaats spreken de vakcentrales er zich niet over uit of er inderdaad ruimte voor loonsverhogingen zou zijn. Maar los daarvan menen zij nu reeds, dat zij, te zamen met de werkgevers, de zaak niet in de hand kunnen houden als er geen redelijke loonsverhoging zou komen. Bij de loonstop, zo mag men afleiden uit het .centraal beleid", zouden er in de lagere regionen van het loonoverleg, dus op bedrijfstak of ondernemings niveau. toch uitschieters komen, omdat de factor arbeid nu eenmaal nog steeds Het Duitse vrachtschip „Maria Altlwfj", dat na moeilijkheden op de Noordzee zware slagzij maakte, is donderdagmiddag de Rotterdamse haven binnenge sleept, door de „Humber" van L. Smit Co. De machinekamer van het met graan beladen schip werd niet beschadigd. Zodra de man kementen zijn verholpen gaat de bemanning weer scheep. De afdeling worden van de'plaatsen die erdoor „ge- r Off en" Hpt Hprhalvp waar- ROTTERDAM roffen werden. Het is derhalve waar Op de foto kapitein Herald hinderwet van de gemeente Rot- schijnlijk dat de geheimzinnige regen Wziontek middenmet zijn be- terdam is er donderdagavond in Yrije grote schade heeft aangericht. Om- manning bij aankomst in Hoek van Holland, waar de nacht in hotel America werd doorgebracht. geslaagd de „rode regen' standtgheden maken het mogelijk dat de d k zijn kring z.g. „Los Angelos smog ontstaat, waar- bij vooral de koolwaterstoffen en de '«men „nu vrijwel iedereen zieh stikstofoxyden een rol spelen, maar kool- uitspreekt, meenden wy als direct be- monoxyde niet. trokken ook iets te moeten zeggen De meeste autoriteiten in Los Angeles betwijfelen of deze „smog'' (afgezien De drie vakcentrales, menen dat de van het feit, dat het een hinderlijk en ygemene discussies over de sociaaleco- onaangenaam verschijnsel is) een reëel uomische ontwikkeling voor 1965 in de gevaar vormt voor de volksgezondheid. SER moeten worden afgewacht alvorens In ons land. waar door de ligging en de onderhandelingen in de stichting van de klimatologische omstandigheden de dearbeid kunnen beginnen." Los-Angles-smog niet optreedt, gaat de „Wij hebben de bekendmaking bewust I komen te liggen. I Een andere interpretatie is dat werk gevers en werknemers het over het te voeren loonbeleid nog lang niet eens zijn, zodat een verdeeld advies van de sociaal- economische raad over de mogelijkhe den en wenselijkheden in het verschiet ligt. De volgende vechtpartij" moet zich dan in de stichting van de arbeid voordoen De formulering van 't commu niqué doet namelijk veronderstellen, dat in de stichting meer zal moeten gebeuren dan het uitwerken van wat dc SER zal adviseren. Overigens is de SER nog lang niet klaar met zijn halfjaarlijkse advies. Een werkgroep bereidt thans een tekst voor met op de achtergrond de prognoses van het centraal planbureau. De eigenlijke advies-tekst wordt daarna opgesteld dooi de commissie ontwikkeling nationale economie en dan pas komt de SER er als geheel aan te pas. De indruk bestaat, dat het zeker het einde van de maand zal worden voordat de SER erover ver gaderd. Dan is de raad overigens niet later dan gebruikelijk is. VATICAANSTAD Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, die als lid van de commissie voor het lekenapostolaat aan de totstandkoming van het schema mee werkte, heeft gisteren mede namens de andere bisschoppen van Nederland aan het uiteindelijke resultaat der commissie gebrek aan christelijke werkelijkheidszin verweten. 55 (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Wonen 1965 is geen beurs met uitschieters. Wat hangen moet, dat hangt. Wat staan moet, is stevig neer gezet op de zachte vloerbedekking. Stoe len en tafels, bedden en kasten, ze hou den het bij de grond. Maar toch niet meer zo laag als voorheen Dat wil zeg gen wat de stoelen en tafels betreft. In Denemarken is het op het ogenblik helemaal ,.in" om te gaan zitten bomen aan een hoge tafel. Men schaart zich s avonds rond de „eettafel" om wat te praten, te kaarten of te werken. Het zitten rond zo'n gezellige en gemakke lijke leuntafel op rechte stoelen, die de rug steun geven, is volgens de Denen gezonder dan het hangen in de luie stoel, rond de salontafel. Het Deense paviljoen op de woning- beurs in de Utrechtse Beatnxhal zijn diverse voorbeelden te zien van deze veranderde opvatting. De meubel- ontwerpersdroom een stoel te maken, die zweeft, is nog steeds niet vervuld. Wel hebben verschillende ontwerpers stoelen opgehangen of op helder glas geplaatst, maar een stoel zonder contact met grond of plafond, zo ver is het nog niet. De vraag naar lerenbekleding wordt groter, maar naar het eigentijds meubel eveneens. Het imitatie-klassieke meubel verliest terrein. Er is meei geld be schikbaar voor het inrichten van de woning, de keuze wordt kritischer. Voorts is het gebruik van hout dit jaar opvallend. Vooral palissander is in trek. De grote vraag naar palissander vervult de meubelindustrie echter met zorg omdat het land van herkomst (Brazilië) een kapverbod heeft ingesteld. Het is te hopen dat men genoeg heeft ingeslagen. De tentoonstelling Wonen 1965. de zesde in successie heeft ook plaats ingeruimd voor de bungalow. De binnenmuren zijn van ,,open"- stenen. Dit geldt voor vele terreinen van le kenapostolaat, die in het schema aange duid worden. Maar bijzonder duidelijk blijkt dit ontbreken van werkelijkheids zin in de behandeling van gezin en hu welijk. Het schema spreekt alleen over de bovennatuurlijke aspecten maar heeft totaal geen oog voor de menselijke kan ten, aldus mgr. De Vet. De noodzaak van het lekenapostolaat moet volgens hem ook niet uit opportu nistische gronden verdedigd worden, zo als hel schema doet, maar uit veel die pere redenen, namelijk het vernieuwde zelfbewustzijn der Kerk en in haar hou ding tegenover de dingen van deze we reld. Elke schijn van cultuur-clericalisme moet vermeden worden. Integendeel, de aandacht der leken moet veel meer ge vestigd worden op hun plichten ten aan zien van de ontwikkelingslanden. Tijdens de behandeling van het schema heeft namens 83 bisschoppen in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Scandinavië de wijbisschop van Münster, mgr. Ten- humberg erop aangedrongen dat de le ken hun eigen problemen in het concilie kunnen uiteenzc-Llen. Hij merkte op, dat de commissie voor het lekenapostolaat bij de samenstelling van het schema kennelijk te weinig re kening had gehouden met de opmerkin gen. die van de leken waren binnengeko men. Hij drong °rop aan, dat het schema meer in overeenstemming zou worden gebracht met hetgeen in het hoofdstuk van het Gods volk van het schema over de Kerk gezegd is. Hier en daar vond hij het schema over het lekenapostolaat te clericaal en te scholastiek. Tijdens de debatten over het lekenapos tolaat werd ook het derde hoofdstuk vanj het schema over het oecumenisme ïnl stesmming gebracht. Dit hoofdstuk kreegi een overweldigende meerderheid van stemmen Slechts 24 stemden tegen, ter wijl 296 bisschoppen het hoofdstuk wel goedkeurden, maai onder voorwaarde van enige wijziging. De rest van de bisschop pen was het volkomen eens met dit derde en laatste hoofdstuk van het oe cumenisch schema, dat de betrekkingen tussen de katholieke kerk. de orthodoxie en de kerken der reformatie behandelt. WASHINGTON De Sovjet-Unie be schikt niet over de middelen om een NAVO-vloot van 20 oppervlakteschepen met Polaris-raketten, zoals deze is voor gesteld. te vernietigen. Militaire deskun digen 'uit Griekenland, Turkije, Italië, België. Nederland. West-Duitsland, de Verenigde Staten en Brittannië zijn het er na een studie van drie en een halve maand over eens geworden dat de Sovjet-Unie deze schepzn eenvoudig niet in de gaten kan houden. Wanneer de NAVO-schepen over de bijna vier mil joen vierkante mijl van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee zwerven, kunnen zij gemakkelijk ontkomen aan pogingen van de Sovjet-Unie hen te ver nietigen met lange-afstandsbommen- werpers, kernonderzeeërs en snelle schepen. De Amerikaanse regering noemt deze conclusie van deskundigen een grote steun voor de opvatting, dat een mul tilaterale NAVO-vloot in een oorlog zo lang op de been kan blijven, dat de 2.875 mijlen ver reikende Polaris-raket ten kunnen worden afgevuurd. Deze op vatting was tot dusver nogal omstreden. De Westduitse regering heeft gisteren ontkend dat de voorgestelde multilate rale kcrnvloot van de NAVO een bi laterale Amerikaans-Duitse aangelegen heid zou worden. (Advertentie) dat de rode substantie zich moeilijk laat veroorzaker van de erwijderen lijkt het niet uitgesloten -iat bijvoorbeeld vele huizen en auto's die oensdagavond ^-e -n de geheimzinnige regen hebben uit een duistere hemel op een ge- gestaan, opnieuw geschilderd en gelakt lu j j uilen moeten worden, deelte van het westelijk stadsdeel £)e rode regenval heeft zich voorge- neerdaaide, te lokaliseren. De rode aan in een ®*raal van ongeveer een .ïlometer in Rotterdam-west. Het aan regen is ontstaan door vermenging al gekleurde druppels in de bui is vrij van deelties azo-kleurstof in de *^oot geweest. Dit leidt men af uit het van aeeujes azo jueursioi in ae feit d&t men Qp een autQ met minder lucht met overvloedige hoeveel- dan vijftig kleurstof spatten op een vier kante meter heeft geteld. heden regenwater. De kleurstof moet volgens de hinderwet zijn opgewaaid tijdens het storten van afval in een bootje dat nabij de Koushaven lag. Omdat de stof in zeer sterke verdunning in de lucht is voorge komen kan er volgens de hinderwet geen sprake zijn van gevaar voor de ge zondheid. Kort nadat bewoners van het westelijk stadsdeel van Rotterdam woensdag hadden geconstateerd, dat er een kleur tje aan „hun" regen zat, bleek dat dit bepaald geen speels grapje van ae na tuur was. De ,,rode regen" kon slechts met de allergrootste moeite verwijderd VENRAY Meer dan 700 liter erwtensoep met kluif is gisteren in Venray onverkocht gebleven. Men wijt dit regelrecht aan de perspu- blikaties waarin de Nederl. chari tatieve instelling het .oppotten" van geld werd verweten. Vorig jaar werd ruim 4700 liter erwten soep ter gelegenheid van de jaar lijkse charitasweek in het dekenaat Venray door de melkventers huis aan huis verkocht, maar dit jaar kwam men niet boven de 4.000 liter uit Chemici van de keuringsdienst van waren in Rotterdam zijn nog steeds be zig te zoeken naar de herkomst vaji de azo-kleurstof. Men weet dat de stof wel wordt gebruikt bij de produktie desin fecterende middelen en dat zij oplosbaar is in alcohol. UTRECHT De Nederlandse Spoc wegen zyn voornemens geleidelijk c geveer veertig door automatische halve overwegbomen (ahob's)beveilig de overwegen in oude (enkelbaans) rijkswegen beter te beveiligen. Het betreft overwegen die al enig? tijd tot de verkeerstechnische zorgen kindjes behoren. Door verruiming van de voorwaarschuwing wil het spoor wegbedrijf opnieuw aantonen. da-t he* ernst maakt met het probleem var de overwegbeveilig'ng. Nieuw voor deze 40 overwegen w dt ook de in voering van aftelknde snelheden tot 70 kilometer. L>e veertig voor verbetering uitverkorr t ahob's zijn nu uitsluitend voorzien vr afwisselend knipperende rode lichten Gez'en de hoge snelheden, waarmee vaak op deze oude rijkswegen word' gereden, acht N.S. op deze plaatsen een vóórwaarschuwing gewenst, zo .verklaarden desgevraagd ir. P. H. J. Claassen en ir. H. A. Robbé Gros kamp van de afdeling verkeerskrui- singen van de Nede landse Spoorwe gen. De bakens voo- deze ©vr-vegen zul len worden geniaalst cp 330, 200 en 100 me er. Bij het laatste baken komi een hekbord driehoek'g verkeersbord met hek) verlicht d">or een witte lamp in een zogenaamde pottekijker. Boven het hekbord wordt een geel knipper licht geplaatst, dat vijf seconden voor de sluiting van de ahob gaat knippe ren. Wie dan de ter plaatse voorge schreven 70 kilometer rijdt, zal bij waarneming van de rode ahob-lichten altijd eerst de gele knipperlichten heb ben gezien, en voldoende tijd hebben om tijdig tot stilstand te komen. Door deze waarschuwing hoopt men tevens het schrikeffect te voorkomen, waar door ook nogal eens ongelukken ont staan. Tot de plannen van N.S. behoort voorts verbetering van de aki's. De huidige aki heeft links een rood, rechts een groen kipperlicht en middenhoven een oranje s.onngslicht voor de zeldzame gevallen dat de automatische bevei liging niet werkt. In de toekomst zui den de aki's worden voorzien van twee wisselende rode knipperlichten op de wijze als ook bij de ahob's ge schiedt. Dit plan sluit aan bij een op Europees niveau vastgestelde aanbeve ling. In Zuid-Limburg zullen deze nieuw aki's voor het eerst worden toege past. tllb (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP is niet over tuigd door het standpunt van 5e lingering dat om conjuncturele redenen de belas tingen niet reeds op 1 januari omlaag kunnen. Zy heeft onverkort vastgehouden aan de eis, dat het eerste deel der ver laging, 500 miljoen gulden omvattend, in ieder geval op 1 juli moet ingaan. „Het is voor ons inoeilyk te verteren, dat nieuwe lasten aan het volk worden op gelegd, via het wegenfonds, en dat tij delijke belastingen (op sigaretten en ben zine) definitief worden gemaakt om een belastingverlaging mogelyk te maken, die niet komt. De samenhang der lusten en lasten zal door ons nader worden uitgewerkt bij de behandeling van de wetsontwerpen tot verhoging van dc a.o.w., de belastingver- HILVERSUM. De AVRO zal per 1 januari de contributie verhogen van f 12,- tot f 16.- per jaar. De verhoging wordt gemotiveerd, aldus voorzitter mr. L. H. Slotemaker in de AVRO-bode, door de noodzakelijke uitbreiding van het pro grammablad wegens het in gebruik ne men van het tweede tv-net en het in de toekomst te verwachten derde radio-net en wegens de hogere papier-, druk- en verzendkosten. De KRO heeft plannen de begunsti- gersbijdrage te verhogen wellicht even eens van f 12.- tot f 16.-. NCRV en VPRO hebben nog geen plannen in deze richting. (Van een onzer verslaggevers) TJè jongens, wat is dat nou toch doodjammer, want het stond zo allervriendelijkst in de officiële uit nodiging: tussen de bejaarden van Amsterdam en Rotterdam is alles koek en ei. Geen vleugje naijver of animo siteit. zoals wij dat van beide steden gewend zijn. Daarom zullen de Rot terdamse en Amsterdamse bejaarden elkaar op 7 oktober toezingen ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het Rotterdamse bejaardenkoor." Nou, vergeet het maar. Want wat zich afspeelde in de feestzaal van de Maasstedelijke Pauluskerk was een driftige demonstratie van eigen zang kunst, waarbij de bloemen van de feestboeketten spontaan uitvielen en de rosettes verdrietig het kopje lieten hangen in de knoopsgaten der verbol gen veteranen. Nauwelijks een uur, nadat het hoofd stedelijke „Henriëtte Roland Holst- koor" vol Mokums zelfbewustzijn de zaal had be'reden. stonden ze alweer buiten met de partituren van de vele ongezongen liederen stijf tegen zich aangedrukt. ,,Het is ons feest", riep een grijze dame met overslaande stem „en even zogoed hebben wij er met dubbeltjes en kwartjes voor gespaard. Ik heb toch niet gevraagd of die man helemaal uit Amsterdam wilde komen om zijn men sen in het openbaar af te blaffen. Het is ons feest." De man in kwestie stond op het zelfde moment met zijn aktetas in de gang om te vertellen dat hij de ontvangst in Rotterdam allermisera- belst had gevonden. We zijn hier op uitnodiging". riep hij strijdlustig „maar u behoeft niet bang te zijn, want onze mensen komen vanmiddag echt niet meer terug." ,.Hoe durft-ie", schreeuwde een pur perrood aangelopen dame". „Ze heb ben allemaal twee keer koffie gehad met een gebakkie. Laat-ie maar naar zijn eigen kijken, want hij kwam hier zingen op een feest en niet op een re petitie en als ie zo tegen mij tekeer zou gaan, dan kreeg ik vanmiddag nog een hartaanval." „Ach Mien, maak je toch niet zo druk", zei de man naast haar ..het is toch ons feest." De vrouw knikte en riep zich ver slikkend: ..maar dan moet hij niet gaan zeggen, dat we hem niet goed ontvangen hebben. Ik heb het zelf ge zien. Twee keer koffie hebben ze ge had. Met gebak. Weet u, wat u doet? U gooit de hele boel in het honderd." De kleine man prikte een corrige rende blik in haar richting en zei ,,u moet niet denken, dat u alleen een dame bent, omdat u toevallig een jurk aan hebt. als ik zeg, dat we hier niet vriendelijk zijn ontvangen, dan is dat de waarheid." ,,Ach man. maak je toch niet zo kwaad", zei de vierkante voorzitter van het feestcomité. ,,Wie moet er nog een sigaartje?" ,,Ik ben helemaal niet kwaad", zei de kleine man „maar ik kwam u al leen maar zeggen, dat u van ons geen last meer zult hebben. We wensen u nog een hele prettige dag verder, maar wij gaan rustig terug naar Amster dam." TTij maakte rechtsomkeert en verliet Al met opgeheven hoofd het strijdto neel, waar hij nauwelijks een half uur eerder met vurige kreten en ongezou ten correcties de negentig leden van zijn koor naar een machtig en ontstui- mig Allelujah van Handel had ge stuwd. Tegen zijn oudste pupil de bijna 93-jarige Wilhelmina de Neef had hij tevoren gezegd: ,,Als je niet bij de hoge noten kan, dan houd je maar effe je mond. maar meedoen zul je." En ze had het gedaan, stralend staand tussen de overjarige sopranen. Met de anderen had ze ook het Ave Verum van Mozart puntgaaf de kille feestzaal ingeslingerd. maar daarna begonnen de eerste Rotterdamse be jaarden al tekenen van ongeduld te vertonen. Het was immers hun feest en zij hadden er voor gespaard maar wat die kleine, driftig gebarende diri gent deed. was het optrekken van een Westertoren vol geluid. Die man stal de show en drukte de Rotterdammers langzaam maar zeker van het piep kleine podium. Achterin mompelde men verbolgen, dat dit geen bejaar denkoor meer was, maar een orato riumvereniging" en in de gang kreeg men al danig spijt van de reeds ge distribueerde koppen koffie. Twee liederen zong het Amsterdams koor, toen was het afgelopen, voor goed. En de doctorandus, die in zijn persbericht had gejubeld, dat het zo heerlijk boterde tussen de oudjes van Amstel en Maas. trok zich de spaar zame haren uit het hoofd en liep han denwringend rond, want zelf was hem duidelijk geworden, dat de boter nog steeds ranzig is. Weg was het gezellig samenzijn na afloop, weg waren de vriendelijke toespraken. Een hijgende feestcommis- saris frommelde een boeket bloemen in de mollige armen van de Amster damse pianiste en zei: sorry me vrouw, we hadden het u na afloop of ficieel willen aanbieden, maar d"r is geen officieel einde." Hij wees verplet terd naar de uitgang, waar de eerste Amsterdamse koorleden reeds arm in arm naar buiten stapten. ..Het is uw feest", zei sussende Mia Smelt van de KRO en zij kon het we ten. want Mia's wil is al jaren wet. Met vereende krachten duwde ze de Rotterdamse dirigente mevrouw Ca tharina Cockx 't podium op, de andere leden volgden met de partituren van al die feestelijke liederen, die men nog moest zingen. Tegen de trombonist terzijde werd geroepen: ,,bent u ook klaar met uw dwarsfluit?" En de man knikte en klemde het koper wilskrachtig tussen de lippen. Toen de eerste maten tril lend langs de zoldering zweefden, zei de Amsterdamse dirigent achter in de zaal: „het spijt me, maar dat kan ik niet aanhoren, het moet goed gebeuren of niet" en achter zijn walmende bolknak vluchtte hij de gang op. ,,Ik weet het wel", klaagde me vrouw Cockx na afloop tussen 2 hap pen van haar feestgebak door, .Me neer Van der Linden is een veel be tere dirigent dan ik, maar ik beschouw mijn oudjes als mensen. Voor mij zijn het allemaal mensen." ,.Maar ze kenne alleen niet zingen", riep een enorme Amsterdammer. „Zo ken me zuster het ook." Vertederd Van der Linden en vervolgde: wees hij naar dirigent ~w"- .-die man laat zich eens een ruw woord «pntvallen. Toegegeven, maar dat doet ie voor de kunst. Die man is geen kapsoneslijer en geen uitslover, maar hij wil wel, dat we serieus de kunst bedrijven. We kenne voor hetzelfde geld ook „Janus pak me nog een keer" gaan zingen en er een gezellige troep van maken, maar dan heeft ons koor geen zin meer. Begrijpt u? Als ouder iemand vind jè het enorm, als je nog een prestatie kan leveren, waar ieder een zijn petje voor afneemt en Van dei- Linden heeft zelf gezegd: ,,d'r zijn heel wat koren van jonge mensen, die hun handjes dicht zouden knijpen, als ze het allelujah zo gaaf d'r uit kre gen als jullie. Kijk, dat is nou onze trots. We hebben d'r een jaar op ge studeerd, elke week een uur en dit is er uitgekomen. Kunnen wij het nou helpen, dat de Rotterdammers zoiets niet. hebben. Die hebben het veel te druk met hun metro.'" Even verderop stond diezelfde dame nog steeds te klagen over het tekort aan dankbaarheid, „Twee koppen kof fie hebben ze gehad", bleef ze maar roepen, „met gebak'". Een Amsterdamse vrouw, die dat hoorde haalde d'r schouders op en zei: ,,Oh was dat koffie? Dat had je d'r wel eens bij mogen zeggen". Straks komen de voordrachten",' zei de voorzitter van het feestcomité. ..Mevrouw Cockx weet daar niks van. we hebben het allemaal achter d'r rug ingestudeerd. Ik ben eigenlijk maar blij, dat die Amsterdammers niet terugkomen, want nou zijn we tenmin ste onder ons." Bij het toneel stond mevrouw Cockx met een ruiker bloemen tegen zich aangedrukt: ,,Het is jammer, dat de Amsterdammers nou niet terugkomen" zei ze, ,,want onze leden hebben zulke alleraardigste voordrachten ingestu deerd." ,,Ze hadden ook best een sigaartje kennen krijgen", riep achter haar de feestcommissaris. „Maar ze hebben er niet om gevraagd. Ik zweer het je. Geen mens heeft er om gevraagd." Na het antwoord van de regering op de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer (zie pag. 1hebben de fractiewoord- voerders gisteravond nog replieken geleverd. Een samenvatting daar van treft men hierbij aan. (Advertentie) laging en de instelling van het wegen fonds, die nog vóór het Kerstreces dient plaats te vinden" Dat zei de fracti£ieider van de KVP, :lrs. W. Schmelzer. nadat premier Marijnen en minister Witteveen hadden geweigerd te zeggen, dat de halve belastingverlaging op 1 juli 1965 zal kun nen ingaan. Met dit krachtige standpunt bleef een soort tijdbom in de verhouding kabinet- KVP-fractie aanwezig, ook al probeer de men van de zijde van de VVD het ef fect, wat af te zwakken door de bewering, dat de liberalen altijd voor 1 juli als in gangsdatum zijn geweest. Maar voor de VVD zyn twee dingen, aldus mr. Geertse- ma, belangrijker dan belastingverlaging: dat zijn de woningbouw en de inflatie- bestrijding. Om nu alle misverstanden te vermijden, nadat de VVD'er Geertsema zich dinsdag en gisteren volledig achter nog te geven uitspraken van de regering had gesteld, deelde prof. Witteveen de Kamer mee, dat de minister-president namens het ge hele kabinet had gesproken. Het kan niet, voegde de schatkislkanselier eraan toe, omdat het regeringspolitiek niet alleen de inflatie wil bestrijden, maar tegelijker tijd de economische groei wil laten door gaan. Voor die twee centrale doeleinden heeft het kabinet ook de extra-gelden nodig uit het wegenfonds, uit tariefsver hogingen e.d. Eon verdergaande inflVic is nog pijnlijker, zei prof. Witteveen Maar hij had dis. Schmelzer en diens fractie daarmee niet overtuigd. Dat moest overigens dr. Vondeling (P.v.d.A.) erg zijn tegengevallen, wan die had sprekende voor de heer Schmelzer aan de beurt kwam voor speld. dat de katholieke fractieleider wc' geluidloos door de knieën zou gaan. DOETINCHEM Dc driejarige Freddy van den Berg uit Doetinchem, die een week geleden in zijn woon plaats door een bromfietser werd aan gereden is gisteren in een ziekenhuis in Nymegen aan zijn verwondingen bezweken, RIDDERKERK Op rijksweg 26 onder Waardenburg is de 55-jarige H F. J. Helderman uit Vinkeveen ver ongelukt. Zijn auto kwam frontaal in botsing met een vrachtauto, die op on verklaarbare wijze op de linkerrijbaan terecht was gekomen Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat drie kinde ren achter.

de Stem | 1964 | | pagina 15