Concilie besluit schema over openbaring Gifwolk doodde talloze dieren jumperwol fs° Haal de spons erover! CIA: situatie Vietnam hopeloos UITNODIGING VOOR PASTOORS Pleidooi voor bijbelinstituut NA EXPLOSIE VAN VAT: Schoolraad primeur in Westland Belasting moet eerder omlaag Intercommunie ondervindt tamelijk veel bezwaren Shell zweeg en betaalde Bonn streeft naar meer gaten in ijzeren gordijn PAUS NEEMT VADERS IN CLOSE-UP Canada waakt over Elizabeth. Saigon protesteert Noord-Vietnam vecht mee met Viet-Cong Erhard Nederland bereid water te doen in Euro-wijn Vijf jaar voor man die vrouw doodde Operawerknemers verliezen weer In onze nieuwe Sportafdeling SPORTHUIS ANTOINE Sovjet-Unie Vier attachés waren spionnen Voor gespleten dorpen einde zicht misere in Nijmegen raakt prof. Remmers kwijt door geldgebrek Fransen willen Petten korten GEDURENDE 3 DAGEN EXTRA AANBIEDING VROOM DREESMANN Boeddhisten in PERONISTEN SLAAGS MET POLITIE longeman met uitzet., van zusje verdwenen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 VATICAANSTAD De secretaris-generaal van het Concilie, mgr. P. Felici, heeft gisteren meegedeeld, dat op persoonlijke wens van de paus „enige pastoors als vertegenwoordigers van alle zielzorgers in de wereld" zullen worden uitgenodigd de laatste weken van deze concilie zitting og bij te wonen. De concilievaders hebben gisteren de debatten afgesloten over het schema over de openbaring. Vandaag begint de behandeling van op een na het laatste schema, dat over het leken- VATICAANSTAD De televisie- apparatuur in het pauselijk paleis is bij de jongste restauratiewerkzaam heden aanzienlijk uitgebreid. Paus Johannes kon reeds de verrichtingen in de concilie-aula door een televisie camera opgenomen, volgen. Paus Paulus heeft nu de beschikking over meerdere televisiecamera's, die aan de zuilen in de St.-Pieter zijn beves tigd. Hij kan deze vanuit zijn appar- menten bedienen en desgewenst de telelenzen gebruiken om iedere con cilievader dichtbij te halen. Als de rode lamp in de televisiecamera gaat branden weten de concilievaders dan ook: De H. Vader kijkt naar ons. SAIGON Zuid-Vietnam heeft er bü de internationale commissie van toe zicht over geklaagd dat eenheden van het Noordvietnamese leger deelnemen aan de strijd in het zuiden. Twee compagnieën van een Noord- vietnamees regiment zijn onlangs aan gevallen door Zuidvietnamese rege ringstroepen. die een grote overwin ning behaalden. De strijd werd gevoerd bij de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Volgens Zuid-Vietnam sneu- veuden er bij dit gevecht 55 commu nisten en maakten de Zuidvietnamese regeringstroepen vele wapens, waaron der Russische machinegeweren, buit. Bij gevechten had men voorts wapens, die in China waren gemaakt, buitge maakt. Een dergelijke activiteit, aldus de Zuidvietnamese regering, betekent een ernstige schending van de Geneefse akkoorden van 1954. Zuid-Vietnam heeft verklaard dat communistische guerrillastrijders, die in centraal-Vietnam opereren, op steeds grotere schaal onschuldige burgers ge bruiken als „schilden" bij aanvallen op regeringstroepen. apostolaat. Bondskanselier Erhard heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld dat Nederland nu bereid schijnt te zijn met de Europese politieke unie van de zes E.E.G.-landen verder te gaan, op voor waarde echter dat de deur open gehou den wordt voor een latere toetreding van Engeland. Zoals bekend was het Nederlandse standpunt tot voor kort dat Engeland van meet af aan zou meedoen aan de integratie-besprekingen. Erhard zei verder dat de Westduitse voorstellen voor een politieke eenma king, gegrondvest op vroegere Franse plannen en verrijkt met Duitse erva ring, nog niet concreet zijn. Dan blijft alleen nog het schema over Kerk en wereld met nog enkele z.g. propositiones, korte stukken over de re ligieuzen. het onderwijs en de missie. Over deze proposities zal echter maar weinig gediscussieerd kunnen worden, daar het de bedoeling is, dat de bisschop pen er zonder meer over stemmen. De concilievaders hebben gisteren ook weer herhaalde keren gestemd, nl. over onderdelen van het oecumenisch schema. Het voorwoord en het eerste hoofdstuk kregen in laatste versie een overweldi gende meerderheid, namelijk 30 stem men tegen, 209 ja met voorbehoud en de rest voor Ook het tweede hoofdstuk kwam in stemming, zij het artikelsgewijs. Ook hier was de meerderheid voorstem mers zeer groot met uitzondering van het artikel waarin de intercommunie met de orthodoxie wordt aanbevolen. Dit artikel kreeg vrij veel tegenstemmers, namelijk 292. De tegenstemmers zijn na melijk van mening, dat de intercommu nie (het wederzijds openstellen van com muniebank. biechtstoel, eucharistievie ring enz. tussen katholieke kerk en or thodoxie) wegens daaraan verbonden ge varen niet bevorderlijk moet worden ge acht voor de oecumene. Onder de artikelen van het tweede hoofdstuk van het oecumenisch schema, die een overweldigende goedkeuring kre gen. bevindt zich ook het artikel waarin wordt gezegd, dat de katholieke kerk haar schuld aan de scheiding der chris tenheid moet bekennen en dat zij daar voor aan God en aan de mensen verge ving moet vragen. Het tweede hoofdstuk sluit verder de gemeenschappelijke godsdienstoefening tussen katholieken en andere christenen niet uit, maar verbindt er voor de ka tholieken als voorwaarde de bisschop pelijke goedkeuring aan. In een commentaar op het schema over de openbaring heeft mag prf. dr. E. Schillebeeckx o.p.. adviseur van het Nederlands episcopaat gezegd: Er zul len veel katholieken zijn. die zeggen dat bepaalde stukken van de tekst erg pro testants zijn. Zij hebben ongelijk, want het gaat hier om inzichten die in het verleden door de katholieke kerk onder wezen werden, maar die sedert de con tra-reformatie uit vrees voor het pro testantisme bij de katholieken op het achterplan bleven. De Joegoslavische bisschop Cekeda heeft in de debatten over de openbaring voorgesteld, dat in Rome een internatio naal bijbelinstituut wordt opgericht naar protestans voorbeeld. Taak van het in stituut zou het moeten zijn voor verta ling en uitgave van de H. Schrift in ver schillende talen en de verspreiding ervan over de gehele wereld te zorgen. De katholieken weten maar weinig van de H. Schrift, aldus mgr Cekeda en vele landen beschikken niet eens over een volledige vertaling van de bijbel. Vooral Afrika en Azië wachten daarop. ARNHEM De rechtbank te Arnhem heeft de 44-jarige Edese fabrieksarbei der C. E. H. B. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 5 jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had tegen de Edenaar, die terecht stond omdat hij op 19 juli 1963 zijn echtgenote met messteken van het leven had be roofd, 8 jaar met aftrek en terbeschik kingstelling geëist. AMSTERDAM De Nederlandse be roepsvereniging voor muziekdramatische kunst waarvan bijna alle werknemers van de Ned. Opera lid zijn heeft ook in hoger beroep haar geding tegen het bestuur der thans in liquidatie zijnde stichting de Nederlandse Opera verloren. Gevraagd was een verbod tot ontbin ding der opera zolang de arbeidscontrac ten niet wetteliik zijn afgewikkeld. De president van de Amsterdamse rechtbank weigerde in zijn in mei gewezen vonnis in het kort geding de door de vereniging gevraagde voorziening het reeds ge noemde verbod te verlenen. De civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermidag in zijn in hoger beroep gedane uitspraak het vonnis van de pre sident van de rechtbank bekrachtigd. (Advertentie) Hudora Rol- en Ijsschaatsen. Quick voetbalschoenen. Clubballen! Merk hockeysticks. Tafelbiljart 39 tot 300 gld. Tafeltennis. Gezel schapsspellen. Sportieve truien. Pantalons. Jacks. Verkennerskleding enz. EERST KIJKEN HOOGSTRAAT 26-32 ROOSENDAAL BLOEMENMARKT 2-6 MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren één Britse en drie Amerikaan se attachés die, zoals wij gisteren meld den. vorige maand lijdzaam hebben moeten toezien dat hun hotelkamers in Siberië door Sovjet-agenten werden doorzocht, beschuldigd van spionage. Amerikaanse en Britse diplomaten in Moskou hebben de Russische beschul digingen reeds van de hand gewezen en er de aandacht op gevestigd dat de Russen camera's, films, notitieboekjes en transistorradio's van de attachés in beslag hebben genomen, ondanks hun diplomatieke onschendbaarheid. In een dubbel protest beweert Rus land dat de attachés gedurende hun reis via de Transsiberische spoorweg 900 foto's hebben genomen en 26 notitie boekjes met „spionagegegevens" hebben verzameld. Het Kremlin heeft gedreigd het ver blijf der betrokken diplomaten op een ambassade in de Sovjet-Unie te zullen ontzeggen. De attachés bevinden zich intussen in Nieuw-Delhi. (Van onze Bonner correspondent Jan Bouwer) KEULEN De regering van de Bonds- eist een inreisvergunning en een omweg, over Berlijn, aangezien er in de demar catielijn tussen Lubeck in Sleeswijk- Holstein en Hof in Beieren maar 'n ge ringe aantal doorlaatposten is. En zeker niet voor een plaatselijke grensverkeer. De bevolking der grensgebieden aan beide kanten van het prikkeldraad gordijn heeft het altijd zeer bitter ge vonden dat familiebezoeken onmogelijk zijn, ook nadat zelfs Oost-Berlijn voor be zoekers uit West-Berlijn werd geopend. Verschillende Westduitse ambtenaren in de zonegrensgebieden hebben reeds eigener gelegenheid geprobeerd om het republiek streeft er naar om in de ko-' prikkeldraad tet doorboren en plaatse- mende maanden ook elders langs de lijke regelingen te treffen met de Oost-I zonegrens,tufen^We^-DuiMand ^ni hetduitse aut0riteiten. Zij zijn daarvoor tot' ,1 ^usver stee(}s door de regering Bonn communistische Oost-Duitsland mogelijk heden voor familiebezoeken van West duitsers aan Oost-Duitsland te scheppen. De in Berlijn kortgeleden getroffen re geling geldt alleen voor bezoeken van Westberlijners aan familieleden in Oost- Berlijn. Zij mogen met een speciale pas vierbaal per jaar van West- naar Oost- Berlijn. Verder in dringende gevallen op aanvraag bij een daartoe speciaal in gericht pasjesbureau. Bewoners van de Bondsrepubliek mogen naar men weet op vertoon van 'n legimitatiebewijs Oost- op hun vingers getikt, die en dat is niet onbegrijpelijk dergelijke contacten j liever in eigen hand houdt om het risico! van politieke chicanes door de Oostduitse communisten zo gering mogelijk te ma-! ken. Er liggen op de zonegrens vele dorpen die door de willekeurig getrokken grens in tweeën zijn verdeeld en waar familieleden elkaar jarenlang niet heb ben kunnen begroeten. De onmenselijkheid van deze toestand (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wrevel tegen de Shell te Pernis is groeiende, nu lang zaamaan bekend wordt dat deze maat schappij alles in het werk gesteld heeft om de vergiftiging van dieren na de explosie van een vat met een insekten- bestrijdingsmiddel op 24 augustus jl., in de doofpot te stoppen. Ten eerste werd er van de explosie zelf geen aan gifte gedaan en werden zonder des kundige instanties er in te kennen maatregelen genomen om het verstoven vergif onschadelijk te maken. Tientallen in het wild levende dieren en groot- en kleinvee stierven in de weken daarna aan „onbekende" ver schiinselen. Buiten de fabriek vroeg iedereen zich af wat de oorzaak was maar de Shell zweeg. En toen op 23 september jl. twee paarden na het eten van gras ziek werden en zich zo opstandig toonden dat ze op de open bare weg door een politieman met een pistool moesten worden afgemaakt, heeft de Shell de Rotterdamse politie ertoe proberen te bewegen dit feit bui ten de publiciteit te houden. De politie stelt onder leiding van de of ficier van justitie een onderzoek ir naar de vraag of hier sprake is van grove nalatigheid. Dit rapport is bin nen enkele dagen te verwachten. Pas achteraf is bekend geworden wat er precies is gebeurd na 24 augustus, toen doof het te hoog oplopen van de tem peratuur in het vat, gevuld met het hoogst gevaarlijke telodrin, een explo sie plaatshad. Er schoot een wolk van 250 kg van dit hoogst gevaarlijke vergif de lucht in. De sterke wind kreeg er vat op en verspreidde het vergif in westelijke richting over een afstand van ruim twee kilometer. De Shell heeft ter plaatse onmiddellijk het gras laten maaien en boeren in de directe omge ving schadevergoedingen beloofd als er sterfte onder het vee voor zou ko men, Dit gebeurde met de stille trom en slechts weinigen waren ingewijd in dit geheim. Zo kon het gebeuren dat er enkele koeien, kalveren en schapen doodgin gen zonder dat het verder bekend werd. Ook kalkoenen, eenden en tamme konijnen stierven na het eten van gras onder verschijnselen die op dezelfde oorzaak wezen. Voorts werden kadavers gevonden van vogels, hazen en wilde konijnen. Maar nog steeds wist „men de oorzaak niet, ,n legimitaueoewus uosi- wil prof Erhard ook bespreken met de Toen na het afmaken van de naardpn Hp Berlijn betredem Di^kwijInkomt ook Sovjetrussische partij- en regeringschef zaak aan terdamse volksgezondheidsdienst zich met de zaak gingen bezighouden, liet de Shell hier en daar nog wat gras maaien en maakte vervolgens aan de pers bekend dat alle gifstoffen verwij derd waren en dat er geen verdere narigheden te verwachten waren. De Rotterdamse G.G. en G.D. stelde na dien echter vast dat vrijwel alle ge wassen van de kwekers in de naaste omgeving van het bedrijf sporen van het vergif vertoonden en dat de con sumptie van deze gewassen door de mens als doodsgevaarlijk moest worden beschouwd. Maandag jl. is men toen direct begonen deze groenten te rooien, Net zoals de eigenaars van het gestor ven vee werden ook de kwekers re delijk schadeloos gesteld. Alle gestor ven vee en gerooide gewassen werden door de Shell opgekocht. Het is inmiddels duidelijk geworden dat ook mensen het slachtoffer geworden zouden zijn van dit vergif als men uit sluitend afgegaan zou zijn op de infor maties, die de Shell verstrekte, of had volstaan met de maatregelen, die dit bedrijf na de explosie nam. In het laatst verschenen Shell-personeels- blad, dat gewijd was aan dierendag, verscheen een artikel over het fraaie dierenoord, dat Pernis is. Het artikel besloot met de opmerking: „Denkt ook eens aan de dieren". In verband met het bezoek van koningin Elizabeth, en prins Philip van Engeland aan Canada, zijn daar uitgebreide veiligheidsmaat regelen getrojjen. Foto: „Mounties" en leden van de Canadese luchtmacht onderzoeken hier alle vervoermiddelen op de weg naar de hangaar van het vliegveld Summerside op het Prins Edward eiland, waar de vorstelijke bezoekers zouden aankomen. Frans-Canadese nationalisten heb ben heel wat dreigementen geuit aan het adres van de hoge gasten. NIJMEGEN In verband met de benoeming van prof. J. G. Remmers, voorzitter van het apostolaat der her eniging tot hoogleraar te Münster en mededirecteur van het oecumenisch instituut, dat daar in oprichting is aan de staatsuniversiteit heeft prof. J. van der Ploeg o.p. vice-voorzitter van het apostolaat der hereniging, tijdens de studiedagen op de H Landstichting ver klaard dat de theologische faculteit van r.-k. universiteit te Nijmegen enkele jaren geleden aan het bestuur van deze universiteit een voorstel had gedaan om een instituut voor oecumene en theologie van het christelijk oosten op te richten. Hierop werd door het bestuur van de universiteit afwijzend beschikt om dat er geen middelen beschikbaar wa ren. Pater van der Ploeg merkte op dat wanneer deze middelen er wel zou den zijn geweest prof. dr. Remmers nu wellicht in Nijmegen in functie had kun nen blijven ais buitengewoon hoogleraar in de theologie van het christelijk oos ten en dat hij ook geen afscheid had hoeven nemen van het apostolaat. Bei de functies zal prof. Remmers binnen kort neerleggen. voor dat Westduitsers in de grensge- Kroestjev wanneer deze begin volgend bieden familieleden hebben wonen in net jaar zjjn voorgenomen bezoek aan Bonn gebied vlak achter het Oostduitse brengt, indien tenminste deze visite keldraaa. Deze familieleden te bezoeken doorgaat is een haast onbegonnen zaak. Het ver- aan het licht kwam en de dier geneeskundige inspectie en ook de Rot- Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het westland heeft sinds gisteravond een primeur op on derwijsgebied in Nederland. In een ver gadering van schoolbesturen, leerkrach ten en oudercomités uit deze streek, is namelijk de goedkeuring gehecht aan de ontwerpstatuten voor de stichting van een Westlandse katholieke school raad. Deze schoolraad heeft tot taak, ieder die met het onderwijs te maken heeft, zoveel mogelijk behulpzaam te zijn en daardoor de ontwikkeling van het onderwijs in de ruimste zin helpen bevorderen. Dit kan gebeuren door middel van adviezen en suggesties over alle met het onderwijs verband houdende onder werpen. Er is een aantal werkgroepen gevormd, dat het eigenlijke werk van de schoolraad verricht. Belangrijk werd geacht de werkgroepen voor de cathe- chese. Maar ook op ander terrein zijn werkgroepen, zoals de voorlichting van de schoolbesturen. De geestelijke vader van de schoolraad, is de heer C. Ba- rendsen uit Monster bisschoppelijk in specteur van het katholiek onderwijs in het bisdom Rotterdam. BRUSSEL Frankrijk heeft in dc ministerraad van de Europese gemeen schap voor atoomenergie een aanzien lijke korting voorgesteld op de fondsen, die zijn uitgetrokken voor het gemeen schappelijke onderzoekprogramma, dat in het centrum in Petten wordt ver richt. De Franse delegatie kreeg echter slechts de gedeeltelijke steun van de Duitse bondsrepubliek en vond behalve Nederland ook België, Italië en Luxem burg tegenover zich. De Franse aanval werd gedaan tijdens een debat over een voorstel van de Euratom-commissie om de begroting voor het thans lopende vijf-jarenprogramma van de gemeen schap met 38 miljoen dollar te verhogen. Het debat wordt op 29 oktober voort gezet. Vier bezwaren voerde Frankrijk aan: het aantal personeelsleden van 350 was te hoog; het aantal gebouwen te groot; de vergoeding, die Euratom van Ne derland voor het gebruik van Euratom- apparatuur krijgt, te klein en het pro gramma van het onderzoek verkeerd ge richt. Deze opsomming wordt gezien als een dekmantel voor de ware Franse be doelingen: het einde van Petten als één van de twee centra in de gemeenschap met een algemeen programma voordat de opbouw te ver is gevorderd. Aanlei ding daartoe is de overweging, dat het onderzoek in Petten, Frankrijk met zijn anders gericht programma niet interes seert. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De nieuwe lasten wil de K.V.P. mede bezien in het licht van het standpunt, dat de regering zal innemen ten aan zien van de belastingverlaging. Mocht daarbij de datum van 1 januari tech nisch onmogelijk zijn, dan wenst de K.V.P. in ieder geval invoering per 1 juli 1965. Voor die vervroegde datum van in gang pleit ook de premiedruk, die op het midden- en kleinbedrijf en de land bouw drukt, terwijl deze inkomensver ruiming niet kostenverhogend werkt. Zeer veel aandacht besteedde drs. Schmelzer aan de positie van de mid denstand. Het integratiebeleid is tot nu toe teleurstellend geweest, zei hij. Het bedrijfsleven als geheel moet zich, gezien de vele maatregelen die zijn ge nomen en de snelle opvolging ervan veel meer de rivaal dan de overlegs- partner van de overheid voelen. Hij pleitte daarom, met dr. Vondeling, voor de oprichting van een ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de mid denstand, dat bedrijfsbeëindiging so ciaal aanvaardbaar kan maken en le vensvatbare bedrijven kan steunen door vergroting van de afzetmogelijkheden. Hoewel de P.v.d.A. het buitenlandse beleid van minister Luns scherp aan viel, waren toch de fractieleiders van K.V.P en P.v.d.A. het erover eens, dat bij het streven naar Europese eenheid aan de democratie geen geweld mag worden aangedaan. Overigens wensten beide sprekers nadere inlichtingen over de reis die premier Marijnen en minis ter Luns naar Bonn hebben gemaakt. Dr. Vondeling besteedde ook veel aandacht aan een betere werking van onze parlementaire democratie. Zo wil de hij het verplichte horen van de Raad van State over wetsontwerpen, waarover andere organen al geadvi seerd hebben, afschaffen. De Tweede Kamer zelf moet wetsontwerpen sneller afhandelen. Zij mogen geen 2, 3 of zelfs 4 jaar blijven liggen. Als meest ingrijpende maatregel stel de de oppositieleider de afschaffing van de Eerste Kamer voor. Daarmee wordt geen enkel wezenlijk belang ge schaad, zei hy. De P.v.d.A.-fractieleider vroeg de regering over deze zaak op korte termijn een oordeel aan de Twee de Kamer te vragen. DEN HAAG Bij de algemene poli tieke en financiële beschouwingen, is een verschil van inzicht tussen K.V.P. en V.V.D. aan het licht gekomen. Voor de reeks van verlangens, die drs. Schmelzer op de regeringstafel legde, kreeg hij op geen enkel punt steun van de V.V.D.In tegendeel, mr. Geertsema maakte duide lijk dat hij in het geheel financieel-eco- nomische beleid achter de regering gaal staan: ,Als de regering zegt dat om con juncturele redenen de belastingverlaging in 1965 niet mogelijk is, dan accepteer ik dat". Bij de beschouwingen is het ook tot een incident tussen dr. Vondeling en mr Geertsema (V.V.D.) gekomen. Dr. Von deling had in zijn rede gezegd, dat vol gens een dagblad de heren Minderop en Dettmeyer van ae R.E.M. aan het V.V.D.- fractieberaad hebben deelgenomen, nadat de regering had. geantwoord. „Men moei de schijn toch een beetje ophouden", zei de heer Vondeling. De liberalen hebben zich hierover zeer boos gemaakt. Mr. Geertsema ontkende de juistheid van dit bericht en vond dat de heer Vondeling de integriteit van zijn fractie had aangetast. Hij meende dat het de heer Vondeling zou sieren, wan neer deze zijn woorden zou terugnemen. Mr. Geertsema deelde mede, dat na de hearing door de kamercommissie, geen enkel onderhoud tussen leden van de V.V.D.-fractie en R.E.M.-functionarissen heeft plaatsgehad. Mr. Beernink (C.H.U.) verklaarde, dat het woningwetcontingent voor 1964 dooi de Haagse agglomeratie niet volledig zal worden benut. De aanneemsom en de cur- veprijs, dat is de geheime maximum prijs, die het departement voor het afge ven van een rijksgoedkeuring hanteert, kunnen elkaar niet vinden. Met de pre- miebouw is het, aldus mr. Beernink, al niet veel beter gesteld. Ondanks de mooie produktietabellen ziet een leek, dat bij voorbeeld in de Haagse agglomeratie de woningcomplexen maanden op het bouwschema achter zijn en dat er op zeer veel bouwwerken „kalmpjes-aan" gedaan wordt. De heer Lankhorst (pacifisten) maakte weer een „goede beurt". Ditmaal keerde hij zich tegen de militaire omlijsting van Prinsjesdag. De heer Lankhorst vond het fout dat de afzetting op deze derde dins dag geschiedt door militairen. Hij had ook bedenkingen tegen het feit dat prins Bernhard in militair uniform aan de plechtigheid deelneemt. Deze bezwaren kwamen niet voort althans dat zei de P.S.P.-woordvoerder uit pacifistische overwegingen. Hij was het er niet mee eens, omdat dit decor de indruk zou kunnen wekken dat onze parlementaire democratie bestaat bij de gratie van de krijgsmacht. (Advertentie) Pracht kwaliteit, 100% wol. Keuze uit vele moderne kleuren. Ook geschikt voor de breimachine. Voor nog geen 12 gulden breit U nu een PRACHTIG DAMESVEST naar uw eigen model en kleur. Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag bieden wij U deze bijzonder mooie jumperwol aan voor een speciale prijs. PER KNOT a 100 GRAM slechts PROFITEER VAN DEZE GELEGENHEID. UNIEKE BREDA*BERGENopZOOM*OOSTERHOUT Kroestjev kan met een pemiestreek of met een woord aan de Oostduitse partij-] chef Ulbricht deze situatie veranderen voor de Duitsers aan beide kanten van de grens. i machtsovername in de grotere steden. Deze overwegingen steunen op de vol- daarna de Raad van Drie bevindt zich van Zuid-Vietnam en tenslotte zelfs in gende informaties: kat voor Zuid-Oost-1 verder de „Luc Hao Buddhist AssSdatfon" 1.1 Saigon op de Amerikaanse strijdkrachten Azie in het algemeen geldt, is voor Zuid- met haar verklaard pro-communistische SlPUtPlOOSltlP liggen. Wanneer zelfs nog door- Vietnam m het bijzonder een punt van leider Thich Thiem Mao die in 1963 bii ÖILUILIUUSIIIL slaggevende militaire successen te be- belang namelijk de invloed van het po- het z.g. kleine Boeddhisten-Concilie in reiken zouden zijn, zou, zoals generaal litiek-indifferente ondoorzichtige Boed- Peking betrokken was Dit Ponem» .2 (Van een medewerker) Khanh het vergeefs geprobeerd heeft, de dhistische leiderscollege. De Boeddhisti- geleid door de Rood Chinese RoeHHn,ue\ WASHINGTON Na de ongetwijfeld communistische aanvoer uit het noorden sche leiders worden centraal geleid door leider Shirob Jaltso. Tesamen met andera door het hoofdkwartier van generaal m°eten worden verhinderd en dus de 't „Bureau voor kerkelijke aangelegenhe- Zuidvietnamese Boeddhisten prooageerde oorlog naar Noord-Vietnam moeten wor- den" nu n-ro.:.,. u uo,'c11 propageerue CORDOBA (Argentinië) Voor het palcis van justitie van de Argentijnse stad Cordoba heeft zich gisteren een korte schietpartij voorgedaan, toen de politie een menigte Peronisten, die pre sident De Gaulle verwelkomden, in be dwang trachtte te houden. De schietpartij tussen politie en Pe ronisten was slechts van korte duur en ontstond nadat aanhanger van Peron de politie met stenen begonnen te gooien. 55 Giap in Hanoi geïnspireerde en door de Vietcong gesteunde en geleide opstanden in Zuid-Viëtnam heeft het Central Intel ligence Agency opnieuw een analyse van de toestand in Z.O.-Azië opgesteld. De conclusie van dit vertrouwelijke rap port is gelijk wij uit bevoegde kring den", aangesloten bij het Boeddhistische Thich Thiem Hao toen reeds de" niet- Instituut onder leiding van rector Thich inmenging van de Ver. Staten in Zuid- Tam Chau, abt van de Giac-Mmh-Pagode Viëtnam en de politieke zelfbestemming. in* 3 f°n D - *.-4 rJ Volgens de C.I.A.-analyse, welke niet kt j \t**4. z j j u In dit Boeddhistische Instituut heeft door de regering van de Ver Statpn Noord-Vietnam tot aan de delta van de zich een Boeddhistische braintrust ge- wordt gedeeld voor wat de hopeloosheid Mekong in Zuid-Vietnam zijn doorge- vormd, die onder leiding staat van een der van de situatie betreft kan onder de drongen, zodat frontale aanvallen op de machtigste leiders van de Nationalistische gegeven omstandigheden'een versterkine ?ï°,^-!ledeJL 22 ^ortaan^ na^kortei-e Beweging der Boeddhisten, de gedurende van de militaire positie van de ZuM- den overgebracht. In de analyse van de C.I.A. is verder uiteengezet, dat ongeveer 100.000 irrigu- laire manschappen van het leger van vernamen wederom, dat van een ge- langere tijd in de mogelijkheid liggen het regiem van Diem vervolgde monnik viëtnamese reêerine epstplri Hnt sloten samenwerking van het Zuid- z2ien ,ienlde2J'*prTCa"t van, ee" Thifh T» Ec" vcrde« Boeddhis- boven haar administratieve taken uit lt.e ^et ^ele land omvattende volksopstand, tische sleutelfiguur is de tot de „Raad weer actief zou knnnpn wmvfon Vietnamese volk tot afweer van het Een zij het ook niet-stabiele pacificatie van Drie" behorende generaal Duong Eerwacht worden Wil de U S A de communisme in één gesloten front geen is slechts langs de weg van het besluit Van Minh, een dubbelzinnige persoon- pacificatie des lands en m nnciuoSf - W del-d- van! neutraliteit bereiken, dan MrVervol! sprake meer kan zijn, Het ontstellende verval van het moreel in het Zuidviëtnamese leger, tezamen met massadeserties leiden er thans toe, dat de zwaarste last van de strijd tot verhindering van de communistische vastlegging van de neutrale status van Zuid-Viëtnam, in nauw overleg met de leiders der Boeddhisten, mogelijk. Zelfs wanneer men de oorlog naar Noord- Viëtnam zou uitbreiden, zou het tenslotte toch hiertoe moeten komen. de Hoa-Hao-sekte en een krachtige en militante tegenstander van het Diem- regiem doen terechtstellen, maar ander zijds hangt hij de neutralistische Boed dhistische richting aan. In het spel tegen de regering-Khanh en gens de analyse van de C.I.A. maar één weg open: de Amerikanen moeten met de leiderskaste der Boeddhisten tot een samenwerking zien te komen. Wat een totale ommekeer in de tot heden ge volgde politiek betekent Van onze correspondent) DENEKAMP De 20 jarige Dene- kampse confectiearbeider B. J. K. heeft zijn zuster, die over enkele weken zal gaan trouwen, een lelijke poets gebak ken. Met een gehuurde Volkswagen is hij spoorloos verdwenen. De jongeman die zeer gunstig bekend staat, moet zfjn kansen volkomen koel bloedig berekend hebben. Vrijdagmiddag haalde zijn zuster 3800 gulden van de spaarbank om zich voor haar huwelijk in de spullen te steken. Haar broer moet het volledige geld bedrag hebben meegenomen. Voor de familie is de drieste daad als een vol komen verrassing gekomen.

de Stem | 1964 | | pagina 15