«itoams Smallenbroek geeft langs VVD er van Londen vreest onder onsje West-Berlijn levert studenten niet uit Hitier volbracht heilige zending Zesduizend km rails op de schroothoop Kordon rond ambassade van VAR in Leopoldstad IN 1980: Reizen per raket, zegt Douglas WEER VIER DODEN OP DE WEG UITGERUST! DRAKACELE3 OLYMPISCH RECORD SPELDJES-DRAGEN „De werkelijke moordenaar heet Ulbricht" DWS bekert door..... Duitse advocaat, zonder blikken of blozen Dodelijk schot op Vopo in onderzoek Mounty-groet voor Britse koningin DAGBLAD VOOR ZEELAND Plan voor sanering Duitse spoorwegen Hagel en onweer Ir. van Dis: We leven nog onder Alva's bewind In Maastricht Windhoos rukte daken van huizen Kongo wil beleg opheffen: dan pas Tsjombe vrij Kernstrijdmacht VS.-Duitsland Uitgeslapen? néén... 104e JAARGANG No. 24710 UitgaveN.V. Uifg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland DON DER PAG 8 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs! f9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. LONDEN In Britse diploma tieke kringen is men geschokt door een stroom van berichten als zouden de Verenigde Staten en West-Duitsland de plannen voor een multilaterale strijdmacht al léén ten uitvoer willen brengen. Volgens deze berichten zijn de voorbereidingen in zulk een ver gevorderd stadium dat beide lan den hun beslissing hierover graag op de volgende bijeenkomst van de NAVO-raad, in december te Parijs, bekend zullen maken. Engeland, dat altijd terughoudend te genover het project heeft gestaan, .zou gealarmeerd zijn door het vooruitzicht dat het bij een eventuele Amerikaans- Westduitse overeenkomst, „in de kou zou komen te staan". Zelfs al zou Engeland aan het pro ject deel willen nemen, dan wordt het daarvan weerhouden door de komende verkiezingen. Ingeval Labour aan het bewind komt is er in ieder geval geen sprake van deelname, omdat Labour- leider Wilson niets voor een multilate rale atoomstrijdmacht voelt. Hij is voor stander van uitwerking van het akkoord van Nassau, waarbij werd bepaald dat de Verenigde Staten Engeland voorzien van Polarisraketten en onderzeeboten. In Britse regeringskringen is menj nog meer verontrust door de verklaring van bondskanselier Erhard, dat West-j Duitsland en de Verenigde Staten be-j reid zijn voor het eind van het jaar een overeenkomst te tekenen met be-j trekking tot een multilaterale atoom strijdmacht. Britse diplomaten hebben de indruk, dat de Verenigde Staten en West-Duits land het plan mogelijk zonder Enge-) land ten uitvoer brengen, als b.v. een| grote mogendheid als Italië, of twee kleinere landen zoals Nederland en België, eraan deel zouden willen ne men. Maar geen van deze landen schijnt iets voor het project te voelen, vooral niet als Engeland van deelname zou worden uitgesloten. Frankrijk is een fel tegenstander van het plan. Grieken land en Turkije zijn er wel in ge ïnteresseerd maar kunnen de kosten er van niet dragen en de Scandinavische NAVO-landen hebben er geen belang stelling voor. West-Duitsland zou echter wat graag zien dat alle moeilijkheden met betrek king tot de vorming van de strijdmacht uit de weg zijn geruimd, voordat de Russische premier Chroestjev en Er- hard elkaar ontmoeten. De heer Kaji-San, eigenaar van een souvenir winkelt je in het Olym pische dorp, is een verwoed ver zamelaar van Olympische speldjes. Deze foto toont hem met een Amerikaanse reporter die op zijn colhertje al 36 officiële hadges heeft zitten. (Van onze correspondent in Bonn Jan Bouwer) FRANKFURT Prof. Heinz Maria j Oeftering, president-directeur van de ..Deutsche Bundesbahn", wil 6000 van de 30.000 km rails van de Westduitse staatsspoorwegen demonteren en als schroot verkopen. Hij wil verder alleen nog maar steden met meer dan 25.000 inwoners door de „Bundesbahn" laten bedienen, wat er op zal neerkomen dat alle boemeltreintjes tot het verleden zullen gaan behoren. Met deze en andere maatregelen hoopt prof. Oeftering eindelijk de West duitse spoorwegen te kunnen saneren. Al jarenlang zijn er grote tekorten, on danks de hoge subsidies uit de staats ruif. In 1964 bedroegen deze subsidies rond 1 miljard mark. De bondsregering heeft nu het been schrap gezet: Ze kan de subsidies aan de „Bundesbahn" niet opnieuw verho gen. BIJ EEN VAL in een ruim is de 60-ja- rige Duitse binnenvaartschipper C. Veith zo ernstig gewond geraakt dat hij gisteren in een Amsterdams zieken huis overleed. ONGEVEER 17.000 havenarbeiders heb- bij gisteren in Londen, Hull en Liver pool een dag gestaakt om hun looneisen kracht bij te zetten. Ze eisen tweemaal zoveel opslag als hun werkgevers be reid zijn te geven. DE NEDERLANDSE Aardolie Maat schappij gaat boren in Exloo en Anlo (Drente). Proefboringen hebben de N.A.M. hiertoe aanleiding gegeven. AANSLAGEN en bomontploffingen hebben de regering van Zuid-Rhodesië genoodzaakt in een negerwijk van Sa lisbury de noodtoestand af te kondigen. De politie maakt een felle jacht op rad draaiers. INDIA wil rood-China afhouden van het doen exploderen van een kernbom. De conferentie van niet-gebonden lan den in Kairo is gevraagd te streven naar algehele afschaffing van kernwa pens. GEORGES WATIN, de wegens mede plichtigheid aan twee moordaanslagen op president De Gaulle ter dood veroor deelde ex-O.A.S 'er, zal niet door Zwit serland aan Frankrijk uitgeleverd wor den. ZATERDAG 17 oktober wordt de een enveertigste diës natalis der Katholieke Universiteit te Nijmegen gevierd. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Buien, vergezeld van hagel en on weer, maar ook afgewisseld door op klaringen. Lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 18.02 uur. Maan onder 19.27 uur. Morgen: zon op 6.54 uur. Maan op 10.57 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzitter van de A.R., de heer J. Smallenbroek, heeft gistermiddag, tijdens de voortzet ting van de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen over de rijks begroting, de liberalen fel aangevallen. Wijzende op het R.E.M.-debat, waarbij de V.V.D. tegen Scholtens wetsontwerp stemde, zei de heer Smallenbroek dat een groot verschil van mening tussen de V.V.D.-ministers en de liberale Tweede-Kamerfractie bestaat. MAASTRICHT Gisteravond is een arbeiderswijk in Maastricht door een windhoos geteisterd. Van dertien wonin gen werd het dak afgerukt. Er zijn geen slachtoffers. De windhoos ging gepaard met hevige regenval, waardoor in de dakloze huizen grote waterschade aangericht. KAIRO De regering van de Ver enigde Arabische Republiek heeft pre mier Tsjombc van Kongo meegedeeld, dat hij onder huisarrest zal blijven tot dat het kordon, dat woedende Kongole zen uit protest tegen Tsjombes gevan genneming rond de ambassades van de V.A.R. en Algerië in Leopoldstad heb ben gelegd, zal zyn opgeheven. Elk con tact tussen deze ambassades en de bui tenwereld wordt door zwaarbewapende gendarmen onmogelijk gemaakt. Gister avond laat verklaarde de Kongolese re gering zich bereid dit beleg op te hef fen. Voor de eerste maal heeft Egypte officieel toegegeven dat Tsjombe onder huisarrest staat sinds zijn aankomst in Kairo, om de conferentie van niet-ge bonden landen bij te wonen. Niet alleen Tsjombe maar ook een aantal delegatieleden zit in Egypte op gesloten, ,i,n quarantaine", wegens ge brek aan gezondheidscertificaten. De Kongolezen boekten gisterochtend voor een vliegtuig dat hen naar Athene kon brengen, maar de Egyptische autoritei ten annuleerden de boekingen. Tsjombe heeft intussen afgezien van deelneming aan de conferentie. Hij heeft meegedeeld naar zijn land terug te zullen keren zodra hij wordt vrij gelaten. Fel heeft Tsjombe gisteren per brief geprotesteerd bij president Nasser, die hem liet weten dat de Kongolese pre sident Kasavoeboe altijd welkom zal zijn op de conferentie. Deze heeft ech ter laten weten niet te zullen komen. Hij laakte de handelwijze van de con ferentie, die zijns inziens niet het recht heeft dè Kongolese delegatie samen te stellen. Vóór Tsjombe definitief werd meege- den als het beleg om de V.A.R.-ambas sade in Leopoldstad zou worden opge heven, verzonnen de Egyptische auto riteiten allerlei smoesjes om Tsjombes huisarrest te motiveren. Dan weer was zijn pas niet in orde en moest deze vijf uur lang geverifieerd worden en een andere keer was eensklaps een manke ment ontdekt in zijn inentingspapieren. Intussen gaat de conferentie van niet- gebonden landen rustig door. De presi denten Nasser, Tito en Nkroema, als mede de Birmaanse minister van bui tenlandse zaken, Thi Han, pleitten voor algemene ontwapening en uitroeiing van kernwapens; keizer Haile Selassie van Ethiopië en de Nigeriaan Bamali wilden dat alle deelnemende landen één blok zouden vormen tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika, Kwame Nkroema van Ghana deed een beroep op alle partijen in Kongo om de wapens neer te leggen. Hij meende dat alle buitenlandse troepen en huur lingen het land moesten verlaten. 'Vooral was dit verschil van inzicht, volgens de A.R.-woordvoerder, aanwe zig bij minister Toxopeus, die als mi nister van Binnenlandse Zaken de grondwet dient te bewaken. Maar de liberalen hadden in de anti-R.E.M.-wet met de grondwet strijdige tendensen ontdekt. Door zich niet duidelijk op te stellen, maar zich achter wetstechnische bezwaren te verschuilen, heeft de V.V.D. de parlementaire democratie geen dienst bewezen, zo meende hij. Toen de heer Smallenbroek aan de bespreking van het radio- en t.v.-beleid toe was, kreeg de V.V.D. er opnieuw van langs. Hij deelde de liberalen mee, dat aantasting van bestaande organisa ties, die door zeer grote groepen van ons volk zijn gewild, door de A.R. niet wordt geduld. Wat theatraal riep de heer Smallenbroek uit: „Wij hebben tij dens de schoolstrijd tachtig jaar tegen de liberalen gevochten; wij zijn bereid de handschoen opnieuw op te nemen. Het gaat hier om eerbiediging van de geestelijke vrijheid en tegen een kleur loze eenvormigheid, die de V.V.D. na streeft". Wat de belastingverlaging betreft heeft alleen de opheffing van de pro gressiefactor een hoge prioriteit, meen de hij. „Gaan miniseter Witeveens voor stellen tot verlaging niet verder? Zo ja, moet daarmee dan niet de prioriteit van de ontwikkelingshulp worden af gewogen?", zo vroeg hij zich af. Wat de versnelling der belastingver laging betreft, schaarde hij zich achter de wensen van de heer Schmelzer (K.V.P.). Mocht de verlaging echter toch niet op 1 januari in kunnen gaan., dan deed hij de suggestie om de ver hoging van de premiegrens in de A.O.W.-wet tot 12.000 gulden, uit te stel len tot het tijdstip, waarop de belas tingen omlaag gaan. Dan zou daarmee de druk op de middengroepen en de middenstand wat worden afgezwakt. De heren Smallenbroek en Van der Mei (C.H.U.) wensten meer te weten over de plannen van de regering t.a.v. de loonvorming. „De regering laat ons in het onzekere over haar eigen rol", zei de heer v. d. Mei en hij verwachtte dat die onzekerheid zou worden wegge nomen. Drs. H. Peschar (P.v.d.A.) wilde van belastingverhogingen via weggeld en collegeldverhoging niets weten, terwijl de heer Kieft (A.R.) de suggestie deed om. als belastingverlaging in contanten niet mogelijk is, deze in waardepapie ren met een stijgende rente uit te be talen. Van de kleinere fracties waren de bijdragen aan het algemene debat vaak beneden elk behoorlijk peil. Zo zei de heer Van Dis (S.G.P.), doelende op de druk op de middenstand, dat „we meer een kabinet onder de hertog van Alva dan onder mr. Marijnen hebben". Opvallend was het dat niet fractie leider Koekoek namens de boeren sprak, maar de bijzonder stroeve heer Harmsen. Zyn verklaring dat de geest der Duitse bezetting door de naoorlog se regeringen nog is uitgebreid, was geen opmerking die parlementair enige waardering zal kunnen oogsten. Pre mier Marijnen begint zijn antwoord vanochtend om elf uur. LOS ANGELES Een Amerikaan se geleerde heeft woensdag onthuld dat de Douglas-vliegtuigfahrieken de vervaardiging overwegen van een ballistische raket voor het vervoer van passagiers door de ruimte op een maximumhoogte van 200 kilometer met een snelheid van 27.350 kilometer per uur. Het toestel zal 170 passa giers en een vracht van achttien ton kunnen vervoeren. De grote lijnen van het project, dat naar men hoopt in 1980 zal kun nen worden verwezenlijkt, werden gisteren uiteengezet door het hoofd van de afdeling raketten en ruimte vaart van „Douglas". Met de nieuwe raket, die „Pega sus" zal heten, zouden de mensen zich achtmaal zo snel van het ene naar het andere punt op aarde kun nen verplaatsen als met de snelste straaljager mogelijk zou zijn. Van New York zou men dan in een half uur naar Tokio kunen vliegen en in minder dan veertig minuten naar Bombay. Een volledige reis om de wereld zou in anderhalf uur kun nen worden gemaakt. De stuwkracht van de draagraket van de klokvormige „Pegasus" zal on geveer de helft zijn van die van de „Saturnus-5". Tijdens het opstijgen en het dalen zullen de passagiers een druk te verwerken krygen die niet hoger is dan driemaal de zwaarte kracht. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 28 BERLIJN In West-Berlijn stelt men op het ogenblik een diepgaand onderzoek in naar de omstandigheden waaronder twee studenten (die deel uitmaakten van de helpers bij de massale vlucht via de tunnel) geschoten hebben na de ontdekking van de tunnel door de Oostduitse politie. Hoe de uitslag ook luidt: aan uitlevering van de twee jongemannen aan de Oost duitsers denkt het Westberlijnse stads bestuur niet. He Oostduitse eis dat de twee ter berechting worden overgedra gen. is gisteren categorisch verworpen Ondanks de gisteren herhaalde dreige menten van Oostduitse zijde dat de pas- senregeling in ernstig gevaar is. Aanvankelijk werden de Oostduitse be schuldigingen inzake de dood van de grenswacht Egon Schultz, in West-Ber lijn van de hand gewezen. Men is nu ISTANBOEL De Nederlandse landskampioen DWS heeft de tweede ronde in de Europacup-strijd gehaald. Het Amsterdamse elftal zegevierde over Fenerbahce (01) en ook de thuiswed strijd eindigde in een zege voor de club van Daan Schrijvers (31). Over deze cupmatch in Turkye leest men op onze sportpagina meer. Een officier van de beroemde „Mounties" in zijn scharlaken uniformjasje salueert voor konin gin Elizabeth van Engeland, ter wijl zij in Charlottetown op het Prins Edward-eiland het konink lijke jacht Britarvniaverlaat voor het hijwonen van een royal variety performancein het Me morial-theater van Charlottetown. HANNOVER Voor de eerste maal in de geschiedenis van de processen tegen Duitse oorlogs misdadigers heeft een Duitse ver dediger vrijspraak bepleit op grond van het feit dat „Hitier geen moordenaar was". „Adolf Hitier stond als dictator bui ten de wet. Hij had aan niemand ver antwoording af te leggen. De Führer handelde niet met kwaadaardige be doelingen en geloofde door de vernie tiging van het joodse volk een heilige missie te volbrengen", zo betoogde de deeld dat hij pas vrijgelaten zou wor- 42-jarige advocaat Heinecke gisteren 1 tijdens de verdediging van vijf Duitse ex-nazi's voor de rechtbank van Hann over. Ze worden ervan verdacht medeplich tig te zijn geweest bij de moord op 7000 joden in de Poolse stad Vlodawa. Verdediger Heinecke betoogde zonder blikken of blozen: „Hitier was geen moordenaar, want een staatsman die andere mensen laat doden omdat hij meent dat zij zijn eigen volk willen vernietigen, handelt niet uit kwaadaar dige beweegredenen. Het maakt niet uit hoe vreeslijk zijn daden waren, het maakt niet uit hoe afschuwelijk de dood van zijn slachtoffers was, hij (Hitier) pleegde zijn daden uit de meest zuivere motieven", aldus de verdedi ger. Hij vond dat zijn cliënten daarom niet van medeplichtigheid aan moord beschuldigd kunnen worden. „Als de joden voor de vergassing werd voorgespiegeld dat zij alleen maar onder de douche gingen, dan was dat niet vals. Men wilde hen slechts de angst voor de dood besparen", aldus Heinecke. Toen Heinecke beweerde dat Hitier de internationale wetten niet heeft ge schonden, viel een der rechters hem in de rede en vestigde de aandacht van de pleiter op het feit dat de interna tionale conventie van Den Haag het do den van burgers in bezette gebieden verbiedt. Tenslote deed hij een beroep op de negen leden van de jury om „eindelijk het recht in Duitsland te laten zege vieren", door de beklaagden onschuldig te achten. De uitspraak wordt tegen het einde van deze maand verwacht. echter wel tot de bevinding gekomen dat de Oostduitser inderdaad gedood moet zyn door schoten die afgevurud werden door de twee studenten. Zij waren op het moment van de ont dekking op Oostberlijns gebied. Toen zij de auto's hoorden aankomen spron gen zij in de tunnelschacht. Vermoede lijk hebben zij, om hun aftocht naar West-Berlijn te dekken, schoten afge vuurd. Het onderzoek moet uitwijzen of zij zich schuldig gemaakt hebben aan een mis drijf, of dat zij uit wettige zelfverde diging handelden. e twee studenten ondervinden overi gens van de zijde van de Westberlij- ners en van de pers grote sympathie. De kranten dringen er bij het gemeen tebestuur op aan achter de jongelui te blijven staan. Aelfs als zij het vuur openden, zelfs als zy een van Ulbrichts grenswachten doodden, dan blijft de naam van de werkelijke moordenaar Ulbricht", schryft een der bladen. ZALTBOMMEL Op de Waalbrug by Waardenburg is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat het le ven kostte aan de 55-jarige H. uit Slik kerveer. Deze botste met z^jn auto te gen een zware vrachtauto uit tegen overgestelde richting, die op H.'s weg gedeelte reed. De personenauto werd totaal vernield. De vrachtwagen tui melde van een 15 meter hoge dyk. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen werd samen met zijn bij rijder naar een ziekenhuis gebracht. Op het ogenblik dat het ongeluk ge beurde regende en stormde het hard. DOETINCHEM De zevenjarige Freddy Elsinghorst uit Doetinchem werd gisteren, toen hij op de fiets naar school ging. door een trailer met aan hanger overreden. Hij overleed ter plaatse. De jongen liet zich door de trailer meetrekken en kwam ten val. Hij kreeg een van de zware achter wielen over zich heen. Zijn zesjarige zusje, dat bij hem op de fiets zat, bleef ongedeerd. VOGELENZANG De 13-jarige scholier A. Warmerdam overleed in Overveen aan de gevolgen van een verkeersongeluk enige uren eerder in zRn woonplaats Vogelenzang. De jongen fietste op een weg en raakte in de berm. Daarna reed hij slingerend de weg op, waar hy werd aangereden door een vrachtauto. AMSTERDAM In een Amsterdams ziekenhuis stierf gisteren de 41-jarige losarbeider W. Zijlstra aan de gevol gen van een verkeersongeval op 29 september, toen hij op zijn bromfiets tegen een vrachtwagen botste. (Advertenties) goedg^ Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1