WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Honderden bunkers als oorlogsherinnering Radio-verbinding met Tokio loopt prima via KRO-studio house of enqiand Parijse speelgoedwinkels weer lust voor 't oog nieuwe man Hypermodern instituut voor de astrofysica Vrijwel geen storingen BOEKENPLANK Belangstelling voor Duits initiatief DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 OP EIGEN KOSTEN Senaat aanvaardde drank- en horecawet De pelgrim VESTING GEEN GELD N.R.U. DAG EN NACHT OP POST Televisiebeer is favoriet Moordenaar Syrische president in arrest Kruisgesprekken Geheime satelliet gelanceerd in VS. Amsterdammer in actie tegen camping-radio tftlWUi^e en de 199.50-329.50 OM DE GEHEIMEN VAN DE KOSMOS (Van een onzer verslaggevers) Qostburg - Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen en de Kanaal zone hebben op gepaste wijze de twintigste verjaardag ge vierd van de bevrijding. Uit bundige festiviteiten en plech tige herdenkingen riepen er in herinnering het moment waarop voor de streek de 2de wereldoorlog tot het verleden behoorde. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd de bevrij ding niet herdacht. Talloze burgervaders zijn n.l. van oor deel, dat er in deze streek wei nig te herdenken is, om de eenvoudige reden dat voor de bevrijding van het westelijk deel niet, althans zeer weinig gevochten is moeten worden. De streek heeft echter wel, in in vorm van enige honderden grauwe betonnen bunkers, een tastbare herinnering aan de tweede wereldoorlog over gehouden. 'Tientallen van die het landschap ontsierende bouwsels zijn in de loop der jaren onder slopershanden geval len, maar een groot deel verontrei nigt nog immer de Zeeuwsch-Vlaamse horizon. Vermoedelijk zullen ze nooit opgeruimd worden, althans in het binnenland niet. Wel in de kuststreek, want de bunkers passen niet in het kader van de Deltadijkwerkzaamhe- den. Vorige week nog werd de sloop van zes bunkers, totaal 4800 m3 be ton, bij Cadzand aanbesteed. De kos ten zyn geheel voor rekening van het ryk. Het binnenland met gemeenten als Oostburg, Breskens en Groede aan de spits, blijft dus met de oorlogserfenis zitten. Hoewel de betrokken ministe ries van Defensie en Volkshuisvesting overtuigd zijn van de overlast, wordt geen geld uitgetrokken om ook ver der achter de kust de bunkers te la ten slopen. Particulieren en gemeenten op Rivier grondgebied een Duits sou- venier staat, kunnen van Defensie toestemming krijgen om het te ver wijderen, maar dan op eigen kosten. De sloop van een bunker van niet al te grote afmetingen vergt een bedrag van meer dan een kwart ton. Voor de streek zou het een uitgave van meer dan een miljoen gulden betekenen. De entree van Oostburg vanuit de richting Schoondijke wordt gemarkeerd door een fraaie waterto ren en daar tegenover een reusachtige beschadigde bunker, die het vrije uit zicht van hotel Buitenlust wegneemt. Hotelier J. Kemperman is al jaren bezig om de rijksoverheid te bewegen deze hindernis te verwijderen. In 1956 scheen het, dat zijn pogingen succes hadden. De sloop werd aanbesteed. De bestedingsbeperking gooide echter roet in het eten en daarna kreeg de heer Kemperman van het toenmalige ministerie van Wederopbouw te ho ren, dat er alleen maar particuliere belangen golden en dat de overheid daarom geen geld beschikbaar kon stellen. Hij kreeg echter wel toestem ming om de punker, die momenteel als opslagplaats wordt gebruikt, op eigen kosten te verwijderen. In Oostburg wordt verder het fraaie sportpark van het Koningin Wiihel- minalyceum door enkele forse beton nen schuilplaatsen begrensd, voorts zijn er nog enkele particuliere achter tuinen, die een wat te fors uitgevallen opslagplaatsje van Duitse makelij bezitten. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De eerste kamer heeft gisteren met 40 tegen 24 stemmen de drank- en horecawet van minister Veld-' kamp (sociale zaken en volksgezondheid) aanvaard. Voor het wetsontwerp stem den de K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R. Tegen het wetsontwerp stemden de PvdA, P.S.P., C.P.N. en als enige anti revolutionair de heer Algra. Michael Serafian, de schrijver van dit boek, moet ongetwijfeld iemand zijn, die goed thuis is in Vaticaanse zaken en veel achter de schermen heeft kunnen kijken. Wat hij te vertellen heeft over de gebeur tenissen voor en tijdens de tweede zit ting van het concilie verdient volle aan dacht. Daarbij tracht hij een nauwkeurige ontleding te geven van persoon en karak ter van Paus Paulus, zo geheel verschil lend van zijn betreurde voorganger. Hij toont veel waardering, maar komt toch tot de conclusie, dat de nieuwe Opperher der de lijn niet heeft weten door te zet ten en zich te zeer onder druk heeft laten zetten door de Curie, waardoor de tweede zitting van het concilie met ontmoediging voor de hervormingsgezinden zou zijn ge ëindigd. Serafian is een scherpzinnig waarnemer en de waarschuwing, welke zijn boek be vat is ongetwijfeld ingegeven door op rechte liefde en bekommernis voor de Kerk en haar Opperherder. Toch ontkomt men niet aan de indruk, dat de rangschik king en duiding de gebeurtenissen niet vrij is van vooropgezette stellingen. An dere verklaringen hebben eveneens be staansreden. De gang van zaken, zoals die zich nu op de derde zitting heeft vol trokken, wettigt meer optimisme. Natuurlijk kan men van de nieuwe paus niet verlangen, dat hij de stijl van zijn voorganger imiteert en zijn gedachten- gang in alles zou volgen. Hij moet zich zelf zijn en blijven. Hij heeft ook getoond, dat hij de huidige gedaante en bevoegd heden van de Curie niet onveranderd wil laten bestaan. Serafian heeft te vroeg een tussentijdse balans opgemaakt. Zonder de conclusies van dit boek te aanvaarden kan men het echter toch met vrucht le zen. Het persoonlijk gekleurde verslag van l wat zich heden ten dage roert in de hoogste regionen van de Kerk doet ons weer beseffen, hoe in de kerkgeschiedenis steeds het menselijke, al te menselijke verweven is. En dat zeer zeker in een tijd nu structuur en leer op de helling staan en aan een grondige revisie wor den onderworpen. Naast de teleurstel lingen zijn er echter ook tal van bemoe digende tekenen. Serafians bedoeling zal het ook wel niet geweest zijn, ons in de put te helpen. Wij kunnen dit boek in de Amboreeks (uitgave De Fontein, Utrecht) aan kritische lezers aanbevelen. De entree van Breskens is zo moge lijk nog minder fraai. Een waar bunkerdorp op grondgebied van Groe de doet vermoeden dat de havenplaats een grauwe, grimmige vesting is. Sportverenigingen gebruiken bunkers als kleedkamer. Burgemeester J. A. Eekhout vertelde dat zijn gemeente 75 bunkers binnen zijn grenzen had. Verscheidene zijn er in verband met zeeweringswerken en woningbouw opgeruimd, maar o.m. midden in de gemeente tegenover het postkantoor en op het Spuiplein staan nog steeds bunkers in plantsoenen. Het is een doorn in het oog van het gemeente bestuur, dat geen middelen heeft om de funderingswerken, die nooit histo risch attractief zullen worden, op te ruimen. De toeristenplaatsen Cadzand en Groede komen er misschien nog het best vanaf. In eerstgenoemde ge meente zullen tal van bunkers op rijkskosten worden gesloopt, terwijl bovendien een betonnen schuilplaats voor de badgasten als zomerverblijf attraktief blijkt. Het gemeentebestuur is echter bezig aan dit laatste een eind te maken. Onder leiding van burgemeester J. C. Everaars heeft Groede van de nood een deugd gemaakt. In de gemeente heeft men twaalf dicht bij elkaar staande bunkers onder het zand be dolven, waardoor een prachtige, licht geaccidenteerde hertenkamp is ont staan. Groede beschikt nog over een dertiende bunker, waarvan de sloop Bij de foto's Geheel boven een beeld van de door hunkers ontsierende entree van Breskens. Daaronder de bunker te Oostburg die hotel „Buitenlust" het uitzicht hardnekkig blijft ontnemen. De foto onder laat zien hoe Groede van de nood een deugd heeft ge maakt en de bunkers benut heeft om een licht glooiend hertenkamp te creëren. ook door de bestedingsbeperking en kele jaren geleden werd uitgesteld. Ook daar heeft men daarna de draad nooit meer opgevat. npot slot is er dan het waterschap het JL Vrije van Sluis, dat veel met oor logsbunkers, loopgraven en munitie opslagplaatsen te maken heeft. Vol gens waterschapsingenieur L. Uil- driks zullen de bunkers in het bin nenland nooit verdwijnen, omdat er geen geld voor is. Bovendien, zo deelde hij mee, heeft de staat kort na de oorlog de bun kers en de terreinen waar zij op staan, afgekocht en daarop komt zij nu niet meer terug. Ook het waterschap ondervindt veel hinder van de restan ten uit de oorlog en krijgt geen finan- in de bermen moesten de munitiede- land betreft. Bij Nieuw vliet heeft het schap een fraaie weg aangelegd, maar in de bermen moesten de munutiede- pots blijven liggen (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In de hoofd- schakelkamer van de KRO-studio waren wij getuige van het eerste gesprek met de radio-equipe van (Van onze Parijse correspondent L. J. Kleijn) Kerstmis is nog wel ver weg, maar de tyd draait snel. De speelgoedfabri kanten hebben de grote warenhuizen a.l lang bevoorraad. Merkwaardig is, dat in het deftige en ryke zestiende arron dissement van Parijs, vlak by het Bois de Boulogne, het minste speelgoed wordt verkocht. In de mode is vooral ,,Nounours", de beer, die 's avonds om kwart voor acht op de televisie de kleintjes naar bed brengt, zoals Barend de Beer dat bij ons doet. Een paar jaar geleden prefereerden de meisjes jongensspeelgoed: revolvers, elektrische treinen, rolschaatsen, maar de ontwikkeling gaat thans weer in om gekeerde richting: de meisjes keren terug naar de poppen en de tuingereed schappen. Spoetniks en raketten zijn er evenveel als verleden jaar. Thans kan men ook een radarspel kopen, waarbij machines of personen gehoorzamen aan de menselijke stem: stop, links, rechts enz. Dit soort speelgoed werkt met foto- elektrische cellen. Imitatie van de ac tualiteit is overigens niet nieuw, want in de dagen van Robespierre speelden de kinderen met miniatuur guillotines. Twintig procent van het in Frankrijk verkochte speelgoed wordt uit het bui tenland geïmporteerd. De grootste leverancier is West-Duits- land met dieren en poppen. Engeland levert hoofdzakelijk mechanisch en elek trisch speelgoed, Italië maakt veel ge zelschapsspelen. Tot 1962 exporteerde Frankrijk evenveel als het importeerde, maar sedert de gemeenschappelijke markt wordt Frankrijk met buitenlands speelgoed overstroomd. In 1964 is de Franse import dubbel zo groot als de export. Het bangst zijn de Franse speel goedfabrikanten voor de invoer uit Ja pan. Het Japanse speelgoed is grappig en goedkoop, maar fragiel en kan in Frankrijk slecht worden gerepareerd. De import van Japans mechanisch en elektrisch speelgoed is nog maar matig: minder dan vier miljoen frank in 1964. Tijdens zijn jongste verblijf in Tokio heeft eerste-minister Pompidou een aanzien lijke verhoging van Japanse import toe gezegd. BELO HORIZONTE De politie van Belo Horizonte in Brazilië heeft een ze kere Naoeef Joessef Gazzali opgesloten die zichzelf heeft aangemeld als de moordenaar van de vroegere president van Syrië Adib Sjisjakli. De ex-president werd op 28 september doodgeschoten in Ceres in de Braziliaanse staat Goias door een man met wie hij juist had geluncht. Sjisjakli werkte hier al vier jaar als rijstplanter. Van 1953 tot 1956 was hij president van Syrië, de Nederlanders en Belgen, welke gezamenlijk de Olympische Spe len zal verslaan. Dit telefoonge sprek kwam tot stand via 25.000 km kabel, welke liggen tussen To kio, Honolulu, San Francisco-Van- couver, om vervolgens weer per onderzeekabel de Atlantische Oce aan te passeren naar Londen, waar het naar Brussel (EBU-centrum) en vandaar naar Hilversum in de KRO-studio wordt geleid. Hier hebben de technici van de Ned. Radio Unie een ingenieuze cen trale post opgebouwd. Van hieruit worden straks de radio reportages o.a. doorgezonden naar Ko penhagen, waar ze verder worden ge transporteerd naar de Scandinavische lan den en voorts naar de zender Brussel- Vlaams. Het gesprek met Tokio kwam glashelder door en was op een magneto- foonband vastgelegd, welke de heer W. Keesom, technisch studiochef bij de KRO voor ons afdraaide. Na de bekende fluittoon klonk plot seling de stem van de equipeleider Peter van Brakel in Tokio uit de luidspreker. Hij vertelde, dat de radio-apparatuur van de NRU een week te laat per schip in Japan was gearriveerd, omdat de boot waarmee het instrumentarium is ver voerd grote vertraging had opgelopen tengevolge van de hevige tyfonen welke daar hebben gewoed. De Hilversumse studiotechnicus de heer J. H. Gras infor meerde bij zijn NRU-collega in Japan, de heer Cor Krijnen of hij al veel nut had gehad van de Japanse lessen, die hij een half jaar lang bij mevrouw Ouwe- hand-Kusunoki in Nederland had gevolgd. „Om eerlijk te zijn, er loopt hier een hele schare Japanse studenten in de stu dio's en allen spreken uitstekend Engels. Maar ik vind het toch wel prettig, dat ik, als ik de studio in Tokio verlaat, in het Japans de weg kan vragen naar be paalde bezienswaardigheden." Cor Krijnen vertelde vervolgens aan zijn Hilversumse collega, dat het gesprek vrijwel zonder storing in Tokio door kwam en verzocht tenslotte van hem en de equipeleider Van Brakel de groeten over te brengen aan hun resp. echtge noten. Tot besluit volgde een kort stukje muziek om de modulatielijn te con troleren. De heer W. A. v. d. Boogaard, hoofd van de afdeling onderhoud en metingen bij de NRU gaf ons vervolgens een uit eenzetting van de kruisgesprekkentafels, waarmee het mogelijk is om niet alleen via twee vaste gespreks- en twee perma nente muziek- (modulatie) lijnen op elke minuut van de dag met Tokio te spre ken, maar bovendien alle verbindingen te leggen met de andere Hilversumse studio's, zomede met het radiocentrum in Brussel en in Kopenhagen. Normaal beschikt de KRO in deze hoofdschakelkamer slechts over een kruisgesprekkenlessenaar, maar thans heeft men er een tweede mobiele tafel, welke in de AVRO-studio stond, bij ge plaatst. Daarnaast heeft men de beschik king over zes lijnversterkers en zes band opname-apparaten, waarmee alle gesprek ken kunnen worden geregistreerd. Komt er b.v. een storing in de verbinding tus sen Hilversum en Kopenhagen, dan kan bij de KRO even later op verzoek het uit Tokio op de recorder vastgelegde ge sprek toch nog worden uitgezonden. Ir. Huydts vertelde, dat deze NRU-centraal- post gedurende de gehele maand oktober dag en nacht door technici wordt bezet. Dit was namelijk een eis van de Japan ners, wilde de NRU de beschikking krij gen over permanente retourlijnen tussen Tokio en Hilversum. Van 1 tot 30 oktober kunnen de luis teraars in Nederland en België a la mi nute op de hoogte worden gehouden van de resultaten tijdens de spelen in Japan. Hiermee kan ,de goede oude radio' een door velen aanbeden communicatiemid del als de tv met stukken slaan wat actualiteit betreft. De kosten ad f75.000 aan kabelhuur en telefoongesprekken worden door de BRT en de NRU gezamenlijk gedragen. Overigens is het niet voor de eerste maal, dat de NRU-technici zich voor deze in gewikkelde schakelproblemen geplaatst zien. Met de bekende wereldomvattende pinksteruitzendingen van de KRO en niet te vergeten de Europese roeikampioen- schappen op de Bosbaan en de Nato- conferentie in Den Haag, heeft men zeer gunstige ervaringen opgedaan. Als straks in de huiskamers de repor tages beginnen met de stereotiepe uit drukking ,Hier is Tokio', is het interes sant te weten, op welke wijze deze recht streekse verbindingen met de radiorepor ters bij de spelen tot stand worden ge bracht. LUCHTMACHTBASIS VANDEN BERG Van de Amerikaanse lucht machtbasis Vandenberg in Californië is maandag een geheime satelliet vermoe delijk van het Discover-type, gelanceerd. Het enige dat door de Amerikaanse luchtmacht werd meegedeeld was dat de satelliet omhoog werd gebracht door een Thor-Agena-voortstuwingscombina- tie. (Van onze correpondent) AMSTERDAM De 27-jarige Am sterdamse onderwijzer Yde Lansen is een actie begonnen om de radio ver bannen te krijgen van althans enkele kampeerterreinen. Ontgoocheld van een rumoerige vakantie teruggekeerd heeft hij advertenties geplaatst in enkele weekbladen met een omroep aan sym pathisanten. Het gaat hem er niet om, dat de transistorradio's van alle campings wor den geweerd, maar wel wil hij bereiken dat degenen die tijdens de vakantie ab soluut geen radio willen horen, niet ge marteld worden door muziek uit de na burige campings ol tenten. Het stand punt van de ANWB is, dat er in het algemeen tegen radio's op kampeerter reinen geen bezwaar kan bestaan wel tegen hard spelende radio's. Maar het optreden tegen dit euvel is uitsluitend voorbehouden aan de kampbeheerder. (Advertentie) heel gedistingeerde haarsnepen. Uiterst chique. In prijzen van Alléén het allernieuwste, alléén het allerbeste! (Bijzondere correspondentie) BONN Eén van de modernste insti tuten voor astrofysica ontstaat thans in het Rijnlandse Zevengebergte, nauwelijks 30 kilometer van de Westduitse hoofdstad Bonn verwijderd. In drie grote gebouwen, uitgerust met de fijnste meetapparatuur die de wetenschap thans ten dienste staat, zullen hier dertig geleerden bijgestaan door een leger van assistenten de ge heimen van de kosmos trachten te ont sluieren. Dit instituut ,zal zich voornamelijk be zighouden met de hoogfrequentie-techniek op het gebied van de astrofysica, een zeer jonge tak van de astronomie, waar bij het gebeuren in het heelal niet doori optische instrumenten maar door an-1 tennes en radiotelescopen opgespoord wordt. Reeds nu tonen vele binnen- en buitenlandse geleerden veel belangstel ling voor dit in wording zijnde instituut. In het eerste van de drie gebouwen, die wat het buitenwerk betreft, klaai zijn, wordt de technische administratie ondergebracht. Het tweede gebouw be staat uit acht laboratoriumruimten en een werkplaats, het derde bouwwerk vormt een grote proefhal voor hoogfre- quent-technische experimenten. Daar de proeven niet zelden ook op het dak en op het terras van deze hal plaatsvinden, werden de balustrades hier van niet- geleidende, hittebestendige kunststof ver vaardigd. Metaal zou een storende in vloed op de proeven hebben. Belangrijk voor de hele installatie is het gebruik van glaswanden. Zij bestaan uit ca. 10 centimeter dik prismaglas, dat zeer hitte- en drukbestendig is en zijn zo aangebracht, dat men datgene wat in ieder laboratorium gebeurt van een an dere ruimte uit voortdurend kan gade slaan. Door deze glaswanden moet het mogelijk zijn, bij ongevallen in één van de laboratoriumruimten snel en op de juiste manier in te grijpen. Opdrachtgever van deze installatie, die tot de voltooiing ongeveer vier miljoen mark zal opslokken, is de „Duitse Maat schappij ter Bevordering van het Astro- fysisch Onderzoek". Het bouwterrein op de hoogvlakte van het Zevengebergte is zo gekozen, dat dit eerste gebouwencom plex op elk gewenst ogenblik door nieuwe gebouwen kan worden uitgebreid. Men heeft het plan om in de nabije toekomst nieuwe vleugels aan te bouwen, waarin een gegevensverwerkingsinstallatie, een ontvangstation voor kosmische radiogol ven en een telescoop zullen worden on dergebracht.

de Stem | 1964 | | pagina 14