Zeeuwsch-Vlaanderen „Goes heeft nieuwe impuls nodig vanuit de industrie „Ik in t Walcheren ZUID-BEVELAND Bouwplan St.-Antonius- ziekenhuis gewijzigd Kapitale nieuwbouw bij D. v. d. Hoeve, Kapelle Walcheren koestert dit jaar heel grote plannen l Genten; kijk op Nako te Sluis Voorzieningen nodig voor kustrecreatie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 VLISSINGEN AXEL winterjassen Industrieterrein door aankoop uitgebreid Dagblad De Stem OOSTBURG IR. N. SNIJDERS IN RAPPORT: Uitbreidingsplan Oostburg dient veranderd Investering van anderhalf miljoen Opbrengst prov. stoombootdienst: 2,9 miljoen Provinciale weg bij IJzendijke verbeterd Taalcursussen van Z.V.U. in Terneuzen ORIGINELE PERZEN Publikatie P.P.D.: Kruiningen van leidersplaats af Vandaag HOOGWATER Morgen Geen moeite Tilburgse Overdekt zwembad beneden lialf miljoc NA STUDI Kanaal Zuid-Beve mag niet Souburg B. EN W. WILLEN BELLENWAGEN VEEKOPEN Als b. en w. hun zin krijgen zal de z.g. bellenwagen van de brandweer wor den verkocht. Reeds het vorige jaar be sloot de raad oud brandweermateriaal te verkopen, met uitzondering van de bellenwagen die naar men verwachtte nog goed zou kunnen gebruikt worden bij de dienst van gemeentewerken. Ge bleken is echter, dat de bellenwagen door deze dienst bijna niet wordt gebruikt en dat de kosten nogal hoog zijn. Daarom stellen B. en W. de raad voor de bij inschrijving in het openbaar te verko pen. B. EN W. WENSEN GEMEENTEBLAD B. en w. van Souburg voelen er veel voor om in de toekomst meer aandacht te gaan besteden aan de voorlichtende taak ten opzichte van de burgerij. Naast het organiseren van bijeenkomsten voor jonge kiezers en nieuwe inwoners, denkt dit college aan het uitgeven van een soort gemeenteblad, waarin de inwoners van Souburg kunnen lezen wat er in hun gemeente gaande is. Het blad dat ter secretarie geredigeerd wordt, zal dan gaan bévatten de raadsverslagen, de bijzondere gebeurtenissen in de gemeen te verenigingsnieuws, nieuws van de scholen en andere voor Souburg interes sante zaken. Bij wijze van proef menen b. en w. dit om de zes weken uit te kunnen geven. De kosten per uitgave zullen f 400,- bedragen. Daarom stellen b. en w. de raadslieden, die vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeenko men voor om op de dienst van 1964 een krediet uit te trekken van f 800,- voor de uitgave van twee nummers in 1964. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alex, zoon van J. den Boer- Van Geetsum; Caroline, dochter van J. Maas-Van Belzen: Jan, zoon van J. van der Meulen-Den Exter; Jacqueline, doch ter van J, Strobos-Geluk, Anthony, zoon van T. Bostelaar-De Jonge; Angelo, zoon van J. Geelhoed-Martijn; Maria, doch ter van M. Everaers-Van Boven; Robert zoon van H. Hettema-Schreurs; Johnny zoon van C. Franse-Van Belzen, Ondertrouwd: H. Smals 26 jaar en H. van der Wal 25 jaar; F. Swiers 28 jaar en J. Hendrikse 20 jaar. Getrouwd: R. Koops 29 jaar en M. van Heulen 21 jaar; D. Dronkers 23 jaar en J. Strijdonk 20 jaar; W. de Ruiter 21 jaar en N. de Smidt 21 jaar. Overleden; C. Huibregtse 64 jaar, we duwe van A. de Groot; J. van Smaalen, 57 jaar echtgenoot van C. van Sorge; M. de Ridder, 75 jaar echtgenote van J. de Nooijer; K. Roelse, 74 jaar weduw naar van L. Bakker; G. de Hondt 54 jaar echtgenoot van C. van den Heuvel, I. Voet 68 jaar weduwe van J. van Vlaan deren; A. Julianus 46 jaar echtgenote van A. Verdonk; G. Teileman 87 jaar weduwnaar van S. Pattist; G. Hoorniek 53 jaar echtgenoot van A. de Ridder. I SCHIETING De plaatselijke vereniging „Ons Ver maak" organiseerde een schieting op haar staande wippen. Uitslag wip I: Hoogvogel M. Pluym, Westdorpe; le zijvogel: G. van Laere Watervliet (B.) 2e zij vogel: J. Fopma Sluiskil; le kal. A. de Schepper, Koe wacht, 2e kal M. Schalens Zelzaete (B). Uitslag wip II: Hoogvogel, P. Arens Watervliet (B.) le zijvogel A. de Vrieze Bassevelde <"B.), 2e zijvogel, E. Jonkheim Kloosterzande, le kal, E. van Marken Koewacht, 2e kal R. Wiemeersch, Bas sevelde (B.) Breskens PROEFVAART VAN NIEUWE VISKOTTER De Breskense visservloot is verrijkt met een nieuwe stalen viskotter de B.R. 35. van de heren J. Heijdens en P. Velzen. Deze kotter de Broedertrouw heeft op de Noordzee een geslaagde proefvaart gemaakt, welke ook werd meegemaakt door burgemeester J. Eek hout van Breskens. Het schip heeft een lengte van 19 meter en is 15 meter breed, uitgerust met de modernste apperatuur. Het schip werd gebouwd bij de Gebr. v. d. Sande te Breskens. Burgemeester J. Eekhout sprak er zijn vreugde over uit dat de Breskense vissersvloot wederom een nieuw vaartuig rijker geworden is. Hij wenste de eigenaars veel succes. De heer P. v. Velzen dankte de ge> meente Breskens voor de garantiestel ling inzake de financiering. Koewacht BIBLIOTHEK WEER GEOPEND Nu het leesseizoen weer aangebroken is, is onze plaatselijke ,,St.-Vincentius" bibliotheek weer geopend. Ook dit jaar is deze weer gehuisvest in het patro naat. Door de schoolkinderen kunnen vrijdags na schooltijd boeken worden af gehaald, door de groten 's zondags na de Hoogmis. SCHIETING Aan de boogschietimg bij R. Clapdorp alhier namen 79 schutters deel. Uitslag als volgt: Hoogvogel: P. Pauwels Hulst le zijvogel: R. Saman Koewacht (B), 2e zij vogel: G. de Smet Koewacht. (Advertentie) De lange winter moet nog beginnen. Maak u vast klaar! Er is nü 'n enorme keus in bij P.M. van de Walle HULST BllllllllillB Ovezande PALIN GSCHIETING De handboogvereniging „Willem Teil" te Ovezande heeft haar palingschietmg gehouden op de staande wip. Er waren 81 schutters van 16 verschil lende verenigingen. De inleg was bij de heer G. Doene. Uitslag van wip 1: Hoofdvogel, Jac. Smallegange Az. van Zorgvliet te Elle- woutsdijk: 1ste zijvogel: Ko Vermuë. v. Jac. v. Beieren te Goes; 2de zijvogel: J. A. de Rijk van A.D.L.M. te Kwaden- damme; 1ste bovenkal: A. de Jonge Pz. van Willem Teil te Ovezande; 2de bo venkal: J. Rijk van Concordia te 'sHee- renhoek: 1ste onderkal: L. Verdonk, Concordia te 's Heerenhoek; 2de onder- kal, niet afgeschoten. 1ste klep: Jac. de Baar, van Willem Teil te Ovezande; 2de klep: G. Geense van Edele-Hand- boog te Oudelande; 3de klep: A. de Jon- ge-Rijk, van Willem Teil te Ovezande; 4de klep: L. de Jonge van Concordia te 's Heerenhoek. Wolphaartsdijk Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad werd besloten van mevr. S. Dekker-Helse een terrein groot 1 ha 14 are en 30 ca aan te kopen, voor drie gulden per m2, voor uitbreiding van het aangrenzende industrieterrein. Ten behoeve van het gemeenteperso- neel werd een nieuwe premiespaarrege ling vastgesteld benevens een wijziging van de verplaatsingskostenverordening. Eveneens voor het gemeentepersoneel werd van toepassing verklaard de be kende compensatiemaatregelen in ver band met de huurverhoging van 1 juli 1964, de bepalingen betreffende het mi nimum inkomen en de nacalculatie trend 1964. Tot leden van de adviescommissie in- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Ervloitatte- inspertie Zeeland L. K M L)E JONG tel 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT teL 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- Vlaanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41 Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-bevelana en Walcheren EC MENTJ. tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemo voor de editie Zeeland f 0.18 oer cam 1 mm ingezondeD mededelingen 21» mm gewone advertenties BH contract aanzienlijke reductie .Kleintjes": 3 regels ot minder f 1,— elke regel meet f 9.25 Als één regel gelden 23 letters an/oi leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. t 1,60 en 0.80. By 3 achtereenvolgende ongewyzlgde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. KAPELAAN BENOEMD Nadat onze parochie het ruim één jaar heeft moeten doen zonder kapelaan kan nu worden medegedeeld, dat er weer een kapelaan voor deze parochie is aan gesteld. Het is de pater missionaris A. Mast, afkomstig uit Walsoorden, die voorlopig (zeker voor één jaart het ka pelaansambt in Koewacht op zich heeft genomen. De pater is van de Orde der Seheutisten en heeft reeds 5 jaar zijn werk verricht als missionaris in Kongo. VERGADERING BESTUREN W.G. KRUIS Enkele dagen geleden hebben wij ge publiceerd. dat de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis zal gaan ver gaderen. Dat was niet juist. Het gaat hier om een vergadering van de bestu ren van de afdelingen in west-Zeeuwsch- Viaanderen, die in hotel „Du Commer ce'' alhier bijeen zullen komen. Sas van Gent TOP OF FLOP Het programma, dat 9 oktober a.s. in de grote zaal der N.V. Glasfabriek gepresenteerd wordt door Herman Stock is rond. Als eersten treden op Johnny Lion en zijn Jumping Jewels met zang van Trea van der Schoot. Top of Flop, met Herman Stock als jury voorzitter staat als derde onderdeel ge noteerd, men presenteert Top of Flop in de t.v.-entourage, dus met het elektro nisch meldingsbord, waarbij de jury leden floor het indrukken van hun keuzeknopje „Top" of ,.Flop" op het bord brengen. Al deze programma onderdelen worden afgewisseld met cir ca 10 minuten discobal, waarbij men kan dansen op de nieuwste platen van de N.R.U.-discotheek. Tijdens de pauze zal beslist wor den, wie de beste kennis heeft van de hedendaagse muziek voor tieners. Daarvoor zijn enkele aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Na de pau ze presenteert Herman Stock, Bob Ma rijs and his Starfighters, die het overige programma zullen moeten vullen. Wie een kaart koopt moet die bewaren. Op vertoon van deze kaart krijgt men voor rang bij de aankoop van kaarten voor de grote show-avond op 18 december a.s.. omdat dan i.v.m. de radio-uitzending, maar een gedeelte van de zaal be schikbaar zal zijn. Sluiskil RIJKSPOLITIE CONTROLEERT Sinds het begin van de campagne houdt de rijkspolitie een intensieve con trole op de bietenwagens, die hun vrach ten naar de beide suikerfabrieken aan voeren. Er zijn al verschillende bekeu ringen gevallen. Men zal de wagens be ter moeten laden zodat er geen bieten bij het rijden en bij het snel nemen van bochten van de vrachtwagens vallen. IJzendijke DE ZONNEBLOEM Dank zij hard werken groeit de Zon nebloem langzaam maar zeker. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen blijft men niet achter. Naast het ziekenbezoek, ontspan ning en bezigheid brengen door een team van welfare-helpsters bij chroni sche zieken, begint er ook activiteit te komen op ander gebied. IJzendijke is hiervan een sprekend voorbeeld. In korte tijd zijn er meer dan 150 leden bijgewonnen. Zonder anderen te kort te doen verdienen hierbij zeker de eerwaarde zusters genoemd te wor den. Bovendien is in IJzendijke een Zon- nebloem-werkersgroep opgericht. Onder voorzitterschap van de heer Cornelis wil deze groep de noden en mogelijkheden onderzoeken bij langdurig zieken om ze weer dichter bij gemeenschap en parochie te brengen. Deze groep houdt contact met het dekenale Zonnebloem comité. (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes hopen dat 't industriespreidingsbeleid van drs. Bakker, de staatssecretaris van Economische Zaken, voorstaat voor de komende vier jaar, met betrek king tot Goes alsnog gewijzigd zal gaan worden. In verband hiermee sprak het Goese gemeentebestuur er gisteren tijdens een persconfe rentie zijn blijdschap over uit, dat thans het rapport van ir. N. Snij ders, de directeur van de dienst der Havens- en Handelsinrichtin gen der gemeente Amsterdam, over de mogelijkheden van een industri ële ontwikkeling van Goes en om geving, is verschenen. In dit rap port wordt de ontwikkeling weer gegeven, die Goes in de toekomst door kan gaan maken. Iri het eerste hoofdstuk van het rapport schetst ir. Snijders de bestaande situa tie. Goes heeft op het ogenblik 16.000 inwoners en wanneer het uitbreidings plan gerealiseerd is zal er woonruimte gevolge de woonruimtewet werden her benoemd de heren J. Kakebeeke, A. Nijsse, D. Sandee en D. Vleugel jr., ter wijl in de plaats van P. A. Hoek van Dijke, die heeft bedankt, de heer A. Eg- gebeen werd benoemd. Financiële medewerking werd verleend voor de aansluiting op het elektrische net van het onrendabele perceel van de heer K. P. Krijnsen. De reinigings rechten werden in navolging van andere gemeenten, die bij de huisvuilophaal dienst zijn aangesloten, opgetrokken van tien tot twaalf en een halve gulden voor de eerste emmer. Het verschil tussen de eerste en de volgende emmers werd ver minderd. De heer J. C. Teeuwen werd aangesteld tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school Oud Sab- binge. Een financiële tegenvaller was de restauratie van de toren van de Neder lands hervormde kerk, die belangrijk duurder zal zijn, dan oorspronkelijk werd gedacht. Ten slotte werd besloten de overschrijding van het bedrag in samen werking met de hervormde kerkvoogdij voor rekening van de gemeente te ne men. Tijdens de rondvraag wees de heer J. Verhage op de onoverzichtelijke hoek Zandweg-Oudelandse weg. De burge meester zegde toe dit probleem te zullen bekijken. Wellicht kan het besnoeien van de planten hier uitkomst brengen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het bouwplan van het nieuwe ultra-moderne St.-Antoniuszie- kenhuis is licht gewijzigd. Het oorspron kelijke ontwerp voorzag in 'n ruim ver pleegstershuis in de directe nabijheid van het ziekenhuis. Het bestuur fan de stichting St.-Antoniusziekenhuis heeft echter gemeend de verpleegsters een ge heel eigen sfeer te moeten bieden, reden waarom de plannen zqn veranderd en het verpleegstershuis aan de overkant van de straat zal worden gebouwd. De (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE-BIEZELINGE Per 1 ju li 1965 hoopt de kon. kwekerij en zaad- handel D. J. van der Have N.V. te Ka- pelle-Biezelinge de beschikking te heb ben over een modern sclionings- en op- slagbedrijf voor zaaigranen. De eerste steen hiervoor werd vorige week ge legd op het terrein naast het huidige bedrijf. Als de plannen eenmaal gerea liseerd zijn zal dit bedrijf het modernste in zijn soort zijn. De jaarcapaciteit zal ongeveer 4000 ton bedragen. De bediening van dit be drijf zal geheel elektrisch gaan geschie den vanuit een centraal punt, op een zo danige wijze, dat dit bedrijf bijzonder arbeidsextensief zal zijn. Slechts met vier mensen zullen de in het nieuwe bedrijf voor komende werkzaamheden verricht kun nen worden. Voor de verwerking per jaar van 4000 ton heeft men thans nog ongeveer een twintigtal mensen nodig. Het graan zal losgestort door de telers worden aangevoerd, waarna op pneuma tische wijze het transport volgt naar de voorschonings-, drogerij- en hoofdreini- gingsmachines. Voor de gemiddelde kwaliteit zal de ontvangst- en verwerkingscapaciteit tachtig ton per uur gaan bedragen. De opslag zal geschieden in werksilo's en in houten kisten met elk een inhoud van twee ton. Wanneer de vrachtauto's het volgend jaar de oogst zullen aanvoe ren, zullen zij door een ontvangsthal rij den. waar het graan dan door middel van' hefbruggen in de stortputten ver dwijnt. Achter de ontvangsthal komt er een laagbouw, waarin zich de kantoren en de elektrische installaties zullen be- vindne. Veiwolgens is er ook een hoog bouw geprojecteerd, die een hoogte be reikt van 23 meter. Hierin zullen de ver werkingsmachines opgesteld worden. Van hieruit wordt dan ook het graan afgetapt in kisten, die met een hefvork- truck in een lange opslagloods van 25 bij 60 meter kunnen worden weggezet. Op het ogenblik wordt al druk geheid; 81 palen zullen de grond in moeten om de hoogbouw te kunnen dragen. De bouw kosten zullen ongeveer vijf en een halve ton gaan bedragen. Dit is weinig verge leken bij wat de machines zullen gaan kosten. In totaal zal 't nieuwe bedrijf op ongeveer anderhalf miljoen gulden gaan komen. Als gevolg van de structurele hervor ming in de agrarische sector is van dei- Have N.V. min of meer gedwongen ge worden om over te gaan tot de bouw van een hypermoderne bedrijfsruimte. De voortschrijdende mechanisatie in de landbouwbedrijven is er de oorzaak van dat de eisen, die aan de verwerkingsbe drijven worden gesteld, aanmerkelijk ho ger liggen dan vroeger. In de jaren tussen 1945 en 1960 kon den de verwerkingsbedrijven zich gelei delijker instellen op de mechanisatie van de agrarische wereld dan thans het ge val is. De arbeidsafvloeiing in de land bouw is de laatste jaren in een ver sneld tempo doorgezet. Mechanisatie van alle handenarbeid werd daardoor noodzakelijk. Dit gaat ook gelden voor de bedrijven, die de geoogste landbouw- produkten moeten opvangen. Wat de pro- duktie van zaaizaden betreft zal in de toekomst nauwe samenwerking nodig zijn tussen de telers en het verwerkings bedrijf. Tegenwoordig is deze produktie al specialistenwerk geworden. Van dei- Have N.V. werkt met een vaste kern van telers, die mede er voor hebben ge zorgd, dat het zaaizaad van zuid-west Nederland altijd tot de topklasse heeft behoord. De produktie van zaaizaad in Zeeland en Noord-Brabant breidt zich steeds meer uit, hetgeen voor Van dei- Have N.V. eigenlijk een tweede reden is geweest om de moderne bedrijfsruimte te gaan bouwen. Uit de jaarstukken van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland over 1963 blijkt dat het totale verlies over 1963 f 5.098.185,73 heeft bedragen. Er was een tekort geraamd van f 5.205.300,-. Op de Westerschelde-veren was het ver lies ruim 4.7 miljoen gulden. Op de dienst Zierikzee - Kats werd iets meer dan f 380.000,- toegelegd. De totale ver- voersopbrengsten hebben in 1963 ruim 2,9 miljoen bedragen tegenover een ra ming van 2,652 miljoen. gemeente Oostburg zal daartoe het uit breidingsplan dienen te wijzigen, omdat aan die zijde van de aan te leggen straat in de Veerhoekpolder achter de katho lieke HBS woonhuizen waren gepland. Over het ziekenhuisplan is nagenoeg overeenstemming bereikt met de stede- bouwkundige van de gemeente Oostburg. Wanneer het plan is goedgekeurd door o.m. de commissie voor ziekenhuisbouw zullen de benodigde goedkeuringen zeer snel afkomen. Het ligt in de bedoeling het verpleegstershuis afzonderlijk aan te besteden en de bouw ervan te laten aan vangen begin volgend jaar. De zieken huisbouw, die een totaal bedrag van der tien miljoen gulden gaat vergen, zal eind 1965 van start gaan en minstens twee jaar duren. Over de indeling van het nieuwe St. Antoniusziekenhuis hebben wij al uit voerig bericht. Zoals bekend, is de bouw en de latere exploitatie in handen van een stichting. De zusters van Roosen daal, die het huidige ziekenhuis beheren zullen in het nieuwe hun aandacht uit sluitend aan de verpleging besteden. De afzonderlijke bejaardenafdeling is speciaal bedoeld voor hen die verpleging behoeven. De gezonde bejaarden, die mo menteel wel in het ziekenhuis kunnen wonen, zullen in het nieuwe niet meer opgenomen worden. Zoals bekend zal op het Oostburgse Ledelplein door een stichting een groot neutraal bejaarden centrum worden gebouwd. In de opzet van het St.-Antoniusziekenhuis is nieuw dat zowel in de bejaardenafdeling als in het ziekenhuis mogelijkheden tot revali datie zullen worden geschapen. De mo derne opzet van het nieuwe streekzie- Een getekend beeld van het nieuw* St.-Antoniusziekenhuis. Links de zie- kenhuisafdeling, in het midden het bejaardengebouw en uiterst rechts een gedeelte van het verpleegsters huis. kenhuis brengt automatisch een verho ging van de verpleegprijzen met zich mee. De huidige tarieven in Oostburg gelden als de laagste van Nederland. Voor het uitgebreide huidige gebouwen complex is nog geen eindbestemming gevonden. In de overbruggingsperiode naar de nieuwbouw zullen de nodige voorzieningen worden getroffen Binnenkort zal o.m. de bejaardenafde ling een verandering ondergaan. Van het slaapzaalsysteem stapt men n.l. af en elke bejaarde krijgt een eigen kamertje. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE. Het gedeelte pro vinciale weg in deze gemeente, die de laatste maanden een hoge tol aan ver keersslachtoffers en beschadigde voer tuigen heeft geëist, heeft op het grond gebied van IJzendijke een opknap beurt gekregen. De bochten aan de Zevenhofsteden- straat en bij de Statendijk, waarin veel automobilisten de macht over het stuur zijn verloren zijn van een nieuwe slijt laag voorzien. De tijd zal moeten le ren wat de voornaamste oorzaak van het grote aantal ongelukken is ge weest: het wegdek of de snelheid van de verkeersvoertuigen. TERNEUZEN Onder auspiciën van de tSichting Zeeuwse Volksuniversiteit zullen gedurende het komende seizoen in Terneuzen weer enkele taalcursussen voor de leden van de Z.V.U. uit oost- Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden. Men kan inschrijven voor de cursus sen Frans voor beginners, Franse con versatie voor gevorderden en Engelse conversatie. Elke cursus bestaat uit 20 lessen. Zij wordenn gegeven door de heer G. J. van Baak. Engels, en de heer G.H.A.R. Huter, die de Franse cursussen voor z'n rekening zal nemen. De lesavonden zullen plaatsvinden in 't Hondiuslyceum te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Nabco-schoenfabrieken aan de weg naar St.-Anna ter Muiden hebben na een vestigingsperiode van twee jaar, een gunstige ontwikkeling. De Nederlands-Amerikaans Belgische Combinatie werkt op Nederlands grond gebied. met Amerikaans kapitaal, onder een Belgische directie met Nederlands personeel. Directeur G. de Fouw uit Brugge zei tevreden te zijn met de tot nu toe be haalde resultaten. Na aanvankelijke te genslagen in de werving van vrouwelij ke personeelsleden, kent de moderne fa briek een gestadige vooruitgang, die in het kader van een tienjarenplan zal lei den tot de volledige ontplooiing. De Nabco heeft zich gespecialiseerd op de vervaardiging van hooggehakte da messchoenen, die hun weg door heel Europa vinden. Er is momenteel een dagproduktie van 500 paar schoenen. Het streven is gericht op een vermeer dering naar 2000 paar per dag. De personeelsbezetting is met een hui dige aantal van 55 (25 meisjes) bevre digend; de werving gaat echter door. De Nabco beschikt uitsluitend over west- Zeeuwsch-Vlaamse werknemers. Met het oog op een verdere ontwikkeling heeft de fabriek nog een onbebouwd terrein van drie hectaren ter beschik king. (Advertentie) zijn voor 29.000 inwoners. De geprojec teerde droge industrieterrein in het uitbreidingsplan zullen een bruikbare oppervlakte gaan krijgen van 74 ha. het geen 11.000 nieuwe arbeidsplaatsen zal opleveren. In het rapport gaat men ervan uit, dat door de sterk doorgevoerde mechanise ring in de landbouw rondom Goes 2000 arbeidskrachten voor de industrie vrij zullen komen, waardoor er 9000 van el ders zullen moeten komen. Voor Goes zal dit een vergroting van het aantal in woners geven van 45.000. Men. neemt aan dat er hiervan 10.000 in de omgeving van Goes kunnen worden ondergebracht, zo dat Goes er zelf 35.000 inwoners bij krijgt, waarvoor 10.000 woningen nodig zullen zijn. Het huidige uitbreidingsplan voorziet slechts in 3800 woningen, zodat er nog ruimte voor 6200 woningen extra zal moeten worden gereserveerd aldus het rapport. Bij de behandeling van de industriële uitbreidingsmogelijkheden stelt tr. Snij ders dat de economische activiteit van Goes terugloopt Er is een verouderde bevolking en dé economie is sterk ge concentreerd op de dienstverlenende sector. Daarom is er volgens de rap porteur een nieuwe impuls nodig, die het best vanuit de industriële sector kan komen. BÜ het bezien van de toekomstmoge lijkheden, valt, aldus het rapport, de uitstekende centrale ligging van Goes op Goes ligt centraal tussen de Sloehavens en de tezijnertyd te creëren havenac tiviteiten aan de Oosterschelde. Boven dien ligt Goes aan een kruispunt van wegen, de in het begin van uitvoering zynde spoorverbinding naar het hiudige industrieterrein langs het kanaal en het feit dat men met relatief geringe mid delen het kanaal kan laten voldoen aan de door de industrieën te stellen eisen maken het eveneens mede mogelijk om Goes, mits voorzien van de noodzake lijke faciliteiten, een belangrijke taak te laten vervullen.' De vraag of er in Goes naast een droog industrieterrein ook industrieterrein no dig is, dat aan binnen vaarwater is gele gen, wordt in het rapport positief be antwoord. Over de hop handen zijnde spoorlijn naar het havenindustrieterrein zegt ir. Snijders dat het onverantwoord zou zijn, om deze spoorverbinding, die vrij grote investeringen vergt, niet volledig te be nutten. Dit kan alleen maar door uit breiding van het industrieterrein ter plaatse. Op de vraag of er nu al een nieuw industrieterrein moet worden gecreëerd of dat gewacht moet worden tot de Oosterschelde is afgedamd, wordt in het rapport geantwoord dat wachten tot wel licht 1978 niet kan geschieden zonder de bevolking van Goes grote schade te berokkenen. Bij het nieuwe uitbreidingsplan moet volgens het rapport de aandacht pri mair worden gericht op de industrieter reinen aan het vaarwater. Als plaats van een industrieterrein aan vaarwater komen, aldus het rapport, twee gebieden in aanmerking n.l. dat grenzend aan de Oosterschelde en 't ge bied, grenzend aan het kanaal naar Goes. Het aantal arbeidsplaatsen dat na rea lisering van de industrieterreinen vrij komt zal ongeveer .10.000 bedragen. Naast 2000 werknemers, die uit de land bouw vrijkomen, zullen er dus 8000 werk nemers van elders moeten worden aan getrokken, hetgeen overeenkomt met 48.000 nieuwe inwoners. Wanneer wordt aangenomen dat 10.000 van deze werk nemers buiten Goes gehuisvest worden, dan komt in Goes het totale inwoner aantal op ongeveer 54.000. De heer Snij ders acht dit zeer acceptabel. Het in het rapport geschetste uitbrei dingsplan kan, aldus het rapport be schouwd worden als een eerste fase. Mocht in de toekomst de noodzakelijk heid blijken om meer werkgelegenheid te scheppen, dan kan uitbreiding van de industrieterreinen plaats vinden in de richting van de Oosterschelde. Tenslotte wijst het rapport erop dat de ontwikke ling van Goes als het ware vraagt om een overbrugging van de Westerschel- de. opdat naast een goede verbinding in noordelijke richting ook het zuiden kan worden ontsloten. Al de plannen, die ir. Snijders in zijn rapport heeft neergelegd, kan Goes ech ter niet alleen bekostigen. De gemeente zal hiervoor een beroep moeten doen op de overheidsinstanties. Daarom zou het volgens burgemeester nir. F. Huber zeer jammer zijn als Goes de status van kerngemeente zou gaan verliezen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van de zijde van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland een studie verschenen over de recreatie in de kuststrook van Zeeland. Deze publikatie is eigenlijk een uitbreiding van een causerie, die een medewerker van de PPD^ drs. H. Vogel in maart van dit jaar hield voor de leden van de VVV Propaganda Cen trale Walcheren te Westkapelle. Uit deze publikatie blijkt dat het ie der jaar steeds drukker geworden is op de stranden en dat het aantal strandbezoekers in de komende jaren een belangrijke uitbreiding te zien zal geven. Over 30 a 40 jaar zal dit cijfer het viervoudige kunnen bedragen van het huidige aantal. In Zeeland bevon den zich, aldus de publikatie, in 1962 op een bepaald moment 63.000 mensen op de Zeeuwse stranden. De capaciteit van deze stranden, inclusief de stille gedeelten, bedraagt ongeveer 300.000 a 400.000 personen. Het aantal strandbe zoekers, dat in de toekomst verwacht wordt, zal rond de 250.000 a 350.000 personen liggen, zodat over ongeveer 30 jaar de capaciteit van de stranden bijna geheel benut zal zijn. De vergroting van het aantal bezoe kers zal vele consequenties met zich brengen. Om de te verwachten grote stroom bezoekers naar behoren te kun nen opvangen, zullen belangrijke voor zieningen moeten worden gemaakt zo wel in de kuststrook als in het achter land, aldus de PPD voor Zeeland, wel ke dienst eveneens van mening is, dat men mag verwachten dat „de rijks overheid op ruime schaal middelen ter beschikking zal stellen, waardoor een goed gebruik van de voor de recreatie zo belangrijke kuststrook, ook op lange re termijn zal worden gewaarborgd". (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de eerste klas A schijnt Walcheren dit jaar grote plannen te koesteren. De Vlissingers haalden by Hoofdplaat de volle buit binnen (17). De grootste concurrent lijkt Oostburg te worden. De moeiiyke uitwedstryd tegen Schoondijke werd in een 1-4 zege om gezet. De streekderby tussen Noormannen en Domburg werd in het voordeel van de Westkappelaars beslist (3-2), terwijl Jong Ambon op eigen veld verrassend door Groede werd verslagen (13). Re tranchement bleef na de 1-3 nederlaag tegen Philippine nog steeds zonder puntje, getuige de stand: Walcheren 4-7, Oostburg 4-6, Groede 4-5, Jong Ambon 3-4, Domburg 4-4, Schoondijke 4-4, Noormannen 4-4, Philippine 4-4, Re- tranchement 3-0, Hoofdplaat 4-0. In de eerste klas B werd Kruiningen van de leidersplaats gestoten als gevolg van de onverwachte 3-4 nederlaag tegen Dreischor. Zonnemaire kon het tegen Hansweertse Boys niet klaren (1—3), terwijl Kwadendamme zyn eerste puntje in de wacht sleepte door het gelijke spel tegen Zierikzee 2. Luctor stuurde Robur met een 3—1 nederlaag naar Goes terug. Renesse-Patrijzen ging als gevolg van een sterfgeval niet door. De stand is hier: Patrijzen 3—6, Kruiningen 4—6, Luctor 46, Hansw. Boys 46, Drei schor 44, Zierikzee 2 43, Renesse 22, Robur 32, Kwadendamme 41, Zonnemaire 40. In de reserve eerste klas won leider Zeelandia 2 met liefst 10—0 van Luctor 2. Vlissingen 4-Vogelwaarde 2 eindigde in 33, terwijl RCS 2 het derde van Goes met 6—5 versloeg. Biervliet 2 kreeg van buurman Oostburg 2 de kous op zijn kop (1—4). Een goede presta tie leverde Middelburg 4 door Clinge 2 in eigen huis de halve winst af te dwin gen (1—1). De stand luidt nu: Zeelandia 2 4—8, Clinge 2 4—7 RCS 2 46, Oostburg 2 4—6, Middelburg 4 4—5, Vogelwaarde 2 4—5, Biervliet 2 4—2. Vlissingen 4 4—1, Goes 3 4—0, Luc- tor 2 40. In de 2e klas A verpletterde Koewacht 2 Aardenburg 2 met 9—2. Ria werd door Terneuzen 3 geklopt (0—2) en HW 3 won met 3—1 van Steen 2. Sluiskil 2- Schoondijke 2 eindigde in een puntenver deling (11). Graauw bleef de erezetel bezetten nu ook Corn. Boys 3 onder de duim werd gehouden (13). De stand is als volgt: Graauw 4—7, Terneuzen 3 3—5, Koe wacht 2 45, HW 3 45, Aardenburg 2 34, Steen 2 33, Sluiskil 2 43, Schoondijke 2 4—2. Ria 3—1, Corn. Boys 3 41. Morgen, donderdag 8 oktober, gelden *m wassen Rössl voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert 4.29 en 16.43 uur; Terneuzen 3.49 en 16.05 uur; Vlissingen 3.19 en 15.34 uur; Wemeldinge 5.14 en 17,25 uur. GENT Kon. Opera 19.30 uur Volksvertonin In de tweede klas B bleef Cortgene in het goede spoor. Kruiningen 2 moest met 25 de vlag strijken. Vlissingen 5 kreeg van Hansw. Boys 2 de kous op zijn kop (36) en Volharding leed een ver rassend grote 06 nederlaag tegen Zee land Sport 4. De stand is: Cortgene 48, Volharding 34, Zeeland Sport 4 34, Hansw. Boys 2 33, Patrijzen 2 12. Walcheren 2 62, Kruiningen 2 41. Vlissingen 5 30. In de tweede klas C had Burgh 2 geen moeite met Dreischor 2 (80) en be hield SVOWK de tweede plaats na de 52 overwinning op Zierikzee 3. De stand is nu: Renesse 2 36, SVOWK 45, Burgh 2 3—3, Zierikzee 3 3—2, Dreischor 2 3—0. In de 3e klas A eindigde het duel tus sen Noormannen 2 en Domburg 2 'in 33. Jong Ambon 2 schoot een dozijn treffers langs de Groede 2-doelman (120) en Hoofdplaat 2 trok tegen Wal cheren 3 aan het langste eind (3—1). Zeelandia 3 kwam tegen Retranchement 2 maar juist met de hakken over de sloot (43). Schoondijke 3 moest de winst aan IJzendijke 2 meegeven (2—3), waardoor de stand is; IJzendijke 2 4—8, Hoofd plaat 2 4—8, Domburg 2 45, Noorman nen 2 44, Schoondijke 3 44, Zeelan dia 3 44, Walcheren 3 43, Jong Am- bon 2 32 Retranchement 2 30, Groe de 2 40. In de 3e klas B wonnen de koplopers. Lewedorpse Boys 2 met 50 van Kwa dendamme 2, Zeeland Sport 5 met 14 van 's-Heer Arendskerke en Luctor 3 met 2-7 van RCS 3. Robur 3 werd door Robur 2 met 1—5 geklopt. De stand is hier: Lewed. Boys 2 36, Zeeland Sport 5 46, Luctor 3 46, 's-Heer Arends kerke 4—3. Kruiningen 3 3—3, Kwaden damme 2 22, Robur 2 22. Robur 3 2—0, RCS 3 3—0. In 3C tenslotte behield Breskens 3 de leidersplaats door met 53 van Honte- nisse 3 te winnen. Vogelwaarde 3 ver loor met 24 van IJzendijke 3 en Axel 3 deed opnieuw van zich spreken door met 11—0 van Clinge 3 te winnen. De Axelse schutters schoten in 9 wedstrijden reeds 39 doelpunten bij elkaar en hun doelman moest nog geen enkele maal vissen. Bij Graauw 2-Philippine 2 liet de scheids rechter verstek gaan en Ria 2-Sluiskil3 werd een puntenverdeling (3—3). De stand is thans: Breskens 3 4—8, Axel 3 3—6, Philippine 2 3—6, Sluiskil 3 3-4. Ria 2 44, Clinge 3 5—4, IJzendijke 3 3—2, Hontenisse 3 42, Graauw 3 3—0- Vogelwaarde 3 40. PLOMPEN. ANTWERPEN KVO 20 uur Frederika A"- A C" I 1 '>-A-■/ \f ',s 1 SÊIS&É (Vervolg van pel (Van een onzer versi Aannemer Pellikaa seling uit alle hoeken land wordt overstrooi toontjes van gemeent. stichtingen die inlichti over de sporthal in grandeert; „Ik zet bin ken zo'n sporthal nee: sporthallen binnen 'n ln totaal zou dat niet tot 6 miljoen gulden ten". (Van een onzer versl| e MIDDELBURG comité IiavenbelanJ waarin het puikje van bedrijfsleven vertegen! heeft gisteren een bez<j land gebracht. Aan dit bezoek, na een oi vangst door het protl stuur van Zeeland in kamer van het provin de voorzitter van het groot-industrieel ir. C ons, dat de praktische g( dit bezoek buiten verw< len zijn. „Na dit bezoek beseffen de technische en economise) draagwijdte van het proble Gent zich gesteld ziet", aldus raye. Zoals hekend heeft het tractaat in Gentse kringen gewekt. Gent voelt zich dooi Ryn-akkoord bedreigd, omd geen schriftelijke garanties legd, waar het gaat om de zelfs de handhaving van het Zuid-Beveland. Wij hebben nu beter begre invloed de voltooiing van de kan hebben op de definite van het Gentse probleem, z raye. Het voornaamste resu studiebezoek aan Zeeland is dat nu heel duidelijk word zelfs in de gunstigste om een eventueel nieuw kana; Beveland ter hoogte van eerder dan vijf jaar na de tol van de nieuwe Schelde-R verwezenlijkt zal kunnen Reimerswaalplan zal imme afsluiting van de Oosterscl wikkeling kunnen komen. Als een absoluut minima voor dit voor Gent netelige •de heer Morraye de officië dat het huidige Kanaal doe land in de bewuste vijf jaai val niet zal worden afgeslc ver zien wy natuurlijk eei van dit kanaal zodat het i vaart geschikt zal worden, raye. De officiële ontvangst doo ciaal bestuur van Zeeland

de Stem | 1964 | | pagina 2