ng Meerderheid Fransen tegen tolgeldheffing HOOFDPIJN Aanval over Braakman Peage middeleeuws geacht Verkenningen Te voet 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 15 ER EEN GOEDE l/OONTE VAN! loerkleed en tapijt! HOUDEN De Buffalo's varen uit En uw eigen verhaal W ederin voering doodstraf in Bondsdag Onderscheid 2 'ASPRO's^, Vrouw (36) doodt haar echtgenoot Uitgeverij als gok Grijze haren Eenzijdig Voor de bijl Zwendel Publieke opinie Kakelende jeugd De slimme student DNDVOOR HET NAAR BED st een lepe! SanostolDat is gewoonte! "Ha, sinaasappel zeggen uw kinderen. Dat d zonder knoeien in! >r teenagers en volwassenen Sanostol pellets. AL >00 shamponeer-proef! n en tapijten worden ïoon, helder, opge- meteen enthousiast. Erdal tapijtshampoo, ïigingsmiddel voor ten. ripoo op in 10 kopjes ons of doek stevig in >rdrenken! woon het losgekomen Historisch feuilleton naar het boek |lltourg „The eighty-five days" van R. W. THOMPSON De mannen gingen in de duisternis kalm voorwaarts naar de beide in hammen en hielden halt in kleine groepjes. De contouren van de Buffalo's tekenden zich af in het donker als vreemde voorwerpen, waarvan men niet verwachtte, dat ze konden dryven. De stemmen van de officieren en onder officieren, die de mannen naar de vaartuigen voerden, klonken laag en ge dempt in de duisternis. Het was een uur voor middernacht, de lucht was bedekt en de maan nog niet op. Geen lichtje was te zien, zelf geen brandende sigaret. Iedere paar minuten tekende het mondingsvuur van geschut de scherpe vormen van land, water en voertui gen scherp af tegen de horizon en de brede inham werd soepel en helder, om daarna weer donker en vochtig tussen de lage landerijen te verzin ken. De mannen hadden hun helm op en leken kort en dik, zo waren zij beladen met hun uitrusting en wa pens; toch hadden zij op een eigen aardige manier iets diep-menselijks in hun grillige opschik. Na het opvlammen van hun mon dingsvuur vervaagden de duidelijke beelden weer tot herkenbare schadu wen die plotseling weer opdoemden om daarna weer te verdwijnen. Er was weinig gevaar te duchten van het geschutsvuur, dat van de overkant kwam, van Zuid-Beveland op Walche ren. De mannen gingen voorwaarts uit de duisternis achter hen en klommen in de Buffalo's. Toen zij aan boord waren gingen zij met hun rug tegen de stalen huidplaten zitten en legden hun bepakking af Zij zaten ook wel op munitiekisten, die in het vooron der gestouwd waren. Toen zij zich eenmaal geïnstalleerd hadden, keken ze naar de lucht of keken volledig in gedachten verzonken voor zich uit. Wat zij te zeggen hadden, was al gezegd, de prettige en minder pret tige dingen over dezo aanval - waar van ze nog maar weinig wisten - over de verzameling amfibievoertuigen, waarmede zij een week hadden ge werkt en geoefend, om er in en uit te komen, vloekend en zwetend, ter wijl ze zich verwonderd afvroegen wat men nog meer voor hen in petto had. Zij hadden geoefend met het 58e Bataljon van het 5e Regiment Aanvals-Pioniers en zij wisten, dat zij het voor deze aanval niet zonder ben zouden kunnen stellen. De pio niers zorgden voor de bemanningen en de schutters van de Buffalo's en alle andere vreemde voertuigen, die met de verzamelnaam „de Dieren tuin" werden aangeduid. De 79e Pant ser Divisie had de weg gebaand in Normandië en zij zouden de weg, die ze nu gingen, ook wel banen, als hij te banen was. Maar de mannen mochten de Buf falo's niet. Vanaf Gent waren zij in deze voertuigen het kanaal komen afzakken en zij hadden ze met veel moeite in Terneuzen uit het water kunnen krijgen, daar de rupsen geen houvast konden vinden op de steile oevers. Daarom was de aanval vier entwintig uur uitgesteld. Het was juist die dag bitter houd en betrok ken geweest. De aanvals-pioniers had den hun voertuigen verzameld. Buf falo's, Terrapins Wasps en nog ve le andere speciale voertuigen - hoofd zakelijk tanks voor speciale doelein den. De infanteristen bekeken deze nog niet eerder vertoonde voertuigen met grote ogen en hun gedachten kunnen samengevat worden in één woord: „Jezus". Dit was niet zozeer een godslastering dan wel een gebed. Zij dachten toen aan de avond, die zou komen en die gekomen was. De Buffalo's waren lichtgepantser- de en lichtbewapende personeelsvoer- tuigen. In het donker leken zij op lichte tanks zonder koepel. Zij waren bewapend met twee lichte of twee zware mitrailleurs die voorop gemon teerd waren en die bediend werden vanuit de kuip. De bestuurder bevond zich voorin. Op hun rupsbanden re den zij zonder moeite over land, min der gemakkelijk door modder en slik, maar zij waren pas in hun element in het water, zelfs in ruw water. De stemmen van de marine-officie ren op de instygpunten klonken rus tig boven het geschuifel van de schoe- Een straat in Middelburg. Boven: zoals het in 1951 uitzag, toen de schade hersteld was. Onder: de trieste aanblik van dezelfde straat in 1944. nen en het gebonk en gekraak van de uitrusting en bewapening uit. Het geluid van het water werd een be geleiding voor degenen die wachtten, eerst onhoorbaar als het tikken van een wekker in de nacht, maar later werd het geklots van het water te gen de kademuren een niet meer te ontlopen geluid. De grote landkaart van Noordwest- Europa stond de opperbevelhebber voor ogen, maar dit kleir stukje zagj1 hij niet. f „Het Canadese le Leger opent de f toegang tot de haven van Antwerpen; het Canadese 2e Korps maakt de Schelde vrij; de Canadese 3e Divisie ruimt de vijandelijke tegenstand rond om Breskens op." Toen deze beve len bij de Brigade kwamen en de details omtrent verplaatsingen en be voorrading verder uitgewerkt waren door de staf-secties, luidde de op dracht: De Canadese 9e Infanterie Brigade valt aan over de Braakman, vormt bruggehoofden en ontplooit zich. Doelen links: Biervliet, IJzendijke, Oostburg. Doelen rechts: Hoofdplaat, Nummer Een, Breskens. 58e Com pagnie Aanvals Pioniers R/S Genie Marine.. Canadese 8e Infanterie Brigade overschrijdt.." De generaal lichtte de bataljonscom mandanten in en dezen hoorden wat van hen verwacht werd, zij werden geconfronteerd met leven en dood, eer en moed, schande en lafheid, succes en mislukking en zij kenden de innerlijke betekenis ervan, want- zij waren al onder vuur op de proef a gesteld. Voor de luitenant-kolonels wa- ren de bataljons verlengstukken van f henzelf hun persoonlijke werktuigen, f De eer' - of de schande - het succes of de mislukking, hadden zij in de hand en daar was geen ontkomen aan. Dag en nacht beschouwden zij het terreinbeeld, een heuveltje of een uitholling, een dorpje, een groepje boerderijen, versterkingen, geschuts- opstellingen, elke kilometer in hetj terrein. De compagnies-commandan- ten verdeelden het en gaven het aan f de pelotons-commandanten en de pe lotons-commandanten bestudeerden met hun kleine orüergroepen van pelotons-sergeanten en groeps-com- ïnandanten honderd meter modder, zand of dijk op de 1 25.000 kaar ten en zij stelden zichzelf en dertig man met geweren, granaten, drie lichte mitrailleurs Bren en een 2 inch mortier, er tegenover. De grote kaart van de gevechten in Noordwest-Europa viel uiteen en deze kleine fragmenten en werd er uit weer opgebouwd, dag na dag, nacht na nacht, een soort eindeloze opvolging van dood en hernieuwing, pelotons, compagnieën, bataljons, bri- J gades, divisies, die het gevecht in- w gingen of afbraken, een rad des doods twee voor, één achter in steun of in reserve. De mannen waren alleen nog niet aan boord. De pelotons-commandan ten stonden naast hun Buffalo's en de brede inham deed de nacht ein deloos schijnen. De officieren waren nog stiller dan hun mannen, in zich zelf gekeerd dachten zij na wat ze te doen hadden en waarmee. Het was de eerste periode van de droge mond, wanneer mannen beseften - als zij flink waren - dat zij niet beter wa ren dan anderen, maar nu belast waren met de leiding, het wijzen van de route, het beslissen wat gedaan moest worden bij het onder vuur ko men, steeds begeleid door de dood. een kleine hoop op verrassing dooi en over dat kanaal die booby-traps en mijnen., en dertig man die zij bij naam kenden. wéér niet zou gebeuren. Gisteravond was het ook niet gebeurd. Zij zouden misschien urenlang zitten wachten en dan het bevel krijgen uit te stappen, kortaf, alsof het hun schuld was, dat het niet doorging. De laadklep zou naar beneden gaan en zij zouden staan, zitten of liggen wachten. De bataljons waren afgemarcheerd naar de inlaadpunten bij het vallen van de duisternis De koks hadden warm eten in gamellen gebracht. Een stapel brieven was bij het batal jon binnengekomen en werd daar vast gehouden. Het had geen zin ze nu uit te delen. Dat kon wachten. Brie ven zijn vol van onuitgesproken ge dachten en je kunt een gedeelte uit de stapel halen, als het ware een opinieonderzoek en ze als onbestel baar terugsturen, ze zouden hun be stemming toch nooit bereikt hebben. Je weet hoeveel, maar je weet niet wie, niet voor de ochtend. Omstreeks middernacht werden de Buffalo's warm gedraaid, voeren de rivierarm op en kozen positie in twee flottieljes achter een motorboot van de marine. Eenenvijftig aan stuur boord en zesenveertig aan bakboord. Het was de nacht van de 9e oktober. Twee bataljons van de 9e Infanterie Brigade zouden over de Braakman de aanval inzetten tegen de vijand rondom Breskens. Het kwam uitein delijk neer op de doodgewone infan terist Geen van de vreemdsoortige voertuigen, de tanks, de Typhoons of de „Geheime Wapens" konden daar ook maar iets aan veranderen. De enige manier om er te komen, was te voet. De mannen in de Buf falo's wisten dat maar al te goed. Het gaf hun een zeker gevoel van trots. Het deed hen de gedachte van zich afzetten, dat enkelen van hen 's morgens dood en de anderen ver minkt zouden zijn. Maar zij noem den het geen „gevecht met de dood." Herkent u in één of meer van de hiernaast beschreven episoden een stukje authentiek, eigen ver leden Stel uw herinneringen daaraan dan op schrift en zend ze toe aan onze feuilletonredactie. Zij worden zo spoedig mogelijk, als apart onderdeel van dit oor logsfeuilleton geplaatst. Hebt u foto's of andere tastbare herinne ringen, brieven e.d., aan de slag om de Schelde Ook daarvoor hebben wij grote belangstelling. U kunt uw bijdragen adresseren aan: Dagblad De Stem, Reiger straat 16 Breda. Op de enveloppe vermelden „Slag om de Wester- schelde". Bijdragen kunnen ook via onze rayonkantoren worden ingesfurd. (Advertentie) DERBY TONIC Tóp, die tonic van Hero. Tintelend-fris, dorstlesser nr. 1. Tip voor meer genieten Hero Derby Tonic koel serveren, met schijfje citroen. Ook tip-top aan tafel en...in longdrinks. Noem manen paard - vraag altijd Hero Derby Tonic. Cheers! SO JAAR TOPKWALITEIT 1914-1964 Zaterdag Operatie „Switchback" WEST-BERLIJN De Wcstduitse Bondsdag zal het voorstel van de chris ten-democratische afgevaardigde Fried- rich Kuehn, om het mogelijk te maken voor bepaalde misdrijven, zoals het ver moorden van kinderen en taxibestuur ders, de doodstraf te eisen, in behande ling nemen. Dit besluit werd dinsdag, na een kort debat in de zitting in West- Berlijn genomen. Kuehn zal in de komende dagen po gen adhesiebetuigingen voor zijn voorstel onder de Bondsafgevaardigden te ver krijgen. Hij rekent erop dat een tach tig tot honderd aanhangers van de re geringspartijen der christen-democraten en vrije liberalen hem zullen steunen. Er zijn onder de christen-democrati sche Bondsdagleden zowel voor- als te genstanders van Kuehns initiatief. De christen-democratische fractielei der Rainer Barzel gaf te kennen dat het vraagstuk van 'n eventuele herinvoering van de doodstraf los van de politieke partijen dient te worden behandeld. Hij eiste een openhartige bespreking in de Bondsdag van dit probleem, waarvoor een grote publieke belangstelling be staat, noodzakelijk. BONN Het centrum van Bonn werd woensdagochtend beheerst door vele hon derden taxi's uit alle delen van de bonds republiek. De taxichauffeurs waren naar de Westduitse hoofdstad gekomen om de laatste eer te bewijzen aan hun vermoor de collega en om te demonstreren voor invoering van de doodstraf en betere bescherming tegen misdadigers. In de straat waar de taxichauffeur werd vermoord was een houten kruis ge plaatst, waarbij een krans was gelegd met het opschrift: „Hier stierf onze col lega door moordenaarshand". De volgwagens en taxi's die in de be grafenisstoet meereden droegen opschrif ten als: geen genade voor moordenaars", „meer bescherming voor ons leven" en „we eisen de doodstraf". (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT (Van onze correspondent Lucas Kleijn) In Frankrijk hebben wy voor tolgeld ^op de wegen maar één woord. Wy spre- èken niet van vergoeding of van retribu- Itie, maar eenvoudig van „peage" en daar bedoelen wy doodgewoon tolgeld imee De overgrote meerderheid van de van de f,North Nova Scotia Highlan- 0f njet voelt er weinig voor en ders of Canada en de ibeschouwt peage als een overblijfsel uit Canada Zy gingen het gevecht middeleeuwen. Het beginsel van pea- over de stranden met een waterweg f werd ingesteld in juli 1960. Toen in de rug. In hun achterhoofd was, f verselieen in de staatscourant een de- toen zy in de Buffalo's zaten, de ge-f dachte dat het vanavond misschien De mannen die in de Buffalo's De mannen die in de Buffalo's wer- 4 rlen geladen waren geharde troepen "=--ailJ of creet, volgens hetwelk de staat conces- Fransen. onverschillig of zy een auto sies zou kunnen verlenen voor het aan leggen en exploiteren van autoroutes aan gemeenten, kamers van koophan del of gemengde bedrijven, aan wie het recht zou worden verleend peage te hef fen. In gemengde bedryven zou de staat echter de meerderheid van de aandelen in bezit moeten hebben. De regering erkende, dat het gebruik van autoroutes in het algemeen vrij en gratis behoorde te zijn, maar motiveer de haar besluit om tolgelden te heffen met verwijzing naar de achterstand van Frankrijk wat autowegen betreft. Het plan in 1960 was om in 1965 te beschik ken over 850 kilometer autoroutes. De voornaamste trajecten, waar peage wordt geheven zijn de volgende routes: Zuidelijke autoroute van Corbeil naar Avalon via Nemours en Auxerre (135 km, geheel peage). Noordelijke autorou te van Parijs naar Roye (84 km, geheel peage) Autoroute Lyon - Valence (101 km, waarvan 71 km peage). Route Normandië tussen Orgeval en Louviers (70 km, geheel peage). Voor nieuwere trajecten werden in augustus 1962 de volgende zomertarie- ven vastgesteld: Minder dan 5 pk Frejus - Mandelien 2,- nf; Mandelien - Mougins 0,50 nf; Mougins - Antibes 1,50 nf. Totale par cours 4,- nf. 5 pk en meer: Frejus - Mandelien 3,- nf; Mandelien - Mougins 1,- nf; Mou gins - Antibes 2,- nf. Totale parcours 5,- nf. 5 pk en meer met aanhang: Frejus- Mandelien 5,- nf; Mandelien - Mou gins 1,50 nf; Mougins - Antibes 3,50 nf. Totale parcours 9,- nf. In 1961 werd de route over de Tourmalet (2.114 meter) naar de Pic du Midi de Bigorre (2.877) voor het verkeer open gesteld: peage 4 nf voor auto en chauf feur en 3 nf per passagier. Men onderscheidt iri Frankrijk twee soorten wegen: autoroutes de degage- ment, om snel uit de steden weg te komen, en autoroutes de jonction, snel wegen tussen belangrijke steden. Het beginsel is, dat op eerstgenoemde we gen geen peage zal worden geheven, alle lasten komen uit de begroting. Op de tweede groep zal echter systematisch peage worden geheven, aangezien zulke wegen als „luxe" worden beschouwd. Men twist nog altijd over de vraag, waar en wanneer een route de degage- ment een route de jonction wordt, na 5 of 10 of 20 kilometer buiten de ste den? Het I.F.O.P. (Institut Francais d'Opi- nion Publique) heeft in juli 1963 naar peage een onderzoek ingesteld met het volgende resultaat: voor peage 38 pet. (eigen wagen), voor peage (zonder wa gen) 44 pet. (Advertentie) neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend én betrouwbaar. Neem frrfaitKteeb fit/ SAUMUR De politie te Saumur, Frankrijk, heelt woensdag de 36-jarige mevrouw Rapicault aangehouden, die in middels heelt bekend haar even oude echtgenoot met een vleesmes te hebben gedood. De vrouw, moeder van tien kinderen en in verwachting van het elide, ver telde de politie dat haar man haar dins dagavond in een dronken bui had gesla gen. Het slachtdier zou zijn vrouw regel matig hebben mishandeld. Zij bekende voorts te hebben gewacht tot de man naar bed ging waarna zij hem met het mes in de keel stak. KNIPSEL KRANT Dr. Victor E. van Vriesland schrijft in Het Vrije Volk: ,,Het uitgeven van pocketboeken mag dan misschien een economische noodzaak zijn, de opzet is in elk geval dat een zo groot mogelijk lezerspubliek wordt bereikt. Daarvoor is het volstrekt nodig dat de heren uitgevers gokken. De hele uitgeverij is een gok geworden. Ze doen wat toneelgezelschap pen vroeger deden en ook nu nog wel doen: stukken kopen en ze vast leggen, ook als ze volstrekt nog niet weten of ze zo'n stuk ooit zullen spelende hoofdzaak is dat de concurrentie het maar niet in han den krijgt. In de uitgeverswereld gebeurt precies hetzelfde: ze geven alles uit van jongens die in een bepaalde styl schrijven of waarvan ze weten, dat ze door het publiek graag gelezen worden. Het is gewoon een gok om 30 boeken rotzooi uit te geven in de hoop, dat die ene on verbiddelijke bestseller er misschien wel tussenzit, die bestseller die de uitgever zelf niet weet te vinden, maar hij zich niet wil laten ontglippen. Up die manier immers kan één hoek een heel jaar en 29 andere boeken goedmaken. Zo is tegenwoordig de situatie in de uitgeverswereld. De uitgever interesseert zich niet voor de exploitatie van die 29 on dermaatse visjes", die hy teruggooit in het water". Dezer dagen meldde de „N.R.C.", dat de 21 leden van de gemeen teraad van Barneveld gemiddeld precies 65 jaar oud zijn. Het hoogste gemiddelde wordt geboekt door de PvdA, nl. 69,3 jaar. „Vrijheid en Democratie" commentarieert: „Uiteraard hebben wij de verschuldigde eerbied voor „grijze haren", gelijk een moderne schla- ons praktisch dag-in, dag-uit via de radio voorhoudt. Doch in een goed functionerende democratie zouden „zilverdraden tussen het goud" be paald wel gewenst zijn. Wat dit betreft is Barneveld er blijkbaar bepaald niet minder „als de kippen bij". Dagbladen hebben veel aandacht besteed aan de sluiting van enkele textielbedrijven. „Raayse Kout", personeelsblad van de Kon. Textielfabrieken J. A. Raymakers en Co. n.v. te Helmond merkt nu op: „In de dagbladen ligt het accent uiteraard op nieuws. Dat wil dus zeggen op de moeilijkheden, zowel wat het aantal als wat de omvang van de publikaties betreft. Maar, in feite lagen die moeilijkheden bij zegge x schrijve 3,15 pet. van de textielbedrijven. Daar zat het nieuws. De krant kan ook niet in diezelfde mate aan dacht besteden aan de overgrote meerderheid van ruim 96 pet. der bedrijven die normaal draaien, omdat dat niets bijzonders is. Maar het resultaat is dat op die manier, door de dagbladpers een een zijdige indruk rvordt gevestigd, waarnaar de gehele bedrijfstak tex tiel wordt afgemeten en die niet klopt met de werkelijkheid." De Gelderlander toont zich zeer verontwaardigd over de publicaties be treffende de persoon van dr. J. P. Gribling, voorzitter van het Irene- comité: „Ze zijn een mens een huisvader van elf kinderen aan het afslachten, waar we allemaal met gekruiste armen omheen staan en toe kijken hoe het afloopt. Het is niet zo lang geleden, dat een aantal mensen werkloos langs een Amsterdamse gracht stonden toe te zien hoe een kind bezig was te verdrinken en in diezelfde tijd is het gebeurd, dat anderen ademloos en werkloos vanachter de gordijnen toekeken hoe een meisje werd afgemaakt. Vandaag speelt het geval van een man, die voorzitter van het zogenaam de Irene-comité is, dr. J. Gribling en die, hoe dan ook, door oud-comitéleden en enkele lieden, die destyds geld aan het comité overmaakten, als fretten achtervolgd wordt. Zij hebben, toen de gebruikelijke herrie in het comité ontstond, zijn particuliere omstandigheden nagevlooid en deze via inge zonden stukken in de dagbladen geventileerd. En daarmee was de jacht op de man open. Een bepaald soort publiciteit is op dr, Gribling afgesprongen en ls hem met behulp van oud-comitéleden aan het verscheuren. Een man, die in de oorlog als ambtenaar op het departement van justitie op staande voet ontslagen werd vanwege zijn houding tegenover de bezetter, die zich toen vanwege zijn groot gezin in het verzekeringswezen stortte en daar later vanwege zyn onzakelijke instelling met moeilijkheden uitging, en die toen desondanks binnen het tijdsbestek van zes jaar de onderwijzers akte en mildelbare akten behaalde, doctoraal geschiedenis deed en ten slotte nog binnen die tijd promoveerde op een proefschrift over Aalberse. Maar hij gaat nu voor de bijl". Het Algemeen Handelsblad vertelt: „Met tweedehands auto's wordt enorm gezwendeld, vooral in de wilde handel. De ANWB krijgt voortdurend mensen bij zich die klagen omdat zij te pakken zijn genomen. Soms is daar nog iets aan te doen, maar wanneer de verkoper spoorloos is, is actie natuurlijk uitgesloten. o Een man kocht op de Utrechtse automarkt een Amerikaanse wagen. De verkoper zei: „Meneer, de achteruit is kapot, dat moet u weten". Inder daad bleek de achterruit in scherven te zijn. Maar eenmaal thuisgekomen met de nieuwe aanwinst, merkte de koper dat de achteruitversnelling van de Amerikaan kapot was. Het kwam tot een rechtszaak, maar de verkoper ging vrij-uit. Hij had toch gewaarschuwd dat de achteruit kapot was?" In de discussie rondom het anti-REM-ontwerp hebben liberalen er groot misbaar bij gemaakt, dat daardoor „de volkswil" werd genegeerd. Het is heilzaam voor hen te luisteren naar hun grote voorman mr. Oud, thans lid van de Raad van State, die in „Else- viers Weekblad" schreef: „Het zou een groot misverstand zijn te menen, dat de democratie vordert, dat regeerders en volksvertegen woordigers bij hun beslissingen de publieke opinie volgen. Niet het volgen, doch het leiden .van de opinie is hun taak. Goede regeer ders en goede volksvertegenwoordigers moeten als het nodig is de durf kunnen opbrengen om impopulaire maatregelen te nemen. Zij zullen dan menigmaal de ervaring opdoen, dat wat eerst impo pulair was na verloop van tijd wordt gewaardeerd. Toen in 1851 bij de behandeling der gemeentewet van Thorbecke werd voorge houden, dat de bepalingen betreffende het plaatselijke belasting stelsel niet „populair" zouden zijn, antwoordde hij: „Zo er dan po pulariteit moet wezen, dan vraag ik niet de populariteit van het ogenblik, maar ik vraag duurzame populariteit". De uitkomst heeft bewezen dat zijn gemeentewet die duurzame populariteit heeft ver- bewezen at zijn gemeentewet die duurzame populariteit heeft ver worven". In een vraaggesprek met De Nieuwe Linie vertelde dr. Steenkamp, de pas afgetreden voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de volgende ervaring: „Ik was onlangs met een groep jongeren-gymnasiasten van de vijfde en zesde klas op een conferentie-oord. Tijdens liet ge sprek met hen heb ik gewoon verbaasd gestaan, wat zij allemaal ter sprake brachten. En dat gebeurde allemaal met intellectuele argumenten niet onaardig soms. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik toch wel even met m'n oren heb staan klapperen. Het ging over menselijke vrijheid. En in het bijzonder over geslachtsomgang tussen jongens en meisjes. Het wa ren geen onspitse redeneringen. Zo van, als er van zo'n daad een gevolg kwam. dan moest dat toch wettelijk geregeld kunnen worden. Maar dat ging zo ver, dat ze mij wilden vertellen, dat abortus mits het binnen drie maanden gebeurde ongeveer hetzelfde was als een blindedarm operatie. En zulk soort grappen meer. Ik had mij gedurende dat anderhalf uur heen en weer flitsen over dit soort zaken al wat geërgerd. Maar ik dacht, dat dat aan mij lag. Maar op een gegeven moment kon ik het niet meer houden. Dat hebt u natuurlijk ook wei eens. Dan schiet iets van je voet naar je hoofd. Dat was bij mij op dat moment ook. En ineens schoot ik, on-parlementair gezegd, onbedaarlijk uit m'n slof. De reactie van de jongeren was wonderbaarlijk. Het werd doodstil. Ze be grepen onmiddellijk wat ik bedoelde. En toen bleek het eigenlijk heel duidelijk, dat ze niet zochten naar ietsmaar naar „iemand". En toen er „iemand" kwam. die vloekend voor hen stond (maar dat was wezenlijk iets van ver-vloekend, zoals oud-testamentische profeten dat konden om dat ze wisten van de Zegen) werd het hun duidelijk. En was er" echt menselijk contact. We waren ook aan het kakelen, dominee, zeiden ze Toen hebben we nog een half uur een goed gesprek gehad". he'Jndm?rtiLh,yant I16', K^oliek Hoger Onderwijs vertelt: Soms pro- ÏS, t studenten hun examinerende hoogleraren te slim af te 1 ?eV van te wachten totdat hij zou worden binnengeroepen voor het examen, waarbij hij een hem onbekende patiënt voor zich zou en 2°u moeten vaststellen, aan welke ziekte deze leed. Terwijl flits v1n/ahet rt?orerfe Ffi* rlere m?n naar binnen- die hinkte. In een kunnen ziin Hë ffiriff /Uie u™' ?at dlt, wel eens zÜn patiënt zou Kunnen zijn. Hij ging dus naar hem toe, gaf hem een rijksdaalder en vroeg: Wat mankeert er aan, beste kerel?" Een uur later zat hij tceen- dezelfde oude, hinkende heer, die nu op zijn beurt hem vragen S ik eerst kreeg hij zijn rijksdaalder terug. „Die is, ge loof ik, van u zei de hoogleraar met een lichte twinkeling in zijn ogen

de Stem | 1964 | | pagina 17