SPORT ISTANBOEL TOKIO TOKIO TOKIO AAD MET PIET: TANDEMTROEVEN Fenerbahce stuit op hechte defensie loop van Domselaar is een ernstig schutter Fortuna '54 gelijk tegen Torino, dusgewipt altijd al de sigaar voor moderne mannen Zo traint een turnster ANTON GEESINK TRAINT VEEL TEGEN JAPANNERS Wereldrecords gewichtheffen ir 11 I S 'ar Ramos zegt boksring vaarwel Onderzoek van KNVB-commissie Ronde van Nederland SPORTCOMMISSIE WIJST WEDSTRIJDLEIDER AAN Avery Brundage blijft president Olympisch Com Fritz Pfenniger weer een auto Russisch voetbal is veel te ruw HOFFELIJKHEID Vertrouwen Consciëntieus DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 Amsterdammers in de tweede ronde Joop van Domselaar doet het toch maar Japan is verblijd door hoffelijkheid ledereen kent de oude president land- jewor- ian de Van het een slaap wat goes- MOSKOU Dc Russische gewichthef fen in de lichtzwaargewielitklasse Victor Liakh heeft woensdag in Rostov twee wereldrecords in zijn categorie gebro ken. In de drie Olympische oefeningen bracht hij in totaal 487,5 kg omhoog, n.l. drukken 165 kg, trekken 140 kg en stoten 182,5 kg. Bovendien verbeterde hü ook nog het wereldrecord drukken en bracht dit op 166 kg. Het oude record voor de drie oefenin gen stond op naam van zijn landgenoot Vladimir Golovanov, die aan de Olympi sche Spelen in Tokio deelneemt, met 485 kg. Het oude wereldrecord drukken was in handen van de Rus Nicolas Miromenko met 165,5 kg. De Nederlanders oefenen natuur lijk druk op de wielerbaan. En zij trainen ook op de tandem, want dat is nog altijd een Olympisch nummer, ofschoon tandemwedstrij den nooit meer worden gereden. Op de foto van links naar rechts Aad de Graaf en Piet van der Touw op de tandem en verder Jaap Oudkerk, Theo Nikessen en Cor Schuuring. MEXICO Ultiminio „Sugar" Ramos, iud-wereldkampioen vedergewicht, heeft voensdag in zyn woonplaats Mexico he loten de ring vaarwel te zeggen. De Cubaan verloor enkele weken geleden GELEEN Fortuna '54, de Neder landse bekerhouder, heeft in Geleen voor ruim 20.000 toeschouwers in de tweede wedstrijd voor het toernooi om T) r,^4 de Europese beker voor bekerwinnaars ÖUScir IVctlïlOS ZCffl met 2-2 gelükgesppeeld tegen Torino O O (Italië). Bij de rust stonden de Italianen met 1-0 voor. Voor Fortuna scoorden Van Rijn en Beeren (strafschop). Omdat de eerste ontmoeting in een 31 zege voor de Italianen eindigde, gaat Torino over naar de tweede ronde. oud-wereldkampioen vedergewicht, woensdag in zyn woonplaats Mexico be- Antwerpen met 10 van het Nederlands sloten de ring vaarwel te zeggen. De elftal won. heeft de tweede ronde van iet toernooi om de Europese beker _T. iog niet bereikt, zijn titel aan de Mexicaan Vicente 0 „,Ha De Brusselse ploeg verloor met 2-1 Salvidar door opgave in de tuaaUde _,an de Italiaans* kampioen Bologna en ronde, nadat hij gedurende enkele ronden omdat de eerste wedstrijd in Brussel een geduchte afstraffing had moeten in- in een 1-0 zege voor de Belgen ein- casseren van zijn jonge tegenstander. ^fef-kisgee™rdben!iSSinESWedStrMd Ramos laatste van de zestien kinderen, Vooral in de eerste helft van de verliet zijn geboorteland Cuba, toen wedstrijd in Bologna zijn de verhoudin- Castro aan het bewind kwam en vestig-1 gen in het veld nogal gespannen ge- de zich in Mexico waar hij vele triom-weest. De Italianen waren het meest in fen vierde. Op 23 maart 1963 behaalde1 de aanval maar zij konden het niet tot hij de wereldtitel in het vedergewicht doelpunten brengen. door Davey Moore in de tiende ronde Na de hervatting, toen de sfeer in het knock out te slaan. Moore overleed aan eld wat gemoedelijker was geworden, de gevolgen Ramos was oorspronkelijk ging dat wel. Eerst vond linksbuiten van plan naar de categorie der lichtge- Pascutti na twaalf minuten uit een wichten over te stappen, omdat hij voorzet van rechtsbuiten Perani het voortdurend moeite had het vederge-net en na bijna een half uur werd het wicht te maken" maar bij nader inzien toe" een fraaie combinatie Pascutti- retourneerde vrije schop van Jurion, in schoot, een beslissingswedstrijd force ren. De Finse bekerkampioen Haka Val- keakosken heeft een achterstand van 10 opgelopen in de eerste wedstrijd in Oslo, woensdagavond in Helsinki op eigen terrein goedgemaakt door de tweede ronde. De beide doelpunten wer den na de rust gescoord. De Bulgaarse bekerwinnaar Slavia Sofia heeft zich in Cork dankzij een 2-0 zege op Cork Celtic eveneens geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De eerste ontmoeting tussen beide clubs was gelijk geëindigd: 1-1. HET WESTDUITSE rugbyteam dat zondag tegen Nederland in Rijswijk in het veld komt, is als volgt samenge steld Fullback Sermund drie kwarten Wohler. Schaerli, Friedel, Lange halfs Von Eckertsberg, Ueberle voorwaartsen Dryer, Baier, Morgenroth, Goecke, Heupel, Schroers, Schmidt en Twele. is hij van dat idee afgestapt. (Advertentie) Tumburus - Nielsen door laatstgenoemde goed werd afgerond. Anderlecht kon pas in de laatste minuut door rechtsbui ten Stockman, die een door Janich ge- MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! PROMINENT De geurigste, mildste en royaalste sigaar in deze prijsklasse! DEN HAAG Het sectie-bestuur be taald voetbal van de K.N.V.B. heeft een commissie benoemd, die vrijdag beide partijen en getuigen zal horen inzake de kwestie Sportclub Enschede contra Go- Ahead. De commissie bestaat uit mr. J. van Zaayen (voorzitter), M. Dronkers en mr. A. J. A. Lobsteyn (secretarissen), J. Hekman en J. B. P. Biegelaar (leden) AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de sportcommissie van de KNWU en de Amsterdamse za kenman Kurt Vyth, zijn tijdens een vergadering over de Ronde van Nederland 1965 voor profs, het volgende overeengekomen: 1. Het dagelijks bestuur van de sportcommissie wil een voorstel in de volledige commissie doen voor een startverbod voor alle beroeps renners gedurende de periode van de Ronde van Nederland 1965. 2. Het dagelijks bestuur van de sportcommissie wijst uit de sport commissie iemand aan die zal op treden als adviseur van de licentie houder voor wat betreft het spor tieve gedeelte van de Ronde van Nederland 1965. 3. De sportcommissie wijst een wedstrijdleider en een sterke jury aan voor de Ronde van Nederland 1965. ISTANBOEL DWS heeft het dus gehaald. Na een 31 zege in Amsterdam werd het 0I te Istanboel en daarmee gaan de hoofdstedelingen over naar de tweede ronde. Een verdiend succes, want DWS bleek toch wel sterker dan de Turkse tegenstander Fenerbahce, dat in eigen huis bijzonder felle tegenstand gaf maar uiteindelijk moest capituleren. Het hechte Amsterdamse defensieblok met Daan Schrijvers aan het hoofd en international Rinus Israëls als andere grote figuur, bleek er voor de gastheren geen doorkomen aan. Enkele keren zijn ze akelig dicht bij een treffer geweest, maar tot een goal kwam het niet. En toen Fenerbahce een unieke kans had om te doelpunten stond Turnen is ook een van de Olym pische nummers. Dit is een bij zonder fraaie trainingsfoto van het Duitse meisje Ingrid Foest, die in de hoofdstedelijke sporthal van Tokio werkt. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De Amerikaan Avery Brun dage is in Tokio voor de vierde achter eenvolgende maal gekozen tot voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité. De andere kandidaat was David Burghley, markies van Exeter, en vice- voorzitter van het IOC. Brundage was favoriet en hij werd met algemene stemmen herkozen in een ge heime procedure. Brundage heeft van zijn voorzitterschap gebruik gemaakt om het zuivere amateu risme in de internationale wedstrijdsport te bevorderen. Lord Burghley, houder van een Olympische gouden medaille, denkt hier vrijer over. WEST-BERLIJN Na de vijfde nacht van de Zesdaagse van West-Berlijn heeft het Nederlands Zwitserse koppel Peter Post Fritz Pfenninger de leiding her overd. Het tweetal maakte dinsdagnacht de ronde achterstand op Freddy Eugen Hans Junkermann (Denemarken Duitsland) goed, door een ploegenwed- strijd over een uur te winnen. Boven dien won Pfenninger voor de zoveelste maal een auto. De stand luidt 1. Post Pfenninger (Ned. Zwits.) 245 pnt. 2. Eugen Junkermann 160 pnt. 3. op een ronde: Renz Grossimlinghaus 248 pnt.; 4 op twee ronden Boelke Roggendorf (Did.); 5. Willy Altig May (op drie ronden) 316 pnt. MOSKOU Het Russische „Konso- molskaya Prawda'' heeft geklaagd dat het Russische voetbal grote schade lijdt door zeer ruw optreden van de spelers. De Russische voetbalbond werd ver weten veel te zacht op te treden tegen spelers die eerst de man en dan de bal spelen. ,,De terroristen van het groene veld stoppen nergens voor" zo klaagde het blad „Ons gehele voetbal heeft hier onder te lijden. Onze beste clubs verlie zen spelers en de ontwikkeling van de voetbalsport wordt geremd". Ook de scheidsrechters zouden te zacht optreden en de trainers werden er zelfs van beschuldigd ruw optreden aan te moedigen. Mijnwerkers uit de omgeving van Donbass hadden er bij het blad over geklaagd dat een voorhoedespeler van de Moskouse club „Torpedo" die thans de lijst in de Russische eredivisie aan voert, de doelman van hun team zo hard had aangevallen dat deze met een hersenschudding van het veld moest worden gedragen. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO „Ik hoop, dat Anton Geesink voor uw land de gouden medaille zal winnen", zei keizer Hirohito tijdens een receptie ten paleize tegen de Nederlandse am bassadeur in Tokio, de heer N.A.J. de Voogd. Denkende aan de Japan se hoffelijkheid antwoordde de heer De Voogd: „Maar keizerlijke ma jesteit, het zou toch de trots van uw volk strelen wanneer Akio Kaminaga als overwinnaar te voor schijn zou komen?" De keizer schudde echter het hoofd en zei „Neen, neen, het zou mij persoonlijk zeer veel genoegen doen als Anton Geesink zou win nen" en hij voegde daaraan toe „Ik hoop dat u deze boodschap aan Geesink zult willen overbrengen". Anton Geesink, die tijdens de training in de keizerlijke dojo deze woorden hoorde zei even hoffelijk „Ik zal proberen keizer Hirohito niet teleur te stellen Het is een eigenaardige zaak met het judo in Japan, waar na de ne derlaag van de Japanse judoka's in Parijs in 1961, de kampen ver deeld zijn. Een groep wil dat Ino- kuma tegenover Geesink zal staan, maar anderen zeggen „Kaminaga heeft zijn gezicht verloren en dat is nu eenmaal het ergste wat een Japanner kan overkomen en daar om zal hij zich nu hier in Tokio moeten revancheren". keeper Jan Jongbloed op zijn post om de strafschop te stoppen. Daan Schrijvers beging een overtreding en daar zag de arbiter een penalty in. Ook deze kans lieten de Turken echter lelijk liggen. Aan de andere kant waren er verrassende, snelle en flitsende doorbraken en één ervan leverde de treffer op. Mos Tem ming schreef die goal op zijn naam en ofschoon het tevoren al haast zeker was dat DWS de volgende ronde zou halen, kende de vreugde geen grenzen. Het kleine Nederlandse legioen in het ge weldig stadion liet zich op een reusach tige manieryrhaden en voor DWS was de tweede ronde een feit. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO Schutter Joop van Domselaar vormt een eenmansploeg in de Nederlandse Olympische afvaardiging naar Tokio en „dat kun je soms wel merken zei hij woensdagmorgen een beetje wrang op de schietbaan te Asaka. Zijn maandagavond in de Japanse hoofd stad aangekomen chef d'équipe, de overste J. J. Cramer, bevestigde dit. „Geen enkele maal nog is er iemand van de officials hier komen kijken en neem nu vandaag Er is vanmiddag een receptie bij de Nederlandse ambassadeur en dat betekent dat we vroeger terug moeten dan normaal. Waarom stellen ze ons op zo'n dag nu niet een auto beschikbaar? De bus gaat hier precies op tijd weg en de volgen de pas twee uur later. Daarmee zijn we te laat voor de receptie in het Olympische dorp terug". te stok de treffers aangeeft: ,,9 op twaalf uur", „op 10 uur een 8", „een 10 op 9 uur", „een mouche" (schot in de roos), of welke andere score ook. De leiding over zes banen berust bij een in een glazen huisje gezeten militair, die per telefoon met de diverse posten is ver bonden BUNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Joop van Domselaar voelt zich door deze gang van zaken opgejaagd en het wilde vandaag dan ook niet lukken. Eerst staand, daarna knielend en ten slotte liggend richtte hij op de vijftig meter verder hangende schietschijf. Het ging niet helemaal naar zijn zin, of schoon hij tenslotte toch tevreden het geweer in zijn „kruitkist" opborg. Hij had enige technische snufjes uitgepro beerd en de resultaten waren in het al gemeen gunstig uitgevallen. „Daar is de training toch ook voor. Ik heb nu op verschillende banen geschoten, boven dien onder verschillende omstandighe den wat betreft zon, wind en regen zo dat ik nu niet voor verrassingen kom te staan", aldus de „Bolle" (naar de woorden van zijn coach-trainer-verzorger Cramer). De 36-jarige schutter uit Drieberger is een consciëntieus sportman, die ech* ter best voor een lolletje is te vinden In dit geheel aparte wereldje in de in ternationale sport heeft hij zich reed knielen, verspreid over de 96 schietbanen, waarop de Olympische wedstrijd in het geweerschieten klein kaliber en het vrije pistoolschieten, beide over een afstand van 50 meter, worden gehouden. Met hun wapens jagen zij op Olympisch goud, zil ver of brons waarvoor van Domselaar twee ijzers in het vuur heeft: hij komt uit op het onderdeel „liggend" en op het onderdeel „drie posities" (staand, ge knield en liggend). De entourage voor de Olympische schietwedstrijden verschilt geheel en al met die van de andere sporten. Het dichtst wordt de werkelijkheid benaderd door een vergelijking met een hele lange koeienstal met boxen, die aan een kant open zijn. Elke schutter heeft een box met daarvoor de baan, welke bij loting worden vastgesteld. De „stal" (onder dak) bestaat uit een breed looppad, welke door een ijzeren afzetting geschei den is van het strijdtoneel. Achter de boxen is een betonnen, vrij diepe brede goot. De ruime box is voor de schut- er zijn „gevechtstoren" Bij elke box it aan een bureautje eer geel gehelmde nilitair al eveneens ai gevechtsuni- een eigen plaats veroverd, vooral dooi i'orm ,die de punten registreerd. En zijn gemoedelijkheid. En apart is del in de kuil bij de schietschijven bevindt schietsport, waarin zich vele bijzondere)zich zijn „maat" die de schijven ver figuren rondlopen. Zij staan, liggen enwisselt en telkens met een wit geknop- Zoals de schutter naast zich een kijker neeft staan waardoor hij dadelijk na het schot het resultaat bekijkt zo houdt ook :1e heer Cramer door een kijker de schijf in het oog. Elk schot wordt geregistreerd en voorzien van aantekeningen over tijd, weer en licht. Want elk onderdeel is be- angrijk tot zelfs de polsslag toe. En die was de laatste dagen van Joop van Domselaar boven normaal (52) namelijk /.elfs boven de zeventig. „Gelukkig was ïij vandaag weer minder (in de zestig). ,,Ik heb echter een nacht slecht gesla pen en dat merk je toch was de sim pele verklaring van van Domselaar, die niets aan het toeval overlaat, hetgeen ook aan zijn bijzondere uitrusting te merken is. Op stevige schoenen schiet hij staande, of geknield. maar bij het liggend schieten heeft hy lichte tennis schoenen aan. Zijn hoogste serie van tien schoten liggend was woensdag 99 en ofschoon hij dat in de andere series niet haalde, was hij toch voldaan. „Op de andere banen komt men ook niet zo hoog Het zit hem in de vochtige lucht.." zei van Domselaar die zich, behalve met het voor hem vreemde licht „ik prefe reer een beetje bewolking, maar in het begin van de week met volop zon ging het toch ook goed, zoals blijkt uit mijn 595, (wat een evenaring van het wereld record liggend betekende") ook ver trouwd moest maken met de schiet schijf, die hier iets lager hangt dan bij wedstrijden in Europa. Al is de concurentie zwaar, toch ziet Joop van Domselaar met vertrouwen de komende strijd tegemoet. „Och, dit is nog maar training en je moet je nooit tevoren bloot geven, zoals de Amerikaan Lones Wigger, die van de week uit drie posities 1170 punten bij elkaar schoot en daarna ruim boven het wereldrecord van zijn landgenoot Anderson (1159) pun ten bleef. Kalm aan en dit Joop van Domselaar ten voete nuit. Is dit een Japans meisje? Wel- van Velsen, die het plezierig vindt neen, het is onze bloedeigen Ria een kimono te passen. (Van onze speciale verslaggever) TOKIO De vrouw van Anton Gee sink, Jans, keek woensdagmorgen met tranen in haar ogen toe bij de training in de keizerlijke dojo. Speciaal de Neder landers zijn door de keizerlijke politie uitgenodigd om daar te trainen en de Japanners nemen de mogelijkheid gretig te baat om tegen de wereldkampioen te strijden. Dat het niet zachtzinnig toegaat is dui delijk. Telkens weer als Geesink de een of andere tegenstander met zijn befaam de uchi-mata, o-soto-gari of tani-o-toshi kennis liet maken stond er een ander klaar om de Nederlander partij te geven. En daar waren geen kleine jongetjes bij] maar ook judoka's van over de 100 kg, die de Utrechter handen vol werk geven. Dit alles gebeurt onder de spiedende ogen van ex-wereldkampioenen als Dai- go en Sone, de man die in Pariji van onze landgenoot verloor. Na afloop van de training sloeg Anton zijn arm om de schouder van zijn vrouw en zei: „Kind, het was toch maar een vriendschappelijk partijtje knokken". Ook de gebroeders Jan en Peter Snij ders en zwaargewicht Joop Gouweleeuw kwamen „gebroken" van de tatami's want als je zo'n uur bezig bent met Ju doka's, die zeker niet veel minder zijn dan een Kaminaga of een Inokuma, dan laat het zich begrijpen, dat alleen tech niek hier niet genoeg is. In de dojo'i van de Japanners wordt er geknokt met een fanatisme waar niemand alleen mis schien Anton Geesink tegenop kan.

de Stem | 1964 | | pagina 19