Verlanglijstjemet vijf sociale wensen Passenregeling in gevaar na tunnelincident Kongolese premier moet Egypte uil fleXa Dr. Vondeling wil Eerste Kamer opruimen Sporthal als duveltje uit een doosje house of enqland Scherk crèmes nu ook in Nederland! IJtunnel kost meer tijd en meer geld Erhard: V.S. niet negeren Melkstaking in Frankrijk loopt ten einde BIJZONDERHEDEN OVER DE MASSAVLUCHT Èb.jt kotlonJeciMvp DAGBLAD VOOR ZEELAND MIDDELBURG BLIJ Oppositie loonstop Gesprek met Kroestjev Ulbricht laat circa 10.000 gevangenen vrij Flinke wind Tsjombe een scheldwoord Par ij se buitenwijk Meisjes vinden stukken lichaam in koffertje Neem geen risico, „verf met De verf met flexabiliteif *extra speling voorde doe-het-zelver Is 'n huid ook mooi zonder make-up? SCHERK exclusieve import 198.- Nftiii SCHERK 104e JAARGANG No. 24709 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 (el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 7 OKTOBER 196 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven er Algemene Voorwaarden worden 0[. aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 289„ KVPBELASTING VERLAGING MOET EERDER INGAAN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Middelburg heeft in honderd dagen een sport hal tot stand gebracht voor minder dan 100.000 gulden. Deze sporthal is er gekomen als een duveltje uit een doosje. Intussen ligt in Vlis- singen nog steeds een plan voor een andere sportral: degelijker en aan alle eisen tegemoetkomend, maar peperduur; té duur om snel verwezenlijkt te worden. Zo ligt er ook een peperduur plan in ver schillende laden voor een overdekt zwembad op Walcheren. Is het ver rassend initiatief van Middelburg een les geweest? Is een goedkoper plan voor een overdekt zwembad mogelijk? Aannemer II. Pellikaan uit Tilburg, die ook de bouw van de sporthal in Middelburg voor zijn rekening nam, meent van wel. Onder eenzelfde plastic kap als die van de sporthal zou volgens hem een overdekt zwembad (een ier- baans 25-meter bad, een instructiebad, verwarming, waterzuiveringsinstallatie en kleedgelegenheid) kunnen worden aangelegd voor minder dan een half miljoen gulden. (Zie verder op pag. 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft gisteren bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1965, aan de regering gevraagd: 1. Van de belastingverlaging van 1 miljard gulden op 1 januari a.s. reeds een deel, van b.v. 300 miljoen, te doen ingaan. 2. De uitkeringen A.O.W. en A.W.W. op basis van een sociaal minimum met honderd gulden te verhogen tot 3640 gulden. 3. De inkomensgrens kinderbijslagwet kleine zelfstandigen, die thans op 4000 gulden ligt, met ongeveer duizend gulden te verhogen. 4. Nieuwe maatregelen te treffen voor de bevordering van de bezits vorming en het sparen. 5. De ontwikkelingshulp meer inhoud te geven, ook ten aanzien van de particuliere organisaties. lastenverzwaring voorstelt, meende de socialistische woordvoerder dat hier geen sprake is van een „onvervalste beste ed dingsbeperking", mede omdat een deel van de verhoogde A O.W.-premie niet wordt gecompenseerd. Ofschoon dr. Vondeling niet uitdruk kelijk over de belastingverlaging zelf sprak, hoonde hij minister "Witteveen wel heel erg toen hij zei, dat deze blo zende minister maar raak belooft en even later niet weet hoe snel hij zijn beloften weer moet intrekken. De K.V.P.-fractie heeft nog geen uit spraak willen doen over de komende J. DEN HOEDT „...nu is zelfs een urgentieschema voor de bouw van overdekte zwembaden in Zeeland tot de mo gelijkheden gaan behoren..." TIJDENS het spelen is in Diemen gis teren de 8-jarige Frank Smeenk in een plas terechtgekomen en verdronken. HONDERD vissersboten zijn in Zuid- Vietnam door Amerikanen gemitrail leerd en gebombardeerd, zo beweert het communistische persbureau „Nieuw- China". Vierhonderd mensen zouden daarbij zijn gedood of gewond. VIER PERSONEN kwamen gisteren om toen na een explosie in een chemische fabriek in de Engelse plaats Jarron-on- Tyne het deksel van een tank honder den meters weggeworpen werd. IN HET „rookbom-proces" tegen twee Belgische militairen is tegen elk een gevangenisstraf van een half jaar en een boete van 50 Belgische frank S 3.60) geëist. De K.V.P.-fractieleider kwam tot deze verlangens nadat hij had vastgesteld dat in Nederland de besparingen van de overheid, die het gevolg zijn van hoge belastinginkomsten, veel te groot zijn. In procenten uitgedrukt zijn deze be sparingen van 14 procent in 1957 via 25 procent in 1960 gestegen tot niet minder dan 34 procent in 1965. De heer Schmelzer concludeerde uit deze keiharde cijfers, dat het economisch evenwicht slechts bereikt is via deze besparingen. Hij sprak in dit verband van „computer-economie" en meende dat het herstel van het economisch evenwicht via stijgende directe belas tingen zijn doel voorbijschiet. Hij vrees de dat het handhaven van de hoge be lastingdruk een remmende werking op de produktieve krachten in de maat schappij zal hebben en dat ook het sparen van de gewone burger verder zal teruglopen Drs. Schmelzer vroeg de regering om een diepe bezinning op dit vraagstuk. Ook bij de leider van de socialisti sche oppositie, dr. A. Vondeling (P.v. d.A.), die gistermiddag als eerste spre ker aan het woord kwam, was onbeha gen over vele vraagstukken. Hij keerde zich op politieke en op zakelijke gron den tegen het kabinet. „Wij kunnen geen begrip opbrengen voor het ge ringe bedrag dat uit de schatkist komt voor de A.O.W." zei dr. Vondeling, die eveneens wees op de „fantastische meer opbrengsten van de belastingen, dfe nu ook langer zullen drukken op de smal le schouders van de mensen die minder verdienen dan het sociaal minimum. Terwijl drs. Schmelzer (.K.V.P.) veel begrip had voor de wensen van de re gering om in 1965 met de loonontwik keling grote voorzichtigheid te betrach ten, verklaarde dr. Vondeling (P.v.d.A.) dat „een loonstop of iets wat daar veel op lijkt, volstrekt onmogelijk is". Hij wees in dit verband op het enorme aantal open arbeidsplaatsen, de grote investeringen en een gunstiger arbeids- produktiviteit clan werd verwacht. Het psychologische klimaat voor een der gelijke loonstop is ook ongeschikt, ge zien de speculatieve prijsvorming bij schaarse goederen en gezien het feit dat bij een deel van de werknemers de „loonwinst" van het voorjaar, aan het einde van dit jaar door prijsstijgingen verloren is gegaan. Omdat de regering de loonontwikkeling binnen nauwe grenzen wil houden, maar tegelijkertijd THEO VAN EIJCK vonnis bevestigd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 21-jarige vliegtuig- bouwer-elektromonteur eerste klas Theo van Eijck is in hoger beroep veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrest (vanaf 10 april) en ontslag uit militaire dienst, zonder ont zetting uit bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal van het hoog militair gerechtshof in Den Haag had op 8 september twee jaar ge vangenisstraf geëist. Van Eijck deserteer de op 7 maart van dit jaar met een Grumman S-2 A Tracker onderzeeboot- bestrijdingsvliegtuig, van het vliegkamp schip Karei Doorman van het eiland Mal ta naar Libye. Het hoog militair ge rechthof heeft met deze veroordeling het vonnis van de zeekrijgsraad bevestigd. SCHMELZER: ...„computer-economie" lastenverzwaringen, zoals het weggeld en de tolheffing. Drs. Schmelzer had uitgerekend dat de totale lastendruk in 1965 met niet minder dan 200 miljoen wordt verhoogd. De P.v.d.A. wees de nieuwe weggel den en tolheffingen zonder meer van de hand. „Dat op een dergelijk systeem wordt teruggegrepen is te gek om los te lopen. Dit denkbeeld smijten we heel ver weg. Ik begrijp niet hoe dit plan van minister Witteveen (het is een on derdeel van het V.V.D.-urgentiepro- gram) door de ministerraad is geko men", zei dr. Vondeling. (ZIE VERVOLG PAGINA 7) (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM In de bouw van de Amsterdamse IJtunnel is een vertraging van anderhalf jaar opgetreden. Het dui zend meter lange kunstwerk zal niet in 1967 gereed komen, zoals de bedoe ling was, maar pas eind 1968. De oor zaak hiervan is niet alleen de krapte op de bouwmarkt, maar ook het feit dat het verkeer in de hoofdstad sneller groeit dan was geraamd. Thans wil men een dusdanig net van aan- en afvoerwegen maken, dat de IJ tunnel straks 3000 auto's in beide rich tingen kan verwerken. Dc eerste fase van het plan zal onmiddellijk worden uitgevoerd. Daarnaast ligt op de teken tafel een ideaal-plan, dat wegens de hoge kosten (vele tientallen miljoenen) niet meteen kan worden uitgevoerd, maar dat over tien jaar verwezenlijkt zal zijn. De foutieve verkeersprognose, waarop het oorspronkelijke tunnelplan was gebaseerd, heeft vervelende gevol gen. In de buurt van het tunneltracé zijn indertijd op grond van het toen bestaande ontwerp terreinen uitgege ven voor allerlei vestigingen, o.m. voor laboratoria van de universiteit. Deze gebouwen zulien straks op kosten van de gemeente weer naar elders moeten verhuizen, hetgeen een verliespost van vele miljoenen gaat betekenen. Dit offer acht men echter onontkoombaar. Wat de ringweg rond de hoofdstad be treft: na jarenlang touwtrekken met Den Haag heeft de Rijkswaterstaat be sloten deze 34 km lange, 6 rijbanen brede strada voor zijn rekening te zul len laten uitvoeren. In 1970 zal de weg (waarvan de kosten nog niet te schat ten zijn) voor de helft klaar zijn. Drie belangrijke invalswegen (die uit de richtingen Haarlem. Den Haag en Rot terdam) krijgen dan eindelijk een goe de aansluiting op het wegennet van de stad. Op het ogenblik is het met die aansluitingen droevig gesteld. BERLIJN De Westduitse kanselier Ludwig Erhard heeft gisteren meege deeld, dat het bezoek van de Russische leider Kroestjev aan Bonn voorlopig is gesteld op eind januari van het volgend jaar. Erhard heeft De Gaulle intussen dui delijk gemaakt dat hij (Erhard) onmo gelijk Johnson kan negeren. Na de ver kiezingen in de V.S. zal hij een ontmoe ting moeten hebben met de nieuwe Amerikaanse president, om te praten over de NAVO en het gemeenschapelijk defensiebeleid. Hij had president Johnson gezegd dat de Europese samenwerking veel ge makkelijker zou zijn als Frankrijk en de Verenigde Staten hun geschillen re gelden. Erhard hoopt de Amerikaanse en Franse president te spreken voor zijn ontmoeting met Kroestjev. PARIJS De zuivelboeren in enkele gebieden van Frankrijk hebben hun melkleveranties gisteren hervat en de leiders van de vakbond van boeren hebben voor vandaag een bijeenkomst belegd ter bespreking van een moge lijke beëindiging van de staking. Nu in acht van de 90 Franse depar tementen weer melk wordt bezorgd en de stakingsbeweging in vele andere streken afbrokkelt, zouden boerenlei ders ontvankelijk zijn geworden voor naar voren gebrachte verzoeningsvoor stellen. In één van deze voorstellen zou zijn gedacht aan een verbetering van het gehalte van de melk, waardoor de boe ren meer dan de huidige 37,2 centime per liter voor hun produkt zouden kun nen krijgen. Er zijn ook voorstellen tot oprichting van een verzoeningscommis sie, belast met een bestudering van de prijzenstructuur in de zuivelin dustrie. De meeste boerenleiders zouden zelf niet meer willen ingrijpen, maar de kwestie van de melkprijs behandeld willen zien op het parlementaire vlak. Het is de bedoeling dat vrijdag in de nationale vergadering over landbouw vraagstukken zal worden gesproken. OOST-BERLIJN Het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, heeft ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de Duitse Democratische Re publiek een amnestie afgekondigd, die ook voor politieke gevangenen za! gel den. Ulbricht zei dat besloten was „onge veer 10.000 personen, die door weste^ lijke geheime diensten waren overge haald om ernstige misdrijven tegen de Duitse Democratische Republiek te ple gen en anderen, die ernstige misdaden hebben gepleegd, vrij te laten". Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met tegen de avond kans op regen. Flinke en langs de kust zelfs mogelijk harde wind uit zuidewestelijke tot zuidelijke richting. Hogere temperaturen dan gisteren, vandaag: zon onder 18.04 uur. Maan onder 19.07 uur. nn°/Jen: zon °P 6-53 uur. Maan op 09.46 uur. BERLIJN Neues Deutschland, or gaan van de Oostduitse communistische partij, heeft gisteren gedreigd met in trekking van dc passenregeling naar aanleiding van de massale vlucht van 57 Oostduitsers via een tunnel naar West-Berlyn Het blad toonde zich ontstemd over de verklaring van de Westberlijnse loco- burgemeester Heinrich Albertz, waar in deze zijn vreugde betuigde met de ontsnapping van de vluchtelingen. Het communistische orgaan vraagt dreigend of de Westberlijnse senaat voortzetting van de passenregeling wenst dan wel „een voortzetting van de botsingen en bloedige provocaties aan de staatsgrens". „Men kan niet beide tegelijk heb ben". aldus het blad. „Eén feit is duidelijk: de schoten, af gevuurd op korp. Schultz (de grens wacht die na de ontdekking van de tunnel werd doodgeschoten) zijn scho ten die op de passenovereenkomst zijn gericht Intussen zijn gisteren enkele bijzon derheden bekend geworden over de spectaculaire vlucht via de tunneL De gang werd door 30. Westbeilijners. merendeels studenten, die in ploegen van vijf man werkten, gegraven. Men begon in de kelder van een zes ver diepingen tellend flatgebouw aan de Bernauerstrasse. Aan het begin der werkzaamheden hingen zij een bord op waarop stond: .Walter, wij komen". (Zij doelden op Walter Ulbricht, de Oost duitse partijleider). Toen de tunnel tot onder de sector grens was gevorderd, brachten zij een bord aan met het opschrift: „U verlaat thans de Franse sector". Om het voortdurende gaan en ko men van vreemdelingen in het huis te voorkomen wat de Oostduitsers aan de andere kant van de grens argwa nend zou kunnen maken werkten de ploegen tien dagen lang achter elkaar. Twee van de vijf groeven en de drie anderen werkten het zand weg. Zij installeerden ook een telefoon die verbonden was met het dak van een huis in West-Berlijn, waar iemand op de uitkijk stond voor het geval de Oostduitsers de tunnel zouden ontdek ken. De eerste vluchteling die door de tunnel ging was een 71-jarige man die moeite had met kruipen, omdat de tun nel maar 60 cm hoog en 45 cm breed was. Onder de vluchtelingen was een vrouw met een baby van 18 maanden. Een der tunnelbouwers lag op zijn rug en hield de baby vast terwijl hij over de grond schoof. Een vierjarige jongen begon midden in de tunnel te huilen. Zijn moeder, die vlak achter hem kroop, hield haar hand op zijn mond tot de westelijke uitgang was bereikt. De oostelijke uitgang van de tunnel liep uit op een hut op de binnenplaats van een flatgebouw aan de Strelitzer Strasse. Toen de tunnelbouwers daar waren aangekomen sen oven zij door een klein gat langzaam een zelfgemaakte peri scoop omhoog om te zien of de kust veilig was. Vier jongemannen gingen Oost-Ber- lyn binnen om de vluchtelingen naar de hut te brengen. Alles ging volgens plan tot zondagavond laat, toen twee manen in het duister verschenen en hun zaklantaarns op de vluclatfhelpers richtten. Dezen, denkende dat de twee onbe kenden ook vluchtelingen waren, fluis terden: „Zyn jullie gek. Doe uit die din gen". De twee mannen verdwenen en vijf minuten later kwamen vier grenswach ten en drie leden van de geheime po litie per auto bij het huis aan. De vluchthelpers renden naar de hut en sprongen in de twee meter diepe schacht van de tunnel. Eén verwondde zijn knie en hoofd, maar allen kwamen behouden in het Westen aan voor de Oostduitse politie mannen de tunnelingang hadden ont dekt en het vuur openden. KAIRO De Afrikaanse staats hoofden hebben gisteren besloten premier Tsjombe van Kongo niet tot de conferentie van niet gebonden lan den toe te laten. Zijn deelneming aan het gesprek wordt „niet oppor tuun" genoemd, reden waarom hem gevraagd is het land maar te ver laten. President Kasavoeboe zal op de conferentie echter altijd welkom blijven. Met name Ben Bella van Algerië was tegen toelating van Tsjombe. „Ik wil niet eens met hem in één zaal zitten", zei hij. „Als je in mijn land iemand wil beledigen, zeg je dat hij op Tsjombe lijkt", aldus Ben Bella. Jordanië heeft, evenals andere Afrikaanse en Arabische landen, te kennen gegeven onmiddellijk de con ferentie te zullen verlaten als Tsjom be toegelaten wordt. President Kasavoeboe heeft intus sen geprotesteerd tegen de weige ring Tsjombe toe te laten. „De houding tegenover de Kongo lese delegatie is een ontoelaatbare belediging van een van de landen die tot de stichters behoort. Ik kan niet toelaten dat gedelegeerden van be paalde landen zichzelf gemachtigd wanen de Kongolese democratische republiek de samenstelling van zijn delegatie te dicteren", aldus telegra feerde de Kongolese president naar Kairo. Intussen is de V.A.R.-ambassade in Leopoldstad voorlopig gesloten om „elke provocatie van de zijde der regering-Tsjombe te voorkomen". Dit betekent echter niet dat Egypte zijn diplomatieke betrekkingen met Kon go heeft verbroken. Tsjombe slaagde er gisterochtend ondanks alle tegenwerking van Kairo toch in te landen op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad. Na zijn aankomst werd de premier per auto naar het Ourouda-paleis vervoerd. Egyptische wachtposten rond het gebouw verklaarden echter opdracht te hebben gekregen niemand in of uit het gebouw te laten totdat zij or ders van andere strekking zouden hebben ontvangen. PARIJS Een tweetal leerling-ver pleegsters heeft op een veld in een bui tenwijk van Parijs een koffertje met het hoofd en een arm van een knap meisjes van een jaar of 20 erin gevon den. De leerling-verpleegsters, die op weg waren naar hun werk, wilden appels plukken en staken het onbebouwde veld over om de boom te bereiken. Het met een touw dichtgebonden koffertje prik kelde hun nieuwsgierigheid. Toen zij het openden vielen het hoofd moge lijkerwijze het hoofd van een Noord- afrikaanse en de arm naar buiten. Politiemannen vonden elders op het veld een tweede koffer met de overige delen van het lichaam. In geheel Frank rijk wordt gezccht naar de moordenaar. De Kongolese zaakgelastigde in Kairo. René Bavassa, die gisteroch tend met enkele leden van zijn staf Tsjombe wilde opzoeken, werd niet tot de premier, die zou slapen, toe gelaten. Rond het gebouw was een grote politiemacht verzameld. Leden van Tsjombes delegatie, die hun bagage van het gebouw wilden ophalen, werd eveneens de toegang geweigerd. Een Egyptische politiefunctionaris zei dat Tjsombe om gezondheids redenen „onder quarantaine" was ge steld. Maar een Kongolees delegatie lid zei: „Dit is dwaas. Alle documen ten en medische certificaten van Tsjombe zijn in orde". Intussen vond de conferentie zon der Tsjombe plaats. President Tito van Zuid-Slavië drong aan op onderhandelingen tus sen 4e beide Duitslanden en op be studering van de mogelijkheid de po litiek van vreedzame coëxistentie via de V.N. aanvaard te krijgen. Prins Soevanna Phoema van Laos vond, dat beide delen van Korea en Viet nam herenigd moesten worden en Soekarno constateerde dat het kolo nialisme „stervende maar nog niet dood" is. (Advertenties) Durft u de straat niet op zonder make-up 'n Huid hoort stralend fris te zijn! U reinigt uw huid regelmatig, maar Scherk Gezichtslotion alleen reinigt haar grondig. Neem een watje met Scherk Gezichtslo tion en voel en kijk hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt. Stralend is uw gezicht na Scherk Gezichtslotion. In flacons v.a. f 2.95 p- li fentes G 105 Pasvorm in polopulls Geen uitgezakte flodder truitjes (wat décht u wel van House!), maar stoer, mannel ijk-nonchalante pullovers met hoge col of v-hals (voor de fervente stropdas-drager). En na tuurlijk in de „evergreen" button down kraag. Frisse kleuren met contrasteren de strepen langs kraag en manchet. van 29.75 - 79.50 SELECTIEKLEDING „Selectie kostuums" noemt Hollenkamp ze. En dat zijn dan import-kostuums, internationaal uitverkoren en exclusief voor Neder land. Een interessante collectie die de moeite van kijken en passen meer dan waard is v.a. "iMi'i AMSTERDAM vBREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HÈJfttERj - ROTTERDAM Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotton bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u «ok hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85.

de Stem | 1964 | | pagina 1