Staatssecretaris doet interessante suggesties DOUCHE AUTO MAAT NU: PRACHTIGE SPAAR-AANBIEDING Vraa9 uw wnkele Z.-Vlaamse middenstand wordt voor de Belgen minder aantrekkelijk Dowdirectie 5 november op bezoek in Terneuzen Havennota moet steunen op onderlinge contacten 5 „in" stijl" Zeeuwse stuwgroep Beter spoorwegnet Klein-verkeer-vliegveld Fruitoogst in Zeeland overvloedig schoon in 3 minuten J. J. TRUMPI £sso 0agbla3 0 e Sfefc Dr. ir. W. L. Ghijsen, Breda inspecteur van het H.T.O. Wielrijder in St.-Jansteen zwaar gewond 6975 OP KATH. ZEEUWSE MIDDENSTANDSDAG Lastenstijging in garantieprijzen calculeren urklas uclé's, ngeeft. )E Kringvergadering NCB: Verwachtingen NKMB- voorzit ter Hurkmans OPENING VOLGEND VOORJAAR HELWA ESSO SERVICENTER Mr. G. v. Walsum in Zeeland: De belasting verlaging Woede Frans verzet k 104 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 Jk Mb (Van een onzer redacteuren) GOES Volgens staatssecretaris dr. J. de Meijer van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal de oprich ting van een Zeeuwse Stuw Groep van leidende persoonlijkheden uit scheepvaart-, handels-, industrie-, landbouw- en middenstandskringen van nut kunnen zijn om Zeeland te helpen opstuwen naar zijn gro te toekomst. Deze stuwgroep zou de overheid eendrachtig enthou siast terzijde moeten staan met morele en materiële hulp. De staatssecretaris zei dit gistermid dag te Goes waar hij tijdens de Katholieke Zeeuwse Middenstands dag sprak over de toekomst van Zeeland in het komende Europa. De staatssecretaris, Zeeuw van origine noemde enkele maatregelen die z.i. de te verwachten ontwikkeling zouden kun nen stimuleren. De belangrijkste zijn: 1. doelbewust voortgaan met de uitbouw van de natuurlijke havengebieden Vlis- slngen-Oost, de kanaalzone Gent-Terneu- zen en de buitenhaven van Terneuzen 2. samen met Brabant werken aan het Reimerswaalplan 3. aandacht schenken aan de verdere ontwikkeling van het spoornet. 4. het aanleggen van 4-baans wegen 5. het aanleggen van een vliegveld voor het z.g.n. kleine verkeer. Wat punt 3 betreft was de heer De Meijer van mening dat de naar voren ko mende gedachte van een spoorlijn over df Deltadammen en onder de Schelde naa> het Engelse Kanaal zeker perspective! opent. Zeeland moet die gedachte volgen; hem levend houden. Voorts moet z.i. ge werkt worden aan een verbetering var het spoornet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een zeehavenfunctie valt vol'gens de heer De Meijer niet te vervullen zon dei een daarbij passend spoornet. „Wellich1 ook kan mijn idee van de lijn Hulst- Perkpolder met spoorferry naar Zuid- Beveland werkelijkheid worden. Beter nog zou zijn de zuidelijke Schelde-oever te durven zien als een toekomstige her haling van de zuidelijke Nieuwe Water- regelen die hij getroffen heeft om aan de toekomstige ontwikkeling tegemoet te komen. Het betreft hier de plannen, di'/ bestaan hebben om de arbeidsbureaus t| Sas van Gent en Vlissingen op te heffen, Hij heeft dit verhinderd omdat ze van belang zullen blijken te zijn voor de ont wikkeling van respectievelijk de kanaal zone en het Sloeproject. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Op de kringverga dering van de N.C.B, hebben de afde lingen het hoofdbestuur van de N.C.B. verzocht aandacht te willen besteden aan de onrustbarend stijgende grond- en baat belastingen en de polder- en/of water schapslasten. Bij de vaststelling van de garantieprij zen voor bepaalde landbouwprodukten zou met die stijging rekening moeten worden gehouden, zodat ook de land bouw een evenredig deel in de welvaart ten goede zou komen. Voorts werd gevraagd bij rijkswater staat aan te dringen op meer ongelijk vloerse kruisingen van rijkswegen. Het snelverkeer wordt steeds intensiever. De land- en tuinbouw maakt weliswaar in hoofdzaak gebruik van secundaire wegen met trekkers en landbouwmachines, maar ze moet daarbij vaak snelverkeerswegen kruisen. Dit is met- het intensieve snel verkeer zeer gevaarlijk en het brengt ook vaak heel wat oponthoud met zich mee. DR. J. DE MEYER (Van onze correspondent) KAPELLE. Enorm is het in deze we ken op de Zeeuwse fruitbedrijven. De pluk van het herfst- en winterfruit is in volle gang. Op alle bedrijven han gen de bomen vol en zelden was de oogst zo overvloedig als dit jaar. Zel den ook was de kwaliteit van het fruit zo goed, want door zon en warmte kon het flink uitgroeien en bovendien de kleur en smaak krijgen die by het ras behoort. Er zijn goede vorderingen gemaakt met de fruitpluk. Op de meeste bedrijven moet echter nog veel gebeuren en zal het de eerstkomende drie tot vier we ken spannend zijn. De Goudreinet is er op veel bedrijven nog niet af en Jonathan en Golden Delicious hangen er ook nog vrijwel allemaal en deze drie rassen spelen een zeer belangrijke rol op het Zeeuwse fruitbedrijf. Op de sorteer- en pakstations van de Zeeuwse veilingen wordt onder hoog spanning gewerkt om de aanvoeren van de telers steeds tijdig te kunnen verwerken. Dagaanvoeren van 10.000 tot 15.000 kisten zijn op de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge in de ze weken eerder regel als uitzonde ring. Vele weken achtereen namen de peren de eerste plaats in maar nu ko men de appels meer naar voren. Voor verschillende rassen en kwali teiten worden voor de teler te lage prijzen betaald. De goede kwaliteiten van de gevraagde rassen kunnen ech ter vry goed worden verkocht. De te ler die een kwaliteitsprodukt kan le veren heeft op het ogenblik niet di rect reden om ontevreden te zijn. Belangrijk is in elk geval dat er in het buitenland een zeer grote vraag be staat naar Nederlandse appelen en peren. Bijna dagelijks vertrekken van uit Zeeland auto's met losgestorte ap pelen naar fabrieken in Westcluitsland en Frankrijk. Deze landen hebben veel interesse voor de Nederlandse indu strie-appelen. De prijs hiervan is laag, slechts 8-9 cent per kg, maar belang rijk is reeds dat het weg gaat en hier niet boven de markt blijft hangen. De handappelen en peren moeten in een malig fust wanneer ze worden uitge voerd. Aanvankelijk worden hiervoor houten kratten gebruikt, maar de laat ste weken wordt ook steeds meer over geschakeld op kartonnen dozen, vooral voor d eexport naar Frankrijk. De fa brieken draaien op volle toeren om aan de grote vraag naar eenmalig fust te kunnen voldoen. Voor de telers is het een gelukkige om standigheid dat er veel export is, want hierdoor komen er aan de veilingen da gelijks meermalige kisten leeg die dan weer direct gevuld kunnen worden. Het fustpark van de veilingen is name lijk niet ingesteld op een dergelijke topoogst. De Zeeuwse veilingen hebben gedaan wat ze konden om een fust tekort zoveel mogelijk te voorkomen. Er zijn zelfs kratten uit België naar Zeeland gehaald voor de opslag van fruit. veg en dit gebied door een spoor- .utotunnel aansluiting te geven op het ;osteliike achterland", aldus de heer D? ,'leijer. (Interessant is dat deze visie van ie staatssecretaris, zij het enigszins genu- .nceerd, parallel loopt met de visie van .ie oud-burgemeester van Hulst, de heer A Lockefeer, waarbij nog aangetekend dient te worden dat in ruimere kring in Zeeland gedacht wordt aan een vaste oeververbinding onder de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen-Baarland). Wat de uitbouw der natuurlijke haven gebieden betreft gaf de heer De Meijer als zijn mening dat het nuttig zal zijn tijdig concrete plannen te hebben voor de aanleg van een buitenhaven te Ter- neuzen. Ter versterking van de geestelijke in frastructuur van de provincie achtte de staatssecretaris het gewenst dat de bevol king mentaal moet worden voorbereid op de Furopese toekomst. Het middelbaar onderwijs, het vakonderwijs en zelfs het hoger onderwijs zullen de aandacht moe ten hebben, aldus de heer De Meijer. De staatssecretaris verwachtte in de toekomst voor Zeeland o.m. 1. vestiging van zware en veredelende industrie in de zeehavengebieden 2. een industriële ontwikkeling van klei ne en middelgrote bedrijven in het Rei- merswaal-gebied 3 de vestiging vanuit Amerika Engeland en andere niet tot de EEG behorende landen van filialen op het Europese con tinent (Zeeland neemt hierop een cen trale positie in). 4. mogelijk een „pipeline-terminal" en een pp- en overslagplaats van massagoe deren aan de Schelde. 5. verstedelijking van Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en centraal Zuid- Beveland. De staatssecretaris kwam tot de uit spraak dat Zeeland, na eeuwenlang een onderling verdeeld geisoleerd stuk Ne derland geweest te zijn een kerngebied zal worden in het verbonden Europa. De heer De Meijer herinnerde, spre kend over een versterking van de infra structuur voor Zeeland, aan enkele maat- (Van een onzer verslaggevers) denstandsbeleid in het landelijk over- I heidsbeleid. Hierop aansluitend sprak hij GOES Tijdens de gisteren in'zich uit voor de instelling van een mi- i Tr i r~i i I nisterie voor de middenstand (meer hier- de Korenbeurs te Goes gehouden over op pag. 7 van dit blad). Katholieke Zeeuwse Middenstands-1 ,u" de. red? _yan, de heer Hurkmans - - TT I bleek duidelijk dat hij zeer is ingenomen dag heelt de heer J. Hurkmans, met de recente eenwording op organisa- voorzitter van de Nederlandse Ka-j SJkfoS Jmchf hf "d/lt tholieke Middenstandsbond, demenwerking met de gewesten Zeeland Zeeuwschvlaamse middenstanders! eTdedKo£h„ffl gewaarschuwd in de toekomst wat Standsbond van harte toe. Hij betreurde meer over de grens te kijken. Hij bedoelde niet de grens naar Bel gië maar de „nog zo moeilijk over- schrijdbare grens" van de Wester schelde. De heer Hurkmans was van mening dat vooral het am bacht en de klein- industrie in Zeeuwsch-Vlaande ren op de ontwik keling aan de an dere kant van de Westerschelde at tent zullen moeten zijn. De heer Hurk mans zei dit o.m. omdat z.i. de ver houding met Bel gië, waarop Zeeuwsch-Vlaande ren sterk is geori ënteerd, in econo misch opzicht zal veranderen. Door de economische ontwikkeling in Nederland en vooral door de ontwikkeling van het loon- en prijs peil zal de aantrekkingskracht van de Zee"**/schvlaamse middenstand op de Bel gische koopkracht .z.i. ongetwijfeld ver minderen. De heer Hurkmans zag verder goede kansen voor een dynamische mid denstand op Walcheren en in west-Zuid- Beveland in verband met de ontwikkeling J. Hurkmans het in hoge mate dat, landelijk gezien, nog grote verdeeldheid bestaat tussen de vier landelijke middenstandscentrales (dit komt o.m. sterk tot uiting in de mening, die de landelijke centrales er op na hou den waar het gaat om de eventuele in stelling van een ministerie voor de mid denstand. Red.). De heer Hurkmans zei dat de Nederlandse Katholieke Midden standsbond er veel voor over heeft om aan deze situatie een einde te maken. Ook drs. W Lockefeer, voorzitter van de Commissie Zuid-West-Nederland van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond was van oordeel dat de midden stand zich thans moet bezinnen op haar plaats en taak binnen het kader van de recente ontwikkelingen in Zeeland. Hij drong aan op een positief reageren op die ontwikkelingen. De heer Lockefeer zag goede mogelijkheden voor de am bachtelijke middenstand in Zeeland als onderhouds- en toeleveringsbedrijf. De Horeca-sector kent volgens hem duide lijk waarneembare stimulerende facto ren. Wat de distributiesector aangaat wees drs. Lockefeer op de bedrijfsecono mische concentratievormen van de laat ste tijd. De middenstander dient z.i. po sitief te reageren op het aandeel dat het grootbedrijf neemt in de groeiende af zetmogelijkheden. Die positieve reactie moet volgens hem een efficiëntere be drijfsvoering inhouden. De heer Lockefeer benadrukte de wen selijkheid van nauw en regelmatig con tact tussen overheid en middenstands- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op donderdag 5 november a.s. zullen hoofddirectie en de raad van commissarissen van Tlie Dow Chemical Company een bezoek brengen aan het complex van Dow Chemical Internationaal N.V. te Terneuzen. Zoals bekend zou oorspronkelijk op deze dag het Dowcomplex in de Nieuw Neuzenpolder te Terneuzen officieel worden geopend. De opening is echter uitgesteld tot het volgend voorjaar. Het - Amerikaanse - gezelschap zal op vrijdag 6 november het Botlekgebied bij Rotterdam bezichtigen. De leden van de hoofddirectie en de commissarissen en respectievelijke echtgenotes zullen bijna een week in Europa, waarin de Dow Chemical Company steeds grotere belangen krijgt, verblijven. Op 3 november zal in Zürich, dat ook een vestiging van Dow heeft een directievergadering worden gehouden. Het is voor het eerst dat een dergeljke bijeenkomst in Europa plaats vindt. 's Morgens vroeg op 5 november zal men in de Zeeuwsch-Vlaanmse contreien aankomen. Na bezichtiging van het Terneuzense complex en de lunch, die in Terneuzen gebruikt zal worden, zal men naar Rotterdam vertrekken. Men verwacht dat het Dowgezelschap 40 a 50 personen groot zal zijn. van het Zuid-Sloe. Hij betreurde het uttbreidingsplannen, verkeers- en parkeer, afvallen van o.m. Goes en iZerikzee als problemen, plannen voor shopping-centra ontwikkelingskern in het regionaal in- en bevordering van het vreemdelingen- dustriespreidingsbeleid. De plaatselijke I vorkoor. De goede voorbeelden vn deze middenstand heeft verwachtingen in rook samenwerking, die hier en daar plaat zien opgaan, waarop zij, misschien reeds selijk waarneembaar zijn, zag hij graag in letterlijke zin, heeft gebouwd, aldus doorgetrokken tot op provinciaal niveau, de heer Hurkmans. Hij beschouwde dit; Ook wees de heer Lockefeer op de tot als een ernstige zaak, als een voorbeeld standkommg van het Zeeuws Midden van het gemis aan een geintegreerd mid- stands Contact Orgaan door middel waar van gemeenschappelijke standpunten over Zeeuwse middenstandsproblemen ter kennis kunnen worden gebracht van de gemeentelijke of provinciale overheid. De heer W. Remijn voorzitter van de Zeeuwse Katholieke Middenstandsfede ratie ging in zijn begroetingstoespraak nog wat dieper in op de betekenis van de reorganisatie van de Zeeuwse mid denstand. (Advertenties) een goede ;astvrouw hee in hui Rumstaafjes 85 cent Hazelnootwafels 80 cent Turijner wafels 85 cent Sneeuwwafels 59 cent ....heel wat lekkerder! v 1 vKoX-. UITKOMST VOOR ELKE AUTOMOBILIST! Kom u 3 minuten verbazen over onze nieuwste apparatuur. Om daarna opgetogen weg te rijden in een glanzende wagen. Een verbluffende prestatie voor een plezierige prijs: f 2,50! Teteringsedijk 210, Breda tel. 01600-33981 belang, omdat zoals hij zei. de gegadig- 'den voor industrievestiging zich aan getrokken voelen tot een havenindustrie- gebied met een duidelijke aanpak. De ligging van het terrein vond hij uiter mate aantrekkelijk. Ook de bouw van de Oosterscheldebrug had indruk ge maakt op de Rotterdamse burgemeester. Hij vond deze bouw een zaak, waarin het provinciaal bestuur van Zeeland zich bijzonder voortvarend heeft ge toond. Volgens hem zullen de betrek kingen tussen Rotterdam en Zeeland veel intensiever moeten werden dan thans het geval is. Voorts zei hij ook te verwachten, dat Zeeland uit recreatief oogpunt voor Rotterdam van belang zal worden. Ook andere gewesten achtte hij in dit opzicht van belang. Hierbij dacht mr. Van Walsum aan Noordbrabant. Over de nationale zeehavennota, die er volgens de Rotterdamse burgervader in de toekomst zeker zal komen, zei mr, van Walsum het verstandig te vinden dat deze nota in eerste instantie gedra gen zal worden door onderlinge contac ten tussen de verschillende havens, ter wijl er daarnaast een wisselwerking moet zijn tussen de verschillende zee havens noemde mr. van Walsum een vereiste voor de toekomst. Momenteel geschieden de havenuit- U)e regering zal vandaag antwoorder. op al hetgeen de woordvoerders van de fracties in drie vergaderingen te berde hebben gebracht. Het draait vooral om het beleid van ministei Witteveen, die volgens de voorstelling van de oppositie mooie leuzen in zijn vaandel schrijft, maar verwezenlijking achterwege laat, die volgens de opinie van anderen te voorzichtig is met het timen van de belastingverlaging en daar spoedig iets van moest uitvoe ren, om de middengroepen tegemoet te komen. Daarbij deed zich het merk waardige feit voor, dat de liberaal Geertsema een latere datum noemde dan drs. Schmelzer. Wat de KVP'er wil. strookt overigens ook niet met de plan nen van de Kamervoorzitter, die de be lastingvoorstellen pas na januari aan de orde wilde stellen. Daar is natuur lijk wel een mouw aan te passen, maar we vragen ons wel af, of mr. Van Thiel niet wist. dat zijn fractie zo'n haast wilde maken met de belasting verlaging. We verwachten overigens niet, dat de KVP van de datum 1 ja nuari 1965 een halszaak zal maken, maar vervroeging van het fiscale voor deel tot 1 juli 1965 lijkt er wel in te zitten. Minister Witteveen zit trouwens te kijken met ongehoord hoge belas tingopbrengsten. die toch wel ruimte scheppen. Het bezwaar, dat hij laat gelden, is de vergroting van de con sumptiekracht, die van een belasting verlaging uitgaat en die we bij de hui dige inflatiegevaren maar slecht kun nen gebruiken. Doch die belastingver laging zou aan de andere kant als nieuw argument kunnen dienen om de loonontwikkeling in het komende jaar binnen nauwe perken te houden, iets waarvoor dc regering ook sterk ge porteerd is. Het woord is nu aan de regering. De heer J. Roose voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, benadruk te de centrumpositie van Goes in relatie tot de middenstand. De heer Roose zei verder o.m. dat een goede organisatie niet het einddoel mag zijn. Men kan dan pas beginnen. Hij had de indruk, dat velen een verwrongen idee hebben van de moderne middenstander. Volgens hem wordt de plaats van de middenstand in de maatschappij ernstig onderschat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren hebben b. en w. van Rotterdam op uitnodiging van het provinciaal bestuur van Zee land een bezoek gebracht aan deze pro vincie. In juli van dit jaar waren de G.S. van Zeeland nl. de gasten van het Rotter damse gemeentebestuur. Na de ontvangst op de provinciale griffie te Middelburg volgde een be spreking over de verschillende proble men, die in het kader van de ontwik keling van Zuid-West Nederland de aan dacht hebben van zowel de gemeente Rotterdam als de provincie Zeeland. Met name de mogelijkheid van coördi natie van het liavenbeleid in nationaal verband kwam hierbij aan de orde. Zoals gistermiddag tijdens een pers conferentie werd meegedeeld hadden de besprekingen slechts een oriënterend ka rakter. Burgemeester mr. G. van Wal sum toonde zich onder de indruk van de Sloehaven. De duidelijke opzet van het gehele project achtte hij van groot breidingen nog onstelselmatig, zodat het kan gebeuren dat er grote overheidsin vesteringen worden gedaan, hetgeen hij niet van belang achtte voor onze natiO' nale economie. ,,Zo kan het niet blijven in de toe komst, het kan de regering noodzaken tot ingrijpen," aldus mr. Van Walsum, die vond dat niet passief gewacht moet worden, maar dat de zeehavens zelf contacten moeten trachten te leggen. Over de mogelijke toekomstige relatie tussen Rotterdam en Sloehaven, deelde hij mee, dat Rotterdam in de toekomst deze Zeeuwse zeehaven van dienst zou kunnen zijn met haar ervaring, terwijl ook Rotterdam op bepaalde manieren behulpzaam kan zijn bij de industrie vestiging in het Sloegebied. MR. G. YAN WALSUM ....zelf contact leggen (Van onze correspondent) Bij koninklijk be-g sluit is met ingangM van 7 oktober dr. ir. W. L. Ghijsen, docent aan de Hogere Tech- N nische School Sint.- Virgilius te Breda benoemd tot inspec teur van liet Hoger Technisch Onderwijs in Nederland. Door deze eervolle benoe ming zal dr. ir. Ghij sen deel uitmaken van de centrale in spectie van het HTO in Den Haag. Tot zyn inspectie zal o.a. de analisten- opleiding behoren. Inspecteur dr. ir. Ghijsen is van me ning dat de taak van de inspecteur hoofd zakelijk gezocht moet worden in de ver nieuwing, invoering en aanpassing van het hoger technisch onderwijs aan de eisen van de industrie. De heer Ghijsen werd in 1911 te Middelburg geboren en volgde daar de Rijks HBS. Na het beha- llen van zijn einddiploma studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft voor scheikundig ingenieur en behaalde zijn titel in 1934. i Gedurende twee jaar bleef hij aan de T.H. verbonden als assistenn bij de anorga nische afdeling. Van 1936 tot 1937 was hij ingenieur bij Willem Smit en Co. te Nij megen. In 1937 trad hij als research chemicus in dienst van de Koninklijke Shell te Amsterdam. Tijdens de oorlog promoveer de hij in 1942 op het dissertaat: Het ge- |drag van aldehyden en waterstofperoxy- den. In 1946 ging hij over naar het onderwijs en werd docent aan de HTS te Dordrecht in de chemische technologie. Inspecteur Ghijsen keerde terug naar het zuiden toen in 1956 aan de HTS te Breda begon nen werd met een chemisch technische af deling. Vanaf 1953 is dr. ir. Ghijsen lid van de subcommissie chemische techniek van de commissie Middelbaar Techn. Onderwijs 1952. De VARA heeft op het eerste net een Noh-spel gebracht, waartoe de Olympische Spelen in Tokio inspireer den. Het is voor de westerling, onbe kend met Japanse zeden en moraal, wel wat moeilijk een dergelijk spel te be grijpen en te waarderen, zelfs als het, zoals gisteravond, aan onze mentaliteit ietwat wordt aangepast. Daar moet wor den bijgevoerd dat de uitleg, welke voorafging, wel uitermate summier en dus onvoldoende was. Het spel van gisteravond wilde een onderdeel be lichten van het Japanse denken: het zonder ophouden blijven zoeken naai de volstrekte rust, een pogen dat zijn stempel heeft gedrukt op het Japanse volkskarakter. Verlatenheid en fatalis me zijn er de wezenskenmerken van. Het spel van gisteravond was de dich terlijke ontwikkeling van dit thema, dat gespeeld werd door Nel Knoop en Eric Schneider. Jef Last had voor de moderne vormgeving gezorgd. Het was interessant met dit Noh-spel kennis te maken, al kunnen we ons voorstellen dat het thema en de uitwerking ervan niet iedereen zal hebben geboeid. Maal ais cultuurfenomeen was het daarom interessant, omdat het misschien bijge dragen heeft tot een beetje beter "be grip voor een land. waar we de ko mende tijd iedere dag mee te maken zullen krijgen. M. De Vlaamse televisie presenteerde Vondels Noach. De keuze alleen al (eni ge tijd geleden bracht men ook Jephta) is vermeldenswaard. Daarnaast had men veel gedaan om Vondel aan te passen aan het medium televisie, zon der dat aan de tekst afbreuk werd ge daan. Het resultaat deed wat hebre- tisch aan. Het kan waarschijnlijk ook niet anders. Alleen een volledig fil misch uitgewerkt filmscenario met behoud van de tekst kan dit bezwaar voorkomen. Dit was Noach (nog) niet het geval. De K. F)e massa-ontsnapping uit Oost-Ber- lijn heeft de machthebbers in Pan- kow in woede doen ontsteken. Geen wonder. Ze zijn voor zich een „image" van humaniteit aan het opbouwen. De pasjesregeling moest daarvoor een be langrijke bijdrage leveren. Nu is er echter opeens een schril licht gewor pen op de eenzijdigheid van dit ak koord. De Oostberlijners kunnen slechts met vernuft en doodsgevaar de grens overschrijden. Ulbricht geeft ook hoog op van de economische verbeteringen, die in zijn staat zijn bereikt. Er is, zo betoogt hij uitentreuren, geen reden meer om te verlangen naar de vlees potten van het Westen. Die potten staan nu ook aan zijn zijde van het ijzeren gordijn klaar. Toch blijft die drang om Oost-Berlijn te verlaten onuitroei baar. Een mens leeft niet van brood alleen. De vrijheid beschouwt hij als een boven alles te waarderen goed. De dwang, die staat en partij leggen op zijn denken, zijn arbeid, zijn ge zinsleven, zijn recreatie, de nooit af latende propaganda, die aan discussie geen ruimte geeft, scheppen een sfeer, die voor velen verstikkend wordt, die de vluchtgedachte aanmoedigt en de ergste risico's doet trotseren. Het is voor de Oostduitse machthebbers ter gend, dat geen machtsmiddelen, geen muur en geen Vopo-kogels het ver langen naar vrijheid kunnen smoren. £)e Fransen zijn er tijdens de verga dering van de ministerraad van Euratom niet in geslaagd het Neder landse atoomcentrum te Petten te tor pederen. Maar het feit, dat ze het ge probeerd hebben, is weer een van die symptomen van het Franse „Europese denken", dat almeer een storend ele ment gaat vormen. Er zijn nu allerlei financiële argumenten aangevoerd maar de achtergrond van hun optreden v/as dit: Euratom dient zich vóór alles te concentreren op de opbouw van een waarlijk Europese nucleaire industrie die geheel onafhankelijk van de Ver enigde Staten zou zijn. Om dit te kun nen doen dienen naar Franse smaak kleinere projecten te worden geschrapt of althans zeer aanzienlijk ingekrom pen. Op een tweetal Nederlandse pro jecten (inclusief Petten) moest volgens hen liefst 9,5 miljoen dollar worden bezuinigd in plaats van dat er in het kader van een suppletoire begroting geld hij zou komen. Gelukkig kunnen grote wijzigingen in de structuur van het programma slechts met eenparigheid van stemmen worden goedgekeurd. Petten blijft vei lig omdat het tot stand kwam op basis van een akkoord tussen Euratom en de Nederlandse regering en omdat hier grote contractuele verplichtingen zijn aangegaan. Maar het is weer eens duidelijk ge worden wat we aan de Fransen hebben. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN Op de Tragel in de gemeente St. Jansteen is in de nacht van dinsdag op woensdag de 57-jarige wiel- ryder P, v. d. K. uit Clinge door een auto, die bestuurd werd door G. van V. uit Hulst, aangereden, toen hij de weg overstak. Van de K. werd zwaar gewond. Hij liep een ernstige hoofdwonde op en brak beide benen. Hij is in zorgwekkende toestand opgenomen in het St. Liduina- ziekenhuis te Hulst. Van de K., die had gedronken, was tevoren komen te vallen. Hij werd over eind geholpen door de bestuurder van een passerende auto. Hij stak daarna met de fiets aan de hand de weg over. Hij werd toen gegrepen door de auto van Van V., die uit de richting Hulst kwam rijden. KOFFIE HAG

de Stem | 1964 | | pagina 5